UIT HET VATICAAN. MODERNE DICHTKUNST. derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 24 MAART 1928 door Prof. ANGELO PALMEIR! te Rome. Ofschoon cr gedurende de Vasten in het Vaticaan een stille tijd heerscht, is er toch een geregeld komen en gaan van men- schen van eiken rang en stand, die langs de bronzen deuren den Sint Pietcr betre den ,om er te bidden op de graven der Apostelen. Weer anderen bestijgen Ber nini's koningstrap, om in het Vaticaan aan den Vader verslag uit te gaan brengen over de verschillende gewichtige gebeurte nissen in verre landen. Zoo ontmoetten wij in do breede gan gen van zijn eeuwenoude paleis der Pau sen, Zijn Excelentie Alberto Blancas, ge zant van Argentinië, die bij gelegenheid van de aanbieding zijner geloofsbrieven door den H. Vader in plechtige audiëntie werd ontvangen. De nieuwe gezant, die vergezeld was van den eersten attaché, werd ontvangen door Mgr. Nardone, Se cretaris van het Pauselijk Ceremonieel: deze leidde den gezant naar de Pauselijke vertrekken. De aanbieding der geloofsbrieven had plaats in de troonzaal: de gezant hield een redevoering, waarin hij zijn vreugde te kennen gaf, dat hij de eerste titularis mocht zijn, nu de vertegenwoordiging van Argentinië tot gezantschap was verheven. De H. Vader beantwoordde den gezant in een zeer welwillende toespraak, waarbij hij zeer waardeerende woorden sprak over Argentinië,, den President der republiek, en den persoon van den nieuwen gezant. Zijn Excellentie Alberto Blancas was reeds vroeger gevolmacht minister van Ar gentinië bij den H. Stoel. Na de officieele audiëntie noodigde de H. Vader den ge- -zant uit Hem te volgen naar zijn particu liere vertrekken, waar een langdurig onder houd plaats had. Na de pauselijke audiën tie begaf de gezant zich naar Kardinaal Gaspari, Staatssecretaris van Z. H., waar de gebruikelijke formaliteiten werden ver duld. Van daaruit ging de gezant naar de 3asiliek van Sint Pieter, waar een verte genwoordiging van het Vaticaansche Ka pittel hem een officieele ontvangst bereid had. Gedurende eenige oogenblikken bleef de- gezant bidden vor liet II. Sacrament en voor het Mariabeeld en bij de Confessio van den H. Petrus. Van bijzondere beteckenis was wel de audiëntie, die Z. H. verleend hoeft aan een duizend taf leden van de Italiaanschc jeugdorganisatie. Nadat de II. Vader allen tot den handkus had toegelaten hield de Paus een toespraak waarin hij vooral den nadruk legde op de taak der jeugdorgani satie. Zijn Heiligheid gaf vaderlijke ver maningen over de goed pers, den katechis- mus den zang, de missies en over dc be oefening van sport en lichaamscultuur. Sommigen zoo sprak de H. Vader, maken er ons een verwijt van, dat in onze jeugd- vereenigingen ook aan sport gedaan wordt. Zij beweren dat onze jeugd organi saties alleen opgericht zijn voor de gods dienstige vorming onzer jongens cn meisjes en dat zij door lichaams-oefening in hun program op te nemen, het terrein betreden van andere inrichtingen die alleen phy- sieke vorming en opvoeding beoogen. Maar een gezond vermaak kan haast niet be staan zonder lichaamsoefening, als zij maar geleid wordt in goede banen, waar door deze oefening niet schadelijk wordt. De H. Vader sprak de lioop uit dat dit verwijt spoedig tot het verleden zal behoo- ten, anders zou men moeten denken dat kier andere motieven in het spel zijn. En hier bedoelde de Paus de Fascistische Jeugdorganisaties die zich de zorg voor de jeugd aanmatigen, maar die zich niet be kommeren over de opvoeding des gecstes, en die vaak geen tijd overlaten voor de vervulling van de godsdienstplichten, zelfs niet wanneer het nakomen dier pli-Hen niet alleen een voldoening moet zijn voor iedere CLristeae ziel, maar ock wanneer zij een gebod en em wot ven cle Keri: zijn. De Katholieke jongens