Gem. Berichten be groole mode vindt U bij' ons i'n de meest t denkbare varie- a feiten .zoowel in aparte timen ais in moderne qarneerihqen N/oor werkelijk ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto op vier kinderen ingereden. Drie kinderen gewond; één reeds overleden. Gistermiddag naderde te Bovenkerk uit de richting Aalsmeer een bloemenauto. Ter hoogte van de z.g. „Luwte" te Bo venkerk gekomen, werd genoemde auto achterop gereden door een particuliere auto, welke eerstgenoemde trachtte te passeeren, doch waarbij de bloemenauto werd geraakt, waardoor deze dwars op den weg geraakte en in de richting van een hek reed, waarvoor vier kinderen stonden, die de R.-K. school aan den Noorddam hadden verlaten. Do bloemen auto reed recht op de kinderen, drie meis jes en een jongen van tien tot elf jaar, in. Het jongetje werd weggeslingerd en kwam er góed afde meisjes echter geraakten tusschen de auto en het hek bekneld en werden ernstig gewond. Van twee (zusjes) werden de beentjes verbrijzeld. De drie slachtoffers werden onmidellijk naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overge bracht. Een der kinderen is aldaar reeds overleden. De particuliere auto reed snel door, doch werd achtervolgd door een andero auto, waarvan de inzittenden het ongeval had den zien geburen. Dezen slaagden er in het nummer te notoeren. Automobiel tegen een muur. Gistermorgen reed een vrachtauto uit Breda door de Voorstraat te Prinsenhage, toen de stuurinrichting defect geraakte. De auto kwam met zoo'n kracht tegen het perceel van den heer J. van Geenen te recht, dat de buitenmuur op verschillende plaatsen scheurde en steenen midden in de kamer terecht kwamen. Iemand, H. v. Oerst genaamd, uit Breda, die van de te genovergestelde richting kwam, werd met zijn rijwiel opgenomen en kwam tusschen auto en muur terecht. Het rijwiel werd to taal vernietigd, terwijl de man ongedeerd bleef. Met den auto geslipt. De eerste secretaris van de Amerikaan- sche Legatie te Den Haag, de heer M. B. Henry Norwebb, reed met zijn auto gister middag omstreeks 12 uur van Alkmaar naar Edam, toen door tot nu toe onopge helderde oorzaak, de auto slipte en bezij den den dijk terecht kwam. De echtgenoote van den heer Norwebb en de chauffeur werden uit denwagen geslingerd en lie pen lichte verwondingen op. Na verbonden te zijn, moest lady Norwebb zich in een der ziekenhuizen te Amsterdam laten opnemen. De heer Norwebb en een vierde inzittende kwamen met den schrik vrij. De wagen is vrij ernstig beschadigd. Onvoorzichtige jongen door een auto overreden. Gisteravond is in de Camperstraat te Rotterdam een 12-jarige jongen onder een auto geraakt," ten gevolge waarvan hij een ernstige schedelbreuk bekwam. De jongen was op rolschaatsen en had zich vastge klampt aan den achterkant van den auto, die hem al rijdende voorttrok Toen de auto zijn vaart verminderde gleed de jongen er onder en kwam onder het achterwiel te recht. In bewusteloozen toestand is hij per autobrancard naar het O. L. V. Gasthuis overgebracht. Motorschip gezonken. De opvarenden gered. Op de Westerschelde bij Terneuzen is gisteren gezonken het motorschip Adriana, schipper J. Pauwe uit Wemeldinge, gela den met boomen van Schijndel met bestem ming voor Gent. Bij hevigen wind en ster ken golfslag liep het schip vol. De opva renden begaven zich in een roeiboot en werden door J. de Lege, die van Terneu zen met een motorsloep was uitgevaren, overgenomen. Schipper J. Everdijk uit Kattendijke, die met het motorschip Risco eveneens met boomen geladen van dezelfde herkomst op weg was, duchtte