BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 3 APRIL 1928 No. 5839 p# ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 2.5O pei kwartaaL Sij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G ck per kwartaal, bij voor* Uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Oewone sdvertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief Berekend. 5 Kleine advertenüên, van ten hoogste 80 woorden, rearia betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en v» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V De Volksvertegenwoordiging. Wij hebben een Tweede en een Eerste Kamer. Dat weet iedereen. Maar niet iedereen weet, waarom er eigenlijk twee Kamers zijn. Dat is ook heel moeielijk, om te weten, m u de Eerste Kamer steeds meer precies gaat doen wat de Tweede doet. De Eer ste Kamer heeft alleen het recht, een wetsontwerp aan te nemen oi te verwer pen. De bedoeling is, om eon waarborg meer te geven, dat niet een in het alge meen belang ongewenscht vetsontwerp, waarover de Tweee Kamer heeft beraad slaagd, dat zij al dan niet heeft geamen deerd en ten slotte heeft tangenomen, wet zal worden. De Eerste Kamer heeft niet het recht, een door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp te amendceren. Maar toch doet zij in haar discussies alsof zij dat recht wèl heeft. Ook al staat vast, dat de Eerste Kamer een wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming zal aanntmen, wijden de Senatoren er toch vaak 'npaar dagen discussie aan. Vandaar dat het volk terecht niet meer in de Eerste Ka mer erkent het lichaam, waa-over de zeer deskimdige en zeer inpartijdige, hoogstaandeleden na erretig beraad met zichzelf: ja of neen zeggm, tot aan nemen of verwerpen besluiten. Als wij dezen rettelijkeu ties tand be zien, kunnen wij niet heel vee] meer voor het voortbestaan van de Eerste Kamer gevoelen. Wèl echter voor het bestaan van twee Kamers, namelijk een politiële en een sociale Kamer. Wat dezer dagen „Het Huisgezin" schreef geeft volkomen ome meening weer: „De politieke Kamer zou worden "geko zen, zooals de tegenwoordig "weede door het algemeen kiesrecht. De andere Kamer zou organisch wor den samengesteld, niet me?r gekozen door de Provinciale Staten, ook politieke lichamen, maar door de groole beroeps groepen, waaruit de maatschajpij bestaat. In een tijd toen de beroepsorganisatie minder vaste vormen had iangenomen, kon alleen de theoretische venschelijk- heid worden uitgesproken, mia-r moest de practische verwezenlijking vel worden uitgesteld. Wij zijn thans, wat de orgaiïsatïe be treft, wel zoo ver gevorderd, ;lat de mo gelijkheid van het samenstillen eener Kamer van beroepen niet m«er uitgeslo ten behoeft te worden geacht. De werklieden hebben hun irganisaties, de werkgevers, de landbouwes, de mid denstanders, de ambtenaren. Al de belangrijke organen der maat schappij zouden in de Kamer hun afspie geling vinden, trouwer en luister dan thans het geval is. En met deze afspiegeling zoi men tevens de gewenschte deskundigheid in de Ka mer aanwezig vinden". Inderdaad, al lang geleden is beeld van een politiek en luer bepleit. De moelijkheid was er fcosn maar deze is er nu tot op ze wèl. Wij zijn volstrekt niet blind oor e werkelijkheid, dat de beroepsgri niet tot die rijpheid zijn uitgegro id. dat 2'i wettelijke bevoegdheid zouden In erlangen in den zin, waarin door pro' Veraart dit denkbeeld als direct-te-1 wezenlijken wordt bepleit. Wij zijn veel meer eens met prof. mr. Aalbers een overtuigd voorstander van hetzelfde denkbeeld, die voor de verwezenlijking daarvan echter den tijd nog niet geko men acht. Wellicht is deze tijd zelfs nog hèèl ver verwijderd! Maar: de Kamer van beroepen zou het midden^ kunnen houden tusschen een ab soluut in eigen zaken tot wetgeven be voegd lichaam en den louter adviseerenden Hoogen Raad van Arbeid, dien wij nu ken nen. M.a.w. er zou o.i. wel een flinke stap kunnen worden gezet in de