LUCHTVAART. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1928 de duitsche oceaanvlucht. Ternauwernood aan den dood ontsnapt. Eerste verhaal van de vlucht der „B r e m e n". Uit St.-Johns wordt gemeld: Langza merhand worden de eerste bijzonderheden over de vlucht en de landing van de „Bre men" bekend en steeds duidelijker blijkt, dat de koene vliegers ternauwernood aan den dood zijn ontsnapt. Gedurende de eerste dertig uur na het vertrek van Baldonnel ging alles goed en reeds koesterden de aviateurs de stellige verwachting het doel van hun tocht te zul len bereiken, toen het weer plotseling om sloeg, waardoor de „Bremen" genoodzaakt was zeer laag te gaan vliegen. Hoe meer men Amerika naderde, des te slechter werd het weer. En toen men zoover was, dat men begreep nu weldra land te zullen bereiken, was de mist zóó dicht, na men nauwelijks een hand voor oogen kon zien. Tegelijkertijd begon het te sneeuwen, het kompas was niet langer te vertrouwen en alle natuurkrachten 6chenen samen te spannen, om de „Bre men" hetzelfde lot te doen ondergaan als waaraan reeds zoo menig ander Oceaan- vlieger ten offer is gevallen. Doch hoewel het vliegtuig door den storm steeds verder uit don koers werd ge slagen en de benzinevoorraad snel uitge put raakte, streden de uitgeputte viateurs met grimmige vastberadenheid tegen het Noodlot, vastbesloten de overwinning in den strijd tegen de elementen te zullen be vechten. Eindelijk kon men constateer en, dat men boven land in de nabijheid van straat Belle Tsle vloog en toen de mist een oogenblik optrok, ontwaarde de heldhafti ge bemanning een miniatuur-eiland en midden in het eiland een klein dichtgevro ren meer. Daar er zoo goed als geen ben zine meer was en men bovendien moest vreezen, bij verder vliegen ergens in het onherbergzame en bijna onbewoonde bin nenland van Canada terecht te komen, be sloot men op goed geluk te landen. De landing liep goed van stapel, doch daar bet vliegtuig niet van ski's was voorzien, omdat niemand een dergelijken samenloop van omstandigheden had voorzien, wer den door den schok op het ijs de schroef en het landingstoestel beschadigd. De vliegers zelf bleven echter ongedeerd en zij waren ten zeerste verwonderd op het midden in het ijs gelegen eilandje een vuurtoren en eenige bewoners te vinden, die hun met de grootst mogelijke gastvrij heid onderdak en eten bezorgden. Zóó dicht was de mist, dat de aviateurs zelfs den vuurtoren niet hadden gezien, terwijl het, gezien de rotsachtige gesteldheid van het eilandje een wonder mag heeten, dat het toestel bij de daling niet te pletter is geslagen. Levensbijzonderheden der vliegers. Commandant Fitzmaurice. Fitzmaurice, de commandant van de Ier- sche militaire luchtmacht, die de beide Duitsche vliegers op hun vlucht als twee de piloot vergezelde, is te Dublin gebo ren en nog maar 29 jaar. Toen de oorlog uitbram nam hij dadelijk dienst in het ka- detten-corps van het 7de Leinsters. Hij werd teruggezonden, omdat hij te jong was. Drie maanden later probeerde hij echter opnieuw, vocht in Mei 1915 in Frankrijk bij het 17de lanciers, werd in Mei 1916 gewond en enkele maanden later bij de infanterie ingedeeld, daarna op nieuw gewond, en, na officier geworden te zijn, in het begin van 1917 bij het vlie gercorps geplaatst. Na den oorlog kwam hij bij de lucht macht van den Ierschen Vrijstaat en ver leden jaar werd hij tot commandant ervan bevorderd. Herman K h I's loopbaan. Hermann Köhl is 15 April 18S8 te Neu- ulm in Beieren geboren. Na een .opleiding in de Beiersche cadettenschool werd hij opgenomen in het 13e pioniers-bataillon te Ulm, waarmede hij ook in den oorlog ging. Toen hij gewond werd, kon hij niet lan ger in het bataillon blijven en haalde hij zijn vlieg-brevet. Hij werd bestuurder bij