DE GENTSCHE FLORALIËN a BOERENTROTS LUCHTVAART. tweede blad :><?k De correspondent van de „Msbd." geeft je volgende interessante correspondentie: „Een jaarlijksche tentoonstelling zal jlaats hebben op den feestdag der heilige Dorothea, patrones der hoveniers, in de ialen en in den hof van het lokaal Fras- :ati". Aldus luidde één der reglementsbepalin- 'en van de Koninklijke Maatschappij voor tuinbouw en Kruidkunde, die in 1808 in de ir te vel des tad werd gesticht en de basis is jweest van de sedert jaren wereldbe- 'oem geworden Gentsche Floraliën. Het lokaal „Frascati" was niets meer in een kleine herberg zonder verdieping, de Akkergemwijk gelegen en die be- roond werd door een eenvoudig hovenier. Dat men er allesbehalve over veel plaats >eschikte, blijkt ten overvloede uit een an- ler citaat uit het reglement, dat als volgt uidde: „Teder lid is verplicht, tenminste Irie dagen vóór de tentoonstelling twee jotten met planten, bloemen, boompjes, j|-jji mzoovoorts, naar goeddunken in te zen den op peine van een boete van een schel ling voor iederen ontbrelcenden pot. Ieder lid zal het recht hebben, meer dan twee potten in te zenden, maar zulks slechts tot jes om belemmering te vermijden. Ieder leefaemer zal zijn naam op ziin potten ichrijven, om verwarring te voorkomen." Aan dit nederig en liliputiaansch begin [achten we, toen wij hier gisteren in het root feestpaleis de plechtige opening bij- 00 poonden van de vijf jaarlijksche floraliën, UR raarheen den eersten dag waren opgeko- ien de koning en de koningin, een prins in een prinses van koninklijken bloede, een rardinaal-aartsbisschop een aartsbisschop in een bisschop, acht ministers, een dozijn liplomaten, de lord mayor van Londen en perder alles, wat in het binnen- en het mitenland naam heeft op het gebied der giloemencultuur. Alleen vandaag zijn 85 speciale treinen net gansche drommen floraliebezoekers de tations van Gent binnengeloopen. In de groote hall der tentoonstelling riomfeeren azalea's en hortensia's, trots de Gentsche bloemkweekers, die zich in de cultuur van orchideeën hebben jesnecialiseerd, zooals wij dat in één der lijvleugels van het tentoonstellingspaleis e zien kregen. Doch hoe frappant aanvankelijk, vanaf le eeretrap gezien, de aanblik hiervan is, loch moet het ons van het hart, dat de norme weelde, als men er bij staat, niet onder een zekere monotonie is door hét ntbreken van wat groen in die bergen iloemen. In dit opzicht was de Holland- che sectie heel wat beter gepresenteerd n wij gelooven niet, dat wij overdrijven, ls wij zeggen, dat zij als ensemble wel db ïoniste is van de geheele tentoonstelling. Hier past dan ook een woord van lof an de verdienstelijke mannen, die op deze ijze heb Nederlandsch prestige in het Kitenland hebben hooggehouden. In de liereerste plaats constateeren wij met ge noegen, dat in de opschriften in deze sectie aan de Nederlandsche taal de eereplaats werd gegeven. Dit verdient hierom een af- londerliike vermelding, omdat deze ten- looustelling, ondanks het feit, dat zij )laats heeft in een door en door Vlaam- iche stad, er een geheel Fransche is. De ;eheele openingsplechtigheid geschiedde in Fransch; de catalogi zijn uitsluitend in iet Fransch geredigeerd de opschriften >p de stands van al de Vlaamsche expo- anten zijn, op een paar uitzonderingen na, iransche. De Vlaamsche bloemènkwee- cers, die de heehtste steunpilaren zijn van 3e organiseerende maatschappij, hebben tot ïogtoe niet de noodige energie gehad, om de leidende franskiljonsche minoriteit