moeien dankbaar zijn voor de weldaad hun door God ge schonken, waardoor ze zooveel ontmoeten op hun levensweg, die hun leiden cn onder wijzen, en die hen vereenigen in organisa ties, die een groot huisgezin zijn, waaruit ze in liun familie een apostolaat voor het goede meebrengen. De H. Vader schonk alsdan aan de jongens en aan hun leiders den Pauselijken Zegen. Z. H. de Paus ontving ook in plechtige audiëntie een groep van honderd cn vijftig jonge dames die in het klooster van het Cenakel een zevendaagsche retraite had den gehouden. Na allen tot den handkus toegelaten te hebben sprak Z. H. de jonge dames toe en wenschte ze geluk met de volbrachte geestelijke oefeningen, terwijl hij hun opnieuw op het groote nut wees die ieder retraite heeft voor het leven hier en hiernamaals. Over den aanslag op Pater Tacchi Ven- turi geeft de „Populo dTtalia" het door den broeder van Mussolini geredigeerde blad, de volgende belangrijke commentaar. Pater Tachi Venturi geniet zoowel in het Vaticaan als bij de regeering van Italië een hoog aanzien. Hij werd reeds herhaal delijk als bemiddelaar aangewezen tus- schen het Vaticaan en de regeering, cn veelal met goed succes. Daarom heeft het bericht van den aanslag op het leven van Pater Taechi Venturi in alle kringen hier in Home grooten indruk gemaakt. Alles wijst erop, dat deze aanslag in anti-fascistisctie kringen werd voorbereid, want Pater Tachi Venutri ontving eenige maanden geleden reeds bericht dat hij na Mussolini de eerste was die aan de beurt zou komen om uit den weg geruimd te worden. Hij stond als nummer twee op de zwarte lijst Ier vrijmetselaars. Want de loge ziet in dezen Jezuit den vooi'naam- stcn verantwoordelijken persoon in den strijd van de Italiaancslie regeering tegen de vrijmetselaars. Deze opvatting van de loge is zeer begrijpelijk, want Pater Tacchi Venturi is inderdaad een der meest in vloedrijke raadgevers van Mussolini en als Jezuit is Pater Tacchi natuurlijk dc ge zworen vijand der Loge. Mussolini die toch reeds een vijaod van de Loge was, is door den invloed van den pater als uitroeier en verdelger van' alles wat vrijmetselaar is steeds meer naar voren gekomen. Ook bij het optreden van de dictatur in Italië heeft volgens de loge Pater Tacchi A'enturi een grooten ml gespeeld cn heeft hij voor al in de eerste dagen den Duce bijgestaan en Mussolini denkt er niet aan om den raad van Pater Tacchi Venturi in den wind te slaan, en hij hecht groote waarde aan het oordeel van dezen geleerden en uiterst knappen priester. De federatie van Katholieke Universi teitsstudenten, die reeds eenige dagen ge leden het feest van hun patroon met een algemeene H. Communie vierden, is door de II. Vader in audiëntie ontvangen. De II. Vader sprak de studenten allervriendelijkst toe en heette hen welkom bij zich en ver- klaardde, dat hij hun gaarne in audiëntie ontving om eenigermate met hen het feet^ van hun beschermpatroon te kunnen mee vieren. De H. Vader had aan alle studen ten den II. Thomas als patroon en als lei der aangewezen, maar toch nog speciaal aan de Universiteitstudenten niet alleen als patroon van hun studies, maar ook voor hun geheele leven. Wijl Sint Thomas leven vol heiligheid en studie was,, van heiligheid voor de stu die en van studie voor de heiligheid, had dc II. Vader, toen Hij Sint Thomas tot pa troon aanstelde voor al de studenten, toch hierbij speciaal de Universiteitsstudenten op 't oog gehad, wier leven voor de studie en wier studie voor het leven is. Thans be reiden zij zich voor t'f het leven, maar ook later zal hun leven, meer dan dat van an dere klassen betrekking hebben op de stu die. Het was dan ook een gelukkig idee van hen geweest om een geheele dag te besteden aan St. Thomas, die de geleerd ste onder de heiligen en de de heiligste on der