barometer. c- Uit de Omgeving. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. Advertentiën. DANKBETUIGING ,IEGRAFISCH WEERBERICHT waarnemingen verricht in den mor- ■an 1 Mei 1928, medegedeeld het Kon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt. jte barometerst.'ïl 775,5 te Andaenes. ite barometerst.:' 754.2 te Marseille. ;wachting tot den avond van 2 Mei: ikke tot matige wind, meest uit Oos- richtingen. Zwaar bewolkt met tij- e opklaring. Waarschijnlijk enkele of onweersbuien. Weinig verande- in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. JCHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdagavond 7.54 uur tot Woensdag- jn 4.01 uur» De behangersstaking. zijde der gezellen meldt men ons: als reeds in dit blad is vermeld, zijn hangers, nu in den drukken schoon- d, in staking gegaan. ;e strijd, die nu reeds ruim een week is volgens vele buitenstaanders ijk niet goed te keuren, waar het, vele meenen, slechts om een loons- oging van 2 cent per uur gaat. eenvoudig is de zaak echter niet. lat herhaalde malen is gepoogd om staking te komen tot het afsluiten en coll. contract, want daar gaat het ten slotte als laatste middel de strijd ,ard niet om een loonsverhooging doch voornamelijk om verzekerd te an een vaste regeling voor 2 jaren, ontract, dat in zeer vele plaatsen ns land is geteekend, houdt o.m. in ekteuitkeering van 70 van het loon den werkgever, het hebben van een vacantie en 'n regeling van arbeids- c in Leiden hebben de grootere fir- ils Splinter, Hoogewoerd, en Bulthuis, markt, reeds spoedig toegegeven, ter- ij de N.V. Vroom en Dreesmann en de isselman en Pander in 't geheel geen noodig is geweest. van de zijde der werkgevers niet öig wordt toegegeven, kan de staking aanhouden, daar de geest onder ^zeilen zeer goed is en zij het er allen ééns zijn, dat moet worden doorgezet 10k in Leiden het contract afgesloten ijgen. lartoe uitgenoodigd door de Kamer Koophandel en Fabrieken te Gouda d 14 leden van de Kamer van Koop- el te Leiden een bezoek brengen te la, ter bezichtiging van de Malie ontrust is geworden door mededeelingen in do» plaatselijke pers. Wanneer aan spreker zijn interpellatie wordt toegestaan krijgt de raad gelegenheid om zich over de zaak uit te spreken. Bij nadere bespreking is er kans, dat er meer helderheid in de zaak komt. De heer Heemskerk gelooft, dat de burgemeester geen goede dienst aan de ge meente bewijst als hij zich bepaalt tot me dedeelingen bij de rondvraag en zoo doende discussies afsnijdt. Ook spreker acht het gewenscht dat de interpellatie verleend wordt en er gelegenheid tot dis cussie wordt gegeven. De heer v. E c k geeft toe, dat de bur gemeester geen verantwoording behoeft te geven, doch een andere vraag is of het niet gewenscht is. Spr. acht het onjuist dat elk debat wordt afgesneden. Er is geen enkele bepaling die verbiedt, dat de raad discussieert over een zaak, waarvoor de burgemeester niet interpellabel is. Openbaarheid acht spr. hoogst gewenscht. Het wekt ontstemming als den raadsle den op die manier den mond wordt ge snoerd. De v o o r z. is het niet met de vorige sprekers eens. Een interpellatie heeft geen zin, als de burgemeester geen plicht heeft om in overleg met den raad te tre den. De raad gaat hier zijn boekje te bui ten. Vrees voor openbaarheid bestaat er bij spr. niet, want spr. zal alle mededeelin gen doen, welke de ongerustheid, welke ge acht wordt aanwezig te zijn, zullen wegne men. Doch een discussie daarover kan spr. niet toestaan. Het verlof "tot interpellatie wordt na gehouden stemming niet toegestaan met 1412 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de heeren Sijtsma, Wilmer, Manders, Spendel, v. Tol en Heemskerk. richten, opgenomen In een gedeelte onzer vorige oplage. GEMEENTERAAD. orzitter de burgemeester mr. A. v. d. e Bakhuyzen. wezig met kennisgeving de heeren El- rat en Romijn. reet na opening verheffen alle taads- zich