BUITENLAND. BINNENLAND. 13e Jaargang. VRIJDAG 30 MAART 1928 No. 5836 Ba ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei weet f ?.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week (2.60 pet kwartaal Franco per post (2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad ta rooi de Abonné'e ver- krijgbaar tegen betaling .van 5C et per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Atzonderlijke» nummer: 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Öit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG Nb. 10 - LEIDÉN TEL. INT. ADMINISTRATIE '935" REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 TOST BUS No."11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone odvertentlên 3P cent per rigol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet r. dubbele vac het tarief berekend. S Kleine edvertentlên, van ten hoogste 30 woorden, wearia betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur öd rca> huur, koop en verkoop 1 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZONDAGSBLAD Weekabonné's worden er aan herinnerd, dat het abonnement op het Zondagsblad voor het 2e kwartaal in den loop der vol gende week moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. DUITSCHLAND. Vechtpartij in den Rijksdag. Communisten en socialisten slaags. Aan den vooravond van de ontbinding van den Eijksdag kwam het gisteren tus- sehen communisten en sociaal-democraten tot een woeste vechtpartij. Aanleiding hiertoe was het niet tot stand komen van de amnestiewet, waarbij inzonderheid de communisten, Duit sch-nat ionalen en Völ- kischen geinteresseerd waren. De com munisten beweerden, dat de sociaal-demo eraten de amnestiewet systematisch gesa boteerd hadden. Toen de sociaal-demo cratische afgevaardigde Landsberg scherp op dit verwijt repliceerde en er spottend op wees, dat de communisten den sociaal democraten de laatste weken letterlijk hadden gesoebat en gesmeekt mede te werken tot het tot stand komen, der wet, ontbrandde er een minutenlang aanhou dend woordgevecht tusschen communisten en sociaal-democraten. Hierbij wonden beide partijen zich zóó op, dat een communist een sociaal-demo craat een klap in het gezicht gaf. Het vol gende oogenblik zag men slechts een klu wen communisten en sociaal-democraten, die minuten lang op elkaar los ranselden. Daarbij werd een afgevaardigde onder dm voet geloopen en do communistische afgevaardigde Bertz kreeg een bloedende wond aan het hoofcl. Hij werd de zaal uit gedragen. De vice-voorzitter Esser had bij het be gin der ongeregeldheden de zi.ting onmid dellijk onderbroken. Toen hij de zaal weer binnentrad om de debatten te heropenen, wilde hij beginnen met te constateeren, dat de communist- Jaddasch de schuld aan het voorgevallene droeg. Deze mede- deeling werd door de communisten met een_ zoo wild gejoel ontvangen dat de zitting nogmaals moest worden onderbro ken. De gewonde communist Bertz weiger de hulp van den sociaal-democratischen afgevaardigde dr. Moses te aanvaarden. Hij zeide, dat hij met een sociaal-demo eraat niets te maken wilde hebben en liet zich door een Duitsch-nationaal een noodverband aanleggen. Ha heropening der zitting verklaarde de vice-president, dat Jaddasch, wien hij gela's t had, de zaal te verlaten, zich nog steeds in de zaal bevond, zoodat 'de be raadslagingen niet konden worden voort gezet. Hij wilde geen dwangmaatregelen pepassen en sloot daarom de zitting. FRANKRIJK. Kerk en Action Franpaise. Kardinaal Dubois, de aartsbischop van Parijs, heeft aan de geestelijkheid van zijn diocees mededeeling gedaan van een door de kardinalen en andere aartsbisschoppen en bisschoppen in Frankrijk onderteeken den brief, die ook door den Paus is