BUITENLAND. BINNENLAND. 19a Jeargang. VRIJDAG 23 MAART 1928 No. 5830 f p» ABONNEMEN fSPRIJS bedraeeg! bl| vooruitbetaling voor Leiden 19 cent pej week I2.S0 pel kwartaal. Bij out» Agenten 20 cent pet treek f2.60 pet kwartaal. Franco per post f2.95 pe, kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 5C et. pet kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afeonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT 1 Gewone advertentlön 3P eenl par r g 1 Voox Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele var het tarief berekend. 2 Kleine edvertenflén, van ten hoogste 80 woorden, watrfa betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en rei* huur, koop en verkoop f 0.50. w— Hill mil Dit nummer bestaat uit drie bladen. BERICHT Zij, die zich met 1 APRIL a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. V De Katholieken en de doodstraf Welk is het Katholieke standpunt in zake de doodstraf? Wij hebben op deze vraag al 'ns een antwoord gegeven en 't is niet moeielijk, dit in 't kort, zij 't dan niet volledig, hier te herhalen. Het Katholiek beginsel leert, dat de staat recht heeft om te straffen. Het Katholiek beginsel leert verder, dat de Staat dit recht ontleent aan zijn plicht, om het algemeen belang, de openbare orde te handhavenen dat dus dit recht in geen geval verder gaat, dan noodzakelijk is voor de handhaving van het algemeen belang, de openbare orde. Als wij nu vragen: mag de Staat vol gens het Katholiek beginsel misdaden met den dood straffen, dan moet het ant woord luiden: als zulks noodzakelijk is voor de volvoering van zijn hier aange geven plicht, ja anders, niet. Of het inderdaad in bepaalde gevallen, in bepaalde landen en in bepaalde tijden, noodzakelijk is, dat is geen kwestie meer van Katholiek beginsel, maar van inzicht in de feiten hierom trent kunnen dus de Katholieken onder ling van meening verschillen. De Katholieken in ons land zouden waarschijnlijk niet te vinden zijn voor de. invoering van de doodstraf in Nederland, evenmin als zij gisteren in de Tweede Ka mer zijn meegegaan met een motie van socialistische zijde, om de in Indië be staande doodstraf af te schaffen; men wil het oordeel daarover aan het bestuur in Indië zelf overlaten. Een geheel ander standpunt wordt in genomen door die Protestanten, welke zich bij deze kwestie beroepen op den Bijbel. Wat hierover gisteren „De Maasbode" schreef in een kruiskopje laten wij hier volgen „De Bijbel alléén: ziedaar het hoofdbe ginsel van het Protestantisme, dat de ge wijde schriften heeft losgemaakt van het levend leergezag en overleverde .aan ieders persoonlijken uitleg. Indien men proefondervindelijk de on- houdbaorheid van dit beginsel zou willen aantoonen, had dit werkelijk niet beter kunnen geschieden dan door het dominees debat, waarin de bespreking over de dood straf in de Tweede Kamer ontaardde. Het politiek college scheen een soort synode geworden en de predikanten van diverse pluimage gingen elkaar met Bijbelteksten te lijf. De theologen Visscher, Lingbeek, Zandt, Langman en v. d. Heide gaven ieder hun opvatting van den Bijbel als het woord Gods. De eerste was vrij ge matigd maar de anderen gingen eenvou dig theologisch en schriftuurlijk disputee- ren en terwijl de eene de teksten uit Ge nesis onderscheidde^ in Noachitische en andere geboden, verzekerde een ander weer, dat hij geen bijbelsche uitspraken als bindend aanvaardde. De Utrechtsche professor dorst bewe ren, dat er geen ding zoo gek was of er was wel een dominee die het verdedigde cn de Israëlitische heer Kleerekooper maakte de opmerking, dat de dominees, dr er het Oude Testament spraken, er lang niet zooveel van wisten als Sint Thomas van Aquino! De predikanten uit één kerkgenootschap ds. Lingbeek en ds. v. d. Heide bijvoor beeld stonden radicaal tegenover elkaar: de een gelooft aan den Bijbel als Gods Woord en de ander beschouwt dat geloof als onaannemelijk. Anderen als ds. Langman en ds. Zandt (ds. Kersten was er niet) zijn het natuurlijk al evenmin eene met elkaar, al lezen beiden denzelf den Bijbel. Een Katholiek, die de disputeerenden bezig ziet, vraagt zich af: wat denken zij zelf van de objectieve norm van hun ge loof en welk een indruk denken zij moeten zulke disputen maken op weife laars, zoekers, ni et-Christenen, ongeloo- vigen VOLKENBOND. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Rede van Litwinof. Een zwak betoog. De leider der Bussische delegatie, Lit winof, heeft dan gistermiddag geantwoord op de openhartige en scherpe rede van lord Cushendun, die den Bussen het vuur zoo na aan de schenen had gelegd, dat er voor Litwonof wel niets anders overbleef dan even openhartig te antwoorden of zich op zijpaden te begeven en de hoofdzaak te ontwijken. Hij heeft het laatste geko zen, zoo is de vrij algemeene indruk, dien men na Litwinof's redevoering heeft. Na den aanval van Cushendun was er een on miskenbare spanning in Geneefsche krin gen waar te nemen, maar het is opmerke lijk, dat daarvan thans niets meer valt waar te nemen. Een zwak betoog, zoo was de kwalifica tie, die men bij de Fransche delegatie .voor Litwinof's repliek over had, en wij mee- nen te kunnen zeggen, dat dit ook den in druk weergeeft, die in de kringen der Ne- derlandsche delegatie bestaat. Ook daar heeft men niet veel bewondering voor de argumenten, die de Rus heeft opgedischt. Hoe men er in Engelsche kringen over denkt, zal wellicht nog blijken, want or gaan geruchten, dat lord Cushendum gele genheid zal vragen om Litwonof van ant woord te dienen. Algemeen is de opvatting, dat de Rus sen door de principieele zijde van de kwes tie te ontwijken, feitelijk het pleit hebben verloren. Wat er nu met het Russische voorstel zal gebeuren, staat natuurlijk nog niet vast Als er een stemming over gehouden wordt, zal het, dat staat vast, worden verworpen, met alleen de stemmen van Rusland en Duitschland voor, en wellicht eenige ont houdingen. De mogelijkheid bestaat ook, dat een resolutie wordt aangenomen, waar in de commissie constateert, dat zij^ met belangstelling van het Russische voorstel heeft kennis genomen, en dat zij de voor stellen verwijst naar de regeeringon, die er dan op de volgende zitting haar mee- ning over kunen uiten. Verrassende mededeel in g van Clauzel. Na Litwinof voerde nog de Franschman Clauzel het woord. Deze deed daarbij de even verrassende als verblijdende mede- deeling, dat de bezwaren, die verleden jaar April een ontijdig afbreken van de zitting der voorbereidende conferentie had den veroorzaakt, thans zijn uit den weg geruim. Terwijl n.l. in het openbaar de al gemeene discussies van academischen aard over algeheele ontwapening hebben plaats gevonden, hebben de technische deskundi gen van eenige mogendheden met elkaar vertrouwelijke besprekingen gevoerd en zijn daarbij erin geslaagd, elkander heel wat tegemoet te komen met betrekking tot de punten van meeningsverschil, die in Maart en April van het vorig jaar bij de •erste lezing van het ontwerp-conventio tot bewapeningsvermindering waren aan den dag getreden. Met het oog op deze toenadering der standpunten achtte graaf Clauzel zich ge rechtigd, thans namens de Fransche regee- ring te verklaren, dat zij bereid is tot een tweede lezing van dit ontwerp-conventie van verleden jaar, binnen 'enkele maan den, althans nog zoo tijdig, dat de volken bondsvergadering van September van do uitkomst der tweede lezing zal kunnen kennis nemen. Dit beteekent dus, dat de Franschman een nieuwe zitting der ontwapeningscon ferentie in de maand Juli wenschfc. Clauzel gaf bovendien den raad, dat het volkenbondssecretarieat zou nagaan, op welke