richting van de Kamer van beroepen. Een regeering, die dit punt op haar pro gram heeft, zou o.i. een sympathieke en gelukkige daad kunnen stellen A FRANKRIJK. DE OORLOG UITGEBANNEN. Nog steeds nota-wisseling. Nog steeds heeft men den moed niet opgegeven om het eindelijk te brengen tot een verdrag, waarbij do oorlog plech tig in den ban wordt gedaan. Zooals men zich herinneren zal, is het voorstel oorspronkelijk van Briand, den Franschen minister van buitenlandsche zaken uitgegaan. Hij wilde een zoodanig verdrag tusschen Frankrijk en de Ver. Staten alleen. Zijn Amerikaansche collega Kellogg antwoordde, dat hij het een uit stekend idee vond, mits het verdrag zóó werd uitgebreid, dat meerdere staten zou den kunnen toetreden, een z.g. multilate raal verdrag. Nadat aanvankelijk de kwestie op het doode punt was gekomen, waarop beide partijen niet wilden toege ven, is thans de wederzijdsclie nota-wis seling weer begonnen. Briand erkent thans, dat een multilate raal verdrag, waarbij de oorlog als poli tiek hulpmiddel onvoorwaardelijk wordt verworpen, zooals dat voor Kellogg is voorgesteld, practiscli mogelijk is, wan neer aan de drie voorwaarden, welke thans door de Fransche regeering worden .geformuleerd, vordt voldaan. De Fransche regeering is namelijk van oordeel ,dat elk verdrag welks toepassing niet afhankelijk wordt gesteld van de vol strekte veiligheid van alle betrokken sta ten, de onderteekenaars blootstelt aan ernstige gevaren, zoodat het verdrag on derteekend moet worden door alle staten, tusschen welke de mogelijkheid van een politiek conflict bestaat. Wil verder het verdrag geen instru ment worden voor onderdrukking veeleer dan een instrument voor den vrede, dan zal een inbreuk op het verdrag door een der onderteekenaars de andere staten automatisch moeten ontslaan van hun ver plichtingen jegens dien staat, terwijl ten slotte het verwerpen van den oorlog den onderteekenaars hun recht op wettige zelfverdediging niet mag ontnemen. HONGARIJE. Gratie voor de Hongaarsche valsche munters? De strafsenaat van het gerecht te Boe dapest vergadert sinds eenige dagen met gesloten deuren voor het verzoek tot gra tie van de voornaamste veroordeelden in het proces der vervalschto Fransche francs, Prins Windisch-Graetz en dr. Na- dassy. Men neemt aan, dat de veroordeelden, die sinds 27 maanden in de ge.vangenis vertoeven, voor Paschen in vrijheid zullen worden gesteld. POLEN. De Litausch-Poolsche conferentie. Gisteren reeds weer gesloten. De Litausch-Poolsche conferentie, welke Zaterdag j.l. te Koningsbergen bijeen geko men was is gisteren reeds weer gesloten. Er werden drie commissies ingesteld: een voor economische en verkeerskwesties, een voor kwesties, de veiligheid betreffende, en een voor het plaatselijk verkeer. De voorzitters dezer commissies zullen den 20sten April te Berlijn bijeenkomen. RUSLAND. Ruslands gedwongen landbouwleening. Rykof acht wijziging van tactiek noodig. Rykof heeft een persoonlijk schrijven ge- uht tot de regeeringen van alle autonome i blieken der sovjet-unie en tot alle dis- 11 besturen, waarin hij krachtig erop aan- i. ingt, dat zij de boeren niet langer zullen tot het aankoopen van obligaties de landbouwleening. Hij verklaart n vele zijden vernomen te hebben, -epaste dwangmethoden reeds in p i van het land hoogst onge- ;ltaten hebben teweeggebracht t, 'n olfs, dat de autoriteiten ge- (I emaakt van de gewapende om ->eren in kleine steden en drrnen te dwi :/en tot het koopen dezer obligati-'- De autoriteiten moeten, aldus Rykof. h*ar c :en wijzigen, hoewel zij ene in het werk moeten blijve Hen o cleening te plaatsen. Zij m l i uier slechts moreele overredingskracht aanwenden en den koo- pers der obligaties niet langer speciale eco nomische voordeelen aanbieden. Twee maanden geleden had de sovjet- regeering na een uitgebreide reclamecam- j pagne de inschrijving geopend op een land- bouw-premieleening van honderd millioen roebel. De