UIT DE PERS. BOERENTROTS Uit de Omgeving DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT'1 VRIJDAG 27 APRIL 1928 H. PETRUS CANISIUS (Feestdag 27 April). Dit hooge rijden van den feilen .Rijder Tijd I Klein-eenzaam zit ik in mijn eenzaamheid gedoken en peins, hoe elke knop, van nieuwen dag ontloken, In 't merg van d' ouden dage-stam was toebereid. In mijner ziele verten rijdt de Ruiter wijd zijn vage stoeten van gestalten, tot het rooken der licht-geheven ziele-nevlen is ontploken: een goud-en-rood doorzichtig scherm van eindigheid. Dan breken zich zijn stoeten door der nevlen baan en willen al zijn oude tochten voor mij staan gehelderd in dit scherm, dat oud en nieuw omlicht. Geweldig Ruiter, die den ouden wereldwaan mee omvoert op uw tocht naar 't eindlijk Kruisgezicht, Hèm zie ik in uw stoet, die Duitschlauds stammen richt. P. VICTORINUS S.D.S. BIJZONDER ONKUNDIG. De Nieuwe Leidsche Courant schrijft: In Den Haag is een hevige actie voor de openbare school ingezet, v. R. K. zijde werd aan voorstanders van de Openbare school verweten dat zij de ouders giften beloofden om hen te bewegen hun kinde ren naar de Openbare school te zenden. Omgekeerd werd hetzelfde aan de R. K. ten laste gelegd Zooals te doen gebruike lijk is in dien kring, belegde men een openbare vergadering en daagde de Resi dentiebode voor deze gespannen vierschaar Natuurlijk is van die zijde verstek laten gaan. Dit kon echter niet beletten, dat de meeting toch doorging. Ja, nu. kon juist naar hartelust en zonder tegenspraak op het bijzonder onderwijs gescholden wor den. Men had daarvoor den heer J. J. La mers, voorzitter van den Bond van Ne- derL Onderwijzers uitgenoodigd. Deze heeft zich dapper van die taak gekweten. Tot welke zonderlinge conclusies hij kwam, moge blijken uit de volgende aan haling uit het verslag: „De Onderwijswet van 1920 heeft niet een eind gemaakt aan den schoolstrijd; want deze is nog even sterk, wellicht nog sterker dan hij vóór 1920 is gevoerd. De voorstanders van de openbare school dur ven dien strijd aan, doch enkel met eerlijke middelen. Geen ouder mag gedwongen worden voor zijn kind een andere school te hebben dan hij zou wenschen. In dezen strijd weten de propagandisten voor de openbare school zich sterk, want de strijd der tegenstanders voor de bijzondere school is enkel reactie, een stuk, een po ging tot terugkeer tot de wantoestanden op het gebied van het onderwijs, zooals die vroeger hier hebben geheerscht. Dat de schoolstrijd niet is beëindigd maar op een ander terrein weer in herig heid toeneemt, merken wij wel. Maar dat de voorstanders van de openbare school enkel met eerlijke middelen voor de open bare school strijden, och dat wenschen wij ook, maar zien het helaas nog niet. Intus8chen zouden wij veel gewonnen hebben als alle voorstanders van de open bare school eerlijk nastreefden wat de heer Lamers reide: Geen ouder mag ge dwongen worden voor zijn kind een andere school te hebben dan hen zou wenschen. Zoo meoi deze stelling is, zoo. Ieelijk is wat er op volgt, n.l. dat het bijzonder on derwijs de toestanden van vroeger eeuwen zou terug willen hebben. Zijn daar dan niet onze tallooze bijzon dere scholen, die door vele ouders begeerd FEUILLETON. Naar het Duitsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. 6) Een groote bitterheid vervulde Stine. Was hij dan heelemaal vergeten, wat zij voor hem opgeofferd had, toen zij, de doch ter van de heerboer, den daglooner tot man nam? Tot nu toe was ze meestal slechts' droevig en stil geweest, als Daniël thuis was; maar nu was 't haar, als moest ze zich in kwade woorden luchten, hem toonen, dat ze zich niet alles liet welgevallen. Hij nam het heel geduldig op; het lag wel mede aan haar toestand. Eens had hij Engel Voigt gevraagd, over dag of des avonds eens naar zijn vrouw te gaan; maar hij schrok, toen hij bij het binnenkomen van het meisje toevallig Stine aankeek. Ze was opgestaan, haar gezicht was don kerrood. „Je treft 't juist erg slecht, ik heb