Jit de Omgeving. Uit de Rijnstreek BOERENTROTS DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1928 NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Een korte agenda Benoeming commissaris Spaarbank Aan koop van grontl in het Langeveld De bouwverordening nog niet vastgesteld Voor het laatst de autorenbaan. De raad der gemeente vergaderde giste rmiddag te half vier, na een geheime ergadering van anderhalf uur. Afwezig wethouder v. d. Wiel. Na opening der vergadering legt dc eer A. Dekker in handen van den -orzifc- de vereischte eeden af als waarne- end secretaris. I De voorzitter doet mededeeling van en- de ingekomen stukken. Hierna is de agenda aan de orde. Tot commissaris der spaarbank van joordwijk en Omstreken wordt de heer A. V. van Eeden, periodiek aftredend, met lgemeene stemmen herbenoemd. Vervolgens stellen B. en W. voor over te jaan tot aankoop van grond in het Lange- eld van de gemeente Amsterdam. Het etreft hier een strook van 8 M. breedte n groot 1700 M2., gelegen in de Noorde- jke duinen tusschen de grenspalen 13 en 9. De koopprijs bedraagt 0.15 per M2. Op een vraag van den heer Caspers ant- roordt do voorz., dat het een stuk laag is en dat bij aankoop door de Amster- amsche Waterleiding een afrastering op et terrein gezet zal worden, welke e. v. iter op kosten van de gemeente Noord- ijk kan geplaatst worden. De heer Alkemade vraagt, waarom deze inkoop eigenlijk noodig is. De voorz. zegt hierop, dat deze weg dan al aansluiten op bestaande wegen en iet is noodig, dat de gemeente hier c'e be- ihikking heeft over grond, omdat alle ;rond daar bijna particulier eigendom is. Het voorstel wordt hierna z. h. s. goed- ;ekeurd. Het laatste punt van de agenda: defini- Uieve vaststelling van het bouwverbod, j rordt op voorstel van B. en W. van de gen da afgevoerd. Hiervoor was in do ge- leime vergadering langdurig van gedach- en gewisseld en verschillende kweifies i ivaren hierbij besproken, zooals de voorz. j nededeelde. I Bij de rondvraag vroeg de heer Alk u i- do, zulks in verband met den aankoopMvan i grond in het Langeveld, of het niet ge- irenscht was over te gaan tot in: eküng van het raadsbesluit, waarbij ten behoeve i Van de auto-renbaan een gemeentelijk aub- jsidie zou worden verleend. De autj-ren- ïaan is reeds lang van de baan, -naar nog y iteeds is het raadsbesluit niet ingetrok- jken. 1 Hiertoe werd thans besloten. ■i Dr. v. Nes informeerde o. m., of het niet ijgewenscht was des zomers de waterpom pen ia het dorp in gebruik te laten, waar- de voorz. antwoordde dat destijds in verleg met den gemeente-opzichter was lesloten: een pomp in gebruik te stellen; Hij zegde voorts onderzoek toe. Hierna volgde sluiting. HAARLEMMERMEER. Geboren: Cornelia d. v. P. J. Jooro en K. Doeve. Antje Jacoba, d. v. A. v. 1. Marei en Z. van der Hoek. Leendert Wilhelm z. v. J. Vrolijk en G. Biesheuvel. Pieter Marnus z. v. W. Spaargaren en A. M. Meijer. Maria d. v. N. Rijke en J. Persoon. Wilhelmina «Ptronella d. v. H. Noordhuizen en J. C. A. Beijnen. Roelof z. v. B. Blokker en C. Veenderbos. Jansje Sophia Catharina d. v. P. D. Spaargaren en P. W. Ras. Cornelis z. v. Maarsen en D. van Oostrum. Maria Cornelia d. v. A. Kerkhof en A. Meinster. Johanna d. v. J. de Vos en T. N. de Ko ning. Levenl. z. v. J. Huizer en A. Koc- :elkoren. Overleden: Maria Cornelia Gerlina flip 26 j. geh. met P. M. Strijbis. Ge- ardus Theodorus Mesman 77 j. geh. met l Wichert. Janna Kroes SO j. wed. van J. Vaandering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dr. Schaepmanfonds. We meenen allo parochianen er op attent te mogen maken dat zij in den loop dezer week bezocht zul len worden voor