SPLINTER STADSNIEUWS. LINOLEUMJROHNIE WAALS wordt geëxploiteerd, er geen behoefte meer aan het vervoer met autobussen in deze Streek bestaat!. In een adres van de Directie der _N. Z. Ho». Train Mij., aan Hare Majesteit dd. 23 Maart 1928 staat o.a.: „dat in het onderhavige geval niet de voorkeur aan de bus moet worden .gege ven, al zullen de omstandigheden het dan niet mogelijk maken, dat do tramlijn over het grootste deel harer lengte dubbel spoor zal kunnen verkrijgen, daar toch ter ondervanging van dit bezwaar een voldoen de aantal wisselplaatsen zal kunnen wor den gemaakt...." en verder: „voorhands wordt door ons sleehts do uitrusting van de bestaande lijn met electrische bovenleiding en de aanschaf fing en onderbrenging van nieuw electnsch rollend materiaal overwogen. De Brockway Maatschappij zegt o.a. in bare adressen aan de Kroon, dat het onver- nntwoordolijk zou zijn „eenvoudige elec- trificatfe" der bestaande trambaan toe te staan, o.a. om redenen van publieke veilig heid, daar de" baan door zeer nauwe stra ten door de Gemeenten leidt en langs voortdurend kronkelende wegen, dat de Tram Maatschappij nimmer iets deed in het belang van het publiek en uitsluitend op eigen voordeel uit is, hetgeen bewezen wordt door het feit, dat zij blijkens haar Beroepschrift een monopolie van vervoer opeischt bij eenvoudige electrificatie der bestaande trambaan, waarmede bij lango na niet de verkeersbelioeften zal kunnen voorzien. Gommentaar is overbodig. Neen, toch niet, want de Raad van State heeft ettelij ke besluiten van Ged. Staten van Limburg, Drente en Friesland vernietigd zeer ton ongerieve van: dè bewoners van het platte land, waarbij aan busondernemingen con cessies werden verleend in concurrentie met spoor en tramwegen. Het is dus zaak dat men den Raad van State ervan over tuigt, dat de bloembollenstreek niet zonder autobussen kan, nu niet, in de toekomst niet en naast de mooiste electrische tram zelfs niet-. Het is zaak dat men den Raad van State overtuige dat er geen monopolie aan de Tram Maatschappij" mhg worden gege ven, als zijnde tegen hot, belang der streek, Moge Burgemeesters, Wethouders en Le den van den Raad van allo gemeenten langs het traject en ook die van Leiden en Haarlem or voor zorgen, vertegenwoordigd te zijn op de Openbare Zitting, van den Raad van State op Woensdag 4 April e.k., teneinde de belangen der streek te verde digen en te voorkomen dat een monopolie van personenvervoer aan de Tram Maat schappij in de naaste toekomst en voor al tijd wordt verleend en een anders onher stelbare onbillijkheid jegens de busonder neming wordt begaan. Men toone de noo- dige activiteit door in spoedvergaderingen de houding in deze belangrijke kwestie, thans onder gewijzigde omstandigheden dan voorheen, vast te stellen. De Rijksweg is bovendien, ongeschikt als baan voor een electrische tram, zoowel als voor een stoom tram, met het oog op het steeds groeiend yerkeer. M. C. v. d. W. HOOGMADE. Kiesvereeniging. Dinsdagavond ver gaderde do R..-K. Kiesvereeniging. De voorz., de heer Theo Bosman, opende de vergadering en deelde mee, dat door ziek te van Hen secretaris de jaarvergadering later dan anders wérd gehouden. De aan wezigen Voelden in meerderheid niet voor 'n officieel meedoen aan den te Alphen te houden R.