wat te doen," zei ze, zonder haar een hand te ge ven, „maar laat ik je maar niet stooren. Je kan wel een beetje gekheid maken met Daniël. Ze was al buiten de deur, vóór één van de anderen kon antwoorden, ze hoorden haar buiten bezig met emmers en pannen. Engel begreep heelemaal niet, waarom ze zoo zonderling ontvangen werd; ze ging meteen weer weg. Toen ze weg was, ging Daniël haastig naar zijn vrouw. Hij vond haar in de kleine keuken, aan worden, omdat het onderwijs er neen niet omdat het godsdienstig is, want dat kan de ouders die wij op het oog hebben, minder schelen maar omdat het beter is. De statistieken leeren trouwens vol doende, dat het bijzonder onderwijs waar lijk niet bij het openbaar achter staat. De heer Lamers is wel bijzonder onkun dig ofbijzonder onoprecht. AAN DE KNOPPEN DRAAIEN. De stem, die zoo geheimzinnig onze huiskamer binnendringt, die wij er binnen laten, om ze te beluisteren ter leering of vermaak, blijkt niet altijd de stem van een vriend, schrijft De Nieuwe Koerier. „Wie een radio-toestel bezit, weet, dat dikwijls gedachten aan den aether worden toevertrouwd, die wij niet zouden dulden in den mond van iemand, die in levenden lijve onze woning zou bezoeken. Voor geen katholiek radio-luisteraar kan het dan ook een vraag zijn, of de katholie ken van ons land wel goed hebben gedaan met hun evenredig deel te eischen in zend vergunningen en uitzendingen. Wij hebben ons recht moeten verdedi gen mer. alle kracht tegen hen, die ook niet beweerden, dat de neutraliteit elkeen kan voldoen en allen er genoegen mee had den te nemen. Wij hebben daar terecht voor gepast en ons niet in een hoek laten duwen. En de kwestie is, wat ons land betreft, uitgemaakt in onzen zin De financieele offers, door de Katholie ken voor zender en uitzending gebracht, zijn allerbest besteed. Laten de Katholieken van Nederland verder zorgen, door een doelmatige inrich ting hunner radio-organisatie en hare lei ding, hun uitzendingen zoo perfect mogelijk te maken. Maar radio blijft een voorzichtig te ge nieten weldaad. Draait men aan een paar knoppen, onmiddellijk kan men uit alle deelen van Europa en zelfs daarbuiten al lerlei wijsheid of wat daarvoor moet door gaan, hooren verkondigen. Een teer punt. Op elk uur van den dag kunnen we geen katholieke uitzending hebben, te meer, om dat de Katholieken van de ons omringende landen nog lang zoover niet zijn als wij en zich slechts nu en dan een enkel uur kun nen laten hooren. Het komt er dus op aan, op onze hoede te zijn. Zoo moeten we met de „neutralen" zeer behoedzaam omgaan. De neutrale A(lgemeene V(ereeniging R(adio) O(mroep), die over Hilversum zendt, droeg in de Paaschweek stukken voor van Multatuli, den Nederlandschen schrijver, wiens meesleepende werken het verderf zijn geweest van velen. Verklaar de voor eenigen tijd de socialistische leider Wibaut niet, dat zijn overgang van het. Ka tholicisme naar het Socialisme via Multa tuli was gegaan? Het ontbreekt ook niet aan protesten van geërgerde luisteraars over die „neutra le" vertroebeling der Paaschweek. De „Gelderlander" maakt daaromtrent een zeer rake opmerking. Men zal tien keer naar de A. V. R.O. kunnen luisteren, zonder ook maar het minst gekrenkt te worden. Maar den elfden keer is het mis. Waarom? Omdat de neu trale A. V. R. O. Multatuli aan het woord liet, ofomdat de katholiek, luisteraar naar Multatuli luisterde? Inderdaad, zij die den luidspreker hun huiskamer lieten vullen met Multatuli's ideeën, handelden niet zeer bedachtzaam. Zulke les leere den luisteraar, hoe hij., zijn knop moet draaien". ALKEMADE. GEMEENTERAAD. De gemeentelijke- en de rijksin komstenbelasting. Vervoer van schoolkinderen. Afgraven van weiland. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag ten 2 uur. Voorzitter de Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na de baktrog, terwijl ze het versche brood deeg stond te kneden. Ze keek ook niet op, toen hij binnenkwam. „Stine wat moet dat beteekenen. Wat heeft Engel je in de weg gelegd?" De vrouw richtte zich op en keek hem vijandig aan. „Is ze al weer weggeloopen? Dat was niet noodig geweest, ze had toch met jou kunnen praten." Daniël fronste zijn voorhoofd. „Laat die domme gekheid toch I Wat zul len de menschen van je zeggen? Als iemand je wil bezoeken en vriendelijk doet!" Stine lachte kort. ,,'fc Is maar goed, dat zij vriendelijk te gen jou doet, en jij tegen haar", zei ze scherp, „dan hoef ik 't ook niet te doen". Daniël begreep haar niet. Hij keerde zich om en ging met groote passen weg, terwijl hij de deur met een klap achter zich dichtsloeg. Daniël begreep zijn vrouw heelemaal niet meer. Ze was toch zoo'n frisch, vroo- lijk meisje geweest en nu. Wat een an der mensch was ze geworden, in den korten tijd, dat zij zijn vrouw was. 't Was als lag er een druk op hét kleine huis, die op hen beiden even zwaar neer lag. Maar niemand wist, waar die vandaan kwam, en niemand l>on de hand bewegen, om ze op te heffen. Een tijd lang scheen het, alsof alles weer anders en beter zou worden; dat was in de zomer, toen de jongen geboren werd. opening der vergadering met het gebrui kelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: lo. Vaststelling van een raadsbesluit tot bet bepalen van het percentage voor do gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928/1929. B. en W. stellen den Raad voor tiet percentage te bepalen op 4 pet. (vorig jaar 3 1/2 pet.). De heer J. de Vette vraagt den voorzitter wanneer er een einde komt aan de belastingverhoo- ging. De voorz. zegt, dat de heer de Vette zelf deze vraag wel het best zal kunnen beantwoorden. De heer de Vette repli ceert en antwoord dat men dan maar wat kalm aan moet doen. De menschen kun nen de belasting bijna niet meer opbren gen. De voorz. merkt op, dat B. en W. voorzichtig genoeg zijn in het beheer der gemeente-financiën, doch de gemeente is dikwijls krachtens de wet verplicht tot be langrijke uitgaven. In dit verband wijst de voorz. op de kosten Nijverheidsonderwijs wet voor de leerlingen uit deze gemeente te betalen aan de gemeente Leiden. De kosten bedragen hiervoor per leerling 92.Vervolgens kosten voor de leerlin gen die H. B. S. en Gymnasium bezoeken. Het zevende leerjaar zal wederom belang rijke finantieele offers van de gemeente vergen, terwijl het verkeer op de wegen oorzaak is dat de uitgaven steeds meer stijgen. Dat de tuinderij en veehouderij de laatste twee jaren zoo terugloopen is een zaak welke buiten de schuld ligt van het gemeentebestuur. De heer Horsman merkt op dat we het maximum-percentage heb ben dat bepaald is in de verordening. Hierna wordt z, h, s, het percentage op 4 pet. vastgesteld. 2o. Vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van opcenten op de rijksinkomstenbelasting in deze ge meente. Door den voorz. wordt medege deeld dat in verband met de wet van 15 Maart 1928 tot verlaging van het tarief der rijksinkomstenbelasting noodig is geble ken de heffingsverordening te herzien, daar deze wijziging bij onveranderd blijven van de opcentenregeling een zoodanige vermindering van de totale opbrengst do zer heffing ten gevolge zal hebben als de gemeentekas niet kon lijden. In verband hiermede stellen B. en W. van de bevoegd heid in de wet neergelegd gebruik te ma ken en het aantal opcenten te verhoogen tot 125 opcenten. Zonder hoofdelijke stemming tot hiertoe besloten en worden de verordeningen op de heffing en invordering onveranderd vastgesteld. 3o. Vaststelling van een aantaJ pen sioensgrondslagen. Het betreft hier een drietal pensioensgrondslagen van P, H. van den Bosch, 2e ambt. ter secretarie, W. A. van Harteveld, gemeente-secretaris en J. van der Meer gemeente-ontvanger. De ze worden overenkomstig voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. 