gebrandschilderd glas in lood. Buitenl. Berichten. Rechtzaken. SPORT. LUCHTVAART. Land enTuinbouw opera-tie. derde blad de leidsche courant vrijdag 30 maart 1928 (Voorheen en thans). 't Is een groot verschil, de tegenwoor dige gebrand geschilderde ramen te zien bij die van vroeger. Deze ramen werden vroeger heel anders vervaardigd dan te genwoordig. Terwijl de ramen tegenwoor dig door ons bij ellen uitgemeten kunnen worden, waren ze heel vroeger slechts 10 a 11 of 13 a 14 Nederlandsche duimen groot. De roedjes waren ook van strooken lood, die zóó getrokken werden, dat ze aan weer kanten diepe groeven of gootjes had den. m daartusschen de ruitjes te zetten, waa. ia de gootjes tegen het glas toege drukt werden. liet maken der goten of groeven ge schiedde vóór het einde der 16e eeuw niet machinaal zooals nu, maar 't ging zcoals destijds alles, uit de hand, door middel van een schaaf, nadat het lood eerst in een staafvorm tot lange banden ♦egoten was. Aan de hoeken der ruiten, lus daar, waar de roedjes of reepen ei lander kruisten, soldeerde men deze op dkaar vast. Vroeger wist men aan deze strooken allerlei vormen te geven. In latere tijden van 't gebruik van kleine ruitjes, zag men ze alleen in den eenvoudigsten vorm, lang vierkant, maar vroeger, vooral in de middeleeuwsche kcr- Jcn, maakte men er de sierlijkste syme- tvische slingerende en golvende figuren mede; en wel zóó als ze het best strook ten met de steenen versieringen in de kerk zelve. Die figuren zijn soms zóó rijk, zóó fijn, en zóó samengesteld, dat men er ver wonderd van staat, vooral als men de ge ringe hulpmiddelen in aanmerking neemt, die de glasbrander destijds tot zijn be schikking had. 't Gebruik van den diamant was onbekend, het glas werd gesneden met een gloeiend ijzeren boutje, nadat hij den vorm, dien hij er aan moest geven, op 't glas gekrast en 't een weinig vochtig had gemaakt. Om de vormen te verfijnen en meer juist te maken, gebruikte hij ver der zijn gruisijzer, d. i. het zelfde sleutel- vormige instrumentje met inkervingen van verschillende grootten, wat ook thans nog onder de gereedschappen van den glazen maker behoort. Men zag er toen niet te gen op, om figuren met inspringenden hoeken te snijden, waarbij de diamant niet te gebruiken was. Om dat gedaan te krij gen, maakte hij gaatjes in Jt glas, waartoe hij de ruit met de ééne hand op een pun-, tig, recht opstaand, aan zijn werkbank be vestigd ijzeren staafje liet rusten, terwijl hij met een houweelvormig hamertje, met korte verdubbelde lichte slagen juist bo ven de punt van 't staafje op het glas ha merde, totdat hij een gaatje verkregen had, en, daardoor 't uitscheuren voorko men zijnde, met een heel fijn gruisijzertje er den gewenschten vorm aan kon geven. Die wijze van gaten te maken had men overgehouden uit den tijd, toen men nog niet van looden roedjes wist. Dit moet echter al zeer lang geleden zijn, want reeds in de 11e eeuw lezen we al van 't vastzetten van lood. Voor die uitvinding werd een volslagen ommekeer in de wijze van verlichting gebracht. Voorheen had men zich beholpen met kleine ronde strik ken glas tusschen hout en steen te zetten, eenigszins als dichtgemaakte luchtgaten. Nog vroeger had men in plaats van glas doorschijnende steenen zóó dun geslepen, dat het licht er door kon spelen, ieder be- grijpt dat deze wijze van verlichting zeer gebrekkig was. Door de uitvinding van 't lood konden de ruiten dichter bij elkaar geplaatst worden, en het licht, dat vroe ger verspreid was, kon nu meer aaneen- gekop<">eld naar binnen vallen. Zoolaim men nog alleen wit of ook met effen gekleurd glas gebruikte, maakte de min of meerde re schoonheid van den vorm, die men aan de roedjes gaf, de ecnige versiering van de vensters uit. Toen moest de glazenmaker zich geheel naar den bouwmeester rich ten, maar, zoodra de geschilderde glasra»- men in zwang kwamen, waren het de figu- gen van het schilderwerk, waarnaar