hetzelfde lot en vluchtte in de haven van den Margarethapolder on der de gemeeente Zaamslag, waar het schip door de sleepboot Raymond is opgehaald en te Terneuzen binnengesleept. Het gezonken schip was één jaar oud en laag verzekerd. Van zijn schuit gevallen. Op het terrein vaD een houtwarenfabriek te Landsmeer is Donderdagmiddag een ar beider dood gevonden in een sloot nabij een ijzeren schuil.. Van hem bleken een paar ribben gebro ken te zijn. Waarschijnlijk is de man bij het dicht maken van een luik van dat vaartuig gevallen en in bewusteloozen toestand in het water gestikt. Locomotief ontspoord. Donderdag is op den weg van Den Bosch naar Tint ham een locomot ief van het treintje der werkverschaffing door een plotselinge lijnbreuk gederailleerd en in het zand terecht gekomen. De machinist v. d. Broek, kreeg een geweldigen duw en werd door dr. Hettrop per auto naar het groote ziekengasthuis vervoerd. Hij Klaagt over veel pijn. De stoker begaf zich even eens voor onderzoek naar het ziekenhuis, doch kon dit spoedig weer verlaten. HUISELIJK DRAMA. Een vrouw door haar man met een dolkmes in den rug gestoken. In de Balistraat te Amsterdam, heeft zich gisteren een huiselijk drama afge speeld, waarbij een 34-jarige vrouw door haar 36-jarige man met een dolkmes m den rug is gestoken. Zooals wel meermalen in den laatsten tijd voorkwam had het echtpaar weer eens ru- atie, die voortsproot uit jalouzie van den man. Deze ruzie ontaardde in een EevTgen twist, waarbij de man een dolkmes greep en daarmede zijn vrouw een diepe snede in den rug toebracht. De vrouw werd bewuste loos naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthufe vervoerd, waar zij ter verpleging is opge nomen. Haar toestand was 's avonds bevre digend. De man, die bij de politie een volledige bekentenis aflegde, is in arrest gehouden en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Onder de brug van Leidschendam. De 20-jarige v. K. uit Leidschendam maakt er zijn werk van op de marktdagen naar de veemarkt te Rotterdam te gaan, daar koeien te melken en de melk te slij ten. Dinsdag heeft hij dit weer gedaan en nadien is hij naar de paardenmarkt ge- loopen, waar hij (zooalB wij reeds meldden) al spoedig kennis maakte met een paar lieden, die hem uitnoodigden, ergens in een café wat te -gaan .gebruiken. Wat er verder is gebeurd, weet v. K. zich niet pre cies meer te herinneren, maar vast staat, dat het gezelschap Dinsdagnacht laat te recht gekomen is in een café aan de Van Speykstraat, dat allen zeer onder den in vloed van sterke drank verkeerden, en dat v. K. tegen sluitingstijd een auto heeft besteld, om zich naar huis te laten brengen. Zijn nieuwe vrienden en de kaste lein van het café aan de Van Speykstraat zouden het tochtje meemaken. Toen de chauffeur bij de Heulbrug was gekomen, vond hij zijn passagiers zoo bijzonder VTOolijk en luidruchtig, dat hij stopte en eerst om betaling vroeg. v. K. had daar geen bezwaar tegen, haalde zijn porte feuille uit zijn zak en betaalde. Bij die ge legenheid heeft de chauffeur, die te goe der naam en faam bekend staat, gezien, dat er veel geld in de portefeuille zat. De reis werd voortgezet en ten slotte arriveerde men bij Leidschendam. Toen de chauffeur vroeg, waar v. K. moest zijn, antwoordde deze: „Dat gaat je niets aan." De chauffeur is toen een eindje door gereden, tot bij de brug van den electri- schen trein. Daar is v. H. uitgestapt. Hij wilde toen beslist niet verder gaan en moest 'en zou gaan zitten. Omdat het he vig sneeuwde, hebben de vrienden en de chauffeur hem bewogen, althans