BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving.* 19e Jaargang. VRIJDAG 27 APRIL 1928 Mo. 5859 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voof Leiden 19 cent pei week IP.fSO pei kwartaaL |Ji] onze Agenten 20 cent pe» week f2.60 pei kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad 1b rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G cv. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummerc 5 et-., met- Geïllustreerd Bondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone edvertentlén 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel n dubbele var het tarief berekend. s Kleine edvertenMèn, van ten hoogste 80 woorden, weariu betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en nr huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Corruptie Wij hebben al 'ns enkele opmerkingen gemaakt naar aanleiding van wat er al zoo over corruptie in de laatste maanden te doen is. Deze opmerkingen kwamen hierop neer: Ten eerste moet men niet alle aangevoerde corruptie-gevallen over één kam scheren; niet alles is inderdaad corruptie, in den strengen zin van het. woord. Vervolgens moet men uit die ge vallen niet zoo maar een beschuldiging grijpen tegen de overheidsbedrijven, als zoodanig; wie niet ziende blind is weet, dat precies hetzelfde, minstens even erg ©f ergerlijk, ook buiten de overheidsbedrij ven plaats grijpt. Wij willen echter nu met 'n enkel woord wijzen op een zeer speciaal geval, in be trekking tot die corruptie. Men kent het al. Maar het is goed, het scherp te bezien in zijn juiste verhoudingen. De lezer herinnere zich de publicatie van minister De Geer's circulaire, welke zijn ambtenaren adverteeren in „De Tele graaf" verbood. Dat blad zeide tot ad verteerend e amb tenaren: ge kunt bij mij korting krijgen, doch die moogt ge niet aan anderen af staan! Hierbij bedenke men, dat gèèn blad in ons goede vaderland zoo braaf verbeten is geweest op, zoo verontwaardigd ge toornd heeft tegen de gas-corruptie, als „De Telegraaf". En ziet nu, hoe het blad zelf zich ge draagt Van een journalist kan niet g e i s c h t worden, dat hij tot de meest volmaakten onder de menschen behoortMaar wel moet geëischt worden, dat hij er al thans naar streeft, ernstig naar streeft, zelf na te laten, wat hij bij anderen af keurt; zelf te doen wat hij in leiding-ge vende beschouwingen anderen voorhoudt... Als hij dat niet doet dan pleit het voor een gezonden levenskijk van de lezers, als zij zijn blad den rug toekeeren. Het geschrijf van zulk een journalist ziet er niet aanlokkelijk uit, riekt niet frisch. Vergelijkt woorden en daden van „De Telegraaf" inzake de gas-corruptie. En oordeelt zelf. BELGIE. De activisten. Verjaring van straffen? Een Brusselsch correspondent verneemt, dat de Belgische minister van justitie een wetsontwerp gereed heeft om de straffen tegen de activisten, die den vijand gediend hebben, verjaard te doen verklaren. Op die wijze zou Borms binnen twee maanden worden losgelaten, terwijl de ver oordeelde activisten, die in het buitenland verblijven, naar België zouden mogen te- rugkeeren. ITALIË. De bomaanslag te Milaan. Nog twee slachtoffers overleden. Van de slachtoffers van den bomaanslag te Milaan op 12 April zijn er weder twee aan hun wonden overleden. POLEN. Groot droogleggingsplan. Zullen de Pripe t-m oerassen verdwijnen? De Poolsche regeering heeft een veror dening uitgevaardigd voor het tretfen van maatregelen ten behoeve van de droogleg ging der Prii-et-moerassen. Het gaat om de drooglegging van een gebied van 1.700.000 H.A., wat reeds sinds de 16de eeuw een punt van overweging heeft uit gemaakt. Onder het tsaristisch régime is dit reusachtig werk," dat nog omvangrijker is dan het drooglegen der Zuiderzee, in derdaad ter hand genomen, doch verder dan het maken van een begin is men niet gekomen. Overigens is door de nieuwe Poolsch- Bussische grens de tenuitvoerlegging van het plan zeer bemoeilijkt, aangezien de Sovjets niet willen medwerken, het aan Poolsche zijde der grens drooggelegde