UIT HET VATICAAN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 21 APRIL 1928 Door Prof. ERANZ XAVER1US ZIMMERMANN te Rome. Ie Paaschweek in Rome! Paschen in de wige Stad! r is wel geen enkele stad ter wereld Jeruzalem dan, waar Paschen met luister wordt gevierd, dan in het jjige Rome. Duizenden vreemdelingen leirita die dagen uit he^ koude Noor- naar het zonnige Italië, waar de war- lentezon, waarnaar ze zoo met heim- verlangd hebben, hen tegenlacht, ir velen zijn dit jaar in hun verwachtin- teleurgesteld, want het was slecht r, koud, nat en vuil. nder de vreemdelingen, die reeds lan- tijd in Rome verblijven, bemerkten wij ling Gustaaf van Zweden, die op sch-Zaterdag met gevolg in den Sint :er de Pontificale H. Mis bijwoonde ;e door Kardinaal Merry del Val werd idragen. Ook in de Goede Week heeft loning alle godsdienstige oefeningen in l n Sint Pieter meegemaakt. Het is wel allend, dat deze koning zoo'n levendige angstelling toont voor den luister van liturgiscken eeredienst der Katholieke rk. i loo is ook de reis, die de Kroonprins A mbert van Italië op het oogenblik door estina maakt, een doorloopend bewijs r den vromen godsdienstzin van den konistigen regeerder van het Italiaan- e volk. Uit zijn reisprogramma had hij s strikt verwijderd wat niet godsdien- was. Als gewoon pelgrim maakte hij ^oeden Vrijdag den Kruisweg mee, de ;stappen van Christus volgend op den insweg. In de eetzaal van het klooster Pater Franciscanen, waar hij verblijf id, at hij mee aan de tafel zonder tafel- king; hij gebruikte de strenge, magere dtijden der paters en het stilzwijgen >st stipt onderhouden worden. )p Witten Donderdag heeft de Itali sche Kroonprins te Jeruzalem met zijn olg de Paaschcommunie ontvangen in kerk van het H. Graf. Reeds om zeven 's morgens was Z. K. H. in de Basiliek jwezig met zijn gevolg en 50 matrozen de San Giorgio, met welk oorlogschip de reis naar de Italiaansche koloniën iiaakt heeft. De Kroonprins kwam in iot uniform en werd naar het priester- or geleid, waar een speciale troon voor m was opgericht, waarachter het ge- g plaats nam, terwijl tegenover den on de buitenlandsche consuls en eenige ders van het H. Graf plaats namen. De ;riarch van Jeruzalem celebreerde de i chtige H. Mis, in een gewaad, waarop V wapen van Savoye gestikt was, en dat e jaren geleden door koningin Marga- ia, de grootmoeder van den kroonprins, n deze kerk geschonken was. Onder de Mis naderde de Kroonprins tot de H. iel,'op de treden van het altaar, terwijl ordonnans-officieren, overeenkomstig ritueel van het Huis van Savoye, het imuniekleed vasthielden. Onder de pro met het Allerheiligste ging do lonprins met brandende kaars in de d, achter het baldakijn van den Patri- [h. Alvorens de kerk te verlaten wilde Kroonprins nog eens in de kapel waar H. Graf is, een bezoek brengen. Hij if daar eenigen tijd alleen in gebed, 'ijl hij de versierselen der hoogste orde Italië, n.l. der Annuntia, op het mar- van het H. Graf had neergelegd, den eersten Paaschdag woonde de >onprins in groot uniform de H. Mis bij, aan het altaar van het H. Graf werd tedragen. Je Latijnsche Patriarch van Jeruzalem id den Kroonprins een ontbijt aan en ïrhandigde hem op plechtige wrze de ignes en het diploma van Ridder van militaire orde van het H. Graf. Dit is eerste maal sinds 1870, dat een lid van I Italiaansche koninklijke familie een uselijke ridderorde ontvangt. "Van een gespannen toestand tusschen Vaticaan en de Italiaanseshe regeering dan ook niet veel meer te bemerken. Zou trouwens van Mussolini niet heel rstandig zijn, en de positie der regee- ïg, die toch al niet zoo heel zeker is, zou niet door versterkt worden. De Koning en Mussolini zelf zijn ter- uwernood aan een moordaanslag ont- men. Er groeit merkbaar een geest van rzet tegen het Fascisme: maar dat