LUCHTVAART. DE GRUWELEN DER BOLSJEWISTEN tfreuwi^fianden Uit de Omgeving. ant), gen, dat hij het koppel WambstLasquehay ongehinderd de verloren ronden zou laten inhalen. Het ging er hier n.l. om, het merk „Semper" te laten winen, voor welke firma zoowel Ehmer— Kroschel als VVamst Lacquehay uitkwamen terwijl van Kem pen— Richli en RiegerTietz de „Mifa' vertegenwoordigden. Onze landgenoot wenschte niet op Rütt's aanbieding in te gaan, waarna laatstge noemde besloot het Mifa-koppel op onvgel matige wijze te benadeolen. Hierdoor wordt het niet toekennen van een ronde, welke Van Kempen den laatsten avond ge wonnen had, verklaard. Ook hadden Münzner en Viel, de helpers der Semper-konpels, Van Kempen ten slotte tot 9000 Mark geboden om genoemde koppels te laten winnen, waarop v. Kem pen antwoordde, dat hij der strijd op regel matige wijze wenschte uit te rijden. Zelfs beden ze den helper der Hollanders. Tor sin 500 Mark indien deze Van Kempen zou kunnen overreden om op het plan in te gaan. Op allerlei manieren werden Van Kem pen en Richli op de baan gehinderd. De botsing tusschen Demeey en onzen land- genort r as er o.m. het gevolg van. Ehmer, Kroschel, Rieger, Tictz en hun helpers wenschten toen een contract met het Hollandsch-Zwitser6che koppel te slui ten, waai bij ze zich verplichtten den strijd regelmatig uit te rijden. Daardoor wensch- j echter een belooning, te weten Ehmer—Kroschel van 1200 Mark en Rie- gorTietz van 1000 Mark, op welk aanbod Tan Kempen en Richli ingingen. Voordien iad onze landgenoot een „B.-Z. am Mittag" premie van 200 Mark aan EhmerKroschel afgestaan daar hij van te vo- wist, dat hij toch geen kracht meer had, om deze te winnen. Ook is door hem een aanbod van 4000 Mark geaccep teerd, welke som EhmirKroschel hem zouden betalen, indien zij zouden winnen. Hiermede hoopte Van Kempen de combine gebroken te hebben, zoodat hij daarvan verder geen hinder meer zou ondervinden. Eenige dezer contracten waren in mijn bezit, aldus Blekeir.o'en, en toen ik op een gegeven oogenblik bij Walter Rütt werd ge roepen greep hij mij plotse'ing vast-, s'oot de deur achter zich en terwijl hij mij vast hield ontfutselden z'n helpers mij alle pa pieren, die ik bij mij droeg en dus ook con tracten. Tegen Rütt zal ik hiervan bij de Duitsche rechtbank een klacht indienen. Een Zesdaagsche kan alleen maar gewon Inen worden, indien men door de renners daarin gesteund wordt. In Amerika maakt Chapman uit wie er wint, in Europa ma ken de renners onderling een combine: dit bet eenige verschil. Zoo heeft Van Kemren getracht de com bine te breken, doch Rütt was sterker Jan de renners en bet is hem dan ook gelukt Ehmer—Kroschel te doen zegevieren. Lijst dergestraften. Uit Berlijn wordt nader aan de „Tel." gemeld: De snortcommissie van den „Btind Deut- «cher Rad/abrer' heeft aan Van Keurnen in verband met de voorvallen ter gelegen heid van den Berlijnschen Zesdaagsche de rijvergunning voor den duur van drie maan den onttrokken. Bovendien is het hem po- durende een jaar verboden op Duitsche banen te starten. Dezelfde straf kreeg zijn manager B'ekemolen ,die als ti'sschertpersoori tusschen Van Kempen en- de andere koppels is opgetreden. Richli kwam er met een intrekking van de rijvergunnig voor den tijd van drie maanden af. Ehmer en Kroschel kregen twee maanden startverbod en elk 1000 mark bc-ete. Tietz en Rieger werden voor den duur van twee maanden van deelne ming aan alle wedstrijden uitgesloten. De manger van Ehmer en Kroschel, Münzer, i werd voor twee maanden geschorst, ter wijl aan Villa gedurende een jaar de toe gang tot alle Duitsche wielerbanen verbo den is. PAARDEN. Kon. Militaire Sportvereeniging. De Cross Country„Voor Linden' De