SPLINTER Rechtzaken. Faillissementen. STADSNIEUWS. „wsLTOsfc'jnn cn heeft-, don oud-directeur, den heer H. Noorman, a-ls adviseur der gasfabriek aan te stellen tegen een salaris van 3000 per jaar, waarvan hij dan n bedrag van f 500 p. jaar (vocrloouig gedurende twee jaar) zou hebben te stormen in de kas der gemeen te, als tegemoetkoming in de mogelijk door haar geleden «chade. Tijdens de discussies ontstond twijfel omtrent den omvang der corruptie. Ten slotte weid met 171 stem aangenomen het voorstel vaoi mr. A. van der Deure (A. R.j, om een commissie van onderzoek naar don omvang der corruptie te benoe men cn totdat de uitslag va-n het onderzoek bekend zal zijn, den heer Noorman te be noemen tot adviseur va-n maand tot maand tegen een salaris, berekend naar ƒ2500 'sjaars; voorts om het gasbureau va-n de leiding der gasfabriek te ontheffen. In de commissie werden gekozen mr. A. van der Deure en de lieeren Kroon en Klein. De aanslag op den koning van Italië. Hr. Ms. Gezant te Rome heeft telegra fisch de opdracht ontvangen aan de Ita- liaansche regeering de levendige sympathie der Nederlandsche regeering te betuigen in verband met den op den koning van Italië gepleegden mislukten aanslag. Do Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland heeft met hetzelfde doel een bezoek aan den Italiaanschen gezant gebracht. Een overeenkomst in de textiel-industrie. Naar de „Msbd." verneemt, heeft de N. V. Stoomweverijen, -Ververijen en -Blee- kerijen v.h. Serphos Zonen, te Enschede, een belangengemeenschap gesloten met de N.V. Verecnigde Garen- en Textielfabrie- nke, te Amsterdam, en de N.V. Ververij „Wolka", te Veenendaal. De directeuren van deze maatschap pijen, de heeren D. M. Kan en F. A. Drie man, werden in verband hiermede tot me de-directeuren van bovengenoemde N.V. v.h. Serphos Zonen benoemd, zoodat de directie thans bestaat uit den heer S. Ser phos en voornoemde heeren. Sir Austen Chamberlain. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, sir Austen Chamberlain, is gisterochtend vroeg met zijn echtgenoole, zoon en dochter te Hoek van Holland aan gekomen, voor een verblijf van ongeveer tien dagen in Nederland ter bezichtiging van de bloemenvelden en het brengen van bezoeken aan eenige bezienswaardighe- de;De familie had oen uitstekenden over tocht gehad. Namens den Amerikaanschen gezant in Den Haag, den heer Tobin, te wiens huize de familie Chamberlain tijdens haar ver blijf in ons land logeert* werden de minis ter en zijn gezin verwelkomd door den «ersten secretaris der Amerikaansche le gatie, den heer B. Henry Norweb. Nadat de heer Chamberlain enkele woorden gewisseld had met journalisten en loto's genomen waren, werd in auto's naar Deft Haag gereden, waar de familie om streeks 9 uur de" woning ya-n den Ameri kaanschen gezant in het Lange Voorhout bereikte. Gisternamiddag nam de familie Cham berlain deel aan een noenmaal ten huize van den Britschen gezant, graaf Gran ville. Na afloop daarvan werd een bezoek gebracht aan het koninklijk kabinet van schilderijen in het Mauritshuis. Daarna bad een thé plaats ten huize van den gast heer der familie Chamberlain, den Ame- vikaanschen gezant, den heer Tobin. De minister van Buitenlandsche Zaken cn mevrouw Beelaerts van Blokland heb ben gisteravond in' het Hotel des Indes ter eere van Sir Austen Chamberlain, lady Chamberlain en hun zoon en dochter een feestmaal gegeven. Met den gastheer en Je gastvrouw, hun oudsten zoon en de familie Chamberlain namen aan dezen maaltijd deel de Engelsche gezant te 's-Gra- venhage, graaf Granville, en gravin Gran ville, de Amerikaansche gezant, de heer Richard M. Tobin, de heer Sevenson, eer ste