BUITENLAND. BINNENLAND. 19s Jaargang. WOENSDAG 11 APRIL 1928 No. 5845 t>» ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL pVanco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor- nitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et-., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cL Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 L POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone odvertentlën 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt h«4 n dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waar-te betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eu w huur, koop en verkoop f 0.50. u. sJt Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Over Mexico. De „Daily Express" publiceert een in terview met den president van Mexico, C alles. Daarin praat deze tyrannieke kerkver- volger natuurlijk zijn maatregelen tegen de Katholieken goed. Of liever: hij stelt ze voor als waren ze vanze'f sprekend. Vanzelf sprekend, dat de priesters geen burgerrechten hebben ah andere staats burgers. Vanzelf sprekend, dat de plaatselijke autoriteiten het aantal geestelijke kunnen beperken op één op de 10.000 inwoners. Vanzelf sprekend, dat volgens hem 120 priesters en 8 bisschoppen het land Zijn uitgezet en 6 andere bisschoppen „uit eigen beweging" zijn 'gegaan. Het dagblad „De Telegraaf" neemt dit interview uitvoerig over. En het blad zet er dan de volgende koppen boven: „Strijd om de suprematie der bur- gelijke autoriteiten". Registratie der geestelijken niet het oog op de staatseigendommen. Die koppen suggereeren, niet vaar? Die koppen dringen op di meening, dat het toch in Mexico eigenlijk er om gaat, dat Rome geen baas mag spelen in bur gerlijke aangelegenhedendat de geeste lijken zich ook onderwerpen aan admini stratieve bepalingen der burgerlijke o 'er- heid. Waarom nu niet 'ns koppen er boven geplaatst als l^ij voorbeeld^ Schandelijke onderdrukking der Ka tholieken. Vrijheidsberooving der Katholieke priesters, die worden ver volgd en het land uitgebannen, om dat zij priesters zijn. Maar neen, de liberale cn socialisti sche en de z.g. neutrale pers, a'.s „De Te legraaf", protesteert wel tegen honderdlei minder ergerlijke vrijheidsbeperkingen, maar niet tegen de tyrannie in Mexico! Een dergelijke houding is voor de Ka tholieken, met zelfrespect, liefde voor hun Kerk en sympathie voor hun geloofsge- nooten, onuitstaanbaar Helaas, dat er nog Katholieken zijn, bij wien dat zelfrespect schijnt te zijn afge stompt 1 ROEMENIE. De politieke crisis. Een nieuwe opmarsch der boeren? De Roemeensche ministerraad heeft op nieuw en definitief het voorgenomen con gres der nationale boerenpartij in Alba Julia verboden. Het bestuur der nationale boerenpartij verklaart zijnerzijds eveneens opnieuw, dat het congres, in weerwil van alle regeerings verboden, gehouden zal worden. De minister-president Vintila Bratianoe heeft in de clubzitting der meerderheids partij het regeeringsbesluit meegedeeld. Hij zeide, dat men den nationalen boeren het houden van een congres in een andere stad van Zevenburgen wel kon toestaan, maar niet in Alba Julia, dat door do pro clamatie van de verecniging van Zeven burgen met Roemenië het symbool der Roemeensche eenheid en broederlijkheid geworden is en dus niet gemaakt mag worden tot een symbool van den liaat. De „Voss. Ztg." verwacht op grond van „speciale inlichtingen" zeer ernstige poli tieke gebeurtenissen de eerst volgende we ken in Roemenië. Het plan zou zijn, een soort tegenregeering uit te roepen, op het Alba-Julia-congres, dat door ongeveer 300.000 boeren zal worden bezocht. Daarna zou men een opmarsch naar Boekarest ondernemen, naar het model van den fas- oisten-opmarsch naar Rome. RUSLAND. De gearresteerde Duitschers. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn de gearresteerde Duitsche ingenieurs te Mos kou aangekomen. Het tijdstip van de aan komst was streng geheim gehouden en terstond bij de aankomst te Moskou werd tie wagon, waarin de Duitschers zich be vonden, door een afdeeling van de gepoe omsingeld. De gearresteerden werden in autos naar de gevangenis gebracht. Zij zullen geen verder verhoor ondergaan, daar de dagvaarding reeds gereed is ge maakt. Naar verluidt, worden de Duitschers van de overige gevangenen afgezonderd gehou den en genieten zij ook enkele voorrech ten. Oorlog tegen de hooge ambtenarij. De centrale controle-commissie van de communistische partij in Rusland, zoo meldt de „Times'-correspondent te Riga, heeft een grooten oorlog tegen het bureau- cratisme afgekondigd.. De sovjet-pers zegt, dat de vijandelijk heden „over een breed front" begonnen zijn. De autoriteiten hebben een groot wan beheer ontdekt en vele straffen zijn er op de wanbeheerders van Russische economi sche ondernemingen toegepast. Onder deze straffen vallen arrestaties onder de leiders in de Kaukasische nafta- industrie; afkondiging van strenge cen suur door den oppersten economischen raad tegen de directie van de Azneft Olie- Trust wegens het veronachtzamen van staatsbelangen; arrestaties en ontslagen van verantwoordelijke beambten in de pa piertrust, enz. enz. AFRIKA. Dp toestand in Marokko. Volgens de Parijscbe bladen neemt liet verzet van de nog niet onderworpen stam men in Marokko den laatsten tijd weer be langrijk toe. Van alle kanten worden schermutselin gen met de Fransche troepen gemaakt. BRITSCH-INDIE. Mohammedanen en Hindoes. Ernstige onlusten in Ahmedabad. In de Indische stad Ahmedabad is het tot ernstige ^onlusten gekomen naar anu- 1 leiding vau geruchten, dat aanhangers van de Mohammedaanscho khojassecte kinde ren hadden geroofd, om deze te offeren. Er hadden hevige gevechten tusschen mohammedanen en hindoes plaats, waarbij aan weerszijden verliezen werden geleden. CHINA. Hernieuwde krijgsoperaties. Peking aan de winnende hand. Uit Noord-Honan zijn berichten ont vangen, waaruit blijkt, dat de voornaamste legers van Feng Joe-sjiang een paar dagen geleden Tsjangteho hebben ontruimd, voor namelijk als gevolg van een vruclitelooze poging om meer naar het Zuiden de „or ganisatie der hemelsche poorten" te ver nietigen. Deze organisatie bestaat uit boe ren, die trachten zich te beschermen te gen de soldaten en bandieten. Te Peking 2jjn van het Tsjengtai-spoorwegfront nog meer gewonden aangekomen. Do Ankwots- juun drijft nog steeds de Sjansitroepen te rug in de bergen, waar zij in bedwang gehouden kunnen worden, terwijl de ope raties tegen Feng Joe-sjiang in Noord-Ho nan worden voortgezet. De officieele persagentschappen blijven verhalen geven over de samentrekking van troepen en de verzending van groole hoe veelheden munitie van Sjanghai naar Hsoetsjaufoe en over troepeninspecties door Tsjang Kai-sjek tusschen Haitsjoen en Hsoetsjaufoe. Algemeen is men van meening, dat Tsjang Kai-sjek afwacht hoe de strijd tusschen Feng Joe-sjiang en de noordelijken verloopt, voordat hen defini tief zijn houding zal bepalen. Tn verband met de huidige opwinding en de politieke intriges in Nanking zou een verkeerd op treden fatale gevolgen voor hem hebben. Hongersnood in Sjantoeng. De federale kerkelijke raad te New York heeft berichten uit China ontvangen, vol gens welke in "Wcst-Sjantoeug 500.000 per sonen gevaar loopen van honger oin te komen. Jongetjes van zes jaar worden daar verkocht tegen een prijs, die overeen komt met vijf Amerikaansche dollars 12.50). MEXICO. DE KATHOLIEKEN-VERVOLGING. Hoe Calles zijn gruwelen verdedigt. De „Daily Express" heeft een onderzoek iloen instellen naar de toestanden in Mexico. De vertegenwoordiger van het blad heeft „volledigheidshalve" ook Calles willen hooren over de geweldige Katholie ken-vervolging en van dezen heeft het blad nu, volgens een Reuter-telegram, de vol gende verklaring te publiceeren gekregen: „Do Mexicanen zijn slechts eigenaar van een derde gedeelte van den rijkdom van hun eigen land. En van dit-derde be zit de Katholieke Kerk zestig percent!" „Builenlandsche priesters", vervolgde Calles, „zijn een ramp voor ons!" Calles gaf wel de mogelijkheid toe, dat 'n vijftigtal priesters in Mexico zijn dood geschoten, maar zeide hij, „aVm ware. rebelïên, ze waren gewapend, toen men hen gevangen nam."* Mexicaansche bandieten. Aangevoerd door den beruchten Max Villegas, heeft een bende van 25 bandie ten dezer dagen op den weg van Cuerna- vaco naar Mexico-city in korten tijd 50 auto's aangehouden.