het Dr. Schaepmanfonds. Het doel is nu bekend dus behoeven we daar niet meer over te schrijven. Het gaat dus thans om de daadwerkelijke steun. En die wordt de volgende week in overvloedi ge mate gegeven. De winkelstand. De heer Kr. te Woer den is door aankoop eigenaar geworden van de bakkerij met winkel en woonhuis van den heer A. L., Voorstraat hoek Klap- permansteeg. Tuinbouw. Begrijpelijk dat men in tuinbouw en bloembollenbedrijven ver langend naar beter weer uitziet. Alles heeft door het koude weer met hagelbuien der laatste dagen veel geleden. Met het plan ten van vroege aardappelen is men thans gereed. Er schijnt minder uitgeplant te zijn dan zulks de laatste jaren het geval was. Een van de oorzaken hiervan is wel de buitensporig hooge prijs van do plant aardappelen, voornamelijk van Due of York. Zelden zijn hiervoor zulke prijzen betaald als dit voorjaar. Dit heeft nogal invloed op de te betelen oppervlakte. N00RDWIJKERH0UT. Volksbond. In café ,De Zwaan" ver gaderde de aid. van den R. K. Volksbond. Een 14-tal nieuwe leden, en 2 aspiran ten werden geïnstalleerd. In verband hier mede werd een woord van hulde gebracht aan de propagandadisten, die door huisbe zoek er in geslaagd waren zulk een groet aantal leden aan te winnen. Hierna werd door den voorzitter ver slag uitgebracht van de j.l. Zondag gehou den Gew. Vergadering te Leiden. Eenige nagekomen voorstellen der af- deelingen werden behandeld, voor de op 6 Mei te houden 38e Algem. vergadering van den Centr. Raad, te Haarlem. Besloten werd den afgevaardigde een vrij mandaat te geven. Bij de bespreking der deelname aan de feestuitvoering, aangeboden door de afd. Haarlem, bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den R. K. Volksbond op 6 Mei a.s., bleek hiervoor veel ambitie te be staan. Getracht zal worden om op goedkoope wijze de reis naar Haarlem te doen. Dege nen die aan deze reis wensehen deel te nemen kunnen zich vóór 29 April opgeven bij het bestuur. Bij de bespreking bakkersactie bleek, dat deze actie vrijwel op het doode punt staat. Getracht zal worden nog een con ferentie te houden met de bakkers, om te trachten nog eenige voordeelen te verkrij gen voor de leden. Medegedeeld werd nog, dat binnenkort een propaganda-vergade- ring zal worden gehouden voor de bouw vakarbeiders. 0EGSTGEEST. Tooneeluitvoering. Gaarne voldoen we onder verwijzing naar een adverten tie in dit nummer aan het verzoek om ook in deze rubriek een aanmoedigend woord te schrijven voor de Tooneeluitvoe ring op a.s. Zondag 22 April in „St. Willi- ibrord", waar de plaatselijke B. K. Too- neelvereeniging ,St. Lucas" met „De Bi bliothecaris" ten toonccle komt. Aan do Ünstudoering van dit blijspel van Guslav. von Moser is zoo'n bijzondere zorg be steed, dat men van den oorspronkelijken vastgestelden datum, 2den Paaschdag, heeft moeten afzien en de opvoering be paald op bovengenoemden datum. Ook kan als tweede reden daarvoor nog worden medegedeeld, dat de décors, die men tot nog toe pleegde te gebruiken niet voldoende zijn, zoodat men geheel nieuwe moest vervaardigen. Ook de verkrijging der benoodigde costuums, die in overeen stemming moeten zijn met den aard van het stuk, eischten buitengewoon veel zorg. Uit dit alles blijkt, dat „St. Lucas" de re putatie, die zij bij de laatste opvoering met „Het kostbare Leven" heeft verwor ven, wil verhoogen. Wij durven dan ook ieder (en we hopen, dat het er vélen zul len zijn) die zich een werkelijk genoegelij- ken avond willen verschaffen, aanraden zich spoedig van een plaatsbewijs te voor zien. Gelegenheid tot plaatsbespreking na de Hoogmis tot halftien. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met het koude voor jaarsweer gaat het vervoer der bloemen zonder moeilijkheden of schade en bij den aanvoer die niettegenstaande dit weer van beteekenis blijven de prijzen van de meeste soorten, doch vooral van tulpen, best. Hier volgen eenige prijzen: Cram. Brillant 2.503.Parma 2.304.00, Murillo 2.503.40, Grisdelin 2.302.70, Flamingo 3.203.30, Stanley 2.002.50, V. Ivooyen 3.303.50, Madame Krelage 3.50—3.70, Sanders 2.90—3.80, Copland 3.10—4.30, Bartigon 3.30—4.20, Pride of Haarlem 2.503.20, Ruuwenhoff 4.10 4.20, Elisabeth 3.504.60. Annemonen 2.302.50, Kouden grond Narcissen 30 05 cent, Poeticus Ornatuss 3040 cent. WOUBRUGGE. Geboren Cornelia Theresia, dochter van F. A. van Tol en B. Chr. van der Kroft. Gehuwd Th. Borst, weduwnaar van J. Schrama 62 jaar en J. M. Bizot jd. 66 jaar A. A. J. Wolvers jm. 25 jaar en Jansje Sehellingerhout jd. 21 jaar. WARMOND. Dr. Schaepmanavond. Gisteravond werd in de groote zaal van Hotel Stad Rome de Schaepman-avond gehouden, die wellicht beter dan ergens anders in de om geving, uitnemend is geslaagd. De zaal was tot in alle hoeken gevuld met een geostdriftig publiek, dat de rede van den weleerw. pater H. de Greeve S.J. herhaal delijk met applaus onderbrak. Do avond werd geopend door den wnd. voorzitter der Kiesvereeniging, den heer H. Schölvinck, die het eere-comité, het zangkoor en in 't bizonder den spreker en diens vader en zuster welkom heette. Het doel van dezen avond, zeide spr., was drie voudig: hulde aan dr. Schaepman krachtige inzet van de Partijbureau-actie propaganda om ons politiek Katholiek te organiseeren. De voorz. las een brief voor van mgr. H. J. M. Taskin, president van het Grootse minarie, waarin deze zijn spijt uitdrukte, niet op deze bijeenkomst tegenwoordig te kunnen zijn, en alle toehoorders opwekte hun krachtige steun te geven aan het Kath. Partijbureau. Door het Zangkoor werd vervolgens, on der leiding van den heer J. v. Egmond, op verdienstelijke wijze uitgevoerd „Haec dies" van A. Giesen, waarna pater de Greeve S.J. het woord nam. Ik zou vanavond eigenlijk hamer en bei tel moeten hanteeren aldus ving spre ker aan om u de geweldige figuur van Schaepman uit te houwen uit de rots en hem in ons midden te zetten, om ons te doen gevoelen, hoe klein wij zijn, vergele ken bij dien reus. Een wanhopige taak, die alleen door een Miehei Angelo genie tegenover genie ten uitvoer kan worden gebracht. Want Schaepman is een figuur, die ^ast in een omlijsting van berge#!, in een kader van rotsen zoo groot is hij. Toch is spr. blij over Schaepman te mo gen spreken, niet alleen omdat deze een leerling der Jezuieccri was, maar hij is blij, wanneer hij zooveel jonge gezichten in de zaal ziet, omdat hij misschien mag spre ken uit naam van het jongere geslacht, voor yric de tijd uit het beeld van Schaep man met liefde heeft weggedoezeld alle mogelijke fouten, diet ook 'hem als ieder mensch zullen hebben aangekleefd. Voor de jongeren is hij de geweldige, de kracht- mensch, de heros Het Schaepman-enthousiasme is gedaald tot op het vriespunt; de ouderen zijn hem vergeten, aan de jongeren is hij onbekend. En toch: Sc'n. is echt iemand om warm voor te loopen, omdat hij aan alle kanten tegelijk uitstak boven zijn omgeving. Wan neer men zijn boeken leest, is het of je een mensch ziet door een vergrootglas. Eigenlijk kan alleen hij, die heeft moeten ploeteren voor het verkrijgen van zijn eigen wetenschap, beseffen, hoe groot dit talent geweest is. Waar wij ploeteren, kon hij spelen; waar wij blokken, behoefde hij slechts uit zijn mouw te schudden. Op 26- jarigen leeftijd was hij de volrijpe redac teur van „De Tijd". Geweldig was zijn