SPLINTER 179.50 Uit de Omgeving. T. B. C.-vercenfgïng ontvangst rijkssubsi die van 12UU.en geeft daarvan aan elk der beide wijkvereenigingen GOO.— voor de hulp in tentenkamp en huisverpleging van T. B. C.-lijders. Daarbij heeft de vei. nog een helpster in het tentenkamp gehad met een salaris van 540.Do vereeni- ging wil oprichten een vast gebouw, tevens consultatiebureau en een nieuw kamp be trokken en daarvoor een verpleegster van een der vereen, aanstellen. Speciaal voor T. B. C.-verpleging is de andere verpleeg ster voor huisverpleging voor Chr. Vereen, en Groene Kruis. De besturen dor verschil lende vereenigingen hadden op voorstel' van B. en W. van Bodegraven daarover van gedachten gewisseld, doch waren niet tot een beslissing kunnen komen; wel had den zij volle medewerking toegezegd. Do heer v. d. Most betoogt, dat wanneer het Gi'oeno Kruis geen subsidie meer zou ontvangen, deze vereeniging zoor noodlij dend zou worden. Ook dat, wanneer do T. B. een eigen verpleegster zou aanstel len, er op deze plaats vior verpleegsters zouden zijn, waarvoor toch geen werk is en tevens te kostbaar. Hij meende, dat het besluit van te ingrijpenden aard is, om nu daarover te beslissen. Hij wildo gaamo eens van de bestuursleden der andere ver eenigingen hooren, welke de reden is, waar om men niet tot overeenstemming is kun nen komen. Vorschillendo heeren hebben daarna hun meening hieromtrent breed voerig uiteengezet. Alvorens tot stemming over te gaan, zei de secretaris dat bij ver werping van het voorstel de subsidie zou verdeeld worden ook over het Wit-Gele Kruis, dus dat dan iedere vereeniging 400.zou ontvangen. Hot voorstel in stemming gebracht werd verworpen niet 33 stemmen tegen, 14 voor, 7 blanco. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt waarna dc voorzitter de vergade ring onder dank sloot. Verkoop kerkschapen. Abusievelijk is gemeld dat de verkoop van kerkschapen reeds heeft plaatst gehad. Deze zal echter gehouden worden op Donderdag 12 April, hetgeen door advertentie zal aangekondigd worden. Het slachthuis. In de maand Maart zijn in het gemeentelijk slachthuis geslacht: 101 koeien, 67 varkens, 10 geiten, en scha pen, 21 graskalvcren, 5415 nuchtere kalve ren, terwijl nog 4507 nuchtere kalveren voor export werden geslacht. BOSKOOP. Reddingsbrigade. Woensdagavond hield de Boskoopsche Reddingsbrigade een jaarvergadering in hotel „Neuf". Voorz. den heer H. Stuwe. Na voorlezing der notulen werd door den secretaris W. Kruiswijk een keurig jaarverslag voorge lezen, waaruit blijkt, dat er in het afge- loopen jaar zeer nuttig werk door de ver eeniging was verricht. Door de penningmeesteresso Z. Hijze- lendoorn werd financieel verslag uitge bracht, waarna de bescheiden werden na gezien en in orde bevonden. Door den voorz. werden enkele niedcdeelingen ge daan over werkzaamheden der brigade en het materiaal. Spr. vraagt tevens, indien men copie heeft voor „De Brigade", het bondsblad, dit toch vooral op te geven, daar zulks op prijs wordt gesteld. De aftredende bestuursleden, do hecren Stuwe en Hard ijzer, werden met alg. st, herkozen. In de vacature mej. Zoijlmans, die naar elders is vertrokken, werd geko zen mevr. R. Grootcndorst. Vervolgens werd een commissie gekozen voor de rege ling van de demonstratie, die zal plaats hebben bij de opening van het nieuw bad huis in het laatst van Mei en vervolgens voor het organiseeren van een gezclligen propaganda avond in het a.s. najaar. De ■"•ernmissie bestaat uit de heeren II. Stuwe B. Jongsma B. Bunschoten A. Ramp en O. J. van Vliet. Na de rondvraag, welke niet veel be langrijks opleverde werd de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. De burgemeester. Aan den burgemees ter is door den Commissaris van dc Ko ningin verlof verleend om alsnog tot en met 15 April a.s. uit de gemeente afwezig te zijn. Inenting. B. en W. dezer gemeente hebben door aanplakking bekend gemaakt, dat