HET MODEHUIS, Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. f 5.75 JONGEDAMESHOED f 3.50 f f.75 10229 derde bead „de leidsche courant" vrijdag 23 maart 1928 WEER EEN DRAMA TE AMSTERDAM. De gevolgen van een familietwist. 31 oord aanslag en zelfmoord. In het perceel Quellijnstraat 8 te A'dam js gisteren een reeds lang bestaande fami lietwist weer tot uitbarsting gekomen met het volgende dramatische verloop. Op de eerste verdieping van dit huis woonde de 60-jarige J. H. V., een gepen- sionncerd beambte van de telefoon, wiens dochter gehuwd is met den 33-jarigen ha venarbeider A. J. Gerritse, die op de der de verdieping van hetzelfde huis zijn in trek heeft. Reeds lang broeide het tusschen de twee families, maar den laatsten tijd trad weinig naar buiten, dat de oude man met zijn schoonzoon in gewapenden vrede leef de. Zij ontweken elkaar zooveel mogelijk en spraken niet tot elkander, waardoor zij botsingen voorkwamen. Gisteren echter schijnt de oude veete weer losgebarsten bij een ontmoeting, die de twee mannen al of niet toevallig, dat is niet bekend -hadden, nadat de oude man naar den zolder was gegaan om daar een latje vandaan te halen. Hij schijnt toen bij zijn schoonzoon, die de huiskamer aan tafel zat in gezel schap van een kindje van nog geen twee par zijn vrouw was uit te zijn bin nengekomen. Blijkbaar heeft de oude zich teer bij dit bezoek laten gelden en na een forte woordenwisseling is V. op Gerritse aangevlogen met een scherp schoenma kersmes, waarmee hij zijn schoonzoon aan iet hoofd, aan een der schouders cn in den rug verwondde. Ha dezen onverhoedschen aanval is Gerritse de kamer uitgeloopen op den voet gevolgd door V. Er volgde een wilde jacht door verschillende vertrekken, waarbij stoelen en tafels werden omvergeworpen. Het gelukte Gerritse eindelijk de trap te bereiken en daarlangs de straat op te vluchten. Hij vervoegde zich onmiddellijk aan den politiepost in de Ferd. Bolstraat, waar hij zich liet verbinden om daarna een relaas (e doen van hetgeen zich in zijn woning had afgespeeld. Aanstonds spoedde zich een agent naar [het aangeduide adres, waar hij de grootste 'wanorde aantrof, maar waar voorloopig [geen spoor van V. te vinden was. Eindelijk op den zolder aangeland, zag hij daar het lichaam van den ouden man liggen in een grooten plas bloed dat uit een gapende hartwond was gevloeid. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De Commissaris van het bureau aan de Stadhouderskade, de heer H. J. de Jong, werd nu van het gebeurde in kennis ge leld en deze toog vervolgens op nader onderzoek uit. De echtgenoote van den doodgevonden V. had van 't geheele geval niets gemerkt bp het naar boven gaan van haar man had /.ij seen acht geslagen en van de achter volging in het bovengedeelte van het huis was geen geluid tot haar doorgedrongen. De groote vraag was nu wie den ouden an den doodelijkcn steek had toege bracht. Daar de verklaringen van Gerrit- e op alle punten bleken te kloppen en uisschcn de plaats, waar hij de trap be reikte, en den zolder, waar de oude man gevonden was, geen bloed werd aangetrof fen, werd de veronderstelling allengs aan nemelijker, dat V. zich zelf het leven heeft benomen. Hij moet in de meening ver keerd hebben, dat de verwondingen, die zijn schoonzoon had toegebracht, welke later niet ernstig gebleken zijn, do'odelijk waren, en bang voor de gevolgen de hand aan zichzelf geslagen heeft. Nader vernemen wij nog, dat bij een nader verhoor de vrouw van Vos ver klaard heeft, dat zij wel de achtervolging van haar schoonzoon heeft gezien, doch er vercler niet op kon letten, omdat de beide mannen een petroleumkachel omwierpen, waardoor een begin van brand ontstond, /-ij heeft met natte doeken het vuur ge- bluscht. De arrestant is gistermiddag laat op vrije voeten gesteld, daar gebleken is, dat hij de steken aan zijn schoonvader niet kon hebben toegebracht. Deze heeft in de [opwinding zichzelf vermoedelijk eenige steken toegebracht in de veronderstelling, dat hij zijn schoonzoon van het leven zou hebben beroofd. Toen de