KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Rechtzaken. Faillissementen, Uit de Rijnstreek Br. Emmanuel Peters O.F.M. f Ia het studiehuis „SU Bonaventura", Vermeerstraat Nijmegen overleed de Eerw. Broeder Emmanuel Peters O.F.M. De over ledene werd den 24stcn Augustus 1868 te Beuningen geboren. R. K. LYCEUM VOOR MEISJES TE 's-GRAVENHAGE. Heden bestond het Katholiek Meisjes- [Lyceum, gevestigd in de Amaliastraat 12 1/2 jaar. Ofschoon dit tijdperk te kort is voor grootsche feestvieringen, kan het zijn nut hebben nog eens terug te zien op Si [deze snel voorbijgegane jaren. I Op 14 September 1915 werd heb Lyceum 'opgericht door Pastoor van de Ven en het Kerkbestuur van St. Antonius Abt te Scheveningen. Het Curatorium stond on der presidium van Mr. R. B. Ledebocr. advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, terwijl Prof. Dr. Alph. Steger secretaris van Curatoren werd. Het nieuwe Lyceum was de tweede school van dit type in Nederland en het eerste Katholieke Lyceum. Tot rector werd benoemd Dr. H. J. van Swaay, tot dien datum directeur der Rijks d Hoogere Burgerschool te Roermond. De eerste klasse begon met 15 meisjes en werd met een lokaal voor Rector en leeraren tij delijk ondergebracht in het schoolgebouw aan do Cornells Jolstraat te Scheveningen. Reeds een jaar later verhuisde het Ly ceum naar het hart der stad, waar aan vankelijk het pand Amaliastraat 15 en la ter uog het ernaast gelegen huis No. 11 tot ch tijdelijk scoholgcbouw werden ingericht. Na de benoeming van Dr. H. J. van Swaay tot inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs, trad op 1 Jan 1919 als 2e rec tor ap Dr. L. J. Sicking, tot dien datum rector van het Openbaar Gymnasium te 's-Hertogenboseh. Op 1 Jan. 1920 kwam het Lyceum onder het bestuur van do Sint Willibrordus- Vereeniging, die reeds het beheer had over verschillende meisjesscholen in deze Ge meente. Door deze Vereeniging werd een Com missie van Beheer benoemd, waarvan de tegenwoordige samenstelling de volgende is: H. A. Th. van Dam, Deken van 's-Gra- venhagé, Voorzitter; H. J. van de Ven, Pastoor St. Antonius Abt; J. G. M. de Greeve, Pastoor St. Theresia; J. Postma, Pastoor O. L. Vrouw v. Goeden Raad; Mr. A. O. E. M. de Groot, Secretaris; F. N. V. Quant, penningmeester. Ook in het Curatorium kwamen groote veranderingen. Een groot verlies leed het Lyceum door het overlijden van den Pre sident-Curator Mr. R. B. Ledeboer op 26 Nr.v lflflf. flip s.tegds. met groote liefde de belangen van het Lyceum behartigde. De tegenwoordige samenstelling van het Curatorium is: Mr. Dr. L. Deckers, lid van de Tweedo Kamer der Staten-Gene- raal, Voorzitter; Dr. W. A. E. A. van der Grinten, Secretaris; Mevrouw M. de Voort- Stuyver; Mej. E. Trip; Prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, Hoogleeraar aan de Tech nisch Hoogeschool. Toen met 1 Oct. 1924 Dr. Sicking we gens hoogen leeftijd het rectoraat neer legde, werd korten tijd daarna de directie van het Lyceum opgedragen 'aan Pater L. J. J. van den Tempel, O.P. als regent, I Drs. J. *A. Davids, als rector der afd. Gym- I nasium, Dr. F. P. G. A. J. van Agt, als directeur der afd. Hoogere Burgerschool, die ook vanaf 1 Sept. 1927, wegens het af treden van den heer Davids als rector tij delijk het rectoraat der afd. Gymnasium waarneemt. Ook het leerarencorps onderging in den loop der jaren groote veranderingen en uitbreidingen. Het telt nu in totaal 27 da mes en' heeren. Het Lyceum heeft twee afdeelingen, een afdeeling Gymnasium (4 