BRIEF UIT ROME BUITENLAND. BINNENLAND. LUCHTVAART 19a Jaargang. WOENSDAG 18 APRIL 1928 No. 5851 De ABONNEMENTSPRIJS bedraug' bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pe» week f?.f=>0 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pe» week 12.60 pei kwartaal franco pier post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is roo» de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5C ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nnmmerc 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. li OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone odvertentiên 30 cent per rigfll Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bei r. dubbele var het tarief berekend. 3 Kleine edvertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum en was huur, koop en verkoop f 0.50 - tf—wwrrwMimi—mi Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Pauselijk Instituut der Christelijke Archaeo!ogie. Een machtig blok van bijna veertig me ter front, dertig meter diepte en twintig meter hoog, is het Pauselijk Instituut der Christelijke Archaelogie, waarvan de eer ste steen plechtig door den Kardinaal-Vi caris van Rome, Card. Pompili, werd ge legd op 6 Febr. 1926. Terwijl het gebouw werd opgetrokken met den bouw van zulk een kolossaal stuk gaan gauw twee jaar heen, en men wilde niet wachten met de cursussen ving men in November 1927 met de lessen aan, die voorloopig ge geven werden in lokalen, die door het Oos- tersch College (daar in de buurt) voor dit doel welwillend werden afgestaan. Een H. Mis ging vooraf bij het graf van St. Pieter; daarop werden (15 November 1927) Pro fessoren en studenten aan den Paus voor gesteld, die hen met groote minzaamheid en zeer principieel toesprak. Het is over bekend dat deze hee'e idee en deze heete bouw van Z. H. zelf is uitgegaan en dat Hij het reusachtig Instituut, 't welk totaal 3.5 millioen lires kostte, heeft betaald uit giften, die Hij persoonlijk ontving. 11 Febr. 1928 was het Tnstittuut voltrok ken. Toen werd het met bijzondere plech tigheid ingewrd. Met Kard. Gasparri als vertegenwoordiger van Z. H. waren te genwoordig Kard. Pompili, Merry del Val. Tacci. Bis'eti en Ehrle: de leden van het Corps Diplomatioue, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en 's Pausen Huisorelaten. Af gezanten van tal van Katholieke Universi teiten en Instituten waren aanwezig, ter- viil bn'v. de Katholieke Hogescholen van liis.se], Lyon, Toulouse en Nümeeen sehrïf- -ehTc'hun eretekwenschen hadden gezonden. De grnntschheid van de uiterst solemnee- e plechtigheid dezer opening kan enkel worden gewaardeerd door wie het hoog be- ang begrijpt dat, volgens de inzichten der Pausen van de latere tijden Pius IX, Leo KTII, Pins X, Benedictns XV en nu Pins XT, geV"en if in de bestudeering der oud christelijke Monumenten. Dit belang stond hij Hen vast, een hooff betern? voor de ver dediging des geloofs. Dit briikt uit Hun da den, namehik uit de enorme sommen, die Zij besteedden voor de opgravingen én de instandhouding dezer waardevolle monu menten Pius XI bekroonde deze strevingen door de stichting van het Instituut voor Christelijke Ayhaelogie" („Christelijke" beteekent hier doodeenvoudig „Roomsch" dit blijkt telkens). Men begrijpe echter wel dit „Instituut". lo. De Paus heeft alle bestaande Ge nootschappen, die zich vroeger aan de Christelijke Archaelogie wijdden, in één Vereeniging („Instituut" d. i. instelling) saamgebracht; namelijk: de geleerde „Aca demie voor Christelijke Archaeologie", die, in zeer beperkten kring, wetenschappelijke verhandelingen hield over archaelogische