KERKNIEUWS. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. rischen berstel van de samenwerking iwenschen. Er wordt ook niet gezegd, dat zij daar op zullen aansturen. Neen, Mr. Schokking plaatst de Christ. Historischen in een meer 1 ij d e 1 ij k e po sitie. Wanneer op hen tot de vorming van een Kabinet een beroep wordt gedaan, dan zullen zij zich meer aangetrokken gevoelen tot een combinatie van do drie vroegere Techtsche partijen dan van eenige andere omdat daar, in algemeenen zin, een reëele basis is voor wetgevenden arbeid en omdat aan een groepeering naar geestelijken grondslag de voorkeur moet worden gege ven. Nogeens, voorzichtiger kan het al niet. Maar voor wie Mr. Schokking van nabij kent en weet hoe deze staatsman gewoon is, zich uit te drukken, is het duidelijk, wat hier bedoeld wordt. De Chr. .Historischen, dat is de korte rede van do ietwat duistere zin, ziin in het algemeen tot een nieuwe samenwerking bereid. Ter herinnering aan het Int. Congres te Amsterdam. Het Kardinaal van Eosbuiü- monument. Gisterochtend te elf ur is het Kardi naal van Rossum-monument, dat op het Bagijnhof te Amsterdam is opgericht ter herinnering aan het luisterrijke Internatio naal Eucharistisch Congres, dat in 1924 in de hoofdstad is gehouden, aan den rector van het Bagijnhof, den Hoogeerw. heer Mgr. P. Stroomer overgedragen. Bij de overdracht waren tegenwoordig de leden van het comité dat voor de tot standkoming van dit monument heeft ge ijverd. Als vertegenwoordiger van Z. D. H. Mgr A. J. Callier was de Hoogeerw. Kanunnik pastoor G. C. v. Noort aanwezig. Nadat allen zich om het monument had den gegroepeerd, nam de heer J. B. v. Dijk het woord en deed daarbij uitkomen, dat de bedoeling bij de oprichting van het monument is de herinnering aan de groot- sche geloofsuiting, die het Congres was, levendig te honden en om te getuigen, dat Amsterdam het groote voorrecht had de vlam der liefde tot do H. Eucharistie zoo hoog te hebben zien oplaaien. Mgr. Stroomer aanvaardde daarna met een kort woord van dank en gelukwensch het monument namens het bestuur van het Bagijnhof. Mgr. wenschte het comité geluk met het welgeslaagd gedenkteeken voor welks totstandkominghet zich groote zorgen heeft getroost en onver moeide pogingen heeft aangewend. Spr. dankte allen, die hun krachten eraan heb ben gegeven en verklaarde zich erkente lijk voor de keuze van het comité, dat het Bagijnhof als plaats voor het monument bestemde. Deze plek toch- aldus Mgr. verheugt zich in bijzondere mate in de liefde van Amsterdam van ons bisdom en van een groot deel van ons vaderland. Ter eere van den roemrijken zoon van ons land, die kardinaal van Rossum is, hetgeen door den H. Vader zelf is getuigd, toen hij ver klaarde, dat de Kardinaal de luister en het sieraad van Nederland is, is dit monu ment opgericht. Die pauselijke woorden zijn ook op het voetstuk aangebracht: „Patriam tuara illustras atque ornas". Waar de stippeltjes staan, bevatte do pauselijke verklaring een opsomming van de groote deugden en verdienstelijke eigenschappen van den Kardinaal. Mgr. Stroomer aanvaarde dan het mo nument onder de verzekering, dat het be stuur van het Bagijnhof het in eere zal houden. De heer J. B. v. Dijk deed vervolgens voorlezing van een telegram van Z.Em. Kardinaal van Rossum, waarin deze aan de leden van het uitvoerend comité en aan de deelnemers zijn zegen schenkt. Voorts was een brief ingekomen van Mgr. Th. L. Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van de Intern. Eucharistische Congressen, waarin deze verklaarde zich in den geest met het aanwezig gezelschap te vereenigen en den wensch uitte dat God de vruchten van hot. te Amsterdam gehouden congres voor Amsterdam en do geheele wereld moge bewaren. FEUILLETON. HET HUIS OM DENHOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). 