ge bied voortdurend met overstrooming wordt bedreigd uit de aan de Russische zijde ge legen moerassen. Voorloopig heeft de Poolsche regeering slechts een bedrag van zes millioen zloty uitgetrokken ten behoeve-van de weten schappelijke voorbereiding van het werk. Buitenlandsche deskundigen op water bouwkundig gebied zullen hiermee in vier jaar tijds gereed moeten zijn. De kosten der drooglegging zelf werden op 4UU mil lioen zloty geraamd. RUSLAND. Zes Russische ingenieurs veroordeeld. De correspondent van de „Iswestija" te Rostof meldt, dat zes ingenieurs die werk zaam waren bij den aanleg van een water leiding in de Schachti-fabrieken wegens het doen gebruiken van ondeugdelijk ma teriaal en het doen van onnoodige bestel lingen veroordeeld zijn tot gevangenis straffen varieerend tusschen drie en tien jaar. CHINA. De burgeroorlog. Winnen de Noordelijken weer terrein? Naar de „Times" uit Tientsin meldt, wordt de verovering van Tsinanfoe door de troepen van Feng Joe-sjiang tegengespro ken. De toestand is voor de Noordelijken gun stiger dan aanvankelijk aangenomen werd. Aan den Peking-Hangkau-spoorweg win nen zij voortdurend terrein. Amerikaansche zendeling gedood. De Amerikaansche zendeling Seymonr. uit Tsïning is, naar Reuter uit Tsjefoo meldt, bij de gevechten van eenige dagen geleden» door een passeerend solda-at dood geschoten. AMERIKA. Om het presidentschap der Ver. Stater.. Hoover en Al Smith vermoedelijk de candidaten. Het resultaat van de voorloopige ver kiezingen, in verschillende staten gehou den, doch vooral de uitslagen van de ver kiezingen in Massachusetts en Ohio heb ben den minister van Handel, Hoover, op nieuw op den voorgrond geplaatst in den wedstrijd om de benoeming tot presiden tieel candidaat der republikeinsche partij. Aan democratische zijde hebben de stem mingen den triomfantelijken opmarsch van gouverneur Al Smith van New-York naar zijn benoeming voor de democratische conventie tot algemeen candidaat slechts versneld. Het is dan ook een veilige voor spelling, te zeggen, dat het in November a.s. zal gaan tusschen Hoover en Smith. Er kan natuurlijk nog veel gebeuren, dat wijziging in de situatie brengte doch het staat vast, dat Hoover de meest waar schijnlijke republikeinsche candidaat is en daarmede tevens de waarschijnlijke toe komstige president. Er zijn enthousiaste aanhangers van Smith, die gelooven, dat hun leider de overwinning zal kunnen behalen, doch zij vergeten eenige onomstootelijke feiten. In de eerst© plaats was de democratische par tij de laatste jaren in de minderheid. Bo vendien is Smith Katholiek, doch ook „nat" en een der leiders van Tammay Hall. Dit zijn drie factoren, die het voor hem zeer bezwaarlijk .zullen maken, zijn minderheid in een meerderheid te doen verkeeren. EERSTE KAMER. Nog steeds aan de begrooting. In de Tweede Kamer mogen bij de meeste begrootingswetten de algemeene beschouwingen niet langer dan 45 minuten duren; in de Eerste Kamer spreken som mige leden ongeveer driemaal zoo lang. Het is waar, daar kan men later niet nog eens afzonderlijk over de artikelen het woord voeren, maar daartegenover staat dan toch, dat alles aan de overzijde al uitvoerig besproken is. En zoo is de Eerste Kamer gisteren weer lang aan 't praten geweest over de W aterstaa tsbegrooting. INTERN. R. K. VROUWENCONGRES. Het conges van 'do Internationale Unie van R. K. Vrouwenverenigingen is gister- Qchtend voortgezet. De vergadering werd geopend door mevr. Steenberghe—Enge- ringh, die eenige mededeelingen deed over de voorgenomen uitstapjes en daarna het woord gaf aan mademoiselle M. Th. M«- reau uit Parijs, die een rede hield over den wettelijken toestand en de wettelijke bescherming van het onwettige kind. Op deze rede volgde een geanimeerd debat, waaraan deelnamen afgevaardigden uit Italië, Duitschland, Noorwegen, België, Oostenrijk, Engeland', Spanje en Polen. De spreeksters werden door mademoiselle Moreau beantwoord. Gistermiddag vergaderden de studie commissies over den intellectueelen arbeid der