hij zich moest voegen. Nu moest het lood zoo aangebracht worden, dat het in den om trek der figuren of in de krachtigste scha duwpartijen viel, ten einde niet te schaden aan den indruk, dien de schilderij op den aanschouwer moest maken. De meeste ker ken werden spoedig met dergelijke ven sters versierd, meestal voorstellingen uit de gewijde geschiedenis. Ook waren 't dik wijls geschenken van vorsten en rijke per sonen, die hun wapen en portret er bij lieten afbeelden; dan weer schonken gil den zulk een venster boven het aan hun schutspatroon gewijd altaar. Behalve ge wijde werden ook historische voorvallen afgebeeld, om als een bewijs van dank in de kerk te pronken. Een voorbeeld daar van is het venster uit de kerk lan Hoorn, voorstellende den slag op de Zuiderzee, Ihans in het museum van het Kon. oud heidkundig genootschap te zien; een an der in de oude kerk te Amsterdam ver toont keizer Maximiliaan aan Amsterdam heb recht schenkende tot het voeren van de keizerskroon. Zóó zijn de ramen in de genoemde kerk te Amsterdam werkelijk kunststukken, en de Goudsche vensters zijn zóó beroemd, dat elke vreemdeling, die ons vaderland komt bezoeken, niet vertrekt, zonder te Gouda de kerkramen gezien te hebben. Naarmate zich de figurale teekenkunst ontwikkelde, kreeg de glasschilderkunst nog een andere opgave n.l. om met de wandschilderkunst en de plastiek door de voorstellingen van de gewijde geschiedenis te dienen tot stichting der gcloovigen. Hoe rijk de middeleeuwsche symboliek ook is, tegenover de rcëele waarde van de glas schilderkunst lijkt alles gewrongen en ge zocht. Het praktisch doel van elk venster is het beschutten tegen regen en wind en het doorlaten van licht. Mevr. M. S. A. (Wordt vervolgd). ONGELUKKEN. Besmet water te Boedapest. Reeds 25.000 zieken. Het drinkwater te Boedapest is besmet Ten gevolge hiervan zijn niet minder dan vijf en twintig duizend personen ziek. Het gemeentebestuur heeft de bevolking ge waarschuwd, geen ongekookt water te drinken. Tornado teistert Georgia. Vijf personen gedood en t w in t i g gewond. Het Oostelijk deel der provincie Che rokee in den staat Georgia is in den afge- loopen nacht door een tornado geteisterd, die door een koudegolf werd gevolgd. Een aantal huizen stortte in, terwijl vijf per sonen zijn gedood en omstreeks twintig gedood. Een granaat ontploft, 3 d o o d e n en 4 ernstig gewonden. To Zakroczyn, een dorp in de nabijheid van Warschau, heeft gisteren een ernstig ongeval plaats gehad. Een 24-jarige jongeman had op het veld een granaat gevonden en mee naar huis genomen. Toen hij trachtte het projectiel te openen, had een ontploffing plaats. Drie- personen, die zich in zijn 'nabijheid be vonden, werden op slag gedood. Vier an dere personen werden in hopcloozen toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. Het huis, waarin de ontploffing plaots had, werd totaal verwoest. De paos vbgkq vxbgkq xzcao.. vbgni Paal omgevallen. 1 doode, 2 zwaargewonden. Naar uit Frankfurt a. d. Oder gemeld wordt, is daar in de buurt een mast om gevallen van het hoogspanningsnet. Drie arbeiders werden hierdoor getroffen. Eci* hunner werd onmiddellijk gedood; de beide anderen verkcercn in levensgevaar. Huis ingestort. Gistermiddag is in de binnenstad van Warschau een huis van vijf verdiepingen, dat in aanbouw was cn bijna gereed was gekomen, ingestort. Drie arbeiders werden onder puinhopen bedolven en gedood. Vijf arbeiders werden ernstig gewond. De ar chitect en de aannemer van den bouw zijn gearresteerd. Waterleiding te Rome gesprongen. Woensdagavond laat ontstond door een tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak een groote scheur langs de waterleiding in. de arbeiderswijk van de Porta Mag- giore te Rome. Het water drong met groot geweld de huizen binnen cn steeg zoo snel, dat de bewoners in gevaar ver keerden. Om een catastrophe te voorko men, moest de waterleiding worden afge sloten. Veertig