41) HOOFDSTUK XV. Sir Robert Dalrymple liep met groote passen over het tuinpad en ging voor Whittakor staan, die op één voet stond en zich in zijn pijn en schrik aan don dokter en de zuster vastklemde. U deed beter, hier te blijven, zei hij streng. Miss Ogilvey is al naar York om haar moeder te ontmoeten. De beide dames zullen hier waarschijnlijk vanavond nog arriveeren. Waarom maakt U het zich zelf zoo moeilijk als iedereen pro beert U zooveel ter wille te zijn! Whittaker klemde zich nog steviger aan den dokter vast. Zoo spreekt hij nu er getuigen bij zijn, zei hij; - maar nog geen uur geleden probeerde hij mij te worgen. Dat is klinkbarc onzin, dat geloof ik niet protesteerde Scaifc krachtig. Ik heb hem ongetwijfeld schrik aan gejaagd, zei Dalrymple. 't Was noodig. Soms heeft een flinke bedreiging hetzelf de effect als de werkelijke daad en door zijn nerveus gestel stelt mijnheer Whitta ker mijn bedoelingen zeor overdreven voor. Hij is er zelf schuld aan, dat ik aan mijn drift toegaf. Ondertusschen heeft Tenslotte las de heer van Dijk het schrij ven voor van den secretaris van Mgr. Cal lier, waarin de Hoogeerw. Kanunnik Pas toor G. C. van Noort als vertegenwoor diger van Z. D. H. wordt aangewezen en waarin verklaard wordt, dat Mgr. met de totstandkoming van het monument ten zeerste is ingenomen en allen dankt, die er hun krachten nan gegeven hebben. „Msbd." Het a.s. Eucharistisch Congres te Sydney. Vriendelijke verwelko minge n. De Australische correspondent van de „Universe" meldt, dat Sir William Cul- len protestantsch kanselier der universi. teit van Sydney en oud-offerrechter van Nieuw Zuid-Walcs, het a.s. Eucharistisch Congres heeft begroet als een inslaand protest tegen het materialisme. De pers begroot het Congres als de grootste ge beurtenis van het jaar en in do stad wor den allerwegen groote toebereidselen go- trofffen. Mgr. dr. M. Kelly, aartsbissschop van Sydney, is benoemd tot eerelid van het permanent comité der Eucharistische con gressen. Bij gelegenheid van zijn a.s. tach tigsten verjaardag zullen de drie torens worden afgebouwd van de prachtige ka thedraal, die in het geheel ruim zeven millioen gulden heeft gekost. Mr. Bavin, de minister-president van Nieuw Zuid-Wales, heeft verk'aard: „Ik begrijp ten volle de betcckcnis van het in ternationaal Eugaristisch Congres, dat een geweldige gebeurtenis zal zijn in de godsdienstige geschiedenis van Australië. Ik ben zeker, dat het Congres een diepen en blijvenden invloed zal uitoefenen op het geestelijk leven van ons volk en dat het de overtuiging zal bevestigen dat de eene gezonde basis voor een gezond na tionaal leven een ware godsdienst is". Vlak voor de groote kathedraal te Syd ney zal een bronzen standbeeld worden opgericht voor wijlen aartsbisschop Moran, die de eerste kardinaal van Australië was. Het beeld wordt vervaardigd door den beroemden beeldbouwer sir Bertram Mc. Kennall, die ook den beeldenaar vervaar digde van koning George V. Naar de missie. De WelEerw. Pater Godebertus Crijns, O.F.M. te Heerlen, die Paasch-Zondag zijn eerste H. Mis opdroeg in zijn geboorte plaats, is bestemd voor de missie in Bra zilië. LEIDSCHENDAM. Tentoonstelling en Patronaatsfeest. Zondag 15 April, werd in heb Patro naatsgebouw aan de Damlaan de jaarlijk- sche tentoonstelling gehouden van de ver schillende teekeningen door de leerlingen der A vond valei eekenschool „De Hanze", in den afgeloopen cursus vervaardigd, alsme de van de vele voorwerpen en kunststuk ken van houtsnijkunst, zaagwerk, etc. van de jongens van het Patronaat. Een en ander was een bezoek overwaard en met bewondering en aandacht hebben wij be keken de keurige cn nette teekeningen en de nog kunstige:e en fijnere voorwerpen van houtsnijkunst, welke alle getuigden van de bekwaamheid