arrestant gister middag het politiebureau zou verlaten, vroeg hij aan de agenten assistentie, daar hij bang was, dat bij zijn thuiskomst zijn schoonvader hem weer met een mes zou opwachten. Bij die gelegenheid vernam hij de tijding van diens dood. ONGELUKKEN. Door een geit in het water gestooten. Kind van twee jaar verdronken Uit Beetsterzwaag wordt, aan het «Volk" gemeld: Onder het nabijgelegen Ikets kwam een tweejarig knaapje op 'Jammerlijke wijze om het leven. Het kind speelde op het erf in de nabijheid van een ddaar grazende geit, op den oever van len brcede, diepe ringvaart. Plotseling gaf de geit het jongetje een stoot, waar- 'ioor deze in de ringvaart stortte. De uoeder zag het toevallig, sprong te water en greep het knaapje bij den klomp, dien hot aan den voet had. Zij trok den klomp 'echter van den voet en het jongetje ver dween in de diepte. Even later werd het levenloos opgehaald. Doodgevallen. De 21-jarïgc Dnitscho dienstbode G. H. te Lonneker, is doordat de roede van een traploopcr les schoot, uitgegleden en van een hoogte van vier meter naar beneden gevallen. Met een ernstige schedelbreuk werd zij opgenomen. Later is her meisje «an de gevolgen overleden. Overreden en gedood. e Almelo was het aehtarig zoontje van -n heer A. op een disselboom van twee janeengokoppelde wagens gekhmmen. iet ventje viel cr af en werd door ae wie len van den achtersten wagen overreden. De jongen werd dood opgenomen. Motor-ongeluk. Gisterenmorgen kwam dc motorrijder J. T., door dien hij moest uitwijken voor een wagen, in de gemeente Nieuw-Amsterdam met zijn motor te slippen. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het ziekenhuis te Coevorden vervoerd. Van den dijk gereden. Woensdagmiddag is tusschen Schiplui den en Maasland de heer Katan uit Den Haag met zijn auto van den hoogen dijk gereden door het defect raken van hot stuur en in de sloot terecht gekomen. De heer K. werd door het zijporticr geslin gerd en aan hoofd' en handen verwond. De beschadigde aulo werd gelicht en naar Den Haag vervoerd. Ongeval in een mijn. In Staatsmijn Wilhelmina is Woensdag schach't 1 buiten bedrijf moeten worden gesteld, doordat een leeg kolenwagentje door de schacht naar beneden was ge stort. Het wagentje viel niet in het ge deelte, waar de kooien op en neer gaan doch in een der segmenten, ^adat de schade aan de geleidingsboomen en de balken hersteld was, kon de nachtploeg gewoon afdalen. De mijnwerkers van den middagdienst, werkzaam op de 253 meter verdieping hadden dit evenwel niet kunnen doen. De politieagent-inbrekers. De derde arrestatie te Groningen. In verband met de aanhouding van twee politieagenten te Groningen wegens diefstal is thans ook nog aangehouden dc 30-jarige agent P. T.. eveneens zeven jaren in dienst, die met beide anderen in den afgeloopen winter ook meermalen in braak heeft gepleegd in café „de Passa ge" te Helpman. T. wordt ontslagen en ter beschikking van de justitie gesteld. Na de vechtpartij te Groningen. De eerst aangehoudene blijkt onschuldig. In verband met de mishandeling, dezer dagen gepleegd aan den Zuider Binnen singel te Groningen, waarbij de 54-jarige H. II., een hersenschudding bekwam ten gevolge van een stomp, waardoor hen in li£t ziekenhuis moest worden opgenomen, kan nog worden gemeld, dat zijn toesta.nd boewei ernstig, niet meer levensgevaarlijk kan worden geacht. De aangehoudene P. werd aanvankelijk door hem als de dader aangeduid, maar bij het onderzoek kwam vast te slaan, dat deze zich reeds wegens oen ander vergrijp in handen van de poli tie bevond, toen aan H. de noodlottige stomp werd toegediend. Nader is aangehouden de 21-jarige W. R., die door verschillende getuigen als de dader is herkend. Gebleken is, dat P. in zijn dronkenschap het slachtoffer lastig gevallen heeft, en dat R. later den klap heeft gegeven, omdat H. daarvan aangifte bij de politie dreigde te doen. P. is vrijgelatenR. is ter beschikking gesteld. Ernstige fabrieksbrand te Tilburg. Aanzienlijke schade. Gisternacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in