wetenschap, geweldig ook zijn welsprekendheid. Waar wij moe ten zoeken, werkte bij hem de inspiratie, dag en nacht, met het geweld van een vulkaan. Spr. citeerde een enkel bladzijde uit het werk van „dien ouden rhetor", zooals Wil lem Kloos hem minachtend noemde. Schaepman droeg belangstelling voor de geheele wereld. Hij is thuis even goed in de lands- als in de wereldpolitiek, die hij langs de eindelooze catastrophen der vol keren altijd weer "overstraald ziet door de Kerk en het Pausdom. De Paus houdt hij altijd in het oog, de Paus staat altijd in het midden. „Een man des Pausen ben ik geboren" had hij gezegd, en dat was zijn levensdevies. Die Paus heeft een gigan tisch enthousiasme bij hem losgewerkt en losgelaaiddie Paus had zijn liefde. Én wat voor liefdeKinderlijk, zooals reuzen beminnen, met tranen in de oogen, maar zich neerslingerend op de eerste de beste, die het wagen zou een juweel te stelen uit do tiaar. Wat heerlijk moment moet het voor Schaepman geweest zijn, toen hij benoemd werd tot secretaris van den Aartsbisschop op het Vaticaansch Concilie. O, wat had ik graag, riep spr. uit, onder dc bronzen klok van zijn stem ge staan bij de geweldige protestmeeting te gen de inname van Rome! (citaat). Men kan van Schaepman zeggen, dat hij speciaal voor ons, was: de man, die ver wacht werd. Vanaf den Pranschen tijd be gonnen wij te ontwaken, maar voor de groote overwinning, de eenheid der partij, het vormen van een front, was een groote kracht noodig. Wij hadden noodig eon pa rate kop, die de wereld in een doosje had, een historicus van ras en aanleg, een de bater „met grof geschut en handgranaten", een dichter in de Tweede Kamer, om zijn donderende argumenten te kleeden in don derende taal wij hadden een Schaep man noodig. Zijn leven is geworden een evenement van het begin tot het eindeeen evene ment zijn eerste optreden in de Kamer, een evenement ook zijn tegenslag, toen zijn geloofsgenooten te kleine oogen ble ken te bezitten om zijn grandioze verge zichten te kunnen volgen, en hij onder toe juiching van een gedeelte des volks een maal niet in de Kamer werd herkozen. Maar het groote succes van zijn leven is geweest, dat hij ons, Roomschen, heeft wakker geschud en hij ons gemaakt heeft tot een groote macht in het politieke leven. Schaepman was bezield met een enor me werklust, die gedragen werd door één groote idee, die spr. zou willen noemen: den geest van den St. Pieter, met zijn al wijder uitzettende beuken en zijn de ge heele w;ereld liefderijk omarmende colcn- naden. Meermalen werkte Sch. dertig tot veertig uren achtereen, zonder onderbre king. Na een redevoering, welke hij had gehouden in een hooischuur in Twente, zei een van de boeren, die naar hem ge luisterd had: Nou zeg, dkt. was hooienEn dat zeggen ook wij, wanneer wij zijn ge heele leven van zwoegen overzien: nou zeg, dat was hooien Toch is er een gevaar verbonden aan de beschouwing van dezen heros, dezen held. Wij gevoelen ons klein bij hem en zouden in zijn schaduw wensehen tc zitten. Maar dat is gemakzucht. Wij schermen altijd met het woord erfdeel. Maar als in Kath. Nederland één geweest is, die ons een erf deel heeft nagelaten, dan is het Schaep man, die de politieke overtuiging bij ons heeft losgeslagen. Wij moeten denexecu teur testamentair zijn, zeide spr., van de zen politieken Croesus. Een Schaepman- opheineling is een beschouwing in de lucht wanneer wij hem niet navolgen in zijn lief dé voor de Kerk van Christus, en den Paus. Waar hij in dichterlijke visie het idee kreeg een gedicht op te dragen aan Jezus Christus, daar kunnen wij minstens ons heele leven wijden aan de politieke zaak van