der leeraren en den ijver en kernis der leerlingen der Teeken- school en het vele en nuttige werk, dat de Patronaatsjongens doen en hoeveel goeds en nuttigs er op het Patronaat geleerd wordt. Des middags werd de tentoonstelling zeer druk bezocht en heerschte er den ge- heelen middag een aangename cn gezel lige drukte, daar het ijverige Patronaats- best-uur voor eenige leuke attracties had gezorgd, zoodat een ieder, na de tentoon stelling bezichtigd te hebben, zich naar hartelust kon vermaken aan vroolijke rad, schiettent, hoeplatent, grabbelton etc.; de Gymnastiekclub S.S.S. voerde nog eenige keurige oefeningen uit aan rekstok, etc., welke door allen vol aandacht werden ge volgd. Des avonds to 8 uur werd voor de ouders der Patronaatsjongens, etc. een filmavond gegeven. Om pl.m. 8 uur opende de Patronaats directeur, kap. Pronk, dezen avond met een hartelijk woord van welkom. Allen, aldus Zijneerw., hebben heden kunnen Marguerite Ogilvey, die U tot nu toe als Meg Garth hebt gekend, Dokter Scaife, beloofd mijn vrouw te worden. Mijnheer Whittaker en ik hebben dus geen reden langer te twisten. Tegen den tijd, dat hij weer zonder hulp dc trap zal kunnen af- loopen, zal zijn gezond verstand hem hel pen, alle onaangenaamheden tusschen hem en mij te vergeten. Nu, Percy, mijn jongen, laat ik mijn spieren voor betere doeleinden gebruiken dan om jou een pak slaag te geven. Ik zal je weer naar je bed dragen. Niet alleen de overheerschende, rusti ge manier van doen van Dalrymple, maar vooral het bericht, dat al zijn hoop den bodem insloeg, scheen den zenuwachtigen jongen te hypnotiseeren, zoodat hij zich heel onderworpen door Dalrymple van den grond liet tillen en in bed leggen. De ver pleegster volgde en de patiënt werd ver der aan haar zorgen toevertrouwd. Toen haastte Dalrymple zich weer naar de portiek, waar hij dokter Scaife vond, die op het punt stond ora te vertrekken. Wacht u even, dokter, zei hij. Ik zal even een paar heeren, die U ook kent, bin nenroepen. Dan zal ik u een paar dingen uitleggen. Hij liep naar het hek. Ik verzoek jou, Hutton en U, mijn heer Dobb om binnen te komen. Misschien willen de heeren inspecteurs ook zoo goed zijn. En wie is die andere heer? Mijnheer Banks, van de Nuttonby Gazette, zei de baronet. Uitstekend. Laat hem ook binenko- men. 't Is beter dat hij zal hooren, wat hij niet moet vertellen, dan dat hij later zijn zien, wat de jongens op het Patronaat zoo al doen en leeren kunnen en hij vertrouwt daarom in deze op aller medewerking. Met eenige hartelijke en toepasselijke woorden reikt Zijneerw. dan de prijzen van houtsnijkunst en zaagwerk aan de win naars uit en feliciteert allen met het be haalde succes. Voor de jongste afdeeling behaalde den lsten pr. A. v. d. Valk, die tevens een prijs behaalde voor de grootste inzending; Sen pr. C. Meeuwisse, 3on pr. A. Al. Oudste afdeeling: len pr. L. de rBammer; 2en pr. J. de Wit, 3en pr,. J. v. Veen. Afdeeling zaagwerk: len pr. Chr. Al Terstond krijgen wij dan de vertooning van eenige mooie en duidelijke films, die de lachspieren, vooral van do jongens, da nig in beweging brachten en bij allen zeer in den smaak vielen. Ook Maandagavond werd dezelfde film avond gegeven voor de Patronaatsmeisjes en voor pubhek, etc.; ook dezen avond was hoogst gezellig. Beide avonden was de zaal vrijwel ge heel bezet en het was beide avonden pl.m. 11 uur, toen allen voldaan huiswaarts keer den. Zeer z.eker kan 't Patronaatsbest uur met trots en genoegen op een en ander terugzien, daar alles een aangenaam ver loop had en schitterend geslaagd mag hoe ten. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zon dag ,15 April, speelde het 3e elftal van A. V. V. te 2.30 uur op eigen terrein tegen V. A. P. b uit Den Hang. Wegens afwezigheid van enkele spelers verscheer. A. V. V. met slechts 8 man, doch ook V. P. A was met. slechts 9 man op gekomen. Niettegenstaande A. V. V. met 8 man speelde, werd er goed gespeeld en was A. V. V. gedurende d?n geheelen wed strijd iu de meerderheid en had V. A. P. niets in te brengen; voor de rust wist A. V. V. 8 doelpunten te maken en ook na de rust werd er eenzelfde aantal bijge maakt, zoodat A. V. V. met 160 de over winning behaalde, Zeer zeker had V.A.P. voor het taaie volhouden wel een tegen- puntje verdiend. Het. 4e elftal trok naar G.D.A. IV te Loosduinen en speelde daar een goeden en mooien wedstriid, tegen de. a.s. kampioenen werd mei slechts 20 verloren, hetgeen een mooi resultaat mag genoemd worden, N00RDWIJK. Dr. Schaeprran-herdenkirig. Op waardige wijze heeft ook Noordwijk onzen grooten Katholieken voorvechter Dr. Schaepman, herdacht, waarbij alleen te bejammeren viel, dat niet meerderen dezen schoonen en leerzamen avond hebben bij gewoond. Deze bijeenkomst, belegd door de R. K. Kiesvereeniging, werd geopend door den heer O. G. J. Alkemade, terwijl op het tooneel in het Juvenaatsgebouw het portret van den grooten emancipator tusschen groen en bloemen was opgesteld. Na een welkomstwoord in het bijzonder tot den Zeereerw. Heeren Deken, Kap. Hesp en Dr. Wagetvaar, zette spr. in het kort uiteen, het doel van dezen avond: cle herdenking van het 25-jarig verscheiden van Dr. Schaepman en bespreking van de actie voor het stichten van 't Dr. Schaep- man-fonds, tot het vormen van een par tij-bureau. Na deze inleiding bekwam de weleerw. Heer Kap. C. J. Hesp het woord, Zijneerw. behandelde eerst het eerste optreden van dezen grooten Staatsman, vanuit de stille muren van het Seminarie te Rijsenburg door de uitzending van zijn schoon e gedichten over het Pausschap, waarvan reeds veel invloed uitging. In 18G7, bij zijn priesterwijding, droeg deze veel belovende jonge priester een gedicht op aan Paus Pius IX. En, als wij de nagedachtenis van den grooten Dr. herdenken, kunnen wij dit allereerst doen als den grooten dichter en Pausstrijder, doch vooral als onzen bevrijder en stich ter van de Katholieke Staatspartij. Vervolgens behandelde 6pr. het politie ke werk van Schaepman, nog tot op he den van betcekenis voor ons Katholieken. Wat in moeilijke tijden onze voorouders voor ons hebben gedaan, hiervoor behoe ven wij niet zoovele jaren terug te gaan, want in 1848 bestonden er nog allerlei be lemmeringen voor den Kath. godsdienst en bij do dankbaarheid jegens God, mo gen wij ook dankbaar zijn jegens die mannen, die onze vrijmaking hebben be werkt, waarvan de eerste, die zijn stem verhief voor hei goede recht der Katho lieken, was Le Sage ten Broek. In 1810 stond Holland in rep en roer, dat 3 Ka- blunders voor de rechtbank zal moeten herroepen. Mr. Dobb, in zijn hoedanigheid van rechtsgeleerde betwijfelde of het wel ver standig was, een vertegenwoordiger van de pers toe te laten bij hun samenkomst, maar de autoritaire manier van optreden van Dalrymple deed hem zwijgen. Gedu rende den rit van Nuttonby had de ver tegenwoordiger van het Ministerie voor Indië verteld van de hooge positie, die deze vreemdeling in Indië bekleedde en de eenvoudige dorpsnotaris voelde zich niet weinig geimponeerd. Ook Banks, die zich toch al zenuwachtig begon te voelen, van wege zekere onvoorzichtigheden in zijn publicatie over deze aangelegenheid, was dadelijk gewonnen door de tact en de autoriteit van dezen grooten man en de politie-inspecteurs waren al spoedig ont wapend door de volledige verklaring van recente gebeurtenissen, die Dalrymple hen gaf. Ook Sir Berkely en de dokter luisterde met nauwelijks verborgen verbazing naar het verhaal. Maar aan het eind ervan wa ren zij het allen met Dalrymple eenB, dat ze hun eindoordeel moesten opschorten tot mevrouw Ogilvey in Elmdale was. Dalrymple