Gem. Berichten, Buitenl. Berichten, financieels offers aan de gemeente Sou kosten, ten einde gevoerd. De voorstan ders der subsideering waren van oordeel, dat het hier een incidenteel geval betrof, om een Amsterdamsche industrie te hei- ren tegen dumping van het buitenland. Ten slotte werd een voorstel gedaan, onderteekend door verschillende fracties, om B. en W. te machtigen op de basis van het gevraagde subsidie van ƒ30.000 vor der besprekingen mot de regeering te voe ren. Dit werd met 28—10 stemmen aangeno men. Binnenkort zal nu een voordracht ver schijnen, waarin deze aangelegenheid na der wordt omschreven, daar het eigenlij ke besluit van deze subsidie-verleening in openbare zitting moet worden genomen. Arbeidswet 1919. Werktijden in Boter- en Kaas- Fabrieken. De Minister van Arbeid, Handel en Hij- verheid heeft gedurende het tijdvak van t April 1928 tot en met 31 Maart 192c» in afwijking van het bopaalde in artikel 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, aan hoof den of bestuurders van: lo. boter- of kaasfabrieken in alle ge meenten des Rijks vergund, dat gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord-Holland, waarin ten hoogste 7 personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren pér week arbeid wordt verricht 2o. boter- tevens kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks vergund, dat: A. hetzij arbeid wordt verricht, als on der lo. omschreven B. Letzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per week arbeid wordt verricht door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en door jeugdige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt ver richt, mits gedurende 13 weken niet lan ger dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 3o. fabrieken van gecondenseerde melk en melkpr~ducten in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gédurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en ge durende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per v_ek door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 4o. melkinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Cravenhage, Utrecht, Haar lem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn ver gund, dat geduretade 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder ar beid wordt verricht; 5o. melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in gemeenten, hierboven onder 4o. genoemd, vergund, dat gedurende 17 we ken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan S uren per dag en 45 uren per week ar beid wordt verricht. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONGELUKKEN. EEN AUTO-ONGELUK MET GOEDEN AFLOOP. Viermaal over den kop. De Avagen met twee inzittenden t e w a t e r. Op den Haarlemmerweg tusschen Slo- terdijk cn Halfweg is gistermorgen een merkwaardig auto-ongeluk gebeurd dat, behoudens materieele schade, zeer goed is afgeloopen. Ongeveer kwart voor elf kwam uit de richting Amsterdam een groote nieuwe personenauto, bestuurd door den heer E. S. aanrijden, waarin twee heeren zaten. Ter hoogte van het café „De Rustende Reiziger" moest de wagen iets uithalen voor een vrachtauto, welke uit tegenover gestelde richting kwam. Hel schijnt, dat bij die manoeuvre de bestuurder zijn stuur is kwijtgeraakt, zoodat de auto naar rechts zwenkte. De wagen botste tegen den haag van het tramspoor en sloeg over den kop. Nog een duikeling volgde. En nog een, nog een. Vier salto's had de zware wagen gemaakt. Over de haag, het dub bele tramspoor en den wegberm, duikelde liii in de Haarlemmervaart, waar hij, op een klein stukje na, onder den waterspie gel verdween. De bestuurder en de eigenaar van de auto, de heer Gerritse, hadden de duike lingen mede gemaakt en lagen in het wa ter. Daar het een open auto waa, slaagden zij er spoedig in zichzelve te redden. Zij blektr nzeeneij en bleken er te zijn afgekomen met een nat pak en een paar zeer onbeteekenende schrammen. De heeren namen de gastvrij heid aan van een toevallig passeerende auto, die hen naar Haarlem bracht, sta ken een cigarette op en deden of er niets was gebeurd. Do verongelukte auto bleef