het 22e vliegtuig-escadrille van de bombar- dementsafdeeling. Bij een nachtelijken luchtstrijd werd hij gewond en bracht drie maanden in het hospitaal door waarop hij bij escadrille 19 van de bombardements- afdeeling werd ingedeeld. Na zijn promo tie tot kapitein nam hij het commando op zich, werd bij een strijd in de lucht neer geschoten, geraakte in Fransche gevan genschap, ontvluchtte in 1919 als werkman vermomd naar Zwitserland en kon alzoo naar Duitschland terugkeeren. Na het eind© van den oorlog kwam Köhl bij de politie te Böblingen en daar na bij den Rijksweer. In 1925 echter werd hij nachtvlieger bij de Junker-Werke. Hij vloog op den dienst Berlijn—Warnemunde Stockholm. Later kwam Köhl in dienst bij de Deutsche Lufthansa. Eveneens als nachtvlieger. Zijn naam werd wereldbe roemd door zijn vlucht met de „Bremen" die 14 Aug. 1927, met de „Europa" voor een Oceaanvlucht zou starten, waarmede hij toen evenwel gedwongen werd terug te keeren. costes en le brix terug. 55.000 K.M. DOOR VREEMDE LUCHTEN. Enthousiast ontvangst te Parijs. Onder den indruk van „het" groote nieuws op luchtvaartgebied, de gelukte Duitsche Oceaantocht, is de vlucht van de Fransche vliegers Costers en le Brix wat op den achtergrond geraakt. Toch is het een kranige prestatie. In twee sprongen, de eerste van 4800 K.M. en de tweede van 3-100 K.M., waren zij van Frankrijk in Natal, vanwaar de triomftocht over Zuid-Amerika een aan vang nam. De gemakkelijk in stemming te brengen Brazilianen, Urugueozen, Argen tijnen, Chilineezen, Bolivianen, Panama- r.en en Mexicanen juichten zich weken lang droge kelen, burgeroorlogen werden tijdelijk opgeschort, executies en plunde ringen uitgesteld. Achtereenvolgens wer den bezocht Natal, Caravellas, Rio de Ja neiro, Pelotas, Buenos-Aires, Montevideo, Florianopolis. Santiago, La Paz, Lima, Ca racas, Barranquilla, Panama, Guatemala en Mexico. In Panama hadden zij reeds 25.000 K.M. en 145 vlieguren achter den rug. Met Lindbergh werd nog een een om metje gevlogen naar Venezuela en toen werd via President Galles van Mexico koers gezet naar het Witte Huis, dat op 8 Februari werd bereikt. Drie dagen la ter waren zij in New-York, waarmede het aantal afgelegde K.M. was gebracht op 33.000, het aantal vlieguren op 220. In New-York namen Costes en Lebrix het besluit niet over den Atlantischen Oceaan naar Frankrijk terug te vliegen, maar hun onderneming te promoveeren tot een wereldvlucht. Daartoe werd het Bré- gueLtoestel op het Mitchel-vliegveld door speciaal uit Parijs overgekomen mecani ciens van onder tot boven nagekeken en nieuwe Hispano-motor van 600 P.K. er in gemonteerd. Op 2 Maart werd het gast vrije New-York verlaten en via Chicago naar San Francisco gevlogen. De 4450 K.M. werden in 22 vlieguren afgelegd. De overtocht San FranciscoJokohama was het eenige traject, dat Costes geen ge bruik; kon maken van zijn trouwe machine. Dat hij er zelfs niet over dacht dezen af stand vliegende af te leggen, bewijst, dat Costes behalve een vlieger van uitste kende capaciteiten ook een zeer verstan dig en normaal mensch is. Op 30 Maart stapten de beide vliegers te Jokohama aan wal, waarna een weekje van feesten en recepties volgde. Onderwijl werd op een naburig vliegveld de Bréguet-machine weer gemonteerd en op lston Paaschdag van Tokio gestart. Den volgenden dag zet ten Costes en Lebrix #voor het eerst na zes maanden weer voet op Franschen bo dem, toen zij in Hanoi uitstegen. Sinds dien Lebben zij zich bijna geen rust meer gegund. Dinsdag 10 April vertrek van Hanoi, 's avonds aankomst te Calcutta, drie uren rust, in den helderen mane- scltijn van den tropischen nacht weer weg uit Calcutta15 uur later te Karachi, drie uur rust en als de dag weer aanbreekt is de groene vogel al weer lang in de lucht. En