secretaris der Engelsche legatie, en mevrouw Stevenson, alsmede tal van Ne derlandsche autoriteiten. B. M. de Koningin zal hedenavond ten ri''*Vli"ken paleize Noordeinde een diner sanbieden aan Sir Austen Chamberlain en Lady Chamberlain, waaraan ook prin ses Juliana zal deelnemen. Drankbestrijdersdag. De Propaganda-commissies in Noord- Holland van den Mariabond en het Dioce saan Kruisverbond houden in 1928 haar jaarlijkschen Drankbcstrijdersdag op Zon dag 13 Mei a.s. te Spierdijk. Des morgens te 10 uur in dc Parochie kerk Hoogmis met drankbestrijdingspredi- catie. Des namiddags 2 uur groote open bare vergadering in de zaal van den heer Koopman. Daar zal door twee sprekers het woord worden gevoerd. Do redevoeringen zullen worden afgewisseld door opvoering van eenige tooneelstukjes. Maatregelen worden getroffen, dat in Alkmaar en Hoorn autobussen gereed zul len staan om vandaar de deelnemers naar Spierdijk te vervoeren. Gcwenschte inlichtingen worden gaarne Verstrekt door Mejuffrouw Tine Goeman, Cabralstraat 41, Amsterdam en den heer O. Yonnelcer, Houtweg 23, Alkmaar. De gaslucht. Te Winter swijk. De rechtbank te Zutphen heeft dc zaak regen G. A. S., directeur van de gasfabriek i.e Winterswijk, geschorst en de stukken in handen gesteld van den rechter-com- missaris voor oen nader onderzoek. De rechtbank hoeft hierbij overwogen, dat uit de verhoeren is gebleken, dat onderzoek niet volledig is geweest. Do vraag u.l. oi verdachte „ambtenaar" is, heeft daarbij nog een beantwoording ge vonden. Daardoor is van belang te weten door wie verdachte aangesteld, op welke wijze zijn dienst geregeld is en welke zijn bevoegdheden zijn. Te Zutphen. In de zaak tegen J. H. A. A., directeur van de gasfabriek te Zutphen, werd de zelfde beslissing genomen. Te Hulst. Voor de rechtbank te Middelburg werd 30 Maart j.l. behandeld, do zaak tegen den 42-jarigen H. C. V., vroeger directeur der gemcentegasfabrick, te Hulst, thans gas- meester aldaar. Hem werl ten laste ge legd, dat hij, als ambtenaar der gemeente Hulst, heeft aangenomen: van W. Wilson, directeur en S. Kenens, vertegenwoordi ger van de N.V. „Dc Nederlandsche Gas- metorfabriek George Wilson" te 's-Gra- venhage zes bedragen tot een totaal van 1740 van H. Schneider vertegenwoordi ger der firma Gautsch te Amsterdam, vijf bedragen in totaal 905.10; van P. Krevns vertegenwoordiger der Scheepvaart en Steenko'en Mij. te Rotterdam 175. Zooals gemeld elc-'bte het O. M. tegen H. C. V. drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank, gisteren in dc zaak uit spraak doende heeft verdachte veroordeeld tot 500 boete of vijf maanden hechte nis. Een gefingeerde berooving? Gisteren heeft het Amsterdamsch Ge rechtshof in hooger beroep behandeld cle strafzaak tegen den 31-jarigen practizijn, die op 3 Januari 1.1 door de Vierde Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank ver oordeeld werd tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het d<jen van aangifte van een strafbaar feit, wetende, dat het niet is gepleegd. Verdachte deed bij de politie aangifte, dat hij in den avond van 12 Maart 1927 bij het betreden van het donkere trapportaal van een perceel aan de Quellijnstraat te Amsterdam, waar hij als vrijwillig armbezoeker der Ev. Lu- thersche Gemeente moest zijn, door een naar beneden komend persoon werd aan gevallen. Deze onbekende had hem, naar zijn aangifte, niet alleen ernstige slagen op het hoofd toegebracht maar nai hem ook met een bijtende vloeistof in het ge laat en over de kleeren gegooid. Bovendien was hij volgens zijn opgaaf, bij die gele genheid een portefeuille met 600 kwijt geraakt. Van die 600 behoorclo 300 aan hem en 300 aan