vrouw (voorz. mevr. Chenu uit Parijs), over den industrieeleu arbeid (voorz. mej. Baers uit Brussel) en over landarbeid (voorz. baronesse de Nérenflesch uit Frank rijk). Hierover worden geen mededeelingen aan de pers verstrekt. Gisteren beeft de minister van arbeid, handel en nijverheid, den heer Slotemaker de Bruine in de zalen van zijn departement aan het Bezuidenhout namens de regee ring de deelneemsters aan het congres der Internationale Unie van R. K. Vrouwen verenigingen en andere genoodigden ont vangen. Behalve minister Slotemaker de Bruine waren o.a. aanwezig de minister van on onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Waszink, de minister van oorlog en a.i. van marine, de heer Lambooy, de voor zitter der Eerste Kamer, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de heeren Schol- tens, secretaris-generaal, mr. J. Westhof f, administrateur, hoofd dor afdeeling arbeid, mr. H. W. Groeneveld, administrateur hoofd der afd. arbeidersverzekering, H. Schol jr., referendaris, hoofd der afd. al gemeen secretariaat, mej. mr. Sternberg, chef der afd. /rlgemeene dienst, A. Folmer, directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, allen van het departement van ar beid, handel en nijverheid, sommige leden van het corps diplomatque, de wethouder van 's-Gravenhage, de heer Quant, Deken van Dam, de directeur der Vereeniging voor vreemdelingenverkeer de heer v. De venter ei. verte:;, i.>-• dieters van chris- teliik-sociale vrouwenverenigingen. Minister Slotemaker de Bruine sprak dc congressisten toe en zeide o.m.: Het is mij een groote eer u namens dc regeering te mogen begroeten ter gelegen heid van uwe internationale vergaderingen hier ter stede, vergaderingen gewijd aan tal van zaken, die van zoo groot gewicht zijn voor het volksleven als geheel. Toen de regeering besloot u officieel te ontvangen, was daarmee nog niet beslist aan welk ministerie opgedragen zou wor den u te begroeten. Immers uw program van werkzaamheden in zoo rijk gevarieerd dat daarbij verschillende ministeries be trokken zijn; ik noem binnenlandsche za ken, waaronder armenzorg ressorteert, justitie, dat belast is met de huwelijks wetgeving enz. De regeering wees mij als hoofd van het departement van arbeid aan. Dankbaar voor die keus aanvaardde ik deze taak. Uw werk is zeer veelzijdig Men kan het vooral zien in sociaal licht. Naast liefda digheidszin is in belangrijke mate noodig zin voor sociale gerechtigheid, die dikwijls weer tot uiting komt in wettelijke voorzie ningen. Ik noem in dezen kring slechts wettelijke bepalingen ter bescherming van de arbeidende vrouw en de jeugdige, of die in het belang der volksgezondheid. Maar niet alleen in wettelijke voorzienin gen openbaart zich die zin voor sociale gerechtigheid; nog meer openbaart hij zich in maatschappeliike toewijding en opvoe ding, zonder welke de wettelijke regeling weinig baat. Op dit terrein is met name de invloed der vrouw van gewicht, vindt de taak der vrouw hare volle ontplooiing. Daar is ook voor uw „Union" een groot- sche taak weggelegd, naar ik hoop en ver trouw met veel resultaat. Uw arbeid geschiedt op religieuze basis; religie is uw drijfveer, uw uitgangspunt, daaruit put gij uw kracht. Ik ben er van overtuigd, dat hij daardoor te dieper ge fundeerd is. We lezen ergens in de H. Schrift over de liefdadigheid van God: telkenmale wordt daarin gesproken van de gerechtigheid van God. Zoo zijn daaf de twee zuilen van elk sociaal en charita tief werk beoaald. Zóó ziet gij het; daar door staat gij des te_ krachtiger in uw ar beid. Al behoor ik niet tot uw kerk, zoo weet ik persoonlijk toch uw uitgangspunt, uw gedachtengang te waardeeren, omdat ik eenzelfde basis erken. De presidente der Unie. mevr. Steen- berehe beantwoordde de rede van den minister. Het bureau van de Internationale Unie van R. K. Vrouwenverenigingen heeft bericht ontvangen, dat de Koningin tot haar grooten spijt wegens vertrek naar Het Loo verhinderd is, het bureau te ont vangen voor de aanbieding van gevoelens van