Zaterdagmiddag arriveerden zij op het vliegveld le Bourget bij Parijs, waar een' geestdriftige menigte hen toejuichte. De vliegeniers werden denzelfden dag door minister-president Poincaré ontvan gen en in bartel e bewoordingen geluk- gewensclit met hun geslaagden tocht. Zon dag ontving hen president Doumerguo. lisse. Geboren Johanna Maria Wilhelmi- na, dochter van J. v. d. Vlugt en A. J. C. v. Eeden Guurtje, dochter van A. Imanse en M. E. Schrier Petronella Catharina Maria, dochter van G. C.; Vreeburg en J. G. Meiman Cornelia Martina Johanna, dochter van A. Th. v. d. Aart en M. v. d. Aar Georgius Theodorus Gerardus, zoon van J. W. A. Lefeber en J. C. Pijnacker. Overleden: Anna Margaretha Pijn acker oud 40 jaar Albertus ZJacobus Suidgeest, oud 2 jaar Wilhelmina de Jong, wed. van C. C. van Saase oud 84 jaar. Ondertrouwd: C. A. Duivenvoorde en C. J. v. d. Meer C. J. Lijten en A. A. van Kesteren J. P. Kremer en C. G. de Bruin J. van Dijk en Th. J. Cornelisse J. Halfschepel en A. v. Gerven. Gehuwd: B. J. M. Jungerhans en A. M. Lefeber. sassenheim. Geboren Theodorus Gijsbertus The- :èsia, zoon van H. v. d. Voort en M. Haver Klaasje, dochter van J. Bette en A. Ver hoef Angenita Maria, dochter van M. J. van Breda en M. van Leeuwen Adriana, dochter van G. v. d. Voort en L. M. Over- vliet Elisabeth Maartje Cornelia, doch ter van A. Punt en M. L. Boekesteijn. Ondertrouwd Louis Cornells Mon driaan 45 jaar en Therèsia Maria IJselmuij- den 29 jaar Age Postma jm 25 jaar en Josina Margaretha IJselmuiden jd 20 jaar Nicolaas Noordermeer jm. 28 jaar en Johanna Maria Haver jd 29 jaar. Getrouwd Bartholemeus v. d. Lans 'm. 24 jaar en Margaretha Hoogkamer jd 10 jaar. voorschoten. Dr. Schaepman-avond. Het bestuur Ier R. K. Kiesvereeniging alhier heeft Zondagavond een bijeenkomst georgani seerd ter herdenking van Schaepman's af terven vóór 25 jaar. Deze bijeenkomst verd gehouden in de R. K. Kerk alhier, /elwillend afgestaan door den zeereerw. heer P. Meyer, pastoor der parochie. Als spreker voor dezen avond trad op de zeer eerw. pater Barromeus de Greeve, de alombekende redenaar. Het R. K. zang koor „St. Cecilia" verleende zijn medewer king op deze bijeenkomst en voerde eeni ge latijnsche gezangen uit, waarna door de arnwezigen het lied „Roomsche Blijd schap" werd gezongen. Daarna betrad de gevierde redenaar het spreekgestoelte tot het houden zijner rede. Spreker noemde de en avond een Katholieken-avond, een avond bij uitnemendheid, nu Katholiek Ne'erland een grootsche daad moet gaan ste len tot ontplooiing van alle krachten in onze Roomsch-Katholieken Staatspartij tot eer en glorie van onzen koning Jesus Christus. De stichter en de Vader van om: o R. K. Staatspartij is Mgr. Dr. Her- ma i Johannes, Aloysius Schaepman, die vó 25 jaar te Rome is overleden. De grr te emancipator van Neerland's Ka- thr leken, de man waaraan Katholiek Ne- dei and zoo enorm veel te danken heeft. TJ ns gaat Katholiek Nederland stellen ec daad van piëteit, een daad van dank- bn Leid door te gaan stichten een par tijbesturen voor onze Staatspartij een Ka tholieke Centrale, welke Centrale in onze dagen zoo hoog noodzakelijk is voor den bloei van onze Staatspartij. Schaepman's leuze was Credo- pugno. Ik geloof dus ik strijd. Het was een strijder voor de Roomsche idealen, een reus in lichaams- en geestkracht, gesteld in den dienst der Katholieke zaak. Een man met een hart vol liefde voor den paus van Rome, een modern kruisridder, een vechter voor de vrijheid van onderwijs. Hij heeft geslaakt de boeien der Katholieken in ons Vadcr- 'and. Onze Staatspartij telt thans 335000 'eden en thans is het allernoodzakelijkst geworden om tot de stichting van een partijbureau over te gaan, teneinde te zor gen, dat wij behouden, wat wij hebben ver overd