de Evang. Luth. Gem. toe. Niet alleen de verdachte maar ook het O. M. was in hoorger beroep gekomen. Na liet verhoor van eenige getuigen werd do zaak in verband met haar groo- ten omvang tot Dinsdag 5 Juni a.s. ge schorst. Opgeheven: J. van Egmond, N o o r d w ij k. j R. K. OUDERSAVOND. In de foyer van de Stadsgehoorzaal had gisteravond, uitgaande van een vijftal R. K. Vereenigingen, een. oudereavond plaats waarop het. vraagstuk betreffende opvoe ding en ouclerplichten zou worden belicht door den Zeereerw. Pater Mr. E. v. d. Helm O.F.M. en Drs. Jos. de Boer uit Venlo. De zaal was zoo goed als bezet toen te gen half negen de ZeerEerw. heer Pastoor Th. M. Beukers de vergadering opende. Spr. deelde mede, dat het een teleurstel ling was, dat de HoogEerw. Deken wegens vermoeidheid dezen belangrijkon avond niet zou kunnen presideeren. Daarom zou spr. in diens plaats als voorzitter optre den en hij heette dan ook als zoodanig alle aanwezigen van harte welkom. Dit zou speciaal een avond zijn voor gehuwden, voor ouders, een avond waar het onder werp opvoeding, zou worden besproken. Daarvoor gaf spr. het woord aan de beide sprekers van dezen avond en wel al lereerst aan Drs. Jos. de Boer uit Venlo. Rede Drs. Jos. de Boer. Na een korte inleiding zeido spr. te wil len behandelen de opvoedende waarde in het gezin voor de ouders zelf, de hoogere waarde en de grootere rijkdom die het be zit van kinderen hen geeft. Daarna behandelt spr. het Neo-Malthu- sianisme dat ook op het platteland op z'n minst overal bekend is. Maar wij moeten in 't oog houden, dat ook onder onze jon geren een verkeerde opvatting dreigt te ontstaan. Wij moeten er ons meer van be wust zijn, Jdus spr., dat een groot gezin geen schande is. Deze stelling behandelt spr. in een uiteenzetting over het huwelijk, dat voor de moraliteit van een volk nood zakelijk is. Het huwelijk maakt zoowel de vrouw als de man rijker en beter. Niet al leen maakt het uitbreiden van het gezin het leven van de moeder rijker en voller, maar datzelfdë nieuwe leven, aldus spr., maakt den man minder egoïst, als hij ziet wat die vrouw een rijkdom van liefde geeft, want dan begint de man zich klei ner te voeien. Natuurlijk worden er in het huwelijk verstervingen gevraagd en dat is goed, omdat verstorvingen noodig zijn. Het huwelijksleven met kinderen is misschien wel eens oorzaak geweest van hot stil staan eener carrière, van minder finan- cieelen welstand, maar het geestelijk leven is daardoor rijker cn grootcr geworden. Ook in godsdienstig opzicht voedt het huwelijk de ouders op, de godsdienstige oppervlakkigheid vóór het huwelijk wordt versterkt als cr kinderen zijn in het ge zin; men Vort de kinderen bidden en daardoor wordt men zelf het bidden meer bewust. Do eerste H. Communie van een kind, wordt een herhaling van de eigen c? H. Cnrnrnr der ouders. In een aantal korte uitdrukkingen en rake vergelijkingen, resumeert -pr. dan do ideeën, die hij heeft ontwikkeld, n.l. d"t met het groeien van het aantal kinderen dc levensrijkdom der ouders eveneens groeit, waarmee spr. zijn rede beëindigde. Na het luid applaus dab op deze rede volgde, deelde dc voorzitter mede, dat er eenige oogenblikken zou worden gepau- zeer. Nadat de voorzitter Drs. de Boer harte lijk had bedankt voor zijn woord, dat voor ons zou blijken een woord van waarheid te zijn, was het woord aan den tweeden spreker, den Zeereerw. Pater Mr. E. v. d. Helm, dien dè voorzitter eveneens met een kort woord inleidde. Rede Pater Mr. E. v. d. Helm, Dc Zeereerw. Pater begon met de aan wezigen aan te sporen na afloop even naar de poppententoonstelling te gaan, omdat liet doel, de Margarita van Cortonastich- ting, zoo