autoriteiten in alle districten kregen een bepaalde hoeveelheid obligaties toegewezen, welke zij onder de boeren moes ten plaatsen. Officieel werd verklaard, dat iedere boer, die trouw zou zijn aan het sov jet-régime, minstens één obligatie per gezin moest koopen, welke slechts 2 1/2 roebel kostte en waarop hooge prijzen konden wor den gewonnen. In weerwil van de toegepaste dwangmethodes, waartoe ook behoorde het geven van opdrachten voor leveranties aan den staat, bracht de leening in de eerste maand dertig millioen roebel op. De regee ring had ook den districtscommandanten van het roode leger opgedragen, bepaalde hoeveelheden obligaties onder de soldaten te plaatsen, doch ook deze instructie is thans gewijzigd. De complotten- en spionnen-vrees. 32 Oekrainers gearresteerd. Volgens een bericht uit Moskou heeft de politie te CharkoH 32 Oekrainers gearres teerd. De politie beweert, bij hen een oproe ping voor de stichting van een onafhanke- lijken Oekrainschen staat te hebben gevon den en beschuldigt hen voorts, betrekkingen met de Oekrainers in Polen te hebben on derhouden. Naar uit Meskou gemeld wordt, is te Bursula een proces tegen 24 beweerde Roe- meensche spionnen begonnen. Er worden verscheidene doodvonnissen verwacht. CHINA. O>fe*-te tegen Peking. yjtgL'ns 'iciT u 'ïnt Ciiineesche tóón zal de expeditie d- r nationalisten tegen Pe king thans zonder verder uitstel beginnen. Het geheele personeel van het nationalis tische hoofdkwartier is Vrijdagnacht den Jangtse reeds overgetrokken met al zijn doktoren en ingenieurs, op weg naar Hsoetsjaufoe aan den Tientsin-Poekau spoorweg. Tsjang Kai-sjek is reeds naar het front vertrokken. Intusschen rukken de troepen snel uit Kasjing naar het Noorden op. De beste soldaten uit het district Sjan ghai zijn eveneens naar het Noorden gezon den, zoodat slechts een troepenmacht met een niet al te gunstige reputatie is achter gebleven. Naar gemeld wordt rukken twee gene raals van het Hocpeh-leger op langs den Peking-Hanku spoorweg om steun te ver- leenen aan Feng, terwijl een andere troe penmacht langs den Tientsin-Poekau spoor weg oprukt. R. K. STAATSPARTIJ. Kort verslag van de vergadering van het Partijbestuur. Op Zaterdag 31 Maart j.l., half 12 uur, vergaderde het Partijbestuur in het Kas teel van Antwerpen te Utrecht. Het be stuur was voltallig aanwezig. Na opening door den voorzitter, goed keuring der notulen en kennisname van enkele formeele ingekomen stukken, wer den mededeelingen gedaan over eenige in terne aangelegenheden (o.a. eenige in be handeling zijnde klachten-procedures). De voorzitter doet voorts mededeeling over den stand van het overleg met het Hoofdbestuur van den R. K. Yrcdesbond, in verband met de voorbereiding van de behandeling van het militaire vraagstuk in den Partijraad. In de a.s. vergadering van dien raad zal het resultaat van dit overleg worden medegedeeld. Vastgesteld wordt het praeadvies van het Partijbestuur over het voorstol-Tilburg i.z. het houden van Prov. Staten- en Ge meenteraadsverkiezingen in verschillende jaren. Het zal op de agenda der eerstvol gende Partijraadvergadering worden ge bracht. Aangeboden werd de definitieve redac tie van het Kiesreglement, door de Kies reglement-commissie opgemaakt. Daar bij dezen redacliearbeid het aan de Commis sie wenschelijk bleek eenige niet louter redactioneel-fonneele, doch materieele ver beteringen aan te brengen, gaf zij in over weging in dien geest aan den lJartijraad een voorstel te doen. Het Partijbestuur besloot aldus te handelen. Voorts vereenigde de vergadering zich met het advies der Kiesreglement-commis sie.inzake het al-dan niet plaatsen op liet stembiljet van het PolijJek-Advies-hokje, en zal volgens dit advies aan de Partijraad een voorstel worden gedaan. Behandeld werd het rapport der Com missie-Van Spanje, belast met 1 oi ln- zoeken der veelzijdigheids-f (volgens art. 14 lid 2 Parlijreglci r.i de afvaardiging naar den