voorloopig ïn de vaart liggen, in afwachting van een hijsch toestel. Een agent buiten dienst, die toevallig fer plaatse was, had de Balto's gezien. Ook F INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. andere getuigen hebben verklaringen afge legd. Zij kwamen allemaal hiorop neer, dat de duikelende auto een zeer groote snelheid had. Enkelen spraken zelfs van 100 120 K.M. Nu zijn snelheidsschattin gen heel moeilijk, maar dat zeer hard is gereden, staat wel vast, anders had de groote auto nooit vier salto's kunnen ma ken. De heg was over een afstand van onge veer tien meter beschadigd. Het mag wel een wonder heeten, dat dit ongeluk tot materieele schade beperkt is gebleven. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een zandkaar aangereden. De sneltrein No. 185, die te 1 uur 17 uit Sitt-ard vertrekt, is Donderdagmiddag na bij Geleen op een onbewaakten overweg op een zandkar gereden. Het paard, dat voor den wagen was gespannen, werd ge dood. De voerman bekwam geen letsel. Ongelukkige val. Te Nieuweroord is de eehtgenoote van den bakker H. zoodanig op den rand van een waAchtobbe gevallen, dat zij aan do gevolgen overleden is. Verdronken. Het tweejarig kind van dén arbeider A. S. te Zevenbergschen Hoek geraakte in 'n onbewaakt oogenblik achter het huis te water on verdronk. Pogingen om als nog de levensgeesten op te wekken faal- den. De fatale heipaal. Bij het inslaan van de laatste paal voor het bouwwerk van de Ned. Herv. Kerk in plan-West te Amsterdam, is gistermid dag een ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan vier in de nabijheid zijnde school jongens werden gewond. Zooals bij deze gelegenheid gebruikelijk is, werd op de paal een kleine hoeveelheid kruit gelegd en toen dit tot ontploffing kwam, nadat het heiblok gevallen was, werden er vier jongens in het gelaat getroffen. Een geneesheer uit de buurt legde het eerste verband, waarna de knapen huis waarts konden gaan. Omtrent de oorzaak van het gebeurde wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Botsing tusschen tram en woonwagen. Te Elburg heeft een botsing plaats ge had tusschen een woonwagen en een tram De woonwagen kon niet gauw genoeg tot stilstand worden gebracht, werd aangere den en kantelde om. Door het vuur van de kachel geraakte de wagen in brand en brandde geheel uit. Het paard brak zijn voorpoot op drie plaatsen en moest wor den afgemaakt. Door een stier aangevallen. De landbouwer A. D. W. uit Someren, die een stier ging afleveren, is onderweg door het dier aangevallen. Het wilde beest had zijn geleider al zeer spoedig op den grond en trachtte hem met zijn ho rens te doorboren. Daar W. den stier met den neusring vastgeklemd hield, kon hij het beest tijdelijk van zich afhouden. In dien echter niet ijlings hulp was komen opdagen, was het slachtoffer zeker gedood geworden. In deerniswekkenden toestand en met hevige inwendige kneuzingen werd de man, die het bewustzijn had verloren, opgenomen en in een naburige boerderij binnengedragen. Hij is voorzien van dó laatst© H.H. Sacramenten. BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK. Geheel uitgebrand. Gisteravond half negen is brand uitge broken in de meubelfabriek van Jacques van Bikhoeven, „De Toekomst" genaamd, liggende in het centrum van de gemeen te te Oosterhout. Aan de meubelfabriek grenst een auto-garage. De meubelfabriek brandde geheel nit. Bijna niets werd gered. De auto-garage bleef behouden. Het was aan den gunsti- gen wind te danken, dat eenige in de na bijheid gelegen panden bij dezen brand geen gevaar hebben geloopen. Ernstig gevallen van vervuiling. Oude man overleden. Donderdagmorgen werd de polifie van bureau Meermanstraat te Rotterdam ge waarschuwd, dat zich in een manden™ a- kerij aan de Vlietkade een man zou be vinden, die in verregaanden staat van vervuiling verkeerde. Bij een ingesteld on derzoek bleek, dat in den kelder van de mandenmakerij inderdaad een oude man lag, die ernstig ziek was en niet in staat om te loopen. De eigenaar van de man denmakerij verklaarde, dat de man, die alleen op de wereld stond, geregeld in zijn kelder sliep. Dikwijls had hij hem wat eten gebracht, maar vaak was dat afge slagen, en de laatste dagen had do oude man elke hulp geweigerd. Zoo was hij dan ook in een toestand van vervuiling ge raakt. Per auto van den G. G. D. is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht en daar overleden. Een tweede geval van vervuiling, of schoon niet zoo ernstig, deed zieh voor in een huis aan de Warmoeziersstraat, waar een 73-jarige vrouw werd aangetroffen, die in een verregaanden staat van onzin delijkheid verkeerde. Ook zij werd per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. De scheepvaart gestremd. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat het lage water in de rivier de Eem alle scheepvaart belet. De groothandel in Amersfoort begint gebrek te krijgen aan lijnkoeken, lijnmeel, gerst, mais, rijst en andere artikelen. Vele schepen voor Amersfoort blijven te Amsterdam liggen. Vermoedelijk een dertigtal ligt in de Zui derzee voor den Eemmond en kan niet binnenvaren. Een kleine twintig liggen op den Eem aan den z.g. Gfooten Melm tus schen Baarn en Soest. Toen er nog eenigs- zins water was, raakte een diep liggende boot met steenen en cement in de vaar geul aan den grond en beletten den an deren de passage. Toen zij eenmaal ge licht was, was tevens het water weer zoo-f veel gedaald, dat doorvaren niet meer mogelijk bleek. De burgemeester van Hilversum heeft, vergezeld van den ingenieur van Publie ke Werken der gemeente, ^ich op een tocht langs de vaart persoonlijk van den onhoudbaren toestand in het vaarwater op de hoogte gesteld. De tocht eindigde te Muiden, waar een onderhoud plaats had met den burgemees ter van Muiden. Het gevolg hiervan is ge weest, dat de burgemeester van Muiden een bezoek heeft gebracht aan den eerst aanwezend ingenieur der genie, kapitein Scharroo te Amersfoort, die, na zich met het departement van Oorlog in verbinding te hebben gesteld, machtiging gaf de deu ren aan te brengen in de Keetpoortsluis bij Muiden en de sluis te Uitermeer. In overleg met den burgemeester van Hilversum hebben commissarissen van de Muider- en Naardertrekvaarten daartoe onverwijld de noodige maatregelen geno men. Verwacht mag thans worden, dat door deze maatregelen, welke althans in den nu heerschenden noodtoestand be oogen te voorzien, het waterpeil in de vaart binnenkort zoodanig zal zijn ver hoogd, dat de scheepvaart weer geregeld zal kunnen plaats hebben. Het gemeentebestuur van Hilversum is verder voornemens zich met de betrok ken autoriteiten in verbinding te stellen, teneinde 'eens en voorgoed te doen uit maken door wie in het vervolg bij nood zakelijkheid maatregelen zullen kunnen worden genomen ter voorkoming van een daling van het waterpeil in de vaart, waardoor de scheepvaart onmogelijk wordt gemaakt. Fantasie? De bakker J. V., die sinds de vorige week te Woensdrecht werd vermist, heeft zich bij de politie te Antwerpen aange meld als de dader van den moord, eezi- gen tijd geleden te Wilrijck (België) ge pleegd, waar hij vroeger als bakkers knecht werkzaam is geweest. Daar zijn geestelijke vermogens gestoord schenen, heeft men hem voorloopig in een krank zinnigengesticht geplaatst. Zijn verhaal berusj; waarschijnlijk op fantasie. Een behouden molen. Het behoud van den molen te LarBn (N.-H.) is thans verzekerd. Bij de heeren H. Polak en den architect Baanders is 1800 aan giften binnengekomen, terwijl de gemeenteraad gistermiddag de ontbre kende 250 heeft toegekend. Smokkelarij. Duitsche tolbeambten hebben aan het kantoor Pannesheide aangehouden een kar, die regelmatig naar Akén reed en een dubbelen bodem bevatte. Paard, wa gen en een groote hoeveelheid koffie wer den in beslag genomen. Eigenaar is een koopman uit Kerkrade. Zijn zoontje van 13 jaar begeleidde den smokkelwagen» Kwade honden. Gisternacht hebben enkele honden ten DE „SCHUTTEVAER". De reddingsboot „Schuttevaer" is Don derdag van Gravesend naar Plymouth vertrokken. nadeele van den landbouwer A. A., aan den Dordtschen straatweg, in een weide aan den Korperwcg te Rotterdam S. .scha pen doodgebeten en 2 ernstig verwond. Vermist. Uit hare woning in de