wijze de verschillende artikelen van het Russische ontwerp-conventie met vrucht bij deze tweede lezing zouden kun nen behandeld worden. Hij erkent zelfs, dat Frankrijk gaarne de Russische denkbeelden omtrent toezicht op de naleving der conventie in overwe ging zou nemen, wanneer de controle-arti kelen van het ontwerp-conventie dezer voorbereidingscommissie aan de beurt zul len komen en hij hoopte, dat op deze wijze de Russische voorstellen nog eenigen dienst aan de ontwapeningszaak zouden kunnen bewijzen. De commissie zal heden over deze denk beelden van Clauzel beraadslagen en men hoopt dat de zitting morgen zal kunnen af- loopen. Spanje terug naar Genève. De Spaansche ministerraad heeft gis teren met algemeene stemmen de an^- woord-nota van Primo de Rivera op de uit- noodiging van Spanje om weder at-ticr deel te nemen aan de werkza unhe Ion van den Volkenbond goedgeoird. Aan den voorzitter van den Volken- bondsraad zal dienovereenkomstig worden medegedeeld, dat Spanje besloten heeft weden tot den Bond toe te treen. Het ka binet verwacht, dat Spanje dezelfde posi tie zal innemen als het vroeger had. Brazilië beslist nog niet Gistgren is het antwoord van den Bra- ziliaansche-n minister van Buitenland- sche Zaken gepubliceerd op het telegram van den Volkenbondsraad, waarin eror> wordt aangedrongen, dat Brazilië in den Bond zal terugkeeren. De Braziliaansche regeering verbindt zich in dit antwoord tot niets; zij bepaalt zich ertoe, haar dank uit te spreken voor de achting, welke de Volkenbond vcor Brazilië heeft betoond. Voorts wordt te scegevon, dat Brazilië niet definitief zal antwoorden, al vorens een schrijven van het Volken- bondssecretariaat daar ontvangen is. BELGIË. De zomertijd. Vervroegde invoering. Op verzoek van de Fransche regeering heeft de Belgische regeering besloten, den zomertijd in te voeren in den nacht van 14 op 15 April, in plaats van in dien van 19 op 20 April. De Fransche regeering had tot ver vroegde inyoering besloten in verband met de verkiezingen. DUITSCHLAND. De dolkstootlegende. De parlementaire enquête- co m m i s s ie. De enquête-commissie uit den Rijksdag, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken der débêcle van 1918, heeft haar werkzaamheden beëindigd en drie moties aangenomen. Deze zijn van bizonder be lang, omdat zij met de stemmen van de Duitschnationalen en van de Duitsche Volkspartij zijn aangenomen. In deze moties wordt meegedeeld, dat de commissie tot het inzicht is gekomen, dat de débêcle veroorzaakt is door de wissel werking van verschillende oorzaken en dat men dus niet het recht heeft een bepaalde oorzaak als de eenige oorzaak te qualifi- ceeren. Daarmee is dus de z.g. dolkstoot legende officieel weerlegd. ENGELAND. Smokkelhandel in wapenen. Voor Ierse he republi keinen bestemd? De Engelsche politie is een omvang rijke smokkelhandel in wapenen op het spoor gekomen. Zij veronderstelt, dat de van het vasteland ingevoerde wapenen voor Iersche republikeinen bestemd zijn. Er moeten zich te Londen en omgeving verschillende geheime opslagplaatsen van wapenen bevinden en volgens de nieening van de politie houden zich te Londen on geveer 100 republikeinen met dezen smok kelhandel bezig. ROEMENIt. Hongaarsch-Roemeensch grens-incident. Boe re n door een patrouille beschoten. Een ernstig incident wordt van de Roe- meensch-Hongaarschc grens gemeld. Eeni ge Hongaarsche boeren waren bij de grens aan het houtsprokkelen, toen plotseling twee Roemeensche patrouilles te voorschijn kwamen, die schoten in de lucht losten. De boeren namen daarop de vlucht, achter volgd door twee Roemeensche soldaten, die hun den weg naar de Hongaarsche grens afsneden en hen daardoor dwongen, in andere richting te vluchten, waardoor twee der boeren verder op Roemeensch j gebied kwamen. Eén hunner werd