Rechtzaken. KERKNIEUWS. SPORT. Voor Huis en Hof. vxn den eigendom door de gemeente ▼an den grond een bijdrage van het Kijk in den aanleg van een verhoogd trottoir mogelijk zijn. Het zou B. en W. aangenaam zijn ■wan neer door voortgezette onderhandelingen het tot dit resultaat zou kunnen kon cn. De heer ten Cate Brouwer zci'le van meening te zijn, dat B. en W. be ct ge daan hadden nog eens met Water staat te praten dan dadelijk zulk een star re houding aan te nemen. De voorz. antwoordt hierop, dat cr ge confereerd is, maar dat uien toch maai niet voetstoots zoo J1; belrngen van de veiligheid van het ve.keer tu* uit het oog mag verliezen. B. «n W. v.iilen in niets te genwerken, doch v:a ran den an.leien kant ook «e kon mg .■«•icii net de be langen der gen.*j.:-e. Na ver wie uitvoerige toeli.-liting ''oer dca voorz. v de het sihr^vaa 'tin B. en W. goed gek'.- »**i. 16. Benoeming van een lid van het Al gemeen Armbestuur in de vacature-Bree- veld: Door bet Alg. Armbestuur worden aanbevolen de heeren: 1. C. Karsemeijer, 2. H. Haring. Benoemd wordt de heer H. Haring. 17. Voorstel van B. en W. om de tijdelij ke aanstelling van den gemeentewerkman (straatmaker) J. H. Spelt met één jaar te verlengen. Z. h. s. goedgekeurd. 18. Voorstel van B. en W. om den heer J. Wassenaar weer voor een jaar aan te stellen als leeraar in lichamelijke oefening aan de school voor U. L. O. aan den Ouds- hoornscheweg. Z. h. s. goedgekeurd. 19. Voorstel van B. en W. tot verk op van een perceel bouwgrond, aan A. van Dan? q.q. Van de agenda afgevoerd. Daarna ging de raad in geheime zitting. Na heropening der vergadering kwam aan de orde 20. Vaststelling van het vermenigvuldi- ging8cijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting dienst 1928—1929. Up de gemeentebegrooting voor 1928 is wegens belasting naar het inkomen uitg.i- trokken ƒ255.000.—. Bij de vaststelling van die begrooting gingen B. en W., bij de toen bekende gegevens, van de veronder stelling uit dat het vermenigvuldigingseij- fer voor het belastingjaar 1928/1929 op 1.4 zou kunnen worden gehandhaafd. Nu ech ter do aanslagen in de belasting over het belastingjaar 1927/28 zoo goed als alle zijn vastgesteld en de uitkomst bekend is, is gebleken dat de opbrengst beneden de verwacht:. .0 is gebleven. De opbrehgst be draagt in totaal 245.886.waaronder 4312.is begrepen wegens aanslagen over vorige dienstjaren. Hiervan is 165.000 ten goede gekomen aan het be- grootingsjaar 1927, zoodat voor de begroo ting 1928 een bedrag van rond 80.000. beschikbaar is gebleven. Op de begrooting voor 1928 is als overschot van het belas tingjaar 1927/28 echter geraamd ƒ90.000.— alzoo is de opbrengst 10.000.beneden die raming gebleven. Voor het belastingjaar 1928/29 is op geen meerdere opbrengst te rekenen. Die opbrengst zal dan bij' een vermenigvuldi- gingscijfer van 1.' rond ƒ211000.zijn, waarvan 2/3 of rónd 150000.ten goede komt aan de begrooting van 1928. Op die begrooting is voor deze opbrengst 105000.uitgetrokken. Hierop wordt dus weder 5000.minder ontvangen dan de raming. De begrooting voor 1928 zal dan een nadeel wegens mindere opbrengst van gemeentelijke inkomstenbelasting lijden van in totaal 15000.