de geleerden is genoemd. Het leven van den H. Thomas was er hcelemaal op berekend om een model te zijn voor heel het leven van den katholie ken student. Studie, zuiverheid en gebed zijn de drie kenmerkende eigenschappen in dat leven. Z. H. ging ieder van deze drie punten afzonderlijk na. Sint Thomas bestudeerde alle wetenschappen, zijn konnis was dan ook zoo allesomvattend dat hij de „Doctor Communis", den algemeenen leeraar go- noemd werd, omdat er voor hem geen en kel gebied der wetenschap gesloten was. Studie der wetenschap en nog meer de studie der zuiverheid moeten voor den ka tholieken student het bijzonder sieraad zijn voor den bloei zijner jeugdjaren.» Da zuiverheid des harten is een verzameling van schatten van krachtsvermeerdering en bloei van alle energie, ook van licha melijke gezondheid. Zuiverheid is adel, edelmoedigheid, teederheid van hart, 'n schat van licht voor den geest. Het hart van Sint Thomas moest zooveel liefde heb ben voor de zuiverheid juist omdat hij in zijn geest zooveel licht moest ontwikkelen, wijl waarheid cn zuiverheid door onver breekbare banden van vriendschap ver bonden zijn, en de beste gesteldheid is voor het wetenschappelijke kunnen. De sleutel van al deze schatten is het gebed, dat gebed vooral dat hierin bestaat, dat men den geest steeds naar God gericht houdt, altijd in verbinding houdt met God, want alleen van God komt de zuiverheid en liet licht. De H. Vader sprak daarna een overvloedige volheid van zegeningen over de studenten uit. Ten huize van Kardinaal Vico, Prefect van de Bitencongregatie, werd een voor bereidende vergadering gehouden, waarin gehandeld werd over het martelaarschap van den Eerbiedwaardigen dienaar Gods Cosmas Carbognano een Priester en Pas toor van den Armeenschen Ritus, en di« in het jaar l'<07 omwille van het geloof werd vermoord. De II. Stoel hechtte hare goedkeuring aan de benoeming van den heer Fontenay als gezant van Frankrijk bij het Vaticaan, als opvolger van Z. Excellentie Doulcet. Mr. Fontenay was voorheen gezant der Fransche Republiek bij de Spaansclie re geering te Madrid. Mgr. Nogara, secretaris van het Pause lijk genootschap van de Voortplanting des geloofs werd door den Paus benoemd als Bisschop van Udine. Mgr. Nogara is ook voor Holland ge°n onbekende, daar hij als Prelaat Zijn Emi nentie Kardinaal van Rossum vergezelde bij gelegenheid van het Eucharistisch Con gres te Amsterdam. Mgr. Nogara is een der meest vooraanstaande Prelaten der Romeinsche Curie. Hij was op het oogen- blik eveneens secretaris van het Comité tot voorbereiding der feesten bij het gou den Priesterjubilee van Z. H. Paxis Pius XI die in het jaar 1929 zullen gevierd wor den. Op 25 April, dc feestdag van het Pa- trocinium van den H. Jozef, die ook de Pa troon is van Mgr. Nogara, zal Kardinaal van Rossum aan Mgr. Nogara de H. Bis schopswijding toedienen. Tot opvolger van Mgr. Nogara als secretaris van het werk tot voortplanting des geloofs is door den IT. Vader benoemd Mgr. Del Drago, de Voorzitter van dc Italiaansche afdeeling van dit werk. Mgr. Del Drago heeft enorm veel bijgedragen tot den bloei van het ge nootschap tot voortplanting des geloofs. Onder zijn voorzitterschap zijn de bijdra gen in Italië met 2 millioen per jaar ge stegen en worden ze nog steeds grooter. Zijn Eminentie kardinaal Mundelein Aartsbisschop van Chicago, vertoeft sedert enkele dagen te Rome. Dc Kardinaal bracht reeds verschillende keeren een be zoek aan het terrein waar het nieuwe col lege der Propaganda gebouwd zal worden, alsook aan den Janniculus waar het Ame- rikaansehc College gevestigd is, waarvoor de Kardinaal in opdracht van de Propa ganda, een leening in Amerika gesloten heeft. Wegens de voortdurende ongesteldheid van Kardinaal van Rossum zal de eerste steenlegging voor het gebouw