KERKNIEUWS. Rechtzaken. Faillissementen. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek Land en Tuinbouw SPORT. Letteren en Kunst Vragenbus. -De Missie op Trinidad. f~Men schrijft ons: lwZaterdag 24 Maart zal de Eerw. frater 7 >m Maurus Maingot Trinidad (B. W. de H. Priesterwijding ontvangen. Hij is de tweede inlander van het eiland rinidad (B W. I.), die aldaar in de Orde !er Benedictijnen getreden is en tot Pries- or gewijd wordt. 1 Dit is nog maar een begin. Hopen we an God's goedheid, dat het aantal roe iingen op 't eiland Trinidad (B. W. I.) neer en meer moge toenemen. Dure Nieuwjaarskaartjes. Mejuffrouw A. M. B. te Achthoven, 58 jaren oud, had ter gelegenheid van Nieuw jaar vier visitekaartjes per enveloppe ver zonden naar kennissen en op het couvert gebruikte postzegels van twee cent ge plakt. Daarvoor stond zij voor de Utrecht- sche Rechtbank terecht en erkende haar misdrijf volledig. Het O. M. beweerde inlichtingen te hebben gekregen waaruit bleek, dat het hier niet zoo zeer onnoozelheid dan wel gierigheid geweest was. Het eischte daar om tachtig gulden boete, subsidair veertig dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Opgeheven: (wegens gebrek aan ac tief): J. Gans, Bodegraven. LISSE. Bloembollencultuur. De afd. Lisse van de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur vergaderde Woensdagavond onder voor zitterschap van den heer C. J. Grulle- mans. In verband met de mededceling van het H. B., dat aan Z.E. Minister Kan het oerelidmaatschap zal worden aangeboden, werd besloten den Minister uit te noodi- gen in het voorjaar een bezoek aan Lisse te brengen. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief kwam ter sprake het houden van een tweeden beursdag. Daartoe bleek geen mogelijkheid te zijn. In het drukke seizoen zijn de inkoopers alle dagen bezet door veiling-bezoek. Uit het verslag der betreffende commissie bleek, dat de bloe mententoonstelling een nadeelig saldo had opgeleverd van ƒ300. Met alg. st. werd besloten een bloemententoonstelling te houden ter gelegenheid van het gouden jubileum, in het voorjaar tusschen 9 en 17 Februari. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van den heer M. Beelen, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer Jac. Th. de Vromen. Na breedvoerige bespre king werd besloten aan het hoofdbestuur voor het Eigen Gebouw een geschenk aan te bieden tot een maximum bedrag van 300, en dat het bestuur daarvoor zal aanschaffen een gedenkraam in het eigen gebouw. Aan het gasbedrijf zal een ver zoek gericht worden, een speciaal tarief voor de warmwaterbehandeling van nar cissen in te voeren. Hierna sluiting. ROELOFARENDSVEEN. Wit-Gele Kruis. Woensdagavond had in de Pancratiuszaal alhier de algemeene jaarvergadering plaats van de R. K. Ver- ceniging het WikGele Kruis. De voorz., de heer de Koning, opende met een kort openingswoord. Hierna bracht dc heer van Akkeren een keurig verzorgd jaarverslag ter tafel, waaruit bleek dat het jaar 1927 voor de vereeniging een jaar is gew-eest van groote finantieele zorgen. De uitga ven voor Sanatoria's en het verstrekken van levensmiddelen aan behoeftige T. B. C.-lijders hebben groote sommen wegge sleept, zoodat het T. B. C.