goed gekeurd betreffende de houding, die er behoort te worden aangenomen tegenover de leden van de organisatie der Action Francaise. Aan de geestelijkheid wordt daarin medegedeeld, dat zij vriendelijk maar flink allen, die willen gaan trouwen de ernstige kanon ie-ke bezwaren moeten kenbaar maken, die er tegen alle aanhan gers van de A. F. bestaan. Tenzij zulk een aanhanger schriftelijk der dwaling zijner wegen erkent en voor de toekomst alle contact met dc partij ook het lezen van hot blad A. F. afzweert, kan er bij zijn huwelijk geen religieuze ceremonie plaats hebben. Ook het begraven worden m gewijden grond moet aan de aanhangers <ler A. F. worden ontzegd, tenzij daartoe een bijzondere vergunning wordt verleend. Ook de sacramenten doopsel, vormsel en communie moeten worden geweigerd aan hen, die weigeren zich te onderwerpen tan de pauselijke besluiten betreffende de Action Francaise. ITALIË. MUSSOLINI EN DE PAUS. Een zijdelingsch antwoord. In de gisteren gehouden ministerraad heeft Mussolini een verklaring afgelegd over de binnenlandsche politiek, welke wel wordt opgevat als een antwoord op de rede welke door den Paus werd gehouden. Mussolini verklaarde, dat de tucht onder •Je natie uitstekend is. In dit verband wees hij vooral op de beteekeni3 der jeugdorga nisaties, en zeide, dat het feit, dat jl. Zon dag bij de tweede fascistische aanwerving ondermaat 80.000 jongelieden in de fascis tische militie en daarmee in de partij en het regiem zijn opgenomen, niet een cere monie is, maar een uiterst belangrijk on derdeel van het stelsel van opvoeding en voorbereiding van den Italiaanschen bur ger. De fascistische revolutie ziet in de al- geheele opvoeding en vorming van de jeugd een van de voornaamste plichten van den staat. Wanneer de staat deze taak niet op zich wil nemen of zelfs een discussie daarover zou toelaten, zou hij zoodoende niet meer of niet minder dan zijn bestaansrecht op het spel zetten. In vergelijking met de beteekenis hier van verliezen alle andere jeugdbewegingen met den dag meer recht van bestaan. Daar uit blijkt de noodzakelijkheid om wetten te maken, die in overeenstemming zijn met den zuiveren stijl van het fascisme. Sommigen leiden uit deze woorden van den duce af, dat hij aan de bewegingsvrij heid der Katholieke jeugdorganisaties een eind zal maken. POLEN. De binnenlandsche politieke toestand. Ontspanning. Gisterenmiddag is er*en werkelijke ont spanning in den binnenlandschen politie- ken toestand ingetreden. Het rcgeeringsblok heeft nh het besluit genomen, van zijn tot dusverre gevolgde passieve tactiek af te wijken en daadwer kelijk aan de commissiewerkzaamheden deel te nemen. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Calles klaagt den Paus aan! Een s c h r ij v e n van mgr. Diaz. Dat de Mexicaansche president Calles niet voor een klein geruchtje vervaard is, is bekend. Hij heeft thans den Paus aan geklaagd, dat deze een heiligen oorlog in Mexico ontketend heeft-, en dat de bis schop van San Luis Potosi uit Eome op dracht gekregen heeft om een kruistocht tegen de ongeloovigen van Mexico te preeken. Bovendien wordt- de bisschop van San Luis Potosi beschuldigd dat hij de leiding heeft in een wijdvertakte -?men- zwering om Calles uit den weg te ruimen, en dat hij de groote aanstoker is van ue revolutie en binnenlandsche onlusten, wel ke er thans in Mexico heerschen. In verband met deze beweringen schrijft de vertegenwoordiger van het Mexicaan sche episcopaat, mgr. Pascual Diaz: „In den la'atsten tijd worden er in de bladen telegrammen uit de hoofdstad vrn Mexico gepubliceerd, die door den pensor der Mexi caansche regeering zelf verspreid zijn. In deze berichten wordt beweerd dat de bis schop van San