buitenland"" binnenland. vanaf SOd.perkpxmd HEERENBAAI PAARSMERK 19e Jaargang. MAANDAG 26 MAART 1928 po ABONNEMENTSPRIJS bedroog: bl) «oorultbelsllng Voor Leiden 18 cent pei weet 12.50 pei twertaaL gij onio Agenten 20 oent per weet 12.60 pet kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad la roor de Abonné'a ter- krijgbaar tegen betaling van 5C ei. per kwartaal, bij voor- Uitbetaling. Afzonderlijke nummer: 5 ct., met Geïllustreerd (Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone ndvertentlén 3P con! per reflet Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele vac het tarief berekend. s Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum en rer huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De commissie-Loudon uit elkaar. Bernstorff's voorstel verworpen. De voorbereidingscommuiie voor de ont wapeningsconferentie heeft Zaterdag nog tot halftwee des namiddags beraadslaagd over het voorstel van graaf Bernstorff, dat deze commissie niet langer zou wach ten op de twee lezing van het in April van het vorige jaar in eerste lezing be sproken ontwerp-conventie tot bewape ningsvermindering, do; lx eenvoudig aan den Volkenbondsraad zou voorstellen de ontwapeningsconferentie zelf zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. De sprekers, die heden aan het debat hebben deelgenomen, waren graaf C'lau- zelj Sokal, graaf Bernstorff, Litwinof, Yal- des, generaal de Marinis, Sato, lord Gus- hendun en Bollin Jacquemijns. Na afloop "vsn deze redv >ei mgoi. meende voorzitter Lc>i. don te mogen vaststellen, dat de givo te meerderheid der commissie tegen de aanneming van het Duitsche voorstel ge kant is en daarentegen van meening is, dat men moet voortgaan op den ingesla gen weg van het houden eener tweede we ring. Graaf Bernstorff erkende de juist-, heid van hetgeen de heer Loudon als mee rling der commissie meende te mogen con- stateeren en drong niet verder op een stemming aan. De Duitsche gedelegeerde beschouwde zijn voorstel als verworpen. Het lot van het Russische voorstel. Y7)(5r zij uit elkaar ging, verwierp de ontwapeningscommissie definitief het Sov jet-voorstel voor onmiddellijke volledige ontwapening. Wat het Sovjet-ontwerp voor deze conventie voor gedeeltelijke ontwapening betreft, dit besloot de com missie aan de verschillende regeeringen ter overweging toe te zenden, onder voor behoud dat zij het zelf zal bespreken bij haar volgende bijeenkomst. De commissie liet den voorzitter vrij naar gelang der omstandigheden, den meest geschikten datum te bepalen voor de bijeenroeping van de commissie tot een nieuwe zitting om tot de tweede lezing over te gaan van de ontwerpconvenLie tot vermindering en beperking der bewape- nigen. Zij gaf den wensch te kennen, dat de nieuwe zitting zoo mogelijk vóór de volgende Volkenbondsvergadering zal plaats hebben. Litwinof protesteerde tegen de beslis singen. De zitting werd daarna gesloten. Litwinof's nieuwe voorstellen. Omtrent den inhoud der nieuwe voor stellen van Litwinof wordt nog het vol gende gemeld: Alle tanks en vèrdragende -kanonnen moeten worden afgeschaft; het overige materiaal kan in de thans bestaande mo dellen gehandhaafd blijven. Alle vliegtuig-' moederschepen moeten onmiddellijk uit de vloten worden verwijderd en voor militaire doeleinden onbruikbaar worden gemaakt. Schepen van meer dan 10.000 ton mogen in het geheel niet meer gebouwd worden. Het maximum-kaliber zal 30.4 c.M. bedra gen. Alle vliegtuigen en luchtschepen, welke tot het leger belmoren, moeten ontwapend worden. Staten met meer dan 200 vliegtui gen moeten hun luchtmacht met de helft verminderen, de andere staten met een derde of een vierde. De geschrapte vlieg tuigen moeten vernield worden, in de eer ste plaats die met motoren van meer dan 400 p.k. Het zal verboden zijn, handels- Vliegtuigen voor oorlogsdoeleinden uit te rusten. Alle luchtbommen moeten binnen drie maanden vernield worden. DUITSCHLAND. De arrestatie der Duitsche ingenieurs. Goldstein vertelt. De in Rusland gevangen genomen, doch kort daarop weer vrijgelaten Duitsche in genieur Goldstein is dezer dagen te Ber lijn teruggekeerd en heeft het een en ander meegedeeld over zijn ervaringen. In den nacht van 6 Maart is Goldstein plotseling gearresteerd. Nadat een grondig onderzoek van het huis had plaats gehad, Goldstein overgebracht naar het na- bijzijnde Stalin, waar hij 