UIT HET VATICAAN. BEEKMAN Gem. Berichten. HEEBEN-|ILEEDmÜ Uit de Omgeving door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG. (Rome). Terwijl in de meeste steden van de ove rige katholieke landen in Europa geduren de den Vastentijd het drukke uitgelaten leven van vermaak gewoon zijn gang gaat, oven dol als de carnavalsdagen zelf, hou den met Asch-Woensdag voor de Italianen werkelijk alle openbare vermakelijkheden op, en is do Vasten een tijd van stille in getogenheid, als een waardige voorberei ding van het H. Paaschfcest. Het is van zelfsprekend, dat Rome ook hierin een voorbeeld geeft. De volle kerken des mor gens en des avonds zijn daar wel het beste bewijs voor: want gedurende den Vastentijd worden er morgen en avond oefeningen in de kerken van Rome gehou den, om de menschen, die overdag hun bezigheden hebben, des avonds in de gele genheid to -stellen de lijdensoverwegingen bij te wonen. Het blijft toch, ondanks al les, het beste bewijs voor den vromen godsdienstzin van de bewoners van de •Stad des Pausen, dat zij in zoo grooten ge tale aan deze godsdienstige bijeenkomsten deelnemen. Bovendien zijn er een mas3a mensehen, die in dezen tijd een retraite maken in een der vele kloosters van de Eeuwige Stad, waar men van Zaterdag middag tot Maandagmorgen gelegenheid vindt, om, bevrijd van allo aardsche zorg en wereidsche verstrooiing, onder goede geestelijke leiding, ecnige dagen te beste den, enkel en alleen aan do verzorging van eigen zieleleven. Menschen van allen rang en stand, uit alle kringen der samen leving, nemen er aan deel: en na zoo'n geestelijke opfrissching, na zoo'n echt zielebad gnan dc menschen weer opgewekt het moeilijke leven van strijd cn beproe ving in: de eenzaamheid, de stilte van het klooster, waar hun zielen Gods tegenwoor digheid als het ware tastbaar voelen, heeft bun goed gedaan. In de huizen van deftige lui wordt iu de Vasten geen bezoek ont vangen en men gaat ook zelf niet uit. Ieder beoefent versterving op zijn manier. Sommigen rooken geen sigaretten ande ren drinken geen wijn aan tafel, terwijl weer anderen zich hun geurige kop koffie of thee ontzeggen. Men voelt werkelijk; dat men in Rome meeleeft met den geest deryierk, terwijl in andere landen de Vas ten als tijd van versterving veel van haar beteekenis verloren heeft. Z. H. de Paus zelf kan nu zijn tijd niet uitsluitend door brengen in overweging cn gebed, omdat een groote schare pelgrims vooral uit Duitschland en Amerika Hem niet toela ten zijn algemeene audiënties voor meer dere dagen te onderbreken. De H. Vader maakt met Kerstmis zijn retraite. De Prefect van de Vaticaansche Archie ven werd door Z. H. den Paus in particu liere audiëntie ontvangen, waarbij de pre fect aan den H. Vader een nieuwe uitgave van het Annuario Pontificio overhandigde, een boekdeel van bijna duizend bladzij den, waarin een beknopt doch volledig overzicht wordt gegeven van het geheelc bestuur der Katholieke Kerk. In het Annuario Pontificio van 1927 wa ren aangegeven 1112 Bisdommen over de geheele wereld. Dit aantal steeg tot 1125 d© Apostolische Vicariaten stegen van 224 tot 227, de Apostolische Prefecturen van 93 tot 9S. Gedurende het jaar 1927 stierven 7 kardinalen en werden ook 7 nieuwe ge- ereeëerd, terwijl 63 aartsbisschoppen en bisschoppen het tijdelijke met het eeuwi ge verwisselden. Nog nooit was het aantal Apostolische vertegenwoordigers zoo groot als tegen woordig. Er zijn 22 Nuntiaturen, 6 Intor- nuntiaturen en 9 Apostolische delegaties. Het corps diplomaten bij den H. Stoel bestaat uit 11 gezanten en 18 gevolmach tigde minstors. Mgr. Campa en Rinaldini hebben aan den H. Vader een jaarverslag aangeboden van l'Opcra della Vacazioni het werk der roepingen