Kath. Nederland. Dan behoeven wij ons ideaal niet te vinden in Mussolini, waar wij in eigen geloofsleven een „duce" hebben, die in niets onderdoet voor den Italiaansche. Als ik zie wat dr. Schaepman heeft gedaan, zeide spr„ dan grijpt mij de koorts, want zoo te kunnen werken voor Gods eer en glorie, is het hoogste wat een mensch verlangen kan. Spr. wekte tenslotte op het werk van Schaepman voor te zetten en het partij bureau te steunen. Bij hem vergeleken zijn wij knikkers. Maar wij kunnen werken en twee woorden zullen wij onthouden: credo, pugno ik geloof en ik strijd. Daarna richtte hij een woord tot dc jongeren, wier thermometer van enthou siasme voor de goede zaak altijd op 40 gr. moest staanWat de groote Schaepman las aan de voet der obelisk op het St. Pie terplein: Christus alpha et omega. „Chris tus begin en einde aller dingen", dat moet ons aller gedachte zijn. En ons ideaal De woorden, die de Paus tot Schaepman sprak: Gij zijt de trouwste mijner zonen, en ik vTaag van U voor te gaan met te verdedigen de Kerk en de Katholieke zaak in Nederland I" (Langdurig applaus). De heer Schölvinck dankte den spre ker in welgekozen woorden voor zijn vuri ge rode. Daarna werd door het zangkoor uitge voerd „Domine, salvam fac reginam nos- tram" van Giesen. De schoone avond werd besloten met het „Aan U, o Koning der eeuwen", dat door allen staande werd meegezongen, en een dankwoord van den voorzitter, die nogmaals dank bracht aan alle medewer kers en met opwekking tot steun aan het Schaepmanfonds eindigde. 5S KOUDEKERK. Personalia. De heer C. J. Bots te Lei den volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Mei aangesteld tot volontair ter secretarie to Princenhage. Woningbouw. Naar men verneemt is door den metselaar D. Leenheer van den heer Ant. van Egmond in de Hoógewaard alhier grond aangekocht voor het bouwen van arbeiderswoningen. Eierenveiling. De Eierenveiling Kou dekerk-Rijndijk mag zich in een gestadi- gen aanvoer verheugen. Om aan hun afne mers meer zekerheid te geven dat zij een goed product op de veiling koopen, heeft het bestuur een eloctrische schouwmachi- ne aangeschaft, waarmee per minuut 100 eiereen kunnen geschouwd worden. Tevens is dit tegelijk een goede waarschuwing voor hun leden om steeds versche eieren te leveren. Dit zal ook ongetwijfeld de vereeniging en hun leden ten goede ko men. Electriciteitsstoring. In verband met de te verrichten werkzaamheden in het hoogspanningskabelnet op a.s. Zondag 22 April is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de electriciteitslevering eenige malen gedurende 5 a 10 minufen zal onderbroken worden tusschen 9 uur v.m. en 6 uur n.m. Geboren: Cornelis Johannes, z. van E. Rademaker en N. Kort. Gevestigd: Willemientje Schcllin- gerhoud van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: G, van Kuik en gezin naar Oegstgeest. J. Zwartjes naar Was senaar. J. M. Rikken naar Leiden. Z0ETERW0UDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Woensdag 25 April a.8. des voor middags kwart oyer negen ten gemeente huize. De agenda'luidt als volgt: Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens het niet aannemer* der benoeming door don heer J. de Groot (Vacature „overige meerderjarige ingeze tenen"). De aanbeveling luidt als volgt? 