van den nieuwen zetel der Propaganda, welke eerst bepaald was op 19 Maart, uitgesteld wor den tot na Paschen. Inmiddels is men reeds bezig met de daarstaande gebouwen af te breken. Buitenl. Weekoverzicht. Zelden zal een koning zoo „tof" uit ge weest zijn als koning Araan Oellah van Afghanistan. Hij vertoeft thans in Enge land en de koning is opgetogen als een schooljongen met vacantie over alles wat de Engelschen hem laten zien. De Engelschen hebben er schik in, om den Afghaanschen bruinen heerscher al de wonderen der techniek en vooral.al de im posante kracht van hun legermaferiaal te toonen. Natuurlijk niet alleen met het doel om den koning nu eens prettig te aniusec- ren. Te Hendon heeft de koning groolsche demonstraties van legervliegtuigen bijge woond. Hij keek zich de oogen uit en kon niet op z'n stoel blijven zitten. Het gevolg was, dat. al de Britschs autoriteiten, die den koning omringden, uit beleefdheid eveneens moesten staan. Zij hingen nu eens op het rechter, dan weer op het linkerbeen en werden tenslotte verlost doordat in het lekker verwarmde gebouw van heb vliegter rein do thee werd geserveerd. Maar nau welijks was de koning binnen of hij hoorde weer het gezoem van een vliegtuig en.... hij rende blootshoofdsch naar buiten. Alle autoriteiten weer ook bloot shoofdsch hem achterna. Toen lachtte de griepbacil en maakte de een na den ander buit! De koning bleef echter gezond en onvermoeid. Een volgenden dag kroop hij in een on derzeeër en dook er mee onder water. Hij mocht zelfs twee torpedo's afschieten en volgens de appreciatie van den onderzee- commandant deed hij dat zoo goed, dat hij een gouden medaille van verdiensten kreeg. Dc koning grinnekte van plezier. Daarna hobbelden een stel tanks voorbij de verbaasde oogen van Aman Oellah. Er hielp niets aan, maar de koning moest cn zou er in. Daar was geen bezwaar tegen, maar toen de koning er weer uit wilde, zat hij vast. Hij had de grootste moeite om zijn buikje weer door de nauwe opening te krijgen. Desalniettemin amuseerde dc koning zich kostelijk. De koningin is van al dat gereis en dat bekijken van wonder lijke dingen zoo „op", dat zij te bed gekro pen is. Maar de koning voelt geen moe heid. Hij loopt van den dierentuin naar een diner, en daarna weer naar de bioscoop kruipt in vliegmachines, onderzeeërs en tanks alsof het z'n dagelijksche werk is. De koning laat van zijn geheele reis een film maken, 'met het doei om die te laten draaien in de eenige. bioscoop welke zijn land rijk is, n.l. te Kabool. De vorst is van plan een groot aantai bioscopen op te rich ten in zijn land, teneinde op die manier zijn onderdanen iets te doen leeren van de wonderen der Westorsche cultuur. Misschien is dat iets voor dc „Holfu". Ton Tirpitz. Dezer dagen heeft de Duitsche groot-admiraal von Tirpitz me degedeeld, dat hij bij de a.s. verkiezingen geen nieuwe .candidatuur voor de Duitsch- nationale partij zal aanvaarden. Von Tirpitz trekt zich dus terug uit dc politiek. Ontwapening. Het e>enige groote punt-, dat do voorbereidend^ ontwapenings commissie in zijn huidige zitting te behan delen heeft gehad, is het Russische voor stel tot algeheele ontwapening binnen don tijd van 4 jaar. Het voorstel was A priori tot ondergang gedoemd, want een kind kan begrijpen, dat een stel landen, die zelfs nog niet eens tot overeenstemming kunnen komen over een kleine beperking der strijdkrachten (wat zij wegens geldgebrek allemaal graag zouden willen) natuurlijk niet te vinden zullen zijn voer een algeheele ontwapening. Vooral als daar nog bij komt, dat het voor stel gedaan wordt door een land, vanwaar allesbehalve geruststellende berichten ko men. Dc Russen zullen zelf zich ook wel geen illusies gemaakt hebben omtrent het lot van huil radicaal voorstel, maar als het hun te doen