Paaschgedachten. BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. ZATERDAG 7 APRIL 1928 No. 5843 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaal, fcy onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTi Gewon* «dvertentlên 3P cent per rtgeQ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet n dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waaita betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en tbc huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit «yijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Maandag, 2den Paaschdag, verschijnt „De Leidsche Courant" niet. Wanneer wij liet feit van Christus' op standing ons realiseeren, dan zien wij de drie vrouwen, met haar mirre en aloë, verslagen staan bij het leege graf.... Heel vroeg waren zij uitgegaan: haar piëteit wilde zich nog eens uitvieren aan het lieve lijk.en het graf is leeg Magdalena is al naar de stad gevlogen en bij de getrouwen jammert zij het uit: Zij hebbe"n Hem wèggehaald En dan weer terug. Snikkend dwaalt zij door den tuin en daar ziet zij een man. En zij, naif in haar groote genegen heid: Als U Hem hebt weggehaald, zeg dan nu maar, waar U Hem hebt neerge legd en ik haar liefde maakt haar overmoedig ik zal Hem halen Maria.Meester En zij ligt al op haar knieën, de armen naar Hem uitgestrekt, heel haar genegen heid voor Hem in haar verrukte oogen. Wat een weerzien Zij had gekreund en gekermd en met haar tranen gewasschen de bloedende voe ten, toen Hij daar hing in stervensnood, toen geen schoonheid meer aan Hem was. En nu: in de glorie van Zijn verheer lijkt lichaam staat Hij voor haar. In Zijn oogen glanst goedheid en liefde zingt in Zijn warme stem: Maria! Sint Marcus, die ons dit fijne tafereel tje te genieten geeft, hij voegt er uitdruk kelijk bij, dat zij, die Magdalena, dat zij het was, die eenmaal door den Meester verlost werd van zeven duivels te gelijk En wij begrijpen: alles is vergeven en ver geten. Maar wij voelen ook meteen de troostende tendenz van dit mooie stukje Evangelie-verhaal. Dat alles weer kan worden goedgemaakt, wèt er ook gebeurd mocht zijn. Dat één traan van hartelijk- gemeend berouw héél een verleden, al is het nóg zoo zwart, kan wegspoelen in die zee, die Gods vergevende goedheid is. Een heerlijke gedachte voor deze da gen, nu de Kerk aan Haar kindei en weer Haar minimum-eischen stelt, van hén ver langt dat zij door biecht en commiuvc hun lidmaatschap betoonen. Hu de genade van Paschen klopt, bonst aan de zielen van ons allen Die ontmoeting van Jezus en Magda lena, daar in den tuin dicht bij Golgotha, het doet ons, kleine, zwakke mcnschjes als wij zijn, zoo goed. Het geeft den menscb weer moed. Allereerst zeker aan hem, voor wien Paschen een keerpunt werd Maar toch ook aan hem, die wel niet hèr- leefde, maar toch weer opleefde in deze dagen. Voor hem, die na een eerlijke biecht en een hartelijke heilige communie, weer staat aan het begin van een nieu wen weg maar met al zijn goeden wil toch niet weet wat er nog komen gaat, voor hem is het zoo'n gerustheid dat zijn verleden althans veilig is bij de barmhar tigheid van God De omstandigheid dat het ook daar bui ten verrijzenis is, dat de natuur herleeft, heeft er zeker veel toe bijgedragen dat Paschen zoo diep heeft ingewerkt in ons volksleven. Paaschspelen, Paaschvuren, Paaschgebruiken, het is de rijke neerslag, waarvan de jeugd en de folklore genieten, ieder op eigen wijze. Maar dat de Kerk zelve voorging in een men mag wel zeggen: uitbundige viering van dit hoogtij, verklaart meer. In Haar liturgie is geen feest tot zoo'n weelderige ontwikkeling gekomen als de herinnering aan 's Heeren opstanding. Paschen culmineert in onzen jaar kring met een triomfeerenden jubel van een week lang, die telkens weer zingen moet: „Dit is dè dag, door God gemaakt". En als Haar stemming geen vormen meer vindt roepen ook wij geen hoera- als we geen woord en geen lied meer hebben 1 dan vat Zij alles nog maar eens samen in een juichend resumé van haast eindolooze alleluja's. Die feestelijke stemming, die bijna on stuimigheid wordt, verklaart veel, maar niet alles. Stille bezinning op de beteekenis van Paschen geeft ons méér dan enkel gerust stelling omtrent het verleden. Als de Kerk