Z.D.H.MGR.AUGUSTIN US JOSEPH US CALLIERf BUITENLAND. 19e Jaargang. MAANDAG 30 APRIL 1928 No. 5861 3)e 6ou/ta/nt b» ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling pToor Leiden 18 cent pei weck 12.50 per kwartaaL Bij <ra» Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL rranoo per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad la rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Bondagsblad 9 ct Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone odvertentlên 3P cant par rtgal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bat r. dubbele vac het tarief berekend. s Kleine edvertentién, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wórden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop 10.50. Hoewel maanden-lang gevreesd, kwam Zaterdag toch. nog ontstellend het bericht van het overlijden van onzen hoog-vereer- den Bisschop. Waar in de abnormale omstandighe den, waarin ons bedrijf verkeert onze courant op 'n andere drukkerij vroeg moet .worden afgedrukt, hadden wij slechts nog één pagina tot onze beschikkinghet por tret van den overleden Kerkvorst konden ,wij niet meer plaatsen. Een priester heeft in ons blad reeds in een diep-gevoeld in memoriam in enkele trekken scherp geteekend de eerbied-af- dwingende persoonlijkheid van Monseig neur Callier z.g. En ook van andere, eveneens daartoe uiterst bevoegde zijde, zal in deze dagen het hoogverdienstelijk leven van den door- luchtigen Kerkvorst worden geschetst. Ook wij moeten echter hier uitspreken onzen grooten eerbied, onze diepe dank baarheid voor wat Monseigneur Callier voor ons Bisdom, voor ons allen, is ge weest. En wij willen hier herinneren aan deze passage in de laatste van zijn indrukwek kende V astenbrie ven „Aan Uw gebed vooral schrijven Wij het ook toe, dat de goede God Ons nog heeft willen sparen, ofschoon Wij bij Onzen hoo- gen ouderdom en bij de zwakte van Ons lichaam Ons steeds bereid moeten houden, de stem te volgen van God, Die Ons tot een ander en naar Wij hopen tot een beter leven zal roepen. Met den meesten aandrang vragen Wij U: blijft Ons nu en later in Uwe H.H. Missen en in Uwe gebeden ge denken Uwe geestelijke hulp hebben Wij noodig en zullen Wij niet kunnen missen, omdat Wij zoo diep overtuigd zijn van de groote verantwoordelijkheid van Ons bis schoppelijk ambt, hetwelk Wij zoo lang hebben mogen bekleeden." Het gebed, waarom de Bisschop ons heeft gevraagd, zullen wij in deze dagen niet vergeten. Een liberaal blad „Het Vaderland" schrijft: „Met Monseigneur Callier is een uitne mend priester en groot Kerkvorst, over wien de latere geschiedenis nog veel zal spreken, heengegaan." En de t ij d g e n o o t e n zullen Monseig neur zeker niet kunnen vergeten. In een radio-rede deze activiteit van j den K.R.O. zullen de Katholieken, en voor- al de diocesanen van het Haarlemsche Bisdom, allen zeer waardeeren zeide gisteren de Warmondsche hoogleeraar prof. Nolet: „Bij de tijdgenooten -zal de herinnering aan Mgr. Callier blijven leven als aan een man van Geloof, een man van kracht, een man van onkreukbare eerlijkheid. De Schipperszoon heeft gevaren op het com- pas van het Geloof, de sterke vuist aan het roer, recht door zee. Volgens zijn eerlijke overtuiging heeft hij gehandeld en in die eerlijkheid was ieder gevoel van vrees hem vreemd. Hét nihil haesitans (nooit weife lend) van zijn wapenspreuk heeft botsin gen veroorzaakt, maar ook degenen, die in die botsingen gevoelig getroffen werden, hebben aan de eerlijkheid van Zijn bedoe lingen nooit getwijfeld. Ook voor zich zei ven kende Hij geen vrees: Of hij niet op zag tegen Gods Oordeel, werd Hem ge vraagd, en toen sprak Hij dat woord, dat Hem teekent ten voeten uit: „Acht en ze ventig jaar heb ik mij op het oordeel voor bereid, en nu zou ik het vreezen Prof. Nolet besloot zijn voordracht, met deze woorden, die wij gaarne ons zouden veroorloven te maken tot de onze: „Het werk van den Bisschop van Haar lem is niet voltooid: het Katholieke volks deel neemt in het cultureele leven van Ne derland nog niet die plaats in, waarop het Vaderland recht heeft. Zooals de torens nog moeten verrijzen op de Haarlemsche