-fonds zonder geld zit. De slechte uitkomsten in tuin derij en het niet tijdig ontvangen van de vergunning tot het houden van een loterij waren oorzaak dat de tentoonstelling op tuinbouwgebied verleden jaar niet is. door gegaan. Het bestuur hoopt echter dit jaar wel in zijn pogingen te zullen slagen, want de Kon. goedkeuring op het houden van een loterij is verkregen en de loten zijn reeds gedrukt. In het afgeloopen jaar kreeg de vereeniging do beschikking over een wijkgebouw, waarin de hoogtezon en het materiaal ondergebracht konden wor den, zoodat thans alles bijeen is, hetgeen het werken van de zuster zeer vergemak kelijkt. 30 huisgezinnen stonden onder toe zicht van de zuster, 11 lijders werden met de hoogtezon behandeld en het aantal af gelegde bezoeken door de zuster afge legd bedroeg 1123. Aan het einde van het jaarverslag bracht de secr. een woord van dank aan de dames Versteeg en Sinnige voor de wijze waarop zij hun taak vervul len, daarbij den wensch uitsprekende dat 1928 een in alle opzichten gunstig jaar voor de vereeniging mogo zijn. De penningm. bracht vervolgens verslag uit van de financiën. De ontvangsten heb ben bedragen 5438.94 en do uitgaven ƒ5663.31, zoodat einde 1927 sloot met een tekort van 224.37. De heer Holscher bracht gunstig ver slag uit van de door hem en den heer v. d. Meer ten huize van den penningm. on derzochte rekening. De voorz. dankte de hecren voor hun verricht werk. De begrooting werd onveranderd vast gesteld sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 5457.onder op merking van don voorz., dat nog voor 300 dekking moet worden gezocht, om de noodzakelijke uitgaven te bestrijden. De rekening van het T. B. C.-fonds sloot met saldo ad ƒ85.12, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar aan de T. B. C.-bestrijding was uitgegeven een bedrag ad 1563.36. De heereo Wagenaar en van Harteveld, die periodiek moesten altreden, werden bij acclamatie herkozen. Door den voorz. wer den nog eenige mededeelingen gedaan aangaande de te houden tentoonstelling in 1928. De heer Holscher zou gaarne zien dat aan deze zaak in het belang dèr fi nanciën van de vereeniging de noodige aandacht zal worden geschonken, opdat in ieder geval do tentoonstelling dit jaar zal kunnen doorgaan. Do voorz. zegde zijn volle medewerking toe. Nog voor Paschen zal een vergadering met de commissie worden gehouden. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. Arbeidsbeurs. Op 20 Maart 1928 ston den bij de Arbeidsbeurs alhier als werk zoekenden ingeschreven 2 betonwerkers, 1 leerling electricien, 1 grondwerker, 5 losse arbeiders, 2 oppeidieden, 3 sigarenmakers en 1 timmerman. Aanrijding. De heer de G. werd gis teravond, toen hij per fiets in de Wilhel- minastraat reed, door een auto aangere den, met het gevolg, dat hij over het trot toir werd geslingerd en het rijwiel aan de overzijdo der straat in de sloot terecht kwam. De aangeredene, die over pijn in de zijde klaagde, werd met een auto naar huis gebracht. BOSKOOP. Even te vroeg. Woensdagmorgen is een der Zuidwijksche bruggetjes wègge- zakt, toen de wielrijder de B. zich erop bevond. Het geval liep goed af. Echter is het een poosje te vroeg gebeurd, want a.s. zomer zal ook deze weg een geheele ver andering ondergaan. NIEUWKOOP. Geboren: Gerrit z. v. A. Fokker en M. M. van Beek. Marinus z. v. H. Ha merslag en J. B. Serné. O v e r le d e nHermanus van Bemme- len, wedn. can M. Eckhardt, 78 j. Petro- nella Rijnbeek wed. van P. van Wijngaar den 83 j. Adriaixus Wilhelmus van Leeuwen, 59 j. M. G. J. Heeman, 20 d. W. J. Bos, echtgen. van J. Pieterse, 33 j. (overl. te Leiden). Petrus van den Helder, wedn. van G. Banning, 76 j. Verlof. Door W. Voorn is aan B. en W. dezer gemeente verlof gevraagd voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drank in het