Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Ned. Oost-Indië. ONDERWIJS. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Een aanrijding te Amsterdam. 19-j arig meisje doodgereden. Gistermiddag heeft nabij de Muider- poort te Amsterdam een ongeval met doo- clelijken afloop plaats gehad. Een meisje van 19 jaar, dat op de fiets uas, kwam daar in aanrijding met een anderen wiel rijder met het gevolg, dat zij van haar rijwiel geslingerd werd. Op het monjent toen zij op den grond lag reeds plotse ling een auto, die aan de achterzijde na derde over haar heen. Het linker voor- en achterwiel ging haar over het hoofd. Eenige oogenblikken later overleed zij. Het lijk is naar het O. L. V.-gasthuis vervoerd. 80-jarige vrouw overreden en gedood. Te Bellingwolde is gisteren de 80-jarige weduwe B. Boelman door de stoomtram aangereden en gedood. Overreden. De arbeider B. te Vlaardingen was be zig met mestrijdcn in het weiland van den veehouder H. aan den Schiedam- schen dijk. Door het schrikken van het paarci werd de man van den wagen ge slingerd, waarbij hij zoo ongelukkig te recht kwaï dat het voertuig hem over het lichaam i.ing. Inwendig zwaar ge kwetst is de man naar het zieknhuis ge bracht. Zijn toestand is ernstig. Botsing tusschen auto en motor. Onder Stoppeldijk-Veer heeft een ern stige botsing plaats gehad tusschen den motorrijder de J. uit Axel en de auto van den landbouwer K. Met zware wouden is de heer de J. opgenomen. Het motorrij wiel werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd, terwijl de landbouwer K. geen letsel heeft gekregen. Paard op hol geslagen. Te Amersfoort op den Hoogenweg is gistermiddag het paard van den 23-jarigen voerman E. v. d. P. op hol geslagen. De voerman viel van den wagen en werd een eind meegesleept. Zwaar gewond aan han den, armen en hoofd werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. In een schoorsteen gevallen. Bij werkzaamheden aan een fabrieks schoorsteen der firma Hennekam te Roo sendaal is gisteren de 30-jarige ongehuw de werkman H. uit Brussel door den 40 meter hoogen schoorsteen naar beneden gevallen. De ongelukkige werd zwaar ge wond naar het gasthuis vervoerd waar hij spoedig aan de gevolgen overleed. Ongeval bij den sluisbouw te IJmuiden. Een stuk hout, dat op het terrein van den nieuwen sluisbouw te IJmuiden van een aanzienlijke hoogte naar beneden stortte, kwam op den rug van den arbeider van G. terecht, waardoor deze zoo ernstig gekwetst werd, dat onmiddellijk vervoer per auto naar het St. Antonius-ziekenhuis te Velsen noodzakelijk bleek. Meisje verdronken. Gisterenmiddag is het 3-jarige schip- persdochtertje L. Schaapman, wonende aan boord van het in de Katendrèchtsche Haven liggende schip „Binnenvaart 28" in een onbewaakt oogenblik over boord ge vallen en verdronken. Het dreggen had tot gisterenavond laat nog geen resultaat op geleverd. Aan de gevolgen overleden. De 49-jarige Berend Kiewiet te Mussel- kan-al, die M .andag van den zolder is ge vallen, is overleden. Tragisch. De 60-jarige heer L. H. de Gr., die per fiets van Nijmegen naar Overasselt reed, werd dood langs den weg gevonden. Een onmiddellijk ingesteld officieel onderzoek kon geen ongeluk als oorzaak vaststellen. Vermoedelijk overleed de man aan hart verlamming. Branden. Gisternacht omstreeks vier uur bemerk te een hoofdagent van politie dat er brand was uitgebroken in een pand in de "Waal straat te Vlaardingen, waarin beneden een autogarage van den heer P. is geves tigd, terwijl boven het woonhuis is der familie van P., welke uitstedig