té LINDlEUHJRSHIiER'E SPL3MTEI KERKNIEUWS. LUCHTVAART. Rechtzaken. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek STADSNIEUWS. „WILTftli" onderwijs in den eigenlijken zin, dat toe komt aan de Kerk cn dat rechtstreeks en uitsluitend voortvloeit uit het kerkelijk leergezag, hebben do katholieken op dit gebied een rol te vervullen en eischen gel dend te maken. De verspreiding van de films over de ge- heelo wereld van den eenen kant, en de algemeenheid van het katholicisme van den anderen kant, maken de organisatie van een centrum van samenwerking op dit gebied door middel van een Internationaal centrum van Katholiek Bioscoopwezen ge makkelijk en noodzakelijk. De middagvergadering werd gepresi deerd door Kanunnik A. Brohée uit Leu- .ven. De heer A. J. Bozemcycr uit Botterdam, isecretaris van het congres, sprak over fcFilm cn onderwijs". Spr. verdedigde het gebruik van de leer- film in de school op psychologische en paedagogischc gronden. Het, is zaak, dat de Katholieken zich be moeien met do systematische leerfilm-pro- ductie, opdat het godsdienstig element niet verwaarloosd worde. Mevrouw van Lier uit Brussel, gaf een uiteenzetting van de inrichting en de werk wijze van „La Centrale Catholique du Film" te Brussel. De heer Parisi uit Eome verstrekte na mens do Eerw. heer Conzoni, directeur van de C. U. C. E. (Consorzio Utenti di Cine- inatografi éducativi) te Milaan eenige in lichtingen over deze instelling. De heer Fabrès, directeur van de Lumen- film te Santiago lichtte het congres in over de productie en distributie van katholieke films in Chili. Over de instelling „de parochiebioscoop", van „La Bonne Pressc" te Parijs sprak pater Pruvoust, over de actie der katholie ken in Polen de Eerw. heer Kneblewski en over de bioscooptoestanden in Spanje mevr. Lopez de Lucedao. Over de samenwerking in de productie van goede films hield de heer Bidault uit Lyon een' inleiding. Over „Exploitatie en Afzetgebied van Ka tholieke films" sprak dr. Nusser, directeur der Leofilm A.G. te Munchen. Spr. wees er op, dat de Leofilm A.G. de oudste filmmaatschappij van Katholie ke zijde is. De stichter van de Leofilm Ge- sellschaft, stelde zijnerzijds als leidende gedachte het volgende op: Een filmonder neming op Katholieken grondslag moet niet naast de overige film-industrie arbei den, maar zij moet met haar onder dezelf de zakelijke voorwaarden werken, wil zij succes hebben. Is het mogelijk de Katho lieke film in de openbare bioscoop te bren gen? vroeg spr. En zijn antwoord luidde: Iedere Katholieke film, die niet in de openbare bioscoop komt, heeft zijn doel gemist. Wij onderscheiden twee soorten Katho lieke films: de godsdienstige- en de speel film. De plaatsing van de religieuze film in de openbare bioscoop is zeer moeilijk en gelukt in zeer enkele gevallen naar bij zondere vooi-stellingen. Anders staat het met de Katholieke speelfilm. Wanneer deze films technisch hoog staan, wordt ook de Katholieke speelfilm zonder bezwaar in de openbare bioscoop gedraaid. Zij worde echter niet aangenomen, als zij niet door een in de filmindustrie erkend verhuurkan toor op de markt wordt gebracht. De Ka tholieke film moet echter niet om ideëele, maar om materieele motieven in de open bare bioscoop worden gebracht. Dan brengt zij het geld op, dat zij gekost heeft. De Katholieke film moet aldus eerst door de openbare cinema's zijn vertoond en daar een groot deel van haar kosten heb ben opgebracht, waarna zij tegen lager bedrag aan do vereenigingsbioscopen lean worden verhuurd. De middagvergadering werd o.a. bijge woond door mgr. Beaupiu uit Parijs, voor zitter van de