onderwerpen; dan de sinds 1852 bestaande „Commissie van de Chr. Archaelogie", die ook een tijdschrift uitgaf en welke zich op maakte om de Catacomben en andere voor de kennis der oudste Christenheid waarde volle plaatsen bloot te leggen de daar ge dane vondsten te bestudeeren, te rang schikken en te verklaren. (Daarin is Mgr. Wilpert na de Rossi de meester, wat Z. H. de Paus nadrukkelijk onderstreepte, door enkel Wilpert te willen benoemen als hoog leeraar der Iconographie aan Zijn nieuw Instituut). Dit Instituut is dus vooreerst de vereeni ging, in één groot geheel, van alle be staande op dit gebied. 2o. De zetel van dit „Instituut", dat dus nu heet „Het Instituut" is het monumentaal gebouw, dat thans oprijst aan de Piaza Santa Maria Maggiore, evenwel met het grootste front gekeerd naar de breede straat Via Napoleone III. Wat vroeger persoonlijk werd bestudeerd, vindt nu daar zijn krachtige eenheid; dit centrum man keerde: een gebouw, waar de gevonden stukken, in ruime lokalen ondergebracht, kunnen worden onderzocht; waar academi sche voordrachten door erkende deskundi gen worden gegeven over de Christelijke Archaeologie; waar in een geregelden cur sus (van drie jaren) de jonge mannen aller landen leiding en vorming ontvangen. En zulk een Instituut en zijn zetel, gelijk Mgr. Prof. Dr. Kirsch, de eerste, door den Paus zelf benoemden, directeur van „het Instituut" in zijn openingsrede aan merkte, kon enkel bestaan te Rome, daar enkel te Rome zulk een schat van monu menten over de eerste Christenheid gevon den wordt. Dat de uiterst kostbare bouw van het Instituut de kosten volop waard was, zal ik U in een tweeden brief, n ar ik hoop, duidelijk maken. Rome, April 1912. F. HENDRICHS SJ. ITALIË. FASCISME EN KERK. De Paus over rechten en pachten der ouuers in de opvoeuing. Meer waakzaamheid dan ooit geboden. Naar de „Kü.n. Voiksztg." uit Rome ver neemt, heeit de H. V auer Zondag in ecu toesyiaaK tot den nationalen raad van het italiaansche Katiioiieue mannenverbonu weaerom over de rechten en plichten der ouders in zake de opvoeding hunner kin deren gesjiroken. De tl. Vader herinnerde er aan, dat Hij reeds meermaten zijn bezorgdheid over dit zoo belangrijke punt geuit had, een be zorgdheid, weake de laatste weken nog verveelvoudigd en versterkt was. Hij had ook reeds meermalen verklaard, dat men de Kerk de haar door God toever trouwde zending voor de Christelijke op voeding niet mag ontrooven. En geiijk het duidelijk is, dat de Kerk alleen de midde len tot een dergelijke opvoeding bezit, zoo is het eveneens duidelijk, dat een opvoe ding, welke zedelijk en geestelijk en niet alleen fysiek en materieel wil zijn, in een Katholiek land slechts Christelijk kan zijn. Het gaat hier om de plaats, welke zon der eenige concurrentie de Kerk in deze zoo delicate en voor de individuen het ge zin*' en de maatschappij zoo belangrijke aangelegenheid toekomt. Daarom moeten alle Katholieke man nen, vooral de huisvaders, in deze zaak steeds, maar nu meer dan ooit, het oog open en oplettend, het hart moedig hou den. RUSLAND. DE ATHEidk._-dAlv<» AGNE DER SOVJETS. De schouwburgstaking en haar einde. De „Times''-correspondent -te Riga me-dt: JJe voornaamste stuatschouwburgen le Meskou hadden voor het Russiscue Paaschfeest, dat op het einae der aigeioj- peu week begon, een soort staking aigo- kondigd. .De altisten weigerden aan de instruc ties om ooi stellingen te geven te gehoor zamen, omdat net „tegen de traditie was. De „anti-God"-bcncl, de centrale organi saties van vakverenigingen en annexe roode lichamen protesteerden tegen deze „sabotage