Luis Potosi zelf verklaard zou hebben, dat hij aan het hogfd van een wijdvertakte samenzwering stond, en dat hij de revolutie in Mexico ontketend had. Men kan hier echter geen enkel bewijs voor aanhalen, maar men beroept zich dan op de onbewezen beschuldiging van Mas- coros, het hoofd van den geheimen dienst in Mexico. Een jaar geleden moest dezelfde be schuldiging dienen qm de deportatie van 19 bisschoppen te rechtvaardigen. Maar nocr.t heeft men ook maar ecnig bewijs hiervoor kunnen aanhalen. Ook werd het bericht verspreid dat de Bisschop van San Luis Potosi, zich aan het hoofd, van een revolutionnaire samenzwe ring gesteld heeft. Deze kerkvorst zou eerst naar Rome geweest zijn en zonder voorken nis der Mexicaansche regeering geregeld de Yereenigde Staten bezoeken, om in Texas met de verbannen bisschoppen be raadslagingen te houden. Nu was hij naar Mexico teruggekeerd om het sein tot een aigemeenen opstand te geven. De feiten zijn echter dat de bisschop in 1925 een be zoek aan Rome* bracht, doch sedert 1919 is hij niet meer in de Yereenigde Staten geweest. Verder stond in deze berichten vermeld, dat de Paus den bisschop van San Louis Potosi tot aartsbisschop van Mexic had benoemd en hem had opgedragen om een modernen kruistocht tegen dc ongeloovi- ge regeeringsbenden te organiseeren. Noch het een, noch het ander is waar. Het i/ bij den H. Stoel geen gebruik om zender wettige reden een bisschop af te zetten. De bewering dat er reeds een proces aanhan gig zou zijn, of dat het reeds beëindigd zou zijn, is geheel en al zonder grond. Het bericht over een nieuwen kruistocht is even dwaas als belachelijk. De eenige kruistocht, dien Z. H. dc Paus over de ge- hecle wereld georganiseerd heeft, is een kruistocht van gebed, boete en verster ving voor de vervolgde Kerk in Mexico. En hierbij heeft de H. Vader geen an dere bedoeling dan dat de machthebbers in Mexico zouden inzien, dat zij gemakke lijk verandering kunnen brengen in de verschrikkelijke toestanden, die er op 'et oogenblik heerschen, ofwel door de anti-godsdienstige wetten af le schaffen, ofwel door een concordaat met Rome te sluiten, waardoor de, rechtspositie der Ka tholieken in Mexico geregeld zou kunnen worden, en in het land wederom spoedig rechtvaardigheid, vrede en vrijheid zouden heerschen." De onrust in Mexico. Bloedige strijd. Het volgende bericht wordt uit Mexico City geseind: Driehonderd „opstandelingen" hebben bij San Frapcisco Dirimon een gevecht ge leverd met regeeringstrocpen, dat 29 uur heeft geduurd. De „opstandelingen" verlo ren bijna honderd uooden, waaronder twee priesters. De overige „opstandelingen" •werden gevangen genomen of uiteen gedre ven. Volgens nadere berichten werden 40 „op standelingen" gewond en bevindt zich on der de gedooden ook hun leider. Romingo Anaya. De „opstandélingen" werden van huis tot huis verdreven en ten slotte wer den 47 van hen in een kerk omsingeld. Toen hun munitie op was, waren zij ge dwongen zich over te geven. Aan de zijde der federale troepen wer den twee officieren en \ier soldaten ge dood en zeven gewond. Dit treffen is het bloedigste, dat sedert het begin der op standige beweging heeft plaats gehad, zelfs van de daken der huizen werd geschoten. TWEEDE KAMER. De inenting. Een antipapisti sche motie inzake de salarieering van religieuze onderwijskrachten. De Kamer heeft gisteren verworpen een amendement-Kersten lot definitieve af schaffing van den vaccinatie-dwaug met 85 tegen 3 stemmen. Voor stemden dc hee- ren Kersten, Zandt er Duymaer v. Twist. Een amendomen'ë'.Aveld tot uitlichting vani het amemKinVu£'C<* V i'ies Bruins werd verworpen met 59 tegen 30 stemmen. Voor stemdon de 12 aanwezige Anti- Revolutionairen, 7 van de 8 aanwezige Christelijk-Historischen (mej. Katz was de uitzondering), 9 Katholieken (mej. Meijer en de heeren van Wijnbergen, Rutten, van Vuuren, Westermans, Vos, Fleskens, Ament en van Voorst tot Voorst) en de heeren Kersten en Zandt. Tegen waren de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig-Democraten, do Vrijheidsbonders, de heer' Braat (dus de gehecle linkerzijde), mej. Katz (C.