—. Om voor dit cijfer dekking te hebben zou het vermenigvuldi- gin-"ïjfer gebracht moeten worden op 1.5. B. en W. hebben zich de vraag gesteld of het niet wensehelijk is om het verme- nigvuldigingscijfer nog meer te vei-->- gen. Zroals reeds is opgemerkt zal bij een verhooging tot 1.5 voorzien worden in een bedrag van ongeveer ƒ15000.—. Wordt deze verhooging verkregen, dan zal zijn bereikt dat de opbrengst van het belas tingjaar 1928'29' zoodanig is, dat hiervan f 172.000.gebracht kan worden op de becrooting voor 19^8, waardoor de totaal- opbrengst dan "al zijn 80000.-j- 172000.— is ƒ252000.—. Deze blijft dan nog 300?.— beneden de raming. Er is nu tweeërlei gevaar dat dit ver- menigvuldigingscijfer van 1.5 voor den dienst 1929 niet toereikend zal zijn. In de eerste plaats kan het totaalinkomen dalen en in de tweede plaats kan het blijken en de w"-*-*--' :'-1::'-heid daarvan is zeer groot dat de uitgaven van het hoofdstuk Operbare Werken met name zich moeten uitzetten. Ook in verband met de vermin dering van de r"i-fflng jrl dit jaar (1928) is daarom het denkbeeld aanlokke lijk om met het ormenigvuldigingscijfer nu iets hooger te gaan dan beslist noodig is voor den diers4- 1928. B. en W. zullen gaarne aan het oordeel van den raad on derwerper. of e?n voorzichtige politiek daarom niet vraagt het vermenigvuldi- gingscijfer, nu zoo bijzondere omstandig- he-^n zich voordoen, to brengen op 1.6. De heer Herngrcen beveelt spoedige toepassing van de vermakelijkheidsbelas ting aan, zoomede het heffen van 40 opcen ten op de vermogensbelasting. De heer ten Cate Brouwer dacht, dat er geld genoeg was en spr. oefent, nu dit niet zoo blijkt, critiek uit op den aankoop van een perceel grond aan de Stationsstraat. Voorts wenscht spr. de geldleeningen der gemeente te converteeren op een lagere rentevoet. Spr. zal noodgedwongen voor de belnstingverhooging Btemmen. De heer v. Dijk wil bezuinigen op de verschillende begrootingshoofdstukken. De heer Bergshoeff wijst op het gevaar, dat de hooge belasting de inwoners op de vlucht jaagt. De voorz. ontkent, dat de gemeente op te grooten voet leeft. Men moet met de ont wikkeling meegaan. De grond aan de Sta tionsstraat is voor de gemeente van zeer •veel belang en men kon dezen aankoop niet. voorbij laten gaan. De heer den Ouden stelt ten slotte voor den belastingfactor niet op 1.6 maar op 1.5 te brengen. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag toont de heer ten Cate (Brouwer met cijfers aan, dat een brcedo spoorhaven aan de gemeentebedrijven op den kolenaanvoer jaarlijks 12.000 bespa ring geeft. Hierna volgt sluiting der vergadering. Onbestelbaar. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de eerste helft der maand April. Brieven Binnen land: 1. Meubelfabriek Bloemgracht 71, Amsterdam 2. Bureau van de Standaard N.Z. Voorburgwal 5860, Amsterdam. Briefkaarten, Binnenland: Een briefkaart zonder adres. Geboren Clasina Margaretha, doch ter van F. H. van der Heijden en H. D. den Ouden Anna, dochter van P. J. Zpidam en J. van Greuningen Jan, zoon van C. Blanken en S. C. van Delft Gijs- bert, zoon van J. Eikelenboom en E. den Braver Jacoba, dochter van K. Boon en F. van der Wel Frederiea Gozina Aal tje, dochter van J. Houwlo en I. G. Diep- huizen Geertruida Margaretha, dochter van J. van Leeuwen en W. S.