leerjaren) en een afdeeling Hoogere Burgerschool (4 jaren). De keuze der leerlingen geschiedt na 2 ja ren gemeenschappelijk onderwijs voor alle meisjes. Beide afdeelingen werden wette lijk erkend en kwamen onder toezicht van Dr. C. J. Vinkésteijn, inspecteur der Gym nasia (voor de afd. Gymnasium) en van Dr. G. H. Coops, inspecteur bij het Mid delbaar onderwijs (voor' de afd. Hoogere Burgerschool). Beide afdeelingen hebben de bevoegdheid verkregen de bij de wet geregelde eindexamens af te nemen, die recht geven o.m. tot universitaire studies Behalve de wettelijke vakken werden nog ingevoerd de vakken: Godsdienstleer. Kerkelijke Geschiedenis, Handwerken. Kunstgeschiedenis en op de afd. H. B. S. Latijn. Het aantal leerlingen klom tot pl.m. 150. De eerste eindexamens, onder toezicht van regeevingsgecommitteerden, werden in bei le afdeelingen afgenomen in 1921. in dit jaar en volgende werden bij de afd. Gymnasium geëxamineerd in totaal 43 caudidaten, waarvan er 37 slaagden; bij de afd. Hoogere Burgerschool 41 candida- ten, waarvan er 40 slaagden. Van de afgestudeerden zette oen ge deelte de studie voort aan do universitei- ten te Leiden, Utrecht, Delft en Amstcr- dam en later ook in Niimcen. Verschil- lende van deze oud-leerlingen kekleeden j reeds nuttige maatschap]- U) functies. Anderen waren tevreden net - 'gemee- ne ontwikkeling aan het Lyce .u genoten en maakten zich in huis of op andore wijze nuttig. Dat bij de toeneming van het aantal leer lingen de huisvestiug, efschoon niet van gezelligheid ontbloot, dringend uitbreiding e'= ,it, is begrijpelijk. Eerlang zal dan ook tot de stichting .van een definitief gebouw voor het Katho liek Meisjes Lyceum worden overgegaan. waarna deze nuttige onderwijsinrichting beter in staat zal zijn, zich in volle kracht j te ontplooien* INGEZONDEN MEDÉDEELINGCN. Vraagt Uwen bakker. KANTONGERECHT HAARLEMMERMEER. De man met de pirr.pelneus. E. H., te 's-Gravenhage, wiens aannjaingszaak is aangehouden ten einde te onderzoeken of verd. gunstig bekend staat, kwam heden wederom voor. Verd. heelt terechtgestaan, in dronken schap, althans onder oen invloed van bier tjes het vorkeer in gevaar te hebben ge- bvac.it te Lisse. Door het snel handelen van den Brockwaybus-chauffeur werd een botsing voorkomen. Het O.M. meldde thans dat het rapport over verd. gunstig is. Even wel blijft dit feit hoogst ernstig, en ook acht het O. M. het auto-rijden ónder invloed van sterken drank bewezen. Dergelijke menschen behooren van den weg geweerd te worden. Omreden het verd. broodwin ning is (garagehouder en auto-handelaar), wil de ambtenaar daarmee eenigszins reko- ning houden. Bpr. vraagt daarom 100 boe te of 20 dagen, met ontzegging om 4 mnd. een auto te besturen. Verd. repliceert, dat het een samenloop van omstandigheden is geweest. Dronken was hij absoluut niet ge weest. Mijn ldeur heb ik tegen, al gebruik ik niets, dan maakt mijn kleur dien indruk. De kantonrechter veroordeelde verd. tot 75 of 20 dagen, mot 3 maanden ontzeg ging van rij-bevoegdheid. De galante getuigen. Amelia P. te Bloemendaal wordt verd. zeer roekeloos met een motorrijtuig de Pas toorsla an te H i 11 e g o m te hebben uitge reden. Verd. laat verstek gaan. Als getui gen werden gehoord J. de Nijd en A. de Nijd; de eeiste technisch ambtenaar, de laatste fabrikant te Haarlem. Get. hadden aangifte gedaan bij den verkeerspolitie; liet was niet de bedoelign geweest, dat deze za<tk vervolgd werd. Zij dachten, dat de verkeerspolitie aan verd. wel een ernstige vermaning zou geven. Zij hadden het erg gevaarlijk van de dame gevonden, zoo uit do Pastoorslaan te Hiiiegom te rij den. De snelheid was veel te groot, om daar dien scherpen bocht te nemen op een -betrekkelijk smallen straatweg, de Weeren- steinstraat. Eisch 10 of 10 dagen hechte nis, uitspraak conform. Uitspraken: J. S., Lisse, motorregl. ƒ5 of 1 week tuchtschool; J. B., Haarlem mermeer, motorregl. 