Kathedraal, zoo moet ons aandeel in de beoefening der Wetenschap, in de kunst en de litteratuur en in zoovele andere ge bieden nog groot er worden. Zooals voor de torens van de Kathedraal, zoo heeft Mgr. de grondslagen gelegd voor onzen cultureelen opbloei. Aan ons, om op de fundamenten voort te bouwen i Maar dan ook eerst te zorgen, dat het levenswerk van Mgr. Callier niet verloren gaat, dat de fundamenten stevig blijven, en verstrekt worden, naarmate de bovenbouw zwaarder wordt. Behalve het gebed voor de ziele- rust van den uitstekenden Man is de wij ze, om onze waardeering en onze dank baarheid te toonen jegens God, Die ons zulk een Bisschop gaf, dat wij niet in zorge loosheid of in zelfzucht of in het najagen van kleine belanger laten vervallen de fundamenten, die Hij legde, maar dat wij op Zijn voorbeeld werken tot den avond, het oog op de ster des Geloofs, en dan In Dei Nomine feliciter, tot heil van Kerk en Vaderland!' Monseigneur Callier werd den 29en Mei 1849 te Vlissingen geboren uit een geluk kig en voorbeeldig "Katholiek gezin. Zijn vader, Joannes Franciscus Callier was af komstig uit Blankenberghe, zijn moedor, Johanna Catharina de Craecko was ge boortig uit Ostende. Zij hadden zich in de drukke havenstad gevestigd, waar de vader de beproefde en betrouwbare loods was voor de in- en uitvarende schepen, die in de Schelde kwamen ankeren. Het waren edele ouders van vromen, eenvoudigen levensstijl, maar die door den zoon, toen hij geroepen werd tot het door luchtig ambt, dat hem het recht schonk tot het voeren van een wapen, zoo fijnzin- nig-dankbaar gevierd werden doordat hij het bisschoppelijk wapenschild door beider nagedachtenis deed beheerschen. In dat wa-pen immers kwam een vaartuig voor, gemeenzaam Kraak geheeten, hetgeen her innerde aan den naam zijner moeder de Craecke, varend op een rivier de Schelde, waar vader de loods en beproefde gids wasrivier en kraak veilig verlicht door de ster, symbool van het licht des geloofs. En dan daarboven het devies, dat een le vensprogram geworden is: „in fide nihil haesitans", wat zeggen wil „in het geloof nooit aarzelend". Mgr. mocht op 23-jarigen leeftijd reeds de Heilige Priesterv Jding op 15 Augus tus 1872 ontvangen. Allereerst was Volendam het terrein zij ner priesterlijke werkzaamheden, doch weldra werd de jeugdige priester naar Amsterdam overgeplaatst en wel naar een der drukste parochies n.l. die van Onze Liev Vrouw Onbevlekt Ontvangen, de Posthoorn. Daar heeft hij gewerkt in de stad van het H. Sacrament van Mirakel, welks vereering onder zijn bischoppelijk bestuur zulk een uilbreiding zou nemen. Korten tijd was hij ook werkzaam in de parochiekerk van den H. Jacobus te 's-Gravenhage. Maar de pan.< ale zielzorg zou niet blijvend zijn kracineu vragen. De aandacht van den toenutaligen bisschop, Mgr. Wil- mer, was op den jongen priester gevallen. Hij werd benoemd to leeraar aan het Se minarie Hagevld, waar hij achttien jaar bleef. Z. D. H. Mgr. Bottemanne erkende zijn groote verdiensten door hem te benoemen tot Kanunnik van het kapittel en hem tot de hooge waardigheid van vicaris-generaal te verheffen. En toen Mgr. Bottemanne ontslapen was, benoemde de hoogste Ker kelijke Overheid Mgr. Augustinus Josephus Callier tot diens opvolger. Benoemd den 11 en September 1903 werd hij 28 October 1903 geconsacreerd. Bij de plechtige wijding in de toen nog onvoltooi de „St. Bavo", fungeerde Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop, als wijder, geas sisteerd door Mgr. P. Leyten van Breda en Mgr. Hollmann, magister-generaal der Kruisheeren van St. Agatha. De laatste oogenblikken en het sterven. Zaterdagmorgen bij het dagelijksch be zoek van den geneesheer, omstreeks 10 uur, aldus lezen we in de „Msbd.", bevond deze den toestand gelijk aan de vorige dagen, dat wil zeggen, dat hij geen aanleiding gaf om het ergste te vreezen. Na het bezoek van den doktei consta teerde de ziekenzuster een plotselinge ver ergering van den toestand. Onmiddellijk werd de HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het bis dom, gewaarschuwd, alsook de secretarissen van het bisdom en het personeel van het bisschoppelijk