dat nu reeds zes jaar werkzaam is om te voorzien in hef te kort aan priesters, dat zich vooral na den oor log iu Italië zoo sterk heeft do< n gevoelen. Eerst werd een gebedenverbond ge sticht om den Hoer van den oogst te smee- ken, dat Hij flinke, degelijke priesters in Zijn velden zou zenden. Toen het aantal roepingen sterk toenam, werd er bij hot Romeinsch Klein Seminarie een College San Luige gesticht. De collecte, die gehou den werd om behoeftige studenten in de gelegenheid te stellen htm studiën voort te zetten, bracht het eerste jaar 375.000 Lire op. Z. II. de Paus heeft een nieuw Seminarie la teil bouwen in de schaduw van clc Vaticaansche Basiliek, dat in dézen zomer voltooid zal zijn en dat dit jaar nog plechtig ingewijd zal worden. Op het oogenblik onderhoud dit nuttige, werk 70 studenten die zich op het ontvangen Van Je II. Priesterwijding voorbereiden. Do katholieko actie in Italië (Aziöna Oatholiqua Italiana) heeft een permanent comité opgericht, om na to gaan welke films in katholieke bioscopen vertoond worden. Dat dit werk van groote beteeke nis niag genoemd worden, moge blijken uit het feit, dat er op hot oogenblik meer dan 50.000 bioscopen zijn; wanneer we nu aannemen, dat iedero film tienmaal vortoond wordt cn 300 toeschou- vors' hooft, dan oefent iedero film in betrekkelijk korten tijd op 150 millioen HOLLANDSCH MEISJE IN DUITSCHLAND VERMOORD. Een 17-jarige jongen de dader. Verdacht van moord op hot 15-jarige Hollandscho melkmeisje S. is te Kleef ge arresteerd do 17-jarige boerenknecht S., eveneens uit Holland afkomstig. Beiden waren werkzaam bij een voehou- der in Bijlerward. Nadat de jongen naar Kleef was overgc- brcht erkende hij den moord te hebben ge pleegd. Op ccn stil punt had hij 't meisje opgewacht cn na een korte woordenwisse ling een schot op haar gelost dat haar in menschen zijn hcilzamen of verderfelijken invloed uit. Dat zijn feiten, die tot naden ken stemmen, en het is vanzelfsprekend, dat de katholieken willen weten, of de bioscoop het werktuig zal zijn van verfijn de demoraliseering van het volk, of dat het een middel zal zijn tot verspreiding van alles wat gezond, goed en edel is. In Frankrijk hebben dc katholieken alarm geblazen en een katholiek comité voor het bioseoopwezen opgericht, dat zich de me dewerking heeft verzekerd van alle katho liek nationale organisaties. Wie de massa van het volk een leiddraad wil geven, moet beslag weten te leggen op de film, zoo luidt, de eerste oproep, die zij hebben gedaan. Het is overbekend, dat de (Sovjets de film als het machtigste middel be schouwen ter verbreiding van de revolu- tionnaire gevoelens en denkbeelden. Zoo wil ook thans het comité der katholieke actie in Italië haar devies hoog houden: de slechte bioscoop verdringen door er iets goeds voor in de plaats te stellen. Op het internationaal congres, in April van dit. jaar in Den Haag te houden, zal de Aziona Catholiqua Bink vertegenwoor digd zijn. Do katholieken mogen het bios coopvraagstuk niet als een ding beschou wen, waarmede men zich niet behoeft in te laten. Wij moeten waakzaam zijn en han delend optreden en niet wachten tot de volksmassa vergiftigd is. De H. Vader volgt met belangstelling de werkzaamhe den van het comité en schonk allen die ér aan deelnemen, zijn Apostolischen Zegen. Te Rome gaat het gerucht, dat Z. Em. Kard. Yico, wegens zijn hoogen leeftiid, (de kardinaal is reeds 81 jaar), zijn ont slag zal nemen als prefect der Congregatie, van de Riten, en als zoodanig opgevolgd zal worden door Z. Em. Kard. Lafontaine, Patriarch van Venetië, vroeger secretaris der Riten-Congregatie. Onder veel belangstelling van diploma ten, prelaten en vooraanstaande leeken, ontving Mgr. Ciriaci, benoemd tot