sympathiek was. ^Pr» zou dan spreken over het huwelijk, niet puttend uit wijsheid of ervaring, maar uit zijn hart-. Spr. wil een cenvondig en hartelijk woord spreken over de opvoeding der rij pende jeugd, waarmede spr. door zijn le vens! aak in dagelijksche aanraking komt. Die opvoeding staat in het brandpunt der belangstelling, omdat die opvoeding zoo veel moeilijkheden met zich brengt. Voor die moeilijkheden, die de opvoe ding tot een probleem maken, zijn drie oor zaken op te geven en wel oorzaken lo. Liggende in de jeugd zelf, omdat in de puberteitsjaren het sexuecle leven zich Ontwikkelt. Is er in het kind harmonisch evenwicht tusschen de organische en geestelijke ver schijnselen, in de puberteitsjaren komt er een splitsing, die wordt tot een strijd. Worden zij goed geleid, dan zal het einde een nieuw evenwicht zijn. Dan zal er klaarheid komen in het be wustzijn, dat erkent het onvolkomene van het leven, dat alleen kan worden aange vuld in God. Die leiding is echter moeilijk* want zij krijgen steeds nieuwe gewaarwordingen, die hen gesloten maken tegenover hun ouders. 2o. De oorzaak, liggende in het feit, dat hun opvoeding verzorgd wordt van drie kanten tegelijk n.l. huisgezin, kerk en school. Het huisgezin blijft meestal eigenlijk de eenige plaats der opvoeding. De school, vooral voor hen die niet op een Katholie ke school gaan, verliest aan invloed en samen gaat daarmede een verlies aan in vloed door de Kerk. Er zijn dan wel Ka tholieke vereenigingen enz., maar zij zijn meer vrij, en waar Kerk en School ietwat terugtreden, staat het huisgezin vrijwel al leen voor die moeilijke leiding. Daarbij komt dan 3o. de oorzaak, die ligt in de tijdsom standigheden. Spr. wil slechts enkele pun ten aanwijzen voor de ouders, die alleen die moeilijke leiding hebben. Daarom wijst spr. op de lectuur, illustraties, bioscoop en dancing, aan de straat met haar étalage's en vrijere manieren. Als men daaraan denkt zal men toege ven, dat de huidige tijdsomstandigheden die leiding veel moeilijker maken. Tegenover die opvoeding Btaan pers en mode, sport en ami;seyt£nt. "Uit dat alles ivofgC^jze conclusie «lab dc opvoeding rl er rijkere kinderen een moeielijk probleem is. Zijn onze Katholieke ouders daarvan doordrongen; gaan ook zij niet veel te veel mee met den tijdgeest? Wie eenigszins bevestigend daarop zou moeten antwoorden, vindt misschien tege lijkertijd in dien tijdgeest zijn excuses. Eenige van die excuses worden door spr. weerlegd en spr. zegt dat het mis schien niet erg is dat uw kinderen de kerk niet plat loopen, maar dat de kinderen van uw kinderen de kerk voorbijloopen is wel erg. Vervolgens weerlegt spr. excuses aan gaande mode en kleed ing en vraagt, waar om het noodig is, dat wij vooraan gaan naast hen die geen principes er op na hou den. Gezag in die dingen over rijpende jon gens en mcbjes eischt geestelijke supe rioriteit, dan kunt gij ze baas blijven. Op het gevaarlijke terrein van sport en mode moes en de Katholieke ouders meer soli dair zijn. Er is zooveel moois in die kinderen en in dat edel metaal moeten de ouders druk ken de beeldenaar Gods. Maar er is ook de erfzonde en haar kwade gevolgen, die nergens zoo worden gedemonstreerd als in de rijpende jeugd. Durf daarom zeggen: Neen! Later zullen zij U er om zalig prijzen. Het is een moelijke taak, maar volbreng die op hoop van zegen, de zegen van Hem, die U deze zware taak op de schouders hebt gelegd. Met een hernnering aan den dag van huwelijksinzegening voor God, waarop werd gebeden dat de huwenden zouden mogen aanschouwen de kinderen hunner kinderen tot in het vierde geslacht, het nieuwe leven dat met vertrouwen op God op