van hun zetels en spreekt de i. eenige woorden van herdenking uit aanleiding van het overlijden van sethouder A. Mulder. Spreker zou its m herhalingen treden, wilde hij al- herdenken, wat reeds over hem ge- Bven is. Het is echter een behoefte spr. om den man te herdenken, die dan een kwart eeuw zijn krachten de gemeente heeft geschonken, ir. Mulder was 'n slagvaardig en trouw slid, en heeft zijn raadslidmaatschap oond met een 4-jarig wethouderschap. :orte tijd dat spreker hem als zoodanig nd heeft, was voldoende om een groo- 'mpathie te doen postvatten voor de- beginselvasten, trouwen en werkzamen kan vol vertrouwen voor God ver ben want zijn leven was lang en itbaar. Aan zijn nagedachtenis zij eer bewezen. Voorz. deelde mede, dat aan H. K. 'nnses Juliana in verband met H. D. irjaardag een telegram van geluk- jch van gemeentewege is gezonden, ïrder is een adres binnengekomen van Jed. Unie ran Chauffeurs en Automo- personeel, aangesloten bij den Ned. tsportarbeidersbond inzake het inne- van standplaatsen, welk adres in han- 'an B. en W. wordt gesteld ter afdoe- heer Schüller krijgt verlof om na af- van de gedrukte agenda vragen te en stellen over de brandweer. °k de heer Sijtsma heeft verlof ge- 'gd om vragen te mogen stellen over politie. e voorz. stelt den raad voor die toe- nming niet te verleenen, daar 't hoofd Politie niet verantwoordelijk is aan raad en een discussie daarover geen heeft. Spr. is bereid om naar aanlei- van- deze vragen mededeelingen aan 5. raad te doen. j e heer S ij t s m a zegt, dat het publiek [eenmaal in de zaak gemengd is en ver- Mevr. A. Schrader—Grundemann. Heden viert onze stadgenoote, mevr. A. SchraderGrundemann, Noordeinde, - haar 80sten verjaardag. Ter gelegenheid hiervan heeft de zeer- eerw. heer Pastoor Heiling, O. F. M. haar hedenmorgen overhandigd het gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" als pause lijke onderscheiding voor het vele, wat zij voor de katholieke belangen heeft gedaan. De heer W. Sanders dankte als kerkmees ter mevr. Schrader voor den steun, dien zij in den loop der jaren geschonken heeft aan de parochie van de Hartebrug. Ook de Franciscanerorde, waarvoor me vrouw ^Schrader, vooral in Leiden zooveel heeft gedaan, liet zich op dezen feestdag niet onbetuigd. De hoogeerw. Pater Rega- latus Hazebroek, provinciaal der Orde, was speciaal naar Leiden overgekomen om mevr Schrader te complimenteeren. Hierbij over handigde hij haar, in gezelschap van den Zeereerw. Pater B. Woolderink, rector van de kloosterkerk aan den Haagweg, de oor konde in gouden lijst, vermeldende de af filiatie aan de geheele Franciscanerorde. (Door zulk een onderscheiding wordt de be trokkene beschouwd als deel uitmakende van de Franciscaansohe familie). Bezoek van H. M. Koningin Moeder aan het Acad. Ziekenhuis. H. M. de Koningin Moeder zal Woens dag 2 Mei een bezoek brengen aan het Academisch Ziekenhuis alhier, ter bezich tiging van de nieuwe kliniek voor oogheel kunde en voor oorheelkunde van de pro fessoren v. d. Hoeven en Kan. 2 dg. hechtenis was geeischt. De kanton rechter achte het vastgelegde i.e. het ge ven tot gelegenheid v.an hazardspel, niet bewezen en sprak verd. vrij, LEIDEN. Geslaagd:' Doctoraal examen rechten de heer J. H. P. Terspell (Den Haag); Doet. examen Indische taal en letteren de heer K. A. H. Hidding (Den Haag); Staathuishoudk. candidaatsexamen Indo logie de heer Soekamto (Den Haag). BINNENLAND. Verdronken. Zaterdagmiddag is uit de Korte Gracht te Amersfoort opgehaald het lijk van de 64-jarige huisvrouw van E. Moord? Uit Roermond wordt gemeld: Zondagmorgen werd uit de beek nabij de z.g. Takkenboschbrug onder de gemeente Horn het lijk opgehaald van den 60-jarigen gehuwden landbouwer M. Teunissen uit Baaksem. Hals en hoofd vertoonden sporen van geweldpleging, doch dr. Wiggelendam, uit Roermond, die het lijk onderzocht, acht- te het in verband hiermede noodig, de jus titie te waarschuwen. Het lijk is naar Horn overgebracht. De Justitie stelt een onder zoek in. R.