personen werden uit de overstroomde huizen, waarin het water eenige meters hoog stond, bevrijd, tember a.s. vor het publiek verkeer ge- Schouwburgbrand. Te Baltimore is het Folly-Theatre afge brand. Het- was een veel-bezochte schouw burg. Een aangrenzend pand werd ernstig beschadigd. Een hardnekkige oude heer. De „Angell estate" in Zuid-Londen is het voorwerp van een feilen strijd. Op deze bezitting wordt n.l. naar het schijnt ten onrechte, aanspraak gemaakt door den S3-jarigen William Allery en Vrijdag moet hij haar verlaten. Hij heeft zich intusschcn met een ijze ren staaf gewapend om iedereen op een afstand te houden en het onroerend goed, dat een waarde heeft van 720 millioen gul den, te verdedigen. Hij heeft zich verder stevig gebarrica deerd en wacht nu de verdere gebeurte nissen gelaten af. Men wil de gebouwen, die tot het goed behooren, sloopen en heeft den heer Allery aangezegd, dat, zoo hij niet heengaat, men het dak boven zijn hoofd zal wegbreken. Het geval heeft heel veel belangstelling van de zijde van het publiek uitgelokt cn de politie moet waakzaam zijn om wanor delijkheden te voorkomen. In gevangenschap gestorven. Uit Toelagi (Salomon-eilanden) wordt geseind: Van de inlanders, die onder verdenking van moord op twee ambtenaren en vijf tien inlandsche politiebeambten verleden jaar werden gearresteerd, zijn er 11 tijdens de voorloopige hechtenis overleden. De oorzaak moet aan dysenterie worden toe geschreven als gevolg der gevangenschap, het eten en het gebrek aan beweging, als mede aan den angst voor het aanstaande vonnis. Eindelijk regen. Na een droogte van 5 jaar zijn in de Kaapkolonie overvloedige regens gevallen, welke vertragingen en stremmingen in het spoorwegverkeer te weeg brachten. Roomsch-Katholieken in de Ver. Staten. De Catholic Directory te New York, geeft in haar uitgave voor 1928 de toene ming der Roomsch-Katholieken in 1927 in de Unie. Deze heeft 206.000 bedragen. In totaal tellen de Ver. Staten thans 19.689.000 katholieken. De bemoeilijking der immigratie in de V. St. schijnt weinig stremming te hebben gegeven in de toene ming van het aantal R.-K. in den lande. Een kerktoren van aluminium. Het aluminium heeft reeds lang een vaste plaats in de maatschappij veroverd. De veelvuldige gebruiksmogelijkheid werd jioor kookpan en Zeppclingeraamte duide lijk bewezen. De ondervindingen met hoogspannings isolaties uit aluminium, met- aluminium- koord en met aluminiumblik in Amerika en in Europa hebben geleerd, dat er geen gevaar voor een voortijdig vergaan be staat-. Zonder eenigo verf was het voor de meest- verschillende bouwdoeleinden ge bruikte aluminium aan alle invloeden van weer en van rookgassen der stad cn der fabrieken blootgesteld. Nu komt uit Amerika het bericht van een geheel nieuwe toepassing van het alu minium. In de bedrijvigste stad der Vcr- eenigdc Staten, te Pittsburg, is de toren van de protestanfcsche kerk in de Smit- fieldstreet geheel uit- aluminium opgetrok ken. De in aluminium uitgevoerde toren spits zelf is 27 meter hoog. Zij rust op een 60 meter hoogen onderbouw uit beton. Het totale gewicht van de torenspits be draagt 3300 kilo. Over de architectonische vormen van dezen aluminium-toren valt te twisten, doch in elk geval ziet de zilver- kleur van het metaal er fraai uit. Zilverbons nagemaakt. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben terechtgestaan de 38-jarige koopman A. A. G. A. L. cn de 45-jarige kleermaker J. K.. die in December van het vorige jaar, met- behulp van een hectografeermachine, valsche zilverbons hadden vervaardigd. In verschillende buurtwinkols hadden zij die uitgegeven. De inspecteurs van politie J. R. Jong en G. W. Falkcm hebben ten huize van de verdachten de hectografeermachine en een groot- aantal nog niet- geheel afge werkte zilverbons in beslag genomen. De zilverbons waren heel slecht nagemaakt en zeer primitief vervaardigd. De verdachten zeiden, uit armoede