uitgestelde cross der K. M. S. V. van 13 Maart vond gisteren op de. terrei nen van Huize Voor Linden van jhr.. Lou don te Wassenaar plaats. Het pareous van dezen cross waar voor de deelname open was voor ruiters, die in 1925, 1923 en 1927 nog ge^n prijs wonnen cross country der K. M. S. V., en voor andere ruiters, mits op paarden die in dezelfde jaren nog geen prijs wonnen in een cross van de K. M. S. V„ en verder voor letlen van de Z. H. J. V*1., de Kon. Ve- lusche Jachtvereeniging was op een schitterend gedee'te van het landgoed „Voor Linden" uitgezet en duidelijk met vlaggen aangegeven. De afstand, welke 3 K.M. bedroeg, telde een 15-tal hindernissen, waarbij een twee tal slooten. De meeste hindernissen waren natuurlijke, slechts enkele met heggen en Meine bosschages aangebracht. 7n het geheel gingen 74 deelnemers van sta rt. Z. K. H. Prins Hendrik woonde met veel belangstelling een groot gedeelte der ver richtingen bij. De resultaten luiden: Leden van de Koninklijke Militaire jSportvereeniging. Gestart 63 deelnemers 1. luit. Pahud de Mortanges met Marcroix in 5 m. 48 sec; 2. kapt. Baron van Voorst tot Voorst met Hopman in 6 min. 12 sec.; o. luit. Portheime met Alerte in 6 m. 21 2/5 sec.; 4. luit. Forbes Wels met Erin's Glory in 6 min. 27 sec.; 5. luit. Momma met Uquette in 6 m. 35 3/5 sec.; 6. luit. Tielens niet Noorderlicht in 6 m. 45 sec.; 7. ritm. jhr. de Marees van Swinderen met Revolt in 6 m. 49 sec.; 8. ritm. de Marees van Swinderen met Magioienne in 6 m. 51 2/5 sec.; 9 majoor van kanten met Badaden ni 0 m. 56 2/5 sec.; 10. majoor Horberts met Tom in 7 m. 1 sec.; 1!. luit. A. v. d. Kroon met Sainb'eu in 7 m. 3 3 5 sec: 12 luit. jhr. van Speng.'er met Mirza IV in 7 m. 10 sec.; 13. Kluvers met Zulu in 7 ra. 24 sec.; 15. luit. Zanino met Guitehend in 7 m. 26 sec.; 10 lui. F. v. d. Kroon met Keizer Wilhelm ID 1 ra. 53 3'5 sec.; 17. luit. Vlielander-Hein Tarqui m 7 m. 55 3,5 sec.; 18. luit. de Vries met Why Not in 7 m. 56 sec. Leden van de Zuid-Hollandsche Jacht vereeniging. Gestart 11 deelnemers: Hors concours jhr. A. A. Loudon met Ping Pong in 5 min. 44 2/5 sec.; 1. mej. Eschauzier met Trixe in 5 m. 54 sec; 2. J. W. v. Rees met Czardan in 3 m. 5? sec.; 3. Freule van Lim burg Stirum met N. N. in 6 m. 24 2/5 scc.; 44. M. Bicheroux met Mondnacht in 6 m. 51 sec.; 5. J. Canters met Verta in 7 m. 1 sec.; 6. mr. F. M. Hoogenbergh met Li- bel'e in 7 m. 99 1/5 sec. De medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik, werd gewonnen door luit Pahud de Mortanges. OLYMPISCHE SPELEN 1928. De inschrijvingen. Voor de volgende sporten zijn reeds of- ficieele en offieieuse inschrijvingen bij het Comité 1928 binnen gekomen van de hier onder vermelde landen: Hockey: Ee'gië, Indië. Voetbal: België, Turkije, Joegoslavië, Uruguay, Bulgarije, Argentinië. Athlet'ek: Philippijnen, Bulgarije, Zuid- Afrika, Austra'ië, Turkije, Monaco, Argen tinië, Engeland. Indië. Gymnastiek: Joegoslavië, Bulgarij'e, En geland. Schermen: Bulgarije, Turkije, Argen tinië, Engeland, Uruguay. Worstelen: Zuid-Afrika, Australië, Tur kije, Argentinië, Engeland. Boksen: Uruguay, Zuid-Afrika, Argen tinië, Engeland. Gewichtheffen: Bulgarije, Argentinië, Engeland. Rceien: Monaco, Australië, Engeland. 