eens Sóinores te leeren en het noodige respect 'oor hun taal af te dwingen. Zij laten lie fer den gouverneur van Oost-Vlaanderen in erbarmelijk Fransch gestelde rede roering in pompierstijl aflezen, die door- ipekt is met zeer verslenste bloemen ran.... rethorika, dan zich in hun Flaamsch-zijn te doen eerbiedigen. De Nederlanders hebben hier èn hun Haamschen collega's èn den inrichters van leze tentoonstelling op het gebied van selfrespect een flinke les segeven. nj Het comité, dat de tentoonstelling van [Ij de Nederlandsche sectie heeft gepatro- »eerd„ bestaat uit de heeren: Ch. Mas- :ens, gezant van Belgiëminister mr. J. B. ^an en Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, H. M.'s gezant te Brussel. Het actief uitvoerend comité, dat oprecht dient gecomplimenteerd te worden, is sa mengesteld uit de heeren M. E. II. Krela- ge, J. C. M. Mensing, J. H. van Straaten van Nes, Jan Boes, C. Thim en H. J. Voors. Speciale comité's van Aalsmeer en van Boskoop, benevens een comité uit de streek van de bloembollencultuur, ver leende een zeer gewaardeerde medewer king. Deze bestonden uit de heeren G. Oud, W. D. Keesen, Alderden Czn., J. Al- derden Dzn., G. J. Baardsen, Alb. Barend- sen, G. Buis Pzn., D. van Daatselaar, D. Eveleens Maarse, H. Hansen, D. Jongkind, C. Keessen A.W.zn., D. Keessen Czn., C. van Leeuwen, Alb. Spaargaren, Joh. Teeu- wen en C. J. Augustijn, voor Aalsmeer* uit de heeren J. H. van Straaten van Nes, J. Dijkhuis, L. J. Endts, J. van Gelderen, Hugo Koster en N. de Buijter voor Bos koop, en uit de heeren Jan Roes, C. J. H. Hoog, A. Njjssen, P. Bijnierse, II. van Til, B. Veldhuijzen van Zanten en J. Voors, voor heb comité uit de bloembollenstreek. De Nederlandsche bloemen- en planten- ïndustrie wordt op deze expositie waardig en met buitengewoon veel succes vertegen woordigd door de volgende organisaties en firma's: D. Baardse Dzn., Aalsmeer; J. Bier, Noordrecht; De Vereeniging voor bloembollencultuur, Haarlem Gebroeders den Older, Leiden; Felix Dijkhuis, Bos koop; L. J. Endtz C'o., Boskoop; de er ven Herman de Graaff, LisseJ. Kees sen Dzn., AalsmeerK. Keessen Jr., Aals meerM. Koster en Zonen, Boskoop; D. Spaargaren Mzn. en Zonen, Aakmeerde Tuinbouwvereeniging, Aalsmeer; Jan van Gelderen, Boskoop C. B. van Nes en Zo nen, Boskoop; C. G. van Tubergen Jr., Haarlem en \V. Warmenhoven en Zonen te Hillegom. Deze exposanten kwamen voornamelijk voor den dag met hortensia's, varens, tul pen, hippeastrum, azalea's, rhododendrons, seringen, narcissen, rozen, cineraria, rese da, cyclamen en Japansche kers. De mees te hunner bekwamen, zooals wij bereids seinden, reeds mooie onderscheidingen voor hun inzendingen. Een lust voor de oogen is ook de zes duizend vierkante meters groote zaal der orchideëen en der cactussen, waar het vooral Belgische en Engelsche inzenders zijn, die zich doen gelden. De Fransche af- deeling had pech, doordat tal van bloemen op de reis hierheen onderweg bevroren. Parallel met deze floraliën ging het con gres van de internationale tuinbouwfede- ratie. Nederland was er op vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de hee ren Krelage, president van de Nederland sche TuinbouwfederatieGorter, voorzit ter van de Vereeniging van boomkwee kersRuijs, voorzitter van de Vereeniging voor landbouwhandel en Thim, voorzitter van de vereeniging van bloemenhandela ren. Ook Duitschland, België, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Italië en Luxem burg zonden deskundigen. Er werden op dit congres interessante