lot de daad gekomen te zijn. Het- O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, zeide, dat hoewel de zilver bons slecht waren nagemaakt, verdachten er toch in zijn geslaagd, om ze bij ver schillende winkeliers*tusschen licht en don ker uit te geven. Van sociaal standpunt bezien is het ernstige van hel- feit, dat al tijd kleine winkeliertjes, die zelf 'een hard bestaan hebben, de dupe worden. De offi cier zal echter rekening houden met de omstandigheid, dat armoede de drijfveer is geweest, cn vroeg voor iedcron fccklaagde twee jaar gevangenisstraf. I '.spraak 12 April a.s. Aanvulling van huurkoopcontracten. Voor de rechtbank te Haarlem stond te recht- de koopman A. vai D. te Haarlem. Hij had tal van persnnén goederen in huurkoop gegeven, en heb een contract, waarbij de wijze van betaling geregeld werd. laten onderteekenen. Met zeven-en- zeventig, van handteekeningen voorziene, contracten is hij vervolgens naar een druk kerij gegaan, waar hij opdracht gaf, er nog een clausule aan toe te voegen, zoo mogelijk met hetzelfde lettertype. De clausule be trof de bepaling, dat van D. beslag op het loon van de koopers zou kunnen leggen, als dezen niet geregeld betaalden. Hij be weerde, dat zijn cliënten hem hadden toe gestaan. de contracten aldus aan te vullen. Op pen vraag van den president, waarvoor die latere aanvulling noodig was, antwoord de verdachte, dat- hij anders op die contrac ten geen geld van de bank kon krijgen. Een der cliënten van verdachte, die als getuige werd gehoord, zeide echter, dat hij v. D. nooit toestemming had gegeven, ge noemde bepaling aan het conrtact toe te voegen. Het O. M. concludeerde, dat wettig en overtuigend bewezen was, dat van D. zich had schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte, en eischte 100 boete of 25 da gen hechtenis. VOETBAL. De wedstrijd BelgiëHolland. Lavignc of Ruyssevcldï Uit Brussel wordt aan de „Tel." ge meld: Naar wordt medegedeeld, zal La- vigne, indien hij door ongesteldheid ver hinderd is a.s. Zondag tegen Nederland uit te komen, niet vervangen worden door dr. Swartenbroecks, doch doA' Ruysse- vclt. Dc toestand van Lavigne is echter van dien aard, dat hij waarschijnlijk wel zal kunnen spelen. V. S. V. kampioen. D. E. C.'s protest af ge wezen. Het protest van D.E.C. tegen Y.S.V. is in de gisteravond gehouden vergadering door de protestcommissie afgewezen, zoo dat het resultaat van den wedstrijd V.S.Y. -D.E.C. 1-0 voor V.S.V. blijft. De protestcommissie wees het protest af op grond van de uitdrukkelijke verkla ring van den scheidsrechter, dat het handsgeva-1 waarover geprotesteerd werd, niet als opzettelijk kan worden aange merkt. Hoewel de beide door den N.Y.B. aange stelde grensrechters schriftelijk verklaard hadden, dat h.i. wel van opzettelijk hands gesproken moet worden, was de commis sie overeenkomstig het wedstrijdreglement verplicht, het protest af te wijzen. V. S. V. zal thans met Velox en Y. O. C. om een plaats in de eerste klasse heb ben te strijden. De Velseroordsche club was het vorig jaar kampioen der derde klasse en heeft dus in het eerste jaar van haar verblijf in de tweede klasse rc- ds beslag op het kam pioenschap weten te leggen. LAWNTENNIS. Mej. Wills in ons land? Tot voor kort was van een plan van mej. Wills om hier te lande (en nog wel te Amsterdam, zooals het bericht uit San Francisco luidde) wedstrijden te spelen niets bekend bij den Ncderlandschen Lawntennis Bond. Naar wij vernemen is nu een telegram ingekomen, waarbij verzocht wordt een wedstrijd in Nederland te organisecren voor „Helen Wills and partner". Met dezo laatste is vermoedelijk miss Ryan be doeld, aangezien deze met mej. Wills in Wimbledon samenspeelt. Wij twijfelen niet of het bestuur van den N. L. T. B. zal aan dit vor zoek vol doen en een geschikte datum weten vast te stellon voor een wedstrijd tegen mej. Bouman c.s. HONDENSPORT. Tentoonstelling te Amsterdam. De Nederlandsche Kennel-Club „Cyno- phila" en de Kynologcn-Club „Amster dam" organisecren op Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April a.s. en Internationale Hondententoonstelling in het R.A.I.