was. Op het alarm rukte de brandweer met groot materiaal uit om het vuur te bestrij den. Zij kon echter niet voorkomen, dat het pand geheel uitbrandde. De belendende perceelen bleven behou den. De schade, welke vrij aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. Een auto^ welke in de garage stond, kon worden be houden. Dinsdagavond is aan het Winschoter- diep te Groningen afgebrand de werk plaats van de scheepstimmerwerf der fir ma Vos. Verzekering dekt de schade. Bij het spelen had het 5-jarig doch tertje van den heer C. M. aan den Am- stelclijk in de gemeente N.-Amstel het on geluk tegen een brandende petroleum kachel op te loopen, waardoor deze om viel en de kleertjes der kleine in brand ge raakten. Alhoewel dadelijk met wollen dekens de vlammen werden gedoofd, be kwam de kleine dusdanige brandwonden, at opname in een ziekeninrichting nood zakelijk werd geacht. Een begin van and in de woning van den heer M. werd" met een zelfbluschapparaat gedoofd. Inbraken. Hieven per motorrijtuig. Gisternacht is inbraak gepleegd te Baarsdorpermeer, gemeente Berkhout in de boerderij van den heer Koster. DE 0CEAANT0CHT VAN DE „SCHUTTEVAER". DE ZWARE STORM DOOR HET KANAAL. De boot bewijst haar bruikbaarheid. Zooals wij reeds kort meldden, is de „Schuttevaer" met geringe averij te Mar gate binnengeloopen, nadat het bootje on derweg door ruw weder overvallen was. Omtrent het verloop van de reis deelt de heer Schuttevaer het volgende mee: Donderdagmiddag 22 Maart, om 12 uur, vertrokken wij uit Gravesend. De wind was Zuid-West en er woei een stevige bries. De boot arriveerde Vrijr' \gmiddag te half drie te Margate, vanwaar wij Za terdagnacht om 12 uur weder het ruime sop kozen met een Oostelijken wind. Maandagmorgen daarop kwamen wij in 't zicht van Bachy Head, waar wij ankerden. De wind was nu weer Zuid-West, zoodat de „Schuttevaer" moest afwachten, daar tij en wind tegen waren. Den dag daar op woei er den geheelen dag een frissche koelte uit Z.Z.W. tot .ZW., mét hoogen zeegang en af en toe zware regenbuien. Woensdag was het weer beter, maar nog steeds was de wind Zuid-West. 's Middags om 3 uur, toen de eb inviel, hadde/.i wij gedacht te kunnen vertrekken, maar de wind stak weer op en kapitein Smit vond het beter een tij te wachten. Donderdag morgen 29 Maart, in de vroegte, zouden wij met het ingang van de eb het anker lichten, maar weer liep het tegen. De wind was nog altijd Zuid-West en groeide aan tot een stijve koelte en om 10 uur tot een storm. Met het oog op de hooge deining werden maatregelen genomen om bij een eventueel breken van de ankertros een goed heenkomen te zoeken. Het was ech ter niet mogelijk bij de hooge zeeën" het anker weder aan boord te krijgen. Des kundigen zullen begrijpen wat het wil zeggen om bij een storm in het Engelsche Kanaal in een klein zeilscheepje een an ker met tros te moeten binnenhalen. Te gen 12 uur verergerde de storm nog en het werd levensgevaarlijk om aan dek te ko men, laat staan om op het torpedo-voor dek van de „Schuttevaer" zonder lier of spil een tros met anker aan boord te krijgen. Wij moesten trachten weer open zee te bereiken. Er zat niets anders op dan afwachten de dingen die komen zou den. De zeeën werden hoe langer hoe wilder en hoogcr, het buiswater van de „krul lers" vloog over de boot. Maar wij zaten veilig in de „Schuttevaer", hoewel in groote spanning. Plotseling hoorden wij een harden slag en tegelijk ^riepen wij uit: „De tros is gebroken". Hachelijke oogenblikken. Allen zagen in, dat de situatie thans gevaarlijk was en dat