7ei!en: Monaco, Argentinië. - Zwemmen: Philippijnen, Bulgarije, Zuid- Afrika, Australië, Argentinië, Engeland. Wie'rennen: Bulgarije, Australië, Tur kije, Argentinië, Engeland. Daar de inschrijvingen eerst half April resp. eind Juni sluiten zijn er nog tal van aanmeldingen to verwachten, aangezien reeds voor een veel grorter aantal deel nemers huisvesting werd besproken. Van de Philippijnen zullen de volgende deelneme-s komen: Voor Atldctiek: Gonzaga, Anse'mo, N'e- nomimeno, David, Estrada, Serafin, Tori- bio, Simeon. Voor zwemmen: ïldefonso, Teofilo, Jaka ria. Angkang, U'ka, Mangcna, Jamalulah. Van Monaco komen voor: Ath'etiek: Masino, Robert, Medecin, Gaston. Zeilen: Barral, Emile, Marquet, Joseph (res.). Rceien: Levesi. Pierre, Gardetto, Emile, Gardetto, Charles, Scarlet, Michel, Gio- bergia, Antcine, Devissi, Alexander (res.), Kost, Arthur (res.). Wilkin's Poolvlucht begonnen. Met zijn vliegtuig naar Barrow Point. Uit Fairbanks (Alaska) wordt gemeld: Kapitein Wilkins en luitenant Nie'son, de laatste als bestuurder, zijn met hun vlieg tuig naar Barroy Point vertrokken, hun eerste etappe op de vlucht naar de Noord pool. George Herbert Wilkins behoort, even- Is Shackleton, Amundsen en Byrd, tot- die Poolvorscher8, die steeds weer door de magische kracht van de beide Polen wor den aangetrokken. Wilkins is een Australisch natuurvor- scher. die dee'nam aan de expeditie van wiilen sir Ernest Shackleton met het vaar tuig „Qrest". Gedurende den oorlog was hij aviateur bij het Australische v'icger- corcs en na dien tijd trachtte hij van En geland naar Australië te vliegen. Hij bracht het echter niet verder dan Kreta, waar zijn machine nee-stortte. In 1923 ondernam Wilkins een tocht door Noord-Australië voor het natuur- h'storisch museum te South-Kensington, die twee jaar duurde. Een helf jaar hoor de men niets van hem, zoodet reeds arroo- te ongerustheid heersehte. Later bleek, dat hij geruimen tijd onder de kanibalen .van het noordoosten hnd doorgebracht. Einde 1925 begon Wilkins met de voor bereiding van een Noordpoo'tocht, waarbij hij o.a. gebruik maakte van een Fokker- rna chine met drie metoren. De expeditie had niets anders dan tegenslag en van be'onsrriike vluchten was geen sprake. Wi'kins liet zr-hechter niet ontmoedi gen. In Maa-t 1927 zit hij al weer in Alaska en emde Maart vertrekt hij en laat 49 upr niets van zich hooren. Hij was door eon defet aan den motor ge noodzaakt on het Pool-ijs te landen en terwijl Amundsen cs. en Byrd er in slaagden verleden jaar over de Pool te vliegen, moest Wi'kins wederom ziin po gingen opgeven. Misschien heeft hij dit jaar meer succes. Ter vorhoeding van vliegongelukken. Kaoitein Dehavilland h- "t gisteren met een Moth-vliegtuig verschillende gewaag de proefnemingen gedaan, om aan te too- nen hoe doeltreffend de nieuwe „gegleuf de" vleugels werken, om neerstorten van oen vliegtuig te verhinderen, wanneer dit langs zijn staart afglijdt. Het vliegtuig werd herhaaldelijk in de gevaarlijke po sitie gebracht, waarin een gewoon vlieg- t"ig als een steen neergestort zou zijn. Maar zoodra de gleuven geonend werden, werd de val gebroken, het vl-'egtuig weer bestuurbaar en kon het weer in normalen stand gebracht worden. De vlieger demonstreerde daarna een bijzonder onderstel dat erop berekend is. een veilige landing te verzekeren, als de vlieger zich verrekend heeft bij het schrtten van de hoogte waafvan hij landt. Deze prceven s'aagden niet volko men. Het toestel kreeg eenige averij toen het met te groote snelheid neerkwam, maar de vlieger kreeg geen letsel. He' bleek dat de ballast niet goed verdeeld was. IN DE GEVANGENISSEN VAN RUSLAND. Hoe de gevangenen worden mishandeld. Het verhaal van een ooggetuige Ik heb de gelegenheid gehad om van zeer nabij te zien hetgeen zich afspeelt in de gevangenissen ven de G. P. U. Ik heb er duizenden slachtoffers van de Sovjets ontmeet, die omkwamen in die gevange nissen. Ik ben zelf slachtoffer geworden van de G. P. U. Men liet mij arresteeron met mijn zoon. Gedurende zeven lange maanden, die ik doorbracht in de ver schillende opsluitingsplaatsen der Sov jets, heb ik den tijd gehad om mijn onder zoekingen van de Sovjet-republieken