1. N. van Diemen Jac.zoon, 2. W. Tijssen (F 99). Behandeling van een verzoek van Jac. van der Lubbe te Voorschoten inzake ver koop van grorid, met voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingsgetal der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19281929. Burgemeester Kwint. Do lieer Kwint, burgemeester der gemeente Koudekerk, heeft zich in deze gemeente gevestigd aan den Iloogen Rijndijk. De gasleiding in den Vrouwenweg. Door de heeren J. P. de Bruijn e.a. is tot de Stedelijke Fabrieken te Leiden een ver zoek gericht ora in den Vrouwenweg alhier dc gasleiding te leggen, zulks in verband met de bebouwing die thans langs dien weg plaats vindt. De gemeente-secretarie. De heer A. F. Leenaerts, 2e ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 15 Mei a.s. be noemd tot eerste ambtenaar ter secretarie der gemeente Dongen "(N.-B.) in den rang van commies. Waar de heer Leenaerts zich de sympathie wist te verwerven van allen die met hem in aanraking kwamen, zullen velen, alhoewel zij hem deze promotie van harte gunnen, hem noode zien ver trekken. FEUILLETON. Naar het Duitsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. (Dit verhaal plaatsen wij als tusschen- feuilleton, voordat wij met een grootere roman een aanvang maken). 1) Door de breede poort kwam de hoog met koren beladen wagen rammelend de binnenplaats ophobbelen; de bruine boero- paarden wierpen hun koppen in de nekj de roode rokken en bonte doeken der meisjes boven op de vaal gele schooven vlamden op in de laatste schuine zonne stralen, die door een opening in de eiken om het weiland op de binnenplaats vielen. De boer, die bij de schuurdeur stond, wreef van tevredenheid zijn stoppelige kin Hij deed een flinke trek uit zijn korte pijp en ging de wagen een paar passen tege moet. „Is 't nog haast niet binnen?" vroeg hij. Het meisje op de wagen keerde zich om. „Dit is de laatste vracht!" De boer knikte, bleef bij de schuurdeur staan en keek toe bij het afladen van do wagen. Boven in het luik van de koren- zulder stond een knecht, die de hem toe gestoken schooven aanpakte, 't Was een gejaagd werk, de gezichten waren heet en de meisjes hadden de breede banden van haar muts onder de kin toegemaakt. Eindelijk was men klaar. De knecht langzaam met het moede span door de schuur, naar de stal. De meisjes waren van de wagen afgeklommen; één van haar een flink, aardig ding, schoof nu haar muts recht en rekte haar door de zon ge bruinde armen uit. De boer keek haar aan. „Je hebt 'r van daag flink aan moeten gelooven". Zij lachte, zoodat haar witte tanden blonken. „Ik heb er toch de kracht voor!" zei ze. De oude knikte. „Maar goed, dat je dio hebt", zei hij kort, „die zal je spoedig goed te pas komen". Het gezicht van het meisje veranderde plotseling, zij perste haar lippen samen en ging, zich snel omkeerend, naar huis. Dc heer van de Rodthof keek haar na en schudde het hoofd. „Jamer toch',5 zei hij luid bij zich zelf, „een flinke meid. Ik zou niet weten, wie ik in haar plaats zou moeten zetten. En nu een daglooner. Maar ze heeft 't zelf ge wild. Vervolgens ging hij over de binnen plaats naar de stal. Het meisje was door het groote voor huis, langs de open schouw met de daar boven hangende ketel, een klein trapje opgegaan. De mooie kamer was slechts voor gas ten; zij werd nooit bewoond. De roode kussenstoelen en de. gepolijste latafel wa ren nu heelemaal opzij geschoven; op da open ruimte stonden door elkaar een paar stoelen en een vurenhouten tafel, een groo te bontbeschilderde koffer en een kast, een spinnewiel, een eenvoudige wieg, pan nen en een breed vurenhouten bed. Het meisje stond bij de deur en zag met gerimpeld voorhoofd op de dingen neer. „Al trouw je met een daglooner, toch krijg je ook een uitzet mee, al is 't er dan maar een, zooals een dagloonersvrouw past", had de boer gezegd, toen hij einde lijk in het huwelijk had toegestemd. De dochter van een lieerboer moest eigenlijk weer op een hof trouwen. Voor den heer van de Rodthof was er tot nog toe niet één voor zijn dochter goed genoeg geweest. 