onmiddellijk hande den geboden was. Direct gooiden wij een luik open, terwijl de boot dwarszee viel en een paar rare capriolen maakte. Vlie gensvlug onze eenige kans op behoud was de zeil'èn te hijschcn verzorgde do een de fok, de ander het zeil, terwijl kapi tein Smit het vastgesjorde roer losmaakte En meteen schoot de „Schuttevaer" als een pijl uit den boog van deze )or haar zeer gevaarlijke plek. De zeiler stonden wel niet direct vierkant op, naar het durde toch niet lang of wij vlogen met twee reven in het grootzeil en de stagfok in storm en regen vooruit. Met het toenemen van den storm groei den de hooge golven aan tot ware bergen van water, waartegen wij opkeken maar niet één van deze geweldige watermassa's viel op ons ranke bootje. Wel werden wij door ons werk aan het dek doornat van het buiswater, maar op die manier „blijft men onder de pekel", hetgeen geen kwaad kan. In razende vaart stoof de „Schutte-' vaer" voort, zonder kans op een veilige ankerplaats; immers tros en anker waren verloren. Het weer werd nog slechter en de regen was zóó dicht, dat wij betwijfe- Vermoedelijk waren er twee personen, die met de motorfiets of auto zijn geko men. Zij hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit, waarna zij uit een aan de slaapkamer grenzende kamer verschillende gouden en zilveren voor werpen en juweelen, o.a. een drietal col liers, hebben gestolen. De echtgenoote van den bewoner is raadslid van Berkhout. Verschillende raadstukken lagen gister morgen over den boomgaard verspreid. De politie heeft een onderzoek inge steld met een politiehond, doch zonder re sultaat. Vingerafdrukken zijn er niet te constateeren. Mislukte inbraak in een k l*o o s t e r. Zondagavond omstreeks half negen pro beerde een tweetal personen zich op een verdachte wijze toegang tot het Claris senklooster te Megen te verschaffen, het geen gelukkig intijds door een zuster ont dekt werd, aldus meldt de „Tijd". De kloosterklok werd geklept, waarop, onheil of onraad vermoedend, de burgerij met de politie aan het hoofd kwam opdagen. De kloostertuin werd doorzocht en den gan- schen nacht gesurveilleerd, zonder resul taat. Des anderen daags 's morgens werd de ontdekking gedaan dat in cle stoomzuivel- fabriek „Unicum" was ingebroken. De met ijzer beslagen kelderdeur was gefor ceerd en de voorradige boter uit den kel der genomen, doch wederom in do fabriek achtergelaten. Aan geld werd ca. 12 ver mist. De politie doet ijverig nasporingen. De ontvluchte gevangenen. Het is de politie nog niet mogen geluk ken de beide inbrekers, die. op zoo bui tengewoon handige wijze uit de Scheve- ningsche gevangenis ontvlucht zijn aan te houden. De mannen moeten hulp van bui ten gehad hebben, die hen niet alleen in staat gesteld heeft om uit de gevangenis te komen, maar er ook voor zorgt dat bei de mannen zoo lang in staat zijn uit han den der politie te blijven. In dit verband Ien of men ons te Dungeness, welke plaats wij op korten afstand passeerden, heeft kunnen zien. Toen do avond inviel, heb ben wij het grootzeil laten zakken en goed vastgesjord. Trouwens, de boot voer op de enkele stagfok in de kokende zee nog snel genoeg. Omstreeks 7 uur kregen wij vuren in 't zicht en wij meenden, dat dit Folkestone moest zijn. Voor de fok af zakkende, hebben wij getracht hier bin nen te loopen, maar helaas bleek, dat de storm en de hooge zeeën ons deden af drijven en naar den hoogen, rotsachtigen wal stuwden. Wij begrepen, dat onze eenige kans om de boot en daarmee ons leven te redden was het grootzeil er weer bij te halen. Maar