-ÏI.) en 20 Katholieken, (dc hee ren van Rijzewijk, Bulten, Suring, van Dijk, Veraart, Deckers, Loerakker, Engels, van de Bilt, Aalberse, Nolens, van Schaik, Kortenhorst, Hermans, Kuiper, van Eijcke- vorsel, Kampschöer, van Sasse van IJsselt, Moller en Ruys de Beerenbrouck) en de heer Lingbeek. De Anti-Revolutionairen lieten hierna stemmen over het betreffende artikel, dat werd aangenomen met 66 tegen 23 stem men. Tegen waren nu alleen de Anti-Revolu tionairen, de heeren Kersten en Zandt, 5 Christelijk-Historischen (dc heeren Tilanus Langman, Schokkiug, Weitkamp en Krij ger) en vier Katholieken (de heeren van Wijnbergen, Vos, Fleskens en van Voorst tot Voorst). En nu voldeed de heer Bijleveld aan een raad, hem gegeven door den heer van Schaik: hij diende een amendement in be doelende de. in Maart 1927 afgewezen rege ling voor gemoedsbezwaren (hierop neer komende dat vrijstelling van vaccinatie kan worden verleend op een, onder allerlei voorwaarden aan den burgemeester af te geven verklaring omtrent de aanwezigheid van gemoedsbezwaren) alsnog op te nemen in het ontwerp. De Minister liet de beslissing aan de Kamer, die het amendement aannam met 51 tegen 35 stemmen, waarbij de geheele rechterzijde met uitzondering van den heer Lovink voorstemde. Verder heeft de Tweede Kamer gisteren beraadslaagd over de 15 December 1926 ingediende motie van den heer Lingbeek, luidende: „De Kamer, overwegende dat de sala rissen der onderwijzers en onderwijzeres sen, die werkzaam zijn aan de uit 's rijks kas ondersteund wordende kloosterscho len, aan hen zeiven niet ten goede komen, maar grootcndecls ten bate vallen aan de kloosters. van oordeel, dat het stelsel van subsi- dieering krachtens de huidige onderwijs- wetgeving uitsluitend bedoelt aan de schoolbesturen de voor het onderwijs werkelijk gedane uitgaven te restituceren en derhalve niet gedoogt, dat zijdelings een voordeel wordt verschaft en een be voorrechting wórdt verleend aan som mige van de inrichtingen, die scholen stichten en onderhouden, "nodigt den minister uit om van de Wel op het Lager Onderwijs z<jouam0o wijziging te ontwerpen, waardoor de landsbijdrage voor het salaris dergenoem- de kloosterlingen-onderwijzers in over eenstemming wordt gebracht met hetgeen door de kloosterbesturen voor hun on derhoud wordt betaald en gaat over tot de orde van den dag". De heer Lingbeek (H. G.) gaf een breedvoerige toelichting tot deze motie waarin hij betoogde dat de subsidiecring der kloosterscholen niet naar behoefte ge schiedt, doch ver boven de behoefte uit gaat. Hij wees er op, dat er thans reeds ruim 4000 kloosterlingen-onderwijzers zijn, waaraan per jaar 7 Jl 8 millioen gulden wordt uitgekeerd, d.i. pl.m. 2000 per on derwijzer. Ilij kwam er tegen op, dat door de huidige- subsidieering aan de R. K. kerk op bedekte wijze ontzaglijke sommen wor den toegekend. De heer Boon (V. B.) zeide, dat de hoor Lingbeek deze aangelegenheid zakelijk heel't behandeld en zijn betoog bij velen, oppervlakkig bezien, sympathie zal heb ben, doch daartegenover meende de heer Boon, dat de staat zich niet heeft te be moeien met de besteding der toegekende gelden. Voorts betwijfelde de heer Boon of er nog wel eigenlijke kloosterscholen zijn. Het uitsluitende behoefte-element, door ds. Lingbeek in het geding gebracht, is een nieuwe