commissie voor intebcctueele samenwerking van do Katholieke Unie van Internationale Studiën en lid var. het Co mité du Cinéma Catholique. Het congres werd verdaagd tot heden morgen 10 uur in hotel Wiitebrug. Koninklijke Besluiten. Universiteit van Amsterd am. Bij Kon. besluit is het besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 22 Maart 1028, houdende benoeming van dr. •T. van Ebbenhorst Tengbergen, röntgeno loog aan het Wilhclmina-gasthuis te Am sterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de röntgenologie aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, bekrachtigd. Po ster ij en en telegrafie. Bij Kon. besluit is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Smilde H. Koens, op zijn verzoek, eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven en benoemd tot commissie der posterijen en telegrafie, zulks met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den commies der posterijen en telegrafie A. P. T. van Bijen. Prof. dr. A. A. Noyons. Een der redacteuren van het „U. D." had een onderhoud mot den heer Was zink, minister van Onderwijs, in verband met de kwestie-professor Noyons. De mi nister verzekerde, dat hem -hoegenaamd geen enkele moeilijkheid met professor Noyons bekend was cn dat hij (do minis ter) pas uit de courant vernomen had dat de inaugurale rede van den nieuwen hoog leeraar voor onbepaalden tijd was uitge steld. Méér dan dit krantenbericht wist de minister van de zaak niet af. Zijne Excellentie kon dan ook met nadruk mee- déelen, dat van moeilijkheden met de re geering te dezer zake geen sprake was. Een nieuwe parochie te Utrecht. Met goedkeuring van Z. D. H. den Aarts bisschop is door den ZeerEerw. Heer G. .W. Bolder, pastoor der St. Antoniuspa- rochio te Utrecht, op den Vleutenschen- weg, in den omtrek van het buitongoed „Jaffa", een stuk grond aangekocht ter grootte van ongeveer 2,/a H.A., voor de som van 35462. Deze aankoop houdt verband met een eventueel op te richten nieuwe parochie in dit stadsgedeelte. „Ctr." Missiehuis te Venlo? Naar de „N. Y. Crt-." verneemt, worden er pogingen aangewend tot vestiging van een studiehuis der St.-Joseph-Congregatie van Mill Hill te Yenlo. HET LUCHTVERKEER MET INDIë. Naar een geregelden dienst! De plannen voor 1929. In de gisterenmiddag door den heer Plesman, directeur van de K. L. M. voor bet Kon. Instituut van Ingenieurs gehou den voordracht over het vLuchtverkeer in en naar Indië", kwam de belangrijke me dedeling voor, dat met medewerking van de Nederlandsche- en zeer waarschijnlijk ook van de Indische postadministratie in den loop van 1929 en het begin van 1930 12 maandelijksdhe vluchten Nederland Indië en terug zullen worden uitgevoerd, zulks ter bestudeering van de mogelijkheid om een geregelde wekelijksche of vee-r- tiendaagsche luchtpostverbinding op In dië in te stellen. Voor de met deze vluchten te vervoeren poststukken zal het luchtrecht opnieuw worden vastgesteld aan de hand van de ervaringen, welke zullen worden opgedaan met de vier in den loop van dit jaar uit te voeren vliegtochten naar Indië. Brutale oplichting. Het Gerechtshof te Amsterdam wees gisteren arrest in de oplichtingszaak tegen den 38-jarigen Arie Kasteln en den 46-ja- rigen Albert Daniel Yromans, die een dame in de Graaf Floristraat, die zij illu sies omtrent eeri huwelijk hadden doen koesteren, voor 21.000hadden opgelicht en vervolgens ook andere dames al§ hun ne slachtoffers hadden uitgekozen. Het Hof vernietigde op formeele gron den het vonnis van de Bechtbank, en op nieuw rechtdoende veroordeelde het Hof ieder der verdachten tot drie jaren gevan genisstraf