-K. Landdag. De Afgevaar digde gaf verslag der bijgewoondo Cen trale Vergaderingen, vooral uitvoerig her halend de door hem aldaar geopperde be zwaren tegen het 7e leerjaar. Vóór de bestuursverkiezing uitte- het bestuurslid L. Lieverse z'n niet-ingeno- monheid met het beleid van den voorzit ter, waarop deze antwoordde, dat een Her- gelijke klacht op eén bestuursvergadering thuishoorde en hier veel weg had van' een beïnvloeding der te houden stemming. Het geheele aftredende bestuur werd lierkozèn, alsmede de 3 hoofdfunctiona- rissen. Na nog wat geechermutsel over 'n pijn lijk incident naaf aanleiding van een klacht, die, naar de voorz. meende, even eens in de bestuursvergadering op z'u plaats was geweest, ^loot de voorzitter de vergadering. HAARLEMMERMEER. Geboren: Dingena Catharina, dochter van B. Bógers en G. Rietveld A vie, zoon van B. Bras én W. Oldenburg Hendrik; zoon van B. Biersteker en A. Ames Lena Wilhelmina, dochter van G. Roubos en L. Bakrker Antje' Maria Willeruina, dochter van P. M. Strijbos en M. O. C. Rip Jaco bus Joseph, zoon van P. H. Janssen en O. Kuijk, 21 jaar en Aafje Terlóuw 23 iaar AIbcrtus Hermanns van Rijn, 23 jaar en Maria Dêhaene, 20 j«ar. Getrouwd Jacob van der Maarl, 24 jaar en Cornelia Rijlaarsdam 22 jaar Picter van Tièndércn, 24 jaar en Wilhelmi na Duizer, 22 jaar. Overleden Necltje Koomen. 76 jaar wed v.an ZJ. Spaargaren. LEIDSCHENDAM. Spoorwegongeval. Aan. het eind van het remise-,emplacement, van dc H. E. S. M. te t-eidschèndam is gisteren een tweetal goederenwagens door een stooU blok gereden. Er is eenige materieels' schade. TER-AAR. Personalia. In een bijeenkomst tot verkiezing van een voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging is gekozen de heer M. Roberts. Mond- en Klauwzeer. Bij enkele land bouwers is weer het mond- en klauwzeor uitgebroken. VOORSCHOTEN. „De Lofstem." Woensdagavond gaf het Chr. Gemengd Koor „De Lofstem" een .(itvoering in de Ned. Herv. Kerk onder hiding van den heer S. S. Leppink, Direc teur. De Lofstem opende het programma met „Dc Hcemlen roemen.'' van. Beethoven. Het programma bestond uit een elftal zangnummers, waarvan de meeste zonder begeleiding werden gezongen. Reeds het eerste nummer drukte zijn stempel op den geheolen avond, gaf blijk van ernstige stu die en bewees een merkbare vooruitgang van het koor. Was bij een vorige uitvoering een tekort aan mannenstemmen, thans was dit euvel niet aanwezig. In het bijzonder moeten van dezen avond vermeld worden de nummers „In Mei" van Oilman, „Im- manüël" bewerkt door C. de W. én „Avond" door den heer Leo Mens, opgedragen aan „De Lofstem". Tusschen de zangnummers kregen de zeer talrijke aanwezigen enkele muzieknummers te hoore-n van leden van het orkest „Meijerbeer" uit Den Haag. Uit gevoerd werden „Impromptu" (piano) van Schubert-; „Wie sehon" (clarinet-kwartet.) van Alscousky, Murillo (Fluit) Terschak; „Rchafers Sonntagslied" (Trombonekwar tet) en „Das Wirchlein" (Trombone-kwar tet), Aan den vleugel was Moj. Gró van Hemert, pianiste van „De Lofstem". Na afloop van de uitvoering sprak Dr. D. K. Wielen ga oen woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt aan dezen zoo geslaagden avond. Geboren: Elisabeth d. v. P. Bogerd en G. Zwaan. Ondertrouwd: J. A. Bothuizen 25 j. en J. G. v. Klaveren 25 j. Getrouwd: L. van Leeuwen en E. Fransen. J. van Elswijk en J. van Kuyk. Overleden: G. de Jong—Van Ben ten 76 j. J. van den Berg, 77 j. GOUDEN JUBILEUM. Koninklijke onderscheiding. Onder vele blijken van belangstelling heeft heden de heer G, van Noort zijn vijf tigjarig jubileum herdacht in dienst der firma Schophuizen, jalouzieën en marqui- senfabrikant aan de Nieuwst-raat alhier. Als 13-jarige .jongen kwam de heer G. v. Noort in betrekking bij den heer P. Schophuizen en reeds vanaf het- eerste be gin toonde dc lieer vk Noort een voorbeel- digen ijver en zijn trouwe plichtsbetrach ting bleek wel vooral daaruit, dat hij zich geheel aan zijn werk gaf, overtuigd als hij was, dat er gewerkt moet. worden niet al leen voor het loon, maar ook voor het be staan van een zaak en een patroon, die gelegenheid tot werken geeft. De heer P. Schophuizen, die nu een 55- tal jaren geleden do zaak oprichtte kon heden het feest van den jubilaris niet bij wonen. Zijn hooge ouderdom hij is bijna- 90 jaar was