de kostelooze inenting en horinenting van hen, die zich daartoe ten huizo van dr. J. Vogelenzang aanmelden, zal geschieden op Dinsdag, 10 April a.s., des voorm. van S9 uur. Geboren: Theodora Therosia d. van P. van der Weijden on M. J. Verwer. Overleden: Johannes van Tol, 85 j. Z0ETERW0UDE. Aanbesteding grint. Bij de van ge meentewege gehouden aanbesteding voor de leverantie van 800 kubieke meter grind werd ingeschreven door: Gebr. Huij te Leiden voor 2.70 per M3.j D. Versloot te Bodegraveu voor 2.S3; W. Versloot te Zwammerdam voor 3.03; J. H. Omt zigt te Zoeterwoude voor 2.60 en Jac. Wilbrink te Leiden voor 2.83. Verder was ingeschreven door J. M. Samson te Leiden voor leverantie en vervoer te zamen voor 3.90 en door Jac. Wilbrink te Leiden voor 3.S9 per kubieke meter. Voorts werd ingeschreven voor het vervoer alleen door W. Hoogervorst te Zoeterwoude voor 1.09 1/2 per kubieke meter; C. L. van Velzen voor 1.05 en J. H. Omtzigt te Zoeterwoude voor 1.05. Voor het uitkar- ren werd ingeschreven door W. Hooger vorst te Zoeterwoude voor 185 en door Jac. Luk te Zoeterwoude voor 158. B. en W. hebben dc leverant-io gegund aan J. H. Omtzigt; het vervoer aan C. L. van Velzen en het uitkarren aan Jac. Luk, allen te Zoeterwoude. Verpachting grasgewas. Bij do ver pachting van het grasgewas langs de ge meente wegen werd ingeschreven door P. MoeJenkamp voor perceel 2 voor 2.C. C. Ruigrok van der Werven voor perceel 5 ■oor f 2.50; J. Turk en Jac. Luk voor per- «vccl 7 voor f 5.— cn dpor H. Turk voor de perceelen 6, 8, 9 en 10 respect voor 4.— 10.en 15.per jaar. Voor dc perceelen 1, 2, 4, 11 en 12 waren geen In schrijvingen. Door B. en W. is aan de in schrijvers de perceolen, waarvoor zij heb ben ingeschreven, gegund. Verpachting bagger. Voor de verpach ting van den bagger uit do Broeksloot wa ren ingekomen 2 geldige inschrijf bil jetten; t. w. van C. Captein voor de perceelcn 1 en 2 respect, voor 40.en 32.en door Th. Straathof voor perceel voor 10. De perceelen zijn door B. en W. toege wezen aan C. Captein. Perceel 3 bleef on- verpacht, omdat er geen inschrijvers wa ren. Verpachting vischwater. Voor do verpachting van het vischwater waren in gekomen 2 geldige biljetten; t. w. van C. J. van Amsterdam te Zoeterwoude Hooge Rijndijk voor de perceelen 1 tot en met Q respectievelijk voor 5.20.15. 10.10.en 15.en in massa voor 80.per jaar en van M. van Veen voor de perceelen 1, 3, 4, 5 en 6 respectie velijk voor 5.12.31.5.cn 2.Het vischwater is door B. en W. gegund aan O. J. van Amsterdam. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Groen en geel De heer Drop wethouder Verbraeding van Achterweg en Schoolstraat Een boventallige leerkracht aan de 0. L. School. De Raad dezer gemeente heeft Woens dagmorgen vergaderd onder voorzitter schap van den Burgemeester. Afwezig is de heer L. A. F. Prins. De heer C. van Tol, benoemd raadslid in do vacature Mansvclt, legt de vereischte eeden af en neemt zitting. De Voorzitter wenscht den heer Van Tol geluk en spreekt de hoop uit, dat hij lange jaren in het belang der gemeente mag werkzaam zijn. Mededeeling geschiedt van verschillonde goedgekeurde raadsbesluiten. Do Voorz. brengt vervolgens ter kennis van den Raad dat B. en W. voor de aan schaffing van een motorvuilniswagen de keuzo hebben laten vallen op een Chevro- let-auto, te leveren door de firma Gesinck, cor de som van 3900.Hij deelt me de, dat de te Wassenaar gevestigde dealer provisie van den verkoop zal ontvangen. Hierna wordt medegedeeld, dat de heer Do Haan in de Kievit de bestaande gara ge der Maatschappij wil inrichten tot auto stal met boxen en bovendien er een werk plaats wil bijbouwen. B. en W. willen gaarne van den Baad vernemen, of op der gelijke aanvraag al of niet goedgunstig moet worden beschikt. Alhoewel de Raad op het standpunt staat, dat. een dergelijke auto-stalling wel op zijn plaats is, meent hij toch, dat er geenszins een werkplaats mag worden ge sticht met al don aankleve van dien. Vervolgens geeft de Voorz. verslag van de gehouden conferentie met deskundigen op brandweergebied inzake, aansluiting van het materieel der brandweer op de waterleiding. Gebleken is, dat incfirocte aansluiting zeer wel mogelijk is en dat de capaciteit der Waterleiding en de wijd te der buizen in alle opzichten aan de te stellen verwachtingen zal beantwoorden. Het zal desalniettemin wel noodig zijn op enkele punten brandputten te makon. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering geuito wensch, om vrij ver voer per tram te vragen voor raadsleden, wordt medegedeeld, dat de H. T.T M. per- soneele abonnementen beschikbaar stelt voor het traject ViaductHaagsehe Schouw ad 14.per maand. B. en W. zijn van oordeel, dat een dergelijke uitga ve niet gerechtvaardigd is en stellen voor, dat wanneer leden voor dienstzaken van de tram gebruik maken, zij de reiskosten aan de gemeente kunnen dcclareeren. Al dus wordt besloten. Hierna deelt de Voorz. mede, dat een verzoek is ingekomen van den heer Pich- mann te 's-Gravenhage, om aan den Oost- dorperweg een zagerij te stichten. Op grond van de bepalingen der bouwverorde ning kunnen B. en W. oprichting weigeren. Aangezien het College voor de moeielijk- heid staat te beslissen, aan welke wegen dergelijke industrieën wel mogen worden gesticht, vragen B. en W. het oordeel van den Raad, De heer Provo Kluit wil derge lijke inrichtingen naar het industrieterrein verwijzen. De Voorz. zegt, dat dit voor kleine zaken niet opgaat. De lieer Wouters vindt, dat dergelijke zaken niet in gesloten bebouwing thuisbehooren, en op een ruim terrein moeten worden opgericht. Meerde re leden deelen dit gevoelen en vinden de opgegeven plaats ongeschikt, zoodat hot verzoek wordt afgewezen. Hierna komt in behandeling een ver zoek van den heer J. Prins, om toe te staan dat door hem eenig meerder terrein aan den Meijendelscheu wog wordt afgegra ven, ten eindo liet mogelijk te maken, dat een weg wordt gemaakt naar de garages, te bouwen achter op het terrein te stichten villa's. De Voorz. zegt dat B. cn W. dit verzoek willen inwilligen. De heer Drop zou de bewoners van de Kieviet de ellende van een afzanderij willen besparen en geeft in overweging op dat verzoek niet te beslissen vooraleer de Directie van de Kieviet geeD bezwaar maakt. De Voorz. zejgfc, dat de heer Prins toestemming tot afzanden heeft, en dat dit verzoek slechts op een kleine uitbreiding ziet, waartegen wel geen bezwaar zal bestaan. Het ver voer van zand kan binnen enkele weken afloopen. De heer Drop wenscht in elk geval waar borgen, dat op het terrein zal worden ge bouwd. Hij is te dien opzichte niet erg gerust. Er ontstaat alsdan een zeer uiteenloo- peude discussie, met het resultaat, dat on der bepaalde voorwaarden en het storten van een waarborgsom het verzoek wordt ingewilligd. Op een verzoek van den heer W. J. Jo- chems om een gedeelte van den Katwijk- schen weg tot bouwstraat to verklaren, teneinde daaraan ccn huis te kunnen -bf~- tc-Jt '-^schikt. De heer Jocheir.s he*.., zieli bcroid ver klaard, een som van 831.60 in do ge meentekas tc storten en deze voor weg- verbreeding noodigen grond gratis af ie staan. Vervolgens is aan dc orde een verzoek van het Wit-Gele Kruis om een subsidie van 250.De Voorz. zegt, dat in het College van B. en W. geen eenstemmig heid heerscht. De heer Rooyakkers, Wet houder, wil het verzoek inwilligen. De Voorz. zou het toe te kennen bedrag af hankelijk willen stellen van het ledental en dit dan zoowel voor het Groene Kruis als het Wit-Gqle Kruis willen doen gelden. Naar zijn meening zou dan een subsidie van 0.60 per lid gegeven kunnen worden. Do heer Van Leeuwen oordeelt dat liet Groene Kruis niet de dupe mag worden van een subsidie aan liet Wit-Gele Kruis. Hij wijst erop, dat het Groene Kruis thans 500.ontvangt en acht een bedrag van 750.geenszins tc hoog voor subsidie instellingen. Wil men toch subsidie per lid, dan 'ware het gewenschter het bedrag iets hooger te stellen on te bepalen op 0.75 per lid. Dit voorstel vindt ondersteuning. De heer Van Tol wijst erop, dat meerdere menschen van beide vereenigingen lid zul len zijn. Na eenige discussie wordt besloten de nieuwe regeling te doen ingaan 1 JV nuari 1929 en voor dit jaar do gevraagde subsidie van 250.