Partij) lvieskringreglementeu. Daarna nis genomen van het onderzoek door het Partijsecretariaat over deze reglementen ingesteld en van de daaruit voortgevloei de correspondentie met de verschillende kieskringbesturen. Definitief goedgekeurd werden de re glementen van de R. K. Rijkskieskringor- ganisaties 's-Hertogenbosch, 's-Gravenha- ge, Den Helder, Haarlem, Middelburg, Utrecht, Friesland en Zwolle. Voorwaardelijk goedgekeurd d.w.z. behoudens overeenstemming over de ge maakte formeele bemerkingen werden de reglementen van Tilburg, Leiden, Dordrecht, Groningen en Drenthe. De vier overige kicskringreglementen werden aan gehouden. De datum der a.s. Partijraadvergade ring werd vastgesteld op Vrijdag 18 Mei (avondvergadering) en Zaterdag 19 Mei a.s. te Utrecht. De agenda werd, behou dens het reglementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Par tijraad, vastgesteld. De praeadviezen voor deze Partijraad- vergadering verschijnen vóór Paschen. De rondzending der agenda zal eerst daarna kunnen geschieden. Tot slot der vergadering deed de voor zitter uitvoerige mededeelingen over de actie voor het Dr. Schaepman-fonds, waar uit bleek, dat er overal hard gewerkt wordt en de eerste resultaten het volledig welslagen der actie stellig doen verwach ten. Besproken werden verschillende be langrijke punten voor deze actie-voering. Aan het Comité van Actie werden vol machten verleend voor de noodige of later noodzakelijk blijkende uitvoeringsmaatre gelen. Hierna werd de vergadering om 5 uur gesloten. MEDEDEELING DAGELIJKSCH BESTUUR R. K. STAATSFARTIJ. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag tot het D. B. der R. K. Staatspartij gericht, meent dit Bestuur goed te doen ter voorlichting van de verschillende par tijinstanties, welke voor de beoordeeling van soortgelijke gevallen kunnen worden gesteld het navolgende als zijn meening kenbaar te maken. R. K. personen, die als werkgever wei geren het recht op vereeniging van hunne arbeiders te erkennen en dit recht daad werkelijk aantasten, zijn daardoor in open lijken strijd met de Katholieke beginselen, neergelegd in het Natuurrecht en de lee ringen der Kerk, met name de Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII. Omdat deze beginselen evenzeer den grondslag vormen van de programma's der R. K. Staatspartij zooals dit met name uitdrukkelijk tot uiting komt in de Begin selverklaring en het Beginselprogram 1896 kan zonder vrees voor tegenspraak wor den verklaard, dat voor zoodanige perso nen, indien zij in deze gewraakte houding volharden, de R. K. Staatspartij geen plaats biedt, wijl zij rechtstreeks ingaan tegen de beginselen door deze Partij na gestreefd en gehuldigd. Een recent geval, waarover voor kort in de R. K. pers werd bericht, geeft het D. B. gereede aanleiding tot mededeeling van het bovenstaande te besluiten. Hier mede wordt bedoeld concreet geval niet be oordeeld, wijl het D. B. daaromtrent gepn ander gegevens ten dienste staan dan de in de R. K. pers gepubliceerde mededee lingen. Zijn deze inderdaad zóó als ge meld, dan is bovenstaande verklaring op dit geval inderdaad van toepassing. „DE CHINEEZEN VAN EUROPA"! Zoo noemt „Het Volk" het Nederlandsche volk, omdat.hier de zomertijd ingaat op 15 Mei en niet reeds op 14 April, zooals de Fransche regeering had gevraagd. Men kan het volgend jaar wel den zomer tijd willen invoeren op 1 Januari. En zijn wij dan „C'hineezen" als wij aan zulke over drijving niet willen meedoen! Het plan tot stichting eener R. K. Nederlandsche Parochie in Canada. Het Secretariaat van de R. K. Emigratie Vereeniging to 's-Gravenhage deelt ons het volgende mede: Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd hoe de R. K. Emigratie-Vereeniging denkt over het plan tot stichting eener R.K. Nederlandsche Parochie te Plumas (Mani toba) in Canada door Pastoor William Cox. Om aan al die verzoeken om inlichtingen tegelijk te voldoen wordt daarom het vol gende