4o. Wijziging van de gemeente-rekening, dienstjaar 1926 in verband met een inge komen schrijven van heeren Ged. Staten. Van heeren Ged. Staten is terugontvan gen de gemeente-rekening met verzoek aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen. Het betreft hier grootendeels opmerkingen van administratieven aard, met uitzondering dat de vergoeding aan de gemeente Leiden betaald voor kosten ingevolge de wet op het Lager onderwijs dient te worden gesplitst in lager onder wijs en uitgebreid lager ouderwijs, terwijl op den post gemeentelijke inkomstenbelas ting 700.te veel is gebracht, waardoor het batig saldo van dezen dienst moet ver minderd worden met 700.-— en de begroo ting 1928 waarop het batig saldo is ge bracht eveneens met genoemd bedrag dient verlaagd te worden. B. en W. stel len voor aan de gemaakte opmerkingen te gemoet te komen. Hiertoe wordt z. h. s. be sloten. 5o. Wijziging gemeentebegrooting dienst jaar 1926 en 1928. Deze wijziging houdt hoofdzakelijk verband met het behandel de in punt 4, terwijl op de begrooting voor 1928 is gebracht de post verkoop woonhuis met tuinland te Nieuwe-Wetering, uit wel ke opbrengst zullen worden gekocht Groot boekinschrijvingen. De wijziging wordt na deze toelichting z. h. s. goedgekeurd. 't Was alsof Stine door de nieuwe, groo te vreugde al het andere vergat. Daniël was ook zoo goed voor haar. Als hij 's avonds van zijn werk thuis kwam, haalde hij voor haar een paar asters en muurbloemen van het kleine bloembed ach ter het huis, waar de bloemen zonder eenige verzorging lustig tierden. En hij was zoo gelukkig over den jongen. Stine moest lachen, als hij het kleine bakerkind zoo voorzichtig op zijn groote handen hield en zijn eerlijk, bruin gezicht zoo stralend op het roode gerimpelde toetje van het kind neerkeek. Overdag was ze ook niet heelemaal al leen; de Rodthofboerin kwam dagelijks naar haar dochter kijken. Maar ze kon zich steeds slechts voor korten tijd vrij maken, zij was nu ook op de hof ter verpleging noodig. De jonge boer, aan wie de onde de hof sedert kort had overgedaan, was bij het hooiladen naar beneden gevallen en lag met zware inwendige verwondingen. De jonge vrouw en zijn moeder pasten hem op, maar er was weinig hoop op zijn herstel. De korte tijd bij haar dochter was voor de oude vrouw steeds een ontspanning; ze had plezier in den flinken kleinen jongen, te meer, nu bij haar tot nog toe eenig klein kind, de nu driejarige hoferfgenaam, ge bleken was, dat hij doofstom en heelemaal zwakzinnig was. Maar de vredige dagen in het kleine huis duurden niet lang. De oude boerin had op een middag zon der eenig vermoeden, om Stine een plei- zier te doen. Engel Voigt in de kamer mee- 6o. Reclames schoolgeld. Een drietal re clames zijn ingekomen welke alle worden afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. Tot de ingekomen stukken behoorden o. a. de mededeeling omtrent de goedkeuring van het raadsbesluit tot ontbinding van het contract met de gemeente Haarlem mermeer inzake de electrificatie van de Kaag. De voorz. deelt mede, dat heden door den Raad der gemeente Haarlemmer meer eenzelfde besluit zal worden geno men, zoodat de bewoners thans spoedig licht kunnen krijgen van de gemeente Lei den. Verder is goedgekeurd de verkoop van het woonhuis met tuinland aan het R. K. Kerkbestuur van Roelofarendsveen met een voorstel van B. en W. om van de op brengst to koopen inschrijvingen op het Gróotboek der Ned. Werkelijke schuld. Hiertoe wordt z. h. s. besloten. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van het gemeentebestuur van Leiden hou dende bericht dat de pacht van den tol aan het Zijlhek te Leiden is gegund aan L. Tijbuis te Rijssen voor de som van 4336.per jaar. De voorz. doet mededee ling waarom het in de vorige vergadering in den Raad genomen besluit na de ver gadering weer is gewijzigd geworden. Ge bleken is dat de gemeente t^ians goed heeft gedaan door haar oorspronkelijk be drag te verlagen. De heer Rotteveel vindt het toch jammer dat zulks juist geschied is, want dan had de gemeente de pacht over kunnen doen aan van Steijn voor 5100.waarmede van Steijn een ingeze tene uit deze gemeente zeer zeker had zijn gebaat, terwijl de gemeente er boven dien nog 700.beter