10 of 10 dagen; H. K., Aalsmeer, motorregl. 4 of 4 dagen; H. R., Hillegom, rijwiel en motorregl. 4 oi 4 d.; J. M, Aalsmeer, rijwiel en motorregl. 8 of 8 d.; J. S., Bennebroek, rijwiel en motorregl. 4 of 4 dagen; G. B„ Haarlem mermeer idem 3 of 3 dagen; H. v. d. L., idem, idem, alsvoor; C. v. M. Haarlemmer meer idem 3 of 3 dagen; J. v. B., Haar lemmermeer idem alsvoor; C. v. V., Haar lemmermeer idem alsvoor; P. L., Hillegom, idem 4 of 1 dagen; J. W., Hillegom, idem alsvoor; P. v. A., Haarlemmermeer idem 3 of 3 dagen; J. P., Lisse, idem alsvoor; H. S., Haarlemmermeer idem alsvoor; M. V., Haarlemmermeer idem alsvoor; S. v. cl. M., Haarlemmermeer idem 4 of 4 dagen; L. A., Hillegom idem 2 of 1 week tucht school; G. V., Haarlemmermeer idem 3 of 3 dagen; A. S., K. Hillegom, motorregl. 5 of 5 dagen; G. K., Bennebroek idem 8 of 8 dagen; J. v. A., Haarlem idem 6 of 6 dagen; L. v. d. P., Haarlemmermeer, mo tor en rijwielregl. 3 of 1 week tuchtschool A. T., Lisse, Melkbesluit 5 of 5 dagen; T. v. D., Lisse idem 10 of 10 dagen; J. K. Hillegom, Melkbesluit 10 of 10 dagen: D. B., Lisse,Keuringsverovdening Lisse 5 of 5 dagen; R. v. d. L., Hillegom, Wet op de Bevolkingsregisters 5 of 5 dagen; E. M., Aalsmeer, Arbeidswet 5 of 5 dagen; P. H., Haarlemmermeer, Leerplichtwet 3 of 3 dagen; J. S., Haarlemmermeer, Leer plichtwet 5 of 5 dagen B. V., Haarlem mermeer, Leerplichtwet, 2 of 2 dagen; T. 'v. cL Oever, Haarlemmermeer, Mollen en Egelswet, 3 of 1 week tuchtschool. KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Zonder vischvergunning. Als eerste zaak werd behandeld een ver baal tegen L. H. te A 1 p h e n, terzake dat hij gcvischt had in water, waarvoor hij geen schriftelijke vergunning had. Het verweer van bekl. was, dat het water, openbaar wa ter was, terwijl hij voor de slooten, die daarop loozen, vergunning had. Ter zitting bleek de vergunning niet ge- dagteekend tc zijn, zoodat deze niet van kracht was. De Kantonrechter veroordeel de bekl. tot een geldboete van 1 sub. 1 dag hechtenis. Met een mes gedreigd. In overtreding der Arbeidswet stond te recht J. T. J. to A 1 p h e n, terzake dat door een knecht, buiten de op de arbeids lijst vermelde uren in zijn bakkerij was ge werkt. Ter zitting bleek, dat bekl. nogal aardig van leer had getrokken tegen den verbalisant. Hij had hem zelfs gedreigd met een mes. Bekl. zeitle, dat dit was om dat de agent 's avonds in 't donker telkens achter het huis sloop om te zien of er niet overgewerkt werd. De kinderen durfden niet meer alleen naar bed. Dat was volgens den kantonrechter nog geen aanleiding om den agent met een- mes te lijf te gaan. Verdachte werd veroordeeld tot 10 subs. 5 dagen hfephtenis. Nagelaten vleeschkeuring. JM., te Hazerswoude stond te recht, dat hij deelen van een geslacht rund had afgeleverd aan A. de J. te Ter- Aar, welke niet waren voorzien van keu- ringsmerken* cjfneiyzijn kostbaar. Dan is het „ROGGEBROOD VAN EVE" veel voordeeliger. Get. VI. zeido, dat op enkele stukkon maar (er waren er totaal 80) een paar blauwe vlekken te zien waren en op slechts 1 stuk een half stempel. De keurmeester van Nieuw