paleis. Voorts werd ook de Zeereerw. Heer H. C. J. Sondaal, pastoor der parochie van den H. Joseph te Haar lem en biechtvader van Mgr. Callier, ontbo den. Allen schaarden zich om de lijdens sponde van den hoogen zieke en baden de Gebeden der Stervenden. Om half twaalf gaf Mgr. Callier den geest. Onmiddellijk na het overlijden van den Bisschop werden alle kerkklokken in Haar lem geluid. Omtrent het overlijden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, verneemt de „Msbd." nog nader, dat Monseigneur Zaterdagmorgen, zooals meestal, in zijn stoel was gezeten, toen de geneesheer hem rond half elf ver liet. Om ongeveer tien minuten over elf ging een der secretarissen naar hem toe om hem eenigen tijd gezelschap te houden. In de twee laatste dagen en ook nu had Mgr. het erg benauwd. Toch heeft hij Vrij dagnacht nog eenige uren rustig geslapen. De secretaris zal ongeveer een minuut of tien bij Mgr. gezeten hebben, toen deze aan de verplegende Zuster mededeelde, dat Hij even rechtop wilde staan. De Zuster en de secretaris voldeden samen aan dat verzoek om hem te helpen, doch Mgr. werd ten slotte moe en voorzichtig werd Hij toen in den stoel teruggezet. Onder de aanroeping: „O God", viel Mgr. daarop achterover in den stoel en nam de korte doodstrijd een aanvang. Verschillende Eerw. Hoeren geestelijken werden onmiddellijk gewaarschuwd alsme de het personeel van het bisdom en terwijl allen de stervensgebeden verrichtten, gaf Mgr. Zijn ziel aan God over. De aanwezigen bleven nog een rozen krans en een „de Profundis" voor de ziele- rust van den beminden Bisschop bidden. De overbrenging van het stoffelijk overschot. Zaterdagavond is het stoffelijk overschot van Z. D. H. Mgr. Callier in de ontvangzaal van het bisschoppelijk paleis aan de Nieu we Gracht opgebaard. Hier is een altaar opgeslagen waar gedurende de dagen dat het lichaam daar blijft iederen morgen een H. Mis zal worden opgedragen. Woensdag tegen ongeveer twaalf uur des middags zal de overbrenging plaats heb ben van het Bisschoppelijk paleis naar de Kathedraal. De stoet zal bestaan uit een lijkwagen met twee volgrijtuigen en zal de volgende route nemen: Nieuwe Gracht, Kinderhuissingel, AVilhelminastraat, Wilson- plein, Leidschevaart. ""e^plechtige Uitvaart en begra fenis. De plechtige metten in de St. Bavo zul len Woensdagavond te half acht plaats hebben. Donderdagmorgen te tien uur vangen de Lauden aan. Daarna volgt de pontificale Requieih-mis, welke zal worden opgedra gen door Z. D. H. _M.gr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht. De ove rige Bisschoppen, alsmede Z.Exc. Mgr. Schioppa, de Internuntius, zullen mede bij deze uitvaart in de Kathedrale Kerk aan wezig zijn. Na de Ttequiem-mis zullen er rijf pontificale absoluries plaats vinden, waarvan de laalste door den Aartsbis schop. Behalve alzoo het geheele Episco paat zullen natuurlijk ook al de Hoogeerw. Heeren van het Haarlemsch Kapittel bij deze uitvaart assisteeren. De Schola Cantorum van het groot-semi narie te Warmond zal de Gregoriaansehe zangen. Ook de andere theologanten zul len tegenwoordig zijn. De lijkrede zal worden uitgesproken door Mgr. H. J. M. Ta skin, president van het Groot-Seminarie en Proost van het Kapittel. Na afloop van de uitvaart zal de over brenging plaats hebben naar den bisschop- pelijken grafkelder te Overveen. De lijkstoet zal hierbij de volgende rou te volgen: Emmastraat, Julianastraat, Plein, Groote Houstraat, Groote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht (langs het Bis schoppelijk Paleis), Kruisweg, Parklaan, Kinderhuissingel, Zeilweg naar de kerk in Overveen. Het gevolg zal bestaan uit twintig rij tuigen. Heden en morgen worden rouwbezoeken aan het Bisschoppelijk Paleis afgewacht. Ook de Internuntius, Mgr. L. Schioppa zal een H. Mis komen opdragen. DUITSCHLAND. Stillegging der Duitsche Rijnscheepvaart? Ontslagen per 1 Mei aangekondigd. Het conflict in de Rijnscheepvaart is zeer verscherpt. De werkgevers hebben het personeel medegedeeld, dat diegenen, die niet met de loonsverlaging van 13 pet. accoord gaan per 1 Mei ontslagen zul len worden. Uit personeelkringen wordt medege* deeld