BUITENLAND. BINNENLAND. 19a Jaargang. ZATERDAG 24 MAART 1928 No. 5831 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorultbetellng Voor Leiden 19 cent pei week f?.50 pei kwartaaL tij onz' Agenten 20 cent per week f2.00 pei kwartaaL ranco er post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad ia rooi de Abonné'a Ter» krijgbaar tegen betaling van 5G cL per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ^ondagrblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. It DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone advertentlén 3P cent per r g 61 Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. 5 Kleloe edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd. huuT eD rea huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder een Geïllustreerd Zondagsblad. Over 'n deel der studenten. In zijn boek „De omkeer in 'fc studenten leven" wijdt prof. dor. Gerard Brom ook een hoofdstuk aan den Groentijd. En wij citee- ren hieruit enkele passages: „Weerstand tegen de vernieuwing bleef de eenige kracht, die de logge massa ver toonde". „En nu zichzelf natuurlijke, maar on beschaafde gebruiken als bruiloftsplage rijen tot gehuchten op de hei zijn terug gedrongen, is 't in tegenspraak met het zelfbewustzijn van studenten, den groen tijd als iets nationaals to verheerlijken, omdat hij nergens anders meer zoo be staat". „Ik ben zeker, dat de overgroote meer derheid der korpsstudenten, als zij zulke toestanden eens onder de hand els jongelui vonden, ze zou kwalificeeren met een woord dat precies het omgekeerde van studen tikoos beduidt", getuigde een hoogleeraar, terwijl een ambtgenoot verklaarde, hoe de groentijd door zooveel professoren gehand haafd werd, omdat bijna allen gewezen corpsleden waren en „zelve weer zonen en dochters hebben" aldus prof. Brom. Wij herinneren hieraan andermaal, bij herhaling wij meenen, dat alleen door te herhalen kans kan ontstaan op verhel- ding van inzicht en verbetering van zeden omdat gisteren de praeses van het Leidsch Studentencorps bij het aanvaar den van zijn ambt verklaarde den groen tijd te willen reorganiseeren, omdat.de laatste groentijd „te slap" is geweest. Elders zeide deze student in zijn speech: „Wij moeten er voor waken, dat wij niet in zelfgenoegzaamheid verkeerde opvat tingen laten binnensluipen". Juist! Maar als hij dan zelf niet een slachtoffer is van zelfgenoegzaamheid, dan moet hij tot het inzicht komen, dat de groentijd, óók de slappe en zelfs de „te slappe" groentijd, een verkeerde opvatting is, waardoor een deel der studenten, het studentencorps, zichzelf blameert en naar buiten propa ganda maakt, doch niet voor zichzelf, maar voor de ontevredenheidspartijen! Wij zeggen: een deel der studenten. Het Corps toch kan onmogelijk meer d e studenten vertegenwoordigen; slechts een betrekkelijk klein gedeelte. En, wanneer het doet, alsof het wel d e studenten vertegenwoordiging is, maakt het zichzelf belachelijk èn ook belachelijk de autori teiten, als burgemeesters en wethouders, die, onbewust of bewust, bij zekere gele genheden aan die waan-voorstelling schij nen mee te doen! - Deze opmerking ter loops. Inderdaad, het Studentencorps is een verouderde instelling, vóóral om zijn onbeschaafden GroentijdDie groentijd spot ook, wij herhalen dit, zelfs in zijn „te slappen" vorm! met alle fatsoen, en met alle zelf-respect en gees telijke gezondheid, welke men in de jon gelui, die zich voor het Corpslidmaatschap aanmelden, gaarne verwacht en mag eischen. Die het meeste v a 1 s c h e schaamte heeft, die het lafste is, zal de beste groen zijn, en het zeker in den groentijd het gemakkelijkst hebben Een treurige bekentenis gaf Leiden in 1909 door Vlamingen en Afrikaanders, blijkbaar onhandelbaar fiere kerels, vrij te stellen van den groentijd, waarvoor onze landgenooten nog mak genoeg waren! „Het heeft iets ironisch" wij citeeren weer prof. Brom dat jongelui, die met alle fatsoen lachen, de deftigheid van den dpf' 'gsten Hollander overtroeven door hun stijve senaat". „Een maximum decorum moet de uiterste