ge heel te voltooien. Ik heb de hevigste graad leeren kennen van de terreur waar door de macht der Sovjets zich staande houdt in Rusland. Mijn ervaring bepaalt zich niet tot één gevangenis, men heeft mij laten leven in 8 velschillende gevangenissen, voordat ik over de grens werd gezet. Mijn eerste verblijf was in 't Loubianka- kwaitier te Moskou. Na mijn arrestatie bracht men mij bij de plaatselijke comman dant van de G. P. U., wat het ontvangkan toor voor gevangenen is. De dienstdoende officier beval mij geheel te ontkleeden en, terwijl alles wat ik bij mij droeg allernauw keurigst werd onderzocht, vrceg hij mij de meest volledige inlichtingen over mij zelf en over mijn naaste verwanten, zoowel doode als levende. Mijn antwoorden wer den opge teekend. Intusschen ledigde een der tsjekisten nauwgezet de zakken en tornde de naden open van mijn kleeien, een ander maakte de zolen van mijn schoenen los, in de hoop er verborgen documenten te vinden. Eindelijk ben ik weer aangekleed, en op 'n tafel liggen voor den officier cle voorwer pen opgehoopt, die ik in rn'n zakken droeg. De commandant so: teert ze, schrijft er 'n paar van op 'n kwitantie, die aan mij wordt gegeven. Maar bij deze voorwerpen behooren nooit paspoort, foto's en docu menten. Ook zijn die mij nooit terugge geven. Op deze manier ontnam dc G. P. U. mij mijn mandaat als lid van de commis sie Nansen. De kamer der honden. Teen dit achter den mg was, bracht men mij in een kamer die in de gevange nis den bijnarm heeft van „kamer der honden". En die narm is juist. Het is een zeer kleine ruimte, vcor het grootste gedeelte ingenomen door bedden, wat eenvoudig planken zijn, die langs een van de muren zijn gelegd, en aan den anderen kant een doorgang vrijlaten van nauwelijks een meter breedte. Op deze planken, die bestemd zijn voor hoogstens ccn tiental personen, zitten ongeveer 30 gevangenen gehurkt. De rest hoopt zich op in cle nau we doorgang. Men krijgt werkelijk den in druk zich te bevinden in een kar met honden. Dat soort opsluitplaats bevatte niet alleen personen, die pas gearresteerd wa ren, men hoopte er ook de gevangenen op, die men van de Boutyrki-govangenis daar heen bracht om verhoord te worden. Ik heb een van die onge'ukkigen gezien, die terugkwam van den rechter van instructie; zijn oogen waren wild en stonden vol tra nen. Zooals hij daar zitten bleef in een heek, niet ver van mij af, zag ik duidelijk hoe zijn gelaat blauw en mismaakt was van de slagen, die hij meest hebben gehad. Eenige oogenblikken later viel hij in zwijm. Men jceg eenige anderen van de planken en legdie hem erop. Twee uren te voren had men hem in volmaakte gezondheid voor den rechter van instructie gebracht. Hij kwam er vandaan in dien beklagens- waardigen toestand, geslagen met natte geknoopte doeken. Toen hij weer bijkwam, klaagde hij niet, maar beet zich oo de lip pen van wcede. Eenige maanden later tref hem aan in de Boutyrki-gevangenis. Hij bekende mij de waarheid: de rechter van instructie had, alvorens hem te laten ran- a „om zijn tong los te maken", ge waarschuwd, dat men kem terstond zou fu- sillecren als hij dorst te klagen tegen do andere gevangenen. Lal er, teen ik eenige maanc'.en in gevangenschap had doorge bracht, verwonderden dergelijke gebeurte nissen mij niet meer, maar teen was ik er geheel van streek. Ik merk hier op, dat op de eerste verdieping van de G. P. U., aan den kant waar zich de afdeeling bevindt voor zaken van zoogenaamd banditisme, het akelig gehuil van verhoorden nooit ophoudt. Naar dc Loubianka-gevangenis. Tegen acht uur in den avond bracht men degenen, die voor den rechter van instructie moesten verschijnen, terug naar de Boutyrki-gevangenis. Wij