-K. Militairen-Vereeniging. Uitvoerig hebben wij reeds in ons blad beschreven de huldiging, Pater Frigge be reid bij gelegenheid van zijn zilveren Priesterfeest. Gisteravond had de derde en laatste hulde plaats in tegenwoordigheid van tal rijke bezoekers, waaronder vele oud-leden van hier en elders. De avond heeft een schitterend verloop gehad. Het zeggen van dé verzen heeft op bijzondere wijze de schoonheid van het ge dicht in het licht doen treden en den avond gestempeld tot een van inderdaad artistieke schoonheid. De mooie groepee ring van de beelden is waarlijk een reeks van schilderijen geweest, die het geheel hebben verlicht en daaraan een voornaam cachet gegeven. Alles was er op ingesteld, oog en oor volop te doen genieten en het moet gezegd, daarin is men op bewonde renswaardige wijze geslaagd. Meer dan lof komt toe aan haar, die de leiding had en aan de declameerendeu, die het geheel hebben gédragen naar een schoon slot fc-an deze zoo welgeslaagde huldigings avonden. Met groot e aandacht werd alles gevolgd door hen die de zaal tot in alle hoeken vulden. De woorden van dank, door den gehul- digden Pater gesproken, omvatten allen, die tot het zoo schitterend slagen van de ze kunstavonden hebben medegewerkt. En dat zijn er velen geweest, die gaarne zich hebben ingespannen, deze huldiging, die vooral de verhevenheid van het Priester schap bedoelde te eeren, te doen slagen. Bloemen en een gedachtenis zijn uitge reikt aau mej. Swart, de twee dames van Deene en den heer Alofs, den eersten voor haar regie, de overigen voor de rich- tige vervulling van hun verzenzeggende taak. De firma van Bergen Henegouwen bracht belangloos bloemen en electrisch licht aan, terwijl de Firma Vroom en Dreesmann de tapijt- en verdere versie ring schonk. De heer H. Jansen schilder de de decors. En door die welwillendheid van allen was de zaal in feestdos herscha pen. De pauze werd benut voor een verloting, die nog eenige geldelijke voordeelen schonk, voor de M. V., welke den steun van Leidens burgerij voortdurend moge on dervinden. Sp. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M. te L e d e n egen wien wegens het in bedrijf stellen van de z.g. vruchtenautomaat 4 boete of OEGSTGEEST. Prinsesse-verjaardag. Gisterenavond gaf de N. Z. H. T. M. Harmonie ter gele genheid der verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana een concert bij „Het Witte Huis". De „trammannen" hebben aan de Oegstgeesterbevolking een tweetal uren van werkelijk muzikaal genot verschaft. Behoudens een paar oneffenheden klonken alle nummers vlot en degelijk. In dichte drommen stonden de luisteraars rondom de muziek geschaard, waardoor zij blijk gaven dergelijke concerten op hoogen prijs te stellen. WARMOND. Rectificatie. In het verslag van den gemeenteraad zijn, door een fout ter zet terij e rge regels weggevallen. De juiste lezing is als volgt: Het betreft het verlee nen van gratificaties aan het secretarie- personeel wegens bizondere werkzaamhe den: Het lid Heijl vraagt, of zulks nu afgeloo- pen is, waarop de Voorz. antwoordt, dat de secretaris sedert 1.April j.l. zijn functie wederom waarneemt. Het lid Haverkort informeert, of een instructie voor de amb tenaren ter Secretarie bestaat, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt, terwijl op diens vraag of daarin het salaris geregeld is, de Voorz. antwoordt, dat dit vastgesteld is bij Baadsbesluit. Het lid Haverkort zegt t.Zit. hierop nader terug te komen. Emmabloem. De Emmabloein-collecte heeft in deze gemeente opgebracht de som van 178.64. WADDINXVEEN. Geheimzinnig! Zondagmiddag stond aan den Kanaaldijk een auto stil, waaruit na eenigen tijd een dame stapte, die een groot pak in de Wetering wierp. Daarna reed de auto weg. Uit de verte werd zij bespied. Men heeft zich daarop naar die plaats begeven en het pak opgevischt. Dit bevatte een cartonnen doos, inhoudende een damesbont, een nacht muts en een handtaschje. Alles ongemerkt Een en ander was verpakt in het Avond blad van de N. R. Crt. van 17 April. De po litie stelt een onderzoek in. REEUWIJK. Verdronken. Gistermorgen is het drie jarig zoontje van W. v. W. in een sloot ge vallen en verdronken. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ Trekking van heden. Prijs van 5000 op 16775 Prijs van 1500 op 12612 Prijs van 1000 op 1846 2977 14378 17519 Prijs van 200 op 2341 11945 14976 Prijs van 100 op 3434 9074 9626 15154 19884 20410 de Mij. Terwindt en 'A'mtzveen, Turfstrooi- selfabriek te Friesenveen. Er is ongeveer 15.000 M3. bijna droge bolsterturf ver brand. De schade aan verloren turf en droog veld is groot. De oorzaak van den brand is vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid met het aansteken van heide. De gemeente-politie stelt een on derzoek in. Om ongeveer 9 uur was men 's avonds den brand in zooverre meester, dat er voor uitbreiding thans geen gevaar meer bestaat. Fabrieksbrand. Hedenmorgen is de stroo-carton fabriek van den heer B. J. C. Karon aan de Stui verstraat te Eindhoven totaal afgebrand. De aanwezige groote voorraad stroo ging geheel in de vlammen op. De schade is zeer belangrijk. De oorzaak is onbekend. BIOSCOPEN. Luxor. Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon. Goedgekeurd voor volwassenen. Casino. Goedgekeurd voor volwassenen. City. Goedgekeurd voor volwassenen. De 1 Mel-viering te Boedapest. BOEDAPEST 1 Mei. (V.D.) Volgens de bladen is de 1 Mei-viering te Boedapest verboden. Treinbotsing te Londen. LONDEN, 1 Mei (V.D.). Een binnenko mende trein reed gisteren in op een op het punt van vertrek staande trein van Bir mingham. 24 personen werden gewond. 8 van hen moesten naar het hospitaal wor den gebracht. ..iisdadig Chicago. NEW YORK, 1 Mei (V.D.). Twee gemas kerde bandieten overvielen aan de kas van het Ritz bioscoop-theater te Chicago de beide kasjuffrouwen en eischten onder bedreiging met. revolvers de kas op. Een der beide meisjes maakte alarm en werd doodgeschoten. Het andere meisje liet daarop toe, dat de bandieten zich meester maakten van ongeveer 1500 dollar. Zij kon den in een gereed staande auto ontsnap pen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM). (Niet officieel). Berlijn 59.34 Londen12.10i/2 New-York2.4SVs Parijs9.76V8 Brussel 84.54l/2 Zwitserland 47.80Vo Milaan 13.07l/2 Madrid r 41.35 Oslo66.421/2 Kopenhagen 66.53 Stockholm 66.57 "Weenen 34.92i/2 Praag 7.35V2 BEURSOVERZICHT. Van gisteren. De effectenbeurs had heden een kalm voorkomen. Bij de opening ontwikkelde een drukke affaire in Kon. Later op den middag volgden zij een benedenwaartsche richting. Kunstzijde-aand. liepen na vas ter inzet eenige. proc. terug. Philipswaar- den prijshoudend. Marg.waarden eerder iets lager. Van Berkel's patent zeer vast. Voor de rubberfondsen aanvankelijk een vaste stemming. Onder de suikerwaarden H. v. A.'s wederom hooger genoteerd. Ta bakken weing attentie. Yankee-markt stil, evenwel vormde zich weer een hoek in Milwankees. DE „CALLISTO" VERGAAN? Omtrent het s.s. „Callisto" van de Mij. Scheepvaart te Rotterdam, dat gisteren ter hoogte van Louisburg (Nieuw Schot land) zeer waarschijnlijk met man en muis is vergaan, vernemen wij, dat zich aan boord van het stoomschip 31 opvarenden bevinden. Volgens bij de Mij. ontvangen bericht zijn waarschijnlijk alle opvarenden omgekomen. De bemanning bestond nage noeg geheel uit Nederlanders. De „Cal listo" was 4310 bruto-ton groot. Boschbrand. Men meldt ons uit Hoogeveen: Gistermiddag brak een ernstige bosch brand uit in de bosschen bij Veenlust in de nabijheid van Hoogeveen. Met man en macht werd gewerkt om uitbreiding te voorkomen. Een brandspuit deed goede diensten. De motorspuit uit Hoogeveen werd ook nog gevraagd, maar deze be hoefde geen dienst te doen. Ruim 