dolheid bij andere gelegenheden vergoeden. Immers, beden ken, hoe zoo'n senaat gloriëert in den groentijd, maakt de comedie volop co- misch". Wij zullen, al zal onze stem nog wel voorloopig ongehoord blijven, of wel ge hoord maar belachen, op den groentijd nóg wel 'ns een keer terugkomen. Al was 't alleen ïüaar om te belichten onze meening, dat in dien tijd de politie strenger moet op treden opdat wij citeeren hier prof. mr. Drucker „het volk niet getergd worde door schouwspelen, waarvoor zijn jongens vast (zoo meent het) zouden zijn ingere kend". Zulke schouwspelen zijn er lang niet zoo vele meer als voorheen, maar óók in den „te slappen"(groentijd worden er nog vertoond VOLKENBOND. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Het debat over de Russische voorstellen. De conclusie van mr. Rutgers. Bij de gistermorgen voortgezette debatten over de Russische ontwapeningsvoorstellen verklaarde de Nederlandsche gedelegeerde mr. Rutgers, dat hij zijn betoog tegen de Russische voorstellen volstrekt niet weer legd achtte door het antwoord van Litwonof Mr. Rutgers meende, dat verdere liscussie thans overbodig is. De Sovjet-delegatie zelf zou geen voortzetting van het debat moe ten verlangen. Het debat deed mr. Rutgers toch denken aan het spel van kat en muis. Als ik de muis was, zeide mr. Rutgers, dan zou ik de commissie nu maar verzoeken het vredesspel niet voort te zetten, doch mij on middellijk op te eten. Jhr. Loudon dient een resolutie in. Nadat Loenatsjarky geantwoord had, gaf, jhr. Loudon namens het bureau de Commissie in overweging, de volgende re solutie aan te nemen: „De voorbereidingscommissie van de ont wapeningsconferentie, met zorg de grond slagen van het Russische ontwerp-conven- tie voor totale onmiddellijke entwapening te hebben nagegaan, stelt vast: le. dat de leden bijna eenstemmig ge meend hebben dat dit ontwerp, ofschoon het beantwoordt aan het ideaal van de menschheid, niet verwezenlijkbaar is in den tegenwoordigen toestand van de wereld, en dat het ontwerp dit slechts zou kunnen worden op den dag, waarop de internatio nale organisatie versterkt zal zijn, zoowel met betrekking tot de vreedzame regeling van geschillen, als met betrekking tot het systeem van sancties, en dat bijgevolg het Russische ontwerp niet door de commissie kan worden aangenomen, als grondslag van haar werkzaamheden, die zullen moeten voortgezet worden op den reeds ingeslagen weg; 2e. maar dat desniettemin naar de mee ning van talrijke leden der commissie de bepalingen van het Russische ontwerp hei voorwerp zouden kunnen uitmaken van een onderzoek van de zijde der verschillende regeeringen met het doel na te gaan, of het niet mogelijk zou zijn daarin nuttige ele menten te vinden voor de tweede lezing van het ontwerp-conventie van internationale beperking en vermindering van bewapening, die de commissie heeft uitgewerkt; en besluit over te gaan tot de bespreking van punt drie van haar agenda". LOUDON Een middagzitting vol verrassingen. De middagzitting kenmerkte zich gisteren door een onprettige stemming, en door tal van verrassingen. Een besluit werd echter niet genomen. Litwinof kondigde een nieuw voorstel aan dat slechts kstrekking zou hebben op ge deeltelijke ontwapening, welk voorstel hij nog in deze zitting behandeld wenschte te zien. Voorzitter Loudon gaf hem echter onmid dellijk ten antwoord, dat hiervan geen spra ke kon zijn en dat de discussie eerst in de volgende zitting zou plaats vinden. De tweede verrassing was, dat graaf Bernstorff een motie indiende, waarin de Duitsche gedelegeerde de commissie aan raadt, haar onmacht te bekennen tot een tweede lezing over het ontwerp-conventie van April 1927 over te gaan, maar onder- tusschen te besluiten, aan den volkenbonds raad in overwegi_0 geven den datum der ontwapeningsconferentie zelf vast te stellen, zonder een tweede lezing der ont- wapeningsconventie af te wachten. De derde verrassing was, dat de Italiaan- sche generaal De Mariuis volstrekt ontken de, dat hem iets bekend zou zijn van hoop volle besprekingen tusschen