daarvoor-een beletsel. Niet temin stuurde hij toch een afgevaardigde, n.l. zijn'dochter, die bjj d.e huldiging heden morgen tegenwoordig was. De jubilaris werd te ongeveer half tien met zijn echtgenoote eji dochter van zijn woning aan den Rijnsburgcrsingel 21,-per auto naar de zaak aan de Nieuwstraat gebracht en op hartelijke wijze door zijn patroon, den heer J. C. -Schophuizen ver welkomd. Spr. schetste in welgekozen woorden, hoe de heer v. Noort, als 13-jarigo jongen in dienst gekomen, bij spr.'s vader, zich steeds* door buitengewonen werklust ge kenmerkt heeft vroeger zoowel als nu. Daardoor is de jubilaris als het ware, on- afscheidelijk aan de zaak verbönden. Spr. roemde de goede verstandhouding, die er steeds tusschen patroon en knecht hepft bestaan en waardoor diq innige samen werking is ontstaan, die voor een zaak on misbaar is. Dank brengend voor zijn trouwe plichts betrachting overhandigt spr. den jubilaris namens de firma als stoffelijk blijk van belangstelling een couvert met inhoud, ge stoken in een bloemstuk. Spr. overhandigt hem voorts persoonlijk nog een fraaien rookstandaard met een kistje sigaren, ter wijl de zoon van den patroon, de. heer P. Scliophuizen, alsmede het personeel daar aan nog eenige stoffelijke blijken toevoeg den. inmiddels was de burgemeester, mr. A. van deSandc Balckuvzen, binnengekomen, die den jubilaris op hartelijke wijze com plimenteerde met zijn mooi jubileum en hem de verheugende mededecling deed, dat het H. M. de Koningin behaagd had den heer v. Noort hij gelegenheid van zijn jubiloum te verleenen de bronzen medaille, verbondon aan de Huisorde van Oranje Nassau. Nadat, de burgemeester den jubilaris het ecrctecken op de borst had gespeld, dankt de héér v. Noort op hartelijke wijze voor de vele blijken van sympathie, in het bijzón der voor de Koninklijke onderscheiding. Hierna bleef men nog eehigen tijd ge-, zellig bijeen, terwijl de jubilaris den dag verder in huiselijken kring doorbracht. Archieven van de Leidsche Hallen. Vanwege het gemeente-archief alhier is uitgegeven: „Archieven van de Leidsche HaliCn" (Drukkerij Werner Oo. alhier), geschreven door den gemeente-archivaris mr. dr. J. C. Overvoorde. In zijn voorrede schrijft de heer Over voorde'o.m.: Reeds in dc middeleeuwen werd in Lei den van stadsvvoge toezicht geoefend op de lakenbereiding, ten einde den goeden naam van het product hoog te houden cn de naleving der kleuren te verzekeren. Dit toezicht was opgedragen aan de vier wardeins, bijgestaan door do printers, den meester van do pers en do gezwore nen van de vollers en de wevers. De war deins werden door het gerecht gekozen, oorspronkelijk voor één jaar cn na 1463 voor dubbelen tijd. Hun aantal werd in 1452 tot 6 verhoogd. Zij keuren de lakens op dc ramen en bezien de wol. De printers keuren de Ja kons op de getouwen ten huize van de wevers en melden do ontdekte, overtreding gen aan de wardeins. De lakens werder daarna nog 2, la Lor 0 maal gekeurd doe.' de meesters van de pers, wier werkkring INGEZONDEN MEDEDEEL ING EN. 183 cM. br<4d f 2.40 200 cM. breid "x f 2.B0 APABTE DES» NS. HaarHemfnei^fjjC 139-136. 2440 op de wardeins is overgegaan. Zij werden bijgestaan door „upscrivers" en ofscrivers" Daarnaast werd nog op verschillende wij zen toezicht geoefend door de wolbezie- ners, „verekenstekers" en op het verven door de staalmeesters en wier taak later gedeeltelijk door de wardeins is overgeno men. Ook op den verkoop dor lakens in het klein werd toezicht geoefend in het Wanthuis, dat reeds in 1366 bestond. In het begin der Me eeuw werd de ver koop eerst naar het Wolhuis en in 1413 naar het Raadhuis overgebracht en voor de ongeverfde lakens naar de Vlèeschhal. Dit Wolhuis diende waarschijnlijk oor spronkelijk voor het kernen en verkoopen van de wol. Het werd in 1129 