BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 24 APRIL 1928 No. 5856 ABONNEMENTSPRIJS bedraag' bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week I 2.6O pei kwartaal Éij onze Agenten 20 cent pet week f2.60 pet kwartaal. Vranoo pei post f2.95 per kwartaal. Pet Geïllustreerd Zordagsblad ia vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G ck per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. It DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oewone odvertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt tiet r. dubbele var het tarief berekend. 5 Kleine edvertentièn, van ten hoogste 30 woorden, wms& betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum en ver huur. koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit dfie bladen. V Kerken open In de Remonstrantsehe Gemeente te Utrecht heeft men een proef genomen met de openstelling der kerk op gewone door- de-weeksche-dagen. Men is er echter van teruggekomen. Het jaarverslag der Remonstrantsehe Gemeen te verklaart n.l., dat de oroefneming als mislukt moet worden beschouwd. De eerste weken kwamen er wel enke len, die zich een oogenblik in meditatie wilden terugtrekken, maar al heel spoedig bleven ook deze enkelen weg, zoodat er aldus het verslag geen reden meer was de kerk open te houden. Dit bericht is ons een aanleiding, om te wijzen op het verblijdende feit, dat er steeds meer Katholieke kerken heel den dag of geruimen tijd op den dag geopend zijn en dat dit blijkbaar door vele Katholieken wordt gewaardeerd. In ieder geval is iedere Katholieke kerk eenige uren in den morgen geopend. Wat beteekent de Kerk voor den Katho liek!.... De Engelsche tot het Katholicisme be keerde schrijver mgr. Benson zegt in een zijner werken zoo waar en schoon: „Geen Katholiek die heeft getracht zijn Godsdienst te beleven, gevoelt zich ooit of ergens zonder huis of in ballingschap. Hij gevoelt zich niet als een onderdaan van een koninkrijk of keizerrijk, die beschermd is door de vlag van zijn land maar als iemand, die in het gezelschap is van een vriend. Hij gaat in vreemde landen de kerken binnen, niet alleen om het Aller heiligste Sacrament te bezoeken, niet al leen om zich op de hoogte te stellen van het uur, waarop de H. Mis begint, maar om in het gezelschap te zijn van een ge heimzinnige en hulpbiedende Persoonlijk heid, gedreven door een drang, waarvan hij zich nauwelijks rekenschap kan geven. Het is volkomen redelijk,- zoo te handelen, want Christus, zijn Vriend, is daar tegen woordig in dat middelpunt van de mensch- heid, wier leden Hij de Zijnen kan noe men". En elders: „Zijn Tegenwoordigheid is de oorzaak van dat verschil tusschen Katholieke ker ken en andere, een verschil, zelfs door ïiiet-Katholieken erkend. Zoo opvallend is dat verschil, dat er honderden verklarin gen zijn verzonnen om het uit te leggen. "Het zou zijn oorzaak vinden in het lichtje der Godslamp, in de buitengewone artis tieke vaardigheid, waarmede alles is ge ordend, in de geur der wierook, in alles, behalve juist daarin, waaruit het, zooals wij, Katholieken, weten, voortkomt in de wezenlijke, lichamelijke tegenwoordig heid vaD den Schoonste aller menschen- Hnderen, die Zijn vrienden tot Zich trekt 1" 't Is dus eigenlijk vanzelf sprekend, dat de Katholieke kerken open kunnen, open moeten zijn VOLKENBOND. Gifgassen. Hetprotoccl door vijf staten geratificeerd. De Fransche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond mede gedeeld, dat Italië, de Sovjet-regeering en brahkrijk de ratilicatie van het protocol inzake het verbod van het gebruik van gif gassen en bacteriën in oorlogstijd hebben overhandigd, waarmede dit protoco' door vijf staten is geratificeerd. (De beide an- ['dere zijn Venezuela en Liberia). FRANKRIJK. DE KAMERVERKIEZINGEN Terreinverlies der socialisten. Het groote aantal herstemmingen. Het resultaat van de eerste stemming voor de Kamer is als volgt: van de 612 afgevaardigden verkregen er 182 de abso lute meerderheid. In de overige 430 kies- i districten zal een tweede stemming noo- dig zijn. Zoolang de tweede stemming niet heeft plaats gehad, kan men zich dus nog geen beeld vormen van de nieuwe Kamer. De thans bekende uitslagen kunnen be zwaarlijk beschouwd worden als represen