van hun anti-godsdienstig pro gram en verzochten, dat den zangers ver boden zou worden in de kerken te zingen. Thans wordt uit Moskou gemeld, dat deze schouwbv.rgstaking kortweg is opge heven. Het volkscommissariaat van cader- wijs hield een conferentie en verklaarde de weigering der artisten om te spelen onwet tig, omdat zij door godsdienstige gemoeds bezwaren de anti-godsdienstige Pqaseh- campagne van de regeering in de war ge stuurd had. Het volkscommissariaat vaaidigde daar om een bevel uit, dat lie schouwburgen gedurende het geheele Paaschfeest moes ten geopend blijven, en gaf den vakver- eenigingen opdracht liet program, dat elke schouwburg moest geven, op te maken. Karakteristiek ..ceg, vraagt de me-le- deeling.niet of de artiesten er mede ae- coord gaan, maar stelt kortweg vast, dat het bevel van het. volkscommissariaat kort en bondig hot „incident" slui' De actieve strijd tegen den godsdienst, welke na een betrekkelijke stilte, met Kerstmis nieuwe kracht kreeg, heeft met dit Paaschfeest een ongekende hevigheid bereikt. Van de hoeken der straten, door pers cn radio heeft de regeering de laatste weken in de geheele sovjetunie, wat het officieele orgaan van het anti-Paaschcomité noemt „beslissende operaties tegen onzen klasse- strijd, die ons met Kruis en Bijbel aanvalt" gevoerd. Deze operaties, welke eergiste ren, gisteren en vandaag haar hoogtepunt bereikt hebben zijn vooral bedoeld „om de jeugd uit de bedehuizen te lokken." De instructies aan de anti-Paschen-wer- kers nopen hen hun voornaamste pogingen te concentreeren op „het vangen van kin deren, wier ouders godsdienstig zijn.' Komsomollsi (afdeelingen van de liga der communistische jeugd) in alle dee'.en der sovjetunie hebben instructies ontvan gen om den hoofdkwartieren te Moskou elkeen die tegen „ons, Lenins anti-God kampioenen" werkt, te rapporteeren. De jongste aflevering van het officieele orgaan der Komsomoltsi verklaart, dat „niet alles in den haak is op het anti god sdicr.stige front". Het blad, haalt als een voorbeeld van 's vijands vasthoudend heid het geval aan van 120 monniken, die, toen zij uit het Sergieff-klooster bij Mos kou waren verdreven, een boerderij-ge meenschap, zooals de sovjet-wet toelaat, stichtte. Doch de Komsomoltsi-agenten be richten als een afschuwelijke misdaad, dat deze monniken nog steeds de kloosterlijke regels in acht nemen en zelfs met andere, naar Siberië verbannen monniken in brief wisseling staan. Zij melden eveneens, dat ofschoon het Sergieff-klooster lang geledon in een museum werd veranderd, het nog steeds een zeker aristocraat, vroeger ver bonden aan hot klooster, herbergt, on danks het feit, dat hij weigert een werk zaam aandeel in de anti-God propaganda te nemen. Moscovieten, die de kenmerken van de bolsjewistische politiek meer.cn te begrij pen, uiten de vrees, dat de autoriteiten bezig zijn een nieuw kerkelijk complot te gen de sovjet te v< CHINA. Groot offensief tegen Peking. Eerste successen van de nationalisten. De nationalisten hebben een offensief op groote schaal tegen de Noordelijken geopend. Naar schatting strijden op een irontbreedte van circa 650 K.M. 750.000 man. Een communiqué der nationalisten maakt melding van de inneming van Tsauhsien, Jentsjaufoe en Itsjaufoe, alle in Sjantoeng gelegen. Japanschc voorzorgs maatregelen. Onder voorbehoud van goedkeuring door het kabinet hebben de Japansche marine autoriteiten besloten opdracht te geven, dat twee kruisers en vier torpedojagers, die thans een reis maken, alsmede de krui ser „Isoezoe" met een afd,eeling van 250 matrozen, die zich thans te Jokotoelca be