dingen gezegd, die wij even zullen resu- meeren. Op de openingsvergadering sprak de Belgische minister van Landbouw, mr. Henri Baels, zich uit naam van zijn regee ring uit tegen het protectionisme, het commercieel nationalisme, en tolbareelen en de ongemotiveerde sanitaire voorzorgs maatregelen waardoor de export van tuin bouwproducten op groote schaal wordt be lemmerd. De minister voegde hier aan toe, dat hij een wetsontwerp heeft geprepareerd, waar door uitbreiding van macht zal worden verleend aan den Belgischen phytopatholo- gischen dienst, die bovendien zijn perso neel zal vermeerderen en zijn outillage zal perfectionneeren, teneinde de sanitaire controle op de cultures en op de verzen ding van bloemen en planten te verscher pen. Spr. herinnerde er aan, dat vorig jaar de te Genève gehouden internationale conferentie voor het afschaffen der prohi bitie en van restrictieve bepalingen op den import en op den export, de belemmerin gen en de tolbareelen heeft veroordeeld, waarmede dan meteen een eenheidsfront wordt gemaakt tegen de Amerikaansche protectionistische maatregelen waardoor me gelegenheid voor berging van bagage en goederen. Er is een dubbele bemanning aanwezig, wat grootere zekerheid waar borgt in de besturing, de navigatie en de bediening der draadlooze telefonie. De eigen lijnen der K. L. M. zijn. zooals bekendLondenScandinavië, ParijsScan dinavië, AmsterdamHamburg en Amster damZiirich. Bovendien bestaat er aan sluiting met de routes van andere lucht vaart-maatschappijen, zoodat nagenoeg alle groote steden van Europa per vliegtuig be reikbaar zijn. De toenemende belangstelling voor het luchtvaartverkeer moge blijken uit de vol gende cijfers. In 1920 vervoerde de K. L. M. 345 passa giers, in 1927 was dit getal gestegen tot 12.910. Het aantal Kilogrammen goederen bedroog 22.000 in 1920 en 402.000 in 1927. In 1921 was de animo voor pleiziervluch- ten nog niet bijster groot, thans in 1927 maakten 16.000 personen een pleiziertochtje. Naast de gewone vliegdiensten, die vol gens de dienstregeling van de K. L. M. met voorbeeldige regelmatigheid worden uitge voerd, worden ook bijzondere vluchten on dernomen, z.g. taxivluchten, welke het vorig jaar zijn ingezet door den Amerikaan Van Lear Black. Zijn vluchten kris kras over Europa en zijn retourvlucht Amsterdam Batavia hebben reeds vermaardheid genoeg gekregen, zoodat, naar onlangs bericht werd, zijn voorbeeld reeds tot navolging heeft geprikkeld. Tenslotte nog een paar cijfers over het vervoer van snijbloemen door de lucht. In 1927 vervoerde de K. L. M. 130.000 K.G. bloemen per vliegtuig, tegen 50.000 K.G. in 192G. Het luchtverkeer opent op die manier markten in Europa voor ondernemende kweekers en exporteurs, waaraan vroeger wegens de langdurige treinreis niet ge dacht kon worden. De K. L. M.-reisgids, waaraan wij hier boven het een en ander ontleenden, is op alle kantoren van de K. L. M. alsmede bij hare agenten en reisbureaux gratis ver krijgbaar. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Twee dooden. Aneta seint uit Soerabaja: Een vliegboot, die zich met groote snel heid voortbewoog, is van geringe hoogte gevallen. De officier K. \V. v. d. Veen is enrstig gewond, maar zijn toestand geeft hoop op herstel. De bestuurder, de officier vlieger .L A. C. Proesder, is ongedeerd. De officier J. N. Kramer werd licht gewond, de korporaal-vliegtuigmaker J. Smits is verdronken. Een inlandsch vücgtuigmaker is dood'gevonden. Nader wordt gemeld, dat de oorzaak van het ongeval waarschijnlijk