#Mostert Nicolaas, zoon van F. J. Kempen en J. A. Koot Hendrik Leendert, zoon van J. C. Rietveld en H. van Dam Gertruda So phia Maria, dochter van M. W. v. d. Linden en C. H. G. M. Geurts. Overleden: B. S. Lam 75 jaar P. van der Maal wed. van K. Vergunst 63 jaar C. H. van Geffen wed. van J. S. M. Breukel 74 jaar. Gehuwd: T. B. Smeding jm 23 jaar en D. Idenburg jd 21 jaar J. Wijbenga weclr. 51 jaar en J. de Winter jd 45 jaar. Ondertrouwd: J. A. de Vries en M. A. Hoogervorst J. Nederboff en A. Dongelmans W. L. van Leeuwen en M. Houtman M. van den Akker en G. Ver- duijn. BOSKOOP. Geboren: Geertruida Elizabeth d. v. G. J. Tuithof en C. J. Opviel. Ondertrouwd: W. C. Mettrop ©n M. Broer. G. Korpershoek en C. J. van der Willik. Getrouwd: D. Blom, 24 jr. en G. J. de Bruin 22 jr. Overleden: Teunis Hooftman 75 jr. R. G. Liefhebber echtgen. van K. Slap- pendel 41 j. Margaretha W.' M. Kort man 3 j. J. v. d. Berg echtgen. van J. de Mol 47 j. Geertje C. v. d. Plas 36 j. Clara M. Vergeer 9 j. ZEVENHOVEN. Verleend. Bouwvergunning is aan den heer N. Veenboer verleend voor den bouw van een slachthuis. De groote verkeersweg. De aan to leggen groote verkeersweg Amsterdam Rotterdam is geprojecteerd, kort achter de Hooge Dijk aan de Kromme Mijdrecht Naar we vernemen, moet er zelfs een boer derij afgebroken worden. Tijdelijk onderwijzeres. Wegens ziekte van de onderwijzeres aan de Bijz. school aan den Hoef is tot tijdelijk onder wijzeres aangesteld mej. Van Nes te Am sterdam. Geboren Elisabeth d. v. H. Roden burg en G. v. Leening te Nieuwveen. Martina Johanna d. v. A. Hassing en C. G. v. Scheppingen. Ondertrouwd: L. 8. Slingerland jm. 24 j. en A. Hendrikse jd. 25 j. van Ter Aar. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Een kostbare stok. Heden werd de zaak voortgezet der Visschevijwet-overtreding te H i 11 e g o m. De verd. F. J. T. en B. S. waren versche nen. W. v. Z. liet verstek gaan. Deze zaak was aangehouden, om te onderzoeken of een bij de overtreding in beslag genomen stok eigendom van derde was,' het was een kostbare stok. De ambtenaar vroeg tegen de drie verd. 8 of 8 dagen met verbeurd verklaring van schakel en stokken en met teruggave der kostbare stok aan J. v. d. J. te Hillegom. Uitspraak conform. Melk venten. N. D., melkslijter te Hillegom, had melk laten uitventen uit een emmer met deksel in plaats van met kraan, in strijd met het melkbesluit. Get. C. D. te Hille gom verklaarde de melk met een maat uit de emmer te scheppen. Deze zaak was aangehouden, daar getuige op de vorigo zitting niet was verschenen. De ambtenaar vraagt de rede van niet verschijnen. Het knechtje vertelde thans dat zijn baas te gen moeder had gezegd dat Cornelis niet behoefde te verschijnen; de zaak was al geregeld. De ambt. eischt tegen verd. 5 of 5 dagen .Uitspraak conform. Hij was het niet. D. S., te Haarkmeer, kwam er beter af. Diens zaak was aangehouden, om verbali sant te hooren. Verd. was ten laste gelegd te hebben gereden op een rijwiel te Roe- lofarendsveen zonder licht. Verd. kwam met twee getuigen verklaren, zooals hij in vorige zitting had beloofd, dat hij Li Leiden was op dien dag en dat uur, nl. 4 Maart 8.20 uur 's avonds. De verbalisant, Joh. Maria Beijens, gem. politie te Roelof- arendsveen, had D. S. zien rijden; had