met aftrek van twee maanden preventief, zulks terzake van oplichting, vier maal gepleegd. Het Hof gelastte verder tot teruggave van de inbeslag genomen 10.000 aan de benadeelde dame. Ook de Bechtbank had hun ieder een straf van drie jaar opgelegd. HILLEG0M. Ouderavond. Zondag a.s. zal de St. Joseph Gez. Ver. een ouder-avond houden in het gebouw over de Tramremise. De dag- begint met een Gen. H. Communie der le den, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds muziek, tooneel, gym nastiek. De volgende week wordt een de clamatie-club opgericht. Bezoek van den ex-keizer. Gisteren werd de Firma John Telkamp verrast door een bezoek van den ex-keizer, die echter incognito reisde. Een familielid vergezelde den hoogen bezoeker. Een der heeren Tel kamp toonde den ex-keizer het geheele be drijf, waarin deze levendig belang fctelde en waarover hij zijn hooge tevredenheid betuigde. De ex-keizerlijke auto wachtte op eenigen afstand. Vermoedelijk staat dit bezoek in verband met het feit, dat wijlen de vader van den heer John Telkamp het wapen mocht voeren van den Duitschen Keizer, dus Hofleverancier was van Z. M. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een aankondiging. Hedenavond te half 7 zullen de brandbluschmiddelen wor den beproefd. LEI DSCHENDAM. Droevig ongeluk. Gisterenavond omstreeks 8 uur is aan de Sluis te Lcidschendam een droevig on geluk gebeurd. Eenige kleine jongens waren bij de Sluis aan het verstoppertje spelen; dc 11-jarige ,T. Oudshoorn had zich verstopt achter een pilaar der brug, op hetzelfde oogenblfk werd de brug opgehaald voor het uitlaten der schepen; het kleine ventje werd toen door de windstut der brug tegen den pi laar als het ware te piettor gedrukt; in het vuur van zijn spel had het ventje niets van het opgaan der brug gemerkt, terwijl de brugwachter het ventje onmogelijk kon zien. Spoedig werd de kleine naar Dr. van Zeeland gedragen, doch geen hulp mocht baten, daar dc kleine binnen enkele mi nuten overleed. Zeer zeker een zwaar va lies voor de diep getroffen ouders. OEGSTGEEST. Gemeente Belang. Gisteravond hield „Gemeente Belang" haar algemeene jaar vergadering in „Het V» itte lluis''. De voorzitter, dr. Blok verwelkomde de aanwezigen bij de opening. Hirna las de secretaris, dr. K. Simons Thomas zijn keu rig verzorgde notulen, weike onder dank werden vastgesteld, waarna voorlozing van het uitgebreide jaarverslag, waaruit we aanstippen, dat het ledental tnans 274 bedraagt. Verschillende behaalde resul taten, zooals langer open zijn van het post kantoor, worden in het verslag opgesomd. Ook merkte de secretaris op, dat het ge meentebestuur bij behandeling der even tueel ingekomen stukken van Gemeentebe lang zich thans rekenschap zal hebben te geven, dat de vereeniging Koninklijk is goedgekeurd. In het jaarverslag staat ook vermeld, dat de vereeniging dc moeder der zesduizcndsle inwoner(ster) een taart of bloemstuk aan zal bieden. (Wie volgt Corr.). INGEZONDEN MEDEDEELING. 1. brei 183 cM Haarlemmersir. 130-131, Het keurige jaarverslag verwierf den dank des voorziters. Hierna was het woord aan de penning- moesteresse, mej. Pel. De balans gaf aan ontvangsten en uitgaven aan 474.88 met een saldo van 130.94. Uitgegeven werd dus 343.94. In de commissie van verifica teurs werden benoemd mevr. dr. Timmer mans en de hoeren Weeshof en D. Ver meulen. Bij monde van den heer Vermeu len Btelde de commisie voor de penning- meesteresse te déchargeeren. Aldus besio- ten. In de kascommissie van het vereeni- gingsjaar 192S1929 werden benoemd dc heer ir. A. v. Dijk, J. Milikan en mevr. Kneteman, als plaatsverv. de