het fabrieksgebouwen- complex der N.V. Kuhn cn Adler's Tex tiel- en Handel-Maatschappij aan de Hoo- ge Dwarsstraat te Tilburg. Toen om half 5 de brandweer werd gealarmeerd, stond de raidden tusschen de fabrieksgebou wen gelegen groote opslagplaats van grondstoffen ter vervaardiging van kunst wol reeds over de geheele lengte in brand. Heb vuur vond in dc duizend vierkante meter beslaande, hoofdzakelijk uit hout opgetrokken loods, waar een groote voor raad lompen en licht brandbare stoffen was opgestapeld, gretig voedsel. Reeds drie minuten na het alarmsignaal kon de gemeentelijke brandweer het vuur aantasten. Met zeven stralen op twee mo torspuiten werden de vlammen onder leiding van den commandant, den heer Haselhorst, bestreden. Door het krachtig optreden slaagde men er in, de vuurzee beperkt te houden tot dc opslagplaats, zoodat de omliggende ge bouwen gespaard bleven cn het bedrijf zonder onderbreking kan worden voort gezet. De schade, die slechts gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, is niette min aanzienlijk, wijl de voorraad grond stoffen geheel is verloren gegaan. De vermoedelijke oorzaak wordt ge zocht in broeiing van de lompen. Branden. Te Reeuwijk is gisteren ten gevolge van het omvallen van een petroleumlamp een schuur van den tuinder P. J. Vervoerd af gebrand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door ver zekering gedekt. Op den Vogelaarpolder in den Bies- bosch onder Lage wal uwe zijn 4800 bossen riet van den rietpachter van Elzelingen door brand vernield. Onder Chaam is in dc Maaien 5 H.A. dennenbosch en heide door brand ver nield. Te Hoeven is een perceel dennen bosch en heide afgebrand. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door het werpen van een gloeiend stuk steenkool uit een passeerenden trein. Te Beverwijk is de woning van den heer J. G. aan de Groenelaan een prooi der vlammen geworden. Volgens verkla ring van den eigenaar is de brand on1> staan door het omvallen van een bus ben zine, waarvan de inhoud te dicht bij een brandende kachel geraakte. De schade wordt, door verzekering gedekt. Tc Bennekom is gistermorgen de ka pitale boerderij „Bruxvoort" van den landbouwer W. van Wolfswinkel geheel afgebrand. Ook de inboedel ging verloren, doch het vee kon worden gered. Alles was verzekerd. [nr'-itmai De veenbranden in Drente. Men meldt uit Coevorden aan de „Msb.": Nauwelijks is het veen weer eeniger- mate droog geworden of er worden van alle zijden veenbranden gemeld, welke in de venen onrust brengen onder de bevol king, die weet dat er thans, nu de wind sterk en de grond behoorlijk droog is, zeer weinig tegen een brand is te doen. Wel rukken brandspuiten aan en doen moeite het vuur te bestrijden, maar het succes is gering, omdat brandend veen zoo verraderlijk is. Men kan meenen dat men het vuur meester is en dc brand weer laten inrukken, terwijl men de vol genden morgen als de zon begint tc 'schij nen en de wind gaat aanwakkeren het vuur als het ware uit den grond ziet kruipen, om opnieuw verwoestingen aan te richten en vele dagwerken turf, droog of halfnat in asch om te zetten. Thans brandt het te Emmererfscheide- veen en te Klazienaveen, hoewel het den schijn heeft, dat men daar het vuur moester is. Men vermoedt dat de bran den in deze veenderijen zijn ontstaan door het stoken van koffievuurtjes welke bij drogend weer vooral thans, nu er nog geen uitgegraven kuilen zijn waarin men die vuurtjes kan stoken, zeer gevaarlijk zijn. Ook brandt het ernstig te Klooster haar bij Bergentheim, waar een groot deel van de Veenderij van de N.V. Erven van Rooijen in lichte laaie staat en waar het vuur dreigt nog een veel grooter ge bied te vernielen. Men vreest hier het erg ste, daar in de omgeving nogal veel turf staat, zoodat een brand, die deze turf- hoopen bereikt, niet gemakkelijk te blus- schen zal zijn. Aan de snelle uitbreiding van den brand is gisteravond wel een eind gekomen, daar de wind tegen den avond ■veel minder sterk is geworden. Meester is men het, niettegenstaande de kracht, waarmede het