is geweest om de andere ge delegeerden op stang te jagen, dan hebben zij hun doel wei bereikt. Want liet was vermakelijk om to zien, hoe de eerste spre kers (Japan, Frankrijk) als katten om de heete brei heendraaiden cn zich niet rond uit tegen algeheele ontwapening durfden verklaren. Totdat tenslotte de Engelsche gedelegeerde lord Cushendun het voorstel aan een zeer scherpe principieele critiek durfde onderwerpen. Lord Cushendun vroeg aan Litwinof of de Russische delegatie soms naar Genève was gekomen om den vredesarbeid daar te saboteeren. Wanneer de Russische regee ring inderdaad zoo vredelievend was ge worden. deed zij beter don binnenlandschen toestand eens wat meer in overeenstem ming te brengen met. die vredelievende ge zindheid. Cushendun twijfelde eraan of bij ontstentenis van een volksvertegenwoordi ging de meerderheid van het volk wel ach ter het roode regime staat en bij gebrek aan die zekerheid moet men wel aannemen, dat de Sovjets hun kracht ontleenen aan den steun van heb roode leger. Bij even- tueele „ontwapening" zou dit leger natuur lijk in „politie" verdoopt worden. Maar terecht stelde Lord Cushendun in het licht dat, zoo de sterkte van die politie geregeld wordt in verhouding tot de uitgestrektheid der grenzen, de Sovjet-unie een machtige militaire positie zou behouden. Van een geest van moreele ontwapening heeft de Sovjetunie in haar diplomatieke betrek kingen met het buitenland niet getuigd, omdat hot in alle andere staten, die zij als „kapitalistisch" of „imperialistisch" bestem pelt, natuurlijke vijanden moet zien, waar zij als eerste invoerartikel de bolsjewiek- sche propaganda wil importeeren. In China fs gebleken, welke gewelddadige vormen deze propaganda kan aannemen en hoe zeer het voor Engeland noodig was, tot be scherming van zijn belangen cn onderdanen daar verdedigingsmiddelen bij de hand te houden. Wanneer de Sovjet het als haar hoofddoel blijft beschouwen, overal den burgeroorlog voor le bereiden en te steu nen, kan haar voorstel niet den minsten zin hebben. Het is deze tastbare innerlijke onop rechtheid van dc Russische voorstellen die den indruk gewekt heeft dat het de Sovjet unie er slechts om to doeu is geweest, le Genève goedkoope propaganda voor revo lutionaire utopieën te maken en tegelijk heb werk van de voorbereidende ontwape ningsconferentie te ontredderen. Tegenover deze harde waarheden, welke lord Cushendun den Russen in het gezicht slingerde, wist Litwinof weinig in te bren gen. Het. is duidelijk, dat alle delegaties ook de Nederland sche zich' tegen het schijnheilige Russische ontwapeningsvoor stel zullen keeren, uitgezonderd misschien Duitschland, dat natuurlijk best den ont>- wapenaar kan spelen, omdat het zelf rccd9 ontwapend is. ijdel, zinloos spel, omdat het in de prac- tijk geen divident oplevert en er geen za kentransacties mee gediend zijn. Maar de kunstenaar heefde taak, ons te bevrijden van de dgelijksche beperT king. De dichter is, wat Emerson noemt, een vertegenwoordiger der mcnschheid. Ons volk is langen tijd van de kunst vervreemd geweest, en wij zullen niet be weren, dut het nu reeds in al zijn lagen zich met de kunst heeft verzoend. In verschillende kerkelijke kringen' heerscht nog wantrouwen tegen de kunst, omdat men deze te veel ziet als een zin nelijk uitleven waaraan ter andere zijdo een deel der kunstenaars niet onschuldig is. En in de niet-kerkelijke kringen wordt kunst dikwijls te veel beschouwd als amu sement voor ledige uren. Het staat wel gekleed, om dan naast het zakenleven nog wat notitie van de kunst te nemen. Dat deze een voruitwendiging, een sym bool, een product van goostelijko stroomin gen is, daarvan is men zich niet ten volle bewust. Zoodra men zich daarvan bewust wordt, loert men ook kunst kennen, d. w. liet echte van het. ware onder scheiden; het waarlijk representatieve scheiden van mode, namaak en handige kunstigheid. 