daarna zijn boeken of registers nagegaan en toen geboortedatum en woonplaats van de thans gedagvaarde genoteerd. Thans ter zitting blijkt, dat verbalisant de ver keerde geboortedatum en woonplaats heeft geboekt, daar de overtreder een andere D. S. is geweest. Het O.M. merkt op, dat verbalisant dit voortaan andera moet doen D. S. vraagt of hij nu maar twee maal voor niets heeft moeten vérschijnen om 'n anders vergissing. Het O. M- vraagt vrij spraak. Uitspraak conform. Was er kwade bedoeling in het spel? N. D., slager en koopman te R ij p w e- tering, had een varken ter keuring aan geboden op 23 Febr. jl. waaruit door hem uit de rugwervels T. B. C. verschijnse len met een mes waren verwijderd cn waarvoor door hem vet in de plaats was gesmeerd. Het was een varkon van K. aldaar. Get. W. Volkersma, te Alkemade, keurmeester bij den Keu ringsdienst Leiden, had de indruk, dat verd. hem om den tuin wilde leiden om het beest goedgekeurd te krijgen. Get. heeft den Directeur te Leiden opgebold en hem met het geconstateerde in kennis gesteld. Verd. gaf toe vet er ingedaan te hebben, maar hij had het niet gedaan om te ont duiken, want het varken had veel meer T. B. C. kenteekens. Verd. is al eens eerder veroordeeld voor de vleeschkeuringswet overtreding, nl. in 1925 om welke reden het O. M. vraagt, in aanmerking nemend de ernst van het feit, 150 of 30 dagen. Verd. vraagt clementie, daar hij anders dc gevangenis in zal moeten. De Kantonrech ter veroordeelt hem tot 100 of 20 dagen. Een koe, die water-melk geeft. B. B., veehouder H i 11 e g o m m e r d ij k heeft de verordening van het melkbesluit overtreden. Verd. is ten laste gelegd, 3 pet. water aan do melk te hebben toegevoegd. Verd. ontkent. Hij had een koe, die, naar hij vermoedde, verkeerde melk gaf. Water had hij er absoluut niet aan toegevoegd. Het O. M. merkt op, dat hij moet zorgen, dat de melk absoluut deugdelijk werd af geleverd en dit is door verd. niet ge schied. Ook is verd. in 1925 al eens ver oordeeld voor een zelfde overtreding. Ge tuige Jan Jacob Luijten, scheikundige van den keuringsdienst Haarlem, heeft de melk scheikundig onderzocht en uit het vries punt was hem vast komen te staan, dat 3 pet. water is toegevoegd. Hetgeen verd. voorgeeft is alleen mogelijk als alle cijfers afwijken, doch de cijfers van vet, eiwit enz. waren geheel normaal. Verd. houdt vol geen water te hebben toegevoegd. Hel O. M. vraagt 150 of 25 dagen. Verd. zegt in hooger beroep te zullen gaan. De Kan tonrechter veroordeelt conform den eisch. Vuile of geroomde melk. P. van S., te H i 11 e g o m m e r d ij V, heeft ook het melkbesluit overtreden. Ver dachte is ten laste gelegd, melk met te weinig vetgehalte te hebben afgeleverd. Uit het onderzoek was komen vast te staan, dat de melk ontroomd was. Verd. begrijpt niet waarom hij terecht staat Bij verdachte is een monster genomen. Daarna niet meer. Eerst was hem door den keur meester controleur gezegd dat de melk vuil was, en was men hem komen zeggen, dat het verhaal niet door ging en nu staat hij terecht niet voor vuile melk, maar voor een andere overtreding. Got. Jan Jacob Luijten, scheikundige, heeft de melk onder zocht en geconstateerd dat het ontroom- de melk was. Het O. M. vraagt aanhouding dezer zaak om verbalisant