heeren Ileys- terborg en v. Asselen. De periodiek aftredende leden de hee ren Jua en E. Wichers Itollandet werden herkozen, terwijl in plaars van den heer O. Bakker mevr. C. Timmermans—Spar- naay werd gekozen. De lieer C. Bakker, die niet werd herkozen, dankte voor de aange name samenwerking. Zonder belangrijke opmerkingen werd met algemeene stemmen net concept-huis houdelijke reglement goedgekeurd ter ver vanging van het thans geldende reglement. Bij punt 7 der agenda: Benoeming van een commissie tot ondeizoejc van de klachten over slechte woningtoestanden deelt de voorzitter mede, dat voortdurend klachten over uitvoering der bouwveror dening ons bereiken. Het bestuur weet niet of dit ligt aan de verordening cf aan een gebrekkig toezicht. De taak der commissie is de toestan den na te gaan, klachten te verzamelen en naar middelen uit te zien dit alles te on dervangen. Desgewoiischt zal de vereeni ging dan een vo.ovsrol bij den gemeente raad indienen, en, mioht dat niet baten, zich tot Ged. Staten wenden. In de com missie worden benoemd de liecren Ir. A. v. Dijk, K. "Weeshof e M. Juta met de be voegdheid die personen te assu/neeren, die zij denkt noodig *o hebben. Van de rondvraag maakte den heer v. d. Velden gebruik c:i verzocht om al het mogelijk te doen voor «iet behoud van na tuurschoon en ook gelegenheid en midde len ie zoeken tot aankweeking van liefde voor de natuur. Nadat nog eenige minder belangrijke vragen waren gesteld, weid de bijeen komst-met een dankwoord door den voor zitter geslottyj. Honden bij de kippen. In den vroe gen morgen hebben waarschijnlijk een of meer honden een bezoek gebracht aan verschillende kippenhokken. Bij clen heer M. werden 35 kippen gebeten, bij P. v. u. B. 5, bij P. M. 11 en bij v. G. 9. De politie stelt een onderzoek in. Emma-bloem. De collecte voor de Em- ma-bloem heeft 117.,:j2' opgebracht. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de goede prijzen, die den, laatsten tijd gemaakt worden, houdt ook de aanvoer gelijken tred. Men zou het ook andersom kunnen zeggen. Een feit is echter, dat, wanneer, zooals het er voor staat, spoedig warm weer aanbreekt, het met de eer ogede prijzen spoedig ge daan zal zijn. Dat leert "Se ondervinding. Er komen thans voornamelijk Darwintul- pen uit de koude kassen, dan vroege tul pen van de koude grond en massa's Narcis sen. Betaald wordt als volgt: La Beine f 1.502.70, Caledonia f 2.90—3.60, Prospe rity 2.90—3.50, Flamingo 3.40—4.10, Cramoisie Êrillant 2.80—3.00, Parma f 1.802.00, Baron do la Tonnaye f 2.70 '3.00, W. Pit 2.10—2.70, Elisabeth 3.50— 4.30, Sanders 3.004.00, Bauwenhof 3.904.Copland f 2.703.40, But 3.203.90, Krelage 2.302.40, Narcissen 3570 cent, Pocticus Omatus 2835 cent, Phoenix 1. TER-AAR. Een excursie. Dinsdag maakte een 37- tal tuinders een excursie-reis naar het Westland, onder leiding van den lieer Au gustijn, als ambtenaar van den Planten- ziektonkundigen dienst te Aalsmeer. De directeur en voorzitters der veiling-bestu ren waren onder de belangstellenden. Na met een twee autobussen de reis te hebben ondernomen, werd, in 't Westland aangekomen, onder leiding van den lieer Bakker, leeraar van de Bijkstuinbouw- school fe Naaldwijk, te Loosduincn bezoek gebracht aan de twee kweekerijen van den lieer C. van Spronzen, waar het reuzenbe drijf veel te zien gaf omtrent de teelt van komkommers en tomaten, welke door de verwarming belangrijk wordt vervroegd. Ook de teelt in de koude kassen werd met belangstelling gadegeslagen. Dan werd een bezoek gebracht aan do veilingen, vervol gens aan de kweekerij Nieuw nonsel, daar na aan de druiventeelt te