theorie, die nimmer is aanvaard. De heer T il a n u s (C. II.) vond deze zaak een uiterst teerc en moeilijke kwestie, om dat de vraag rijst of de overheid zich to mengen heeft in de besteding der gelden en of er verandering moet worden gebracht in een regeling, die bevredigend heeft ge werkt. Ondanks de verklaring van ds. Ling beek, dat hij geen antipapist is, meende- do heer Tilanus, dat het alleszins verklaarbaar is, wanneer wordt gezegd, dat de motie door anti-papisme werd geinspireerd, wel ke de goede samenleving onder ons voïk schaadt en een vergiftigde sfeer schept. Uit deze sfeer wenschte de heer Tilanus zich los te maken en de motie zakelijk te be- oordeelen. Hij lichtte toe de motie formeel niet juist te achten cn zij niet- klaar en scherp is geformuleerd wat zijn kloos terscholen? Bovendien geeft de motie geen praetischen weg aan, die zou moeten wor den gevolgd. Daarom zou hij tegen de mo tie stemmen. Mej. Westerman (V. B.) betoogde, dat de ongehuwden kostwinners(sters) niet bij de gehuwden mogen worden achtergesteld. De heer v. Wijnbergen (R. Iv.) be toogde, dat deze motie voortspruit uit af keer tegen de religieuzen. En spr. zou den heer Lingbeek willen zeggen: indien gij van dien afkeer wilt- doen blijken, neem dan niet uw toevlucht tot dergelijke klein zielige middelen. Wat den zakelijken in houd betreft wijst spr. er op, dat in de L. O.-wet van salarieering geen sprake is, evenmin als van een landsbijdrage terwijl spr. voorts aan den heer Lingbeek zou willen vragen: wijs mij één kloosterschool aan in ons land. Zoo zijn er meer onjuist heden; van de vier alinea's is alleen de laatste „en gaat over tot de orde van den dag" in orde en die is nog ontworpen door den voorzitter, die er den heer Lingbeek op attent maakte, dat zij ontbrak (hilari teit), De heer Lingbeek wil den klooster lingen 700 geven en niet meer. Als hij zooiets voorstelde voor andere ambtenaren, hij zou zijn leven ger-n dag zeker zijn. De kloosterlingen willen hem geen kwaad doen, zij zullen op den Goeden Vrijdag even hartelijk bidden, ook voor hem. Wil men te gelegener tijd eens nagaan of het verschil in salarieering tusschen g«- huwden en ongehuwden, tusschen gehuw den met en zonder kinderen anders moet worden geregeld, dan is spr. bereid, daar aan mee te werken, maar heden denkt spr. er niet aan daaraan eenige aandacht te schenken, nu de heer Lingbeek de Kamer wil verlokken een plompen aanval te doen op de religieuzen, deze hoogst verdienste lijke landgenooten, die een sieraad zijn der Katholieke Kerk. De vergadering wordt te 4 uur 45 min. verdaagd tot Vrijdag 1 uur. UIT GEMEENTERADEN. Rotterdam. De Rotterdamsche gemeenteraad hoeft angenomen de voorstellen tot den bouw an een brug over de Dclftsche vaart, tot Jen aanleg van tramsporen van het Ael- breclitsplcin naar de Middcllandstraat, tot de aanschaffing van 14 autobussen, tot de uitvoering van dc werken noodig voor het ia verbinding brengen van de Coolha- ven met de Parkhaven (met uitzondering van dc brug over den Pieter de Hoogh- weg, welk punt is aangehouden), en tot het nemen van een proef met de uitzen ding van werkloozen naar Ovcrijsel. Aangehouden is het voorstel betreffende een nieuw museum Boymans en subsidiee ring van het scheepvaartkundig instituut n museum. Het voorstel betreffende een gemeen* chappelijk vliegveld voor den Haag eu otterdam is behandel'1 o Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. 