een oogenblik de vreugde neerdrukt en stilte vraagt voor een ern stige onderrichting, dan geeft Zij het woord aan Sint Paulus. En hij, de hartstochtelijke minnaar van zijn Christus, die één stuk enthousiasme wordt als hij maar denkt aan den triomf van zijn Meester, hij is in mannelijke zelf- beheersching doorgedrongen tot de kern van Paschen en wat hij daar vindt, dat geeft hij ons, op zijn manier: kort en krachtig. Paschen bevestigt ons geloof en ver sterkt onze hoop en zoo geeft Paschen ons ook gerustheid en zekerheid omtrent heden en toekomstDat is zijn thema, wat de Kerk dankbaar van hem overneemt en uitweYkt met zorg. Paschen komt ons geloof bevostigen. Want de verrijzenis uit eigen kracht, dat terug-nemen van het leven zooals Je zus het deed in souvereine oppermacht het is niet alleen het grootste wonder wat Hij heeft gewerkt, het is tegelijk de schitterende vervulling van een voorspel ling, waarop eerst door de profeten, later ook door Hem zelf voortdurend en met nadruk was gewezen. Zijn opstanding, dat zou het stuk worden met afdoende bewijskracht, het onfeilbare zegel op Zijn goddelijke zending. Maar dan ook tcmns de bevestiging van het geloof der lijnen. Sint Paulus formuleert het bondig: „Is Christus niet verrezen, dan geeft uw ge loof niets en ik kan mijn prediking dan wel staken". Uit Mdar: is Christus verrezen, dan staat ons geloof onwrikbaar gefundeerd. Pa schen komt ook onze hoop versterken. Is Christus verrezen, het hoofd van het mystieke lichaam, dan zullen ook wij, de ledematen voor Paulus is het eenvou dig van zelfsprekend dan zullen ook wij verrijzen. Dan zullen ook wij eenmaal opstaan uit het graf, dat verrotting brengt en eindelijk vernietiging. Met Hèm lijden; met Hèm glorieMet Hèm doodmet Hem opstandingDat leert ons Paschen. En geloof en hoop, zijn dat niet de pij lers die ons leven stutten? Zij toch geven daaraan gerustheid, zekerheid, vast- Jieid. Voor de ernstige vTagen die rijzen in dit leven, en voor de benauwende pro blemen die zich opdringen omtrent het leven nè, den dood geloof en hoop ge ven de oplossing, die dikwijls ontspan ning brengt. Vandaar die rustige kijk op het leven. Vandaar die kalme beschou wing van wat er rondom ons gebeurt, die gelaten aanvaarding van wat ons zelve overkomt. En onzen weg door de zorgen van dit leven gaan wij met een bedaar den gang: want berusten doet ons de over tuiging dat na déze dagen betere dagen ons wachten. Wij gaan door het loven onverstoorbaar en beraden want wij gaan met het geloof in het hart en met de hoop in de oogen! En de moraal van Paschen? Wat dit hoogtij ons leert, wanneer wij, geleid door de Kerk, ons bezinnen op het feit der opstanding, dat moet vrucht dra gen. Wat Paschen ons geeft dat moet ons le ven opheffen en plaatsen op hooger plan. Wat Paschen ons geeft geloof en hoop, beide solied dat moet ons leven opbeuren, omhoog, in zuivere atmosfeer, ver van den walm der zonde. Dat natuur lijk op de eerste plaats. Maar ook boven het alledaagsche. Laag-bij-den-grondsche zielen leven in een chronisch conflict met haar heilige roeping! Sint Paulus zou zeg gen en nu met Paschen bindt hij het ons op het hart „Zoekt wat hooger is E. v. d. H. DE WELEERW. PATER CLIMACUS BAYER, O.F.M., die op Maandag, 2den Paaschdag, des morgens.te half elf, zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug). te Leiden. DE WELEERW. PATER PIRMINIUS RAAPHORST, O.F.M., die op Maandag, 2den Paaschdag, des morgens te half tien, zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, te Zoeterwoude (Hooge Rijndijk). SPANJE. Het Tanger-statuut Overeenstemming tusschen de deskundigen. De deskundigen van GrooLBritannië, Spanje, Frankrijk Italiëzijn gereed ge komen niet het 'ümV- Keil van de maatrege len voor het toepassen van de Fransch Spaansche regeling en tot overeenstemming gekomen. Met de bestudeering van de Ita liaansche eischen in verband met een even- tueele toetreding tot het statuut van Tan- ger zal na de Paschen een begin worden gemaakt. De besprekingen hadden te Parijs voort durend in een vriendschappelijken geest plaats. Aan de Italiaansche delegatie werd aanvankelijk het plan toegeschreven de be langrijker Middellandsche Zee-kwesties naar voren te brengen, doch dit bericht schijnt