perceel, wijk A. no. 33. WOERDEN. Pater Mulder O.F.M. Do weleerw. pa ter Heribertus Mulder in het Francisca nerklooster alhier, herdacht Donderdag den dag waarop hij voor 25 jaren de H. Wijding ontving. Bijzondere feestelijkhe den hadden niet plaats. Pluimveetentoonstelling. Door de Woerdensche Pluimvee- en Konijnenfok- kersvereen. Nut en Sport is wederom een tentoonstelling georganiseerd, welke op 6, 7 en 9 April in het gebouw Zomerlust zal worden gehóuden. De tentoonstelling, waarvoor in totaal 175 prijzen zijn be schikbaar gesteld, is opengesteld voor luimvee, Konijnen, Sier- en Postduiven. Personalia. De heer Schoonenberg, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, is benoemd to onderwijzer aan de missieschool te Bandoeng. Een Coöperatieve Bloembollenveiling te Hillegom. Te Hillegom heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren O. Car- lier, J. M. Goemans, G. H. Hermans, John B. Meskers, B. Rijn veld, W. H. Euigrok, C. J. B. van der Schoot, R. Veldhuijzen van Zanten en J. Wiedemeijer Jr., dat zich ten doel stelt plannen te ontwerpen tot oprichting van een Coöperatieve Bloem bollenveiling. Er wordt met grooten spoed gewerkt, ten einde nog dezen zomer met de veilingen te beginnen. Daar Hillegom en omstreken een zeer groot aantal kwee kers en exporteurs telt, meent het comité dat het slagen van een dergelijke instel ling verzekerd is. Financiën en Oeconomie. BUITENLAND. Bankiersconferentie te New-York. Momenteel is te New York een confe rentie bijeen van de presidenten van de Banque de France, de Bank of England en de Federal Reserve Bank van New York Doel van deze besprekingen is in de ere- ste plaats de verstrekking van een nieuw crediet van 50 millioen aan de Banque de France, en wel op een wijze, dat de internationale geldmarkt zoo min mogelijk wordt verstoord. Naar uit New York wordt gemeld, is echter nog geen definitief resultaat ver kregen. De onderhandelingen over de stabilisatie leening voor Roemenië, groot 60 millioen, die eveneens op de agenda staan, zijn uit gesteld, daar dc bankiers een garantie van den Volkenbond verlangen. VOETBAL. Olympisch elftal—Zuid-Holl. combinatie. Gelijk geinelu wordt Zondag op het R. B.S.-terrein te 's-Gravenhage een wed strijd gespeeld tusschen eon ploeg, waarin de kern van het „tweede" Olympisch elf tal is ondergebracht dè samenstelling gaven wo reeds en een Zuid-Holandsche combinatie. Deze laatste bestaat volgens de „Sportier." i"'l :Mar?,ng (H.V.V.): Wam- steker (H.F.O.) Denis (n.B.S.), Biorcns (D.F.C.), van Twist (D.F.C.), de Joog (Spar ta), van Dam (D.F.C.), Ruisch (D.F.C.), Goslings (A.S.C.), Dingt (D.F.C.) en van Nellen (D.H.C.). - rg Uk LAWNTENNIS. Om de Lawtennis Davis Cup. I e r 1 a n dN ederland. Naar uit Dublin wordt gemeld, zal de tenniswedstrijd voor de eerste ronde van het Davis Cup-tournooi tusschen Neder land en Ierland in Dublin plaats vinden, en wel op 10, 11 en 12 Mei a.s. Deze data verschillen dus juist een week met die, welke aanvankelijk door de Davis Cup Commissie werden vastgesteld. Zoowel de goedkeuring van dit lichaam als die van Ierschen Lawn Tennis Bond werden er echter reeds voor verkregen. «Tel." SCHAKEN. Dr. M. Euwe—Bogoljubow. DR. MAX EUWE. Gedurende de Paascbvacantie zal de Nederlandsche schaakkampioen dr. Max Euwe een match van tien partijen spelen met den Russischcn grootmeester Bogolju bow. Er worden 10 partijen gespeeld, waar van 5 in het clublokaal van het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenotoschap (Hotel „De