de militaire deskundigen tot de oplossing van de moei lijkheden van het vorig jaar, waarover graaf Clauzel gisteren en eergisteren eenige mededeelingen had gedaan. Uit het verloop der discussie omtrent dit punt scheen men te moeten afleiden, dat al leen Fransche en Engelsche en misschien ook Amerikaansche deskundigen getracht hebben, de punten van verschil tot toena dering te brengen, do. h dat de Italianen daarbij geheel van meJc-beraadslaging zijn uitgesloten. De ontstemming hierover van generaal De Marinis was verklaarbaar, doch ander zijds schijnt het opgeven van graaf Clauzel over de beteekenis dezer besprekingen wel met eenige terughoudendheid te moeten worden opgevat. De vierde verrassing was, dat de Turk- sche minister van buiienlandsche zaken bij de bespreking van liet tijdstip voor het hou den der tweede lezing zich geheel en al los maakte van de zijde der Russen en Duit- schers en zijn toestemming gaf aan het denkbeeld van generaal De Marinis en den Amerikaan Gibsen, om de bepaling van den datum geheel aan het inzicht van pre sident Loudon over te laten. Ofschoon er nog geenerlei besluit geno men is, schijnt men toch wel te mogen ver wachten, dat de commissie vandaag uiteen zal gaan na aan den president, den lieer Loudon, machtiging te hebben verleend, de commissie opnieuw bijeen te roepen voor de tweede lezing op het tijdstip dat den heer Loudon gunstig schijnt, waarbij den wensch zal worden uitgesproken, dat de commissie in ieder geval vóór de volken bondsvergade ring van September weder zal bijeenkomen. De heer Loudon heeft reeds een verkla ring afgelegd, dat ,L'/^'(lien deze machti ging hom 'verleend wordt, in ieder geval de commissie vóór de volkenbondsvergadering zou doen bijeenkomen. DUITSCHLAND. Wirth uit den rijksdag. De oud-rijkskanselier dr. Wirth, laat stelijk recalcitrant linksch lid van het Centrum, is tijdelijk uit het politieke leven gedrongen. Bodens centrum-partij heeft hem niet meer op haar lijst van Rijksdags- candidaten gezet; elders heeft hij heele- maal geen kans meerzoodat de nieuwe Rijksdag niet zijn licht zal zien schijnen. Dr. Wirth heeft den laatsten tijd her haaldelijk getoond, dat hij het niet met de politiek van het Centrum eens was, o.a. wat betreft de coalitie met de Duilsch-na- tionalen en de schoolwet. ENGELAND. Geen 7-urendag in de mijnen. Het Britsche Lagerhuis heeft gisteren met 15-1 tegen 127 stemmen het door de Labour Party ingediende wetsontwerp tot herstel van den zevenurigen arbeids dag in de mijnindustrie verworpen. Namens Je regeering werd o.a. ver klaard, dat Engeland de plaats, welke het vóór de mijnwerkersstaking innam, nog niet heroverd heeft. Duitschland heeft in de jaren 1925 en 1926 zijn kolenuitvoer met 72.9 procent verhoogd, waaruit duidelijk de zware slag blijkt, dien Engeland heeft ondergaan en waarvan het zich nog altijd niet heeft hersteld. Voorts verhoogde Nederland zijn export van kolen met 83,9 en Polen zijn kolenuitvoer met 54,6 procent. De Afghaansche souvereinen. De Koning en Koningin van Afgha nistan zijn gisteren naar Oxford geweest, waar den Koning den honorairen titel werd verleend van doctor in de rechten. De plechtigheid droeg een traditioneel karakter. ROEMENIt. De bloedige botsingen. Een protest in den senaat. Naar de bladen uit Boekarest verne men, heeft de censuur belet, dat uitvoeri ger berichten over de bloedige botsingen te Marosvasarhcly in dc bladen versche nen. In den senaat heeft de metropoliet Balazsalva de regeering over deze gebeur tenissen geïnterpelleerd. Hij gaf een uitvoerige beschrijving van hetgeen heeft plaats gehad en wees er op, dat lal van geestelijken door soldaten gewond werden, o.a. één ernstig. Kerkelijke vaandels en kruisen werden door de soldaten op den grond geworpen. De metropoliet vro' - de regeering Wat zij thans denkt te doen. De minister van eeredienst antwoord de, dat de regeering deze voorvallen ten zeerste betreurt. Op verzoek van den minister-president z 1 een gemengde commissie worden ge vormd, waai.