dat het voorstel niet wordt aan vaard. De tenuitvoerlegging van dit besluit be- teekent stillegging van de Duitsche Rijn scheepvaart. FRANKRIJK. De herstemmingen. Social is tische leider verslagen. De eerste uitslagen der herstemmingen in Jfarijs zijn algemeen in het voordeel van de rechlsche partijen. Léon Blum, de socialistische leider, is door den communist Duclos verslagen met 7.659 tegen 7.211 stemmen. Het kabinet zal Woensdag a.s. bijeen komen om te beraadslagen over den na de verkiezingen ontstanen toestand. Omtrent de door het kabinet te volgen gedragslijn wordt door de grondwet niets voorgeschre ven, doch, zooals reeds gemeld, wil het ge bruik, dat het geheele kabinet na een al- gemeene verkiezing en bloc zijn ontslag aanbiedt en de benoeming van den kabi- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Bij de herstemmingen in Frankrijk is o.a. de socialistenleider Leon Blum ver slagen. De aanhouding van Bela Kun in Oos tenrijk. De Duitsche Oceaanvliegers zijn Zater dag enthousiast te New York ontvangen. De eigenlijke feestelijkheden beginnen heden. (2de blad). BINNENL/TND. Het overlijden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. (1ste blad) De plannen voor het nieuwe gebouw van onze courant (2de blad). Tengevolge van een aanrijding door een auto zijn te Overschie twee personen over reden. (Gem. Berichten, 2de blad). Een groote brand te Aalsmeer. (Laatste Berichten). nets-formateur in handen van den presi dent der Republiek wordt gelegd. HONGARIJE. De aanhouding van Bela Kun. Een communistische aanval •op Hongarije verijdeld? Nadere berichten uit Weenen over de' aanhouding van den Hongaarschen com munist Bela Kun in de Oostenrijksche hoofdstad zeggen, dat de aarts-samen zweerder een aanval op Hongarije in den zin had. Met Kun zijn do communist Liptay zijn zwager, die te Weenen woont, en zijn Hongaarsche sccertaresse in hechtenis genomen. De politie heeft bovendien nog verscheidene communistische voormannen laten oppakken, o.w. de gewezen Hon gaarsche volkscommissaris Szekely en de Hongaarsche communist Meijerhofer, de eigenaar van de drogisterij, waarin Kun zijn hoofdkwartier had opgeslagen. Meijer hofer had deze zaak 'n paar maanden ge leden gekocht. Kun voerde er een uitge breide en drukke correspondentie er wer den stapels telegrammen ontvangen en! verzonden, postpakketten, telefoonge sprekken gevoerd enz., zulks alles onder den naam Meijerhofer. De stukken, die hier door de politie in beslag gnomen zijn, vormen het archief van de Hongaarsche communistische partij. Uit het onderzoek is al wel gebleken, dat de communisten voornemens waren binnenkort een krach- tigen aanval op Hongarije te ondernemen. Een huiszoeking op het Oostenrijksche partijsecretariaat leverde geen resultaat op. Volgens een bericht uit Boedapest zou de Hongaarsche regeering Kun's uitleve ring willen eischen. De Weensche politie heeft ontdekt, dat Kun onlangs een me morie bij de regeering te Moskou heeft in gediend, waarin hij zei, dat de onmisbare omwenteling van Midden-Europa slechts van Weenen of Boedapest uit kan ge schieden. POLEN. Koning Aman Oellah en Pilsoedski. De Afghaanscke koning Aman Oellah is te Warschau aangekomen. Maarschalk Pil soedski heeft bij zijn ontvangst niet aanwe zig kunnen zijn wegens ziekte. Van verschillende kanten wordt het ge rucht vernomen, dat de ziekte van Pilsoeds ki niet van voorbijgaanden aard is; het schijnt, dat hij een aanval van beroerte heeft gehad, waardoor hij gedeeltelijk werd verlamd. Tot dusverre werd echter geen bevestiging van dit bericht ontvan gen. ROEMENIE. De koningin ziek. Naar uit Balcik gemeld wordt, is koningin Louise-Maria van Roemenië ziek; zij lijdt aan longontsteking. MEXICO. Mexicaansche rebellenleider gedood. Berichten uit Irapuato melden, dat 19 opstandelingen, o.w. do leider Felipe Sua- rez, gedood zijn in een gevecht met de fe derale troepen te Los Guajolotas. JAPAN Oppositie tegen Tanaka. Tumult in het Japanse lie parlement. Na heftige scènes in het parlement van Tokio, heeft de oppositie een motie van wantrouwen ingediend tegen den minister

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1