-Gc- bouw te Amsterdam. De belangstelling voer dezo tentoonstelling bleek aan de ge stelde verwachtingen te beantwoorden en niet minder dan 750 honden werden inge schreven, waarvan talrijke exemplaren uit het Buitenland. De Nederlandsche Duitsche Doggen- Club viert op deze tentoonstelling haar 35- jarig bestaan cn zij ziet haar ijverig wer ken bekroond door de inzending van 36 Duitsche Doggen. De majestueusc St. Ber nard zal met 31 exemplaren de bewonde ring trekken, terwijl de Fox Terriers ten getale van 61 stuks met de Duitsche Her ders do best vertegenwoordigde rassen zijn. De Pelringesen vormen een zeer mooie collectie, 40 stuks, terwijl de Samo- jaden en de Chow-Chows op deze tentoon stelling iets zeer bijzonders geven. De Kynologcn Club „Amsterdam" her denkt met de organisatie van deze ten toonstelling haar 30-jarig bestaan. Het Bestuur dier Yereeniging zal op Zaterdag 31 Maart, des avonds ten 7.30 uur, reci- pieeren in een der zalen van Café Restau rant „de Kroon", Rembrandtplein te Am sterdam. Opening van Indische luchtlijnen. Op 1 September a. s, Aneta seint uit Batavia: Thans staat definitief vast, dat de lucht lijnen Bandoeng—Batavia, Batavia—Se- marang cn SemarangSoerabaja 1 Sep tember a.s. voor het publiek verkeer ge opend zullen worden. De daarop aanslui tende lijn PriokSingaporeBclawan (Deli) wordt op 1 Januari a.s. openge steld. Vliegtuigramp ilie goed afliep. Bij Pcnsaeola, in Florida, zijn twee ma rine-vliegtuigen tegen elkaar gevlogen. In een der vliegtuigen zat een vaandrig, dio er uil sprong cn, dank zij de parcliutte, veilig te land kwam. De vlieger in het an dere vliegtuig wist met zijn toestel nog te landen. Wetenschappel. Berichten. Ster in tweeën gespleten. Het sterrekundig observatorium der Zuid-Afrikaansphc unie, zoo wordt uit Johannesburg gemeld, heeft waargenomen dat de ster Nova Pictoris, in 1925 door professor Watson van het Beaufort. Yesl- observatorium ontdekt, thans in tweeën is gespleten. Sterrekundigen verrichten thans voort durend nauwkeurige waarnemingen van het verdere proces, daar zij geloovcn, dat het verschijnsel hun veel nieuws zal kun nen lecren. Beeds ecnige dagen tevoren had liet sterrekundig observatorium te La Plata (Arentinië) bericht, dat Nova Pictoris een zeer vreemd voorkomen vertoonde. Sterre kundigen der Zuid-Afrikaansche unie her haalden hun observaties met behulp van de groote 20 inch-telescoop en bevestig den het vermoeden, dat de ster gespleten was. ONTEVREDENHEID OVER HET NIEUWE KAASBESLUIT. „Kostbaar en onpractisch." Intrekking zal worden verzocht. De Nederlandsche Verceniging van Kaas handelaren heeft onder voorzitterschap van den heer A. J. Schilt te Gouda haar 85c algemccne jaarvergadering gehouden. Aan het goedgekeurde jaarverslag is het volgende ontleend: Het jaar 1927 gaf in het algemeen reden tot tevredenheid. De kaasuitvoer bereikte in 1927 een recordcijfer, niet minder dan 97.326 millioen Kg. kaas werd uitgevoerd. Verreweg de grootste afnemer is nog steeds Duitschland, dat 46 pet. van den uitvoer opneemt. Dan volgen België, Groot-Brit- tannië, Frankrijk e i Spanje. Dc verhoog de uitvoer zal voor een deel moeten wor den toegeschreven aan de prijzen, die zich in 1927 in het alge een op lager peil be wogen, dan in 1926. De geleidelijk stijgen de markt was echter oorzaak dat dc re sultatcn voor den kaashandel niet ongun stig waren. Niettemin zal men niet uit li©t oog mogen verliezen, dat deze gunstige re sultaten alleen konden worden verkregen door groote inspanning. De teriei/niueo. Prof. Lanz heeft den monteurs der X. S. F. opgedragen in de opera tiekamer van het Binnengasthuis te Amsterdam twee stopcontacten aan te brengen, voor koptelefoon en luidspreker, ten einde de pa tiënten, die