verkocht. Na het overbrengen van den detailver koop naar het Raadhuis, werd het daar voor aangewezen gedeelte „lakenhalle" ge noemd, het eerst in 1465. Later sprak men algemeen van „dó paertse" of pers, welke naam ook nu nog voor de bovenhal wordt gebruikt. Met de oprichting van hallen trachtte het stadsbestuur niet in de eerste plaats om den verkoop te vergemakkelijken, doch in hoofdzaak om de controle hierop te ver zekeren. Bij de uitbreiding der industrie bleken de gebouwen met oorspronkelijk andere bestemming, dio voorloopig tot algemeene hal waren aangewezen, te klein en te on geschikt, en werd het noodzakelijk om voor de verschillende neringen afzonder lijke hallen in to richten. De Lakenhal- bleef, tot 1567 op de, pers in het Raadhuis gevestigd en werd toen overgebracht naai liet door de stad in dat jaar aangekochte Sint Jacobgasthuis, waarin ook andere halbesturen werden ondergebracht. Jn 1639 werd een huis en erf van mr. Hendrick van Bilderbeecq aan den Ouden Singel aangekocht voor 7600 gulden, waarop de statige Lakenhal werd gebouwd, die in 1640 gereed kwam. Hier zetelden ook de staalmeesters, die toe zicht hielden op het verven en hier werd het vertrek van de Venthal in 1735 aan de apothekers afgestaan. De Greinhal wórdt vermeld in 1599 en werd 17 October 1654 gevestigd in een huis naast het Weeshuis aan, de Hooglandsche Kerkgraeht. De Saaihal werd eerst gevestigd in een gedeelto van het klooster Nazarefch van de Grauws Zusters, aan de Maredorpsachter- gracht, dat na .1567 tevens als Leprooshuis dienst deed. Het bleek spoedig voor dit doel te klein en omstreeks 1564 werd de Saaihal overge bracht naar het in 1567 door de stad aan gekochte Sint Jacobsgasthuis aan het Steenschuur. Het klooster deed 'ook tijdelijk dienst als Baaihsl, welké reeds in.den tijd van Van Mieris (1672)" waS te niet gegaan en had plaats gemad'kt voor een armenschool De Rashal was sinds 1607 naast de Baai- hal in het klooster gevestigd en werd in 1633 overgebracht naar een daartoe in 1632 door de stad aangekocht huis naast de Saaihal aan het Steenschuur. Ook deze hal ging later to niet. De Fusteinhal werd geplaatst in het Sinte Barbara gasthuis, tusschen de Haar lemmerstraat en den Ouden Rijn, waarvan de gevel in 1610 werd gewijzigd. Den 23en April 1762 werd de hal volgens besluit van 5 September 1761 overgebracht naar en vereenigd met de Saaihal, met behoud van de twee afzonderlijke colleges van be stuur. De hallen zijn door de stadsregee- ring opgericht, om de naleving der keuren te verzekeren en het gehalte der stoffen hoog te houden. De bestuurderen keurden de stukken en voorzagen de goedgekeurde stukken van een lood. waarop de kwali teit was aangegeven en waaraan de eerste hal haar naam Looihal ontleende. De hal len stonden onder toezicht van gouver neurs, bijgestaan door een staf van amb tenaren. Sinds 1612 werden daarenboven nog voor elke hal door het gerecht super intendenten gekozen uit de regeerende .schepenen, ten einde liet verkeer met het stadsbestuur te vergemakkelijken. De gou verneurs en alle beambten werden door het gerecht benoemd. Het bestuur trad ook op als vertegenwoordiger van de belangen van de nering en vergaderde daartoe op gere gelde tijden. De samenstelling van het on der hen werkzame personeel was in hoofd zaak gelijk bij de verschillende hallen. In 1733 waren behalve de twee superintenden ten en 3 gouverneurs aan de toen reeds sterk achteruitgegane Lakenhal nog ver- honden': 5 warandorers of looders, een klopper, een 'knaap, een baljüw, een pren- tcr met zijn „duyvekater", een meter en 2 witpersers, die allen' salaris genoten van de stad en emolumenten uit de Hal, ten koste van do fabrikanten. Daarenboven werden nog emolumenten uitgekeerd aan den schout, de vier burgemeesters, den pensionaris, den