Nuntius in Praag, de II. Bisschopswijding uit han den van Z. Em. Kard. Gasparri, Staatsse cretaris van Z. H. den Paus. Mede-consa- cranten waren Mgr. Zampini, Sacrista van Z. H. en Mgr. Cresmoncsi, aalmoezenier van Z. H. De beide gezanten van Tsjecho- Slowakije bij het Quirinaal en het Vati- caan waren tegenwoordig. De leerlingen van het Bohcemsch college en van de Pro paganda assisteerden aan het altaar. lteeds sinds geruimen tijd bemerkte Mgr. Sabatier, Vicaris-Generaal van Z. Em. Kardinaal Dubois, Aartsbisschop van Parijs, dat er meer certificaten betreffen de huwelijks-vernietigingverklaring in om loop waren, dan er door de Rota te Rome voor Frankrijk waren uitgegeven. Voor kort nu kwam er een sohandaal te Nimes aan het licht, doordat een ge scheiden persoon een dergelijk certificaat vertoonde en hot voornemen te kennen gat te willen hertrouwen. De pastoor, argwaan krijgend, zond het op naar zijn bisschop, en, daar dit het offi- cieele zegel van Parijs droeg, werd het naar Mgr. Sabatier doorgezonden, die het spoedig als valsch erkende en deswege een aanklacht togen den bezitter ervan indiende. Na lange onderzoekingen slaagde de Parjjsche politie er in den Normandischen edelman, bruggraaf Gosson do Varenne, te arresteeren, die er een blocienden han del in vervqjschte pauselijke certificaten op na scheep te houden. De edelman verklaarde zich bereid eiken gewenschten titel of orde te verschaffen. Schriftelijk wees Gosson, wiens adelbrie ven echt zijn, op de voordeelen, die hij kon verschaffen door zijn betrekkingen met Rome. De te betalen prijzen varieerden tusschen de 50.000 en 60.000 francs. Een certificaat tot nietigverklaring van een hu welijk' kostte 25.000 francs. Bij zijn arrestatie meende de burggraaf zich te kunnen verontschuldigen door aan te voeren, dat hij zijn cliënten van te vo ren van de onechtheid der documenten in kennis stelde. Het Fransehe Episcopaat, Kardinalen en Bisschoppen, te Parijs in vergadering bijeen, zond aan Z. H. den Paus een tele gram van hulde, algemeene oadorwerping en gehoorzaamheid aan de Pauselijke lei ding en oorcleelen. Het Episcopaat be treurde het dat joovelen nog verblind blij ven. In zijn antwoord bracht do Paus dank aan de Bisschoppen en prees hun voortdu rende eensgezindheid. Met do Bisschoppen betreurde de Paus, dat zoovelen nog weer spannig bleven en vertrouwde op de Bis schoppen om de dwalenden weer op den goeden weg terug tc leiden. Z. Em. Kardinaal van Rossum, Prefect der Propaganda, kwam dezer dagen van het gesticht Quisisana naar de Propagan da om daar het bezoek af te wachlen van Z. Em. Kard. Murtdelein. Aartsbisschop van Chicago, met wien de Prefect der Pro paganda een langdurig onderhoud had. De gezondheids!oestand van Z. Em. Kard. ven Rossum is langzaam vooruitgaande. Zijn geneesheer, Prof. Milani, is tevreden; hij eisclit echter dat de kardinaal zooveel mogelijk rust houdt en slechts bij uitzon dering zich mot de zaken der Propaganda bezig houdt. Ie borst trof. Daarna had hij haar met e.'ii mes den hals afgesneden. Door de weiden was hij daarop naar huis gewandeld. ONGELUKKEN. De kolendampvergiftiging te Vlissingen. Ook liet tweede slachtoffer overleden. Zooals des tijds werd gemeld, werden op 5 Maart in hun woning aan do Molen straat te Vlissingen een vader en een zoon aangetroffen, die door kolendamp vergif tigd bleken te zijn. Dc zoon overleed eye o- dig en thans is ook de vader aan de ge volgen overleden. INGEZONDEN MEDEDEELING. COLBÉRfr-cbsT. in de nieuwst® Fantasiestoffen, Blauw cn Zwèrt. DENII SA1S0NS ENGELSCHE STOFFEN in diverse kleuren en modellen EN HIET DUURI Autobotsing te Berlijn. N e d e rl an d e r s gewond. Op den Kaiserdamm te Berlijn (Char- lottenburg) kwamen