Roode Leeuw") 2 in het clublokaal (gebouw „Concordia"); 2 in het clublokaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage, en 1 in het clublokaal van de Scheveningsche Schaaksocieteit. („Villa des Roses)), Sche- veningen). De eerste partij wordt Woensdag 4 April a.s des avonds van 7 tot 12 ur ge speeld in het clublokaal van het V.A.S., „De Roode Leeuw" te Amsterdam. Belang stellenden hebben vrijen toegang. R0EIEN- Wereldkampioenschap skif. Er is een goede kans, aldus lezen we in de „N. R. Crt.", dat we dit jaar nog ecu wedstrijd om het wereldkampioenschap van de skif krijgen. Majoor Goodsell, die eenigen tijd geleden den titel tegen Bar ry verloor, heeft zich bereid verklaard in Engeland te komen om tegen Barry uit to komen. De moeilijkheid voor Barry is evenwel, dak hij .niet over voldoende geld beschikt om de voorbereiding voor een wedstrijd te bekostigen. Hij heeft op het oogenblik zelfs geen eigen boot en geen geld om een nieuwe boot te koopen. Bovendien is er een verzoek gekomen van den Australischen skiffeur Alf Burns voor een wedstrijd tegen Barry in Austra lië op de Paranlatta. Ook hieraan zijn eenige geldelijke moeilijkheden voor Bar ry verbonden, doch die zijn minder groot dan bij een wedstrijd in Engeland. Veel belangstelling om Barry te steunen, blijkt er in Engeland niet te bestaan. Dat is wel merkwaardig, daar het hier juist gaat om een der weinige wereldkampioen schappen, welke Engeland op het oc m- blik nog bezit. OLYMPISCHE SPELEN 1928 AMSTERDAM. De voorverkoop voor het Voetbaltournooi. Overeenkomstig de verwachting is de belangstelling voor het voetbaltournooi zeer groot. Het aantal aangevraagde abonnementen overtreft zelft de. verwachtingen. Reeds zijn de plaatsen van de loges der eore- tribune uitverkocht. De roeiwedstrijden. Het Comité 1928 bericht ons, dat in principe met het Bestuur van den Ne- derlandschen Roeibond overeenstemming is bereikt omtrent de vraag, wie het plan voor de inrichting van het wedstrijd terrein te Sloten zal uitvoeren. Zooals men weet, eischte het bestuur van den Roeibond voor zich het recht op die uit voering ter hand te nemen, terwijl het Comité 1928 zich op het standpunt plaat ste, dat die uitvoering tot de taak van dat Comité behoorde, en van oordeel was, dat het in verband met zijne ver antwoordelijkheid daarvoor en met zijne aansprakelijkheid voor de kosten daar van, die uitvoering niet aan anderen mocht overlaten. Door het Roeibondsbestuur werd hier over aan het Comité 1928 een brief ge richt, welke in enkele bladen werd afge drukt en waarin dat bestuur zich, behalve over bovenstaand standpunt van het Co mité, ook gegriefd toonde over de van de zijde van het Comité ondervonden be handeling, daar dit, naar de meening vin het Roeibondsbestuur, het door dit Bestuur samengestelde plan zonder deug delijk onderzoek terzijde zou gelegd heb ben. Het Comité 1928 heeft hierop geant woord, dat van een zonder deugdelijk on derzoek terzijde leggen van bedoeld plan geen sprake is geweest, doch in tegen deel dit plan en do bijbehoorende begroo ting het onderwerp hebben uitgemaakt van ampel onderzoek en mcordere be sprekingen, terwijl zoowel mondeling als schriftelijk door het Comité zijn ingeno menheid met dit plan aan het Roei bondsbestuur is kenbaar gemaakt. Het plan was geenszins ter zijde gelegd, doch liet Comité had medegedeeld zich in het algemeen met dat plan te kunnen ver eenig m en daartegen slechts het bezwaar te hebben, dat het te duur was. In ge- icn overleg met het Roeibondsbestuur .is daarop reeds de in het schrijven van >iat bestuur genoemde wijziging aange bracht, waardoor een bezuiniging van on- gevee r 23.000 bereikt werd, terwijl om trent het nog bestaande verschil tusschen het eindcijfer der begrooting van het Roeibondsbestuur en het beschikbare be drag ongetwijfeld gemeenschappelijk een oplossing te vinden zou zijn geweest. Het Comité wees er in dat antwoord verder op, dat het punt in geschil dan ook niet was de vaststelling van het plan, maar de vraag, wie dat plan zou uitvoe ren, welke vraag, naar het oordeel van het Comité, aan de hand van het Alge meen Reglement voor de Olympische Spelen niet anders beantwoord kon wor den, dan in den boven aangegeven zin, dat die uitvoering bij het Comité 1928 be rust, welk Comité bovendien voor die uit voering verantwoordelijk en de kosten daarvan heeft te dragen. Het Comité liet daarop volgen, dat het bij zijne taak om alle voorbereidingen voor de Olympische Spelen te treffen, re kening moet houden met de speciale eischen van iedere Sport en de bijzondere wenschen der Bonden, zoodat het die taak niet kan uitvoeren zonder de medewer king dier Bonden. In dit verband legde het Comité er den nadruk op, dat de Nederlandsche Roei bond gemeend heeft geen gegevens voor de inrichting van den roeibaan aan het Comité 1928 te moeten verstrekken, niet tegenstaande gedurende pl.m. 3 maanden herhaaldelijk daarom was verzocht, doch zelfstandig een geheel afgewerkt plan te moeten maken, terwijl uit het schrijven van het Roeibondsbestuur moest wor den opgemaakt, dat wanneer het Comi té bij zijn standpunt bleef en dus de uit voering niet aan het Roeibondsbestuur overliet, van de zijde van dat bestuur geenerlei medewerking te verwachten was. Waar na samenwerking tusschen het Comité 1928 en den betrokken Bond wen- schelijk is, is het Comité van oordeel, dat het algemeen belang der Spelen meer gediend zal zijn, wanneer het aan het verlangen van den Roeibondsbestuur toe geeft en dus aan den Roeibond de uitvoe ring opdraagt, waarbij het Comité zijner zijds dan aan dien Bond alle medewer king toezegt. Het geeft daarbij een rege ling aan, waarbij de uitvoering van het plan, nadat eerst in verband met de nood zakelijk nog aan te brengen bezuinigin gen overeenstemming over de begrootin gen zal zijn verkregen, onder de noodige waarborgen voor de juiste, volledige uit voering en voor de daaraan voor het Co mité verbonden financieele aansprake lijkheid, aan den Roeibond wordt opge dragen, terwijl ter bevordering van het contact tusschen dien Bond en het Comi té en om voor het Comité toezicht op den gang van zaken mogelijk te maken, tijdens de werkzaamheden een lid van dit Comi té zitting zal nemen in de door het Roei bondsbestuur ingestelde Commissie wan voorbereiding. Het bestuur van den Neder!nndor.T.ön Roeibond heeft thans aan het Comité '28 bericht, zich in principe met de voorge slagen regeling te kunnen vereenigen, zoodat verwacht mag worden, dat het ge rezen conflict hiermede geëindigd is en dat de inrichting van het wedstrijdter rein voor de Obmpische roeiwedstrijden verder in der minne haar beslag zal krij gen. „DE EENIGE STAD WAAR HET NOG GOED LEVEN WAS." De Katholieke geest. 