Cortinghlaan te Groningen wordt sedei-t Maandag j.l. ver mist, mej. A. Schuttenga, met hare twee kinderen, een jongetje van 3 jaar en een meisje van 2 jaar. Uit een door haar ach tergelaten brief kan worden opgemaakt dat de vrouw een ongeluk kan overkomen zijn. De eerste Princesseboonen. Gisteren werden door den kweeker F. Wilkens te Vleuten de eerste princesse boonen op de groenten- en vruchtenveiling voor Utrecht en omstreken aangev.oerd. De 10.000ste te Kaatsheuvel. Te Kaatsheuvel is gisteren de 10.000ste inwoner geboren. Het gemeentebestuur schonk den jong geborene een bedrag van 50, terwijl een beddenfabrikant een wiegje ten geschenke gaf. „De weg naar Zaandam". „Pardon mijnheer, zou ik zoo brutaal mogen zijn u den weg naar Zaandam te vragen 1" De jongeling richtte gisterochtend deze woorden op uiterst beleefde wijze tot een wandelaar, op het Damrak te Amsterdam. Hij sprak met een licht Duitsch accent-. De wandelaar wees hem in de richting van de Haarlemmerdijk. „Bij do poort vraagt u dan maar weer." „Is het nog ver naar Zaandam?" vroeg de jongeling, die was gekleed in een Man chesterpak met korten broek; hij was wat bestoven. „Een paar uur loopen." „Nog een flink stuk; ik ben al van Utrecht komen loopen. Ik wil nu naar Zaandam. Daar woont mijn zuster en ik hoop er werk te vinden. Zoo'n wandeling valt echter niet mee en geld voor een trein heb ik niet." De jongeling vroeg niets, maar de wan delaar begreep „Neem een trein." De jongeling A'oelde zich een gulden in de hand gedrukt. „Hartelijk dank mijnheer." Met flinke passen Btapte hij door. Naar het station De wandelaar bleef even kijken, zag dat de jongeling een anderen voorbijganger aanklampte. Blijkbaar deed hij hetzelfde verbaal, althans de andere wees in de richting van de Nieuwendijk. Maar een gift in geld volgde niet. Even later een derde slachtoffer, die wel offerde op het altaar der liefdadig heid. De eerste wandelaar ging den jonge ling verder na. Zou de werkzoekende nu naar het station gaan Neen, hij liep naar de Haarlemmerstraat. De wandelaar schoot een zijstraatje door en wist het zoo in te richten, dat de jongeling hem tege moet liep. De man, die naar Zaandam wilde, deed even of hij den wandelaar niet zag, maar hij had geen succes. „Pardon", zeide de wandelaar, heel be leefd nog, „ik wilde u nog even spre ken." „Ja, mijnheer?" „Ik wilde zeggen" en dit klonk niet meer vriendelijk „dat je een mispunt bent." „Ik heb er spijt van. "Wilt u het geld terug hebben?" „Loop naar de maan." „Hbld." ONGELUKKEN. Brandende boom op een auto. Vijf kinderen omgekomen. Een vreemd auto-ongeval heeft in de nabijheid van Leaf (Missouri) plaats ge had. Een brandende pijnboom stortte n.l, neer juist op het oogenblik, dat 'een auto, waarin vijf schoolkinderen en een chauf feur gezeten waren, passeerde. De boom kwam op den wagen terecht met het ge volg, dat deze in brand geraakte en alle inzittenden in de vlammen omkwamen. Gevaarlijk spel. Te Ilsenburg in de Harz vermaakten gisteren jongens zich met „knalsleutels". Dat speeltuig bestaat uit een hollen sleu tel, waarin luciferskoppen worden gedaan en een spijker als laadstok dient. Die spijker wordt dan tegen een muur gesla gen en de lading ontploft met een knal Bij die ontploffing sloeg gisteren de sleu tel uit elkaar en den jongen die hem han teerde, werden beide handen verbrijzeld. Schipbreuk. Een telegram uit Gibraltar meldt dat het Zweedsche stoomschip Citis, dat van New-Orleans naar Alexandrië onderweg was, gisteravond bij Tarifa, aan de Spaanschc kust, in hevigen storm schip- breuk^ geleden heeft. Het zond noodsei nen uit en deelde mede dat de bemanning zich in de booten moest begeven. De bioscoopbrand te Moriago. De operateur veroordeeld. Gelijk men zich herinnert, vloog eenigen tijd geleden tijdens een bioscoopvoorstel ling op een hooizolder te Moriago het filmtoestel en daarmede de geheele zol der in brand, waarbij 35 menschen om kwamen. Thans wordt uit Treviso gemeld, dat de rechtbank aldaar den operateur van het filmtoestel, Pirro Braga, veroordeeld heeft tot twee jaar gevangenisstraf en 1500 lire boete, terwijl zijn A-ader, die