te wijten is aan het vastraken van het hoogteroer. Vah der Veen werd uit het vliegtuig ge slingerd en aan het hoofd gewond, terwijl zijn rechter been gebroken is. Kramer i.i licht aan het been gewond. Smit raakte beklemd tusschen de ingedrukte benzine tank en is bij het zinken van het toestel verdronken ondanks de pogingen, die Proesder gedaan heeft om los te trekken, v. d. Veen is gered door Kramer, die hem zwemende hielp. Het toestel is doormid den gebroken en gedeeltelijk gezonkerf. woensdag 25 april 1928 UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor. Donderdag 26 April. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Tria- nontrio. 3.004.00 Uurtje voor wees- en zieken huizen o. 1. v. Ant. v. Dijk. 5.307.15 Vooravondconcert door heb Omroep-orkest. 7.15—7.345 Engelsche les. 7.45 Politieber. 8.05 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. In de pauze een causerie door Herman Butters. 10.30 Persber. Daarna dansmuziek door het orkest Rentmeester. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uurr 1870 M.) 12.301.45 Lunchconcert NCRV. 6.007.00 NCVR. Gramofoonmuziek. 7.00—7.30 Boekhoudles. 8.00 NCRV. Concert. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert. 12.201.20 Gramafoonmuziek. 2.20 Vesper van de Westminster Abbey. 3.05 Lezing. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Concert-orgelbespeling. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Landbouwber. 5.45 Concert. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Mabel Marks-comedienne. 6.20 Theaterpraatje. 6.35 De sonates van Beethoven voor viool en piano. 6.45 Lezing. 7.05 Pianoconcert door A. Benjamin. 7.20 Belshazzar", van Handel. 8.20 Nieuws. 8.35 Lezing: The way of the world. 8.50 Nieuwsber. 8.555 Chariot's uurtje. Vroolijke muziek en zang. 9.55—11.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 9.50—10.00 Gramofoonmuziek. 11.501.10 Werken van Dupont en Ckar- pentier-OrkestS». 3.054.05 Kinderuurtje. 7.05—10.20 Concert voor blaasinstrum. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.20- 6.15 Orkestconcert. 7.25 Concert door het Werag-orkest. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.30 Lezingen. 750 „Der gelbe Nachtigall", tooneeispel van Bahr. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Arno Holz-feest voordracht en de clamatie. 8.20 Lente-wandelliederen. Daarna tot 11.20 Cabaret. FEUILLETON. laar het Duitsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. O Stine had onbeweglijk gestaan, ze was onkerrood geworden; nu keerde ze zich nverwijld om en liep haastig de weg weer erug. Daar kon ze niet heengaan. Nooit, ooit. Ze begon onrustig in huis te werken, de ieele dag. Toen 't bij schemering avond uidde, stond ze aan de deur en keek uit laar haar man. Hij ging haar zonder een woord te spre- en voorbij. Toen ze hem in de kamer 'olgde, stond hij aan de tafel een stuk van iet zwarte brood af te snijden. Nu eerst ag ze hoe moe en afgewerkt hij er uitzag. „Daniël, Daniël, ik heb 't willen doen k kon 't niet" snikte de vrouw plotse- ing uit, „ik heb 't je al van te voren ge- ;egd ik heb van m'n leven nog geen sten moeten dragen." „Ik kan geen dienstmeid voor je halen", zei hij slechts hard, „daar had je aan moe ten denken, vóór je een arme kerel trouw de". De jonge vrouw antwoordde niet, ze had haar hoofd op de tafel gelegd en huilde. Daniël ging onrustig naar het venster en ^eek naar buiten, in zijn gezicht werkte 'e. Loen hij zich weer pmkeerde, lag er een andere uitdrukking op, iets weeks, iets