mag st openlijk gezegd worden. Op Paasch-Zaterdag na het zingen van „Gloria" en het „Alleluja" heeft Mgr. mpini, Sacrista van Z. H. den Paus, ge- c overal te Rome gebruikelijk is, ook de rtrekken van den H. Vader ingezegend, waarna hij dezelfde plechtigheid verrichtte bij den Staatssecretaris •Kardinaal Cas- parri. Pater Ruelli heeft de woonhuizen van het personeel van het Vaticaan en van de bureaux ingezegend. Z. H. de Paus droeg op den eersten Paaschdag in de Sixtijnsche kapel in te genwoordigheid van talrijke leden van het diplomatieke corps een stille H. Mis op. Zondagavond heeft Z. H. de Duitsche Rijksminister van Justitie in audiëntie ont vangen. Het bezoek van Dr. Koelher duur de meer dan een half uur. Daarna begaf de minister zich naar Kardinaal Casparri, waarmede hij een langdurig onderhoud had. Dr. Gianfrancoshi heeft nog een af scheidsbezoek gebracht aan het Vaticaan. Langdurig sprak de H. Vader met den Aalmoezenier der „Italia" over den voor genomen tocht en schonk alle faculteiten om te Kingsbay, in het luchtschip, en in dien mogelijk, op het ijs van de Noordpool het H. Sacrificie der H. Mis op te dragen. Immers Nobile is van plan, indien zulks mo gelijk is, een landing te doen op het pool- punt. In het algemeen gaf de H. Vader aan Pater Gianfrancoshi de machtiging de H. Mis op te dragen, overal waar dit maar naar behooren zal kunnen geschieden. Pater Gianfrancashi ontving ook van foerier der Apostolische Paleizen het klei ne beeldje van O. L. Vrouw van Loretto van cederhout, dat als model diende voor het tegenwoordige beeld van Loreto in 1922 door Paus Rius XI naar Loretto ge zonden om het verbrande beeld te vervan gen. De „Italia" is te Milaan ingezegend door Mgr. Caccio, Bisschop van Loreto, die aan Generaal Nobile voor de „Italia" het kleine schilderij ter hand stelde, hetwelk- reeds den tocht naar den noordpool der „Norge" gemaakt heeft. Gedurende den Noordpooltocht van No bile zullen er in het heiligdom van Loretto eiken dag bijzondere gebeden verricht worden voor de luchtreizigers. In de jongste aflevering van de Acta Apostolicae sedis treffen wij de vcroordee- lin gaan van een vereeniging die den naam draagt „Amice Israel": Vrienden van Israel. Reeds sedert eenige jaren gaan vele Joden over tot de katholieke kerk, zoodat sommigen zelfs beweren, dat de al- gemeene terugkeer, die Sint Paulus voor speld heeft, reeds begonnen zou zijn. De leiders dier vereeniging nu hadden een boek geschreven „Pax super Israël", Vrede over Israël, welk boek zij ter goed keuring aan de Congregatie van het H. Officie. Tevens verzochten zij het oordeel van deze kerkelijke instelling te mogen vernemen omtrent het karakter en^ het doel hunner vereeniging. De Kardinalen nu van deze Congregatie, die aangesteld waren om dit onderzoek te doen, hebben het hoffelijk pogen van de leiders der vereeniging, om de geloovigen op te wek ken God te bidden voor de bekeering van de Israëlieten tot het Rijk van Christus, ten volle erkend. Het is dan ook niet te verwonderen, als men alleen dit^ doel be schouwt, dat van het begin af, niet alleen veel geloovigen en priesters, maar ook niet weinig Bisschoppen en Kardinalen tot deze vereeniging toetraden. Immers de Katho lieke Kerk heeft steeds gebeden voor het Joodsche volk en de Apostolische Stoel heeft het steeds tegen onrechtvaardige vervolgingen beschermd, en gelijk hij alle haat en nijd onder de volken veroordeelt, zoo ook veroordeelt ,hij ten sterkste^ den haat tegen het door God eenmaal uitver korene volk, haat namelijk, die men ge woonlijk anti-semitische noemt. Daar de vereenigng „Amici Israël" een handelen en spreken heeft aangenomen, in strijd met den geest der Kerk en bepaal delijk afwijkend van de heilige liturgie, hebben de zeer Eminente Vaders van het H. Officie, na het votum