onder de brug te gaan zitten. Daarna zijn zij weg gereden. Hoe lang v. K. daar onder de brug heeft gezeten, is niet bekend, maar in ieder ge val is hij weer bij zijn volle bewustzijn ge komen, doordat hij plotseling doornat en koud werd. Het bleek hem toen, dat hij ongeveer midden in de vaart stond, welke dwars onder de brug doorloopt. Hij is haastig uit het water geklommen en naar huis gegaan. Daar heeft hij zijn kleeren nagezien en toen is hij tot de ontdekking gekomen, dat hij nog slechts 100 in zijn portefeuille had. Als hij een ruime begroo ting maakte van wat hij al zoo uitgege ven kon hebben, had er tenminste toch nog 1400 in de portefeuille moeten zitten, v. K. is niet naar bed gegaan, maar met. de eerste gelegenheid naar Rotterdam vertrokken, om aangifte bij de politie te doen. Deze onderzoekt nu, of de vrien den mogelijk hun gastheer 1400 lichter hebben gemaakt, of dat misschien een late wandelaar den slapenden v. IC. onder de brug van Leidschendam heeft beroofd. Oplichting van 48.000.^. Twee dagen geleden kwamen bij de ban kiersfirma, het reis- en passagebureau van Thos. Cook and Son, gevestigd Vijgendam te Amsterdam, twee Englesch-sprekende vreemdelingen binnen, die eenige cheques, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 48.000 presenteerden. Deze cheques wer den, daar op dat oogenblik nog geen frau de vermoed werd, uitbetaald Kalmweg vouwde de persoon, die de cheques had aan geboden, het bankpapier op en stak dit in zijn portefeuille. Daarna verwijderden de mannen zich. Gistermorgen werd "plotseling ontdekt, dat de cheques vervalscht waren. In allerijl werd toen aangifte gedaan aan het bureau Singel, waar de commissaris, de heer P. Harrebomée, onmiddellijk een uitgebreid onderzoek liet instellen. Men tast geheel in het duister, wie de personen zijn, die de cheques gepresenteerd hebben. De ver- valschte papieren zijn oogenblikkelijk naar Amerika gezonden, ten einde ten overvloe de nog officieele zekerheid te verkrijgen omtrent de vervalsching en de wijze, waar op zij in het bzeit der personen geraakt zijn. ,iTel." Een oplichter aangehouden. Op telegrafisch verzoek van den commis saris te Velp, is door de politie te Zutphen aangehouden een persoon, die zich voor oud-hoofdverpleger van het academisch zie kenhuis te Leider uitgaf en zich Koolemans Beijnen noemde. Hij was te Rheden bij E. in de kost er deed zich voor als iemand, die nogal veel middelen bezat. Niettegenstaande dat wist hij van zijn hospes geld te leenen, waarna hij verdween. Als verdacht van oplichting werd hij door de politie aangehouden en bleek hij een val- schen naam te hebben opgegeve. Daar hij zich te Velp ook vermoedelijk had schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, werd ook deswege proces verbaal tegen hem opgemaakt. Na zijn verhoor werd hij ter beschikking van de Justitie te Arnhem gesteld. Er van door. Dezer dagen moest de 22-jarige L. O. voor zijn patroon, den meubclhandelaar C. J. G. W. te Botterdam, meubelen brengen naar een adres in het Westen. Hij moest daarvoor 230 innen. Met dit geld is O. er van doorgegaan. Eerst is hij per auto naar Amsterdam gegaan. Na daar ecnigen tijd geweest te zijn, is hij eveneens per auto naar Winterswijk gegaan. Vervolgens is hij te voet naar Duitschland gegaan, om werk te zoeken. Toen hem dit niet is gelukt, is hij voor het restant van het geld naar Nij megen gereisd. Daar heeft hij zich bij de politie gemeld. Hij is naar Rotterdam op transport gesteld en opgeslotena INGEZONDEN MEDEDEELING. Een molen afgebrand. Gistermorgen is de molen van C. van