deed geen poging om de auto- tciten er buiten te houden. Tien jaar lang heb ik gezag uitge oefend over millioenen menschen en dus hoef ik nauwelijks te zeggen, dat ik de laatste zou zijn om in strijd met de wet te handelen. Maar er zijn naar mijn meening omstandigheden die een bsliste en voor zichtige behandeling vragen. Er stierf hier iemand onder vreemde omstandigheden en tholieken in de Kamer een oppositie huif den. te voeren tegen de Regeering, terwijl in 1853, na 273 jaren, pas de Bisschoppe lijke hiërarchie in ons land werd hersteld. Do Katholieken waren echter nog zeer verdeeld en vielen in handen der libera len en telden vooral in de politiek niet mede. Dr. Schaepman wierp zich in 18G7 in den strijd, welke hij nimmer meer heeft ontweken, gesteund door zijn gewel dige werkkracht. In 1874 hield hij in Gouda zijn eerste politieke rede, terwijl hij in 1886 zijn intrede als de eerst© pries ter in de Kamer deed, waarin hij 23 jaren zitting heeft gehad. Eerst bij het afster ven in 1903, besefte men ten volle wat men aan dezen grooten man had verloren. Met een dankbaar applaus werd deze mooie rede van den eerw. spr. beloond. In het tweede gedeelte zette Zijneerw. uiteen den meer practischen kant van de zen avond, het meer idieele der politiek. Al heeft de Kath. politiek een goed verleden, hiermede is men niet klaar. Om de eenheid en voor do Katholieke ontwik- kelng is hoog noodig de vorming van een Katholiek Partijbureau, een centraal punt, waarvan leiding en voorlichting zal uit gaan. De oprichting van dit Bureau is do taak van alle Katholieken. Zijneerw. be veelt met klem dit grootsche doel aan en hoopte dat allen als propagandist dit schoon e werk ter hand zullen nemen, op dat Nooidwijk ook in deze een schitte rend figuur moge slaan. Dat het woord van Zijneerw. wel ingang gevonden liad, bewees, dat staande de vergadering zich een 20-tal propagandisten opgaven, welke direct na de verga dering de verdere werkzaamheden ver deelden. De Yoorz. bracht hierna dank aan den Eerw. spreker voor zijn prach tige rede, vrceg aller medewerking voor het beoogde doel en drong er nog een3 met- klem op aan, dat allen in den vervol ge zouden bewerkstelligen een goed ver gadering-bezoek, wat vooral in het vol gende winterseizoen zoo noodig zal zijn. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. De Koudekerksche brug op Zon dag. Vermenigvuldigingscijfer onveranderd. Overdracht weg aan de provincie. De Electri- ficatie. Aankoop grond. Voorzitter is de Burgemeester. Aanwe zig alle leden, behalve do beer C. A. van Dam. De Voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. De secretaris, de beer B. den Braver, leest de notulen der voi'ige verga dering, die onveranderd worden vastge steld. Missive van den Minister van O. K. sn W., dat voor den dienst 1926 voor uitkee- ring L. O. van bet Rijk te weinig is geno ten een bedrag van 42.45. Missive van den Minister van O. K. en W. dat voor 1927 het bedrag is bepaald voor de ge meente op 7000.10. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een begrooting 1928, met aansporing tot aan schaffing van een motorspuit voor de ge meente en hiervan mededceling aan den Raad te doen. Schrijven van een inspecteur der Dir. Belastingen dat het bedrag voor opcenten voor grondbelasting is geraamd op 7.C80, en dat voor de personeele belasting op een bedrag van 4.500. Vervolgens is ingekomen een adres van de samenwerkende landarbeidersbonden met verzoek tot te werk stellen van werk- loozcn of steun verleening aan uitgesloten arbeiders. De voorz. zegt dat door B. cn W. hierin 'wordt voorzien dopr het verlee- nen van steun aan de werkverschaffing. Schrijven van de A. R. Kiesvereeniging aan den Rijndijk inzake vrijstelling van be taling van bruggelden voor de Koudekerk sche brug op Zondag, uitgezonderd