tatief roor het geheel, daar in vele der be treffende districten de overwinnende par tij ook vroeger de zege ^behaalde, en d kiezers de gexozen candidaien reeds jaren lang hebben gesteund. Vierentwintig Ka merleden, die stellig op herkiezing reken den, zijn verslagen. Het groote aantal herstemmingen is in de eerste plaats toe te schrijven aan het feit, dat er zooveel candidaten waren ter wijl de strijd ook vaak ging tusschen can didaten, die een nagenoeg gelijk stand punt innemen. Het aantal geldige stem men is aanzienlijk hooger dan in 1924. In sommige kiesdistricten heeft 90 pet. der kiesgerechtigden gestemd, b.v. in sommige Parijsche voorsteden. De propaganda, die door de partij-organisaties is gevoerd, zal daar niet vreemd aan zijn. Van de gekozen candidaten zijn de meesten aanhangers van Poincaré's finan- cieele politiek. Overigens hebben de socialisten b>'j deze eerste stemming veel terrein verloren en het zal.moeilijk zijn, die op Zondag a.s. te herwinnen. De republikeinsche partijen, die samen 130 van de 12 zetels hebben ver overd, schijnen haar positie goed te hand haven. De communisten hebben nergens een hunner candidaten bij eerste siemming kunnen doen triomfeeren, hetgeen onge twijfeld een groote slag voor hen is. Zelfs in de roode districten om Parijs zijn over al hun candidaten in herstemming. Zij troosten zich er mee, dat niettemin het aantal stemmen, in de Seine en omstre ken op hun candidaten uitgebracht, hoo ger zou zijn dan in 1924, hetgeen echter nog wel eens zorgvuldig nagegaan moet worden, vóór men het aannemen kan. CHINA. De burgeroorlog. De Zuidelijke opmarsch gestuit Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat de oorlog tusschen de noorde lijken en de zuidelijken die veertien da gen geleden weder werd hervat met den opmarsch der zuidelijken met wisselend geluk voortduurt. De opmarsch der zuide lijken schijnt voor het oogenblik gestuit. Ssining, dat Feng Joe Hsiang den 17den April op Soen Tsjoean Fang, den noor delijken generaal, veroverde, is thans, naar wordt gemeld, door dezen heroverd. Feng zon naar het westen terugtrekken, terwijl Soen zich, naar men verwacht, met de strijdkrachten van Sjang Tsoeng Sjang zal vereenigen, die zich ten zuiden van Tia- an-foe hebben ingegraven. Öp het front van Kinham zijn op het oogenblik zware gevechten oan den gang. De noordelijken staan op enkele mijlen afstands van de Jangtse en beweren dat zij vorderingen hebben gemaakt in het oosten van Sjansi. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. De „Osservatore" over het onderzoek der „Daily Express". In een hoofdartikel van de „Osservato re" wordt o.a. het. volgende geschreven naar aanleiding van liet door een bijzon dere correspondent van de „Daily Express" ingestelde onderzoek in Mexico. De „Daily Express", aldus de „Oss.", welke uitgenoodigd werd, het algemeene zwijgen over de Mexicaan8<?he Katholie kenvervolging te verbreken, heeft een eigen onderzoek ingesteld, welks resultaten thans objectief gepubliceerd worden. Na drie jaren van tragischen strijd, van protest en van manifestatie, vooral echter na volle drie jaren van bloed en marte laarschap, schijnt dit onderzoek, dit juri disch appèl ten aanzien van de gemartelde slachtoffers bijna als een motie van wan trouwen en een uiting van stuggen trots. En, desondanks, moet aan dit ver traagde onderzoek een bijzondere beteeke- nis worden toegekend. Uit dit onderzoek blijkt steeds nog een zeker wantrouwen, want men neemt aan, dat 't toch nog mo gelijk zou zijn, den heelen toestand in een ander licht te zien, doordat men deze vervolging als wettig zou kunnen voorstel len, of minstens zeer overdreven in alles, wat aan president Calles verweten wordt en wat niet licht zijn weerga in de wereld geschiedenis vindt. De „Daily Express" heeft nu echter de hand op de wonde gelegd, heeft van nabij de verschrikkelijke Katholiekenvervolging doen onderzoeken en zijn correspondent roept uit: „Er is hier zulk een tyrannie, dat ze in de overige wereld volstrekt niet naar juistheid kan beoordeeld worden Over de „verdediging", die Calles van zijn optreden gaf, zegt de „Osservatore" o.a.: In vele dingen heeft hij gelogen, doch hij gaf toe, dat hij meer dan 50 priesters liet doodschieten. Er zijn echter