had den toen een beetje meor ruimte, daar een vijftiental individuen slechts in de kamer der honden" achterbleven. Nau welijks was ik begonnen me gereed to maken voor den nacht, of de dienstdoende officier verscheen op don drempel met een lijst in de hand. Hij riep 8 namen, waaron der do mijne. Ik vroeg hem, waarheen ik gebracht werd en ontving dit korte ant woord: dat zul je dadelijk wel zien. Eenige tsjikisten trokken ons mee, met do revolver in de vuist. Zij brachten ons op de binnenplaats van het gebouw. Daar stond een wagen, luguber zwart geverfd, de schrik der Russen, waarop gewoonlijk de veroordeelden naar het' schavot werden gebracht. Men stiet o. - j in dezen wagen. Maar do reis duur. ïlechts enkele minuten. De traliehekken Joseph Douillct is oud-consul van Eo'giö en heeft als zoodanig jarenlang in Rusland gewoond. Hij was indertijd lid der commissie Nansen, dus een go- zien man. Hij is Jator gevangen geno men door de G. P U. en is van de eene gevangenis naar de andere go- sleept. Wat hij in de kerkers der G. P. U. heeft be'eefd, vei te't hij in de „Correspondant"; wij geven er het volgende uittreksel van: gingen open, do schildwacht stapte af Wij bevonden ons op een am'.c.e binnen plaats. Een andere commandant deed ons de zelfde formaliteiten ondergaan van ont kleeding, fouilleoiing en onrlerbienging in cellen. In de cel, v.aar ik mij bevond, waren 18 gevangenen maar slechts 14 „bedden", en ik meest, met enkele ande ren, op den vloer slapen. Ik hoorde toon, dat wij ons bevonden in de Loubianka, no. 14. De stilte van den angst. Ik bleef daar lang genoeg om te kunnen zien, hce men daar huishoudt. Daar was het, dat ik voor de eerste maal getumo was van het vertrek der gevangenen, die ter dood zr'n veroordeeld. De nachtmerrie van deze gevangenis is het absolute stil zwijgen dat er heerscht, in een atmosfeer van volstrekte onbekendheid rr.ct hetgeen het volgende oogenb'ik kan gebeuren. Het is vei boden te spreken. De gevangenen spreken tot elkaar slechts fluisterend. Allo vijf d tien minuten ging het luikje van cle deur open en inspecteerde ccn tsjekist de cel. Zoodra hij gesprekken hoorde, dreigde hij streng: „Stilte, of ik schiet". De tsjekist, die u reept om u te b;cngen naar den rechter van instructie cf naar den dac- tyloscopischen dienst, doet het halfluid, opdat de gevangenen van de cel ernaast het niet hooien. Go weet nooit, waar men u heon brengt. Men waarschuwt u alleen voor één ding: of ge uw eigendommen meet meenemen al of niet. Men laat u de gangen doorloopen ender ccn streng geboden stil zwijgen, go zijt gedwongen op uw tconen te loopen, met de bedreiging van een schct in den rug in geval van ongehoorzaamheid. Als er bij tccval een andere gevangene voorbij gevoerd wordt, plaatst men u met 't gezicht tegen den muur, opdat ge niet zoudt zien wie hij is. Ik heb dat alles mee gemaakt, en ik heb ze'fs de klok bedekt gezien, opdat men zich niet rekenschap kon geven, hoe laat het was. Met en zonder bagage. Overdag slaapt men in de cellen en al leen des nachts begint liet leven in deze gevangenissen. Na middernacht Jiomt men de bevreesde gevangenen halen, om hen te deen verschijnen voor den rechter van instructie. In afwachting van dit oogenblik blijven de ongelukkigen liggen, luisterend naar het minste geluid. Men hoort de deuren van de naburige cellen zachtjes opengaan, ccn gedempt geluid van Etemmcn en een dof geluid van stap pen dringt tot hen docr. Eindelijk kmyst het Blot, de deur gaat open, en do com mandant, met een lijst in de hand, begint t appèl. Ieder voe't zijn hart stilstaan.... maar voor dezen keer voert men de ge vangeren weg „met hun bagage"Zij zullen bijna zeker worden overgebracht nrar de