het noodzakelijkste. De Voorz. zegt dat dit adres door B. en W. is besproken, en aan gezien beide gemeentebesturen gebonden zijn aan de voorschriften van Ged. Staten, adviseeren zij 't voor kennisgeving aan te nemen. Ter toelichting deelt de voorz. mede een schrijven van Ged. Staten te hebben ontvangen waarin wordt opge merkt dat door vrijstelling van bruggeld heffing op Zondag voor H. en K. vertra- liet moet worden vastgesteld of Stephen Garth onbekend was hiermee of dat hij op geenerlei wijze er bij betrokken was, hetgeen niet hetzelfde is vóór hij kan worden ontheven van de ernstige verden king, die op het oogenblik op hein rusten in verband met zijn gedrag van twee jaar geleden. Ik heb niet de eer rar. Ogilvoy of zijn vrouw persoonlijk te kennen, maar ik ben overtuigd, dat zij niet de achting van allen, die hem kenden, zouden hebben kun nen winnen in de twintig jaar, dat ze in dit huis hebben gewoond, als ze in staat waren geweest een afschuwelijken moord te begaan. Ik ben overtuigd dat mevrouw Ogilvey ons volkomon zal kunnen inlich ten. Zij is onderweg hierheen en haar dochter zal haar in York ontmoeten. Naar alle waarschijnlijkheid zal één van ben, of misschien wel allebei, vanavond nog in Elmdale zijn. En het lijkt me niet onrede lijk, de politie te verzoeken, haar onder zoek in deze zaak, die al twee jaar oud is, op te schorten tot morgen. Komt u hier morgen, laten we zeggen, om twee uur te rug en ik zal u op de hoogte brengen van al de mij bekende feiten. En mijnheer Banks wil ik er in het bijzonder op wijzen, dat degene, die theorieën of beschouwin gen zou publiceeren over deze zaak, vóór dat deze langs den wettelijken weg ten volle is opgehelderd, een zware verant woordelijkheid op zich laadt. Sir Berkeley Hutton had natuurlijk ook nog iets in het midden te brengen. Mijnheer Garth, of mijnheer Ogilvey, zooals hij nu wordt genoemd, is een oud en gewaardeerd vriend van mij, verklaar de hij, cn ik bon vast overtuigd, dat, ging on&la&t in bespicking van het iq i stand komen van het fonds, waartoe is sloten, zoodat deze regeling nog niet wenj goedgekeurd. Hieruit blijkt duidelijk da| geen afwijking van het tarief kan plaatj hebben zonder goedkeuring van Ged. SU ten. Pogingen zullen echter worden aan. gewend tot handhaving van de vrijstelling De heer C. A. van Dam merkt hierbij op dat het wenschelijk was geweest, indien eerst door adressanten inlichtingen waren ingewonnen. De heer Buitenhuis wjji erop dat de brug geen particulier eigen dc*n is, waarop de Voorz. nog eens den nadruk legt op het feit, dat beide gemeen, tebesturen niets kunnen en mogen doen zonder goedkeuring van Ged. Stalen, die de brug zoo spoedig mogelijk willen zien vrij te krijgen, door vorming van eon fonds. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer doi plaatselijke inkomstenbelasting voor 1928- 1929. De Voorz. deelt mede dat door d« inspecteur der Dir. Belastingen het b* drag van belastbaar inkomen is gebracht op 47.500. B. en W. adviseeren het vejv menigvuldigingsgetal te houden op 1 on geeft omtrent dit punt eenige nadero to«. lichting, waarop de raad besluit overeen komstig het voorstel van B. en W. voor 19281929 het getal te houden op 1. Hierop komt aan de orde een voorst* van B. en W. inzake overdracht aan di Provincie in eigendom beheer en onder houd, op nader vast te sf-ellen datum, vai den weg HazerswoudeBoskoop en Zeg waartHazerswoude Rijndijk, voor zoove Hazerswoude aangaat. De Voorz. geef een nadere toelichting van dit punt, waal uit blijkt dat bij het wegenplan in betrek king tot HazerswoudeBoskoop ook d< Gemeeneweg, dus ook de tol, is opgeno men. Na breedvoerige besprekingen, waar aan door verschillende leden wordt deel genomen, wordt goedgevonden het geheel» net der wegen aan de Provincie aan bieden, in afwachting