Oeveren te Wolfaaitsdijk, een der mooiste oude molens uit de omgeving, door brand vernield. De oorzaak moet in warm loopen van de as in de kap worden gezocht. Een hoeveelheid graan ging mede verloren. Geheime distilleerderij ontdekt. Toen de gemeentepolitie Donderdagavond omstreek® 7 uur in het pand van den heer v. d. B. te Sittard een onderzoek instelde, daar vermoed werd, dat deze, zonder ver gunning daartoe te hebben, in het bezit was van een geweer, werd op den zolder een volledige distilleerderij ontdekt. De kommiezen werden gewaarschuwd en de heele installatie is in beslag genomen. Een flobertgeweer werd eveneens gevon den en in beslag genomen. Tegen v. d. B. werd proces verbaal opgemaakt. Een driftkop. Donderdag heeft een ongeveer 55-jari- ge landarbeider té Walderveen, bij Barne- veld, zijn buurman, den jachtopziener M. Teunissen, zeer ernstig mishandeld. Om de minste reden, heeft hij den jachtopziener met een greep in de zijde gestoken, waar door Teunissen echter, dank zij zijn dikke kleeding, niet verwond werd. Daarop heeft hij hem met het zelfde wapen door de hand gestoken en toen de jachtopzie ner zijn aanvaller met geweld de greep ontrukte, brak de stok, waarmede de land arbeider toen den beambte nog een hevi gen slag op het hoofd toebracht. De oude driftkop staakte zijn aanval niet voor de beambte hem tegen den grond had gesla gen en weerloos had gemaakt. Natuurlijk is tegen den man proces-verbaal opge maakt. „Wild-West" te Rotterdam. Donderdagmiddag zag een 15-jarige leer linge van een school aan het Henegouwe- plein te Rotterdam, dat een man er met haar fiets vandoor ging. Dadelijk waar schuwde zij twee passeerende fietsjongens, die oogenblikkelijk een achtervolging op touw zetten. Maar de dief bleek wel te kunnen trappen en hij verdween haastig om den hoek van de straat. Eenige seconden later waren ook de achtervolgers om den hoek verdwenen. Het bestolen meisje waar schuwde vervolgens een chauffeur, die met een auto in de buurt stond. De chauffeur bedacht zich niet lang, maar zei: Stap in! En even later ronkte ook de auto den hoek van de straat om. In de dwarsstraat viel niets meer van den dief en de fietsende achtervolgers te bespeuren, maar in de Eerste Middellandstraat zag het meisje nog juist de fietsjongens in razende vaart de Bellevoystraat in trappen. De auto schoot ook deze straat in en jawel, eenige tientallen meters verder reden de fiets jongens en een eind voor hen uit peddelde de dief op de gestolen damesfiets. De chauffeur zag het ook en hij had snel zijn berekening gemaakt. Zonder zich om be perkende bepalingen betreffende maxi mumsnelheid te bekommeren, gaf hij nog meer gas. De auto jakkerde de straat door, de fietsjongens voorbij en boem De toeleg van den chauffeur wan gelukt. De dief zat met zijn fiets klem tusschen de auto en een bierwagen. Nauwelijks was de chauffeur naast den dief, of hij gaf hem een geduchten opstopper boven op het hoofd, waardoor de dief gedurende enkele tellen niet vlug meer kon denken of han delen. En die tellen waren juist voldoende, om den fietsjongens de gelegenheid te ge ven naderbij te komen," hun fietsen tegen de straat te gooien en den dief te grij pen. In optocht is men naar het politie bureau gegaan, waar de dief, de 21-jarige electricien A. D., is opgesloten. Spoedreis den aardbol om. De „Haagsche Post" maakt melding van twee Phileas Fogg-reizen, te zelfdertijd aan te vangen in opdracht van dat blad, om vast te stellen, hoe lang thans een reis, als door den held van Jules Verne in diens werk De reis om de wereld in tachtig da