gistermiddag twee auto's met elkaar in botsing. Vijf perso nen werden gewond, o.a. een Nederland?ch echtpaar Salomon, dat te Berlijn logeerde. In den trein doodgebleven. Gistermorgen werd aan het Beurssta tion te R'dam bemerkt, dat in clen trein no. 5 die te 11.45 naar Dordrecht zou ver trekken een man dood in een coupé lag. Het lijk werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het bleek te zijn van den 35 40-jarigen P. J. L. gewoond hebbende aan den Bergsingel te R'dam, vermoedelijk handelsreiziger van beroep. De heer L. die een algemeen abonnement had, was aan het D. P. station ingestapt. Plotselinge dood. Gistermiddag te ongeveer half een wan delde een omstreeks 70-jarige' heer op den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage. Ter hoogte van de Regentesselaan kreeg hij waarschijnlijk een toeval en begon harcl te loopen. Op de brug viel hij echter en kwam met zijn hoofd onder de brugleu ning terecht. De aldaar staande verkeers agent en een chef van de tram konden hem nog bijtijds grijpen, daar hij anders in het water zou zijn gevallen. Nadat de man in een nabijzijnden win kel binnengedragen was, bleek dat hij ster vende was. De Eerste Hulpdienst heeft hem naar het Ziekenhuis qan clen Zuid- wal vervoerd, waar hij spoedig na aan komt gestorven is., Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Aan de gevolgen overleden. Het l§-jarige, .Duitscbe meisje S., dat voor eenïge dagen te Bussum door een auto werd aangereden, is gisteren in de Majellastichting aan haar verwondingen overleden. Aan brandwonden1 overleden. Woensdag, toen de vrouw van A. Schee pers te Eindhoven een kachel zou aanma ken, hebben haar kleeren vlam gevat. De vrouw kreeg ernstige brandwonden waar- nna zij kort daarna is overleden. Auto over den kop geslagen. Woensdagmiddag is de auto van den heer A. Tuschinski op den Overschieschen weg bij Oversehie door het defect raken der stuurinrichting in volle vaart over den kop geslagen. - De auto geraakte in een sloot langs den weg en werd ernstig be schadigd. De beide inzittenden, de zoon van den heer Tuschinski en de chauffeur, bekwamen geen letsel. Treinvertraging. Een koe doodgereden. De electrischo trein der Z.H.E.S.M. wel ke te 18.1 uur uit Den Haag naar Rotter dam vertekt, heeft gisteravond in de bocht vóór het station Schicbroek eonigen tijd oponthoud gehad, doordat een jonge koe. die zich op de spoorbaan bevond, werd aangereden. Door de aanrijding geraakten de lucht buizen aan de .voorzijde van den cerBten motorwagen af bestuurd en reed langzaam nuttig effect meer kon sorteeren. De trein werd nu van den achtersten torwagen af bestuurd en reed langzaam naar het station Hofplein te Rotterdam op terwijl de eerste motorwagen met de handrem in bedwang gehouden werd. Met een half uur vertraging kwam le trein te Rotterdam aan. Branden, Tc Winschoten is gisternacht het siga renmagazijn van G. van der Laan uitge brand. Te Wychen is in de buurtschap Woerd, de landbouwerswoning van V. K. afgebrand. Verzekering dekt de schade. Stoomketel van 27.000 K.G. te water. Door het omkantelen van een zolder schuit ten gevolge vjtn de deinïnor. veroor zaakt door passeerende schepen s in de Maas te Rotterdam ter hoogte van het Maasstation een 27.000 K.G. zware stoom ketel, welke op een zolderschuit lag en be stemd was voor de reederij „Estafette" aan do Maaskade, gezonken. De beide mannen, die zich aan boord bevonden, geraakten to water. Zij konden, nadat hun door den ka- 'pitein van do „Estafette IV" die in de na bijheid lag, een touw was toegeworpen, go- red worden. Gistermiddag is Van der Graaffs Berging Bedrijf na heel veel moei te er in geslaagd den zwaren ketel te lichten. Inbraak. Gisternacht heeft men