1 Ons volk moet steeds beter zijn kunste naars kennen, d. w. z. niet in de eerste plaats naar hun menschelijkc zwakheid en met de conclusie „dat het. allemaal zulke rare menschen zijn", maar men moet zich zuiver trachten in te loven in do door hen geopenbaarde schoonheid en deze zien als tecken van den mensch en als teeken des tijds. In zijn dichters kan men beleven do glorieuze pracht van Hol lands taalschat, dat is, een der meest we zenlijke uitingen van de Hollandsche ziel evenzeer als de schilders ons openbaren de schoonheid van Hollands velden en „over- wolkte transenDe zin voor realiteit, zoo karakteristiek voor ons volk, wordt door de fantasie van den dichter geheven op hooger plan. En dichters zijn in staat ons hoen te brengen over het gevoel van vnl- schc schaamte, waarmee wij zoo dikwijls onze betere aandoeningen bedekken. De dichter staat geïsoleerd van het volk. In waarheid beteekent dit voor het volk geestelijke armoede, voor den kunstenaar miskenning en als hij geen sterk karakter heeft- drijft die miskenning hem tot tege moetkoming aau dc volksgunst en maakt populaire kunst in zich zelf al bijna een tegenstelling. De kunst moot ernstig worden genomen, ook al is zij op een gegeven oogenblik on verstaanbaar zooals in den aanvang de symboliek van Toorop en Konijnenburg zooals ook de kunst van Boutens. De on- begrijpelijken zijn voor de'cultuur niet al tijd de slechtsten; men denko op ander terrein aan de Mattheus passion van Bach, die honderd jaar na 't ontstaan herontdekt moest worden; aan zoovele werken van Beethoven, die voor zijn tijdgenooten een gesloten boek waren. Men denke aan Shakespeare's drama's, die in Engeland veronachtzaamd, eerst, tijdens de Roman tiek gemeengoed werden der Europocscho cultuur. Wij komen tot Bout ens. We zullen hem geen Shakespeare noemen maar vinden toch dat de belangstelling voor hem op 't. oogenblik dalende is, wat hij niet verdient. Boutens is niet en nooit populair. Zijn kunst wordt maar door en- kolen gelezen en daarbij doorleefd geno ten. Deze gracieuze minnaar van teer en tintelend klankschoon, vol meditatie en droom, deze beheerschte klassicus van het soms verfijnde intellectueel geconstrueer de vers vervult een verzenkijlc rol in de Hollandsche cultuur, al spreakt hij niet tot de groote menigte. Boutens werd indertijd uitmuntend ge karakteriseerd door J. Petri. (Stemmen des Tijds). „Boutens js do meditatieve, waar alle beelden als staan in den toover van ijlen, glans, waar de werkelijkheid onwerkelijk is door de wonderlijke visie, waarin alles is verheven. Boutens vermag het beeld zóó te gebruiken, dat alle realiteit er van is ontvloden, dat als bij gekleurde venst.ercn de figuren spreken door den eenen stroom van licht. Zijn stem heeft soms zulk een timbre, dat wc niet meer naar de woor den vragen, doch allen luisteren naar hot wiegelen der klanken, dat als op avond wind gedragen, wegvloeit naar het wijde. De beelden worden bij hem tot symbool, de woorden staan als silhouetten tegen den klaren hemel van het peinzen, een geheel lied is als gedompeld in een wonder clair-obscuur. Soms staat alles stil, als wachtend op het wonder, het is niet de strakheid van den dood, doch de rust van een geheimzinnig luisteren zweeft in heb rond. De woorden zijn als boomen bedol ven onder sneeuw, hunne figuren zijn ge worden als blanke gedaanten, vele verzen zijn als do wereld in maannacht, alle be kende dingen zijn verdroomd tob nieuwe geheimen en zilvere gedachten." Het is bij Boutens alles symboolhij is de symbolische zanger, zooals Toorop symbolisch schilder bij alle verschil van levensinzicht. Denk maar aan Toor- op's „Narcis poëtica", of „In het dal der rozen". Het is