goeds. „Stine, kom nou niet meer huilen. Ik ben een slechte kerel geweest zei hij, ter wijl zijn stem stokte en hij streek lang zaam met zijn groote hand over haar arm, „je hebt zooveel voor me opgeofferd, en ik wil je geen enkele keer ter wille zijn Kom Stine!" „Stine, ik kan ander werk zoeken", zei. hij voortarend, terwijl hij haar hand nam, „Op de Eickhof kan ik niet 's middags van de anderen vandaan loopen, maar in de stad bij het grondwerk aan de kanaalbouw kan ik wel komen. Dan kunnen we 's mid dags in 't park op een bank gaan zitten. Ik kan ook mijn eten zelf wel meenemen, als je 't eten brengen te zwaar valt". Daniël's eerlijk gezicht schitterde, toen hij zag, dat Stine niet meer schreide". „Nee, Daniël", zei ze nu haastig, naar 't park kan ik wel heen komen. Alleen hier niet, waar de anderen zijn. Dat kan ik niet". „Nee, nee, vrouwtje dat hoef je ook niet meer te doen. Ik ga meteen vandaag naar de stad; ze zullen me best aannemen. En nu kom, hoor, nu moet je weer vroolijk zijn. 't Is pas de derde dag, dat we samen zijn. 't Was de eerste strijd geweest. Alle goede woorden, die zij elkaar daarna ga ven, konden toch de indruk niet heelemaal uitwisschen. Het was een 9chaduw over het begin-van hun huwelijk, die elk van hen onbewust ondervond. Daniël was 's avonds nog naar de stad gegaan, om zich voor het grondwerk op te geven; hij was meteen aangenomen en ging de andere dag al naar zijn nieuwe be trekking. 's Middags bracht Stine in de „de leidsche courant'* de Europeesche bloemen- en plantencul- tures op buitengewoon ernstige wijze wer den getroffen. Eindigend sprak minister Baels den wensch uit, dat de phytopathologische conventie van Rome, die tengevolge der oorlogsgebeurtenissen nog niet werd gera tificeerd, spoedig door de betrokken lan den zou bekrachtigd worden. In de sectievergaderingen van het con gres werden rapporten uitgebracht over de situatie van den tuinbouw in België, Frankrijk, Engeland en Italië. Het congres sprak den wensch uit, dat het bespreken van maatregelen voor een doeltreffende, goedkooper en vlugger natio naal en internationaal vervoer der tuin bouwproducten. Nog hield men zich onleidig met het probleem der Amerikaansche quarantaine en met de unificatie der phythopathologi- sche formaliteiten. Verschillende feiten schijnen er op te wijzen, dat een zekere verandering zich af- teekerït in de phytopathologische politiek der Amerikaansche autoriteiten. Het congres sprak den wenschC uit, dat cle phytopathologische conferentie in No vember van dit jaar in het landbouwin- stituut te Rome zou worden gehouden. Het congresbestuur beloofde de noodige démarches te zullen doen. DE K. L. M. EN HET LUCHT VERKEER. Hoezeer hef luchtverkeer in Europa toe neemt, laat zich het best illustreeren door de toenemende uitbreiding van de lucht- diensten welke de Kon. Luchtv. Mij. onder houdt. Reeds sinds een paar jaar heeft de K. L. M. het noodig geoordeeld om een eigen dienstregeling uit te geven, wel een bewijs, hoe menigvuldig en geregeld de K. L. M.