ingebroken In hot kantoor van dc N.V. Ned. Draadni -el- fabriek aan den Noord Yestsingel u: Schiedam. Aan de achterzijde over een schutting heeft men zich toegang ver schaft. Alle lessenaas worden overhoop ge haald en doorzocht. Een brandkast tracht te men te forceeren echter zonder resul taat. Voorloopig wordt nog niets vermist. In de armen der politie geloopen. Drie inbrekers zijn Woensdagavond in handen der politie gevallen, toen zij hun krachten hadden beproefd op een brand kast welke stond in een kantoor in de Boerhaavestraat te Amsterdam. Geconsta teerd werd, dat zij om elf uur naar binnen gingen en met behulp van een valschen sloutel de voordeur openmaakten. Toeval lig passeerden daar eenige rechercheurs van de centrale recherche. Daar dezen het zaakje niét vertrouwden bleven zij buiten de wacht houden. Na een uur ongeveer kwam het drietal eenigszins mistroostig naar buiten en voor zij het goed en wel be seften, waren zij door de rechercheurs ge arresteerd. Dezen brachten hen regelrecht over naar het hoofdbureau van politie. Hier werden zij gefouilleerd en er kwamen de noodige inbrekorswerktuigen voor den dag. Een der mannen is een goede bekende 'van de justitie. Het bleek achteraf, dat het drietal zijn krachten had beproefd op een brandkast welke in het kantoor stond en welke dan ook wel het cloel van den tocht zal zijn ge weest. Op verschillende manieren hebben zij geprobeerd de kast open te maken, doch dit lukte niet. Ten slotte besloten zij den terugtocht te aanvaarden, met het gevolg, dat zij regelrecht in de armen van de ver tegenwoordigers van den Heiligen Herman dad liepen. Het faillissement der Veendammer Hypotheekbank. 2500 voor het aanhouden van Liebermann. Zooals reeds werd gemeld heeft de Of ficier van Justitie tc Amsterdam opspo ring. aanhouding en voorgeleiding ver zocht van Salomon Liebermann, geboren te Riga, 14 Februari 1886, koopman, thans zonder nationaliteit. Hij woonde den laatsten tijd te Brussel en is vandaar op 5 Januari 1928 naar Riga vertrokken. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. Hij wordt verdacht van bedrieglijke bankbreuk van drie millioen gulden, ge pleegd in verband met het geruchtmak n- de faillissement der Veendammer Hypo theekbank en der Discontobank voor Cre- dietinstcllingen. Zijn signalement luidt: 1.70 M., donker bruine oogen, donkerbr--"- achterover ge kamd haar, heeft Israëlitisch uiterlijk, ge zet postuur, kl^eding onbekend. Hij reist vermoedelijk op een valsche pas. In verband met het groote belang, dat justitie en politie bij de aanhouding van Liebermann hebben, heeft do Minister van Justitie thans een som van 2500 beschik baar gesteld voor dengene, die aan de po litie aanwijzingen geeft, welke leiden tot arrestatie van Liebermann voornoemd en, indien hij in het buitenland mocht worden aangehouden, behoudens uitlevering naar Holland. Zonderling avontuur. Woensdagavond tegen half één zag een agent te 's Gravenhage een groenteschuit, drijvende in het water van het Zilkon. De agent haalde de schuit naar den wal en bemerkte, dat de schuitenvoerder rus tig in de kajuit lag to slapen. Hij wekte den man en deze was zeer verbaasd toen hij bemerkte, dat zijn schuit in het Zilken dreef. Aan den agent vertelde hij, dat hij gis teravond met iemand de schuit van Rot terdam naar Den Haag had goboomd. 