Naaldwijk en ten slotte aan den Proeftuin „Het "Westland". Tegen den avond keerde het gezelschap te rug. Het was voor de tuinbouwers een leerzame dag. Onze veilingen. Onze veilingen ston den in de laatste week in het teeken van belangstelling van de zijde der koopers, vooral Maandag. Dc prijzen voor de sla besteed liepen belangrijk op. Geregeld was een prijs van 5.507.te maken; enkele mooie partijen konden liet zelfs tot 8. per 100 krop brengen. De tweede soort ging in verhouding minder van dc hand. Ook de spinazie bracht flinke prijze:» op en kon het van 1722 per 100 kg. bren gen. Bloemkool van beste kwaliteit ging 4050 per 100 stuks; een onkel partijtje, zelfs tot 60 cent per stuk. De geitenfokkerij. Door de B. K. Gei- tenfokveresniging is een melk-controle be gonnen; wat betreft de melkopbrengst en vetgehalte der fokdieren, waarmede do Fok- en Contrólevereeniging „Steeds Be ter" te Alphen aan den llijn zich heeft be last. Op een vastgestelden dag wordt we kelijks opgenomen. VOORSCHOTEN. Goed afgeloopen. Gisteren is de lieer H. K. alhier, rijdende per fiets langs het Jaagpad aan de Vliet aangereden door een motorberijder, waardoor hij zijn stuur ver loor en in do Vliet terecht kwam. De lieer B. kroop er zelf uit en kwam met de schrik en een nat pak er nog zeer goed af. Ondertrouwd: P. v. d. Werf jaar en G. M. J. B. de Hosson 23 jaar E. J. van den Berg 30 jaar en M. G. Bem merswaal 33 jaar F. Los, 35 jaar en A. de Graaf, 33 jenar P. Lardée 26 jaar en H. M. van de Wetering 26 jaar. WARMOND. Brand in Padox. Hedennacht werd het dorp opgeschrikt door het geloei der Padox-sireue, kort daarop gevolgd door het gelui der >Vai- mondsche brandklok. Te ongeveer 1 uur had een arbeider uit de nachtploeg der fabriek ontdekt, dat in het gebouw, het welk geheel vrij staat van de overige ge bouwen, brand was uitgebroken. In dit ge bouw bevinden zich de clectr. centrale voor licht cn kracht van het bedrijf. Des nachts wordt dit gebouw afgeslo ten en de nachtploeg werkt met eicelrici- teit, overgeschakeld op het net der Leid- sche Lichtfabrieken. Do exhausters, dit zijn de toestellen welke alle houtschaafsci, mot en krullen uit de fabriek zuigt naar de opslagplaats, welke ook in dit gebouw ge legen is, bevinden zich boven op het dak. Het is nog slechts enkele maanden geleden in den nacht van G op 7 Oct. 1927, dat dit gebouw door brand werd verwoest. °3.s cie vorige week was de restauratie geheel vol tooid, en nu weer hetzelfde. De oorzaak moet gezocht worden in broei van de krullen. De schade, welke door de waterschade nogal werd vergroot, zal wel niet zoo geheel gering zijn, doch is op heden nog niet geheel te overzien. De eigen fabrieksspuit heeft het eerste water gegeven, vrij spoedig gevolgd door de nog voor-historische Warmondsche spuiterij. Echter zal de brandweer den ge- heelen dag nog bezig kunnen blijven, aan gezien de ontzaglijke voorraden krullen blijven smeulen. De brandweer stond onder leiding van den opperbrandmecster W. K. Heijl; bur gemeester Scholvinck en de gemeente-op zichter do Vroomen waren op het terrein van den brand aanwezig. AARLANDERVEEN. Oud-landbouw cursisten. Maandag avond hield de vereeniging van Oud-Land- bouwcursisten „Ons Belang"' een vergade ring in het lokaal van den lieer N. Delfos. Aanwezig waren de heer Ouwerkerk, ad- viseerend lid, en bijna alle leden. De notu len der vorige vergadering worden voorge lezen, waarop geen aanmerkingen worden' gemaakt. De bijeenkomst werd geopend door den voorz. den heer Ouwerkerk. Uit het jaarverslag van clen secr. bleek, dat dit jaar een onvergetelijk jaar voor de vor- eeniging zou