dat was, in een woeste zee en ter wijl de boot op de rotsachtige kust aan- stormde^ makkelijker gezegd dan gedaan. Maar het gelukte, zij het met geweldige inspanning. De kans om de haven te be reiken was nu verkeken en er bleef ons niets anders over dan vóór den wind om in de wilde branding de boot overstag te zeilen. Ook hierin slaagden wij, maar nu kwam er weer een nieuwe emotie. Zware grondzeeën bestookten ons op een vreese- lijke manier. Kruithof, die op dat moment in de cockpit zat, kreeg de volle laag, en ook de anderen proefden meer dan hun lief was van het zoute water. Tot over maat van ramp nam een dier rollers mijn zeemuts mede. Maar het voornaamste was, dat de „Schuttevaer" zich als een vogel uit den lagen wal verwijderde, dwars door grondzeeën en branding heen. Het scheen somwijlen of de boot onder water door vloog. Na een uurtje waren wij dan ook weer zoo ver uit de kust, dat wij konden pro- beeren het grootzeil to strijken. Dit ge lukte en het werd goed vastgesjord. Hoe gelukkig wij ons gevoelden weder in open zeer te zijn is moeilijk te be schrijven. Waarheen wij voeren interes seerde ons op dat oogenblik niet. Ver schillende stoomschepen passeerden ons; soms waren zij op de ruggen der hooge golven te zien. De „Schuttevaer" snelde steeds voort Kruithof hield de boot steeds voor den wind en wij gingen het onbekende tege moet. Te zien was er niets, alleen soms op den top van een hooge golf de lichten van een passeerend schip, dat zich stam pend voortbewoog. Ja, iets was er toch te zien, achter ons de telkens op ons aan stormende watermassa's, welke onophou delijk hoog boven ons vaartuigje uitsta ken en trachtten het te vernietigen. Tegen middernacht loste ik stuurman Kruithof af. Wij waren allen doornat; met zulk weer is er geen tijd om droge kleeren aan te trekken. Hoelang ik aan het roer heb gestaan weet ik niet. Tegen den morgen hebben wij het grootzeil weer bijgeheschen om uit do holle zee onder de kust te komen. La ter op den dag knapte het weer wat op qï> konden wij om beurten droge kleeren aan trekken. Wij hebben vervolgens de baai van Margate opgezocht cn zijn hier veilig binnengekomen, gezond en wel. De „Schuttevaer" heeft met deze krachtproof wel haar superioriteit bewe zen boven de gewone in gebruik zijnde reddingbooten. Immers geen enkele open boot zou deze reis heben kunnen door staan. Afgescheiden nog van het feit, dat de zeeën haar zeker de baas zouden zijn geworden, zouden de inzittenden zeker ook van koude en ellende omgekomen zijn, terwijl wij nu in de „Schuttevaer" een pan boonensoep klaar maakten, welke volgens kapitein Smit lekker smaakte. Getracht zal worden den verloren tros cn het anker weder terug te krijgen; de plaats, waar zij moeten liggen, is be kend. Zoodra de boot gereed is, wordt de reis vervolgd. Jammer, dat noodzakelijke werkzaam heden ons thans vasthouden, want de wind is nu weer Oostelijk. Laten wij ho pen, dat het zoo blijft. „Msb." verzocht de politie ons er op te wijzen, dat zij die ontvluchte gevangenen onderdak geven of hulp verleenen, zich aan een strafrechtelijke vervolging bloot stellen. Intusschen werkt de politie ijverig voort Zoo heeft zij een huiszoeking gedaan in het Bezuidenhout in de woning waar vol gens de vrouw uit de Mallemolen ge lijk wij reeds vermeld hebben het adres was, waar beide mannen verder geholpen zouden kunnen worden. Deze huiszoeking heeft echter niets opgeleverd. Dinsdagavond vernam de politie dat beide mannen zich ophielden in een wo ning die nader aangeduid werd. Des nachts nog begaven eenige