eerbied. Op het telegram aan den Paus, waarin het congres kinderlijke gehoorzaamheid be tuigde en om apostolischen zegen smeek te, werd een telegram ontvangen, waarin d« Paus geluJcwenwhte met bet doel der werkzaamheden, voor allen hemelsche ver lichting afsmeekte en gaarne bijzonderen apostolischen zegen schonk. In een telegram werd aan kardinaal Merry del Val eerbied betuigd en het ge mis betreurd van zijn op het congres te Rome in 1925 ondervonden steun. Gisteren na de middagvergadering ont ving de internuntius, mgr. Schioppa, het bestuur der unie in audiëntie. Deze gaf in zijn kapel zijn apostolischen zegen. Het R. K. Partijbureau. Gift van Mgr. L. Schrijnen. Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt, heeft Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, 600 gulden geschonken voor het R.-K. Partijbureau. Het Algemeen Burger Gasthuis te £ergen op Zoom. Deho^uding der Eerw. Zusters. Naar aanleiding van de geruchten dat de eerw. Zusters de verpleging in het Al gemeen Burger Gasthuis niet meer zullen waarnemen, indien een sociaal-democraat tot regent wordt verkozen heeft het „D. v. N.-Br." ter bevoegder plaatse geinformeerd, naar het al of niet juist zijn van deze ge ruchten. Men deelde het volgende mede: Het algemeen burgergasthuis is van oor sprong geen gemeentelijke insteling. doch in den loop der jaren is in het reglement, vastgelegd, dat ook een lid van den ge meenteraad deel uit moet maken van het regentencollege. Bij de laatste reglements wijziging is bepaald dat het voorzitter schap wordt waargenmoen door een ge meenteraadslid. Het college van thans, bestaat uit vijf personen, van wie een protestant. De so ciaal-democraten meenen, als politieke partij, recht te hebben ook zitting te ne men in het bestuur van het gasthuis en derhalve trachten zij het aantal regenten te brengen van 5 op 7 met het doel, zelf een plaats toegewezen te krijgen. De eerw. Zusters nu zijn in het gasthuis werkzaam volgens condities, welke con tractueel zijn vastgelegd. De vrees bestaat dat, indien een deT S. D. A. P.-afgevaardigden in het college zou zitting krijgen de zusters zullen wor den belemmerd in de bij contract toege stane naleving der geestelijke verplichtin gen, welke zij zich bij de ziekenverpleging hebben opgelegd. Waar de Zusters geenszins voornemens zijn zich bij hèt nakomen dezer veplichtin- gen te laten verbieden of zelfs beperkende maatregelen te accepteeren zullen zij, indien de eventueele S. D. A. P.-regent zulks toch door zou weten te drijven, zich wenden tot Z. D. H. Mgr. Hopmans met het verzoek het bestaande contract te verbreken en een voorziening te treffen, dat zij in haar doen en laten vrij zijn. In dit geval zou de kans groot zijn, dat toestemming wordt verleend tot den bouw van een gasthuis onder eigen beheer. Werktijd in het Houtbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft onder zekere voorwaarden vergund, dat van 30 April tot 1 October 1928 in de ondernemingen (houthandel, houtzagerijen en -schaverijen) van de werkgevers, toegetreden tot het collectieve contract voor het houtbedrijf te Zaandam, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, op de eerste 5 werk dagen der week ten hoogste 10 uren per dag en op Zaterdag ten hoogste 5J/2 uur arbeid wordt verricht, met dien verstande, dat door jeugdige personen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week en door jeugdige personen van 16 jaar en ouder of door vrouwen niet langer dan 55 uren per week arbeid mag worden ver richt. Tegen misbruik in den gedistilleerdhandel. In een Dinsdag in Den Haag gehouden vergadering zijn de volgende vereenigin- gen: Vereeniging de Vereenigdo Distilla teurs, Nederlandsche Vereeniging van Dis tillateurs en Likeurstokers, Nederlandsche Bond van Kof f tehuis-, Restauranthouders en Slijters, Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante Bedrijven, R K. Nat. Bond van Hotel-, Café- en Koffiehuishouders, Algem. Bond van Koffiehuishouders, Frie- sche Bond van Hotel-, Café- en Sociëteit houders ,en Nederlandsche Bond v. Slijters in gedistilleerd Vergunning B, alle organi saties die bij den handel in gedistilleerd zijn betrokken, in beginsel overeengeko men, een contract te sluiten, waaraan ten grondslag ligt, alle misbruiken te keeren, die in dezen handel voorkomen. Dit wordt niet alleen geacht een belang te zijn van den handel in gedistilleerd, maar boven dien, en misschien nog meer, de beharti ging van het algemeen belang. Vooral in dien eventueel accijnsverlaging tot stand zal komen, acht man deze samenwerking Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nog twee slachtoffers van den bomaan slag te Milaan. Nog steeds aardschokken in Griekenland en Buigarije. (Buitenlandsche Berichtende blad). De Duitsche Oceaanvliegers zijn met het Ford-vliegtuig van Greenley-eiiand ver trokken en hoopten hedenmiddag te New- York aan te komen. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Voor den rechter zijn behandelt! eenige zaken van gemeente-ambtenaren, beschu! digd van het in dienstbetrekking aannemen van giften. (Rechtzaken, 3de blad). Bij een auto-ongeluk bij Melbourne zijn twee Nederlanders gedood en is er één ge wond. (Gem. Berichten, 2de blad). Onze geïllustreerde pagina. De photo-pagina geeft o.m. photo's van: de stranding van een onderzeeër te Hel der; een gouden huwelijksfeest te Voor hout den president van Frankrijkden burgemeester van Londen; onzen minister van Arbeid; den directeur van de Hoogere Krijgsschool. noodig. Men wil met alle kracht voorko men, dat verlaging van den gedistilleerd- accijns tot drankmisbruik zou leiden. Bo vendien wil men den clandestienen ver koop van sterkèndrank door deze samen werking bestrijden, en allerlei andore mis standen, die op dit gebied bestaan. Men hoopt uit eigen kracht dit doel te kunnen bereiken, maar zal zoo noodig hiervoor een beroep doen op regeeringshulp. De melkprijs. De grondprijs van de melk wordt in Zuid-Holland met ingang van vandaag met een cent verlaagd tot 71/* cent per liter. Een belangwekkend boek. Bij de firma E. de Bont Zoon te Rot terdam en H. B. Robbers te Haarlem be staat het plan een boekwerk uit te geven over het heilrijke en hoogst nuttige werk der Vereeniging van den H. Vincentius Paulo in Nederland. Reeds hebben de bis schoppen van Nederland schriftelijk hun ne goedkeuring aan dit voornemen ge hecht en de a.s. uitgave ten zeerste toege juicht. Het is de bedoeling dit boek, hetwelk een officieel werk zal worden, en rijk ge ïllustreerd zal zijn, een zeer ruime versprei ding te geven, waartoe de prijs zeer laag gesteld zal worden. Nagedachtenis Dorus Rijkers. Gisteravond vergaderden te Don Helder eenige bekende en officieele personen uit de gemeente Den Helder, teneinde voor loopige besprekingen te houden omtrent het oprichten van een monument in die stad, gewijd aan de nagedachtenis van Do- rus Rijkers. Tevens zal dit monument be oogen in den persoon van Dorus Rijkers ook de overige redders en helden te eeren. Uit het comité werd een voorloopig be stuur gevormd, dat zal trachten meer per sonen en corporaties te assimileeren, ook buiten de gemeente, en autoriteiten en in vloedrijke personen op verschillend ge bied zal uitnoodigen hun medewerking te verleenen. De burgemeester van Schiedam. De toestand van den heer A. J. Gijsen gaat vooruit. Volstrekte rust is geboden. LEIMUIDEN. Emrrabloem. Het Bestuur der Afd. „Leimuiden" van de Vereeniging „Het Groene Kruis" beloot ook dit jaar weder ecne Emmabloemcolïecto te houden en wel a.s. Maandag 30 April (.Julia nadag). Een twaalftal jonge dames van alle ge zindten stelde zich gaarne bereid hierbij de behulpzame hand te bieden. Met aan drang wordt deze collecte aanbevolen. Ouders, wier kinderen eene blakende gezondheid mogen genieten, zullen zeker deze gelegenheid gaarne in de eerste plaats aangrijpen, om van hunne dank baarheid hiervoor door een mooie gift to doen blijken. NOOTDORP. Geboren zoon van C. A. Koot en M. van Marrewijk. O J e n A. van Veen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1