hoop van zegen werd ingegaan, eindig de spr. Na een luid applaus dankte de voorzit ter ook Pater v. d. Helm voor zijn rijke woorden maar tevens ook de vereenigin gen voor het organiseeren van dezen avon den waarop zoovele ouders iets geleerd hebben. Als de ouders dit geleerde in practijk zullen brengen dan zullen de Leidsche pa rochies omhoog gaan. Spr. vraagt to bid den voor de andere ouders niet hier aan wezig, opdat zij ook zullen zijn een ouder paar, zooals dc Kerk dat vraagt in een gezin, dat de kindoren opvoedt voor God. Deze gedachte wil spr. neerleggen in den Christelijke Groet waarmede hij sluit. Nadat Pater v. d. Donk als geestelijk adviseur der vereenigingen den dank der ian voor zijn leiding van dozen avond had overgebracht, ging dc vergadering uiteen. FEESTUITVOERING „EMTéGEëS". De Leidsche H. B. S. Vereeniging „Em tégeës" hield gisteravond haar 18e jaar- lijksche feestuitvoering in den LeicLschen Schouwburg. Deze feestuit voering pleegt het winter seizoen der vereeniging te besluiten en de voorzitter van Em tégeës, de heer J. Ebbink, die allen, leden, genoodigden en vertegenwoordigers van zusterverenigin gen, welkom heette, kon bij het overzien van het afgeltopen seizoen constateeren, dat er een toenemende bloei in de vereeni ging valt waar te nemen. Er waren twee propaganda-avonden geweest, twee bals, een tooneelavond met bal en aan het slot dezo feestuitvoering. Ook valt er een toe name van het ledenaantal te constateeren alhoewel van den anderen kant moet wor den toegegeven, dat de muziekclub, de schaakclub en dc debatingclub een kwij nend bestaan leiden. Dat de andere onderafdeelingeai, zooals gymnastiekclub,, zangclub en schermclub geen kwijnend bestaan leiden, bewezen de daarop volgende prestaties. Zoowel de meisjes- als de jongensafdeeling der gym nastiekclub toonden in vrije oefeningen en hrugturnen, dat zij zich terdege geoefend hadden in de lenigmakende sport der gym- nastiek. Hun prestaties werden telkens door luid applaus beloond en na afloop mocht de leider, de heer do Jager als bewijs van waardeering een. boekwerk in ontvangst nemen. Interessant was het nummer sabelscher- men, waarin de leider, de heer Gijsberti Hodeppijl achtereenvolgens den strijd aan bond met zijn leerlingen. Ook hem werd een blijk van waardeering overhandigd. Daarna werd gezongen „Meiklokje" voor 2-stemmig koor van Mendelssohn en „Die Schwestera", duet van Joh. Brahms. Deze beide alleraardigste zangnummertjes lokten luid applaus uit en de leidster van dit troepje zangeresjes kreeg als hulde een fraaie ruiker seringen in ontvangst te nemen. Als „pièce de resistance" werd daarna opgevoerd „In den mist", een blijspel in 3 bedrijven, uit het Eugelsck van J. H. Damley, hetzelfde blijspel, dat twee maan den geleden door het R. K. jStudententoo- neel A. G. A. B. is opgevoerd. Het is een heele klucht van vergissingen, waarbij twee echtgenooten, beiden Smith geheetcn en beiden kamers hebbende in hetzelfde huis, grootelijks in verwarring geraken doordat er ook twee mevrouwen Smith blijken te bestaan, die zich in de appartementen ver gissen, welke vergissing nog verergerd wordt door het optreden van een detec tive. Ten slotte komt natuurlijk alles te recht. Het spel werd voor dilettanten uit stekend gespeeld, vooral de hoofdrollen, zooals van den dominee John Smith en vooral van den andoren John Smith, van Dick Desmond en niet te vergeten van de twee mevrouwen Smith en van juffrouw Pouting bleken in goede handen. De rol van den detective moest op het laatste moment vervuld worden door een inval ler. In het begin van het eerste bedrijf werd het spel door een komisch intermezzo on derbroken. Toen