veen, die het vleesch heeft her keurd, had het voorwaardelijk goedgo- keurd. Getuige a décharge A. G. V., veldwach ter te liazerswoude, verklaarde dat bij J. M., een dag voor den bewusten datum een geslachte koe hing en dat de keurmeester bezig was het dier te stempelen. De stem pels waien erg flauw, want de keurmeester had niet voldoende inkt Do keurmeester G. II. to Leiden, zeide Zaterdags het dier levend gekeurd le heb ben. Dinsdag daarop heeft hij het geslach te rund gewaarmerkt. Doordat het dier. echter al te koud was, ging dit niet zoo gemakkelijk. Verschillende getuigen werden nog ge hoord, doch een nadere oplossing kwam niet in deze zaak. De ambtenaar van het O. M., achtte het zeer wel mogelijk dat 't rund in kwestie gestempeld was, doch het is niet komen vast te staan dat de in be slag genomen, stukken van die koe afkom stig waren. Do genomen proeven bewezen, dat do stempels in zulk een betrekkelijk korten tijd door den pekel worden opgelost Het kwam spr. voor dat het vleesch was van een ongekeurde koe en verzocht een geldboete van 25 subs. 10 dagen hech tenis. Do kantonrechter achtte de zaak nog niet in voldoende daglicht gesteld en hield de zaak tot een volgende zitting. In een onbewoonbaar verklaard huis J. C. v. d. II. te Hazerswoude was blijven wonen in een onbewoonbaar ver klaarde woning, ondanks dat hem hierover was boricht dat hij die woning moest ont ruimen. Get.. A. L. zeide, dat voor bekl. geen huis leeg was; wel waren er huizen leeg, doch die waren te duur voor beid. Bij ver der getuigenverhoor bleek dit inderdaad waar le zijn en werd bekl. vrijgesproken. Onvoorzichtig autorijden. J. B. te L e i d e n, stond terecht, dat hij als bestuurder van een auto in de Hooft- straat alhier een handwagen achterop was voorbijgereden, waartoe op dat mo ment geen voldoende ruimte was. Daar door werd eon wielrijder, die zich daar be vond, aangereden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. meer de voorzichtigheid had moeten betrachten en werd hij veroor deeld tot 4 subs. 2 dg. hechtenis. Wat is openbaar vaarwater. L. C. V. te Den Haag had te Hazers woude gevischt in de Oostvaart aldaar, zonder schriftelijke vérgunning, Bekl. zeide dat de Oostvaart een openbaar vaarwater was, nl. als verbindingweg tusschen het dorp Hazerswoude en den Rijn. De verbalisant ontkende dit echter, do Westvaart is dit meer. De ambtenaar van het O. M. achtte de O. Yaart een water, dat niet voor de scheepvaart openstaat. De hoofdweg is een andere, volgens den verbalisant, en dit komt ook spr. zeer aan nemelijk voor. Elk water waar de boeren gebruik van maken zou men dan wel als openbaar vaarwater kunnen betitelen. Spr. wilde daarvoor tegen bekl. een eiseh stel len van 0.50 subs. 1 dag. De kantonrechter hield de zaak echter tot een volgende zitting aan. G. B. wegens overtreding der leerplicht wet. Het verkeer. D. v. O. te W a s s e n a a r had als be stuurder van een auto in strijd gehandeld met do auto- en rijwielwet door het pas- seeren van een in dezelfde richting zich voortbewegend vcertuig, terwijl van de an dere zijde eveneens een auto kwam aanrij den. Bekl. was niet verschenen. Uitspraak 50 subs. 10 dagen hechtenis. Uitgesproken: J. Lassooy, te Noordwijk-Binnen cur. T. Breedveld, cand. notaris te Noord- wijk. Financiën en Oeconomie. Slavenburg's bank. Winst 35.748 (v. j. 10503).) Plan tot uitgifte van nieuwe a a nd e e 1 e n. Aan het jaarverslag van Slavenburg's Bank te Rotterdam ontleenen wij het vol gende De behaalde resultaten