veel meer slachtoffers, welke echter bovendien nog vreeselijk gefolterd werden vóór hun dood. Het kan zijn, dat men aan de overzijde van den Oceaan thans weer zwijgt, wat echter niet meer mogelijk is voor de ove rige wereld. Doch de waarheid moet ten slotte steeds zegevieren. Ondanks de levendige reactie,, welke bij bijna alle volken met betrekking tot de gebeurtenissen in Mexico ontstaan is, zal hun stem toch sporadisch gehoord wor den. Ook tusschen de regeeringen en par lementen zal het bij een roepen in de woes tijn blijven De volkenbond, die zich bekommert om financieele kwesties, die zich ook menig maal met een geval van zuivering van grenzen onledig hield; die de mandaten onderzoekt en verdeelt en zich voor den vooruitgang op elk gebied warm maakt, weigert echter in Ie grijpen, waar een volk vervolgd wordt, waar een volk lijdt en sterft, alleen cm Christus vrij te dienen en te mogen uitroepen: „Leve Christus-ko ning Ml D DEN-AM ERI KA. Sandino laat weer van zich hooren. Generaal Sandino heeft, zooals men -weet, een republiekje gesticht in Segovia, een provincie van Nicaragua. Nog immer zijn de marinesoldaten der Ver. Staten ér niet in geslaagd hem daaruit te verdrij ven. Nu heeft hij een aanval gedaan op La- luz op de Oostkust en alle beambten van de mijn aldaar gevangen genomen. "ERSTE KAMER. Nederland en België In merr.oriam. Uit de Kamerzitting van gisteren is het belangrijkst do verklaring door minister Beelaeits van Blokland bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Za ken afgelegdd Met üeüéTkin.L'i 'TVinze verhouding tot België zijn door den heer Anema woorden gesproken, welke ik ten volle en zonder eenig voorbehoud zou willen onderschrij ven. Zoowel met betrekking tot het belang, dat beide landen hebben bij een spoedige afwikkeling van de aanhangige vraagstuk ken als met betrekking tot het initiatief in zake het hervatten van de onderhandelin gen ben ik het met dien geachten spreker geheel eens. Er behoeft van deze zijde niet nogmaals de nadruk te worden gelegd op het feit, dat België, buiten hetgeen in de vigeeren- de trartaten is vastgelegd, tegen Neder land geen rechten kan doen gelden. Het ligt voor de hand, dat de verwer ping van het traktaat van 1925, wegens de overwegende bezwaren welke hier te landt: tegen sommige elementen van de ontwor pen regeling bestonden, aan België niet het recht zou geven een houding aan te nemen, als had het van Nederland iets te vorde ren. Maar evenmin moet Nederland, na die verwerping, zelfgenoegzaam afwachten of België, welks wcnschen ons immers be kend zijn, ons misschien een voorstel zou willen doen, waarin met onze bezwaren re kening wordt gehouden. Slechts vergaan de kortzichtigheid kan het groot politiek en economisch belang uit het oog doen ver liezen, hierin gelegen, dat beide landen in onderling overleg de door de verwerping aanhangig gebleven kwesties tot een voor beide bevredigende oplossing brengen. Het is zoowel het belang van elk der beide landen, als een algemeen Europeesclv belang, dat de aanvang der besprekingen over die oplossing niet langer worden ver traagd dan voor het vaststellen van der gelijke grondslagen onvermijdelijk is. Zooals ik reeds in de M. van A. heb uit eengezet is het voor mij een teleurstelling, dat het nader onderzoek noodzakelijk om die grondslagen te vinden nog niet is ten einde gebracht. Behalve het ambtelijk on derzoek is natuurlijk ook nog overleg bui ten den engeren ambtelijken kring noodig. Maar uit dezen onverwachten langen duur mag niet worden afgeleid en dit is het eenige punt, waarop ik het met Prof. Ane ma niet eens ben dat er weinig hoop zou bestaan, dat een nieuw tractaat voor de verkiezingen van 1929 zijn weg naar het staatsblad zou vinden. Integendeel, ik vlei mij nog steeds dat dit met goeden wil van alle zijden, mogelijk zal blijken en zou mij niet verantwoord achten, indien ik daar toe niet alle krachten inspande. Een goede, vlotte verhouding met onze Zuiderburen met wie wij zoo menig belang gemeen hebben en in zoo menig opzicht kunnen samenwerken, acht ik van zeer groot belang voor ons land, en het is niet zonder bekommernis dat ik zie, hoe licht vaardig somwijlen, zoowel in ons land als aan de overzijde der grens, door onverant woordelijke