van had kunnen worden. Ingekomen is nog de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur der gemeente Alkemade sluitende in ont vangst en uitgaaf met een bedrag ad 384.28 1/2 en een goed slot ad. 28.03 1/2. B. en W. stellen den Raad voor de reke ning goed te keuren. De voorz. dankt de leden van het armbestuur voor de wijze waarop zij de financiën van het armbe stuur hebben beheerd. Tot slot is nog inge komen een adres van J. Remmers waal te Nieuwe-Wetering, houdende verzoek om op grond van artikel 13 der wet op het La ger onderwijs uit de gemeentekas te ver goeden de kosten van vervoer van zijn kin deren naar de openbare lagere school te Leiden. Bedoeld adres is eerst op 24 dezer bij den voorzitter ingekomen, zoodat B. en W. van den inhoud van het adres nog geen kennis hebben kunnen nemen. Aangezien do Raad binnen 30 vrije dagen moet beslis sen, vraagt de voorz. of de Raad kan goed vinden dat B. en W. worden gemachtigd deze zaak af te handelen, daarbij rekening houdend met de te uiten wenschen. De heer Rietbroek stelt voor 75 pet. van de kosten te geven voor vervoer met den trein Nieu we-WeteringLeiden, omdat het hier niet een principieele kwestie geldt, doch het verzoek alleen dient om het gemeentebe stuur een hak to zetten. De heeren Heems kerk, Horsman en de Koning steunen dit voorstel. De voorz. brengt hierna het voor stel in stemming, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna doet de voorz. mededeeling dat B. en W. met de commissie voor landerijen te Huigsloot hebben besloten om bij wijze van proef in overleg met den huurder af te graven een perceel weiland in huur bij den heer P. Roos. De afgraving geschiedt door den aannemer de Baat uit Amsterdam, Hier van is een contract opgemaakt, waarbij als nakoming voor de voorwaarden van het contract is gestort een bedrag ad 1000. Het werk moet gereed zijn voor 15 Juni e.k„ terwijl voor iederen dag dat het werk later wordt opgeleverd een boete wordt toegepast van 25.De voorz. zou het ten zeerste op prijs stellen dat de leden van den Raad persoonlijk eens een bezoek brachten aan de afgraverij, terwijl de com missie zich gaarne voor nuttige wenken aanbevolen houdt. De heer Rietbrock zegt vernomen te hebben, «dat uit deze gemeen te geen arbeiders tewerk konden worden gesteld, omdat de aannemer met een vas te ploeg werkte. Het is hem echter geble ken, dat zulks niet het geval is, zoodat hij gaarne zou zien, dat bij het opmaken van het volgende contract er een bepaling in voorkomt dat den aannemer verplicht is gebracht. En ofschoonzij, geschrokken door de opwinding van de vrouw, haar ter stond weer naar buiten bracht, toch was alsof door deze kleine aanleiding alles weer opgewekt was. de onrustige jalou- zie, het wantrouwen, de bitterheid, die al bijna vergeten scheen to zijn. De Rodthofboerin keek haar dochter dikwijls verschrikt aan, als ze hoorde, hoe ruw en bitter ze met haar man sprak, die toch niets dan goede woorden voor haar had. „Stine, Stine, wat heeft ie man je aan gedaan? Laat je raden, maak niet dat hij een hekel krijgt aan zijn huis!" Maar de jonge vrouw glimlachte slechts kort en hard. „Ik heb niet gemaakt, dat hij er een he kel aan krijgt, moeder. Dat heeft-ie zelf ge daan. Maar laat me maar met rust. Daar kan toch geen mensch wat aan verande ren." Stine had haar kerkgang gedaan; maar haar gezicht was vreugdeloos, toen ze naast haar man in haar Zondngsche klee- ren over den smallen weg tussclien de hek ken ging en slechts bij de dankzegging van de pastoor „voor de gave van een gezond kind in een familie van de parochie", klaar de het wat op. 't Was korten tijd na deze Zondag, toen Stine en Daniël samen de nu zoo zelden betreden weg naar de Rodthof opgingen. De hof was in diepe rouw gedompeld; de jonge heer van de Rodthof was aan zijn verwondingen overleden. Op de groote deel stond de kist tusschen de kaarsen, wier stil brandende vlamme tjes er op de heldere zomerdag wonder- UIT DE RADIO-WERELD. Programitia's voor Zaterdag 28 April. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Tria- non-Trio. 2.003.45 Filmmuziek. Aansluiting van het Tuschinsky-Theater te Amsterdam. Orkest o. L v. Max Tak en Pierre Palla, orgel. 3.50 Italiaansche les. 4.305.15 Fransche les. 5.156.00 Duitsche les. 6.007.45 Concert door het Omroep orkest. 7.45 Politieberichten. 11.45. V.A.R.A.-avond. Huizen, 340.9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) 12.30 Uurslag. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.001.00 K.R.O. Kinderuurtje door de dames Ria Mulder en Janny Leeflang en den heer Jac. Suerink. 5.006.00 K.R.O. Dinermuziek. 6.006.30 Literair halfuurtje door Lou Lichtveld: Boekbespreking. 6.307.00 Dinermuziek K.R.O. 7.007.30 Cursus Hollandsch K.R.O. 7.307.00 Causerie van Mr. F. Vorst man: De inrichting van onzén Staat (Do Gemeente). 8.00 K.R.O. Concert i. h. Gcb. v. d. St. Jozefsgezellenvereeniging te R'dam. Har monie G. A. V. E., Dir. H. Op ten Berg. Dameskoor St. Hildegardis. Mej. T. Wit- tenheer, piano. J. Vermeulen, humorist. Spr. Pater Fr. P. Hase O.F.M.: In het dok. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 12.201.20 Het Carlton Hotel Octet. 2.50 Concert. Het Cruft Octet. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Concert-orgelbespeling. 5.50 Nieuwsberichten. 6.10 Pianoconcert. 6.20 Lezing. 6.35 Beethoven's sonates voor piano en viool. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. Orkest en varieté-ar- tieten. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Lezing: Mor© motoring matten. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 Concert door de militaire kapel. 0.50U.'20 Dansmuziek. „R a di o-P a ri s", 1750 M. 9.5010.00 Gramofoonmuzièk. 11.5012.10 Gramofoonmuzièk. 3.054.05 Orkestconcert. Les Ro6ati. 7.5010.20 Concert. Orkest en vocale so listen. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orke6tconcert. 5.20—6.15 Orkestconcert 7.35 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s c n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 „De Tooverfluit', opera van Mozart in 2 acten .Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Kinderuurtje. Concert. 5.20 Vroolijk concert. 6.30 Causerie. 7.20 „Der Zerrissene", pose van Joh. Nestroy in 2 acten. Daarna tot 11.50 Ra dio-cabaret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.359.35 Concert, Orkest en solisten. geschikte menschen uit deze gemeente te nemen. De voorz. antwoordt, dat de heer Rietbroek toch nog niet voldoende blijkt te zijn ingelicht. Nu de spoorbiels over deu weg kwamen te liggen var de gemeente Haarlemmermeer heeft deze gemeente als lijk vreemd en feestelijk uitzagen. Voor de wijdgeopende poort verdrong zich het volle, toen Daniël en Stine kwa men, de vrouwen in het ernstige zwart wit van de rouw, en in plaats van de pa rels aan haar mutsen droegen ze slechts de smalle, witte band over haar voorhoofd. Do heer van de Rodthof ging beiden te gemoet, toen hij ze zag aankomen; hij zag er oud en gebroken uit, een verbitterde trek lag op zijn gezicht, in plaats van de welgedane, heerschende boerentrots, die hem anders zijn prestige gaf. „Dag, Stine, dng, Daniël", zei hij lang zaam, hoe gaat het? Hoe maakt het de kleine?" Veel woorden over smart en vreugde wisselden ze niet. „Dank u, vader. Dat gaat allemaal goed. De kleine wordt met den dag flinker". Onwillekeurig keek ze door de open dour naar binnen, waar naast haar schoonzus ter de kleine hoferfgenaam stond. De jon gen staarde met suffe oogen in de kaars vlammetjes en bewoog slechts langzaam zijn mismaakt hoofdje heen en weer. De blik van de oude man volgde de hare; een bittere uitdrukking kwam op zijn gezicht, hij wendde zich ineens af. De mannen stonden ernstig en onbe weeglijk, terwijl de oude pastoor sprak, een paar vrouwen snikten. Ze wisten allemaal, wat dit verlies beteckende. Niet slechts de persoonlijke kommer. De groote hof was nu zonder erfgenaam, do zwakzinnige jongen telde toch niet mee. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9