blusschingswerk ter hand is genomen, echter nog niet. Reeds zijn in Drente en Overijscl vele dagwerken turf verbrand en het ziet er naar uit, wanneer het droge weer aan houdt, dat nog vele een prooi der vlam men zullen worden. Eigenaardig is het, dat veenbranden in de Overijselsclie ve nen tot heden zoogoed als nooit voor kwamen. Een dokter bestolen. Toen dr. Michiels uit Terwinselen een patiënt te Spekholzerheid bezocht, stal een onbekend gebleven persoon uit den auto, die vóór de woning stond, het tasch- je des dokters, waarin zich voor 150 aan instrumenten bevond. Het faillissement der Veendammer Hypotheekbank. Men meldt ons uit Den Haag: Er doen geruchten de ronde, dat nog meerdere arrestaties in verband met het faillissement der Veendammer Hypotheek bank plaats gehad zouden hebben. Dit is echter onjuist. Wel zijn nog ver schillende personen aan een verhoor on derworpen, maar aanhoudingen hebben niet meer plaats gehad. Ook meent men in sommige kringen te weten, dat de voortvluchtige heer Lieber- man, nu hij een financieelc schikking ge troffen heeft, weer in ons land zou kun nen vertoeven. Van bevoegde zijde wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat dit onjuist is. Het bevel tot aanhouding en gevangenneming van genoemden heer is nog steeds van kracht. Een herinnering aan de ramp van Principessa Mafalda. Gasten van de badplaats Torres in Rio Grande do Sul (Brazilië) hebben in zee een reddingsboei gevonden van het Nederlandsche stoomschip Alhena, dat zich, naar men weet, zoozeer heeft on derscheiden bij het redden van schip breukelingen van de Rrincipesa Mafalda. In October van boord geworpen, is deze boei nu vele duizenden kilometers in Zui delijke richting afgedreven en bij de kust gevonden. Veiligheidstoestel voor onbewaakte overwegen. Gistermorgen zijn aan de overwegen op de lijn NuthStaatsmijn Emma proeven genomen met het verbeterde toestel Rin- gelberg-Putman. Een drietal proeven slaagde goed. Wanneer dc trein nadert, begint aan den overweg een licht te bran den en geeft een bel signalen. Namens den minister van Waterstaat was aanwezig de heer Wijnmalen, namens het comité van actie tegen de onbewaakte overwe gen de heer Oor uit Roermond. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig lot Katwijk op Maandag 26 Maart van 10 uur 30 v.m. tct 2 uur 30 n.m. wegens schie ten met geschut. Het strand is onveilig tot Wassenaarsche Slag op Dinsdag en Woensdag 27 en 2S Maart, telkens van 9 uur v.m. lo 2 uur 30 n.m. wegens het schie ten met mitrailleurs. De aandacht van het publiek wordt cr op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is, alvorens de roode vlag gen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. ONGELUKKEN. Tien kaffervrouwen en een kind verdronken Bij Douglas aan de Vaal in Zuid-Afrika heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Tien jonge Kaffervi-ouwen, waar van één een kindje op den rug had, wilden de Vaalrivier oversteken. Daar de stroom nogal sterk was, grepen zjj elkander bij de hand. Het ongeluk wilde, dat zij in een draaikolk terechtkwamen, die allen mee sleurde. Dc tien vrouwen en het kindje zijn jammerlijk verdronken en de meeste lijken zijn nog niet gevonden, «fttéS&t». Drie kinderen omgekomen. Gisteren is in een tehuis voor kinderen tc Karlsruhe door onvoorzichtigheid brand ontstaan, tengevolge waarvan drie kinde ren door den verstikkingsdood omkwamen. Vreeselijke dood. In een laagveen bij Condé-sur-Risie in Normandië is acht dagen geleden een werkman, die aan het veenbaggeren was, in den turfbodem weggezakt. Hij heeft zich niet los kunnen maken en men heeft hem niet bemerkt bij de nasporingen toen hij vermist werd. Eerst gisteren vond men den ongelukkige, die nog teekencn van leven gaf. Na hem uit zijn ontzettende positie te hebben verlost en nog levend naar het. dichtstbijzijnde hospitaal te hebben ver voerd, is de ongelukkige in den loop van den avond, na 7 dagen met den dood te hebben geworsteld, van uitputting be zweken. Hevige wind en onvoorzichtigheid eischen een slachtoffer. De sterke