rechercheurs zich er heen en hoewel zij wel twee man nen vond, waren het toch niet de ge zochte. Een pseudo-Bourbon. Het Algemeen Politieblad bevat de vol gende bekendmaking: Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Spaansche Regeering wordt vanwege het Departement van Ju stitie de aandacht gevestigd op zekeren Constantino Gliky, Roemeen van geboorte, die onder den naam van Luis de Bourbon tracht door te gaan voor een lid der Spaansche Koninklijke familie en zich als zoodanig aan minder oirbare practijken heeft schuldig gemaakt. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat die persoon in Nederland zijn gedragin gen komt voortzetten. Moch zulks inder daad het geval zijn, dan wordt daarvan gaarne bericht ingewacht bij het Departe ment van Justitie. Eeri lange soldaat. Bij de Dinsdag gehouden keuring voor de militie te Sittard was een jonge man, die de meer dan gewone lengte had van 1.98 meter. Volgens den voorzitter van den keuringsraad is dit tot nog toe dc lang ste, die voor den raad is geweest. ONGELUKKEN. Etherontploffing In Polen. 4 d o o d e n. Wolff seint uit Warschau: Te Dzialoszin in het district Lodz is bij een etherontploffing een huis in do lucht logen. Vier personen werden op slag gedood, eeii'ge anderen liepen zware verwondingen op. Dorpsbrand in Egypte. '4 dooden, 7 gewonden. Renter seint uit Cairo, d.d. 4 dezer: Een brand brak uit in het dorp Kavire- lan in het district Menufia. Er zijn 4 doo den en 7 gewonden. Negentig huizen werden beschadigd. Ernstige ontploffing. Een doode, zeven gewonden Uit Badenweiler wordt gemeld: Bij den bouw van een verbindingstunnel bij Marzel ontstond een ontploffing. Er was dynamiet aangebracht om het laatste ge deelte van den doorgang in den tunnel vrij te maken. De explosie had evenwel te vroeg plaats. Een arbeider werd gedood en zeven arbeiders werden ernstig gewond. Cholera op een Japansch schip. Reeds zeven dooden. Het Japansche stoomschip „Hawaii Ma- ru" dat Maandag van Singapore naar Zuid-Afrika is vertrokken met 750 Japan sche emigranten aan boord, is terugge keerd, daar er cholera was uitgebroken. Reeds zijn zeven personen aan de ziekte overleden terwijl nog elf gevallen zijn vastgesteld. Het schip ligt in quarantaine. Motorongeluk. 2 dooden. Op den weg naar Gelennewska (Opper- Silezië) heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad, dat twee slachtoffers heeft geëischt. Een aannemer reed met zijn motor in volle vaart door de bocht bij de brug naar Malapne. De motor botste darbij met zulk een geweld tegen een der brugkantcn op, dat een op de duo-zitlend persoon met een grooten boog in de rivier geslingerd werd, waar hij, voor er hulp opdaagde, verdronk. Do bestuurder van den motor bekwam bij de botsing een schedelbreuk en andere zware verwondingen. Hij werd later door een voorbijganger in bewusteloozen toe stond gevonden en naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij spoedig daarop stierf. Dijkdoorbaak in Italië. 35 millioen schade. Tengevolge van de overstrooming van do Etsch is aan het Gorzone-kanal een dijk doorgebroken, waardoor 4000 H.A. land overstroomd zijn. Er is veel vee omgeko men. De schade wordt op 35.000.000 lire geraamd. Ook in de provincie Vicenza en in het gebied van Padua hebben do overstroomin- gmi veel schade veroorzaakt. De rivier de i' daalt. Slachtoffer van zijn beroep. Wolff seint uit Angora: Alhier is een professor in de diergeneeskunde overleden die bij onderzoekingen aangaande honds dolheidbacillen infectie had opgeloopen. Zijn assistent was twee dagen