evenwel zoo, dat een lijnencom- positie tot den gewonen mensch beter spreekt dun de teere symboliek van een gedicht, dat in wezen ook een luchtig con structief lijnenspel is. Maar men ziet ze niet, men moet ze hoore n, de moditaticE opstrevende lijnen in hun windend rhytli- menspel. Ik citeer? Laat maar avondschaduw groeien Breed tot nachte droefenis Fel in duister zullen bloeien Bloemen van gedachtenis. Sterft aan laten avondhemel Heugenis van dooden Dag, Leven zal ons korte levon Goude erinncring, gouden lach'. VON TIRPITZ. Met admiraal von Tirpitz treedt een figuur van het. politieke tooneel een van de „oude garde" wiens glorietijd en wiens dagen van harden strijd vallen in de Wilhelminischo periode; in de jaren, toen de Duitsche vlootpolitiek, hardnekkig en steeds weer opnieuw geïnstigeerd door den keizer, de Europeesche politiek beheersch te. Een scherp vonnis heeft dezer dagen de nieuwe minister van de rijksweer over de vooroorlogsche vlootpolitiek geveld door te betoogen, dat de op de vloot vast gehouden strijdkrachten de overwinning hadden kunnen bezegelen van den onvol doend sterken rechtervleugel van de in Aug. '14 ter omvatting van heb Fransche leger oprukkende Duitsche strijdkrachten. In plaats daarvan werd de nutteloos in de havens gehouden Duitsche vloot in 1918 een der factoren voor de omwenteling, om daarna den ondergang te vinden in de wateren van Scapa Flow, als een droevig einde van een betrekkelijk kortstondig be staan, waarvan zijn stichters in hun droo- inen zulke geheel andere verwachtingen hadden gekoesterd. Na de ineenstorting van de Duitsche wereldmacht en de geboorte van de jonge Duitsche republiek treedt von Tirpitz nog eenmaal op den voorgrond: in '24 als ver tegenwoordiger van de D. nationale partij in den Rijksdag gekomen, werd tevergeefs getracht hem tob kabinetsformeerder te maken. Heb volgende jaar, in '25, trok hij naar Hannover om dien anderen figuur uit een vroegere periode, v. Hindenburg, over te halen de candidatuur voor het rijkspresi- dentschap aan te nemen. Thans heeft von Tirpitz op 79-jarigen leeftijd afscheid genomen van de politiek, oud cn moe en teleurgesteld..,. Manlu. Wac gelDeurt eigenlijk in Roemenië'? Dezer dagen kwam plotseling het be richt, dat duizenden boeren onder leiding van Maniu, zich naar Boekarest hadden begeven om op grootschc wijze fe demon- strecren tegen de regeering van Bratianu. Hun eisch luidde: aftreden van de regee- j ring en nieuwe verkiezingen. De regeering j voelde er echter niets voor om harakiri te plegen en bleef netjes zitten. De afgevaar digden der oppositie-partij hebben zich daarop uit het parlement teruggetrokken uit protest tegen het aanblijven der re- geering. Gedachtig aan de opmarsch der fascisten naar Rome meende men dat er na deze boerenopmarsch naar Boekarest ook wel het een en ander zou gebeuren. Men sprak reeds van de mogelijkheid van een staats greep ten gunste van ex-kroonprins Carol. Maar het heele geval schijnt met een sisser af te loopen. Men hoort er niets meer van; althans de censuur laat niets door. VIII. Dr. P. C. Boutens door Sw. De kunst is geen ijdel spel, de dicht kunst geen spel van mooie woorden en mooie gedachten. De kunst is bloeseming van het leven in cje besten, de gevoeligsten onder de kinderen der menschen. De dich ter stort zijn gedachten en gevoelens uit in zingendo taalmelodie. Als vanzelf zoekt de innerlijke beweging van zijn gemoed het I juist beeldende en daardoor ook altijd i mooie woord maar het gaat niet in de allereerste plaats om het mooie woord. Dan zou men altijd het pathos van Bil- derdijk, Ten Kate en Schaepman mooi moeten vinden. Het gaat in de allereerste j plaats om de zuivere beelding van de zielsemotic. Voor menigeen is dit een

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9