n.l. de dominee schelde en juffrouw Ponting plichtmatig ging open doen, verscheen er geen dominee. Hij was en bleef weg, zoodat er niets anders over schoot, dan het grdijn te laten zakken. Achteraf vernamen wij, dat hij een zeer ex cueabelen reden had voor zijn niet ver» schijnen. Toen het spel voor de tweede maal opnieuw begoqi en hij ditmaal wel verscheen, werd hij natuurlijk met applaus bij open doek verwelkomd Vermelden wij tenslotte nog, dat de verlichting gratis versohaft was door den heer Teske. De regie, welke in handen was van den heer H. G. Frentzen, was op merkelijk goed verzorgd. Hoewel wij wel eens een grooteren op komst hebben meegemaakt, kan Emtégeës toch met genoegen op dezen avond terug zien. Aan het slot werden natuurlijk de noodiige speeches van dank en hulde afge stoken en werden bloemen aangedragen. ERNSTIGE BRAND. Gisteravond omstreeks 11.15 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het perceel Oegstgeesterlaan 22a bewoond door de familie van Tol. De heer en mevrouw van Tol, die zich reeds ter ruste hadden begeven hoorden omstreeks dien tijd geknetter, waarop de heer van Tol een onderzoek instelde en bevond, dat de boven gelegen zolder in lichte laaie stond. Aanstonds werd alarm geslagen en de brandweer ter hulp geroe pen. Het duurde langen tijd voordat de brand weer met materiaal ter plaatse verscheen en intusschen was door de politie een slang uitgelegd, waarmee het vuur werd bestre den. Toen tenslotte de eerste motorspuit ar riveerde kon er met niet meer dan twee stralen worden gewerkt daar het water van verren afstand, n.l. van Posthof, moest worden aangevoerd en de druk daardoor zeer aan kracht minderde. Cok de tweede motorspuit liet op zich wachten, zoodat nog steeds met één spuit het vuur moest worden bestreden. Intusscben had het vuur zich aan de be neden-verdieping medegedeeld, waar mevr. van Duren woonde. Alle bewoners hadden het perceel in middels verlaten met medeneming van geldswaarden. Ook een gedeelto van het meubilair was inmiddels door hulpvaar dige handen uit het brandende gebouw gebaald. Eindelijk verscheen ook de tweede brandspuit ter plaatse en nu werd ook aan den voorkant het vuur met drie slangen bestreden. Dit blussching8werk, dat nu in 't geheel met vijf stralen werd uitgevoerd, was bij den zeer feilen brand uiteraard onvoldoen de, zoodat om 12.40 uur de brand oversloeg naar het aangrenzend perceel, bewoond door de familie van Dijk. Van dat perceel dat boven werd bewoond door movr. don Older, vatte het dak vlam. Tenslotte om 12.50 uur eerst, kwam men op 't idee van de brandladders gebruik te maken, zoodat toen vanaf die hoogte op het dak van perceel 20 water kon worden gegeven, dit begin van brand spoedig was gebluscht. Perceel 22 brandde nagenoeg ge heel uit, slechts van do laagst gelegen verdieping bleef nog iets behouden. Do waterschade in beide perceelen is zeer groot. Alles was verzekerd. Katholieke Agenda. LEIDEN. Zaterdag, Poppententoonstelling, Stadsge* hoorzaal 211 uur. Zondag. Poppententoonstelling, Stadsge hoorzaal, 25, 711 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. De geneeskundige Zondagsdienst wordt waargenomen door de geneeskundigen:; Do Graaf f, J asperse, Poortman en Timmer mans. De Zondagsdienst der artsen te Oogst* geest wordt waargenomen door dr. Vare* kamp, telefoon 1916. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Dinsdag 10 April tot en met Zondag 15 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594» INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciale Halskajner-Karpet 2 Mtrx 3 Ktr. fllÜ.