van de Consulto ren gehoord te hebben, in hunne volledige vergadering, op Woensdag 21 Maart 1928 gehouden, besloten, de vereeniging „Amici Israël" te doen opheffen en geboden, in het gevolg geen boeken of brochures meer te schrijven of uit te geven, die deze ver keerde beginselen voorstaan. In audiëntie op Donderdag 22 Maart door Z. H. aan de Assessoren van het H. Officie toegestaan, heeft Z. H. de Paus deze beslissing goedgekeurd, bevestigd en geboden haar te publiceeren. Buitenl. Weekoverzicht. uim een week geleden kwamen de tsche Oceaanvliegers Köhl en von Hü- eld met hun Ierschen metgezel Fitz- urice op Amerikaanschen bodem aan. Oceaanvlucht was, zooals alle Oceaan chten, een vrij eentonige tocht door Iken, mistbanken en sneeuwstormen. Hünefeld, die de tocht financierde en rom meemocht, die derhalve niets te ken had met sturen of navigeeren, ver- de, dat hij gedurende den geheelen lit, rustig achterin gezeten heeft en zijn verdeelde tusschen slapen en verzen ken. Eindelijk raakte de benzine op en op Hollandsch uitgedrukt „ze knepen Toen ontdekten de vermoeide oogen vliegers een groot schip met een mast het bleek een eiland te zijn met een ar visschers en een vuurtoren er op. Aldus kwamen zij op Greenly-eiland en le vraag is tot nu toe nog steeds: hoe ko len ze er weer af. Het bleek een deksel- che toer te zijn voor vliegtuigen zoowel Is ijsbrekers om de vliegers daar op te oeken. Toen eindelijk een vlieger er in laagde op het eiland te landen, wilden de )uitschers niet mee, doch gaven er den oorkeur aan de benoodigde onderdeelen tot reparatie van hun eigen toestel te la ten overkomen, wat niet bepaald een ge makkelijk karwei is, om na herstel van de „Bremen" daarmee naar New-York te vlie- ^New-York kan zich in dien tusschentijd voorbereiden op de feestelijke ontvangst en de autoriteiten hebben nu den tijd om uit te puzzelen hoe zij alle moeilijkheden en gevoeligheden kunnen vermijden. Want het befuiven van een Oceaanvlieger is nog niet zoo heel gemakkelijk, vooral wanneer zoo'n vlieger, als van Hünefeld een door gefourneerde Duitsche monarchist is, ter wijl Duitschland officieel nu eenmaal re- publikeiusch is. Moet men von Hünefeld verwelkomen met de republikeinsche vlag, welke op hem werkt als een roode lap op een stierf Of moet men de Duitsche repu bliek beleedigen door de onde keizerlijke vlag uit te steken? Moet men „Die Wacht- am Rhein" laten spelen of de tegenwoor dige nationaal-hymne, het Duitschland- lied 1 Lastige en gevaarlijke problemen. Een wereldreiziger. Niet min der enthousiast als Duitschland, Ierland en Amerika zijn over het welslagen van den Duitschen Oceaanvlucht, zijn de De nen over de prestaties van hun 16-jarigen wereldreiziger Palle Hold, die dezer dagen te Kopenhagen is teruggekeerd van een reis om de wereld in 44 1/2 dag. Het idee is uitgegaan van het Deensche blad „Po- litiken", dat bij gelegenheid van den hon derdsten verjaardag van Jules Verne de reis om de wereld van Phileas Fogg nog eens wilde laten overdoen. Vliegtuigen mochten echter niet gebruikt worden, slechts de „gewone" vervoermiddelen. Er was liefhebberij genoeg voor de reis. Op een oproep van het blad meldden zich 500 jongelui aan. Palle was de gelukkige, die uitverkoren werd, dank zij vooral zijn kennis van het Engelsch, waarin hij een heele Piet moet zijn. Hij spoorde heel Denemarken door. Stap te op de boot naar Engeland. Stak den Atlantischon Oecaan over. 8oen met den trein dwars door Canada. Weer op het schip over de Pacific naar Japan. Overge stoken naar Korea. Per spoor door Mants- joerije, Siberië, Rusland, Polen, Duitsch land naar Warnemünde. De Oostzee over gestoken per motorboot. En het laatste traject door Denemarken naar Kopenha gen per auto. De heele reis op zijn'padvin- derspas, wantPalle is een fanatiek pad vinder