wezen, daar was opgericht een eierenveiling met nu bijna een 100-tal leden, een kaasdag werd gehouden, de in koopcoöperatie van pluimveevoeder en kunstmeststoffen opgericht. Ook de pen- ningm. bracht jaarverslag uit, die, met liet oog op de nog op te vorderen gelden, met een tekort zijn boeken moest sluiten. Ten bate van de vereenigingskas werden door den heer Ouwerkerk zeer practische zak boekjes verkocht. Van de benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van den Prov. Bond werd, wegens den finan- cieelen toestand der kas, afgeweken. Twee bestuursleden, de lieeren C. Kem penaar en J. Leliveld, welke aftredend wa ren, cn zich weer herkiesbaar stelden, wer den met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bij de mededeelingen gekomen, werd medegedeeld dat de proefvelden, welke behooren aan de Gebr. Adverte, be zaaid zijn met verschillende kunstmest stoffen om na. te gaan, welke meststoffen voor den landbouw het moest van nut kun nen zijn. Voor een te houden melk-examen stelde het Bestuur de inschrijving open. Een 6-tal deelnemers gaven zich reeds op. De kosten zullen ongeveer 3 gulden bedra gen. Voorgesteld wordt arbeiders kosteloos den cursus te doen volgen. Besloten werd hierop niet in te gaan, daar juist voor de arbeiders zoon diploma van groote betee- kenis zal zijn, meer dan voor den veehou der zelf. Bij een volgend punt van de agenda werd besproken, om'in Juli geza menlijk naar de Haagsche Veetentoonstel ling te gaan. De spuit welke was aangekocht voor 't bespuiten van vruchtboomen, en met r.eer groote resultaten werkte, is clit jaar meer dere malen verhuurd voor het ontsmetten van vee en veestallen- Bij de mededeelingen wijst *de heer Ou werkerk erop, dat hij weer een achttal nieuwe la-ndbouwcursisten mocht inschrij ven, voor een- te volgen cursus. Ook wil de heer Ouwerkerk een cursus doen houden in het besnoeien van vruchtboomen, waar voor noodig zal zijn te volgen 10 k 12 les sen van twee uur per les: 6 hiervan zul len mondeling kunnen gehouden worden, met toelichting in do natuur. Ook zal door den heer Ouwerkerk zelf een cursus gege ven worden in liet boekhouden. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik ge maakt werd, sloot de voorz. de vergade ring. Werkstaking in het behangersbedrijf? In den drukken tijd. Sedert eenigen tijd werden er tusschen de besturen van de Algemeene, de Chris telijke en de B.-K. organisaties van Be- Katholieke Agenda. LEIDEN. Woensdag. Ledenvergadering v. d. kersbond St. Hubrecht. Bondsg bouw. 8 uur. Donderdag. „Vriendenkring van het H 8 crament". St. Josephs-Gezelle Vereen. 8.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. D Woensdag. Bede van ir. Feber uit Haag. Toegang voor alle Kath lieken, ook dames. St.-Joseph y. zaal, 8 uur. V INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Special* Hpiskamer-Karpi I 2 IMtr. x 3 Mtr.) hangersgezellen met de patroonsorganis uid ties onderhandelingen gevoerd over loonregeling. De gezellen eischten dat minimum uurloon van 64 op 66 cent bracht en de vier vacantiedagen met rei op loon opgevoerd zouden worden tot e volle week. De meeste patroons hebben da-ara niet willen voldoen en als gevolg daar hebben de gezellen bij een vijftal patroi waarvan men wist, dat zij veel haastwe hebben, den arbeid neergelegd. Enkt patroons hebben toegegeven; bij anden ts is het personeel ook zonder de toegezegi ,n loonsverhooging aan het werk gebleve ljr De patroons hebben besloten niet toe geven en elkaar zoo noodig bij te staa Het Therma-verwarmingstoestel. Het vorig jaar werd bij raadsbeslu D goedgekeurd, dat door de electriciteit ng