24 uur bleef, om vervolgens via Oharkof naar Rostof aan den Don te -worden geleid. De ingenieur is tot zijn vrijlating op 17 Maart in de gevangenis te Rostof gebleven. Uit het door Goldstein uitgebrachte rap port- is gebleken, dat hij in de gevangenis zeer veel te verduren heeft gehad, zoodat hij de gevolgen daarvan voor zijn gezond heid nog niet heeft overwonnen; Hij werd in een cel van 1.70 bij 4 meter opgesloten met nog zes gevangenen en had. zoowel van het ongedierte als van de slechte be handeling te lijden. Goldstein kreeg geen opheldering over de redenen, waarom hij in hechtenis werd gehouden en eerst op 14 Maart werd hem het eerste verhoor afgenomen. Toen bleek, dat een montage-rapport door een deT monteurs van Goldstein ingezonden, in handen van de Gepeoe was gevallen, en op een wijze was vertaald, dat daaruit al het mogelijke te concludeeren viel. Waar schijnlijk is het aan de vergelijking met het origineel te danken, dat de ingenieur werd vrijgelaten. Met do Duitsche officieel© vertegen woordigers kon Goldstein zich niet in ver binding stellen, wel werd het Duitsche gezantschap een zeer onvolledige mede- deeling gedaan, doch ook tot op heden is nog geen verlof gegeven tot een onderhoud met de Duitschers, die nog in Rusland ge vangen zitten. Evenmin hebben de Sovjets reeds de aanwijzing van een Duitsch ad vocaat goedgekeurd. Deze Duitschers bevinden zich nog steeds te Rostof. Beloofd is dat de instructie spoedig beëindigd zal worden, doch in be voegde kringen meent men, dat deze nog wel twee weken kan duren. Over de juiste reden van de arrestatie dezer Duitschers kon Goldstein evenmin iets mededeel en. Het is niet waarschijnlijk, dat deze te wijten is aan geschillen bij de aflevering van machines tusschen Duit sche en Russische ingenieurs, daar ook Russen zijn gearresteerd. Merkwaardig is het, dat de monteur, die het rapport aan Goldstein heeft gestuurd, niet gearresteerd werd. Voorts wordt gemeld, dat er allang tus schen de ingenieurs en de Sovjet-autori teiten zekere spanning heerschte, die zich steeds opnieuw uitte in geschillen en wrij- vinsL.. Znn..-hehken-speciaal _.(len la.'4-ston tijd. de Russen al te systematisch aanmer kingen gemaakt op de leveranties van ma terialen en machines en reeds destijds eenigszins laten doorschemeren, dat de Sovjet-autoriteiten van meening waren, dat er sabotage tegen hen werd gepleegd. Machinegeweer gevonden. Bij een majoor van de'Schupo. Volgens een mededeeling van het poli tie- presidium is bij een majoor der Berlijnsche Schupo een machinegeweer met toebehoo- ren gevonden en in beslag genomen. De politiepresident heeft onmiddellijk den ma joor in de uitoefening zijner functies ge schorst en aan den minister van binnen- landsche zaken voorgesteld hem te ont slaan, hetgeen heden reeds gebeurd is. Verder heeft de politiepresident een klacht tegen den majoor ingediend wegens schending van de wet op de bescherming der republiek. CHINA. HET BANDIETISME. Een dorp leeggeroofd. 35 inwoners gedood. Een wandaad van bandieten, afschuwe lijker dan sedert menschenheugenis in Zuicl-Klangsoe voorgevallen, heeft plaats gehad nabij Kiangjin, op nauwelijks 100 K.M. van Sjanghai. Een bende van- 800 roo- vers heeft het welvarende dorp Hsiaiqi- hsian overvallen, talrijke huizen in do asch gelegd en alle artikelen van waarde, die in het dorp waren te vinden, buit ge maakt. Gedood werden 35 bewoners, ter wijl 33 personen in him brandende huizen ernstige verwondingen opliepen. Behalve de Talhoe-bandieten, die in hun levensonderhoud voorzien door vaste be taling te eischen van de bewoners in de omliggende districten, welke eisch zonder morren pleegt te worden ingewilligd, zijn bandieten in deze gebieden vrijwel onbe kend. Het is waarschijnlijk, dat de misdadi gers deel uitmaken van een communistische organisatie, die haar hoofdkwartier heeft te Ihing aan den "Westelijken oever van het Taihoemecr. Hoewel de communisti sche agitatie in de industrie eenigszins is afgenomen, is zij nog zeer merkbaar en krachtig onder de boeren. Een kerk in brand gestoken. Honderd C li i n e e z e n vermoord. Naar de Europapress uit Peking ver neemt, hebben bandieten in Hsi-Nya-Shao in het Zuiden der Chineesche provincie Honan de Katholieke kerk in brand gesto ken. Zij hebben honderd Chineeze-n ver moord. De troepen van Feng weigerden in te grijpen. MEXICO. Zes en dertig