niet juist te zijn geweest. Gemeld kan worden, dat de Italiaansche eischen uitsluitend betrekking hadden op het be heer van Tanger. POLEN. Complot tegen den Sovjet-Gezant te Warschau. Meisje in mannenkleeren gearresteerd. Naar de „Express Porannyl" meldt, kwam eergisteren een jong meisje in man- nenkleeding op het Sovjet-gezantschap te Warschau met de mededeeling dat de Rus- siche monarchistische organisatie te Wilna besloten had, den Sovjet-gezant Bogomolof uit den weg te ruimen. Het meisje werd gearresteerd. Men vermoedde, dat zij zelf voornemens was, den aanslag te plegen. Bogomolof is inmiddels naar Moskou vertrokken. ITALIË. Opzienbarende arrestatie. Naar de „Corriere della Sera" meldt is te Locca in Zuid-Italië de jonge hertog Ar- noldo Caracciolo gearresteerd, op grond van belecdigende uitlatingen over Musso lini en het fascistisch régime. Hij zal zich voor een buitengewone rechtbank ter be scherming van den staat moeten verant woorden. Caracciolo behoort tot een der beroemdste adelsgeslachten uit Napels. JÖEGO-SLAVIË. Hernieuwde actie der Komitadsjis. Aanslagen op Joegos 1 a v i rs Uit Belgrado wordt gemeld, dat aldaar groote opwinding heerscht wegens nieuwe aanslagen in Servisch-Macedonië die aan de Macedonische revolutionaire organisa ties worden toegeschreven. Zoo werd op 21 April te Monastir een Joegoslavisch koopman door onbekend gebleven daders doodgeschoten, terwijl op 3 dezer te Ciese- wi de voorzitter der plaatselijke afdeeling van de democratische partij overvallen en zwaar gewond werd. Ook hier slaagden de aanvallers erin te ontkomen. Deze aanslagen worden als het begin eener nieuwe terroristische actie der komi tadsjis beschouwd. In verband hiermede wordt de beschuldiging geuit, dat de over vallen op Albaneesch grondgebied worden georganiseerd. De bewaking der Joegosla vischBulgaarsche grens is zóó scherp, dat daar onmogelijk komitadsji's op Joe goslavisch gebied kunnen doordringen om i welke reden zij Albanië als operatiebasis gekozen zouden hebben. Zij zouden hierbij, zoo wordt te Belgrado beweerd, door Ita lië worden gesteund. GRIEKENLAND. Communistenbestrijding. Uit Athene wordt gemeld: De Grieksche regeering zal de Kamer het geheel uitgewerkte wetsontwerp tot bestlijding van het communisme voorleg gen. Gevangenisstraffen van G maanden tot 5 jaar zijn er in vastgelegd voor perso nen, die zich op eenigerlei wijze vergrij pen tegen de bestaande staatkundige, reli gieuze of sociale orde. Eventueel kan de straf worden verzwaard met verbanning. Staatsambtenaren, die zich aan een der gelijk vergrijp schuldig maken, worden on middellijk ontslagen met verlies van het recht op pensioen. Beambten en arbeiders aan particuliere instellingen en bedrijven moeten automatisch door hun werkgevers worden ontslagen, anders' worden deze zwaar gestraft. CHINA. Kritieke toestand te Hankau. Officieele berichten uit buitenlandsche bron zeggen dat te Hankau een kritieke toestand is ontstaan door de weigering der Fransche autoriteiten aldaar om personen men spreekt van communisten uit te leveren die gevlucht zijn in de Fransche concessie. Sitsjan in brand gestoken. Naar uit Charbin gemeld wordt, heeft een bende bandieten, met machinegeweren gewapend de stad Sitsjan bezet. Bij het naderen der regeeringstroepen, sloegen zij op de vlucht, na eerst de stad in brand gestoken te hebben; 600 families zijn dak loos. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Een generaal, die weigerde moordenaar te worden. De Tijd deelt een geval mede van een Mexicaansch generaal, die weigerde een moordenaar te worden van zijn volk. Het was generaal Salinas, chef van de Mexi- caansche Luchtvloot, die onder dagteeke- ning van 10 Oct. 1927 uit El Paso (Texas) de regeering een briefje schreef van den volgenden inhoud: „De hel schijnt in mijn vaderland los ge broken te zijn. Ik zag mij gedwongen te vluchten om mijn leven te redden, want ik weigerde, de besten uit het volk to ver moorden, zooals de president en de ex- president het van mij verlangden: deze eischten dat de strijdkrachten, waarover ik het bevel voer, de meest ongehoorde misdaden zouden begaan." De vlucht voor den tyran. „Zwijgend en stom trekt een groote schaar menschen, de bloem van ons volk, en het beste