en onze krachten kunnen ont plooien voor de toekomst. Dr. A. Kuiper schreef bij Schaepman's overlijden „Quis non fleret?" (Wie zal niet weenen?, doch soreker roept thans „Quis non dabit?" (Wie zal niet geven?) Een millioen is noo- c'ig, om een goed partijbureau te stichten Spreker toonde helder aan, welke groote belangen er op het spel staan op politiek- terrein. Het gaat ten slotte om den gods dienst. Met een schitterende peroratie en een aansporing tot alle Katholieken toe te treden als lid der R. K. Kiesvereeniging om als een groctsche eenheid den strijd te voeren tegen onze vijanden op politiek terrein en tegen het groeiend anti-panis- mc, tot heil van Kerk en Vaderiand. Met het zingen van het lied „Aan U o Koning der eeuwen", werd deze avond beëindigd. Jammer was het zeker, dat de Kerk nog niet beter bezet was om deze gloedvolle rede van den eminenten reden, te beluiste ren. De afwezigen hebben zeer veel ge mist. VOORHOUT. Geboren: Cornelis Jozef, zoon van W. Berst en E. van Winsen Catharina Wilhe'mina Jacoba, dochter van M. van Dam en A. M. van Steijn Michiel Fran- ciscus, zoon van J. A. de Zwart en C. J. Smeltink Catharina Clotilda, dochter van C. M. Steenkamer en A. G. van Werk hoven Willemijntje Adriana, dochter v. DL. van der Tang en P. M. Kooijman Adrianus Theodorus, zoon van A. Hoëk en C. M. van Winsen Apolonia Margaretha dochter van Th. A. van der Holst en W. Meeuwenoord. Ondertrouwd Petrus Joseph van Kruijssen oud 24 jaar te Warmond en Mar tha Maria Vlasveld, oud 22 jaar te Voor hout Theodorus nendrious Homan, oud 23 jaar te Sassenheira en Johanna Maria Caspers oud 17 jaar te Voorhout. Getrouwd Arie Gerardus Hoek te Noordwijk met Alida Adriana Ouwehand te Voorhout. Gevestigd: C. A. Baars van Lisse J. H. G. Linders en gezin van Helmond. Vertrokken: A. H. J. van de Win kel raar Amsterdam J. J. Frank naar Eibergen P. L. Th. Koks naar Rotter dam S. J. Kruijf naar 's-Gravenhage R. K. Neumuller naar Amsterdam A. J. Brama naar Noordwijkerhout E. Bakker naar Grootebroek P. A. Steenkamp naar Uithoorn L. J. H. M. Houtenen naar Delft H. J. de Jeu naar Oude We tering H. M. L. en J. M. Groenewegen naar Leiden J. A. M. van der Zijden naar Scheveningen A. A. Ouwehand naar Noordwijk C. J. Laurier naar Wa teringen J. G. Vinken naar Zandvoort N. Ranke naar Bodegraven H. G. Anröchte naar Amsterdam L. van der Voet en gezin naar Sassenheim. ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De school voor achterlijke kinde ren. Verkoop van grond. De Hazeveltlstraat. Verschillende nieuwe straatnamen. Het ver- menigvuldigingscijfer van 1.4 op 1.5. De raad der gemeente vergaderdo gis teravond te 7 uur. Voorzitter burgemeester dr. H. JT Lo- vink. Aanwezig waren alle leden. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna de notulen na eenige bemer kingen van den heer ten Cate Brouwer, ./orden vastgesteld. De voorz. doet hierna mededeeling van tie ingekomen stukken, w.o. verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbe sluiten. Medegedeeld werd voorts, dat het be drag voor rekening der gemeente van de kosten van den keuringsdienst voor wa ren bedraagt 2167.82. De secretaris doet hierna voorlezing van de antwoorden van B. en W. naar aanlei ding van enkele in de vorige vergadering door raadsleden gestelde vragen. Ten aanzien van de bemerking van den hoer ten Cate Brouwer over het schrijven van B. en W. aan de hoofden van scho- l:n om een geneeskundig onderzoek naar ('e mogelijke achterlijkheid van schoolkin- l eren, zulks naar aanleiding van de door een christelijke vereeniging gevraagde me dewerking bij het stichten van een school voor achterlijke kinderen, antwoorden B. cn W„ dat zij eenvoudig het verzoek ge- icht hebben om medewerking, omdat zij i.ulks in het belang achten van