Boutyrki-gevangenis en hebben niets te vreezen, ten minste niet in dezen nacht. Daarna reept men er anderen op, „zonder bagage". Die gaan ofwel naar den rechter van instructie, ofwel zij krijgen den kogel. Eenige uren daarna komt de com mandant terug en vraagt waar de eigen dommen zijn van hen, die heengegaan zijn zonder ze mee te nemen. Hij onderzoekt ze neemt een deel en zegt met een glimlach: „Gebruikt ze, hun eigenaars hebbe n ze niet meer noodig". Allen begrijpen, waarover het gaat. Een „verhoor". Daar in die cel heb ik gevangenen ont meet, die ondergaan hadden het meest monsterachtige van do „verhooron" nl. die welke men afneemt vergozeld van een be dreiging met den kogel, dien ze daarna bijna allen werkelijk khijgen. Als voor beeld zal ik een van die gevallen vertel len: een Georgiër, gedetineerd in mijn cel, was leider gewc-est van een anti- jvjet-opstand in Georgië in 1924. Do J. P. U. bedwong dezen opstand met de hulp van Turksche troepen. Doch eerst in 1925 konden de Sovjets hem gevangen nemen. De tsjekisten namen hem in „ver hoor", om hem te doen spreken en hun de namen te laten noemen van de hoofden der beweging. Ziedaar de methode, die men tegenovor hem te baat nam: na hem ontkleed te hebben, deed men hem naakt in een kelder afdalen. Maar geven we hem zelf het woord: „In den kelder gekomen, stiet men mij in een duistere gang, aan het einde waarvan een trap van enkele treden naar beneden ging, die uitkwam in een an dere kelder, waarvan de vloer op 20 centi meter van de laatste treden veranderde in een rooster. Daar aankomend, bemerkte ik voor mijn voeten een lijk, dat in den nek de wonde droeg van een vuurwapen, voor over liggend op den rooster. Lange stralen bloed liepen langzaam, uit de wonde. Na me dit schouwspel getoond te hebben, waarschuwde men mij, dat ik vier en twin tig uur had om na te denken." Teen don volgenden nacht do Georgiër ons verliet, met de schrik op zijn gelaat, zei hij ons vaarwel. In den vroegen mor gen kwam hij terug, geschoren, geparfu meerd, de zakken vol sigaretten. Na er eenige van te hebben uitgedec'd, vo: telde hij aan een klein troepje van zeven politie ke gevangenen, die zich hadden afgezon derd van dc gewone misdadigers, wat hem was overkomen. Teen hij den rechter van instructie antwoordde, dat hij de namen der samenzweerders weigerde te noemen, INGEZONDEN MEDEDEELING. welko door huifnoudelijken arbeid ruw, roo d of be«liailigd zjjn, wordei wodar gaaf, zJTcht ei> blank ded 60, t ubepO ct. PÜRLL 5183 liet deze laatste de wacht roepen en men bracht hem naar denzelfden kelder, de zelfde methode volgend. Men deed hem boeien aan en bond hem aan een der zij muren, maar zoo, dat hij do uitgang kon zien van de gang, die hij zooven verlaten had. E ennacht van verschri':'';ng. Teen begon voor hem de nacht der ver schrikking: een tsjekist, met een revolver in de hand, plaatste zich in een nis varr den muur, die was aangebracht op nau welijks een pas afstand van den uitgang. Men deed het licht in de gang uit en do tsjekist bevond zich in 't donker. De kel der daarentegen werd hel verlicht.... 't werd stil.... daarna hoorde men go- druiseh op 't andere, einde van de gang. Mon stiet er iemand voort, zooals ze het hem gedaan haddon eenige oogenblikken te voien. Een naakte gnjsaard, met langen witten baard, verscheen, en, op het oogen blik dat hij de trap afging, vol schrik kij kend naar den man, die daar aan den muur gebonden stond, en naar don rooster voor zijn vcetenweerklonk een korte knal en de grijsaard viel neer rr.ct doorboorden schedel. Hij viel met zijn gezicht op den rooster. De tsjekist verliet zijn schuilhoek, deed een pas naar voren, keek of de man gcecl dood was en knipoogde lachend