vindt, zich naar Tsingtau zullen begeven. Daar zich reeds een kruiser te Tsingtau bevindt, zullen de daar beschikbare troe pen dan ongeveer 960 man bedragen. De militaire .autoriteiten zien de kwestie an der het oog van heb zenden van troepen uit Japan, indien de toestand verergert. Chineesche piraten weer in actie. Kanonneerboot verraste do reaver,. Het Chineesche koopvaardijschip „Hsin- wah", dat zich op weg naar Hongkong be vond, is door piraten, die zich voor passa giers hadden uitgegeven, overmeesterd en naar de Biasbaai gebracht. Daar werden de lading en de bagage der passagiers in campans overgeladen. Vijf Chineesche passagiers werden door de zceroovers als gijzelaars meegenomen. Terwijl de piraten nog met het overla den bezig waren, werden zjj door een Chi neesche kanonneerboot verrast, waarop /ij de wijk aar het binnenland namen. De ..Hsinwah" zette daarop de reis naar Hongkong voort, geëscorteerd door de ka nonneerboot. EERSTE KAMER. De Algemeene Beschouwingen. De Senaat heeft gisteren de Algemeene Beschouwingen maar weer voortgezet Vandaag komt de 15de spreker aan de beurt. De heer Paul Reymer (R.K.) kwam o.m. op tegen de forensenbelasting. (Deze jongste Katholieke senator is burgemees ter van Hilversum). Op den heer Reymer volgde de heer van der Bergh (S.D.) die, alsof er nog nooit eerder over was ge praat, een zeer uitvoerig betoog hield voor de ongerepte handhaving van het vrijhan delssysteem. Nog pleitte de.heer Smeen- g e (V.D.) voor een regeling van het onder wijs aan schipperskinderen, vroeg cle heer Croles (A.R.) belangstelling en steun voor de Fransche taal; en verdedigde de heer Anema (A.R.) den heer Rutgers tegen de critiek van den keer Wibaut door te betogen, dat onze afgevaardigde ter ontwapeningsconferentie te Genève geheel was gebleven in de lijn door ons steeds in bet belang van den vrede gevolgd. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan W. H. M. Door man, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1928, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeenten Hekendorp, Pa- pekop en Lange Ruige Weide. Tweede Politieke Bijeenkomst te Amersfoort op 14 en 15 April 1928. Op Zaterdag en Zondag j.l. werd weder om eene Politieke Bijeenkomst gehouden in het Pensionaat „St.-Louis" te Amers foort onder leiding van den voorzitter van het Partijbestuur jhr. Rujs de Beeren- brouck. Onder de 125 deelnemers waren 23 leden der Staten-Generaal. Na een korte inleiding van den voorzit- zitter, werd des Zaterdags door prof. dr. J. B. Kors O.P. de inleiding gehouden over het onderwerp „De Kerk en de Politiek". Met groote duidelijkheid en in zuiveren opzet werclen de begrippen Kerk en Poli tiek gedefinieerd, en daaruit worden de verhoudingen van beide helder bepaald. Aan de belangwekkende gedachtcnwisse- ling werd door een twaalftal sprekers deel genomen. Prof. Kors beantwoordde in een keurig betoog cle verschillende vragers, waarop de vergadering met een hartelijk en luid applaus haar dank betuigde. Des avonds werden de deelnemers aan de bijeenkomst aangenaam verrast en ver gast op eene voordracht door Alph. Laudy van het declamatorium „Terwegeaccom pagneerd door den componist Hub. Cuy- 1 ers zei ven. Daaraaan werd verbonden een kort declamatorium over de figuur van Dr. Schaejiman als de tarwe-uitstrooiende zaaier, besloten met de voordracht van l et „Schaepmanlied", gedicht door Alphons Laudy, met muziek van Hubert Cuypers. Dit Schaepmanlied is een uitgave van het comité van Actie voor het Dr. Schaep- manfonds, Fran henslag 8, 's-Gravenhage, en aldaar verkrijgbaar ad 25 ct. per exem