secretaris en den secre taris van de ekenkamer. De door deze hooge magistraten en hun vrienden genoten voordeelen waren waar schijnlijk niet vreemd aan het behoud der verouderde instellingen, welké langzamer hand een last geworden waren voor de in dustrie, die grootendóels de kosten had te dragen en die toch reeds door de concur rentie mot fabrikanten uit andere steden zonder hallen cn zonder de daaraan ver bonden beperkingen. Ingrijpende wijzigingen werden uitge steld en alleen werd besloten .tot combi natie van de Saaihal en de Fusteinhal, echter met behoud van de bestaande be ambten, waarvan het overcompleet eerst door uitsterving zou verminderd worden. Ondanks talrijke pogingen in een en ander verbetering aan te brengen, werden de hallen gehandhaafd tot 1S23. S Bij Kon. Besluit van 1 Juni 1820 werd ?en nationaal etiquette ingesteld voor wollenstoffen en werd aan alle rijks- of gesubsidieerde instellingen en ambtenaren aanbevolen alleen de met dit etiquette voorziene inlandsche. stoffen te koopen. De klachten wegens overlast door eenige fabrikanten ondervonden bij het verkrijgen der aangevraagde nationale etiquetten leidden er toe, dat 9 December 1822 door burgemeester en wethouders besloten werd om de vier nog bestaande hallen met 1 Ja nuari 1823 op te heffen. De saldo's van de Lakenhal en van de Greinhal werden over gedragen aan de vier directeuren van de nieuwe Halle van inlandsche manufacturen, die in de Lakenhal zetelden en wier werk kring in hoofdzaak bestond in het verlee nen van het nationaal etiquette voor de ter verificatie ter hallc gebrachte goede ren. De verminderde vraag naar het etiquette en do bezwaren xan eenige fabrikanten te gen het gedwongen 'er verificatie brengen hunner goederen en de hiervoor te bet-alen vergoeding, leidden tot een verzoek van B. cn W, aan de Kamer van Koophandel te Leiden om een advies over de vraag of het wenschelijk was de lialle op te heffen of hare reglementen te-wijzigen. Het rapport werd in Januari 1861 ontvangen. Hierbij werd aangedrongen op behoud der instel ling met wijziging der reglementèn. Do pésten werden verminderd, waardoor de inkomsten dérmate omlaag gingen, dat de twee laatst overgebleven directeuren 15 Augustus 1866 eervol ontslag aanvroegen, dat hun reeds dén 23én Augustus werd verleend, waarop 8 October 1866 de ophef fing van de halle volgde op voorstel van de Kamer van Koophandel. Er werden twee wethouders benoemd tot gecommitteerden voor de administratie en het verleenen van het etiquette, hetgeen het laatst in 1872 geschiedde. De door mr. Overvoorde thans gepubli ceerdeinventaris .bevat 872 nummers. Het nieuwe arbeidsreglement bij de H.T.M. Naar het „Vad." verneemt zal de direc tie der H.T.M. aan den Raad van Beheer voorstellen het Joon van de „Wassenaar- ders" zoo heet het personeel dat op de lijn Den Haag Leiden dienst doet, met 5 te verhoogen. Dit personeel genoot namelijk, voor zoover het niet eerder op de stadslijnen dierist deed, 5 minder lóón. De loohsverhoogiug &aat in, zoodra het nieuwe Arbeidsreglement in werking treedt.' Hét nieuwe reglement voorziet tevens in de instelling van de Commissie van Ad vies, welke niet onder het scheidsgerecht vallen, en in een verhooging van het chautïeursloon. Met welk bedrag staat nog niet heelemaal vast. Eindelijk zal het nieuwe reglement voortaan ook voor de ambtenaren geldon en dus niet alleen meer voor de beambten. De hoofdambte naren echter blijven, als vroeger, er bui ten. Practische opleiding voor Juristen. Naar wij vërnemen, heeft prof. R. P. Cléveringa, hoogleeraar' in het handels recht en burgerlijk procesrecht alhier, Dinsdag bij- den aanvang van zijn dage- lijksch college, zijn hoorders medegedeeld, dat hij het wensclielijk achtte, dat de aan staande juristen evenzeer als de a.s. ingenieurs, die