20 Maart wae het honderd jaar geleden dat Ibseri werd geboren. Hij werd een der „Europeesche den kers" en was een der groote schrijvers. Een geweldigen invloed heeft hij uitgeoefend vooral in de niet-christelijke wereld maal ais denker is zijn invloed al weer lang ver bleekt. Als schrijver echter duurt zijn roem die echter in de christelijke en met name in de Katholieke levensbeschouwing onder veel voorbehoud wordt beoordeeld. Groot, werkelijk groot wat zijn gaven betreft, is zijn werk toch niet der menschheid een blij vende zegen. Op de Katholieken intusschen heeft hij weinig invloed gehad zijn werk was niet van het gehalte dat de Katholieke kern kon doorstaan. In sommige bladen wordt zijn geboorte dag in breede artikelen herdacht, al is zijn naam voor het huidig geslacht al aan het verbleeken, op den achtergrond van den tijd. Het weet weinig van Ibsen af mis schien nauwelijks dat het hem tot op zijn mannelijken leeftijd zoo slecht ging in Noorwegen, dat hij het in Noorwegen niet meer kon houden. Hij verlangde naar het Zuiden en kon in 1864 met vrouw en kind, geholpen door een kleine bijdrage van den staat, naar Rome vertrekken. Rome, Rome, in de laatste jaren van den Pauselijken staat. Men herinnere zich even, hoe de liberale pers steeds heeft afgegeven op dat Rome onder wereldlijk bestuur van den Paus. Het trof ons daarom in het liberale Va derland, die heerlijkheid in bijna geestdrif tige bewoordingen beschreven te vinden, juist naar aanleiding van Ibsen's vrijwilli ge ballingschap. „Ook hij in Arcadia. 1 „Al de poëzie eu kleurenrijkdom van een insluimer enden zomerdag, al de charme van het lieve spel op dc vijf snaren, die onze gespannen zinnen zijn; al do groot heid ook van koene gedachten, maar vooral toch de beminnelijkheid van een leven, dat uit zonneschijn en liefde, uit goeden wijn en vriendelijke droomerij is saamgeweven, dit was de stemming van het oude Rome in de laatste jaren der pauselijke heerschappij. O, er was veel, waaraan een „modern" mensch zich ergeren moest, maar er was ook zoo veel, waaraan de mensch van alle tijden zich graag overgeeft. Ranke, de ijverige vorscher, de historicus van j.ooveel groot heid en verval heeft aan het volksleven van Rome in dien tijd eenige ontroerend- poëtischo bladzijden gewijd. Nergens is de romantiek wel zoo romantisch geweest als juist daar. Ook dc strenge dichter uit het Noorden vond er het zuidelijk geluk. Als in 1871 het Italiaan? che leger zich meester luuakfc san de stad, sclnijifc hij aan G. LEVENSWIJSHEID. Als de voorbijgang der schaduw is ze tijd, en na ons einde is er geen ter keeren, omdat het verzegeld is en j mand terugkeert. Boek der Wijsheid. Wij moeten zoowel onze uitwend werken als onze inwendige gedachten begeerten regelen en onderzoeken: 't een en 't ander helpt om te vordei in het goede. De onbeduidende menschen zijn met zichzelf ingenomen, de voortrel lijke zijn wantrouwend, de lasteraars i laf, de goeden angstig zoo wordt allei evenwicht, gehouden, ieder wil een gel zijn of het voor zichzelf schijnen. Adel van geboorte, vriendschap grooten en volksgunst zijn dingen, diej', in ons zijn, maar in onze voorvadere0 in de achting van anderen. H. Franciscus v. Sak Arbeid is een zegen. Brandes: Zij hebben ons Rome ontnoi aan ons menschen, om het over te leve aan de fabrikanten der politick. Waar n ten wij nu heen vluchten? Rome was eenige plaats waar het nog goed leven in Europa, de eenige stad, waar men echte vrijheid had en niet onderdrukt v door de zoogenaamde publieke vrijhede In Rome ontstaan de twee grootste wel meest blijvende dramatische dicht* ken van Ibsen: Brand en Peer Gynfc. In heerlijke stad, onder de zuidelijke zon y keert al zijn haat over de benepenheid t zijn land, al zijn ergernis over de onc'- den vernederingen, al zijn smart over houding der Noren, die