- Evenals bij voorgaan de gelegenheden traden de bandieten uiterst hoffelijk' op en gebruikten geen ge veld. Zij namen wat hun aan artikelen van waarde en geld werd gegeven on de den geen pogingen om de inzittenden der auto's te fouilleeren. Tot hun slacht -ffers behoorden ook een officier en ach', soldaten van het federale leger. Nadat de buit vergaard was, zijn de bandieten in de bergen gevlucht. Federale troepen zijn ter achtervolging gezonden. Men gelooft, dat ook de Engelschc gezant in Mexico on e ige attache's van de Amerikaansche Ambassade tot de slacht offers belmoren. ZUID-AMERIKA. Militaire opstand in Venezuela. De muiters verslagen. Uit Caracas wordt gemeld, dat in de hoofdstad van Venezuela, Caracas, Zater dag een militaire opstand is uitgebroken, die echter snel is onderdrukt. Volgens officieele medcdeeling hadden de muitende troepen, na de officieren, die trouw wilden blijven aan het gezag te hebben gedood zich begeven naar het tuig huis in de San Carloskazerne. Daar was echter het gerucht van de muiterij reeds vooraf gegaan en toen zij er aan kwamen, werden zij claar met een salvo geweervuur ontvangen. Velen werden gedood of gewond; de ovei*igen konden gemakkelijk worden ge vangen genomen. CONGRES-BESCHOUWING. II. „De resolutie van het Partijbestuur is voorzichtig en geeft geen vast parool uL" aldus de voorzitter op het Paxsehcon- gres der S. D. A. P., in zijn verdediging van de resolutie iuzake ontwapening en mobilisatie, die zooals wij gisteren op merkten getuigt van kronkel-politiek Voorzichtig is hier een véél te mooi woord Veel rumoer heeft opgeroepen een voor stel van het P. B., waarbij onwensehelijk wordt verklaard, dat leden der S. D. A. P. tevens lid zijn van één der z.g. planeten van de Derde Internationale. Dit voorstel luidde: „Het congres; gezien de voortgezette po gingen der communisten en communistisch, gezinden om langs bedekten weg de een dracht te ondermijnen in .Ie sociaal-de mocratische beweging, waariiö?' een nood lottige verwarring wordt gelo eckt in do partij en in de met haar \vmpathLoeren de organisaties, verklaart liet, met het oog op de eenheid en de strijdkracht der so- ciaal-democratische beweging, onwensehe lijk, dat leden der S. D. A. P. levens lid zijn van een der zoogcnuamlc planeten van de Derde Internationale, /reals de I. H. A., de Eenheisgroepen, :1e Liga legen koloniale onderdruking en imperialisme enz." De heer J. Oudegeest leidde dit punt in. De heer P. J. Schmidt een der van heulen met de C. P. verdachte sociaal-de mocraten zeide, geen cèllenbouwer te zijn, alhoewel z.i. de cellenbouw ook door de moderne arbeiders wordt toegepasr.Spr verklaarde zich bereid te erkennen, dat hij ontactisch heeft gehandeld, dat hij de partijdiscipline heeft overtredenmaar de wijze, waarop hij bestreien is, heeft daar toe geleid. Na.verdere bespreking verd ook dit voorstel van het partijbestuur ten slotte met zoo goed als algemeene stemmen aan genomen De „Res." merkt terecht op: Er ia niets veranderd en de geschilpunten kunnen weer van voren af opgehaald wo-den. Dc mobilisatiekwestie zit pug even diep in den mist als te vorenen de Kies en Schmidt's kunnen og ever. onvervaard met de communisten heul -n. Het eten van twee willen wordt, voort gezet. Men zal er ook de nadeden va»! ondervinden. Wie niet stevig het begin/el durft doorvoeren maar met beide uitersten wil kokettcercn, krijgt een slotte heide tot vijand. Ook de Communistische art ij heeft hiar Paaschcongres gehouden, dAt wed gepre sideerd door den hoogedel, .''