mogen bevredi gend worden genoemd. Mocht de Bank over het boekjaar 1926„een netto winst be halen van 10.503, deze steeg over 1927 tot 35.74S. Hierdoor wordt het mogelijk een bedrag van 20.000 naar de reserve rekening over te brengen; op de rekening „Bankgebouw en Inrichting" af te schrij ven 2120 en voorts een dividend uit te kceren van 5 pet., hetwelk een bedrag uit maakt van 12.337. Het daarna overblij vende saldo winst ten bedrage van 173 zal op nieuwe rekening worden geboekt. Het geplaatste aandeelenkapitaal der vennootschap werd in den loop van 1927 van 212.000 tot 300.000 geleidelijk opge veerd. Het plan bestaat, in, verband met de uitbreiding der zrken, tct verdere uit gifte van aandeden in den loop van 1928 over te gaan. De zaken in het thans loo- pende jaar stemmen tot dusverre tot bij zondere voldoening. BOSKOOP. B'oemenhandel. We durven bijna niet scrijven dat wc do lente tegemoet gaan, want het is op heden Siberisch koud, maar aan den bloemenhandel kan men het toch merken. Er was op de beide veilingen van vorige week weer ocnigen aanvoer van di verse artikelen. Ook waren er reeds cenige soorten van rozen, en het zal wel niet lang meer duren, of we zitten weer volop in de bloemen. Geboren: Gerrit z. v. W. Groenestein en C. M. v. Dam. Centina Maria, d. v. J. M. Berkouwer en M. Bouwmeester. Overleden: Adriana Hazerina van Kleef, 23 jr. NIEUWKOOP. Nijverheidsonderwijs. Een dezer dagen werd alhier een vergadering gehouden van belanghebbenden uit deze gemcer.lo voor het volgen van ondcrwija aan de Njjver- hcidsavondschool te "Woerden. Door den directeur dier school, den heer van Kempen, werd op zeer bevattelijke wijze het nut aangetoond wat voor onze jonge ambachtslieden is gelegen in het volgen der lessen. Een aantal der op de school vervaardigde teekeningen was ter bezichtiging opgehangen, waaronder wij er verschillende aantroffen, welke 'door jonger.s uit Nieuwkoop zijn vervaardigd. Met behulp van een projectie-lantaarn werd voorts een zeer duidelijk overzicht gegeven van de opeenvolgende bouwstij len van do Egyptische tot de moderno tijdperken toe. Uiteengezet werd hoe aan dezo school in haast alle vakken onderricht wordt gegeven o.a. in teekenen, materialenken- nis, enz., ook voor smeden en machinebe werkers, wat voor Nieuwkoop van zeer groot belang is. Aangetoond werd, dat nu reeds de tijd gekomen is voor voorloopigo aanmelding voor den winter-cursus 1925-1929, aanjo- zien het aantal leerlingen nauw verband houdt met subsidie-aanvragen en nu reeds moet worden vastgesteld of het vervoer weder met één dan wel met 2 autobussen zal moeten plaats hebben. Alsnog is gelegenheid tot voorloopige aanmelding tot 31 Maart a.s. bij den heer H. A. Otto, leeraar aan de school en bij den gemeente-opzichter, alhier, waarna in het begin der volgende maand nadere besprekingen worden gehouden met hen, die zich opgaven en officiee'o opgave kan plaats hebben. De kosten zijn zeer ge ring, bij onvermogen behoeft niets te wor den betaald. NIEUWVEEN. Geboren: z: van M. E. Burgmeier en Voort man. z. v. M, W. v. Amerongen en Verzaal. Ondertrouwd: W. II. Vorboom 24 j. en M. Augustinus 20 j. Overleden: A. de Kok 57 j. cchtg. van B. J. v. Gulik. ZWAMMERDAM. Geboren: Suze Douwine, dochter van Jan Hendrik Linschoten en"'8Jfijntjo do Vries. Overleden Greta Christina Oppe- laar 27 jaar echtgen. van Pieter van Dam overleden tc Leiden Adrianus Blom 59 jaar echtgen. van Johanna Adriana Bun- nik. Gevestigd vanBodegraven, L. Oegema, tuinier, Overtocht 26; Bodegraven