het onder- vijs. Op een vraag van den heer ten Cate 3rouwer, of dat verzoek als een bevel kioet worden opgevat, antwoordt de voor- itler ontkennend. De heer ten Cate Brou- 7er spreekt er dan zijn spijt over uit, dat r hier pogingen zijn aangewend om te omen tot een scctariscl^e school en hij raagt, waarom er geen neutrale school ordt opgericht voor achterlijke kinderen; .Uks zou hij veel aanbevelenswaardiger nden, doch de voorz. merkt naar aanlei- ng daarvan op, dat hem geen plannen .enaangaande bekend waren, zoodat zij -r niets aan kunnen veranderen. De heer Herngreen, zich richtend tot den heer ten Cate Brouwer, zegt, dat hij dat woord sectarisch niet moest gebruiken. De tijd is allang voorbij, dat hetgeen niet door liberalen wordt gedaan, als secta risch is te beschouwen. De heer ten Cate Brouwer antwoordt hierop, dat hij hier niets onvriendelijks mee bedoelt, doch dat hij alles wat door particulieren en niet door het rijk gedaan wordt, als sectarisch beschouwt. Na repliek van den heer Herngreen is deze kwestie hiermee afgeloopen. Ingekomen was verder een verzoek van mej. Bergshoeff om eervol ontslag als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de school Oudshoornschen Weg. Wordt eervol verleend. Een adres van de Vereeniging Alphen's Zwembad, om de jaarlijksche aflossing aan de gemeente voorloopig stop te zetten, wordt in handen gesteld van B. en W. om pracadvies. Op een verzoek van den heer B. G. Bahlmann om de huur van het pand Bruggestraat 4 over te doen aan zijn doch ter mej. Bahlmann wordt gunstig be schikt. Nog enkele andere ingekomen adres sen worden in handen gesteld van B. en W. Hierna was de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van bewoners van de Verlengde Aarkade en den West- kanaalweg om uitbreiding te hunnen be hoeve van de water- en electriciteitsvoor- ziening. B. en W. zijn met de Commissie van oor deel, dat do gevraagde uitbreiding een ka pitaaluitgaaf vraagt welke op verre na niet wordt gerechtvaardigd door de belan gen welke er door worden gediend. Uit de gegeven aanwegkosten toch blijkt dat, ook al brengt men ten laste van de aansluiting van het dorp Aarlanderveen de kosten, welke meest billijke aansluiting zou eischen op zich zelf en al brengt men dus niet ten voordeele van die aansluiting een deel van het profijt van een eventueelen gemeen- schappelijkbn en gelijktijdigen aanleg, de voorziening van de omgeving, waarvoor nu een kapit~aluitgeaf voor de wateileiding van ruim 18600 en voor electriciteit van de uitbreiding wordt gevraagd, zal vragen rond 16000. Daartegenover staat slechts een ver moedelijke bruto-opbrengst van 100 en voor het electriciteitsbedrijf van 500. B. en W. stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer de Wolf kan zich hiermede niet verecnigen. Spr. voorziet, dat het nog wel 10 jaar zal duren, alvorens Aarlanderveen electriciteit en water krijgt, indien thans niot tot aansluiting wordt besloten. Spr. dient dan een gewijzigd voorstel in, waar op de voorz. antwoordt niet te weten of zulks technisch uitvoerbaar is. De heer v. Dijk vraagt dit plan nog eens te bespreken met den nieuwen directeur en dan de vraag onder de oogen te zien, of voorziening niet uit de Oudshoornsche Buurt kan geschieden. De heer den Hertog voert aan, dat het hier weer de oude kwestie is. Als men van rendabiliteit wil spreken, zegt spr„ dat de voorziening daar nooit rendabel te wor den. Maar spr. wijst er dan op, dat de be drijven niet noodlijdend zijn en dat de ge meente jaarlijks tienduizenden guldens in de kas krijgt uit de bedrijven. Spr. wijst voorts op de noodzakelijkheid, dat de boer derijen electriciteit en water hebben. Te genwoordig is de boer aangewezen op mo torische la-acht, omdat er bijna geen knechten en meiden meer te