te hooren. Al dus wordt door den Kantonrecnter beslo ten. J. v. E., landbouwer te Ha.9rl.meji' had ook melk in voorraad gHiad, dien niet goed van vuil gezuiverd was. Verd. laat. verstek gaan. Het O. M. vraagt 5 of 5 dagen.'Uitspraak conform. G. v. H., landarbeider in dienst van J. G., had op zijn bedrijf aan den Sloterweg te Haar 1. meer eveneens melk in voor raad gehad, waarin vuil aanwezig was. Verd. geeft toe, dat deze me'k niet gezui verd was. Dit geschiedde als do melk wenl gehaald. Dan werd ze gemeten en tegelijk gezuiverd. De scheikundige Joh. Jacob Luijten, heeft de melk onderzocht en het vuil geconstateerd, maar b'j gelooft aan do mogelijkheid van verd. verklaring. Verd. verzekert dat het hem nu niet meer over komen zal dat de molk ongezuiverd staat. H:j is er zeker van altijd goed gezuiverde melk te hebben afgeleverd. Het O M. •vraagt 5 of 5 dagen. Uitspraak conform. Te vroeg gaan bakken. G. V., bakker te Roelofa^ends- veen, heeft de arbeidswet in zijn bakkerij overtreden; hij heeft daar J. M. en P. S. 's morgens om 3 uur laten arbeiden. Get. J. M. verklaart, dat zijn patroon ziek was, daarom waren zij beiden een uur vroeger begonnen; zij waren bang anders niet klaar te zijn op tijd. Het O. M. vraagt 2 maal 4 of 2 maal 4 dagen; de Kanton rechter vermindert het tot 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis. Moord. 15 jaar gevangenisstraf. Het Bossche Gerechtshof veroordeelde K. de V., mijnwerker te Brunssum, die we gens doodslag op L. Rcimersdal door de Maastrichtsche rechtbank veroordeeld was tot 10 jaar, terwijl do advocaat-generaal bij het Gerechtshof 20 jaar had geëischt, tot 15 jaar gevangenisstraf. Mishandeling of hinderlijk volgen van een arts. Reeds meer dan anderhalf jaar wordt dr. F. H. St. aan de Mathenesserlaan te Rotterdam lastig gevallen door de 33-jarige juffrouw A. M. L. D., die maar steeds te gen allerlei ingebeelde kwalen en ziekten bij deze en andere artsen wenscht genezing te zoeken. Zij loopt dan ook naarstig de spreekuren van verschillende artsen af, anti-cham- - breert in de wachtkamers van de polikli niek en schijnt daarbij zich zulke eigenaar dige gedragingen te veroorloven dat do politierechter haar al eens een geldboete terzake huisvredebreuk moest opleggen. Zulks ontmoedigde de artsenij-minnende juffer in geenen deele. Met vernieuwden ijver postte zij voor de woning van dr. St. en trachtte de aandacht op haar miskende persoon te vestigen door het werpen van steentjes tegen de ruiten wanneer haar bellen geen gehoor vond. Wat dit laatste wel het geval dan onthaalde zij het belle meisje op een uitgelezen collectie niet oir- bare toevoegsels. Doch eens, het was op 18 Jan. 1928, had mej. D. het geluk den dokter te zien buiten treden. Haar verontwaardi ging over de geweigerde medische behan deling strekte haar arm en vond uitweg in een slag van haar regenscherm boven dr. St.'s onschuldig hoofd. Deswege stond zij voor de Rotterdam- sche Rechtbank terecht. Zij beweerde dat de aangerande medicus haar een klap had toegediend, welke haar over het trottoir deed schuiven en haar het herinneringsvermogen van haar toen volgende wandaden zou benomen hebben. Anders verklaarde evenwel het dienst meisje. Toen de juffer op den doktor toe- stoof had deze