1 Een vechtpartij in den Duitschen Rijks* dag. Mussolini antwoordt op de allocutie van den Paus. Leugens van Calles omtrent d stand in Mexico. BINNENLAND. Een anti-papistische motie in de Tweed# Kamer, (lsto blad). De centrale commissie voor de keuring van films. (1ste blad). Vragen van Kamerleden. Dc kosten der keuringen van ve e envleesch. Het Kamerlid de heer Wintermans heeft den minister van financiën spoedige ver strekking gevraagd van gegevens betref fende de kosten der keuringen van vee en vlcesch. Hierop heeft de minister geantwoord, dat het niet mogelijk is gebleken, do wer kelijke gedano uitgaven voor de keuring van vee en vlecsch met juistheid to bere kenen in verband met het feit. dal het personeel van den veeartsen ijkundigen dienst behalve deze werkzaamheden nog andere diensten verricht en niet is na te gaan, welk deel van salarissen, reis- en verblijfkosten en vacatiegelden inzonder heid voor rekening der vee- en vlcescli- keuring komen. De te goven cijfers be rusten derhalve op ramingen, waarvan ver trouwd mag worden, dat zij do werkelijk heid nabij komen. In 1927 bedroegen de salarissen en bc- looningen 314.000; reis- en verblijfkosten en vacatiegelden 45.500; benoodigdheden 30.400 cn quarantaine van vee 600 to taal I 426.500. De baten (opbrengst) waren onderzoek vleosch ƒ685.319.75 en onderzoek vee ƒ196.759.10; totaal ƒ882.108.85. In 1928 bedroegen de salarissen en be- loóningen f 281.000; reis- en verblijfkosten en vacatiegelden 43.750 benoodigdhe den 41.250 en quarantaine van vee 1000; totaal 367.000. Dc baten (raming) waren onderzoek vleesch 300.000 en onderzoek vee 100.000, totaal 400.000. De arbeidswet. Overwerkvorgunning voor het heerenkloeding bedrij f. De Minister van Arbeid, Handel en Nij» verheid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin heerenkloeding als maatwerk en detailconfectie wordt ver vaardigd, in allo gemeenten des Rijks ver gund, dat in hunne ondernemingen in het tijdvak van 2 April tot en met 9 Juni 1928 en in liet tijdvak van 15 October tot cn'met 1 December 1928 door arbeiders van 16 jaar of ouder, niet zijnde coupeuts, in af wijking van het bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919 gedurende 9 1/2 uur per dag cn 53 uren per weck arbeid wordt verricht, onder voorwaarde: 1. dat, behoudens het bepaalde in art. 22, eerste lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, be treffende het werken op Zaterdag tot 9 uur des namiddags, de arbeidstijd van bedoel de arbeidhrs in zijn geheel gelegen is, het- cij tusschen 7 uur des voormiddags cn 7 uur des namiddags, hetzij tusschen 8 uur des voormiddags cn 8 uur des namiddags; 2. dat de betrokken arbeiders in de week waarin zij arbeid verrichten op Zaterdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid ver richten, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 uur des namiddags. Uit het boekdrukkersbedrijf. Het collectief contract ook door de patroons aanvaard. Woensdag vond te Utrecht plaats dc al- gemeenc vergadering van den Nederland- schen Bond van Boekdrukkerijen cn daar na de gemeenschappelijke algemeene ver gadering van de Federatie der Werkgevers organisaties in liet Boekdrukkersbedrijf, bestaande uit den Nederlundschen Bond van Boekdrukkerijen, de If. K. Verecniging van Nederlandsche Drukkerspatroons en den Bond van Christelijke Drukkerspa troons in Nederland. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer S. S. Korthuis, op do ietwat gunstiger conjunctuur van het bedrijfsleven in Nederland. Hij vermeldde voorts o. a. de voo. bereidingen tot invoering van het Grafisch pensioenfonds. Het voornaamste punt der agenda was het voorstel van het algemeen hoofdbe stuur ora een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst en lecrlingenregeling met de erknemersorganisaties aan te gaan. Deze A. O., waarvan do duur is bepaald op 2 ,aar cn 7 maanden, .verschilt slechts wei- i ig van de vorige. Hoewel uit do vergade-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1