A. Oosterom, dienstb., Overtocht 39; Ove- zand, C. Hoogestcger, kleermaker en bar bier, Oud Bodegraafscheweg 8. V ertrokken naar: Utrecht, Amster- damsche straatweg 409c, N. Vermaas en gez., winkelier. INGEZONDEN STUKKEN Het Voorschotensche Zwembad. Aan do ingezetenen der ge meente Voorschoten. Ondergcteekenden, vormende do voor loopige commissie voor het oprichten van een Zwemvereeniging ter plaatje, voelen zich gedrongen langs dezen weg uiting te geren aan de teleurstelling, dio zij hebben gevoeld bij de afwijzenndc beschikking van den Raad der gemeente Voorscheten op haar verzoek* om steun voor de oprich ting van een zwembad. Dj aangevoerde argumenten ter afwij zing van het verzoek zijn volgens de mee- ning van endergeteekenden geenszins steekhoudend, en zonder diep hierop in te gaan, meent de commissie te kunnen 'vol staan met het volgende even aan to stip pen: dat de commissie geen 8500.bij el kaar kon krijgen kan het gemeentebestuur niet zoo verrassen; zulke kapitaalkrach tige persenen, die voor het algemeen be lang zooveel voelen om dit kapitaal bij olkaa.r to brengen, zijn te Voorschoten niet woonachtig. Dat de commissie erin is geslaagd 2500.bij elkaar te bren gen stemde baai echter tot buitengewone dankbaarheid tegenover de verschillende personen, die hiertoe hebben medegewerkt en gaf haar de vrijmoedigheid de outbre- kende 6000.aan de publieke kas aan te vragen. De opmerking, dat de voorstanders van her, zwemmen nu maar naar Leiden moe ten gaan, meent zij stilzwijgend te moeten voorbijgaan. das do plaats niet goed zou zijn geko- zenn, is hier zeker geheel onjuist, gezien het advie* van den heer Inspecteur der Volksgezondheid, een in dè eerste plaats ter zake deskundige, die ter plaatse den toestand opgenomen hebbende, deze als zeer geschikt heeft aanbevolen. flet argument, dat de gemeente aan haar badhuis-r- I citatie jaarlijks 20C0. toelfgt, is t -i zeker ge?n argument om alle andere zeer nuttige instellingen, die in rente omgerekend slechts f 300.— per jaar subsidie vragen, af te wijzen of sub sidie te onthouden* De commissie legt hiermede haar taak neer, ofschoon zij ten zeerste overtuigd ia, dat een zwembad te Voorschoten er in de toekomst toch zal komen. De jeugd zal het zwemmen in slboten en vaartcu niet- laten, en ofschoon do commissie het diep zou betreuren, dat een of ajider engoluk de stoot zou moeten geven voor do oprichting van een behoorlijk onder toezicht ge plaatst zwembad, zoo zal toch do overtui ging in den Raad doordringen, dat voor de door de commissie voorgestane zeer nuttige instelling, waarvan iedere inwoner van Voorschoten gebruik zou kunnen ma ken, hetzij tegen een billijke betaling, hetzij kosteloos, en dio tevens oen aan trekkelijkheid to meer vormt om de ge meente Voorschoten als woonplaats lo kiezen, ook nog wel oen offer uit de pu blieke kas mag worden gebracht. De commissie voelt zich verplicht aan allen, dio haar in haar streven zoowel door toegezegd kapitaal a's door toezeg ging van lidmaatschap hebben gestcuuJ, harén hartelijke» dank te betuigen. Do commissie voornoemd: C. VAN BOVEN. A. J. TURION. J. C. TUKKER. M. v. d. STOEL. J. J. SMIT. G. C. VERIUPS. J. SMOREN BURG. EEN PRAATJE MET DE VROUW VOOR DE KEUKEN. Panvisch. 