te gen don Georgiër. Toen verdween hij....; opnieuw hoorde men gedruischhet was een jonge vrouw, bijna een kind, die verscheen en het voorgaande toonccl herhaalde zich. Andc.en volgden en cle Georgiër zeide:.. „Ik telde tot 17, daarna viel ik in zwijm". „Teen ik weer bijkwam", vervolgde hij, „was ik in het bureau van den rechter van instructie. Ilct begon dag te worden. Ik was nog steeds ontkleed en mijn bceien z; ten neg aan miin polsen. Toen de rechter van instructio bemerkt had, dat ik tot mijzelf was gekrmen, kwam hij bij mij en zei: „Nu go gezien hebt, wat u te wachten staat, zal n en u voor het laatst uw toilet maken, en terwijl do kap- r er zich met u bezig houdt, zult go tijd hebben om na te denken." Een kwar tier ging voorbij, ik was geschoren, ge parfumeerd, gekleed. Op do vraag van den rechter van instructie: „Wol, zijt go nu van gevoe'en ve-anderd," antwror'de ik: „Neen'. (De Georgiër bekende ons, dat hij zich geen rekenschap gaf van wat hij zei, zoo veelde hij zich verstompt.) „Goed," antwoordde do rechter van in structie. „Ik geef u neg 4 uur tijd om n« te denken. Dan zult ge sommige dingen beter begrijpen. Tot ziens". Teen bracht men den Georgiër terug in onzo cel. De vier uur bedenktijd, die mon hem had toegestaan, verliepen snel. Zijn gezicht werd vaal. Hij bekende ons op het einde van zijn krachten te ziin en niet te weten, of hij standvastig zou blijven bij het. laatste- onderhoud, dat hij zou hebbon met don rechter van instructie. Toen men hem kwam halen, weigerden zijn heencn hem den dienst. De wacht- droeg hem weg. Ik heb hom sindsdien niet weo-gezien. Maar twee maanden later, in Februari 1926, in het werkhuis der Boutyrki-ge vangenis. zeg ik zi;n rni 'ree in ecu officieel communique over do maatre gelen, die genomen wnren togen do leiders van <'e Georgische fevnVtie. Deze laatsten (zooals het communiqué bevestigde) „waren aangewezen dooren de naam van mün Georgiër volgde. Op het laatste oogenblik had hii dus niet kunnen weerstaan, zooals hij tevo ren gevoeld had.... (Slot volgt). V/ASSENAAR. Bloembollencultuur. Dinsdagavond vergaderde in café van der Zalm de afd. Wassenaar van de Algem. Vereeniging van Bloembollencultuur. De verrz. heetto op deze eerste vergade ring in d't jaar a'lcn van harte welkom en sprak de hoop uit, dnt de le ien in dit jaar met hun gewas voorspoed zullen hebben. De penningmeester deed vervolgens To kening en verantwoording. De inkomsten hebben bedragen ƒ99.92, de uitgaven ƒ90.12, zcodat er een saldo in kas is van f 9.50. Door dc hoeren Hnoijmans en van der Marei werd do rekening nagezien en in orde bevonden. Als besturslid werd her kozen de heer P. Grcve-s en gekozen in de nlaata van den heer C. Homar do heer Homnn. A's afgevaardigde naar de op 26 Maart a.s. te houden algemeene vergade ring werden aangewezen dc heeren J. Kloosterman en G. van der Marei en als plaatsvervangers do heeren A. Berbeo en A. Hoogeveen. Medegedeeld werd, dnt op 31 Maart a.s het nieuwe bondsgebouw zal worden ge opend. Hierna kwam de beschrijvingsbrief in behandeling. Veel stof tot besoreking le verde deze echter niet op. Met het voorstel Hillegom, aangevuld door het Hoofdbestuur om bes'uiten geen langeren geldigheids duur te geven dan 5 jaren, kon dc vergade ring zich vereenigen. Voor hot voorstel om tweemaal ner weck beursdng te houden we-d niet veel gevoeld, zoodat de afgevaardigde dit voorstel niet zal steunen. Bij do rondvrag werd er op aangedron gen, dat het Bestuur zal trachten te ver krijgen, dat de bemaling van den Orst- dorperpolder zal geschieden door mecha nische beweegkracht, terwijl nog eenige vakaangelegenheden werden besproken. 3-*

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7