tevoren aan hetzelfde ongeval ten offer gevallen. Fraaie schooltoestanden. Een lceraar met een revolver. Aan de „N. Fr. Presse" wordt melding gemaakt van een nieuwe scène in het Roe- theensche gymnasium te Przemysl, waar door de school opnieuw het onderwerp van alle gesprekken is geworden. Een leeraar kreeg moeilijkheden in dc klas met een scholier; de ruzie liep zoo hoog, dat de leeraar den jongen gelastte onmiddel lijk de klas te verlaten; ah antwoord wierp de gymnasiast zijn leeraar een vol len inktkoker naar het hoofd. Op hetzelf de oogenblik trok deze echter een revol ver en het wapen op den jongen richtende, riep hij hem toe dadelijk weg te gaan daar hij hem anders „als een hond zou neer schieten". In de grootste opgewondenheid rukte de knaap zijn kleeren op den borst open en schreeuwde: „Schiet maar op, vle gel". Dc andere jongens werkten huil ra- zenden makker echter met geweld naar de1 deur, zoodat erger werd voorkomen. De betrokken leeraar heeft verklaard, dat hij den laatsten tijd talrijke dreigbrie ven heeft ontvangen, zoodat hij het nood zakelijk achtte een revolver bij zich te ste ken. Bankbiljettenregen te Cannes. Een Amerikaansche bezoeker in 't Carl ton Hotel te Cannes, die in het Casino een groote. som met baccarat gewonnen had, veroorzaakte Dinsdagmorgen eenige sen satie, door uit het raam van zijn slaapka mer bankbiljetten te strooien tot een be drag van dertigduizend francs. Dit gaf op straat aanleiding tot een formecle grab- belpartij onder het publiek. Brand te Gleiwitz. Het gebouw van het hoofdbestuur der Opper-Silezische ijzerindustrie t<? Gleiwitz is door brand gedeeltelijk verwoest. De schade is zeer groot. Men vermoedt brand stichting. Vijf politie-beambten vermoord. Aneta seint uit Ternate: De bevolking van den Zuid-Vogelkop op Nieuw-Guinea heeft vijf patrouilleerende landschapspoli- tie-beambten vermoord. Do reden is on bekend. Gewapende politie is erheen ver trokken. Oprichting van een leerstoel in de Homoeopathie. Do minister kon zijn mede werking nog niet toezoggen. Op de schriftelijke vragen van den heer Duymaer van Twist, betreffende oprich ting van een leerstoel in de homoeopathie aan een der Rijksuniversiteiten, heeft de Minister van Onderwijs, lv. en W., thans het volgend antwoord gegeven: De ondergeteekendo heeft met belang stelling kennis genomen van de mededee- ling in zake de uitbreiding en de resulta ten van de homoeopathische geneeswijze, in den laatsten tijd goeonstateerd. Voor een belangrijk deel liggen deze op het gebied der volksgezondheid, zoodat de ondergeteekendo het voornemen heeft zijn ambtgenoot .van Arbeid, Handel en Nij verheid daarmede in kennis te stellen. Anderdeóls betreffen zij het onderwijs aan de universiteiten en de opleiding van ge neeskundigen. De ondergeteekendo zal nader op de verstrekte gegevens en be schouwingen terugkomen, wanneer hij het advies zal hebben ontvangen, dat hij ge vraagd heeft, zoowel aan de Koninklijke Academie van Wetenschappen als aan do afdeeling Hoogcr Onderwijs van den On derwijsraad, omtrent de Nota, bij het Voorloopig Verslag op de Staatsbegrooting van 1928 betredende de homoeopathie in gediend. Een oordeel uit te spreken omtrent do vraag, welke geneeswijze de juiste is, be hoort niet tot do competentie der Rogec- ring. Dat de toenmalige ambtsvoorganger van den ondergeteekende, dr. de Visser, inder tijd in dier voege een toezegging zou heb ben gedaan tot het oprichten van een leer stoel in de homoeopathie van Rijkswege en dat de ondergeteekende zich daardoor gebonden zou moeten