van bevredigende voorstellen der Provincie inzake de tol aai de Gemeeneweg. De heer Jac. van Bed informeert of ook de kom van het dorp daarbij is inbegrepen, waarop de voorzit ter mededeelt dat de kom van het dorp door Ged. Staten wordt vastgesteld er voor rekening der gemeente blijft wat hei onderhoud betreft. Besloten werd, zoodr» een bevredigende oplossing is tot stanij gekomen, deze zaak opnieuw aan de orde te stellen ter afdoening. B. en W. vragen machtiging, tot benoe ming van een deskundig adviseur in ver band met voorstellen tot electrificati der gemeente (De heer C. A. van Dan komt ter vergadering). De voorz. geeft om trent deze zaak een nadere toelichting er deelt, mede dat met de directie van dt lichtfabrieken te Leiden verschillende b* sprekingen hebben plaats gehad omtrent deze zaak, waarbij geen bevredigende op oplossing werd verkregen. B. en W. ach ten het gewenscht zich in deze door eei deskundig adviseur te laten inlichten de voorz. schorst, voor verdere mededry^ lingen, de openbare vergadering. Na heropening der vergadering stellen B. en W. voor deskundig advies in te win nen en vragen voor de daaraan verbondei kosten een blanco crediet van den raad waartoe wordt besloten. Aan de orde komt een voorstel van B en W. tot aankoop van een perceeltje grom bij de Gemeenewegsbrug. Ter nadere toe lichting deelt de voorz. mede, dat het ge wenscht is dit perceeltje, dat eigendon van het R. K. Kerkbestuur op het dorp is, eigendom der gemeente te doen worden bij eventueele verbreeding en verandorinj aan de brug op de Gemeeneweg. Het per ceetje grond ter grootte van 45 M2. waar op een oud gebouw staat, is door het R.K Kerkbestuur te koop aangeboden aan d< gemeente voor 600. De voorz. geeft in overweging van de gunstige gelegenheid gebruik te maken die thans wordt gebo den, om bij noodige verbreeding van d< brug gelegenheid te hebben daaraan t« kunnen voldoen. De heer M. Heijker wij» er op als lid van het R. K. Kerkbestuui er op te hebben aangedrongen, in het be lang van de gemeente, dit gedeelte grom voor een kleine som aan 3e gemeente t doen overgaan, om bij noodige verbree ding der brug te beschikken te hebbel over genoegzame gelegenheid. Het voo stel aan B. en W. in stemming gebrach wordt met algemeene stemmen aangenc» men. De heer M. Heijker onthoudt ziel van stemming. Besloten wordt tot he aangaan van een geldleening ten bedrag* van 5000 ten behoeve van het nood wanneer hij gestoken zou worden door een wesp, hij als verontschuldiging zou aao voeren, dat dat. arme beest alleen maai probeerde zich te beschermen tegen denk beeldig gevaar. Stephen Garth iemand vermoorden! Onzin! Ook Notaris Dobb geloofde niet, dat zijn vriend in staat zou zijn tot een moord Ik weet zeker, dat mijnheer Garth dien brief aan den lijkschouwer schreef. Ik heb zijn handschrift herkend. Hij moet daarom geweten hebben, dat er iemand was ge storven en nam zijn toevlucht tot eon bui tengewoon vernuftige methode, om de autoriteiten op een dwaalspoor te leiden Dat op zichzelf is een vergrijp tegen d< wet, waarvan de omvang alleen kan wor den vastgesteld wanneer we de waarheii kennen. Ik ben het eens met Sir Rober Dalrymple, dat wij de komst van me vrouw Garth, moeten afwachten, voord» er verdere stappen gedaan worden. Onder tusschen is het van groot belang, dat géei woord, van wat er hier tusschen deze viel muren is besproken, naar buiten komt. Dus we kunnen er op vertrouwen, da' Sir Robert Dalrymple ons ervan zal ver wittigen, wanneer mevrouw Ogilvey is aao gekomen?, was de zakelijke vraag va: den inspecteur van politie. Dalrymple beloofde dit goreedolijk. Zijl diplomatie had succes gehad, want de ver gadering werd opgebroken en allen ware: voldaan over deze schikking. (Wordt vervolgd). I

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6