--- ook een lid van de Grieksch-katholieke kerk zal behooren. De commissie zal een onderzoek instellen1 en de schuldigen zullen streng worden ge straft. Verder wordt gemeld dat de Grieksch- katholieke prelaten besloten hebben, om als protest tegen deze blooUige gebeurte nissen en ook tegen het wetsontwerp van de regeering betreffende de verschillende gezindten aan de zittingen van den senaat niet deel te ^emen en zich voorloopig van de uitoefening hunner kerkelijke functies te onthouden, indien de regeering niet sommige wijzigingen in het wetsontwerp aanbrengt. Het verzet der Grieksch-Katholieke geestelijken is vooral tegen de bepaling gericht, dat de Grieksch-Katholieke kerk niet als een juridische persoonlijkheid wordt beschouwd. TWEEDE KAMER. Eindelijk er door. Een motie. Reeds Donderdag verscheen een nota van wijzigingen betre'lfendo het wetsont werp in zake Successiebelasting van Ne derlanders, niet ingezetenen des Rijks, waardoor werd tegemoet gekomen aan de bezwaren van hen, die Woensdag door do afstemming van artikel 2 het wetsont werp opnieuw in het zand deden loopen. Minister de Geer deed wat de heer van Vuuren hem had aangeraden, doch wat hij Donderdag hardnekkig weigerde to doenhij noemde nu in het ontwerp do gevallen van afwijkingen en aanvullingen der wet, welko bij algemeenen maatregel van bestuur zullen mogen worden gere geld en liet de strafbepalingen op het niet nakomen der bij algemeenen maatregel van bestuur gestelde bepalingen verval len, zoodat de naleving alleen zal worden verzekerd door dc administratieve bepa lingen der Successiewet. De Kamer was hiermede tevreden ge pield en nam het gewijzigde artikel zonder •hoofdelijke stemming a£n. Het aldus alweer gewijzigde ontwerp werd nu aangenomen met 49 tegen 12 stemmen. Tegen stemden 4 van de 6 aanwezige Vrijheidsbonders (voor waren Mej. Wes terman en de heer van Gijn), do helft van de 8 aanwezige Anti-Revolutionairen (de heeren Beumer, Bijleveld, Heemskerk en Visscher), 2 Katholieken (do heeren Kor- tenhorst en van Voorst tot Voorst) en de heeren Braat cn Lingbeek. Aan de orde was toen een motie-Joekes (V.D.) Deze motie luidde als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat het niet wenschelijk is de bestuurshervorming in Ned.-Indië krachtens de bepalingen der wet van 6 Februari 1922, thans vervat in de artikelen 119-121 der Indische Staats regeling, verder door te voeren, alvorens omtrent de ervaringen met deze hervor ming verkregen in de gewesten, waarin zij reeds werd ingevoerd, een oordeel kan worden gevormd; noodigt den Minister van Koloniën uit ter zake aan de Kamer uitvoerige inlichtingen te verschaffen, op dat deze, voordat met de toepassing van de bestuurshervorming wordt voortge gaan, met inachtneming van de verkregen ervaringen kan overwegen of wijziging der bestaande wettelijke bepalingen wensche lijk is, en gaat over tot de orde van den dag." Tot een beslissing is het niet HET RADIO-WETJE. De samenstelling van den radio-raad. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van. wet tot aanvulling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1901, zooals deze laatste lijk is aangevuld en gewijzigd bij de wet van den 31sten Mei 1923, betreurden som mige leden, dat de retributieheffing is vervallen; zij betoogden, dat de opbrengst daarvan had kunnen worden besteed voor het aanbrengen van technische verbete ringen. Andere leden daarentegen ver heugden er zich over dat de retributiehef fing is geschrapt. Gaarne zouden eenige leden worden in gelicht, hoe de Minister zich denkt den Radio-raad samen te stellen. Zullen alle bestaande radiovereenigingen daarin be hoorlijk vertegenwoordigd zijn? Andere leden waren van oordeel, dat in den Radio-raad personen behooren zit ting te hebben, die technisch op de hoog te van radio-telegraaf en -telefoon zijn. Bovenal moet er echter volgens hen voor worden gezorgd, dat geen particulieren zeggenschap - over den radio-omroep beko men. Van andere zijde werd naar aanleiding hiervan nog do opmerking gemaakt, dat de samenstelling van den Radio-raad zoo danig moet zijn, dat deze