haar, ten einde raad, opzij geduwd. Mej. S. viel, toen, sprong weer op en bezigde daarop haar parapluis als strijd- knots. Maar dit ontkende de vervolgende pa tiënte ten sterkste en voerde juist aan, dat zij al zevenmaal door dr. St. mishandeld was inclusief een schop in een tramwagen. Nu de geldboete van den politierechter do juffrouw niet van de dwalingen haars weegs-had kunnen terugvoeren, meende het O. M. dat een week hechtenis wellicht be ter het gewenschte effect zou sorteeren. De verdediger, mr. C. Beerman, bestreed het ten laste gelegde en bepleitte opleg ging van een kleine geldboete. De uitspraak zal vallen op 26 April. Mgr. Dr. Jan Olav Smit Mgr. Dr. Jan Olav Smit, Apostolisch Vicaris van Noorwegen en Spitsbergen, ti tulair bisschop van Paralus, zal zich bin nenkort naar Nederland begeven. Mgr. hoopt de Bossche Missie-tentoonstelling te bezoeken'. Gedurende het Pinksterfeest zal Mgr. te Deventer verblij%-en en daarna naar Rome vertrekken. Vandaar zal hij via Deventer weer naar zijn residentie te Oslo terugkeeren. BILJARTEN. Leidsche Biljartbond. De uitslagen der gespeelde wedstrijden gedurende vorige week luiden: Tweede klasse. Th. Roest 124 27 20 4.59 (D. O. S. Ila) H. J. den Heijden Jr. 150 28 33 5.35 (F. O. G. I) H. Slewe 150 41 19 3.65 J. Bouman 125 41 12 3.04 N. Langezaal 113 56 14 2.01 J. Tuks 150 57 9 2.60 D. O. S. 387 car., en F. O. G. 425 car To- taal: F. O. G. 844 en D. O. S. 813 car. Derde klasse. B. van Rooijen 125 38 13 3.23 ('t Vierkantje Ila) R. Kantebeen 59 37 7 1.59 (S. D. O. I) C. v. d. Burg 77 48 7 1.C0 M. Geertsma 125 48 12 2.C0 A. L. v. Iterson 105 54 14 1.04 F. J. H. 125 54 22 2.01 't Vierk. 307, en S. D. O. 309 car. Totaal: S. D. O. 776 en 't Vierk. 682 car. J. J. Hoppenbrouwer 125 41 17 3.04 (Concordia I) R. Kantebeen 105 40 18 2.62 (S. D. O. I) A. Br. 125 49 12 2.55 D. Nieuwenburg r*s. 58 48 4 1.20 O. Zierikzee 125 53 ie 2.35 M. Geertsema 116 52 8 2.23 Concordia 375 en S. D. O. 279 car. Totaal Concordia 750 en S. D. O. 486 car. Het bericht, dat Excelsior Ib wederom kampioen is geworden, moet een weinig voorbarig geacht worden, daar Excelsior Ia indien zij de laatste vier partijen, wel ke nog gespeeld moeten worden, wint, nog kampioen kan worden volgens het nieuwe reglement van den L. B. B. ROEIEN. Het congres der F.l.S.A. Op het congres der F.I.S.A., Federation Internationale des Sociétés d'Aviron, dat Zondag in „Parkzicht" te Amsterdam plaats vond,- waren aanwezig België, Po len, Zwitserland, Italië, Hongarije en Ne derland. Besproken werd het systeem van repê- chage en na uitvoerige besprekingen be reikte men een compromis tusschen het voorstel van Zwitserland en België waar bij besloten werd dat alle verliezers in de eerste ronde nogmaals uitkomen en in aanmerking blijven komen voor den eind strijd. Verder werd besloten dat bij de a.s. Olympische wedstrijden in de bestuurde booten (de acht), de (vier met stuurman) en de (twee met stuurman), de jury in een auto langs den kant en bij de andere vier nummers in een motorboot volgen zal. Het volgend congres der F.l.S.A. zal op 31 Juli plaats vinden voor vaststelling van do scheidsrechters en daaraan aansluitend een Olympisch roeicongres voor loting be treffende den eersten dag der wedstrijden. Verdere F.I.S.A.