3 H.A. mooie jonge dennen werden een prooi der vlammen. De dennen zijn piet verzekerd. De politie doet onderzoek en meent een spoor gevonden te hebben. Veenbrand. Men meldt ons uit Friesenveen: Gistermiddag omstreeks half 2 ontstond een groote veenbrand in het turfveld van BOSKOOP 28 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 50 ct., Golden Ophelia 6075 ct., Marcel Rou- ger 5060 ct., Hadley 0.901.20, Cl. Per- net 6080 ct., Columbia 0.851.10, But terfly 6085 ct., Mac Keiler 7595 ct.., Wilhelm Kordes 8095 ct., Rosalandia 6075 ct. Diversen per bos: Lathyrus 20— 35 ct., violieren enkel 15 cent, idem dub bel 80 ct. LEIMUIDEN, 27 April. Vrije Veiling. Aanvoer 4921 kippeneieren 4.805.70, 1447 eendeneierne 4.555.30, 3 krieleie- ren 3.per 100 stuks. Boter 1.70 per K.G. R'DAM, 30 April. Buitenl. granen. Stemm. goed prijsh. Rogge Western nr. 2 stoom. 15.50; dito' 16.15; 73—74 kilo Bahia Blanka disp. 15.85; 74 kilo La Plata stoo- mend 15.45; Gerst Canada nr. 3 disp. 273; Amerikaansche nr. 2 disp. 224; dito aangekomen 259; 6061 K.G. Donau disponibel 263, 6566 K.G. Donau dispo nibel 262; Haver Pommersche naar kwa liteit 14.85, 15.25, 38 pond white clipped nr. 3 disp. 14.25; dito stoomend 14; Ca nada 3 Mei afl. 15.25; Mais Amerik. me- xed disp. 231; dito aangekomen 228 229; dito stootnend 229; Gele La Plata oude oogst disp. 239; dito nieuwe oogst stoomend naar aankomst 24222. Bessarabisch stoomend 229; Witte platte Zuid-Afrikaansche nr. 2 disp. 230; dito stoomend 226; Gele ronde Zuid-Afri- kanasche nr. 6 disp. 237. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk ruim. Onveranderd verkocht. Goede en puike 1314.75; overigens naar kwali teit 1212.40; haver wederom iets hoo ger betaald van 1414.75; Gerst Cheva lier 1414.75; Erwten kleine groene ko men niet meer van beteekenis voor. R'VEEN, 1 Mei. Groentenveiling. Aard beien 2955 p. doosje, kropsla 1.706.10 p. 100, spinazie 95 per K. G„ bloemkool 31 ct. per stuk, peulen 3.502.80 per 10 pond. ZOETERWOUDE, 1 Mei. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer eieren 7231 stuks. Kip peneieren 5.305.90, eendeneieren 4.90 5.50, kippen 0.501.05, hanen 1.90, konijnen 0.421.00, duiven f 0.25. BODEGRAVEN, 1 Mei. Kaas. Aanvoer 331 partijen Goudsche kaas, waaronder 315 met rijksmerk, zijnde 146992 stuks, wegen de 117.536 K.G., met rijksmerk 1 kw. 0.48 0.52, id. 2e kw. 0.420.46. zonder rijksmerk 0.410.45. Handel matig. ALPHEN AAN DEN RIJN, 30 April Groentenveiling. Per 100 K.G.: Spinazie 9.0013.50. Per 100 bos: Rabarber 5.50 7.Per 100 stuksKropsla 6.007.00. Bloemkool I 36.00—38.00, id. II 21.00— 23.00. VEUR, 30 April. Groentenveiling. Eng. komkommers le srt. 2690, 2e srt. 14.80, 3e srt. 9.10 en stek 2.50, gele komkom mers 10.30, 2e srt. 4.90, stoofsla 0.18 per K.G., bloemkool 28.80, 2e srt. 15.90, uitschot 7.50, spinazie 6.90—9.60, andij vie 7.50, peen 46.90, pastelein 41, ra barber 0.11 per bos. IJl IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM TBIJ^'L 1878 - 1928 Deu 15 hopen oi Oudeis Mei a.s., geliefde 2705b C.j P. WAASDORP n CHUTS hun ^'50-jaiige Echtver- eenigfng tl herdenken. E Hun dajikbare Kin- E deren, feehuwd- en E Kleinkinderen. E Lei dek, 1 Mei 1928. Haarl.weg 38. Eiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; Yoor de buitengewoon vele "bewijzen van deelneming, onder vonden tijdens de zickta eu bij het overlijden ven on*e dier bare Echtgeu'otfte, zorgzame Moeder, Bchuv«l- o» Groot moeder, Mevrouw JAC0BA VAN Dy VELD geb. YERDEGAAL betuigen wij U onzen harte lijken dank. Uit aller naam: GEORGE YAN DER VELD. Lisse, April 1928. 2724 Yoor de vele bewijzen van deelneming, tjfjdens de ziekte i'ii het «jvoilijden van onze innig goliMdo/Moeder, Behuwd en Grootaooilcr/^ J0HA#NA BOERLAGE Wed. vap Hpr.ertcs de Koning ondervorfden^tuigen wij onzen hartelijl^Dn dank. Familie DE KONING Lei m uïden, 1 Mei 1928.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3