gen, fantastisch ondernomen, voor een ge woon reiziger duurt. In de volgende week vertrekken daartoe twee medewerkers van de Haagsche Post, de heeren mr. C. P. van Rossum via New- York, en de here D. C. M. Bauduin via Suez Zij zullen den weg van Phileas Fogg vol gen: over Suez, Calcutta, Japan en Noord- Amerika op de snelste manier, alléén ge bruik makende van openbare vervoermidde len, vliegtuigen uitgezonderd. De verdwenen markt De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" schrijft: In deze verstrooide en vergeetachtige wereld kan heel wat verloren en vermist worden. Het dagelijksch nieuws, dat de couranten hieromtrent brengen is wel ge schild) om de menschen hun verbazing in dit opzicht te doen verliezen; toch zal het nog wel eenig opzien baren, wanneer men hoort dat een complete paardenmarkt spoorloos verdween. Dit wonderlijk geval speelde zich binnen de muren van onze goe de Ganzenstad af. Dinsdagmorgen namelijk vervoegden zich drie paardenkoopers twee uit Hulst en een uit Uithuizen bij den burgemeester, om met klem van woorden schadevergoe ding te vragen. Op het verbaasde gezicht van den bur gemeester, trok een der handelaars een al manak te voorschijn een officieele en geen „leugenzak" waarin duidelijk ver meld stond, dat den 3den Dinsdag in April te Goes een paardenmarkt gehouden wordt Op het officieele bericht in dezen alma nak, waren de drie handelaars uit Noord en Zuid komen opdagen, doch ondanks al hun nasporingen, hadden ze geen paarden markt kunnen vinden; zelfs niet het tra ditioneel® „lijntje", waaraan men deze vier voeters placht te bevestigen. Reis- en ver blijfkosten hadden deze heeren dus voor niets gemaakt en daarvoor vroegen ze scha deloosstelling. De burgemeester keek zoo mogelijk nog bedenkelijker. Reiskosten zou nog gaan, maar wat de ver blij fkoston betreft het welgedane uiterlijk der paarden-negeeian- ten, voorspelde dienaangaande niet veel goeds. Bovendien begreep hij er niets van, hoe de marktaankondiging in den almanak kwam. KALENDER DER WEE N.B. In deze week iederen dag Gl en (behalve Maandag en Dinsdag) Ci Tot en met Dinsdag de Prefatie van schen. Vanaf Woensdag de Prefatie H. Joseph, uitgezonderd Donderdag, dagen, alleen Woensdag NIET het ge voor den Bisschop en wel op de lai plaats, behalve Zaterdag. ZONDAG, 22 April. Tweede Zondaj Paschen. Mis: Misericordia. 2e gebed i H.H. Soter en Ca jus, Martelaren; 3e eere van Maria (Concede). Van Gods barmhartigheid is geheel aarde vervuld! (Introitus). Bovenal si tert Gods barmhartigheid uit in de bo natuurlijke orde, de orde der gen Christus, ons voorgesteld onder het b van den goeden Herder (Evangelie; All ja, vers; Communio) heeft in Zijne bi hartige liefde gedaan, wat Hij kon om ons, Zijne schaapjes, verdwaald schen de doornen der zonden, weer K te brengen in de weide Zijner goddel genade. Daarvoor heeft Hij geleden (E tel), ja Zijn leven gegeven (Evangelie) Dankbaar moeten wij daarom volgei voetstappen van den goeden Herder o zielen (Epistel), naar Zijne stem luist (Evangelie); iederen dag opnieuw, j j)ij ons ontwaken onze ziel tot Hem heffen (Offertorium), opdat wij na dit nadeleven eeuwig ons mogen verblj over de genade, hèt geschenk van liefdevolle barmhartigheid. (Postcoi nio). MAANDAG, 23 April. Mis v. d. H gius, Martelaar Protexisti, 2e gebed eere van Maria (Concede); 3e voor of Paus. Kleur: Rood. DINSDAG, 24 April. Mis v. d. H. lis van Sigmaringen, Martelaar: Prots Kleur: Rood. De H. Fidelis van Sigmaringen^ advocaat, muntte later als Capucijn door versterving en zelfbeheerscl Door de Congregatie tot