krijgen zijn en leidingwater is voor de hygiëne zeker noodzakelijk. De heer Ruting betoogt, dat men aan woorden niets heeft. Over de nuttigheid wil spr. het niet. hebben, maar hij wijst op den Gnephoek, waar er van de zeven aan te sluiten boerderijen er slechts drie aangesloten zijn. Dat is niet in orde. De voorz. voegt hieraan toe, dat er van den Hoorn tot aan Gouwsluis nog 32 boer derijen zijn, die niet aangesloten zijn, ter wijl electriciteit en water er al jaren zijn. Dat strijdt tegen de bewering van den heer den Hertog, dat de boerderijen aan gewezen zijn op motorische kracht. Wat het voorstel-v. Dijk betreft, zegt de voorz., dat er geen bezwaar is dit nader te bekijken. Intusschen wordt er geregeld doorgewerkt en zoo de plannen destijds zijn opgemaakt zal de afwerking binnen drie jaar gereed zijn. Het punt wordt hierna aangehouden. 2. Idem tot aanvulling van de verorde ning op de heffing van een plaatselijke be lasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en -bezittingen in de ge meente. B. en W. hebben hiermede hoofdzake lijk het oog op het hebben van radio-an tennes over de openbare straat. Z.h.s. goedgekeurd. 3. Idem tot wijziging van de verordening bedoeld bij art. 6, 2e alinea en bij art. 35, 2e aliena der Drankwet, voor deze ge meente. Wordt met een enkele wijzigng z.h.s. goedgekeurd. 4. Idem tot wijziging van de regeling krachtens art 114bis der Gemeentewet voor de belegging en opneming van kasgel den door den gemeente-ontvanger. Z.h.3. goedgekeurd. 8. Idem tot beschikbaar stellen van een crediet van 200.voor het maken van twee grafkelders op de Algemeene Be graafplaats aan de Schoolstraat Z.h.s. goedgekeurd. 6. Idem tot toekenning van steun aan A. H. van Berkum ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. B. en W. stellen voor een tegemoetko ming te verleenen van de helft der te ma- .len kosten zijnde 3 per maand. Z.h.s. goedgekeurd. 7. Idem om aan don gemeentewerkman 2. Horsman te verhuren de woning School- tra at no. 20. Z.h.s. goedgekeurd. 8. Idem tot verhuur van perceeltjes I ond aan J. Hengevcld Jzn., G. de Jeu ea B. Veltman. Z.h.s. goedgekeurd. 9. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Jongkindt Coninck- straat aan A. van Dam alhier. Z.h.s. goedgekeurd. 10. Idem tot verkoop van twee percee- !en bouwgrond aan de Jongkindt Coninck- ;traat aan C. E. Klink. Z.h.s. goedgekeurd. 11. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan het Hazeveldplein aan H. Oudenes. Z.h.s. goedgekeurd. 12. Idem tot wijziging van het raadsbe sluit dd. 26 Januari 1928, waarbij een cre diet werd toegestaan voor den aanleg van een gedeelte straat aan de Noordzijde van het ontworpen plein in „Hazeveld". B. en W. stellen hieromtrent voor het raadsbesluit zoodanig te wijzigen, dat de lengte van de straat gebracht wordt van 60 M. op 175 M. en het crediet te ver- hoogen van 6500 tot 12 500. Verschillende sprekers voeren over dit punt het woord n^ar aanleiding van een onvolledigheid in de stukken. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. 13. Idem om aan den heer P. J. Oost hoek vergunning te verleenen tot straat* aanleg. Het betreft het doortrekken van d© Hugo de Grootstraat tot aan de schet dingssloot tusschen het eigendom van den heer Oosthoek en dat van de Nutsstich- ting, alsmede den aanleg van een verbin dingsstraat tusschen het aan te leggen ge deelte Hugo de Grootstraat en de bestaan de de Ruijterstraat. De aannemingssom zal bedragen 16000. De heer Oosthoek zal dit bedrag in d© gemeentekas in contanten moeten storten of zich voor dit bedrag gerant moeten stellen. Z. h. s. goedgekeurd. 