UIT DE PERS. Rechtzaken. Land enTuinbouw Gem. Berichten. IN 1C23 E1M EXTRA PARLEMENTAIR KABINET. Een ander dan dit. Lit Do t olkskrant nomen wij het "volgende artikeltje over, dat o.i. wèl de 'overweging waard is. „De politiekeredevoering, door het Ka ïnerlid inr. \an Schaik te Nijmegen gehou den, kan, dunkt ons, in liet kort aldus wor den samengevat: na 1929 weer een extra parlementair kabinet, rnaar een ander dan dit. Niet dat dc heer Van Schaik een parle- mr ir birict verwerpt. Maar hij mist daarvoor op hot oogenblik wat voor de vorming van een parlemen tair kabinet noodzakelijk is Er ontbreekt de geest van homogeniteit, de geest van verwantschap. De drie christelijke partijen hebben ze kere opvattingen gemeen, maar ia de prac- tische .itaatkunde komt liet vooral op dc toepassing en dc uitwerking der beginselen aan. Een partij nu als de christclijk-histori- sche, waar nog steeds de overtuiging heerscht van het Roomschc gevaar en wel ker sociale politiek weinig daadkrachtigs vertoont, lijkt a priori niet in slaat met de katholieken een homogo n geheel te vor men voor practischc politiek. Van den anderen kant want een parle mentair kabinet is op twee manieren moge lijk scheidt ons van de linkerzijde (waar bij niet aan der Vrijheidsbond behoeft te worcler gedacht) een breede klove: sociaal hebben wij veel gemeen, maar in de diepere beginselen vormen wij twee tegenovergestel de polen. Hiermee heeft mr. Van Schaik de moge lijkheid van een parlementair kabinet, in liet bijzonder van een coalitie-kabinet, niet geheel op zij geschoven men ban nog tot beter inzicht komen maar de kans daar op zeer gering geoordeeld. Blijft dus hoogstwaarschijnlijk een extra- prlementair kabinet. Maar dan een ander clan 't tegenwoor dige, dat. in veel is te kort gescheten, niet liet minst omdat de belangrijkste portefeuil les in handen zijn van christelijk-histori- achen. Veel van hetgeen thans is gebeurd en na- gelaien, zou niet gebeurd en nagelaten zijn, indien de kabinetsformatie door mr. Lim burg (door ons bepleit voordat de naam van mr. Limburg was genoemd) haar beslag had gekregen. Voor de samenstelling van een nieuw ex tra-parlementair kabinet zal van veel betce- kenis zijn, hoe wij katholieken den verkie zingsstrijd voeren: ons program en de uit slag van de stembus, onze stevige aaneenge slotenheid en de vaste wil een democratisch sociaal-financieel program te verwezenlijken Daarbij zonden wij het ':cfst de anti- rcvolulionuairen, die ons ook bij het aarde- werkwetjo trouw zijn gebleven, allereerst naast ons wil'cn ontmoeten, en ve-der die linksehe groepen, welke, zooals mr. Van Schaik het uitdrukt, sociaal veel met ons gemeen hebben. Zonder een formeel bondgenootschap te vormen, zou men aldus de samenstelling van een extra-parlementair kabinet kunnen verzekeren, dat. anders clan dat van den heer De Geer, het voeren van een vooruit strevende sociale politiek zou waarborgen en meer dan het huidige in overeenstem ming zou ziju met den volksgeest." KANTONGERECHT TE LEIDEN. Vleesch in blik. Voor den wrn. kantonrechter Mr. M. B. Vos, stond terecht P. S. tc L e 1 d e n, be schuldigd van een overtreding der vleesch- keuringswet. De verdediger, Mr. Trapman, verklaar de vooraf, dat deze zaak niet tot de com petentie van het Kantongeiecht behoorde maar onder het Gerechtshof ressorteerde. Als getuigen werden gehoord de lieer Lamme, keurmeester en Dr. Stuurman, di recteur vyu het openbaar slachthuis, welke laatste mededeelde, dat de firma Kranen burg halsstarrig weigerde c!c geopende blik ken niet vleesch te laten keuren. Verd. was afnemer van het vleesch in blik van ge noemde firma en had het open en onge keurd in voorraad gehad. De ambt. meende dat verd. schuldig was en cischt 2 maal 4 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. Mr. Trapman bestreed de rechten der ge meente inzake de vlecsehkeuring van vleesch in blik, waarna Dr. Stuurman re pliceerde. De uitspraak werd 14 clagen uitgesteld. Dure