-ur. heer L. de Visser, lil van do Tweede Kamer, i W.:i- ontleenen aan een verslag in dc ,Lsr. R. Crt." het volgende (de heer L. do Visser is aan het woord): De sectie Holland der Communistische Internationale moet- geheel aocoord gaan met de maatregelen in Rusland genomen tegen de Trotzkisten. Mot deze elementen zegt spr., zullen wij ook hier korte metten hebben te maken on spr. vraagt daarbij aan prof. Mannoury, of hij, die tot nu toe steeds uit ethische en wetenschappelijke overwegingen voor de klotest mogelijke minderheid placht op te komen, of ook l ij er zich aan houden zal, indien de meer derheid der partij tegen de Trotzkisten in Holland stelling neemt. (Applaus). Prof. Mannoury (zeer heftig). Ik heb dc partijdiscipline nooit overschreden. Ik sta op het standpunt van Lenin, maai- ik aan vaard geen cadaver-disciplinej *vEenig ap plaus). De heer Dc Visser: Wij kenner, slechts proletarische discipline en die geldt voor alle partijgeriöoten, ook a!s zij het^ per soonlijk met genomen besluiten niet eens zijn (applaus). Hierna de verdeeldheid in do revolutio naire vakbeweging besprekende voer spr. heftig uit tegen de S. D. A. P., het N.A.S. en tegen de vakvereenigingsleiders Bon man en Sneevliet. Wat de "\Vijnkoop-secte betreft, zeide spr. nog, dat do heer Wijnkoop he:, niet zal durven wagen naar Moskou te gnan om zich op de derde Internationale te be roepen. Hij zou daar ervaren, dat bij als een der ergste vijanden van hei Com munisme van Lenin wordt beschpuwd (Applaus). Alleen indien hij zich berouw vol zou aanmelden om als gewoon soldaat een plaats in de Communistische partij in te nemen, zou hij eenigen kans hebben te worden aangenomen. Dat noemt men vrijheid! Cominer.laar er op kan alleen den indruk schaden. Vragen van Kamerleden. Begin van den Z o m e r t ij d. Het Eerste Kamerlid de heer Henri Polak, die reeds antwoord bekwam op eenige door hem tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw gerichte vragen ten opzichte van het tijdstip van aanvang van den zomertijd heeft thans in aansluiting hierop nog eenige vragen ge steld en wel de volgende: Welke bijzon dere eigenschappen, eigenaardigheden of belangen heeft do Ncderlandscho land bouw, die dezen onderscheiden van den landbouw in België, Frankrijk en Enge land, zoodat hier te lande onmogelijk zou zijn, wat ginds mogelijk blijkt 1e wezen? Is het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland inderdaad belangrijk grootcr dan dat met België, Frankrijk en Enge land? Wil de minister daaromtrent cijfers geven? Is het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland grooter dan dat van België en van Frankrijk met dat land? Zoo neen, waarom kan dan in België cn Frankrijk do zomertijd ongeveer een maand vroeger aanvangen dan hier te lan de? Waarom kan hier te lande de zomer dienst niet aanvangen tegelijk met den aanvang van den zomertijd in Belgic en Frankrijk, .zoodat omwerking van de win- tefdienstregeling onnoodig wordt? Onderzoek toestand landarbeiders. Een vragenl ij staan de gemeentebesturen. De Hooge Raad van Arbeid heeft door I tusschenkomst van den minister van bin- j nenlandsche zaken en landbouw een vra genlijst aan dc gemeentebesturen gezon den omtrent den toestand der arbeiders in den landbouw en dc veehouderij met be trekking tot het landgebruik anders dan ingevolge de Landarbeiderswet, de wer king der Landarbeiderswet, het werken buiten dc woonplaats, werkloosheid, ver volgonderwijs, soorten van arbeiders (in wonend personeel, vast en los personeel) en kinderarbeid. Die Autobus-chauffeurs. ïst- en rusttijden. Het Kon. besluit van 31 Juli 1880, hou dende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare mid delen van vervoer, het laatst gewijzigd bi| Koninklijk besluit van 28 December 11)25, is thans bij besluit van 19 Maart 1928 (Stbl. 72) gewijzigd als volgt: I. achter artikel 5 wordt ingevoerd: „Artikel 5A. Met afwijking in zoover van artikel 5 is het verboden, personen bene den den leeftijd van een en twintig jaren met het besturen van een autobus te be lasten of beneden .dien leeftijd als bestuur der van een autobus op te treden. Artikel 5B. De bestuurder van een auto bus wordt geacht de voor het besturen van zoodanig motorrijtuig verdachte geschikt heid en bekwaamheid te hebben, wannoer hij in het bezit is van een geldig rijbewijs, als bedoeld in artikel 9 der motor- en rij wiel wet. Artikel 5C. De diensttijd van een be stuurder van een autobus mag per etmaal niet meer clan twaalf uren bedragen. On- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De in Rusland gearresteerde Duitsche ingenieurs zijn te Moskou aangekomen. Hernieuwde krijgsoperaties in China. Militaire opstand in Venezuela onder drukt. Paasch-ongelukken in het buitenland. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De prae-adviezen, te behandelen op de Partijraadsvergadering van de R.K. Staats partij, over: De taak van den wetgever in den komenden tijd ten aanzien van de ver houding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven. (2de blad). Vastgesteld zijn bepalingen omtrent ver- eischten leeftijd, geschiktheid en bekwaam heid on dienst- e.i rusttijden van autobus chauffeurs (let© blad). Vragen van den heer Henri Polak aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over den aanvang van den zomertijd (1ste blad). Bij een hevige botsing tusschen een tram en een vrachtauto is te Amsterdam een bejaarde vrouw gedood. (Gem. Berichten, 2do blad). der diensttijd wordt verstaan de tijdruimte gelegen tusschen twee onafgebroken rust tijden cn (of) rustdagen, als bedoeld in de artikelen öD en 5E, na aftrek, voor zoover mogelijk, van dc daarin gelegen korte rust- poozen. Dc gezamenlijke duur van do diensttijden en gedeelten van diensttijden mag por kalenderweek niet meer dan vijf on vijftig (55) uren bedragen. Artikel 5D. Tusschen twee opeenvolgen de diensttijden moet een onafgebroken rusttijd van ten minste twaalf uren wor den genoten. In den diensttijd moeten de nóodige korte rustpoozen gelegen zijn voor hot gebruiken van de maaltijden. Korte rustpoozen mogen slechts op den diensttijd in mindering worden gebracht, voor zoover zij ten minste dertig minuten bedragen, op standplaat© en tusschen ne gen uur des voor middags en negen uur des namiddags worden genoten. Artikel 5E. Dc bestuurder van een auto bus moet iedere kalenderweek op stand plaats een rustdag van ten minste dertig uren genieten. Bij opeenvolging van rust dagen mag de duur van den tweeden en van verder volgende rustdagen tot vier en twintig uren worden teruggebracht. Een rustdag wordt gerekend te behooren tot de kalenderweek, waarin het grootste aantal rusturen is gelogen. Bestuurders van auto bussen moeten ten minste om de vier ka- lenderweken een rustdag op Zondag ge nieten. Voor bestuurders, behoorendo tot een kerkgenootschap, dat den wokelijk- schon rustdag niet op Zondag viert, wordt, wanneer het verlangen daartoe aan don ondernemer, is kenbaar gemaakt, de Zon dag als rustdag vervangen door den dag, welke door hun kerkgenootschap als wc- kelijksche rustdag is aangenomen. Een rustdag wordt geacht op Zondag te vallen, indien ten minste 22 uren in het etmaal van zoodanigen dag zijn gelegen. Artikel 5F. Op het hoofdkantoor van do onderneming worden de voor de bestuur ders van autobussen vastgestelde dienstin- deelingen opgeteekend in registers, met vermelding voor ieder afzonderlijk van den maximum-diensttijd per etmaal en per ka lenderweek en van dc vrije dagen. En uittreksel uit het register, bedoeld in het vorige, lid, wordt, voor wat de lnopen- de vierwekolijlcsehe periode van den be trok! cn bestuurder aangaat, oo een kaart vernield, die de bestuurder bij zich nioet hebben en op eerste aanvraag moet ver- tooncn. Aan de ambtenaren, met. de handhaving van dit besluit belast moet op eerste aan vraag inzage van het register en van het uittreksel worden gegeven." TT. artikel 13 vervalt. Toi aanzien van hen, die bij het in wer king treden van dit besluit met inachtne ming van artikel 5 als bestuurder van een autobus werkzaam zijn on den leeftiid van een en twintig 'aren nog niet hebben be reikt hliift artikel 5A buiten te?-»assing. Artikel 10. tweede lid. dep Wet Open bare Vervoermiddelen en dit besluit tre den in werking op 15 Mei 1928. Huldeh'ök H. M. de Koninnir-Moerler van de Nec'er'antlsche vrouwen. Op de laatstelijk door het Hoofdemité gehouden vergadering is, rekening houden de met den door H. M. de Koningin-Moe der kenbaar geniaj|kten wensch, dat het bedrag van ieders bijdrage voor het hul deblijk onbekend zal blijven, besloten dio bijdragen t. z. t. zooveel mogelijk in geslo ten bussen te verzamelen. Maar om do Koningin-Moeder te kunnen toonen, hoe vele vrouwen, de behoefte hebben gevoeld

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1