- vliegtuigeu gaan en komen. Dit jaar is de dienstregeling alweer dik ker en uitgebreider dan het vorige jaar. Behalve een opgave van de tijden van aan komst en vertrek der vliegtuigen op de di verse luchtlijnen, zijn in deze gids alle mo gelijke gegevens te vinden omtrent vracht vervoer per vliegtuig, luchtpost, speciale rondvluchten enz. Ook er een overzicht opgenomen van het luchtverkeer der laat ste jaren. De K. L. M. is thans in haar negende be- drijfsjaar en noemt zich dientengevolge met trots de „oudste" luchtvaartmaatschappij ter wereld. Dank zij onze K. L. M. is ons land een machtig en onontbeerlijk knoop punt in het groote Europeesche luchtver keer geworden. Een feit van even groote beteekenis, als toen de Nederlandsche zee vaarders onze havens maakten tot het cen trum van den Europeesch n doorvoerhandel Want dat het luchtverkeer- steeds grooter afmetingen zal gaan aannemen en dus een toenemende beteekenis zal krijgen, is niet tegen te spreken. Het luchtverkeer heeft te groote voordee- len, zooals: tijdwinst en grootere gerief lijkheid. Een reis naar Scandinavië was vroeger een heel ding. Een reiziger van Londen, die per boot en trein via Amster damHamburgKopenhagen naar Malmö trekt, doet er nog 36 uur over, waarbij hij óf twee dagen en een nacht of twee nachten en een dag moet reizen. Neemt hij een K. L. M.-vliegtuig, dan doet hij er 9 uur over en komt nog op denzelfden dag aan. Wat de gerieflijkheid betreft, wordt er op gewezen, dat dit jaar de K. L. M.-lucht- vloot met 6 groote 2-motorige Fokkervlieg tuigen van een nieuw type wordt uitgebreid. De cabine van deze vliegtuigen biedt ruim plaats voor 15 passagiers, die allen een goed uitzicht hebben door ramen van zeer groote afmetingen. Elk raam kan door een knop tot op elke gewenschte hoogte worden geopend. De stoelen verzekeren een rustige en gemakkelijke zitplaats. De wanden zijn uitgevoerd in een mahoniehouten betimme ring, terwijl het plafond met dikke stof is bekleed, teneinde het geluid van de moto ren zooveel mogelijk te dempen. De twee motoren zijn buiten den romp gelegen, waardoor de cabine veel rustiger is. Zooals in alle vliegtuigen van de K. L. M. zijn in deze machines toilets aanwezig en is er rui- korf het eten naar hem toe; het beviel haar goed, met hem op een bank ver in 't struikgewas van het herfstbonte park de maaltijd te gebruiken. Ze lachten beide, als ze samen met de tinnen lepel in de pan kwamen en de een toevallig het hapje van de ander wegpakte. Maar niet altijd was 't zonneschijn. Als de regen van de natte takken druppelde, was de bank in het park, ondanks het groote bruine regenscherm, waaronder zij samenkropen, geen behagelijk plekje; en Stine dacht menigmaal aan de blank ge schuurde tafel in de groote warme kamer voor het werkvolk op de Rodthof. 't Was in 't algemeen zoo anders, dan ze 't zich gedacht had. Daniël was wel goed en hij hield van haar, maar ze zag hem toch maar zoo weinig, 's Morgens in de schemering dronk hij slechts haastig de heete koffie uit en ging dan naar zijn werk; het middaguur was maar kort en als hij 's avonds van zijn werk thuis kwam, was hij moe en hongerig. Stine was meestentijds alleen, de heele dag. Ze deed het kleine huishouden, voer de de koe en het varken, en zat de overige tijd aan 't spinnewiel. De buurvrouwen waren wel naar haar toegekomen, uit nieuwsgierigheid al, maar Stine wilde niets met haar te doen hebben Als ze de leelijke, door de zorgen gerim pelde, vóór de tijd oude gezichten, de ver sleten, smerige rokken zag, beklom haar steed een sort angst. Zou ze zelf ook eens zoo worden! En dan was er toch steeds nog een ze ker standsverschil tusschen haar en hem. Al was haar man ook daglooner, zij bleef Financiën en Oeconomie. BINNENLAND. „De oude Zwolsche van 1895" te 's-Gravenhage". Den 21 sten April 1928 heeft de Verz.