14. Idem tot het geven van namen aan straten. Besloten wordt do volgend© namen t© geven aan nieuw aangelegde of geprojec teerde straten: Rozenstraat: De straat, welke loopt van de Verlengde Aarkade ongeveer parallel met de Hortensiastraat en die Bgt ten Oosten van deze straat. Leliestraat: De Btraat, welke de Rozen straat met de Hortensiastraat verbindt. Van Dijkstraat: De straat, welke Haze veldplein verbindt met de Zaalbergstraat. Dwarsstraat: De straat, welke de Zaal bergstraat verbindt met de Oranjestraat. Trompstraat: De straat, welke de De Ruijterstraat verbindt met de Hugo do Grootstraat. 2o. De omschrijving van na te noemen straten, zooals die voorkomt in zijn besluit van 15 December 1921 te wijzigen als volgt: Aarkade: Van de Van Mandersloostraat tot het poldergemaal aan den weg loopen- de langs de Aar. Verlengde Aarkade: Van het polderge maal aan den weg loopende langs de Aar tot den We8t-Kanaalweg. 15. Schrijven van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat inzake afstand van grond voor wegverbreeding met ont- werp-antwoord van B. en W. Zooals bekend ligt het in het voornemen van den Rijkswaterstaat om de verbree ding ter hand te nemen van het gedeelte Rijksstraatweg in deze gemeente tusschen K.M. 34.275 en K.M. 34.782; dat is dat ge deelte, hetwelk loopt van even voorbij do Gouwsluische brug tot voorbij de scheeps werf van de firma Boot. Zooals uit een schrijven van den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat blijkt, wenscht de Minister van Waterstaat, dab voordat aan de verbreeding goedkeuring verleend wordt, het Rijk eigenaar wordt van den grond, welke ligt tusschen de be strating en de huizen of erfafscheidingen aan de Rijnzijde van den weg. Van dezen grond is, althans voor het groote deel, de gemeente eigenares. Zij verkreeg dien door kosteloozen afstand van particuliere zijde. Op dezen grond stelden B. en W. prijs, om daarop ter beveiliging van het voetgan gersverkeer, een verhoogd trottoir te kun nen aanleggen. Hoewel nu niet dadelijk in deze missive afgsneden wordt dat dit voornemen zal kunnen worden uitgevoerd, blijkt daaruit voldoende duidelijk dat voor het Rijk over den grond alle zeggenschap wordt go- wenscht, zooclat de gemeente uitsluitend van de gunst van den Rijkswaterstaat af hankelijk zou worden. Het wil B. en W. voorkomen, dat een dergelijke houding van de zijde van het Rijk ongemotiveerd is en dat de gemeente op de handhaving van de door haar verkregen rechten moet staan. Dit is noodig, eenerzijds omdat de grond werd afgestaan aan de gemeente door do vorige eigenaren in het vertrouwen dat na niet al te langen tijd een trottoir ter plaatse zou worden aangelegd en dus de gemeente tegenover deze oud-eigenaren eon zekere verplichting heeft. En het is anderzijds noodig omdat het gemeentebe stuur dan den waarborg heeft dat de vei ligheid van het voetgangersverkeer waar voor nu op zoo uitnemende wijze gezorgd kan worden ook voor do toekomst verze kerd is. Te meer is dat voor deze omge ving van belang omdat hier een sterk be volkte fabriek en twee scholen gevestigd zijn. Misschien komt dit voor de gemeen telras iets duurder uit, dan wanneer men avn den wensch van het Rijk voldoet. Wrnt ook al ontlast de gemeente door het aanbrengen van een verhoogd trottoir narst den weg den Rijksstraatweg van het voetgangersverkeer, het schrijven van den Hoofdingenieur geeft niet den indruk dat vanwege het Rijk een geldelijke tege moetkoming in dezen aanleg zal worden verleend. Eet komt B. en W. voor dat dit stand punt afwijkt van dat waarvan de Minis ter van Waterstaat mededeeling deed aan de Tweede Kamer der Staten-Gen^raal naar aanleiding van een vraag van Mej. Wes.erman over een soortgelijk geval als hier, te Haren. De houding van de/- Mi nister was toen, naar het ons wil toeschij nen, meer tegemoetkomend. Bij het toen medegedeelde standpunt zou, naast be-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5