gevoelen, kan hij nog steeds niet toegeven. Financiën en Oeconomie. Verzekering-Maatschappij „Sint Petrus". Men schrijft ons: Op 31 Maart werd te Utrecht gehou den de algemeene vergadering van aan deelhouders der Verzekering-Maatschappij „St. Petrus". Uit heb jaarverslag van den Directeur, den heer A. R. Smit, blijkt, dat de Maat schappij in 1927 sterk in kracht is toege nomen. Het. ingeschreven bedrag der aid. Levensverzekering en spaarkassen steeg tot 18.556.009.35 (v. j. 14.652.099.70) het spaartegoed tot 1.058.700.91 (v. j. 731.316.86), do belegde spaargelden tot 1.058.924.95 (v. j. 733.395.565), de premie ontvangst tot 291.509.68 (v. j. 196.61G.85), de wiskundige reserve tot 202.302.23 (v. j. 97.622.42), dc statuaire reserve tot 20.000 (v. j. 12.500) terwijl een nieuwe reserve voor geldbeleggingen werd gecrc- cerd van 2000. De winst ad 19.563.31 laat een uitkee- ring toe van 10 per aanderi voor de no.'s 1 tot 200; en 9.per aandeel voor do no.'s 200 tot 300. De Holl. Socicteit van Levensvcrz. van 1807 Men schrijft ons: De Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen van 1807 te Amsterdam hield op 2 April haar jaarlijksche vergadering van deelhebbers ter goedkeuring van de balans. Uit het jaarverslag, dat opent met een woord van herdenking van den over leden directeur, Mr. D. A. Portieljo, blijkt, dat heb verzekerde bedrag met ruim drie millioen geklommen is tot 87.173.322.01. De activa namen met twee millioen toe tot 35.330.655.45. Het zuivere vermogen steeg tot. 2.835.311.17. Dit bedrag vormt in zijn geheel een extra waarborg voor de verze kerden, wier belangen echter in de eerste plaats zijn gediend door de premiereserve zelve zoo hoog mogelijk op te Nieren. Bij de belegging in hypotheken werden de voorwaarden voor de veiligheid ten streng ste gehandhaafd. Nimmer werd meer dan 50 pet; van do geschatte waarde verstrekt. Rente en aflossingen wei-den op tijd vol daan. Executies kwamen niet voor. De ef fecten zijn getaxeerd naar den laatsten beurskoers van 1927, mot dien verstande, dat Nederlandscho en Nederlandscli-Indi- sche fondsen niet boven pari gewaardeerd werden. Enkele fondsen, waarvan dc rontc- betaling achterstallig is, zijn. voor 1.— opgenomen. Van de premiereserve, welke in totaal 32.168.353 bedraagt, is slechts 2.590.879 naar den 4 pet. rentevoet cn de rest naar den 3 1/2 pet. rentevoet bere kend, terwijl van de rentegevende activa gemiddeld 4.59 pet. intrest gekweekt werd. Do bedrijfsresultaten zijn alleszins gunstig te noemen. Doordat de premicreserve mot netto premiën werd berekend zijn de eer ste onkosten geheel afgeschreven. De jaar lijks vrijvallende opslag overtreft de ge maakte doorloopende onkosten met 137.053.94, terwijl aan opslag op koop sommen ontvangen werd 38.522. Aan rentewinst is gemaakt 500.766.26. Dc vrije rente, dat is do rente over het' zuivere vermogen, bedroeg 121.732. Do sterfte had een gunstig verloop. Voor verzekerden bij overlijden bedroeg zij in 1927 72 pet. en in de jaren 1918—1927 73 pet, van de ver wachte sterfte. Voor de mannelijke lijfren teniers bedroegen deze cijfers respectieve lijk 111 pet, en 108 pet., en voor do vrou welijke 128 pet., en 105 pcL De sterftewinsfc was globaal 212.745, terwijl bovendien 62.302, aan extra premiën word ontvan gen. De zeer gunstige resultaten lieten toe om een bedrag van 425.000 (v. j. ƒ400 000) voor extra-reservo te bestemnion door overboeking naar de waarborgrekeningen en een dividend uit te keeren van 14 pet, (v. j. 12 pet,). 3-a

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7