personen dingen worden ge zegd en geschreven, welke slechts in staat zijn, de atmosfeer te bederven, en dienten gevolge de komende onderhandelingen te bemoeilijken. Te licht schijnt men geneigd te vergeten, dat onderhandelingen tusschen twee sta ten en de voorbereiding daarvan een teer werk zijn lat een rustige atmosfeer ver- aischt. Met betrekking tot die voorbereiding dient men overigens te. bedenken, dat zij noodwendig, wat publiciteit aangaat, een geheel ander karakter draagt dan de voor bereiding van een regeling op het gebied der binnenlandsche weigering, waarbij openbare discussie somtijds van veel nut kan zijn. De regeering heeft in dezen waarlijk een moeilijke taak, en zij heeft geen enkele re den gegeven, waarom haar niet ook bui ten deze Kamer het vertrouwen zou wor den geschonken waaraan het baar in do Kamer uiet ontbreekt en dat zij bij het vol brengen van die taak ruimschoots behoeft! De voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst heeft het overleden liberale lid, mr. A. J. baron Van Nagell van Ampsen, her dacht. Hij schetste in het kort diens werk zaam en verdienstelijk loven en memoreer de zijn verdiensten. Met hem is, zcide spr. een edel mensch, een goed vaderlander heengegaan. De voorzitter' bracht eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene. Namens de regecring sloot minister Bee laeits van Blokland zich bij deze gevoel- volle woorden aan. Deze gaf de verzekering dat ook bij de regeering de nagedachtenis van mr. baron Van Nagell in eere zal blij- EERSTE KATHOLIEKE INTERNAT. BIOSCOOPCONGRES. Na de opening door pater Hyacinth Hermans O.P. gisterenmiddag sprak de viee-voorzitter kanunnik Jos. Raymond uit Parijs een woord van erkentelijkheid voor de harteliike ontvangst in Holland. Daarna bracht kanunnik A. Brohée van Leuven rapport uit .betreffende den huidigen toe stand op cinematografisch gebied in ver schillende landen. Het doel van dit con gres bestaat hoofdzakelijk uit het aange ven van richtlijnen voor een eventueele internationale katholieke organisatie ter bestrijding van de moreele en maatschap pelijke gevaren van de huidige film. Spr. pleitte voor een katholieke film- organisatie om los te komen van den hei- denschen invloed der huidige filmproductie. De middagvergadering werd gepresi deerd door kanunnik Jos. Raymond uit Parijs. „Verdediging van geloof en zeden op bioscoopgebied" was het onderwerp, dat on deze middagvergadering werd behan deld. Pater Martin Drexl van Steyl.zou spre ken over „Bioscoop en Pers", maar was verhinderd te komen. Over het onderwerp „Bioscoop en zede- lijkheidsvereenieingen" sprak de heeT J. Fröhlings uit Keulen. De heer C Parisi uit Rome behandelde het onderwerp: ..Bioscoop en Jeugdwerk". Mevrouw A. Meijer sprak over de bio scoop en de Katholieke vrouwenbonden en behandelde de conclusies van het inter nationaal congres der Katholieke Vrou wenbonden te Rome. Spr. vroeg het con gres tenslotte de volgende punten onder het oog te zien: le. een internationale organisatie be treffende het bioscoopvraagstuk; 2e. zich te verzekeren van de adhacsie van de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden teneinde zich te verzeke ren van de medewerking der nationale vrouwenbonden 3e. een beroep te doen op de Katholieke vrouwen, vooral op de moeders, opdat ook zij deel zullen uitmaken van de keurings commissies. Nadat de voorzitter de inleidster had dank gezegd, werd medegedeeld, dat in verband met het Katholiek internationaal Vrouwencongres, dat de volgende dagen in de „Witte brug" zal worden gehouden, het Katholiek Internationaal Bioscoopcon gres zal worden verlegd naar het St. Aloy- siuscollege aan de Oostduinlaan. Vervolgens werd het congres verdaagd tot Dinsdagmorgen 9 uur. Op het congres zijn, naar wij vernemen, 'n twintig tal landen vertegenwoordigd met ruim 1000 deelnemers. De commissie van voorbereiding voor dit congres (Pater Hyacinth Hermans, Re dacteur van de Maasbode, Voorz. der Com missie; M. A J. Rozemeyer, Secr. der Commissie; Mevr. F. Steent» erghe-Enge- ringh, Presidente der Int. Unie van Kath. Vrouwenbonden; Mej. M. Romme, Secre taresse der Int. Unie van Kath. Vrouwen bonden; M. L. B. J. van Oppen, Burge meester van Maastricht; Mr. A. F. L. M. Tep6 en A. H. Boekraad, vertegenwoordi