en dat kwam hem te pas, overal hebben de padvinders hem verder gehol pen en gehuldigd. Al die zes weken was hij onderweg in trein of boot. geen enkele nacht sliep hij rustig in een hotel. Nu is hij de geheele wereld rondge reisd en wat zou hij er werkelijk van ge zien hebben? Anti-oorlogspact. Bij officieele huldigingspeeches na het welslagen van groote internationale vluchten merkt men gewoonlijk op, dat deze er niet weinig toe bijdragen om de vriendschapsbanden tus schen de naties hechter te doen aanhalen en om den vrede tusschen de volkeren te bevorderen. Indien dit juist is, wordt het hoog tijd, dat Blériot, de zoon van den eersten Kanaalvlieger, zijn voorgenomen Oceaanvlucht volbrengt, om als propagan dist werkzaam te kunnen zijn voor het multilateraal anti-oorlogsverdrag. Zooals men weet, is het Amerikaansche ontwerp dezer dagen naar de diverse groote mo gendheden gestuurd ter bestudeering, ter wijl Frankrijk bezig is een eigen tegen ontwerp te fabriceeren. De oorspronkelijke onderhandelaars zijn het nog altijd niet geheel met elkaar eens en Kellogg heeft den tijd niet afgewacht, dat hij nog eens met Briand eensgezind zal zijn en heeft zijn ontwerp, waarmede de Franschen het niet eens zijn, alvast aan de andere regeeringen aangeboden. De Parijsche pers is over dit zelfstandig optreden van Kellogg niet erg te spreken, doch elders in Europa is de ontvangst van Kellogg's nota gunstiger. Zoowel in Engeland als in Duitschland wordt de aanbieding van deze Amerikaan sche nota als een diplomatieke gebeurtenis van groote beteekenis erkend. Maar in officieele kringen erkent men daar toch ook wel, dat juist om den grooten een voud van het Amerikaansche voorstel een nauwkeurige Overweging noodzakelijk.is. Ook Japan kan zich in principe met Kelloggs ontwerp vereenigen. Als nu de .verdere onderhandelingen maar niet. weer vastloopen op het meeningsver- schil tusschen Amerika en Frankrijk. Van Amerikaansche zijde is alreeds te kennen gegeven, dat men volstrekt niet aan de letter van het Amerikaansche voor stel vasthoudt.... mits echter het groote doel maar in het oog wordt gehouden, dat niet anders is dan dit zooals senator Borah het zegt: „om uitdrukking te ge ven aan den innerlijken wensch der menschheid, dat de oorlog zal worden ver klaard tot een misdaad en zij die er toe overgaan tot misdadigers." Als dit door de groote mogendheden openlijk zou wor den erkend,- zou zeker een groote stap zijn gedaan in de richting van de moreele ont wapening en het zou dan ook zeer ver keerd zijn, de beteekenis van hetgeen thans beproefd wordt te onderschatten al zullen de practische gevolgen ook nog niet onmiddellijk zich laten gevoelen. China. Als pikant dessert na al de voorafgaande vredesspijs een kort woord je over de heropende krijgsoperaties in China. Er is niet heel veel wijs te worden uit de berichten van China, maar zooveel is toch wel zeker, dat de Noordelijken het aan den stok hebben met twee vijanden n.l. den z.g. christen-generaal Feug en den leider der Zuidelijken Tsjang Kai Sjek. Naar de berichten melden krijgen de Noordelijken nogal klop en dat dit wel juist zal zijn, blijkt uit de houding der Japansche militaire autoriteiten, die in allerijl maatregelen hebben genomen om de Japansche belangen in Noord-China en Mantsjoerije te beschermen tegen de op rukkende Zuidelijken. Men zal zich herinneren, dat ook het vorige jaar, toen Sjantoeng dreigde tot oorlogstooneel tusschen de nationalisten en de troepen van Tsjang Tso Lin te wor den, de Japanners het noodig achtten oor- losschepen en troepen naar Tsinanfoe te zenden, ter bescherming van de Japansche belangen in deze streek. Uit de thans genomen voorzorgsmaatre gelen blijkt., dat de toestand voor de Noor delijken wederom critiek dreigt te worden. Een vorige maal heeft oneenigheid tus schen de Zuidelijken onderling hen gered. Wie weet wat er nu nog gebeurt. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. XXXVL Dat was eeq magnifieke gedachte van het vijftal sociale vereenigingen, om een oudersavond te organiseeren. Een ouders avond, waarin alleen de gehuwden bijeen zijn en waarin nog eens duchtig kan vor- den gesproken over dingen, die op andere wijze en op andere plaatsen niet zoo vrij uit kunnen worden besproken. Een ding heeft ons in hooge mate verwonderd, n.l. dat slechts een vijftal sociale vereenigin gen zich het groote belang van zulk eon avond hebben kunnen indenken en spon taan de pogingen, het initiatiof van den Bond voor groote gezinnen hebben ge steund. Naar ons ter oore kwam waren er die zich plaatsten op het standpunt van de R.-K. Vakbeweging die zich zelve en ande ren suggereert, dat zij naast de beharti ging van de stoffelijke belangen van de le den, ook in voldoende mate de ideëele be langen verzorgt en anderen zich daarin niet te mengen hebben. Naast een soort arrogantie staat hier zeker een groot© do sis zelfoverschatting. Immers, we zijn niet zoo ver bezijden de waarheid, als wij con- stateeren, dat aan een onderwerp, als Vrij dag in den foyer is behandeld, geen en kele maal in die sociale organisaties is ge dacht, laat staan is besproken in een ver gadering. En dat kan ook moeilijk, waar het uit eiken leeftijd bestaand ledental de bespreking van zulk een onderwerp vrijwel onmogelijk maakt en het tot een bijeen komst van enkel gehuwden op verschillen de gronden niet komt. Men kent gewoon weg zulk een separatieve behandeling van de leden niet en de statuten voorzien daar niet in, laten misschien een dusdanige splitsing ook niet toe. Wel is de meening toenmaals gelanceerd, dat in werklieden kringen men zelve wel mans genoeg was en werd over den Bond van Groote Ge zinnen, zooiets als een doodvonnis uitge sproken, doch het Doorluchtig Episcopaat heeft zich er mee bemoeid én vastgesteld dat de Bond zeker bestaansrecht heeft niet alleen, doch dat op zijn weg ligt de ver zorging van talrijke dingen van zedelijk en godsdienstig belang, die in andere ver eenigingen niet zoo de aandacht trekken en die veelal in het gedrang komen, niet opzettelijk, doch door d© vele arbeid, wel ke noodig is, om de stoffelijk© belangen van de leden t© verzorgen. Men doet ech ter geen spier afbreuk aan eigen werk, als men de hand reikt en tot samenwer king zich eenige offers getroost, als men met anderen de handen ineenslaat om het onzegbaar belang van het roomsche huis gezin te verzorgen en in vergaderingen, speciaal daarvoor belegd, de vraagstuk ken van opvoeding èn in geestelijk èn ze delijk opzicht eens onder den loupe neemt. En wat is dit een verheven en vrucht baar werk! Vooral in den tijd, waarin wij leven cn juist voorlichting en onder steuning in die zoo moeilijke taak van zoo onschatbaar waarde is. Want wij achten 't uitgesloten, dat er werkelijk goede katho lieke ouders zijn, die overmoedig durven beweren, dat zaakje zelve wel te kunnen opknappen, die voorbijzien dat er zich dagelijks vraagstukken in de opvoeding voordoen, die niet zoo maar met een hand omdraai zijn op te lossen. Vraag eens aan de ouderB, en, als zij inderdaad naar waarheid van antwoord willen dienen, of er niet tal van gevallen zijn, waarbij zij geen weg mee weten, waarover vader en moeder een dusdanig verschil van inzicht hebben, dat vaak de onderlinge verhou ding geschokt wordt. En is daar voorlich ting van bevoegde zijde niet een zeer groote uitkomst en een richtlijn waar langs men tot een bevredigende oplossing kan komen? Leven er in de harten ^an vele ouders niet twijfelingen over den te volgen gedragslijn bij de opvoeding van hun kroost, dat toch behoort geleid te wor den langs paden van deugd en ingetogen