wind die Woensdag te Berlijn den geheelen dag- heeft gestaan heeft aan een vijftienjarig meisje uit Schönwaldo het leven gekost. Ten einde van Berlijn naar huis te gaan stapte zij in den locaal- trein. Nog voor de trein het station bin nenreed verli<zij het compartiment, en ging op het baleon staan, zonder de hek ken te sluiten. Bij een hevigen windstoot verloor het meisje het evenwicht, viel van den wagen en kwam onder de wielen terecht. Zij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer had dien dag juist op de han delsschool met goed gevolg een examen afgelegd. DE 0CEAANT0CHT VAN DE „SCHUTTEVAER". Blijkens een uit G-ravcnsond ontvan gen bericht is de „Schuttovaer" Dinsdag avond aldaar aangekomen. Alles was wel aan boord. Groote dorpsbrand in Silezië. Uit Uhyst (distr. Hoycrswerda) wordt gemeld: Gistcrmidag tegen twee uur werd het dorp Drehna bij Uhyst door een brand geteitsterd, die zich door den hevi gen storm snel uitbreidde. Twee boerde rijen werden geheel vernield, terwijl van vijf hofsteden de opstallen afbrandden. Veel vee is omgekomen; do schade is zeer groot, De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld Nog een dorpsbrand. Het Mecklenburgsche dorp Klein-Krams is gistermorgen door een grooten brand geteisterd. Tegen negen uur weren reeds tien gebouwen een prooi der vlammen ge worden. Een oude vrouw van 66 jaar kwam in de vlammen om. Tot nu toe kon de brand nog niet worden gebluscht en het is waarschijnlijk, dat hij zich nog zal uitbrei den. De brand ontstond op de boerderij van een zekeren Hagen en deelde zich door den krachtigen storm aan de belendende perceclen mede. Veel vee is verbrand. Botsing tussch-n duikboot en torpedojager. De admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche duikboot R 4, terwijl zij op peris cooplengte onder water voer, in botsing is gekomen met den torpedojager „Thruster" Naar gemeld wordt, zijn slechts de beide periscopen en een periscoophouder van do duikboot beschadigd. Sneeuwval in Noord-ltalië. In geheel Italië is het weer op een voor dezen tijd van het jaar ongewone wijze omgeslagen. Te Turijn bedraagt de tem peratuur 2 gr. C. Het gebergte in de omgeving ligt geheel onder de sneeuw. Te Padua bracht een storm uit het Noorden eerst regen en daarna sneeuwval, die den geheelen dag aanhield. Ook tc Milaan viel sneeuw, evenals te Piacenza en in de bergen van Florence. Verder naar het Zui den heeft het overal sterk geregend. De Staat beloont een kloosterzuster. De Japansche regeering heeft zuster Antonia, als dankbetuiging voor het groote sociale werk dat zij in Japan verricht heeft, een eigenaardige maar een practi- sche belooning doen 1 rekomen n.l. een doorloopend gratis bewijs van vrij vervoer op alle spoorwegtrajecten. Sedert 47 jaar werkt Zuster Antonia aan dc opvoeding van Japansche kinderen, vooral van arme meisjes, en bovendien aan alle andere werken van christelijke liefdadigheid. Te genwoordig is zij Overste van een Wees huis en een huishoudschool voor meisjes in Koba. Reeds vroeger kreeg deze flinke kloosterzuster openlijk een eervollo ver melding. Uit waardeerimg voor haar groo te werkdadigheid op sociaal en charitatief gebied, schonk een groote. vereeniging haar een jaarlijksche rente van 600 Yen. Een nieuwe schouwburg voor de Passiespelen van Oberammergau. De oude houten schouwburg van Obe rammergau, waarin de vermaarde passie spelen werden opgevoerd, zal weldra wor den afgebroken cn worden vervangen door een nieuw modern gebouw, dat in 1930, bij de eerstvolgende passiespelen, zal worden ingehuldigd. In den nieuwen schouwburg zal, net als in den ouden, plaats voor 4500 personen zijn. Naast den schouwburg zal ook nog een gebouw worden opgericht voor het bewaren van de kostumes der 700 me dewerkenden. De kosten voor schouwburg en bijgebouw worden op 300.000 Mark be raamd. Het nieuwe Beriijrs;he telefoonboek. Wat Berlijn is, ziet :ren aan zijn telefoon boek. Geen duidelijke, bewijs van dc steeds toenemende ontwikkeling van de hoofd stad van het Duitsche Rijk, dan het steeds dikker en