's Nachts om twaalf uur was hij nog op het havenkantoor geweest. Hij was toen even bij zijn vriend in de kajuit gaan zitten. Hij was in slaap ge vallen en de schuit was afgedreven. Waar zijn vriend gebleven was, kon hij echter niet zeggen. Het bleek echter, dat deze nogal diep in het glaasje had gekeken tijdens de rust van zijn vriend. De politie meende dat hem een ongeluk óverkomen was en is clen geheelen nacht en hedenochtend bezig geweest met dreg gen. Men liad echter geen resultaat. De zaak is echter nogal goed afgeloo- pen, want in den loop van den ochtend kreeg de politie bericht uit Rottterdam, dat de man daar goed en wel aangekomen was. Hij had gisteravond een wandeling ge maakt en was al gaandeweg in de omge ving van Rotterdam gekomen. Toen was hij maar niet meer terugge keerd. Vermoedelijk- tengevolge van een borrel had hij vergeten,, dat zijn vriend in de groenteschuit met ongerustheid op hein zou wachten. Geheimzinnige benzinelucht. Te Rotterdam heeft gisteren over c:n deel van het Westelijke stadsgedeelte een zeer hinderlijke benzinelucht gehangen. In den loop *an den nacht is de siank' meer en meer naar het Noorden getrok ken. De rivierpolitie heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Men vermoedt daar, dat de onaangename lucht afRom-J stig is geweest van êen opslagplaats van benzine aan de overzijde van de rivier, waar men daar een groote tank zou heb ben schoongemaakt, hetgeen men even wel blijkbaar niet wil erkennen, in ver band met den velen overlast, welken deze schoonmaak aan een groot deel van de burgerij heeft veroorzaakt. Nader werd meegedeeld, d«-b ti«trT>n<\w- zoek van de rivierpolitie naar de oor zaak van de onaangename benzinelucht' geen resultaat heeft opgeleverd. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen ïs onvei lig tot Wassenaarsche slag op Donderdag 5 April van 8,30 uur v.m. tot 12 uur des middags, wegns het schieten met mitrail leurs. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer toegankelijk zal zijn, als de roodé vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden,! zijn ingenomen. DE KWAKEL. Bijna verdronken. Woensdagmiddag geraakte het vier-jarig kind van den heei W. tegenover de pastorie te water. Voor bijgangers zagen het kind, dat geen tcc- ken van leven meer gaf, onder water drij ven. Spoedig werd het kind op 't droge gebracht, en getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op to wekken, hetgeen gelukte. Dr. J. de Jong was spoedig ter plaatse en behandelde het kind verder. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nieuwe bewaarschool. Naar wc ver nemen moet het bij het gemeentebestuur in overweging zijn om hel pand, vroeger van wijlen G. v. d. D. doch voor de nieu we brug aangekocht door cle gemeente, gelegener tijd te bestemmen voor Bewaar school. Omreden de noodzakelijkheid het afbreken der thans bestaande Bewaar school hoek KerkstraatAchterweg als zijnde een sta in den wee bij het tegen woordig verkeer, in den Raad meerdere malen is betoogd en een goed terrein voor een dergelijke school óf zeer moeilijk in de gemeente is te verkrijgen, zou de/ oplossing daar spoedig gevonden zijn. Hi pand heeft een flinke tuin. iets onontbcel lijks voor een Bewaarschool. ZEGWAART. Diefstal. Gisternacht is door onl voegden een bezoek gebracht bij den lai bouwer M. aan den Zegwaartschenw«| alhier. Aldaar is een wasch van 14 daf weggehaald. Door de politie wordt onderzoek ingesteld. Bekneld. Door or handigheid had- jeugdige loopjongen R. het ongeluk t kneld te geraken, met de rechterarm t" schen een auto van de N.V. Melkfabn „Zelandia" en een paal. De gevolgen ren een gapende wonde aan den arm, door dokter S. is verbonden. Kiezerslijst. De tot 21 April tor ur zage liggende kiezerslijst beval 1028 kios- geróchtigden voor de Tweede Kamoi» 1012 vor de Provinciale Staten eu 94S voor den gemeenteraad. Ondertrouwd: J. Bregman 36 j. A. M. Gorissen 19 j. Overleden: O. Versloot 2 j. z. v. K- Versloot en A. W. den Hc og. L. J. d?n Brabor 7 j., zoon van N. den Braer en M. TJitdenbogért»

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6