— te geven. Voor men schen die van beide vereenigingen lid zijn, zal een subsidie van 37.5 cent worden ge geven. Goedgunstig wordt beschikt op enkele verzoeken om ontheffing van voorschriften der bouwverordening. Vastgesteld wordt het suppletoir-kobior der hondenbelasting 1927 met een bedrag van 367.0. Hierna is aan de orde do benoeming van een Wethouder. Gekozen wordt met 11 stemmen en 1 blanco de heer J. M. Drop. De heer Drop heeft zichzelf dc vraag ge steld, of hij in verband met zijn drukke werkkring een eventueole benoeming zou moeten aannemen. In verband met de toe zegging van den Voorz. om de vergaderin gen van B. en W. zooveel mogelijk op een vasten dag te bepalen, wil hij echter dc benoeming aannemen. Hij vertrouwt op dc steun van den Voorzitter en dén Wethou der en betuigt zijn welgemeenden dank voor het bewijs van vertrouwen. De Voorz. wenscht den heer Drop geluk en hoopt dat het hem gegeven mag zijn veel te doen in het belang der gemeente. Ook Wtchouder Rooyakkers wenscht den heer Drop geluk en hoopt op een aan gename samenwerking. Bij deze wenschen sluiten zich aan de heeren Versteeg, Wou ters, van Barneveld, Provo Kluit en Boen der. De Voorz. wil naar aanleiding daar van met groote vreugde constateeren dat er nog zooveel eensgezindheid heerscht. Hij gelooft, dat dit de juiste weg is, ieder een eigen opinie, maar in het belang der gemeente één. Ter tafel komt vervolgens een adres van de N. V. Grondoxpl.. Mij. te 's-Gravonhago om goedkeuring van een plan van wegen aanleg op haar terreinen, gelegen achter de R. K. Kerk. De Voorz. leest de met 'VWzo Mij. aange gane overeenkomst voor en laat er spe ciaal den nadruk op vallen, dat het in de bedoeling van adressante ligt, om in ds open ruimte bij het Burchtplein een vij ver te maken van 50 bij 20 Meter en den ouden Burcht te slechten. Dc heer Ver steeg verzet er zich tegen, dat de oude heuvel zal verdwijnen en acht het geen aanwinst, dat er een vijvertje zal gemaakt worden. De Voorz. zegt, dat de heuvel, zooals hij thans ingebouwd ligt, geen mo- moment meer is, maar veeleer een sta in den weg. Verder wijst hij erop, dat de vij ver komt in een plantsoen met een opper vlakte van 1 H. A. waarvan wel iets goeds mag worden verwacht. De heer Wouters zegt, dat verschillende bewoners van hui zen in den omtrek gaarne zouden zien, dat de heuvel, verdween. Na eenige discussie over het al of niet wcnschelijk, wordt het verzoek aan adressant ingewilligd. Hierna is aan de orde bespreking van den verbreeding van den Achterweg en de Schoolstraat. De Voorz. doet mededee- lingen, van het eindresultaat der gevor derde onderhandelingen. Een tweetal eigenaars hebben een behoorlijken prijs ge vraagd, waarop B. en W. willen ingaan Een drietal anderen hebben of geen of een te hoogen prijs voor hun eigendommen opgegeven. Hij doet vervolgens verslag van een onderhoud, gevoerd met den In specteur van de Volksgezondheid, waarbij deze heeft geadviseerd niet de gewone procedure tot onteigening tc volgen, maar die aangegeven door de Woningwet in verband met de verbetering der Volks huisvesting op de betrekkelijke perceelen zal dan bouwverbod worden gelegd. Deze procedure loopt spoediger af en heeft voor de betrekken en hetzelfde gevolg. B. en W. stellen derhalve voor op do be trokken perceelen bouwverbod te leggen en hen te machtigen tot het aangaan der. procedure. Een langdurige discussie ont staat omtrent dit voorste!, waaruit tc dis- tilleeren valt, dat de Raad de eigenaars nog de