plaar. (Woorden en muziek met pianobe geleiding). Het eerste couplet van dat lied luidt: Doctor Schaepman, gij houwer en bouwer Van de Staetsche en paepsche partij, Haar hervormer en stormer en stouwer, Haar verlichter en dichter zijt gij Tn haar vlag naar het daglicht geheven, Door Uw handen omspand en geplant, Ts geweven Uw leven, gegeven Aan het werk voor Uw Kerk en Uw land. De introductie van het Dr. Schaepman lied geschiedde door den baritonzanger Nelissen, en het werd enthousiast ontvan gen en spontaan overgenomen. Des Zondags een H. Mis, waaronder pater dr. Beaufort O.F.M. eene predika tie hield over den tekst: „Dit is onze sterkte, die cle wereld overwint: ons ge loof". Het geloof, dat verwint, moet prac- tisch doorleefd worden. Vooral drio prac- tisohe punten werden voorgehouden: de volgzaamheid aan het Kerkelijk gezag, de persoonlijke heiligng en ,de onderlinge vrede en liefde. Na het ontbijt hield mr. A. baron van Wijnbergen zijne inleiding over: „Wij en de andere partijen waarin spreker eerst historisch de Katholieke Partij beschouw de, en mede daan<t zijn standpunt voor het heden bepaalde tegenover de andere partijen. Daarop ontvouwde zich een uit voerige en hoogstaande gedachtenw:seling waaraan ook door ee zevental Kamer leden werd deelgenomen en waarin ver scheiden meeningen tot uiting kwamen en zich aan elkaar vruchtbaar konden toet- sen. Aan het einde der discussies, nadat de voorzitter de sprekers en. bijzonderlijk cle gastvrije Broeders van St. Louis had be dankt, werd het nieuwe Dr. Schaepman lied aangeheven. De bijeenkomst werd besloten met een Lof, waaronder het Te Deum werd ge zongen. Met groote voldoening mag op de twee de Amersfoortscl o bijeenkomst worden teruggezien. De stemming die er heersebte was buitengewoon opgewekt en aange naam. De besprekingen leerzaam cn ver- derend. Algemeen was men voldaan. Overste J. H. C. P. Brandt, t Gisterenmorgen toen de commandant van het 20sle regiment infanterie te Har derwijk, luitenant-kolonel J. H. O. P. Brandt, met zijn oppasser een ochteudrit maalde te paard, voelde hij zich plotseling onwel. Hij stapte af en zakie dadelijk ïn- li. 5iet behulp van ecu landbouwer heeit de oppasser hem naar het sanatorium Sonncvanck vervoerd, waar geconstateerd werd dat de dood reeds was ingetreden. Overste Brandt bereikte den leeftijd van 54 jaar. „Gouden Hoofd" te 's-Gravenhage verkocht. Het bekende cafe-restaurant „Gouden Hoofd" aan de Groenmarkt te 's-Graven hage is aangekocht door den eigenaar van liet gelijknamige restaurant te Rotterdam voor de som van vier ton. Het vuil van 's-Gravenhage naar den oven of naar den akker? Minister Kan heeft een antwoord ge zonden aan B. cn W. van 's-Gravenhage op hun voorstel aangaande de mogelijk heid het stedelijLen afval van ten oven te redden en naar den akker te brengen. Het antwoord zou men een tegenvoor stel kunnen noemen, dat evenwel aan de Haagsche voorwaarden zeer ver tegemoet komt. In ieder geval doet de Minister een voorstel, dat boneden de verbrandingskus- ten b'ijft en dus voor den Haag voordee- lig is. Indien de Minister en den Raad het eens worden en daaraan valt nu moei lijk meer te twijfelen zal het vuil wor den afgenomen door het Landschap Dren te, waarachter de Regeering zich als ga- rante zal stellen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De atheïsme-campagne der Sovjets bij gelegenheid van de Paaschdagen. Groot offonsief tegen Peking begonnen. De „Bremen" kan op Greenley-eiland niet gerepareerd worden. De Duitschers zuiien zoo spoedig mogelijk met een vlieg tuig het eiland verlaten. (Luchtv. le blad). De