ÜU De Zondagsdienst op hettfpostkantoor. De openstelling virvroegd, Vanaf 22 dezer zal het postkantoor op Zon-feestdagen in plaats van 11.30—12.30 voor het publiek zijn opengesteld van 8.309.30 in welk uur derhalve dan even eens correspondentie kan worden afge haald. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst. In het Nutsgebouw hield Donderdag 1.1. genoemde vereeniging haar eerste jaarver- gad er ing. De voorzitter deelde mede, o.m. dat de Kon. Goedkeuring op de statuten den 14ca Maart 1.1. was verkregen, dat de Gemeen teraad een subsidie heeft toegekend ea dat de lieer Schoppen geen zitting meet kan hebben in het' bestuur, wijl de Minis ter van Financiën van meening is, dat de functie van belasting-ambtenaar, die do heer S. bekleedt, niet vereenigbaar is met- het bestuurslidmaatschap van deze ver eeniging. Het huishoudelijk reglement wordt hier na behandeld en vastgesteld, waarna door den secretaris-penningmeester en den kas sier verslag uitgebracht. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in begin 1927 op initiatief van den inspecteur der Directe belastingen de- af d. alhier ,den heer Moolénberg, was op gelicht door den Neutralen Bestuurders bond, den Leidschen Bestuurdersbond en den N<fd. R. K. Volksbond afd. Leiden een. belasting-ophaaldienst is opgericht. Op 25 April begon het werk; aangesloten waren toen 500 personen; de eerste week werden 117 kwitanties geïndhet aantal leden be droeg op 31 Dec. ruim 2200; totaal was aan belasting geïnd 177.712.98 op 46.662 kwi tanties. Nog steeds gaat de vereeniging in ledental vooruit. Het bestuur is saamgesteld als volgta J. J. v. Stralen le, J. G. Valkenburg 2e voorzitter, W. C. H. v. Kesteren secr.-pen- ningm. G. Schoppen, kassier, J. H. Schül- ler le, J. H. Nijland 2o en A. Vlaardinger» broek 3e com. Het personeel bestaat uit de boden C„ J. Nijhuis en P. v. Stralen en de aam» nistrateurs M. J. v. Polanen en J. de Wolf. De secretaris eindigde zijn verslag met een dankwoord aan den Inspecteur en Ontvanger voor de verleende medewer king, aan het personeel voor zijn ijver en plichtsbetrachting, aan de heeren Schop pen en Vlaardingerbroek voor de vele weikzaamheden, die zij voor den dienst hebben verricht. Uit het verslag van den kassier bleek ook de groote vooruitgang van den dienst. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren v. Stralen; Valkenburg, v. Keete ren, Schüller en NijhuiB, en gekozen de heer Immink. De voorzitter brengt nog dank aan den heer Schoppen voor hetgeen deze deed in het belang der vereeniging en sluit na de rondvraag deze vergadering. Je poppententoonstelling. Ten overvloede brengen wij onze leze ressen en lezers nog eens in herinnering, dat de poppententoonstelling in de kleine Stadszaal heden is geopend vanaf 2 uur, ononderbroken tot vanvond elf uur. Morgen (Zondag), de laatste dag, weder om van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur. Voor den ïndischen dienst is bestemd mr. Th. L. Vervloei, alhier, als rechterlijk ambtenaar. Voor bet examen Machinesehrijven vatf de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaagden s de dames E. J. C. Boertée, A. Huter cn de heeren J. Alkemade, J. Mostard, alhier. Van de veemarkt is gisteren vermist een zwart bonte varekoe, ongemerkt. De commissaris van politie alhier verzoekt- inlichtingen. Met den a.s. zomerdienst zal een nieu we avondsneltrein MaastrichtHeerlen- Eindhoven, naar Leiden, via Rotterdam, worden ingelegd. Aankomst Leiden 2130. In dezen trein zal ook een restaurantiewa- gen HeerlenLeiden H.S.M. loopen. MUZIEK. 5de Abonnemensconcert van de Concert- directie Dr. de Koos. De Hollandsche concertdirectie Dr. d® Koos deelt ons mede, dat bet 5de en

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2