medegedeeld. De R. K. Emigratie-Vereeniging is nauw keurig bekend met bovengenoemd plan. Van de heeren Cox (den Z.eenv. Pastoor en diens broeder) heeft zij volledige inlichtin gen hieromtrent ontvangen. Ook uit ver schillende bronnen in - ada zelf zijn in lichtingen ingekomen, over den aard en den in het dr t F nd e het bijzonder van de gron- IR. K. Emi- peen a f- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nog steeds wisseling van nota's tusschen Amerika en Frankrijk omtrent uitbanning van den oorlog. De Poolsch-Litausche conferentie is giste ren geëindigd. Er werden 3 commissies in gesteld. BINNENLAND. Verslag van de vergadering van het be stuur der R. K. Staatspartij (1ste blad). Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij wijst er op, dat patroons die hun werklieden het recht van vereenigen aantas ten, niet in de R. K. Staatspartij thuis hoo- ren (1ste blad). De Officier van Justitie heeft geen appèl aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij de Indonesi sche Studenten zijn vrijgesproken (Laatste Berichten). LEIDEN. Rede van kolonel van Munnekrede over de voorlichting van het Nederlandsche volk inzake het militaire vraagstuk (1ste blad). Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: De opening van het Krelage-Huis te Haar lem, de voetbalwedstrijd Holland—België, de begrafenis van den Portugeeschen gezant te 's-Gravenhage. der Nederlandsche kolonisten, van dien aard is, dat goede resultaten zullen worden verkregen. Dc R. K. Emigratie-Vereeniging kar. noch mag zich inlaten met eenig plan, waar van niet absoluut vast staat en bewezen wordt, dat het goed is. Hare verantwoor delijkheid ten opzichte der katholieke emi granten is te groot, om het er maar mee op te wagen. En daarom heeft zij besloten zich geheel en al buiten dit plan te houden. Het Vijzelstraat-hotel te Amsterdam. Nadat de vorigo weck het onvoltooide Grand-Hotel in de Vijzelstraat bij opbod 625.000 had opgebracht, is het gisteravond in het vcilingslokaal Frascati in afslag ge bracht. Ook nu weer was er zeel ve»l b langstelling. De afslager vroeg een millioen gul i slag en daalde vervolgens, zooals r lijk is, tot ƒ1.af. Niemand mijnde evenwel. De provisorische kooper >n dr vorige week, do makelaar Boend< kor, is dus ook de definitieve kooper vor.. ƒ625.000 gebleven. Dezo makelaa: naar algemeen aangenomen wordt, tel ingekocht voor de bank, welke o hypotheekhoudster was. De voltooiing .an het hotel zal ten gevolge van den uitslag der veiling ongetwijfeld vertraging onder vinden. Pleegouders van Hongaarsche kinderen. Om aan pleegouders, die gaarne hun Hongaarsche kinderen in Budapest willen bezoeken en in kleiner gezelschap geriefe lijker de lange reis willen maken, ter wille te zijn, heeft Rector Ratté, penningmeester der Haagsche afdeeling, zich bereid ver klaard de leiding van zulk een beperkt ge zelschap op zich te nemen. Het plan is half Augustus een reis van 10 dagen to organiseeren. Nadere bijzonderheden 6taan beschreven in den prospectus, welke op aanvrage wordt toegezonden. Nieuw gemeentehuis te Berkel. Gisteren is te Berkel en Rodenrijs het nieuwe gemeentehuis door den burgemees ter geopend, die daarbij een rede heeft ge houden en dank heeft gebracht aan allen, die den bouw hebben doen slagen. Reeds jaren is er over gesproken, tot nu een prachtig en degelijk gebouw, is ver- Aantal krankzinnigen in Nederland. Het aantal lijders aan geestesziekten verpleegd in dc Nederl. inrichtingen heeft onlangs voor het eerst de 20.000 over schreden. In 1914 bedroeg dit aantal 15.000 in 1909 10.000, in 1885 5000. Jubileum van der Putt de Vlam, Eindhoven. De fabrieksgebouwen der N.V. van der Putt de Vlam's sigarenfabrieken waren Zaterdagmorgen met de nationale drie kleur getooid ter viering van het 60-jarig De kantore rekt rulers v Mareehal viel f ibri! - enden afnemers, waren in cc oepticzaal herschapen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1