heid waar de in jeugdige overmoed de dikwijls naar buiten uitslaande vlammen van hartstocht en genietingen het jonge leven bedreigen en voeren kan tot toe- komstigen ondergang? En daar heeft de ouder, hulp en steun noodig, die zij allereerst zoeken in het ge bed, doch waarin zij ook te rade moeten kunnen gaan bij de voorlichting, die ande ren him willen geven. Dat zal hun de laak vergemakkelijk en steun geven en ook troost in wat de roeping en oudcrplicht hen oplegt. Als men in dit licht den avond van Vrij dag beziet, dan zal men zonder eenige aarzeling moeten erkennen dat hij is ge weest niet alleen een groot succes voor de vereenigingen, doch bovenal een goeie leerschool voor de ouders, die voor zich zagen opengelegd het boek dat niet alleen antwoord gaf op tal van vragen, doch o jk sprak van de dingen waarin men zich heeft te herzien, wil men het waarachtig heil raar ziel en lichaam van zijn kind dienen en hem den weg effenen en gemakkelijker begaanbaar maken tot een godsdienstig en maatschappelijk leven, wat in zich de kern houdt, die tot het doel van het hier-zijn leidt. Zoo is een oudersavond op te vatten, zoo hebben de sprekers hun taak gedacht en zoo ook hebben zij de stof in den loer- zamen en onderrichtenden vorm gegoten, die nut en heil, ontegenzeggelijk veel, heeft gesticht. Zoo ook hebben dje talrijke ouders het opgevat en den drang des harten voerde hen vrijwillig naar deze bijeenkomst, «v,aar van zij wisten dat zij allicht eeu spiegel zou voorhouden aan hun eigen opvatting omtrent de opvoeding van hun kinderen. En ook wisten zij dat die Bpiegel een beeld zou laten zien dat een ernstige retouche zou noodig hebben, om meer in overeen stemming te komen met de vereischten aan een goede opvoeding gesteld. Zoo ook vatte de Eerw. Voorzitter van deze verga dering het op, waar hij van avonden als deze, een vruchtbaar resultaat verwacht voor de parochieën van Le;den, die zul len worden opwaarts gestuwde door den beteren geest, welke de opvoeders r.n door hen de hun toevertouwde kinderen zal gaan bezielen, tot heil van Kerk en Maatschappij. En zoo mogen het ook de vereenigin gen opvatten, die het nu niet laten mo gen bij dezen eersten avond, die een zoo groot succes is geworden, dat het bijna onverantwoordelijk zou zijn, in de toe komst niet voort te bouwen aan dit zoo met de beste bedoelingen in het leven ge roepen instituut, dat allerwege steun ver dient. WANDELAAR. OUDEWETERING. Kiesvereeniging. Donderdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarvergadering in Hotel Van den Bosch. Na opening door den Voorz., den heer G. H. Rotteveel, waarbij deze mededeelde, dat het bestuur om practische redenen ge meend heeft aan deze jaarvergadering tevens een Dr. Schaepman-avond te moe ten verbinden, werden de notulen van de vorige vergadering door den Secretaris ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Hier op brengt de Secretaris zijn jaarverslag .uit, waarbij hij de verleden jaar gehouden gemeenteraadsverkiezing uitvdterig besprak Uitvoerig we d het juiste verloop van de voorgeschiedenis dier verkiezingen in het licht gesteld en werd den wensch uitge sproken, dat er van de Centrale Kies vereeniging „Alkemade" in de toekomst veel kracht zal uitgaan en dat haar ad viezen ook zullen worden opgevolgd. Het daarna uitgebrachte jaarverslag van den Secretaris der Centrale Kiesvereeniging „Alkemade" besprak eveneens de voorge schiedenis der gemeenteraadsverkiezin gen. In verband met in dit verslag voor komende passages, die, zooals werd aan getoond, niet in overeenstemming met de feitelijkheid zijn gedoeld werd hier vooral op de zinsnede, waarbij gezegd werd, dat in de bestuursvergadering van' de Centrale besloten zou zijn, dat over alle candidatenlijsten in alle parochies door alle kiesgerechtigden zou worden gestemd werd een krachtig protest ge uit en werd het standpunt van Oudewe tering nog nader uiteengezet. Het verslag van den penningm. vermeldde een batig saldo van 12.65, en werd onder adnkbe- tuiging goedgekeurd. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door den heer Kortekaas, die vroeg welke toch wel de reden was, dat do brandspuit van Oudewetering was wegge haald en op welke wijze een eventueelo brand nu kon worden bestreden. De Voorz. antwoordde, dat deze kwestie het gemeen tebeleid raakte, doch hij kon wel mede- deelen, dat het in hoofdzaak is geschied uit zuinigheids-overwegingen. Door den heer Th. B. J. Wilmer werd een rede gehouden over het Dr. Schacp- man-fonds. Na afloop van deze luid toe gejuichte rede werd gelegenheid gegeven tot het inteekenen op lijsten en werd door alle aanwezigen een Schaepman-medaille gekocht. Er werd nog bekend gemaakt, dat door het bestuur huis aan huis zal worden rondgegaan, om gelden in te za melen. Na een slotwoord van den heer Wilmer, waarbij hij met klem aandrong, dat alle aanwezigen propaganda voor het partijbureau zullen voeren, werd de ver gadering gesloten. BODEGRAVEN. Groene Kruis. Gisteravond was de jaarvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" in Hotel v. Haafte. Nadat de notulen waren voorgelezen werd het jaarverslag door den secretaris uitge bracht, alsook rekening en verantwoording door den penningmeester. Behandeld werd daarna een schrijven van de ver eeniging voor bestrijding der T. B. C„ waarin werd medegedeeld, dat de wijk verpleegster zuster Schoonderwald voor het werk der T. B. C. was geschorst, zoo lang het tegenwoordig bestuur der T. B. C. in functie was, omrede zij een lid der T.B.C. had willen overhalen dit lidmaat schap op te zeggen en lid te worden van het Groene Kruis. De Voorz. vond het zeer zeker een reden om de zuster daarover ter verantwoording te roepen, doch de straf te zwaar, om direct tot schorsing over te gaan. Hierover ontspon zich een debat tusschen den voorzitter, den heer v. d. Most en Mr. Lagas, secretaris der T. B. C. Mr. Lagas vond het beter, dat deze zus ter een andere betrekking zou zoeken, daar er nooit goede samenwerking mede te krijgen zou zijn. Hij hekelde haar hou ding, door niet te willen waken in het zie kenhuis, toen bij het auto-ongeluk op den Goudschen Straatweg daar twee patiën ten met zware hersenschudding waren opgenomen. Tevens sprak hij de VTees uit, dat deze zuster niet zou kunnen blij ven, daar de kosten te zwaar zouden wor den, omrede voor pensionneering groote kosten zouden worden gevraagd, alsook dat het Groene Kruis minder inkomsten zou krijgen, doordat Kath. leden zich zouden aansluiten bij het Wit-Gele Kruis en bedanken voor het Groene Kruis. De Voorz. vond dit geen reden om di rect de vereeniging maar te liquidceren, eerstens was er nog geen verlies van Kath. leden en ook de pensioenwet was nog niet ir werking. Zouden zij voor deze feiten geplaatst worden, dan zou het nog vroeg genoeg zijn maatregelen te nemer. Hij stelt voor, dat het bestuur van het Groene Kruis met het bestuur der T. B. C. zou confereeren om de kwestie tot een oplossing te brengen, wat door de verga dering werd aangenomen. Niets meer te bespreken zijnde sluit de Voorz. onder dank de vergadering. Dr. Schaepmanfonds. Zondag a.s. zal de zeereerw. Pat-er Henricus van Helmond onder de H. H. Missen spreken over het dr. Schaepmanfonds, waarna door de be stuursleden der kiesvereeniging zal worden gecollecteerd. Ondertrouwd: J. C. Hooijmans 27 j. en V. W. Egberts 22 j. E. Blok 22 j. en M. van Raverswaaij 23 j. W. Niesing 34 j. en C Schouten 99 j. S. Bakker 30 j. en L. de Bruin 26 j. Getrouwd: H. Spruijt 25 j. en M. A. Vernooij 21 j. A. van Wijngaarden 33 j. en T. Nap 33 j.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5