-Mij. „De Oude Zwolsche van 1895" te 's-Graven hage haar jaarlijksche Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders gehouden, welke de Balans, Winst- en Verliesrekening over het boekjaar 1927 goedkeurde. Aangaande dit jaarverslag vernemen wij, dat aan premiën werd ontvangen een be drag van 805.288.25. De schaden hebben zich dit jaar geken merkt door een normaal verloop, en het wii^tcijfer laat een uitkeering toe van 6 De premie-reserve, loopend risico be draagt 152.999.30, en de waarde der vaste goederen, effecten, hypotheek en banksaldi beloopt 455.794.83. toch steeds de dochter van de heerboer! Zoo zat ze dan stil alleen, slechts de aardige Engel Voigt, die in de buurt woon de, kwam dikwijls naar haar toe. Maar dat was meestal 's avonds als Daniël ook tluiis was en daarom bleef Stine met haar in het voorhuis of in de keuken. Hij was toch maar zoo korte tijd bij haar. 't Was haar, alsof ze elk woord en elke blik voor zich zelf moest houden en die aan niemand anders gunnen. Eens was hij in de keuken gekomen, toen hij Engel en haar hoorde praten. „Kijk ereis, aardig bezoek, „had hij vroo lijk opgemerkt, „waarom kom je niet in de kamer? Ik heb ook wel zin in een beetje scherts Maar.Stine had Engel onrustig naar de deur geduwd. „Nee, Daniël, Engel wil al naar huis gaan", zei ze haastig„ „en Ik heb ook nog 't een en ander te doen". „Nou ajuus dan; een andere keer!" Met die woorden, was hij tot aan de deur mee- gedrenteld en keek, tegen de deurpost ge leund, Engel vergenoegd na. „Een vroolijke meid!" Van dien tijd af had Stine nog meer he kel aan Engels bezoek. Maar ze was 't alleen-zijn niet gewend. Thuis op de groote boerderij was 't altijd leven en jagen geweest. De dochters van de boer werkten met de knechts en mei den samen, en 't ging er bij 't jonge volkje dikwijls luidruchtig aan toe. Stine werd enrstig en stil, ze verloor het frissche, juichende lachen, en ze zong oók bijkans niet meer, tegen vroeger zoo dikwijls. Brussel, 509 M. 4.205.20 Kinderuufl^e. 7.35 Orkestconcert. 7.50 .Gramafoonmuziek. Daarna weder concert. 8.50 Gedichtenvoorlezing. Öaarna tot 9.35 concert. Verder werd ons medegedeeld dat ook het verloop der zaken over 1928 tot dus ver gunstig is geweest. BUITENLAND. Noorwegen en de gouden standaard. Noorwegen zal met ingang van 1 Mei haar biljetten weder in goud betaalbaar stellen, terwijl het verbod van gouduit- voer van dien datum af zal worden opge heven. Noorwegen keert dan tot den gou den standaard terug. Het zal vermoedelijk Alleen de Zondagen waren mooi, dan had ze haar man de heele dag bij haar. 's Morgens gingen ze de weg tusschen de hekken over naar de kerk, 's middags wan delden ze een eind in 't land of zaten in de kleine kamer, waar Stine een paar late dahlia's uit het groote bosch achter het huis in een kom op tafel zette. Daniël rookte zijn pijp; ze spraken beide niet veel, maar ze waren tevreden. Stine ver langde niet meer. Maar dat. was slechts den eersten tijd, lan ter ging Daniël 's Zondagsmiddags dik wijls in de kroeg zitten. Stine zat dan met somber gezicht thuis, inplaats van de Rod- hof een bezoek te brengen, zooals hij voor stelde. Daar liet zij zich over 't algemeen zel den zien, een soort koppigheid hield haar daarvan terug. Zij verstond uit ieder woord van haar broer, van haar schoonzus ter, maar vooral van haar vader, die me delijdende geringschatting, die zij niet kon verdragen. Met haar man ging zij er nog minder gaarne heen dan alleen. Want al behan delden de knechts haar ook nog steeds als de dochter van de boer, met Daniël daar entegen gingen ze vertrouwelijk als met himsgelijke om en Stine was te trotsch om dat rustig aan te zien. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5