deel der natie, ver weg over onze grenzen, naar het vreemde land", zoo schrijft heel cynisch het blad „El Pueblo", van Hiremosilla. De menschen vluchten met massa's, bevreesd voor de gruwelen die hunne zusters en broeders reeds door staan hebben. In ééne maand (Jan. '28) waren langs één enkele grensstad Laredo, in Texas 40.316 Mexicanen naar de Vcr- eenigde Staten uitgeweken. Het gezamen lijk aantal vluchtelingen over het laatste halfjaar wordt op 2 millioen geschat! Een vrouw verklaarde aan den corres pondent van de „Gueta de Guaymas". Wij Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Tegen den Sovjet-gezant te Warschau zou een complot gesmeed zijn. Duizenden Mexicanen wijken uit naah de Ver. Staten. Bij de ontploffing aan boord van de „Chepita" zijn twee Nederlanders omge komen. (West-Indië, 3e blad). BINNENLAND. Overleden is prof. dr. Ritzema Bos te Wagcningen (1ste blad). Brutale aanranding van een vrouwelijke kantoorbediende te Amsterdam (Gem. Be richten, 2de blad). vluchten niet voor de ellende, noch voor het hongerloon dat we hier verdienen of voor do andere plagen, die steeds ons va derland geteisterd hebben, neen, wij vluch ten, omdat wij ons leven niet meor zeker zijn, wij vluchten voor de gruwelen en de willekeur der nieuwe regeringsambtena ren, al heeten zij dan ook militair bevel hebber of burgemeester. Ik heb zelf eenige dagen geleden ge zien, hoe men „een boom versierde" met een aantal boeren, omdat zij door een ge neraal, wiens naam alleen reeds allen met afschuw vervult, verdacht werden, dat zij in betrekking stonden met de „opstande lingen". Het was een vreeselijk schouw spel. De moeders, de vrouwen, de kinderen der slachtoffers wierpen zich op hun knieën voor de officieren en smeekten om genade. Doch de bevelhebber bleef onver biddelijk, hij wilde zich „man" toonenEn spoedig hingen negen ongelukkigen aan een boom bij den ingang van het dorp. Om deze gruwelen zijn wij gevlucht. PROF. DR. RITZEMA BOS. t Hedennacht is te Wageningen overle den prof. dr. J. Ritzema Bos. De overleden werd in 1850 geboren te Groningen, waar hij de IT. B. S. met 5-jari- gen cursus volgde. Hij studeerde aan de universiteit aldaar. Na bekroond te zijn voor zijn antwoord op een academische prijsvraag over de fauna der Noordzee-eilanden promoveerde hij in 1874 op een dissertatie over do „Crustacea hedirophtalmata van Neder land en zijn kusten". In 1869 werd hij lee- raar aan de landbouwschool te Groningen; na dc opheffing van deze school in 1871 lecraar aan de II. B. S. te Wageningen. In 1876 werd hij leeraar aan de Rijksland bouwschool aldaar. In 1895 werd hij direc teur van het lo Amsterdam opgerichte Phytopathologisch Laboratorium Willy Commelin Scholten en tevens benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de rijks landbouwschool aldaar. In 1906 volgde zijn benoeming tot direc teur van het te Wageningen opgerichte Phytopathologisch Instiuut verbonden aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- cn Bosch- bouwschool. Bij de verheffing van deze school tot Landbouwlioogeschool in 1918 werd de overledene hoogleeraar. Bij het bereiken van den 70-jarigen leef tijd trad hij af. Do overledene was ridder in dc orde van den Nederlandschen Leeuw. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit van 5 April zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de gemeente: a. Beek: mr. A. M. A. H. Imkamp, candi- daat-notaris te Beek; b. Nieuwenhagen: A. M. A. Beglieyn, candidaat-notaris te Venlo. Uit de schoenindustrie. Ontwerp collectief arbeidscontract. Men schrijt aan de „N. R. Ct.": De federatie van schoenfabrikanten heeft aan de arbeidersorganisaties het ontwerp doen toekomen voor een nieuw collectief contract. De hoofdbepalingen zijn de volgende: 1. Minimum-loon voor mannen van 15 tot 20>/2 jaar 618.50, voor vrouwen van 15 tot 21 jaar en ouclcr 512 2. deze loonen worden voor dc steden met 5 pet. verhoogd 3. tweemaal per jaar periodieke verhoo gingen 4. minimum-wcekloonen voor valide mannelijke arbeiders van 21 tot 60 jaar (3 klassen) ƒ1923.75; in de steden 2025; 5. stukwerkers verdienen ten minste 10 pet. meer; 6. bij slapte worden de rainimum-looncn geheel uitgekeerd;

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1