-kwesties zullen behan deld worden op het congres van 5 Augus tus zoo noodig op 9 Augustus. Dit zijn bei de rustdagen van de wedstrijden, welke vermoedelijk zullen aanvangen op 2 Augustus. De finales werden op 10 Augustus vast gesteld. PAARDEN. Maatschappij Renbaan Duindigt De inschrijvingen voor Zondag a.s. lui den: Draven: I. (2 uur) „Zwaluw"-prijs 3e en 4e klasse. 1. Qurville 2000 M., 2. Quiritess 2020 M., 3. Quick G. 2020 M., 4. Oblique B. 2040 M., 5. Quinto II 2040 M., 6. Pailowna S. 2060 M., 7. Rolls Royd 2060 M., 8. Ned- da 20G0 M. II. (2.40 uur). „Kievit"-prijs 2e en 3e kL 1. Quicksilver H. N. 2040 M., Quintaine St.-L. 2010 M, 3. Prinses Olga 2040 M., 4. Present H. 2040 M., 5. Quettevilleroon 2040 M., 6. Ormonde B. 2060 M., 7. Noma B. 2060 M., 8. Oplooper 2060 M., 9. Lord B. V. 2080 M, III. (3.20 uur) „Koolmees"-prijs, 4e kl.: 1. Rimboe 1550 M., 2 Remplacante 1610 M., 3. Qurville 1610 M., 4. Quick G. 1610 M., 5. Quitewell St. L. 1620 M., 6 Quiritesse 1620 M., 7. Niagara 1620 M. IV (4 uur „Vink''-prijs. Ie kl.: 1 Oro Set- zer B 2000 M., 2 Postduifje G 2010 M., 3. Janet Harvester 2015 M., 4 Traviatta 2015 M., 5 Minnetonka 2020 M., 6 Belle Etoile 2035 M„ 7 Argentina 2035 M., 8 Vegrana 2035 M., 9. Kapt. de Bruane 2040 M., 10. Doritha 2035 M., 11 Gerania 20 75 M., 12 Rcsel 2035 M. Rennen: I. (2.20 uur) „Zanglijster"-prijs. 12 Meter. 1 Clairfontaino Öü'/a KG., La Pretentaine 66 KG., 3. Caiman 6olL KG., 4 Kingston Kill 63'/a KG., 5 Cor de Chasse 52 K.G., Hellebore 5U'/s K.G. II. (3 uur) „Leeuwerik"-prijs 1900 Meter. 1. Jacasse 66Va K.G., 2. Santia go 66 KG., 3. Flagnac 65 K.G., 4. Je Sais 'Jout C3'/a KG., 5. Myrrhine 60'/i KG-, 6 Histoiro d'or 51 KG., 7 Hellebore 47*/a KG. III. (3.40 uur) „NachtegaaT'-prijs. 2400 Meter, l Jacasse 66 KG., 2. Santiago 651/- KG., 3 Flagnac 64*/ï KG., 4. Cassard 641/- KG., 5. Syracuse 53 KG., G. Hellebore 46 K.G. 5. (4.30 uur). (Draven) „Merel"-prijs. 3e en 4e klasse. 1. Qurville 2000 M., 2 Quiri tesse 2020 M., 3 Quick G. 2020 M. 4. Ra- benhaubt 2040 M., 5. Oblique B. 2040 M., 6. Quinte II 2040 M., 7. Paulowna S. 2060 M., 8. Rolls Royd 2060 M., 9. Quetteville- zoon 2060 M. Bij uitzondering ditmaal al dus gepubliceerd. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 2e helft April. De werkzaamheden in den tuin zijn tweeërlei: die, welke om de zooveel jaar terugkeeren en andere, welke jaarlijks ge schieden en dan veelal meermalen in den loop van het jaar. Tot de eerste behoort het diepspitten, waarover we nu niet zul len uitweiden. We willen slechts opmer ken, dat het goed en noodig is, dat zoo nu en dan niet slechts de bovengrond wordt omgespit, maar ock de ondergrond flink diep, d.w.z. 3 steek, losgemaakt wordt. De geregeld terugkeerende werkzaamheden zijn: bemesten en spitten, en voorts hak ken, schoffelen en wieden, planton en ver planten, aanaarden, gieten, enz. De mees- len hebben nu hun hof wel geheel of groo- tendeels omgespittoch zal het gedu rende-den zomer telkens weer noodig blij ken een gedeelte voor plants of zaaibed. bestemd, opnieuw om to leggen. Dat be hoeft dan niet zoo diep te gebeuren, 't Is dan slechts te doen om den grond, die hard en stijf, of te droog is goworden, of met onkruid begroeid, voor de zaaiïng en beplanting geschikt te