fabrieken warmwater-toestellen in hui tt: werden gegeven, waarvan de warmte-voo h ziening des nachts tusschen 11 en 7 n ig» geschiedt. Dit water wordt verwarmd t r{ een minimum-temperatuur van 85 gr. Ci i; sius. Een dergelijk toestel voor een inlioi >ri van 30 Liter kost 3 per maand bij voor B during. Daarbij is aanleg en onderhol inbegrepen. De lichtfabrieken kozen de-Therma systeem voor deze warmwaterketels gedurende het halve jaar, dat men werkzaam is zijn er honderd toestellen t D plaatst. In andere steden, Amsterdam, d Haag en Botterdam zijn er reeds duizi az den in gebruik, ook van andere systeme at Wij waren hedenmorgen door de direct le der Lichtfabrieken uitgenoodigd dit Th< et ma-toestel wat nader te beschouwen zijn hierbij tot de overtuiging gekomi L dat men een degelijk toestel heeft uitjjgi kozen. Men vindt er slechts koperen aa s sluitingen en geen soldeerwerk aan, door schoonmaken en repareeren vtage makkelijkt wordt, terwijl loodvergiftigii uitgesloten is. Het toestel is voorte zoo i lied mogelijk ingericht. Door een veil heidsklep wordt oververhitting tegenj gaan en een schakelklok voorkomt te hc gen druk. In het huishouden, in de badkamer t bj in het industriebedrijf zijn deze toestélll een uitkomst. Wie tot aanschafflj n wenscht over te gaan, vrage inlichtini de electriciteitsfabrieken. De Emma-bloem. De collecte, Zaterdag voor de Emm a bloem hier ter stede gehouden, hef 1491.83 opgebracht. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Gisteravond is in den Fyer van de Stad e gehoorzaal de ledenvergadering van Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhui verpleging, gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Schonevel opende de vergadering met een kort op ningswoord, waarin hij in herinnen! bracht, dat de vereeniging thans 5 ja bestaat en alzoo haar eerste lustrum vie Met blijdschap mogen we constateer* dat de vereeniging, die thans 8000 (vob sen) leden telt, nog steeds zich in gesta gen groei mag verheugen, waaruit i blijkt, dat zij in een behoefte voorziet. Na nog met een enkel woord gew'ez te hebben op de beteckenis der vergaf ring van dezen avond, waarop zoowel s' 5 tuten- als reglementswijziging aan de or komt, gaf spr. aan den secretaris, den he>0i P. P. de Koning, gelegenheid tot het voo a lezen van de notulen der vorige vergaf ring, die onveranderd werden vast gestel Nadat de statuten-wijziging aan de or was gesteld, bracht de secretaris het jas verslag over 1927 uit, waaruit we memore ren, dat in dit jaar gemiddeld 100 ledfe por week werden ingeschreven. Voor r J kening der vereeniging werden in het gcloopen jaar 484 leden verpleegd met totaal van 11.4SS ve-rplecgdagcn. Van de 484 leden werden 170 in het Acad. Zieke huis, 188 in het St. Elisabeths-gasthuis 107 in hot Diaconessenhuis verpleegd. I' deze cijfers blijkt wel, welk een groo beteekenis deze vereeniging reeds hier t stede inneemt. Aan het jaarverslag van den pennin meester, den heer H. C. Smit, ontleenl we, dat er op 31 Dec. j.l. een saldo was S.623.70. De ontvangsten bedroegen ronde getallen) 49.000, de uitgaf 41.000; de subsidie der gemeente bedro f 7500. De jaarverslagen van secretaris en pe sl ningmeester werden goedgekeurd. i Op voorstel der controle-commissie, i c dc boeken en bescheiden in orde bevond' heeft, werd de penningmeester van *51 gehouden beheer gedechargeerd. De begrooting voor 1928, sluitende 1 f 56.000, werd eveneens goedgekeurd. ;e Tot bestuursleden werden bij acclamal herkozen de heeren A. J. Schoneveld ir. G. A. v. Klinkenberg; in de vacatur e 2-:

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2