zal bestaan uit hoogstaande personen en in geen geval uit lieden, die in het partijleven ook maar eenigermato op den voorgrond treden. WIJZIGING VAN DE VEEWET IN OVERWEGING. Hygiënische inrichting der markten. In de memorie van antwoord aan de Hei. voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een resolutie van jhr. Loudon In do voorbereidende ontwapeningscommissie. Een micioagzitting vol verrassingen, ech ter zonder besluiten. Dr. Wirth uit den Rijksdag. De bloedige botsingen met de Grieksch- Katholieken in Roemenië. BINNENLAND. Het wetsontwerp inzake belastingheffing op nalatenschappen en schenkingen van Ne derlanders in den vreemde thans aangeno men (lste blad). Verslag van de commissie van onderzoek inzake de treinbotsing bij Rijswijk in Octo ber j.l. (2de blad). De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw overweegt een wijziging van de Veewet (lste blad). Op den Haalemmerweg tusschen Sloter- dijk en Halfweg is een auto met twee per sonen te water geraakt; beiden zijn gered. (Gem. Berichten, 2do blad). Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw deelt de minister o.m. mede, dat overwogen wordt een wijziging van do Veewet waar door meer nog dan tot dusverre hot ge vaar van dc veemarkten als verspreidsters van besmettelijke- en veeziekten zal kun nen worden verminderd. Daarbij zullen te vens doeltreffende hygiënische eischen aan de veemarkten worden gesteld. ROOMSCHE PROFESSOREN. Dc heer Barkey Wolf van Goc lijk te Doorn doet zijn beklag in de christ.-hist, „Nederlander": Wanne:r men den laatsten tijd eens nagaat de benoemingen tot Hoogleer aar aan do diverse Universiteiten van ons land, ik denk hier speciaal aan do Utrechtsche academie, zal het een ieder opvallen, dat hiervoor steeds meer personen in aar- king schijnen te moeten komen, die den Roomsch- Katholieken godsdienrt zijn toegedaan. Is het gevaar niet g-oot, en hierover zoude ik gaarne eens uw oordeel boo- ren dat, terwijl wi; in Nederland een Roomsch-Katholieke Universiteit bezitten, zoo langz*merb""d do Utrechtsche academie, waar een groot deel van Protestant Nederland zijn kinderen laat studecren, haar onderwijs in Roomsch-Katholieken zin zal zien beïnvloed worden? Hoewel ik zeer goed weet, dat er takken van wetenschap zon, waarop do gezindte die den hooglccraar is toege daan, weinig invloed uitoefent, zijn er toch fn^-^n-'ten (ik denk hier bijvoor- beeld ook aan de medische) waarop een beïnvloeding van uit het persoonlijk standpunt van den docent geenszins denkbeeldig geacht moet worden. Waarbij de -editie van het christel.- uist. orgaan hot volgende aanteelcent: Do benoeming van dr. W. P. J. Pomne tot hoogleeraar in het straf recht te Utrecht heeft eenige verwon dering gewekt, -voornanipliilc omdat reeds de naam van oen belijdend pro- testantsch rechtsn'é''>«We waa RC. noemd. Maar overigens weten wij niet op welke i.i,r,f j 0_ zwaar van den inzender rust. Indien onder de 2 1 2 millioen Roomsch-Ka- th olie ken onder ons volk, meunen ge vonden worden, bekwaam voor het hoogleraarschap, zal ook inzender hen niet willen uitsluiten. Dit ware al thans zeker geen protestantsche ge dachte. Gestold, wij protestanten," wa ren in de minderheid, hoe zouden wij dan tegeri^^cr deze dingen staan? Wij mogen er ook aan herinneren, dat de Staat noch de Gereformeerde L?ni- vcrsitcit to Amsterdam noch de Roomsehe Universiteit te Nijmegen fi nancieel steunt. Handhaving van het nationaal ka rakter onzer openbare Universiteiten, wier taak en roeping geheel anders zijn dan taak en roeping van do Lagere school, is een onderdeel van het Oliris- telijk-historisch beginsel. Wij mogen verwijzen naar Artikel 14 van ons Pro gram van beginselen en naar 4 van het Verkiezings-Manifes* 1925. Vragen van Kamerleden. Wettel ij ke regeling van de Pacht. Op de schriftelijke vraag van den heer Van der Sluis betreffende het tijdstip van indiening van een ontwerp tot wettelijke regeling van de pacht, luidt het antwoord v n den heer Kan, Minister van Binnen-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1