heer van Lear Black heeft grootschs plannen voor een vlucht van Cairo naar Tokio. (Luchtv. le blad). Bij een overstroon ing van een mijn zijn te Moekden in China bijna vijfhonderd mijnwerkers verdronken. (Telegrammen). BINNENLAND. De installatie van den Postraad door mi nister Van der Vegte (1ste Blad). Luitenant-kolonel J. C. P. Brandt, com mandant van het 20ste Regiment Infanterie te Harderwijk, is overleden. (1ste Blad). Onze deskundige medewerker vervolgt zijn beschouwing o* er de bloemententoon stelling te Aalsmeer (lste blad) LEIDEN. Wij geven naar aanleiding van het 25- jarig bestaan een geïllustreerd overzicht van de werkwijze van het Gemeentelijk Slachthuis (2de blad). DE DU!TSn"E rcE*""" ••-•it. GEEN REPARATIE OP GREENLEY- EILAND. „Bremen' te ernstig beschadigd. Uit St. John's wordt g l do Duitschc vliegers te zamen met Cuisinier en den mecha.. .ca 'ihibui. de lievige koude en den snijdenden wind on- vernv rid getracht hebben, de te reparceren, zijn zij thans tnt de overt i- ging gekomen, dat de machine te ernstig beschadigd is om op Greenley-eiland gere pareerd te kunnen worden, Zij -n ih -s besloten, de ..Breton" met don "s- brekrr Montcalm" nnar TT.1'fax te ver zenden en zelf on de snelste wijze ma- de beschaafde we; ld te-'"- te he n. Zij zul len zich "-ef het vlieTtirio- van ^uhe Schil ler naar Murray Bay begeven, waar rij door cle Junkers-maehi r- van Herlha Tim- kers te zamen met i '-^nr Fitzmauriee zul len worden afgehaald. Mocht het Junkers- vliegtuig niet te Murray Bay kunnen lan den, dan zullen de Duitsche vliegers het tegemoet vb'eaen met de Fairchild-r- "Ni ne van SehRter. Tn teder geval zal de tocht naar New York en Washington met een Jimkers-vliegtuig gemaakt worden. Fitzmauriee was, naar thans bliikt, voor nemens, naar Murfay Bay te vliegen om daar nieuwe onderdeden voor de „Bre inen' en stof v>r- -'no motor te i o. Hij moest echter, zooals men thans weet, reeds na een vlucht van 20 K M. te Na- tasbkwan een tussehenlanding maken. Het vertrek van Fitzmauriee van Grem- ley-ciland werd te New York druk bespro ken. Allerlei geruchten deden de ronde; volgens sommigen was hij, als eenig En- gc'sch sprekend lid der bemanning, voor uitgegaan om de maatregelen te bespoedi gen, welke het vertrek van de „Bremen" zouden kunnen vergemakkelijkenvolgens anderen had hij zich door een groot New Yorksch blad laten overhalen, dit het eerst het ve~s'ag van den tocht te leveren. Van alle kanten worden pogingen in het werk gesteld om Greerdev-eiland te berei ken. Te New York hebben persfotografen zesduizend gulden geboden voor een plaats aan boord van een vliegtuig, dat zteh onmiddellijk daarheen zou willen be geven. Boven geheel New Founland woeden momenteel hevige sneeuwstormen en do talrijke persvlieetuigen, die reeds sedert Zaterdag gereed staan voor de start, kun nen nog steeds niet vertrekken. Grootsche ontvangst te New York voorbereid. Voor de bemanning der „B r e m e n". Te New York worden plannen bekend gemaakt voor een plechtige ontvangst van do bemanning der „Bremen"de plannen zijn reeds in détails uitgewerkt. Evenals bij de ontvangst van Lindbergh zullen ook ditmaal alle schepen in de ha ven ter begroeting do sirenes laten loeien, een eskader vliegtuigen zal boven de stad kruisen. Op het plein \óór het stadhuis zullen burgemeester Walker en andere «'oornan- staande personen uit New York de beman ning met een toespraak in de open lucht welkom heeten. Veertig radiostations zul len deze plechtigheid over de geheele we reld verbreiden. Daarna volgt een plech-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1