maken. Tegen deze moeite van omspitten moet men niet op zien, want vaak mislukt het zaaisel of kwijnen de planten, die men gezet heeft, omdat de aarde niet is toebereid. Aan onkruidbestrijding wordt dikwijls veel to weinig gedaan. Dit wreekt zich dikwijls meer dan vermoed wordt. Want niet alleen, dat de onkruidplantjes mee- eten, voedsel aan den bodem onttrekken, maar zij nemen ook ruimte in beslag, wel ke dus ontnomen wordt aan de groenten; zij onttrekken tevens vocht aan den grond en verlagen de temperatuur, en naar gebleken is, in niet geringe mate. En ten leste: waar het onkruid niet voldoen de wordt bestreden, daar is meer gevaar voor ziekten, omdat verschillende ziek ten onzer gewassen, veroorzaakt door in secten en zwammen, mede voorkomen bij onkruiden, welke behooren tot dezelfde plantenfamilies. Met meest doeltreffend middel ter on kruidbestrijding is wel het wieden, heb uittrekken en verdelgen der onkruiden, maar dit is een tijdroovende werkzaam heid, en waar men het moet laten doen, te duur. Daarom nemen we onze toe vlucht tot hak en schoffel, waarvan we vooral gebruik kunnen maken als rijea- teelt wordt toegepast. Hebben we een groot bedrijf, dan kan de handschoffelma- chine dienst doen. 't Schoffelen en hak ken heeft nog een andere bedoeling dan onkruidverwijdering; nog niet genoeg wordt de beteekenis er van ingezien. Stij ve, dichtgeslibde, korstige bovenlagen worden losgemaakt, en niet enkel om de lucht toegang te verleenen, maar ook om bij aanhoudende droogte en zonne schijn de verdamping van het bodem vocht tegen te gaan. Dit zal velen vreemd toe schijnen zij zullen meenen, dat door heb schoffelen en hakken de grond nog meer zal uitdrogen. Het tegendeel is echter het geval. Als het bovenste dunne aardlaagje wordt losgemaakt, zal door deze verkrui meling het grondwater voorloopig verhin derd worden hooger te stijgen door de ca-; pillaire buisjes, dat zijn de zeer fijne of haarbuisjes, dan de laag, welke men heeft verbrokkeld. We laten nu nog een paar wenken vol gen. Allereerst tegen de aardvlooien of juister: kevertjes. Bitterkers, tusschen ra dijs of koolpla-nten gezaaid, houdt de aard vlooien op een afstand. Sommigen strooien op de bedden een laagje (1 centimeter) fijne, zwarte grachtmoddcr, goed doorge vroren. Men kan ook een grootere hoeveel heid met de tuinaarde dooreenmengen. Op dezelfde wijze kan men met succes ook hardgodroogde hoender- en hondenmest aanwenden. Paardenmest, d.w.z. enkel paardenvijgen, zonder lang strooisel, goed met paardenurine doortrokken en fijn ver deeld over de bedden gestrooid, moet ook uitstekend voldoen. In 't algemeen is een goed middel: door krachtige bemes ting en overbemesting den groei der plan ten bevorderen. Hoe kool te planten? Begiet het plan tenbed, aleer ge de planten opplukt. Doe het plukken vlug, anders worden de plan ten slap. Leg ze direct in een mand, niet eerst op den grond. Plantjes, waar wat aan mankeert, worden niet gebruikt. Spoel vóór het uitpooten de planten met zuiver water af. Maak met spa of hol pootijzer een gat, na de droge boven aarde te hebben weggekrabd. Op nieuw land, waar men „govreet" vreest, lost men als middel daartegen wat superphospkaat in het spoelwater op*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6