't Was een slechte dag, toen Stine hem vertelde, dat zij en de jonge Pöhler, de zoon van een daglooner, wilden gaan trou wen. Het liefst had hij de brutale vent, die het waagde, aan zijn dochter te den kon, met zijn vuist voor de kop geslagen. Dat do zaak uit èn voorbij was, sprak van zelf. Maar zijn dochter had dezelfde harde kop als de oude. Zij wachtte haar tijd af. De tweede dochter was nu verloofd, zij zou op de Vier-paardenhof komen, zijn zoon had een meisje getrouwd, dat ruim haar veertig duizend meekreeg, en nu was kort geleden een kleine erfgenaam gebo ren, een gezonde jongen. Dat mocht de zaak voor den heer van de Rodthof wel wat onverschilliger maken. De eeuwig zure gezichten, de verwijtende trekken van ziin vrouw, die aan de kant van de dochter stond, was hij beu. Hij maakte er een eind aan door toe te geven. Als de dochter van een heerboer zich zoo wilde vergooien, dan moest ze 't zelf maar weten. Stine was vroeger zijn oogappel geweest Nu behandelde hij haar anders: niet on vriendelijk, maar met een zeker gering schattend medelijden. Het meisje voelde j dat diep. Zij keek nu droevig over de eenvoudig getimmerde meubels heen. Zij wilde er zich over verheugen en aan de bruiloft denken, die nu spoedig zou plaats vinden. Maar de woorden, die haar vader net weer gezegd had, drongen zich tusschen haar gedachten „Als ik een ander had genomen, dan had ik ook pluche stoelen gekregen", dacht ze verbitterd, „maar nu! Maar hij heeft ook gelijk. Wat moet ik er mee doen? In een dagloonershuis?" Haar gezicht was niet opgeklaard, toen zij langzaam uit de mooie kamer het kleine kamertje inging en met naaiwerk voor haar uitzet aan het raam ging zitten. In de heg, die de boerderij van deze kant scheidde van het weiland, hoorde zij kraken en ritselen; een man drong zich tusschen de twijgen door en kwam naar het venster toe. „Stine, kom je niet beneden?' 'riep een mannenstem halfluid, „ik heb niet lang tijd, 'k moet haast aan 't werk op de Eick- hof. 't Is drukke tijd nu, in de oogst!" Het meisje keek haastig op en rimpelde haar voorhoofd. „Nee, ik kom vandaag niet", zei zo kortaf. „Waarom niet?" „'k Heb geen zin!" Over het gzicht van de jongeman, die beneden stond, ging een schaduw. „Nou, dan ga 'k weer", zei hij, zich in eens omkeerend „naloopen doe ik je ook niet". Zonder om te zien ging hij. Stine keek hem besluiteloos na, haar ge zicht werd milder. Haastig wierp ze haar werk neer en liep de deur uit. Tusschen de eiken om het weiland haal de zo hem in. Hij bleef niet staan en keek haar slechts onvriendelijk aan, toen zij naast hem liep en zijn hand nam. „Daniël, je moet niet kwaad zijn, ik heb 't niet zoo gemeend". Hij fronste zijn voorhoofd. „Ik laat me niet wegsturen en weer terughalen als een speelpop!" „Daniël, ons vader hij heeft me weer wat gezegd ik was er alleen nog kwaad over". Meteen was hij weer goed! Hij bleef staan en legde zijn arm om haar schou ders. „Arme kleine meid. Als 't anders niet was!". Het gezicht van het meisje was weer helder, met lachende oogen zag ze naar hem op. Arm in arm gingen ze verder, eerst door dc kamp, waar de koele tocht van de nazomeravond door de bladeren ging, dan nog een stukje door do velden, waar een deel van de schooven nog in hoopen op Je stoppels stond, 't Was allemaal land van de Rodthof, zoo ver als men maar zien kon. De lucht trilde van de hitte boven de grond, de wegen waren wit geblakerd in de zonneschijn, en in de stoffigo appelboomen langs den straatweg plukten de musschon tjilpend aan de aren, die door de hooge korenvrachten waren blijven hangen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9