250 gr. gekookte stokvisch, 500 gr. ge kookte aardappelen, 300 gr. gekookte rijst, gebakken uien, kookwater van visch, mos terd, zout, peper, paneermeel. De gekookte stokvisch wordt gehakt, de aardappelen fijn gemaakt, met rijst, de ge bakken uien dooreen geroerd en bevoch tigd met zooveel vischwstop tct een s'appo massa verkregen is, die met mosterd, pe per, een stukje boter en zout op smaak af gemaakt wordt. Een vuurvaste schotel wordt met boter ingewreven, hierin de panvisch gelegd en met paneermeel bestrooid in den oven bruin gebakken. Karnemelk-pudding. Benoodigdheden1/2 liter karnemelk. 12 blaadjes gelatine (6 witte en 6 roode), 1/2 citroen en suiker naar smaak. De gelatine sme'.te men met een weinig water en roere deze samen met- de suiker en het citroensap, door de karnemelk. In plaats van gelatine kan rae ook 1/2 stang agar-agar smelten en de pudding kleuren met een weinig karmijn. Deze pudding op dienen met vanillc-saus. Macaronischoteltje. 1 L. melk, 11/2 ons macaroni, 5 lepels suiker 1/2 ons rozijnen, 11/2 lepel boter, iets zout, paneermeel. Kook macaroni in do melk tot ze gaar is en meng ze dan mot do goedgewasschen en even opgewelde rozijnen. Doe de massa over in een beboterd vuurvast schoteltje, strooi er wat paneermeel ovor, leg hier en daar klontjes boter on laat ei; in den oven een bruin korstje opkomen. PRACTISCHE WENKEN. Ketelsteen. Daartegen gebruiktmen een opgerolclcii magnesiumdraad, die eenvoudigweg in den ketel wordt gelegd on waarnaar men ver der niet behoeft om te kijken. Dit magne siumdraad is te verkrijgen bij sommige drogisten en wordt per meter verkocht Wie de waterketels geregeld flink uit- boent en met soda uitkookt, zal van het aanzetten van ketelsteen maar weinig last hebben. Cm een eenmaal aanwezige ketelsteen- laag te verwijderen, giet men vcrduiul zoutzuur (wat een vergif isin den ketel laat een poosje staan, schudt het af en toe heen en weer, roert erin en met een gla zen of houten stokjo (niet met oen metalen voorwerp, want dit wordt aangetast door het scherp zuur) en spoelt den ketel, als het zoutzuur eruit verwijderd ia rijkelijk na met schoon water. Voorzichtigheid zij met nadruk aanbevolen! Een andere methode is deze: men zeb den ketel een poosje leeg te vuur; het ke telsteen barst door die hitte los. Er be staat echter kans, dat. tegelijk met het ke telsteen het email barst, of dat, als men b.v. een koperen ketel heeft, de tuit loslaat door do groote hitte. In dat geval is na tuurlijk het middel erger dan de kwaal! Bedrukte katoenen of mouselinen stoffon. moeten zeer voorzichtig gcwasschen wor den, willen de kleuren niet in elkander loopen. Men nemo daarom voor het was- schen dezer stoffen geen zeep, maar koko tarwezemelen en water op en wel een eet lepel zemelen op een liter water. In dit warme uftreksol wassche men de stoffen, die daarna in schoon water, waaraan een weinig azijn is toegevoegd, worden nage spoeld. Bevat de stof appretuur, dan kan ze in een dunne raeclsop gcwasschen of nu- gespoeld worden. Brandwonden. Tegen brandwonden drenke men ontvet te watten, verbandgaas of schoone lappen in een mengsel van kalkwater en lijnolie, van beide evenveel. Omwikkelt, daarmede het gebrande deel. Men kan ook de wond bestrooien met meel en zuiveringszout en daarover de watten leggen en. dan een doekverband cr om heen doen. Voor geringe brandwonden helpt een lapje met boorzalf reeds. Heldere ruiten. Wie er prijs op stelt heldore ruiten tc hebben, reinige ze op de volgende wijze: Doe on een schoonen zachten de': een klein beetje paraffinane. "Wrijf zo flink na met een anderen schoonen doek. De rui ten worden door dezo behandeling niet al leen helder en zonder strepen, maar zo blyven langer schoon* 8-8

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7