neerge schoten, de andere werd eveneens gevan gengenomen, waarna beiden naar Gross- wardein werden overgebracht, waar de ge wonde spoedig overleed. De avondbladen te Boedapest maken met veel bitterheid melding van dit inci dent en dringen er op aan, dat de kwestie der verantwoordelijkheid zoo snel mogelijk zal worden behandeld en opgelost. RUSLAND. Misstanden in Sovjet-Rusland. Nog meer onthullingen over denjanboel. De Moskousche correspondent van de „Berliner Tageblatt" meldt, dat op de ver gaderingen van arbeiders gewag wordt ge maakt van ernstige misstanden bij de uit voering van industrieele werken en het be zigen van uit het buitenland afkomstige machines. Zoo werd op een mijnwerkers- vergadering to Stalingrad medegedeeld, dat b.v. in het rayon van Tsjisjakowski een electriciteitsmachine en een ketel voor een nieuwe electrische installatie moesten wor den teruggezonden, nog voordat zij gemon teerd waren geweest. In hetzelfdo rayon werden veertien schachten aangelegd, zon der dat voldoende was gebleken, dat daar ook kolen zouden worden aangetroffen. In derdaad vond men bij tien schachten geen spoor van steenkool. Soortgelijke berichten worden ook van elders gemeld. Bij een chemische fabriek viermaal heen en weer worden gezonden, voordat zij in gebruik konden worden ge nomen. De voorzitter der mijwerkersorganisa- ties, Schwarzs, verklaarde, dat wel veel critiok wordt uitgeoefend, doch dat weinig tot verbetering wordt gedaan. ZUID-AMERIKA. Opstand van Indianen in Ecuador. Volgens een draadloos bericht zijn in Ecuador ongeveer 5.000 Indianen in op stand gekomen. Plunderend en brand schattend trokken zij door het land. Op verschillende plaatsen hebben zij den oogst vernield. De regeering heeft troepen gezonden om den opstand te onderdruk ken. TWEEDE KAMER. De doodstraf jn Indië. Een echec voor Minister De Geer. De Indische doodstrafmotie van den heer Kleerekoper heeft .het, nadat er Woensdag over gediscussieerd was, giste ren moeten stellen met de stemmen van de Sociaal Democraten, de Vrijzinnig-De mocraten en den Communist. Zij werd ver worpen met 58 tegen 21 stemmen. Hierna kwam ter tafel het overschotje van het wetsontwerp betreffende de be lasting van Nederlanders in het buiten land, waarna met artikel 1 bet belangrijk ste gedeelte (de heffing van Inkomstenbe lasting, Vermogensbelasting en Verdedi gingsbelasting) op 1 Maart door de Ka mer met 50 tegen 33 stemmen naar de prullemand werd verwezen. Dit overschotje was de heffing van Suc cessiebelasting van Nederlanders in den vreemde. Daartegen was bij de behandeling van het oorspronkelijke ontwerp niet zoo in het bijzonder geageerd. En daarom meen de Minister de Geer, dat hij althans de successiebelasting nog wel zou kunnen binnenhalen en kwam Z.Exc. met een ge wijzigd wetsontwerp je, waarin het over schotje was verwerkt en dat nu was een wetsontwerp tot vaststelling van „bepa lingen betreffende de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Ne derlanders, die niet zijn in gezetenen des Rijks." Toch wéér heeft Minister De Geer een mislukking te boeken gehad. Het wetsont werp werd verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Alleen de partij der S.D.A.P. wa#s cr.. in haar geheel voor. De Minister heeft andermaal schorsing der beraadsla ging gevraagd. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Een wetsontwerp. Ingediend is een Wetsontwerp tot wij ziging van de Kieswet, do Provinciale Wet en de gemeentewet. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de uitoefening van het stem recht bij volmacht. De in het wetsontwerp voorgedragen re geling is de vrucht van overleg met het Centraal Stembureau. Zij sluit in vele op zichten aan bij de Engelsche regeling. Het ontwerp stelt de mogelijkheid, het stem recht bij volmacht uit te oefenen, open voor ieder wiens beroep of werkzaamhe den meebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente, cp welker kiezerslijst hij voor komt, mits deze afwezigheid, indien hij i ?edurendo het tijdvak of de tijdvakken Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Litwinofs rede in de voorbereidende ontwapeningscommissie maakt een zwak ken indruk. Spanje weer teruggekeerd tot den Vol kenbond. Een smokkelhandel in wapen» ontdekt in Engeland. BINNENLAND. De Tweede Kamer verwierp art. 2 vart het wetsontwerp betreffende belasting van nalatenschappen en schenkingen van uitwo nende Nederlanders. De beraadslagingen op verzoek van den minister geschorst. (lste blad). Ingediend, is een wetsontwerp tot wijzi ging van Kieswet, Provinciale Wet en Ge meentewet, o.m. betreffende de uitoefening van het stemrecht bij volmacht (lste blad). Bij een familietwist te Amsterdam heeft een 60-jarige man zijn schoonzoon verwon dingen toegebracht e.n daarna zichzelf van het leven beroofd. (Gem. Berichten, 2do blad). Fabrieksbrand te Tilburg; voor eenige honderdduizenden guldens schade (Gem. Berichten, 2de blad). Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: het vertrek van de „Schuttevaer"; de heer J. Stamperius; mevr. v. d. Horst—v. d. Lugt Melsertf; de proefvlucht van Nobile; een demonstratie van autobussen te Leeu warden; om den Bristol Cup; Prins Hen drik in het Stadion. waarin'aldus werkzaam is, een of meer malen in die gemeente terugkomt, als re gel telkens langer dan drie dagen duurt. Over de vraag of iemand al dan niet onder de wettelijke definitie valt zullen dezclfdo autoriteiten te beslissen krijgen, dio thans oordeelen over de twistpunten die bij de vaststelling van de kiezerslijst kunnen rijzen. De kiezers moet voor 1 Jan. aan het ge meentebestuur verzoeken om als bevoegd, bij volmacht te stemmen op de kiezerslijst te worden vermeld. Staat aldus vast, wie bevoegd zijn bij volmacht te stemmen, daarnevens zal de kiezer, dio ziet aan komen, dat hij inderdaad op den stem mingsdag afwezig zal zijn en dus van de hem gegeven bevoegdheid gebruik wil ma ken, tot uiterlijk een week na de candi- daatstelling in persoon mededeeling daar van moeten doen ter secretarie met aan wijzing van zijn gemachtigde. Alleen een kiezer mag als regel slechts als gevolmach tigde worden aangewezen; hij kan als re gel slechts als gevolmachtigde voor één persoon optreden; voor twee personen evenwel indien deze zijn huisgenootcn zijn. Het verbod voor meer dan één per soon, tegelijk als gemachtigde op te tre den, zal volgens de Memorie van Toelich ting het gevaar voor misbruiken beper ken. De voorgestelde regeling zal uniform gelden voor de verkiezingen van de Twee de Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Bovendien geeft het wetsontwerp een aanvulling van de regeling der plaatsver vulling, ter wegneming van een hiaat, waarop de heer Van den Heuvel bij de behandeling van hoofdstuk V der Staat3- bogrooting voor 1926 hoeft geftvozen. Koninklijke besluiten. Notariaat. Bij Kon. besl. is aan G. Vrijburg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Zijpe. Post en Te leg raaf. Bij Kon. besl. is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Oude-Tonge, J. de Groote op zijn verzoek, eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven en be noemd tot commies der posterijen en tele grafie. Dr. Schaepmanfonds. Een b ij drag e van Mgr. P. Hopmans. Het Centraal-comité tot het stichten van het Dr. Schaepmanfonds mocht van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, ten behoeve van dat fonds een bedrag van 500 ontvangen. Uit de baksteen-industrie. Uitsluiting op 2 April. De verbonden Waalsteenfabrikanten '•ebben Dinsdag opnieuw vergaderd over liet hangende geschil met de arbcidersor-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1