rebellen gedood. Uit Zamora wordt gemeld, dat 36 rebel len in een kelder zijn omsingeld en gedood. Koninklijke besluiten. G e r een-ten. Bij Kon. besluit is aan A. C. Visser op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ouweikerk: is aan Jhr. Mr. C. H. M. J. J. van Nis pen tot Sevenaer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Oirschot is benoemd tot burgemeester der ge meente Harderwijk: J. de Jong Saakes. Nederlandsche Verecniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A. V. 0.) De tento on stelling. De tentoonstelling, die de A. V. O. in de maand October a.s. te Amsterdam zal houden, belooft uitermate belangwekkend te worden. Niet alleen zal men er een overzicht kunnen verkrijgen van de oorzaken van on volwaardigheid, de selectie en keuring, de diagnostiek en therapie voor onvolwaardi- gen, om slechts enkele onderwerpen te noemen, maar bovendien zullen er demon straties gegeven worden van de werkme thoden en de opleiding voor onvolwaardi- gen. In de Historische afdeeling zal men kunnen zien, hoe in vroeger eeuwen de onvolwaardige arbeidskrachten werden behandeld en, ten slotte, ligt het in de be doeling ook filmvoorstellingen te organi- seeren, die op het onderhavige onderwerp betrekking hebben. De inzendingen, die uit het buitenland reedss werden toegezegd, zullen er zeker toe bijdragen om deze tentoonstelling een uiterst leerzaam en belangwekkend karak ter te geven. De tentoonstel l ig zal een 14-tal dagen geopend zijn, behalve des Autosignalen. Een prijsvraag. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, schrijft ons: Het verkeer op den weg ondervindt iederen dag moeilijkheid doordat autobe stuurders, die 'n voertuig willen inhalen, vruchteloos hun signalen geven, omdat de vóór hen rijdende bestuurders die niet hooren. Een automobilist, die in een gesloten wagen rijdt, verneemt vaak het waarschu- wingstecken van de achterop lijdende auto's niet, of niet tijdig genoeg en die signalen worden vooral voor doovemans- ooren gegeven, wanneer ze bestemd zijn voor een bestuurder van een vrachtauto met gesloten cabine, of van een wagen, waarvan bij het rijden over onze lang niet altijd vlakke en geruischlooze wegen, het geraas der rammelende lading ande re geluiden overstemt. Dat het automobielverkeer daardoor belemmerd wordt en stagnatie ondervindt is duidelijk. Het gebruik van gesloten wa gens immers neemt meer en meer toe en zoo komt het, dat het verkeer op den weg met den dag grooter hinder heeft van de bestaande onvolkomenheid der waarschu wingssignalen. Het telkens vaart minde ren, en weer aanzetten bij het inhalen van wagens belemmeren 'n regelmatig en vlot verkeer, hebben een nadeeligen in vloed op het benzineverbruik en doen af breuk aan een economisch gebruik van het motorrijtuigmaar bovendien komt ook de veiligheid in niet geringe mate in het gedrang, wanneer iedere automo bilist voortdurend in gevaar verkeert, we gens de „signalen, die hem niet bereiken". Een economisch verkeer, zoowel als de veiligheid op den weg eischen een toe stel, dab den bestuurder van een auto in staat stelt, om in de voor hem meest on gunstige omstandigheden de signalen te bemerken van een achterop komenden wa gen, die voorbij wil rijden. Zoo'n toestel bestaat nog niet, maar er wordt nu een ernstige poging gedaan om in de bestaande leemte te voorzien. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, heeft het initiatief genomen tot het uitschrijven van een openbare prijs vraag. In onderlinge samenwerking met de K. N.A.C. en den B.B.N. is een commissie van deskundigen benoemd, waarin verte genwoordigers zitting hebben van deze 3 organisaties, die de belangen van het ver keer dienen en de Commissie zal de ant woorden onderzoeken op de uitgeschreven prijsvraag, waarvan de voorwaarden reeds zijn bekend gemaakt. Prijzen worden uitgeloofd voor het bes te apparaat, waardoor een signaal op een afstand van 50 M. kan worden gehoord (of op andere wijze waargenomen) door den- gene, die in een volkomen gesloten wagen, of gesloten bestuur Jerscqbine op den weg rijdt. Wanneer een dergelijk nuttig apparaat kon worden bedacht, zou dat van groote practische beteekenis zijn, de veiligheid ven den weg zou er grootelijks mee zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. kunt U thans retiy DE HeerenbaaikwalUeil rooken. I Probeert maar&ms vanSOchperVi pond 1Gld.perpond 