in '64 het Deenst broedervolk niet steunen, in heldere poëz Vooral in Peer Gynt, dat tot op zeki hoogte als een zelfironiseering mag I schouwd worden, mag men het blijde t ken zien der volledige bevrijding. Er is ze veel geschreven over de wijsgeerige bet kenis van dit werk. In 's dichters leven I teekent dat veel, in de eerste plaats vreugde om de verlossing uit enge bekle mingen. Italië beeft het ijs der Noorse jeugdervaringen in den veertigjarige smelten gebracht. Hij kan nu weer n liefde aan zijn land denken; de ironie zonder bitterheid." Welk een lof op het leven in Rome gen het einde der Pauselijke heerschappi Maar zoo voegt de „N. Tilb. Crt." hi bij r de verklaring dier heerlijkheid, i waarlijk niet alleen aan zonneschijn, lief en goeden wijn is toe te schrijven, gei nóch het Vaderland, nóch Ibsen zelf. Wie buiten het Katholicisme staat, ge er zich niet zoo gemakkelijk en ook ni zoo graag rekenschap van, dat wat blijheid der Zuidelijke wel te versta de Katholieke volken, want de ande hebben ook die blijheid niet, al is er i en liefd© en "wijn baar oorsprong ei in de Katholieke levensbeschouwing, s menschen blik over alle miserie he'. vertrouwend naar den blijden hemel trekt Dat zien anderen niet zoo duidelijk, ondervinden zij het verschil van leveiJ sfeer Vel degelijk en bewust. Zij weten soms geen verklaring van waarom het beta en blijder en fijner is in het Zuiden, niet» genstaande alle Noordelijke degelijkheid en als zij verklaringen geven, tasten a dikwijls niet ver genoeg door. Wetenschappel. Berichte; Verbeterde serumtherapïe. Nieuwe methode in het Instituut Pasteur. Men heeft sinds de ontdekking van 1 ring, dat diphthevie bij den mensch 1 genezen worden door inspuiting van bloem-serum van een paard, dat lanj tijd met. diphteriegif was behandeld, s( gemaakt, die moesten dienen ter bekani ling van zeer verschillende infectïeziekfc Het gebruik van zulke sera werd een nïg belemmerd door het feit, dat men m het tegengif (het anti-toxine) ook tegel? het eiwit van het paardenserum moei inspuiten, hetgeen bij sommige mensche onaangename bijverschijnselen verwekt! In den laatsten tijd was men erin geslaag om zoogenaamd eiwitarme sera te vs vaardigen, die maar weinig vreemd ei* naast veel antitoxino bevatten. Zulke sei worden tegenwoordig ook door het onde leiding van prof. Aldershoff staande Rijk serologisch Instituut vervaardigd. In ht Institut Pasteur te Parijs heeft men er nieuwe methode gevonden om zulke ser te bereiden, die volgens mededeeling v» den ontdekker Bamo^ nog veel mind* eiwit bevatten dan de tot dusverre beretf sera. Worden de berichten, die over i toepassing van deze sera zijn verschene bevestigd, dan zou er inderdaad een h langrijke vooruitgang in de serumtherap zijn te boeken. „Hbli Vraag: Mijn dienstbode heeft m kind af aan bij een tante als pleegt-! gewoond. Ze is in betrekking gegaan 1 dagmeisje en droeg haar volle loon i haar stiefmoeder af, ze kreeg enkel zakgeld per week. In de loop van het' rig jaar is zij onder behandeling var1® dokter geweest, waarvoor zij nu door l*7 stiefmoeder de rekening kreeg gestut' Zij is einde 1927 met oneenigheid bij stiefmoeder weggegaan en hier in betrek-I king gekomen. Zoudt u mij kunnen inli^' ten wie deze doktersrekening wettel? moet betalen? Antwoord: Als die stiefmoeder dö dokter opdracht heeft gegeven, is zij &®1' sprakelijk. U zijt niet aansprakelijk, dat dit meisje eerst later bij u in betrek king is gekomen, J

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10