deze primitieve bioscoopvoorstelling georgani 1NGEZ0NDEN MEDEDEELINGEN. seerd had, tot 1 jaar, 6 maanden en 10 da gen en 1650 lire boete veroordeeld werd. Zijn zuster, die als programmaver koop ster en cassière fungeerde, is ontslagen van rechtsvervolging. De burgemeester treft geen schuld, waar bij de behandeling A'an de zaak ge bleken is, dat er geen vergunning Avas geATaagd voor het houden van de bios coopvoorstelling. Als verzachtende om standigheid voor Pirro Braga gold, dat hij zich bij liet reddingswerk heeft onder scheiden. Overigens bleek dat het film toestel A'an moderne constructie en vol komen in orde Avas geweest. De z.g. cabi ne, die goed geisoleerd moet zijn, bestond echter slechts uit latjes en karton. Brand in een schrijnwerkerij. Men meldt uit Berlijn: Gisternacht is de geheele schijmverkerij der A. E. G. te Borlijn-Oberschöne^eide door brand ver woest. De schade bedraagt meerdere hon derdduizenden marken. Een groot deel van de Berlijnsclio brandweer moest uren lang met niet minder dan 22 stoomspuiten het vuur bestoken en zich tevens zeer in spannen om een ontploffing te voorko men, die onvermijdelijk ware geweest, in dien de zich op de binnenplaats van het naast het brandende gebouw gelegen pand beAÖndeiide vaten olie en benzine door het vuur zouden zijn aangetast. Volgens de nachtwakers zou tezelfder tijd op ver schillende plafttsen in de schrijnwerkerij de brand zijn ontstaan. Is dit juist dan A'ermcedt men voor brandstichting te staan. Een onderzoek is geopend. Angstig moment voor Londen. Weder zeer hoog g e t ij. De politie en de nachtwakers van Lon-"" den hebben gisternacht angstige oogen- blikken gehad toen het water in de Theems zeer snel begon te stijgen en even voor drie uur het hoogste punt bereikte. Met de ramp in Januari nog versch in het geheugen verdubbelden zij natuurlijk hun waakzaamheid en troffen speciale regelingen om de bewoners van de huizen langs de Theems in geA-al \Tan nood ten spoedigste te kunnen wekken. Om drie uur echter, toen de toestand kritiek werd, begon het water te vallen. Men verwacht in de komende dagen een terugkeer van dit buitengewoon liooge getij, doch er zijn maatregelen genomen om een herhaling van de noodlottige OA'er strooming te voor komen. Woeste tooneelen in een rechtzaal in de V. S. Vr ij gesproken beklaagde ïn den rug gestoken. Een sensationeel tooneel heeft zich af gespeeld in de rechtzaal te Columbia in den staat Alabama, onmiddellijk na da vrijspraak A'an een zekeren H. F. Blake, die beschuldigd was van den moord op een verkoopstertje, dat op een avond in NoA'ember j.l. was neergeschoten. Nauwe=> lijks was de uitspraak gedaan, of de moe= der van het meisje vuurde van een af stand A'an nog geen twee meter een re volver op Blake af. Het schot was echter mis. Daarop stak een tante van heb meisje den Arrijgesprokeno in den rug met een mes,, dat zich bij de voonverpen be vond, welke in verband met de misdaad in de rechtzaal waren tentoongesteld. Blake zonk toen ineen, en moest naar het ziekenhuis Avorden overgebracht. Door de hevige emotie viel de procu reur-generaal flauw. Hij kwam echter snel genoeg bij om nog een bevel tot arresta? tie der beide Trouwen uit te'-vaardigen. Een gevaarlijke krankzinnige. Gisternacht vervoegde zich bij den por* tier van de universiteit te Berlijn eert krankzinnige, die eerst over zelfmoord sprak en daarna, toen politie-agenten er bij kwamen, dreigde op hen te schieten* Toen hij den reArolver op een agent richt-, te heeft deze den man doodgeschoten. D© identiteit van den ongelukkige is nog niet vastgesteld. Ziektekiemen uit China. Te Hirschberg a. d. Saaie zijn naar het „Berl. Tageblatt" meldt, in een lederfa* briek 28 man tengevolge van miltvuur vergiftiging ziek geworden. Zij hadden Chineesche huiden in bewerking, welke tengevolge van de onlusten in China niet met de noodige zorg voor den export wa ren bewerkt. Moedermoord. Te Nieder Seusheim bij Limburg aart de Lahn heeft een 19-arig boerenzoon zijn moeder vermoord. Hij had haar met een bijl de hersens ingeslagen. 2—2 2-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6