20ctperons lOd.per'/zons jP£&dn,ornctetumz£itei^/ N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 D E Heeren-Baai is dus thans verkrijgbaar in prijzen gebaat en de oplossing van het moeilijke verkeersprobleem zou er door vereenvou digd worden. Bestrijding van het mond- er klauwzeer. H*e t kosteloos inspuiten door den veeartsen ij kundigen dienst is niet vol te houden, door het groote aantal ziektegevallen. De Holl. Maatschappij van Landbouw heeft op groote schaal een circulaire ver spreid onder hare leden, waarin de vee houders worden opgewekt, direct aangif te te doen als zij een ziektegeval consta- teerenhet veeartsenijkundig staatstoe zicht zal dan een onderzoek instellen en den veestapel kosteloos inspuiten. Thans deelt de secretaris der Holl. Mij. v. L., de heer ir. T. P. Huisman, in het officieel orgaan reeds mede dat van dit kosteloos inspuiten niet veel komt. Een landbouwverceniging in Noord-Holland die met de circulaire in de hand hare le den tot medewerking opwekte, meldt dat de plaatselijke veearts beweerde, dat hij niet kosteloos inspuiten mocht. Een land bouwer uit de Hoeksche Waard bericht, dat zijn veestapel na aangifte van een ziektegeval wel direct gecontroleerd is, maar niet ingespoten en uit Zoeterwoude, waar reeds vele ziektegevallen voorkomen wordt gemeld dat de veearts daar 4 per stuk voor inspuiting rekende. Naar aanleiding van deze en andere berichten heeft de heer Huisman een on derhoud gehad met het hoofd van den veeaarsenijkundigen dienst, die hem me dedeelde dat, heb inderdaad in do bedoe ling heeft gelegen, de ziekte te bedwingen door gratis in te spuiten. Staar het aantal gevallen is thans reeds zoo ginot dat het onmogelijk is dit vol te houden. Wel wer den nog meermalen de aangetaste veesta pels ingespoten, doch de naburige veesta pels niet. In het algemeen dienen de amb tenaren van den vceartsenijkundigen dienst het scrum alleen daar aan te wen den, waar het reden van bestaan heeft. Doet een veehouder bijv. pas aangifte als de halve veestapel reeds is aangetast en de andere helft dus zeer waarschijnlijk ook reeds besmet is, dan kan het serum beter elders worden gebruikt. De heer Huisman betwijfelt zeer of de ziekte, gezien de sterke verbreiding, nog te keeren zal zijn. Gelukkig is het verloop nogal licht. De zomertijd in België en Frankrijk. Op grond van het feit, dat in de laatste aren overeenkomst het wettelijke voor schrift in Engeland de invoering van den I zomertijd in Frankrijk, België en Enge land steeds geschiedde op den derden Za- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningscom missie is Zaterdag uiteengegaan. De ervaringen van den in Rusland ge vangen genomen Duitschen ingenieur Gold stein. Bandieten hebben in China een dorp leeggeroofd en elders een katholieke kerk in brand gestoken. BINNENLAND. De algemeene vergadering van Bloem bollencultuur te Haarlem (1ste blad). Te Zaandam zijn bij een brand een meel fabriek en de molen „De Grootvorst" ver woest. (Gem. Ber., 2de blad). Verschillende verkeersongelukken. (Genu Ber., 2de blad). De straatroof te Rotterdam opgehelderd. (Gem. Ber., 2de blad). terdag in April, hebben de Nederlandsche Spoorwegen bij het samenstellen van den officicelen reisgids voor de gewijzigde dienstregeling ingaande 2 October 1927, er op gerekend, dat ook in 1928 die in voering in den nacht van 21 op 22 April zou plaats hebben en werden voor de trei nen, welke het directe verkeer met de ge noemde landen bedienen, twee dienstrege lingen vastgesteld, een tot en met 21 April en een van 22 April af. Nu do invoering van den zomertijd in Frankrijk en, in aansluiting daaraan, ook in België (niet echter in Engeland) een week vervroegd wordt, zal dit tengevolge hebben, dat clo treinen in verkeer met do twee eerstgenoemde landen reeds v" 15 ■April af zullen moeten loopen op de dienst regeling, zooals die met aanvang van 22 April is vastgesteld en dus van 15 tot cn met 21 April van Nederlandscho stations naar België en Frankrijk ongeveer een uur vroeger zullen moeten vertrekken, dan de dienstregeling tot en met 21 April aan geeft,. Daar de aanvang van don zomertijd in Engeland op 22 April blijft bepaald, kan voor hot tijdvak van 15 tot en met 21 April de boottrein naar Hoek van Hol land overeenkomstig het in den reisgids vermelde blijven vertrekken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1