in de vacantiemaanden zich practisch op fabrieken enz. kunnen bekwamen, en de a.s. genees-, schei- en natuurkundigen, die in laboratoria werk zaam zijn gedurende de vacantiemaan den in de gelegenheid moeten worden ge stold practische ervaring" op te doen. Deswege had hij zich, zoo deelde de hoogleeraar mede, in verbinding gesteld met eenige advocatenkantoren, waardoor het mogelijk is, dat oen aantal aanstaan- dé juristen dezen zomer in de practijk werkzaam kunnen zijn. Gegadigden kon den zich bij prof. Cleveringa opgeven. De Leidsche Winkelstand. We zouden niet kunnen zeggen de hoe veelste keer het heden is, dat wij iets in deze rubriek moeten vermelden over de welbekende zaak van de firma S. H. O. Smits en Zoon aan de Princessekado, De dames- en heerenmodemagazijnen dezer firma hebben een naam vcrworvon omdat, de heer Smits er steeds naar gestreefd heeft aan de spits te staan. De drang naar uitbreiding, die specialiseeripg brengen móet, is bij don heer Smits steeds een voor name factor geweest in zijn zaken doen en iedereen nagenoeg weet wat Smit's maga zijnen steeds wisten te brengen. Sinds de onooglijke Paardesteeg plaats maakte voor de PrLncessekade zooals wij die thans kennen is het aanzien ter plaatse geleide lijk meer en meer verfraaid door den mo dernen winkelbouw en hierin heeft de zaak van de firma Smits steeds een goede plaats ingenomen. Sinds oen aantal jaren was de heeren modezaak ondergebracht in een vleugel van het fraaie winkelhuis 34, maar het streven naar specialiseering heeft den heer Smits doen besluiten ook voor de heeren een meer comfortabele verkoopruimte t.e scheppen en zoo heeft hedenmiddag de opening plaats gehad van een nieuwe hce- ren-modezaak in perceel 5. Een modezaak, waarop de heeren trotsch kunnen zijn, want dit winkelhuis heeft 'n interieur, dat ver baasd doet staan om de buitengewoon smaakvolle kleur en afwerking. De aangebrachte winkelopstand is naar do laatste vindingen geconstrueerd: alle vakken zijn met glas afgezet, zoodat de artikelen direct voor het publiek zichtbaar zijn, terwijl de verdeeling van die kasten zoo is ingericht, dat in een kleine ruimte een groote voorraad geborgen kan worden. Op dc kast zelf zijn verschillende artikelen met veel smaak geëtaleerd, terwijl ook Li LEIOEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 M a a rt tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, tol. 807. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bij aankoop van een Karpet een DEURKLEEDJE GRATIS. de van vitrines voorziene toonbanken di verse artikelen zijn ondergebracht. Achter in bevindt zich een knus kantoortje, een maal onmisbaar in een goede zaak. Doof een deur komt men vervolgens aan den- uitgang, waar do goederen ontvangen worden, om op de ruime 2de étage, die als magazijn dienst doot, te worden opge slagen. Door de inrichting van een aparte hoe ren mode-zaak is de dameszaak nu weer flinlc ontlast en heeft men daar gelegen heid om elke afdeeling op zich beter te doen uitkomen. Zulks spiegelt zich al aan stonds af in de étalages waarin men nu apart geëtaleerd ziet de kousen-, tricotage- en wolafdeelingon, de nouveauté'?, baby-goe deren, corset ten en lingeries, alles door de bekwame hand" van den étaleur keurig ge ëxposeerd. In beide zaken is tegelijkertijd een nieuwe Zeiss-vérlichting aangebracht, die de straat zoowel als de winkels des avonds in een zee van licht zet. Het geheel is zeker de moeite van een bezoek waard en als men eenmaal komt zien, Volgt de kooplust vanzelf. En daar toch moet 'liet heen; nietwaar? Wij wenschen den heer Smits met zijn prachtige uitbreiding veel succes. Te- Utrecht werd het diploma voor huis houdelijk maatknippén, afd. Modevakschool E. "N. S A. I. D. behaald door de dames.: M; de Boet, M. Cöfnelissen, G. C. van Hoeyen van Dieüién, B. Hoogstraten, J. Koklcedé, Oudshöorn en P. Savelkoél, allen alhier,1 leerlingen vart Mevr. Kbuwde Ropze. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging, Het Haarlemsch Orkest bracht ons de zen hvond Weber, Wagner én Liadon de soliste Chopin, Granados Debussy en Litszt Als soliste stond vermeld de Duitsche pianiste Luise Thielemann. Weber heeft zooals men weet in zijn vier beroemde dra matische tpongediehten nagenoeg elk ge bied van dé romantische opéra betreden. Zoo beweegt hij in de Euryanthe (waarvan wij de ouverture hoorden) zich in dé ro mantiek van de middeleeuwsehe hoffelijk heid en ridderheid. In de plaats van Van Beypum dirigeerde Mnrimxs Adaro, So.-kapelmeester der H-O.V, Hij liet de ouverture mooi, fijn en met veel verve spelen. Er is iets animeerends in Adam's wijze van dirigeeren, een neiging naar omlijning, een accentuatie, die zijn toehoorders leert zich te oriënteeren, veel melodische charme, een geheel zich geveo> 't Orkest reageerde mooi op zijn intenties# Dit heeft men ondervonden bij het piano concert van Chopin (zou opus en toonsoort een andermaal vermeld kunnen worden op het programma der H.O.V.?) door de liannoversche, pianiste vertolkt. Het or kest, dat bij Chopin een begeleidende of aanvullende taak heeft, sccundeerde ac tief en met de grootste volgzaamheid. - Naar het. affiche vermeldde is Frauleïn Thielemann ongeveer drie en twintig jaar- oud; zij studeerde bij Professor Lutter, een van de laatst overgebleven leerlingen van Franz Liszt, Bij haar debuut te Leiden heeft zij groot en welverdiend succes ge>= had. Zij bezit in haar spel veel charme-, waarmede een zekere overmoed gepaard gaat. Pianistisch talent heeft zij ongetwij feld. Van aard is haar spel lyrisch-romantisch vandaar dat Chopin haar zoo goed ligt. Zij heeft dé door en door poëtische natuur van Chopin, den bepeinzer der toonex* pressiè, zijn fijnzinnige adel met veel aan= leg bestudeerd; de teere melancholie de fijne humor van zijn betooverend mooi© muziek voelt zij aan. De controle op zich zelf heeft zij al vrij scherp ontwikkeld. Hij hééft zich goed onder appèl. Zoo heeft haar Chopin vertolking ons bijzonder geïnteres seerd; waren er momenten-die heel artis- tisch belicht werden. Afwisseling en ver* scheidenheid brengt zij voldoende aan en wat verfijning en stijlontleding betreft, valt er heel wat te loven.- Toch viel nog wel eens een terugval waar te nemen zooals aan het slot van het eerste deel, waar de gewenschte clima niet geheel werd be reikt, welke bij algeheele volgroeiing even wel door haar bereikt zal kunnen worden. Zij speelt met distinctie en schakeering van rechts én links. Technisch is zij veel ontwikkeld, met mooie égaliteit in passage- werk én fiorituren. Haar aanslag is fluwee- lig en heeft draagkracht. Van de drie num mers die zij na de pauze speelde Liszt's „Waldesrauschen" „Arabesque" van Debus sy en „Klage des Madchens An die Nachti- gall" van Granados stippen wij het laatste aan als, v^at voordracht betreft, uitne mend gespeeld. De étude van Liszt werd virtuoos, licht aangeraakt en pianistisch ingesteld vertolkt. Muzikaal maar niet' oppervlakkig genoeg. Fraulein Thielemann, die veel deed ge-» nieten geeft een mooie belofto. Zij kreeg bloemen en werd herhaaldelijk terug ge-i roepen. Heel mooi gespeeld voor zoover de draagkracht van het orkest dit toelaat, werd Wagner's Vorspied „Tristan nn<i Isolde" uitgevoerd het voorspel van klan- kenweelde, grootsch van stijd, opvoerend in de zachte, zilverachtig geïnstrumenteerd© liefdesc fama's. Met enkele karakterestiek Russische „Volksweisen" geïnstrumenteerd en bewerkt door den in 1914 te Nowgorod overleden Liadow (leerling van Rimswy Korssal w) werd deze mooie avond besloten. J. K.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2