voortplanting geloofs uitgezonden, werkte hij met aan het Missiewerk en verdiende als ste Martelaar dier Congregatie zijn li te mogen geven (1622). WOENSDAG, 25 April. Feestdag den H. Joseph, Bruidegom der H. Mot Gods, als beschermer der geheele H. Mis: Adjutor. Kleur: Wit. DONDERDAG, 26 April. Feestdag H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexisti gebed v. d. H.H. Cletus en Marcell Pausen en Martelaren. Prefatie v. d. A telen. Kleur: Rood. De H. Marcus was de metgezel v. Apostel Petrus. Hij vergezelde hem Rome en schreef onder zijn toezicht goedkeuring zijn Evangelieverhaal: h Evangelie volgens den H. Marcus. E den marteldood gestorven als Patri van Alexandrië in 68. VRIJDAG, 27 April. Mis v. d. H. Pi Canisius, Belijder en Kerkleeraar: In dio. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joï Kleur: Wit. Den 8sten Mei 1521 werd Petrus Ki later Canisius, geboren in de vrije J stad Nijmegen uit Jacobu3 Kanis en üri van Houwingen. Van deze zijne ouden de hij degelijke deugd, vurige godsvn innige liefde voor het geloof en opre trouw aan de ware Kerk van Christus, van den beginne af was Petrus een hei Hij was driftig en opvliegend van nal doch door voortdurenden strijd, door verloochening en zelfoverwinning is hi heilige geworden, die wij thans vereer Ongeveer vijftien jaren oud ging naar Keulen om zich daar verder in wetenschappen te bekwamen. Als mea in de „vrije kunsten" keerde hij op 19-j gen leeftijd weer naar Nijmegen to Daarna verliepen er enkele jaren, wï Petrus nog steeds onzeker was over verderen loopbaan. Maar in 1543 werd als novice in de Sociëteit van Jezus nomen en in 1549 geprofest. Uit gehoorzaamheid aan zijn Ow den H. Ignatius, deed Petrus aan de reldberoemde universiteit van Bolq zijn Doctoraats-examen en daarna re hij, wederom uit gehoorzaamheid aan natius, naar Duitschland, waar de stand op godsdienstig gebied treurig i tegevolge van de z.g. Hervorming 1 Luther. Op velerlei wijze heeft de H. trus in Duitschland gewerkt aan het houd van kerk en geloof in Duitschli door zijne onderrichtingen, predikifl geschriften, persoonlijken invloed, W ook door zijne deugd. Den 21en December 1597 op 76-jar leeftijd stierf deze Nederlandsche Ap van Duitschland. ZATF-iïDAG, ?8 April. Mis v. d. H. J nes v. h. Kruis, Belijder: Christo. 2e gi v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e v. d. Vitalis: 4e voor den Bisschop; 5e voor Paus. Kleur: Wit. De H. Paulus was een groot verer van het H. Lijden van Christus, ter eering waarvan hij de Orde der Passi ten (Passio is Lijden) stichtte. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. Ff CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender halve ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Franc van Fabriano, Belijder; 3e v. d. H.H. I en Cajus. DINSDAG. Mis v. d. Z. Aegidius Assisië, Belijder; Justus. 2e gebed v. i Fidelis. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Luchesius lijder: Justus. 2è gebed v. d. H. Paulo v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 4e v. Vitalis; 5e voor den Bisschop. Amsterdam. AL.BM. KOÏ Ten einde raad, nam hij zijn vluel het instrument der diplomaten: het redende woord; en na veel en lang onderhandelen, kreeg hij de mannen een sigaar en een handdruk buiten de Het onderzoek wecB uit, dat tijde: ziekte van den burgemeester in 1924 i meenteraad inderdaad twee paarde® ten had ingesteld in April en Octol en daaraan de gebruikelijke publicati geven hadmet geen ander resti dan de pas verhaalde geschiedenis. 2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10