zwaarder morden van ha#r tele foonboek. In het telefoonboek voor 192S, dat onlangs van de pers kwam, staan 25.000 namen meer dan a dot yan hot vorige jaar. Maar de directie der posterijen heeft een: extra dun papier uitgezocht en zoodoondo is het bock toch iets minder dik dan dat van verleden jaar. Het is intusschen toch een zeer lijvig boekdeel geworden! Do oplage bedroeg dit jaar 300.000. Dc eerste 250.000 waren in zes weken tijds geleverd. Een statisticus heeft uitgerekend, dat in dien alle telefoonboeken van de laatste uit gave .op elkaar worden gestapeld men een zuil zou verkrijgen, die vijftig maal zoo hoog als dc Eifcltoren zou zijn! Het telefoonboek heeft in het dagelijk- schc verkeer het nog veel grootoro cn zwaardere en bovendien dure adresboek vrijwel geheel vervangen. Een Berlijner is zelden in het bezit van een adresboek. Dat het intusschen lang niet gemakkelijk is in het telefoonboek den weg te vinden, blijkt wel hieruit, dat de namen Meyer, Müllcr, Schmidt on Schulze elk vijftig bladzijden vullen. Alleen deze vier zoo groote Berlijti- sche families bezitten zeven duizend tele foonnummers! De groote banken, die vaak slechts met een paar regels in het telefoonboek vermold staan (afgezien van de lijst hunner vele bij kantoren) hebben elk ongeveer 175 200 verschillende aansluitingen, terwijl de groote hotels zich vaak met 25 aansluitin gen tevreden stellen. Berlijn telt sinds verleden jaar meer dan een kwart milliocn tclofoon-abonné's en be kleedt thans op telefonisch gebied do vier de plaats in de wereld. Het volgt op Nieuw York, Londen en Chicago. In geheel Duitschland heeft men thans één aansluiting op 22 d 23 inwoners. Dit gunstige cijfer wordt alleen overtroffen door de Verccnigde Staten, waar het aan tal abonnó's in 1925, 1742 millioen be droeg en waar men in dit jaar gemiddeld één telefoon op zeven inwoners had. Enge land bezit slechts ongeveer half zooveel aansluitingen als Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië on Rusland samen, met hun kwart milliard inwoners, hebben min der telefoons dan Duitschland, Berlijn al leen heeft bijna twee maal zooveel telefoons als geheel Italië. INGEZONDEN MEDEDEELING. GEKLEEDE DAMESHOED ZIJDE met STROO in verschillende kleuren KINDERHÜED PRIMA STROO BREESTRAAT 143. Van m'n Boekentafel. Het Goedo-Week en Paaschweek- Officie iu I/at. Ned. tekst door Oscar Huf S. J. 3c druk. Uit gave Brepols, Turnhout. Wat men verwachten kon, is gebeurd. Het ah m bckendo en in heel ons taalge bied gebruikte Goodc-Weck-Kcrkboek van Tal er Huf was natuurlijk weer uitverkocht en derhalvp viel tegen den Lijdenstijd een nieuwe uitgave te verwachten. En wat men daarbij verwachten kon: hoo rijk en onberispelijk de vorige oplagen er ook uit zagen, de derde druk mag toch weer ver meerderd cn verbeterd hceten. De ver meerdering bestaat o.a. in de toevoeging der Kerkelijke Uurgebcden der Lijdens week, van den Gregoriaanschon Zang met noten cn vooral van do plechtigheid der H. Oliewijding, zooale deze op Wilte- Donderdag door den Bisschop geschiedt. Naast een nieuwe vertaling van het Stabat Mater trok onze aandacht do „Kruisweg voor Israël" van I'. de Jong S. J., on lang als G. G. G. No. 180 verschenen. Do verbeteringen betroffen voornamelijk de Hymnen en Psalmen. Dc eerste werden door P. Huf zelf opnieuw vertolkt, nauw keurig en welluidend; de Psalmenvertaling werd herzien door Pater J. Kroon S. J., Bijbelprofesor te Maasstricht. Kortom een keurig boekje onder elk op zicht! Het formant is niet grooter dan van een gewoon kerkboek en toch bevat 't 770 bladzijden stevig papier. Wie met godsvrucht en voldoening dc zoo zinrijke Plechtigheden der Gocde- Week wil volgen of thuis eens nalezen en dit. prachtboekje nog niet bezit, haastc zich het. te bestellen bij den boekhandel. Niemand zal er spijt van hebben. De. prijs 150 is werkelijk geving voor zulk een kunstzinnig uitgegeven boekje voor Goc- de-Week en Paasch-week. Verkrijgbaar in icderen R. K. Boekhandel. Dr. JAC. DE VREESE.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9