gers der N.V. Filmafdeeling van het Cen traal Bureau der K. S. A.) had gisteren avond voor de deelnemers georganiseerd een eere-voorstelling van het groote film werk „Maxentia", welke eerste vertooning in Nederland aan de deelnemers van het Katholieke Internationale Bioocoupcongres was aangeboden door de Nicaea-film te Parijs, die dit filmwerk deed vervaardigen en de N.V. Filmafdeeling van het Cen traal Bureau der K. S. A., die de vertoo- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De kamerverkiezingen in Frankrijk. De opmarsch der Zuidelijken in China gestuit. De aardbevingen in Griekenland zijn ernstiger dan aanvankelijk geseind werd. (Buitenl. Berichten, 2c blad). Fitzmaurice is weer op Greenly-eiland aangekomen. De „Bremen" zou evenwel opnieuw beschadigd zijn. (Luchtv., 2de blad). Het verhaal van den Poolvlucht van ka pitein Wilkins. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Minister Beelaerts van Blokland legde gisteren in de Eerste Kamer een verk'a- ring af met betrekking tot de Belgische kwestie. (1ste blad). Het Katholiek Intern. Bioscoopcongres. (lste blad). Het congres der Intern. Unie van Katho lieke Vrouwenbonden (lste blad). Overleden is de heer A. Mulder, ouü-v.et- houder dezer gemeente. Onze geïllustreerde pagina. De photophgina geeft o.m. photo's van: een nieuw altaar in de parochiekerk te Rijpwetering; de begrafenis van Dorus Rij kers; den voetbalwedstrijd NederlandDe nemarken op jl. Zondag; de aardbevings ramp in Bulgarije. ningsrechten van dit nieuwste filmwerk voor Holland heeft verkregen. De film stelt voor het leven en sterven van de Martelares Maxentia, die in de 5de eeuw is onthoofd geworden. Door de aanwezigen werd de vertooning met groote aandacht gevolgd en velen had den grooten lof vor de ensceneering van verscheidene tooneelen in deze verfilmde roman van Eugène Barbièr. Eugène Barbièr heeft zijn roman be werkt naar een legende uit de eerste Christen-eeuwen de verfilming van en kele gedeelten scheen ons wel wat gewaagd. Dank zij een bewonderenswaardige acti viteit werden gisteravond al op het doek- vertoond bestuur en deelnemers van het congres. INTERN. UNIE VAN KATHOLIEKE VROUWENBONDEN. Het congres te Den Haag. Ontvangst der deelneemsters. Gisteravond werden de afgevaardigden naar het int. R R. Vrouwencongres door de Ned. Federatie van K. K. Vrouwenbon den ontvangen in de zalen van hotel Wit- tebrug te JJcn Haag. Behalve een groot aantal deelneemsters aan'dit congres wa ren o.m. ook aanwezig namens het ge meentebestuur wethouder Quant, ecnigo vertegenwoordigers van de geestelijkheid, en de heer A. M. v. Oycn, namens de Unie van R.-K. tStudentenvereenigingen in Ne derland. Nadat de aanwezigen eenigen tijd in de receptiezaal bijeen geweest waren ver- eenigden zij zich in de groote zaal, waar een iilm van Nederland zou worden ver toond, aangeboden door het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Alvorens de filmvoorstelling aanving sprak mej. Heeren namens de commissie van ont vangst de aanwezigen toe. Zij heette haar welkom in Den Haag, de Residentie der eerste en tevens meest geliefde vrouw in Nederland, Koningin Wilhelmina, welke woorden een langdurig applaus aan de bij eenkomst ontlokten. Namens de Ned. Fe deratie van R. K. Vrouwenbonden sprak mvr. Cremersv. Nispen tot Sevenaer om uitdrukking to geven aan de gevoelens, die de Federatie zoowel als spr. zelve be zielen, nu zij \oor het eerst in den Haag de Unie van Vrouwenbonden mag begroe ten, die te midden van de krachten, welke den godsdienst vernietigen en de zedelijk heid bedreigen, zich heeft vcreeriigd met het doel te werken aan de uitbreiding van liet Koninkrijk Gods. Het verheugde spr. dat de Unie daarvoor Den Haag gekozen had. In het bijzonder tot de presidente der Unie richtte spr. woorden van dank voor de wijze, waarop dj in den Internationa len Bond de Ned. Federatie vertegen woordigt. Zij heet ie tenslotte de vertegen woordigers der gemeentelijke en geeste lijke overheid welkom. Nadat nog de Vicomtesse de Villar uit Parijs, vice-presidenle der Unie, eenige woorden to de aanwezigen had gericht, gaf de heer van Deventer, directeur der V. V. V. een toelichting tot do film.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1