gelegenheid wil geven tot een min nelijke schikking'. Met alg. et. wordt ten Ontheffing van aanslagen in het school geld wordt verleend aan G. H. Kuipers, W. Boutkan en C. J. Ivnijnenburg. Overeen- koiéstig zijn verzoek wordt aan het R. K. Kerkbestuur in de parochie van den H. Willibrordus een suppletoir voorschot krachtens art. 101 der L. O. Wet toege staan ad 263.44 voor de lagere Meisjes school en 71.22 voor de U. L; O. School. Besloten wordt voor dc aanschaffing van de eerste inrichting der 2o klasse van de R. K. U. L. School voor Meisjes en voor uitbreiding van dc Chr .School aan den Heerenweg gelden beschikbaar te stellen. De begrooting van uitgaven voor het dienstjaar 1927 wordt verhoogd met S95.ll 1/2 en die voor 1928 met f 2881.00 1/2.. In principe wordt besloten tot vaststelling van bouwlijnen voor enkele deelen der gemeente. Goedgevonden wordt het perceel der openbare school voor TJ. L. O. uit te brei den met één leerkracht, welke voor vast zal worden aangesteld als er onder de -chtgcldors een geschikte kracht gevonden en als tijdelijke leerkracht zuo er geen voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanstelling van een tweede kwee- keling aan de O. L. School No. 1. De heer Van Leeuwen zegt, dat het niet in het belang van het openbaar onderwijs lean zijn. Eerstens is dit niet in het be lang van het onderwijs zelf en vervolgens niet in dat van de onderwijzeres, die daar door weinig perspectief hebben, om te ceniger tijd een behoorlijk beslaan te vin den. Hij meent dat het niet aangaat een volslagen kracht te laten werken onder 't mom van kwcekeling. De Voorz. zegt, dat liet voorstel is gedaan, omdat waarschijn lijk binnenkort een vaste leerkracht za! moeten worden benoemd door toename van het leerlingenaantal en dat het daarom beter werd geacht nog geen vaste leer kracht te benoemen. Hij wijst er verder op, dat er in de benoeming als kweekeling 6p e.en salaris van 800.toch wel eenig perspectief zit, vooral als de mogolijkheid bestaat te eeniger tijd een vaste aanstel ling te krijgen. De heer Drop is, gehoord de mededee- lingen van den heer Van Leeuwen, niet enthousiast voor het aanstellen van een kweekeling. Hij hoeft altijd in de meening verkeerd, dat een kweekeling geen volsla gen kracht was. Plij vindt het ook niet goed, een volslagen kracht benedon het loon te laten werken. De Voorz. zegt, dat de fout in de wet is te zoeken. Wanneer een vaste kracht wordt genomen, krijgen de bijzondere scholen ook recht op een' boventalligen leerkracht. De heer Van Leeuwen wijst erop, dat dit element niet van hem is. Hij betreurt de houding van den Voorz. en zegt, dat het plicht is, de wet roj'aal uit te voeren en dat er niet moet getracht worden haar langs achterdeurtjes te ontduiken. De Voorz. zegt in hoofdzaak het financieel be lang der gemeente op het oog te hebben gehad. De heeren Van Tol en van Barneveld kunnen het voorstel van B. en W. niet steunen. Zij wijzen erop, dat de bijzondere scholen ook met klassen van 50 en meer leerlingen zitten. Dc heer Van Leeuwen doet in een krachtig betoog een beroep op de leden om zijn voorstel tot aanstelling van een vasten leerkracht te steunen. Na eenige discussie komt dit in stem ming en wordt met alg. st. aangenomen. Besloten wordt voor dezelfde school eenige meerdere banken aan te schaffen. Het verzoek om aan de Z. Wi zijde van het speelterrein van die school een schut ting te bouwen, wordt afgewezen. Vervolgens wordt besloten, den Langen Kerkdam af te sluiten voor liet verkeer met rijwielen. Aan den Minister van Waterstaat en de provincie zal worden gevraagd eenzelfde besluit te nemen ten aanzien van den Rijksstraatweg en den Groot Haesebroek- sche weg. De heer Van Tol vindt hot ge- wenseht dat de wandelaars dan zooveel mogelijk van de rijwielpaden worden ge weerd. Goedgekeurd wordt benige wijziging aan te brengen in de verordening van de Schoonheidscommissie. Het ledental