veiligiieidè H. A. v. U. te Leiden stond terecht ■wegens het feit, dat in zijn werkplaats aan den Hoogen Rijndijk de arbeiders bij het werken met slijp- en amarilsteenen niet voldoende waren beveiligd volgens de voor schriften der veiligheidswet. Verd. erkende het feit, ook dat hij een aanschrijving dien aangaande had ontvangen. De ambt. cischte 40 of 20 dagen. Verd. achtte deze straf veel te hoog: hij had alles reeds drie keer op bevel van een inspecteur veranderd, die zelf echter ook niet wist hoe het precies moest, zei verd. Bovendien had hij het nu zelf in orde gebracht. Uit het verhaal bleek echter dat verd. tegen den inspecteur zou hebben gezegd, dat hij bij een cventueele boete het loon van zijn personeel zou verlacen. t Meet toch uit lengte of uit de breedte komen". De kantonrechter veroordeelde verd. tot 20 boete subs, f 10 dagen hechtenis. Vervolgens werden bij verstek veroor deeld J. J., mol een vijwiel geen signaal geven, 3 of 3 dagen; H. B-, met een handwagen rijden zonder liclit, 2 of 2 dagen; J. de M., Rijnsburg, openbare dronkenschap, 5 of 5 dagen; P. v. d. K., overtreding der Spoor wegwet, 5 of 5 dagen; B. B., Zoetermeer, niet een auto rijden zonder behoorlijke ver lichting, idem; II. S., met een rijwiel rijden zonder licht, 3 of 3 dagen; A. do L., Zoe- terwoude, met een rijwiel rijden zonder rood achterlicht, 2 of 2 dagen J. W., ovortre- ling politieverordening 0.50 of 1 dag; A. G. v. d. L., op den openbaren weg voet ballen, 3 of 1 maand tuchtschoolP. K., alsvoor ƒ2 of 2 mnd. tuchtschool: W. J. S., alsvoor, idem; H. J. W., Noordwijk, met oen auto rijden zonder behoorlijke verlich ting, 2 maal 5 of 5 dagen; J. N., Oegst- geest, alsvoor, idem; J. G. II. V., Bussum, alsvoor 5 of 5 dagen; J. F. W., Den Haag, alsvoor idem; W. F. V., Rijnsburg, alsvoor, idem; H. A. II., Haarlem, 2 maal 5 of 5 dagen hechtenis; H. G. D., Noordwijker- hout, te Noordwijkerhout togen een muur leunen, 2 of 2 dagen; A. H., idem, alsvoor idem; G. Z., Katwijk, met een wagen door een verboden straat rijden, 2 of 2 dagen J. H., Stompwijk, varen zonder vergunning in water van Rijnlaud, 10 of 3 dagen; J. v. d. M., Noordwijk, alsvoor, idem; K. P. B., Noordwijk, overtreding der Trekhondenwet 2 of 2 dagenA. B., Zcelerwoude, met een rijwiel rijden zonder licht-, 3 of 3 dagen; E. J., Den Haag, als bestuurder van een rij wiel zich aan een auto vasthouden, 2 of 2 dagen; M. H. V., zwervende, varen zonder vergunning in water van Rijnland, f 5 of 5 dagen; F. Th. G., overtreding der Invalidi teitswet, 3 of 3 dagen; J. v. K., Voorhout, varen zonder vergunning in water van Rijnland, 10 of 5 dagen; H. C., zwervende, openbare dronkenschap 5 of 5 dagen; J. W., Hillegom, met een auto rijden zonder behoorlijke verlichting 5 of 5 dagen; J. H. W., Den Haag, alsvoor, idem; S. N., Sche- veningen, alsvoor 2 maal 5 of 5 dagen; J. H. W-, Amsterdam, alsvoor, idem; P. de V., Haarlemmermeer, met een rijwiel rij den zonder rood achterlicht, 2 of 2 da gen; L. P., Noordwijk, overtreding der Trek hondenwet, J 5 of 5 dagen; Th. H., Sassen- heim, met een rijwiel rijden zonder licht, 3 of 3 dagen; F. v. W., Noordwijk, over treding der Visscherijwet, 4 of 4 dagen met verbeurdverklaring; P. J. M. K., met een auto rijden zonder behoorlijke verlich ting, 5 of 5 dagen; B. W. S. Den Haag, met een rijwiel rijden zonder licht 3 of 3 dg, C. v. d. Z. idem, alsvoor idem, J. H. W. idem met een rijwiel rijden zonder bel 2 of 2 dg., H. W. O., idem alsvoor idem, D. V. idem, alsvoor idem, J. v. W. idem met een rijwiel rijden zonder rood achterlicht 2 of 2 dg.; W. B. met een rijwiel rijden over een voetpad 3 of 3 dg., M. v. E., idem met een rijwiel door een verboden steeg gereden 1 of 1 dg., J. J. G„ idem alsvoor idem, J. H. idem met een voertuig in verboden richting rijden 1 of 1 dg., P. B. diern op den openbaren weg deelnemen aan een kaartspel 1 of 1 dg, F. v. A. idem alvoor, idem; J. F. A. idem, alsvoor idem; A. C., Leiderdorp met een rijwiel rijden