niet onder narcose, worden gebracht, tijdens de ope ratic met dc klanken der radio le kunnen afleiden. (Courantenbericht). Lanz, de blinde-darmenvanger Met poëtisch temp'raraent, Lanz schijnt ook een man te wezen Van groot muzikaal talent. Lanz gaat voortaan opereeren Met het blinde-darm-pubüek, Voortaan snijdt hij alle darmen Op dc maat van de muziek. Geen gebonden darm-patiënten, Geen narcose meer of zoo; Do patiënt hoort bij het snijden Klanken slechts der radio. Zegt professor dat hij klaar is, Geeft de zieke geen gehoor, Of hij vraagt professor vricndlijk: Snijd U nog een poosje door. De verpleegster staat te wachten, Is de operatic klaar? Jazzmuziek! Dus even dansen! Nou mijnheer, een steppic maar? In do operatiekamer Wordt het vast een drukke tijd, Want nu wil de hoele wereld Gaarne zijn appendix kwijt. Lanz, neem nu ook mijn appendix 'k Vraag het als een groote gunst DJit is pas een opera-tic, Muzikale darmen-kunst. Als de operatie klaar is, Zegt 't geappendixto publiek Voortaan: 'k had een opera-tje Mijn appendix was mu-zick. waarmede do meeste landen zich omringen maken het steeds moeilijker, om de pro ducten loonend naar het. buitenland af te zetten. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren Bn. Batelaan en M. Poppelhouwer Jr. en gekozon de heer G. Broero Jzn. De vergadering bepaalde, na een bespre king van den voorzitter over het werk van- de commissie tot onderzoek der gebreken in volvette boerdorijkaas, haar meening al dus, dat aan de oude manier van kansma ken de voorkeur mort worden gegeven, daar de praetijk heeft geleëYd dab daar door fijnere kwaliteit wordt, verkregen on thans liet vetgehalte wordt opgevoerd ten koste der kwaliteit. Dc heer Schi't hield hierna epn inlei ding over het. kaasbosluit, dat 1 Juli wordt ingevoerd. Zeer kostbaar en onpractisch noemde hij dit besluit, dat volgens hem met dc volksgezondheid niets te maken heeft, en waarvan de bevordering van min der salpetergobruik het eenige goede is, wat er van gezegd kan worden. Onzinnig noemde spreker de bepaling, dat op elke 16 e.M. kaas een merk in blauwe kleur van 4 c.M. moet worden gebracht. Een ge wone kaas van 100 c.M. moet dus 7 maal gemerkt worden on 5C00 kazon liefst33.000 maal. Bovendien is dergelijke kaas in do winkels zeer onaosthetisch. Spr. noemde dit besluit, waarvan dc voorschriften ge maakt zijn door lieden, die van de prac- tijk niets weten, een roekeloos ingrijpen van de overheid, dat alleen tot geldver spilling leidt en handel en winkelbedrijf belemmert. Wanneer dc actio in -..otter dam niet helpt, zal do kaas met M(ager), worden gemerkt, waardoor elk vetgehalte is geoorloofd en daardoor de wetsbepaling wordt geboycot. Ook uit de vergadering werden diverse klachten geuit, waarna besloten werd een verzoek tot den minister te richten om het kaasbesluit, gozien de onoverkomelijk© bezwaren, in te trekken. Bij de rondvraag heeft dc heer Poppel houwer ton slotte aan het bestuur ver zocht maatregelen te nemen tegen de slechte kwaliteit van het nieuwe rijks-, kaasnierk, dat i. i. nog slechter dan het oudo is. Het zou hem niet verwonderen, indien beschadiging van de kaas gevolg zou zijn van het scheuren cn afbrokkelen van het merk. Dc drukbezochte vergadering is hierna gesloten. Stoomvaartberichten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GROTIUS arr. 28 Maart v. mst. te Ba tavia. KANGEAN vertr. 28 Maart v. Batavia n. Amst. KARIMOEN (thuisr.) arr. 29 Maart la Genua. ROEPAT (thuisr.) vertr. 28 Maart w, Padang. KON. H0LL. LL0YD. EEMLAND arr. 29 Maart v. Antwerpen le Hoek v. Holland. MAASLAND (uitr.) arr. 28 Maart t© F an tosvertr. nam. u. v. Santos. KALLAND fuifr.) pass. 23 Maart Fcr» nando Xoronha. HOLLAND-AFRIKA LIJN. EDAM, Rott. n. New Orleans vertr. 28 Maart v. Coruna. GRIJPSKERK (thuisr.) vertr. 28 Maart v. Marseille n. Antwerpen. KLIPFONTEIN arr. 29 Maart te Rob. Urdrjü.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9