wordt bepaald op drie en de Directeur van Ge meentewerken eu de Gemeente-Architect aan de Commissie toegevoegd als advisee- rende leden. Het presentiegeld wordt per lid en per zitting bepaald op 8. Op verlangen van Ged. Staten worden eenige wijzigingen aangebracht in de ver ordening op de heffing van Leges. Bij de rondvraag werd door de heeren Van Tol en Versteeg gewezen op den on- houdbaren toestand bij den ingang van de Berkhcistraat en spoedige bestrating ge vraagd. De laatste spreker wees erop, dat de uitvoering van werken veel te wenschen overlaat. De Voorz. zal in een en ander voorzien. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Na langdurige bespreking beslo ten de opcenten te verhoogen en het verrrenigvuldigingscijfer on veranderd te laten Woning bouw. Gisterenavond vergaderde de Raad de zer gemeente, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De Voorz. opent de vergadering met ge bed waarna de secretaris de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen waren verschillende missi ven van Ged. Staten der provincie Zuid- Holland, waarin de goedkeuring werd me degedeeld van verschillende besluiten in de vorige vergadering genomen. Deze missi ven werden voor kennisgeving aangeno men. Mede was ingekomen een verzoek van Mej. H. Diernel, vroeger concierge der gemeente, om haar een toeslag toe te ken nen op het pensioen. B. en W. stellen don Raad voor deze toeslag toe tc kennen tot een bedrag van ƒ114.per jaar tot aan haar 65-jarigen leeftijd, aangezien zij dan tevens ouderdomspensioen krijgt. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt, zonder hoofdelijke stemming cn zonder eenige discussie besloten. Eveneens werd zonder hoofdelijke be stemming besloten tot het aanbrengen van eenige redactie-wijzigingen in de verorde ning op de heffing van de hondenbelasting welke wijzigingen door Ged. Stalen wen- schelijk worden geacht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om een uniforme rege ling te treffen, ten aanzien, van het terug betalen der waarborgsommen, welke door de bijzondere schoolbesturen destijds ge stort moesten worden. Deze regeling be staat hierin dat op de begrooting telken jare een zeker bedrag op den kapitaal- dienst wordt gereserveerd, teneinde bij de vervaldata het gcheele bedrag te kunnen terugbetalen, zonder dat hiervoor een geld leening wordt aangegaan. Bij punt 5, waarbij door B. en W. ad vies is uitgebracht op het verzoek van den correspondent van den arbeidsbemiddeling om een jaarlijksche vergoeding als corres pondent, zegt do heer Van der Voet dat f 150.gevraagd is en clat B. en W. voor stellen om slechts 75.toe te kennen. Spr. zegt-, dat aan deze functie verschil lende werkzaamheden zijn verbonden en Katholieke Agenda. LEIDEN. Zaterdag. Plaatsbespreking voor den feest avond Prop. Club „St. Petrus'", Bondsgebouw, 79 uur. Maandag. Plaatsbespreking voor den feest avond Prop. Club „St. Pctrus"J Stadszaal, 122 uur. Dinsdag. Feestavond ter gelegenheid vara liet 20-jarig bestaan der Prop. club „St. Petrus", Stadsgehoor zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 April a.s. tot en met Zondag 8 April (len Paaschdag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boe lc- w ij t-, Vischmarkt 8, telefoon 552, en Maandag 9 April (2en Paaschdag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F. Re ij s t, Steenstraat 35, telefooni 136 en A. J. Don k, Doezaslraat 31, tele foon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELiMGEN. Het Speciale Baiskamer-Karpet stelt daarom voor het bedrag te brengen op een bedrag van 100. De heer Nijsten vraagt wie er corres pondent is, waarop de voorzitter ant woordt-, de heer Van Stekelenburg, secre taris der gemeente. Do heer Nijsten zegt, niet tegen het voorstel van B. en W. te zijn, doch wil geen verhooging toe kennen, omdat de werkzaamheden geschieden on der de kantooruren. Gelijke meening is do heer Van der Hulst toegedaan. De heer Witteman vraagt of de vergade ring niet wettelijk is vastgelegd. Spreke»' steunt het voorstel van den heer Van dei*. Voet. De Voorz. zegt, dat de regeling niet wet telijk geregeld is en dat B. en W. geen ter men aanwezig achten de vergoeding op '*ri hooger bedrag toe te kennen dan in het voorstel is genoemd, zulks in verband met de betrekkelijk weinige werkzaamheden daaraan verbonden. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van der Voet en Witteman. Hierna komt aan de orde punt 6 dei' agenda. Voorstel tot vaststelling van het heffingspercentage voor de gem. inkomsten belasting 1928—1929 op 3.2 en handhaving van het aantal opcenten op de Rijksinkom- stenbe'asting op 30. Do Voorz. deelt mede, dat dit voorstel uitgaat van de meerderheid van B. en W. Door de verlaging der Rijks ink. bel. zijn' ook dc. opcenten mimici ^won!™, - de gemeente niet aan zijn budget komt, vandaar dat de meerderheid het percenta ge der gemeentelijke ink. bel. wil brengen op 3.2 en niet op 3 zooals oorsoronkeliik de bedoeling was. De minderheid van B. en W. zou liever de opeenten op de Rijksin komstenbelasting verhoogd zien tot- 37.5 en het percentage der G. I. B. op 3 pet. Do heer Van der Voet zegt, dat een soortgelijke kwestie reeds ter sorake is geweest bij de behandeling der begrooting en wel met het verminderen der opcenten op de vermogensbelasting. Spreker vindt dit. een principieele kwestie. De oorspron kelijke gedachte van den raad bij dc be handeling der begrooting is geweest 3 pet- voor de G. I. B. en daartoe is toen ook in principe besloten. Spr. kan daarom ge heel accoord gaan met het gevoelen van de minderheid van B. en W., omdat dan eenige progressie wordt verkregen. De heer Van der Hulst spreekt zich uit voor het voorstel van B. en W. omdat dan hot evenwicht blijft bestaan tusschen de hoogere en lagere inkomens, temeer daar de gemeente thans waarschijnlijk zal besluiten tot het stichten van arbeiders- en middenstandswoningen. De heer Witteman kan zich geheel e»i al vereenigen met de minderheid van B. en W. en den heer Van der Voet. Alleen wil spr. er nog de aandacht op vestigen, dat met het voorstel van B. en W. dc arbei denden stand het meest getroffen zal wor den. De heer Van Reisen, wethouder, zegt, naar aanleiding van de opmerking van don heer Witteman, dat het verschil tus schen het heffen van 3.2 pet. G. I. B. met 30 opcenten op de R. I. B. of het heffen van 3 pet. G. I. B. met 37.5 opcenten op de R. I. B. niet zoo groot is voor den arbei denden stand en toont dit met enkele cij fers aan. Spr. is er voor om de hooge in komens niet te zwaar te belasten, daar de ze zich in naburige gemeenten gaan vesti gen. Hij beveelt daarom het voorstel van B. en W. met- warmte aan. De heer Van der Laan, wethouder, die de minderheid van het college van B. en W. vormt, zegt-, dat ten gevolge der veria-* ging der R. I. B. ook de opcenten daarop minder zullen bedragen. Dat liet Rijk de belasting verlaagt is iets wat allen onge twijfeld zullen toejuichen, doch door dc/.e verlaging komt de gemeente niet aan het bedrag, wat zij bij de opmaking der be grooting daarvoor hebben uitgetrokken. Dc meerderheid van B. en W. hebben deze verlaging in orde gebracht door op het heffingspercentage der G. I. B. met 2/10 tc verhoogen, hetgeen naar zijn meening niet- juist is cn beter gevonden zou kuunen worden in het verhoogen van de opcenten op dc R. I. B. Spr. herinnert eraan, da{/ vroeger reeds de opcenten op de R. I. B. van 50 op 30 zijn gesteld, hetgeen toen te gen zijn wil is geschied en \vaarop hij steeds tegen is geweest. Het gaat hier om een principieele kwestie. Waar nu de R. I- B. is verlaagd geworden en de gemeente toch aan do uitgetrokken gelden zal moe ten komen, meent hij dat deze gelden me ten gevonden worden in het hoff< j-ïi meerdere opcenten op de R. I. B.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2