zonder licht f 3 of 3 dg.; J. v. L. idem over treding politieverordening 0.50 of 1 dg.; F. H. v. G., idem verordening op de Keu ringsdienst van vee en vleesch 3 of 3 dg.; G. A. A. A., idem met een rijwiel rijden over een voetpad f 2 of 2 dg.; n. S., idem alsvoor, idem.; H. H. V., idem met een rij wiel rijden door een verboden steeg 2 of 2 dg.; C. de M., idem openbare dronken schap 5 of 5 dg.; J. M. J. idem met een rijwiel rijden zonder bel 2 of 2 dg.; L. V., Voorschoten, overtreding der Woningwet 10 of 5 dg.; L. H. H. Noordwijk,. open bare dronkenschap 5 of 5 dg.; G. B., Nieuwkoop, overtreding der Invalidieteits- vvet 3 of 3 dg.; J. J. A. v. d. S., Noord wijk, te laat in een eafé zitten; J. G. v. S., idem alsvoor; G. H. v. d. V., idem alsvoor; J. H., idem, alsvoor; Th. J. Ch. S., idem, alsvoor; J. F., idem, alsvoor; Th. v. d. V., idem, alsvoor; E. E., idem, alsvoor; A. O. v. d. M., idem, alsvoor; B. v. K., idem, als voor. Al dezen werden veroordeeld tot 1 bcote of 1 dg. hechtenis. Waar geen woonplaats vermeld, is deze te Leiden. GROEP VEILINGVEREENIGINGEN UIT DEN N. T. R. De algemccnc vergadering van de Yer- eeniging Groep veilingver. uit den Ncd. Tuinbouw ra ad zal op Woensdag 11 April v.m. 11.30 uur, haar alg. jaarvergadering houden in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De uitgebreide agenda vermeld o.m. jaarverslag, verkiezing van een voorzitter, wegens periodieke aftredi- - van den lieer F. V. Valster. Rek. en ver antwoording over 1927. Behandeling van de begrooting 1928, Bestuursvoorstellen. Voorstellen van verschillende veilingver- ecnigingen. Hierna zal de heer ir. Th. Mansholt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenl. voorlichtingsdienst, een lezing houden met als onderwerp: „Be spreking van eenige factoren, die den ex port van groenten en fruit bcinvloeden". Een der bestuursvoorstellen is om het be stuur te machtigen aan de veilingvereeni- gingen voo,r de te voeren reclame in 1928 van den omzet in 1927 1/50 te vragen. Ih de toelichting zegt het bestuur o.m. dat de verplichte bijdrage op den basis van 1/50 in 1927 uitstekend heeft voldaan. Die omzet bedroeg in 1926 70 de bij drage in 1927 14.000. In 1927 was ue omzet SI milliocn en zal het te hetfen 1/50 16.000 bedragen. Tevens vraagt bet be stuur machtiging tot overboeking van het saldo der gewone rekening ad 3800, naar liet reclame-fonds. De Raad van Advies besloet uit de reserverekening 8500 in het reclamefonds te storten. Op deze wijze lenkfc het bestuur in 1925 voldoende recla me te kunnen voeren. Dan stelt het be stuur voor dat de alg. vergadering het be stuur machtigt een onderzoek in te stel len naar de modelijkhoid om onzen export to bevorderen door gebruikmaking van koelruimte bij export. Het bestuur zegt ie vertrouwen dat nu normale omstandighe den zijn ingetreden de Ftnombootmaat- schappij- en de Spoorwegdirecties wel ge neigd zullen zijn hieraan mede te werken. De vel/ngver. „Vinkcveen" stelt voor het daarheen te leiden dat ook den handel in het reclamefonds bijdraagt, met welk voorstel het hoofdbestuur zich in haar prae- advies niet kan vereenigen. De koopman maakt n.l, persoonlijk in zijn zaak reeds veel reclame wat indirect de kweekers ten goedo komt. Dc veilingver. „Deventer" stelt voor bij de regeering aan te dringen op wettelijke regeling van den fruitexport door b.v. een rijkscont.rolemerk. Het Hoofdbestuur kan zich volgens het prae-advies hiermede niet vereenigen voor al omdat de Nederlandsche volksaard wars is van regecrincscontrole. Het LT:t- voer-eontrole-burcau dcet ock reeds goed diensten. Binnen korten tijd zal do handel ongetwijfeld algemeen van dit U. C. B. ge bruik maken. Controle van bovenaf, door de Regeering, zou onoplosbare moeilijkhe den met zich brengen. Do veilingver. „Wcstland", afd. 's Gravc- zande, stelt, voor dat het bestuur dor Groep veilir.gver. een onderzoek instelle na«r de mogelijkheid om te komen tot een pen sioenregeling voor het personeel, verbonden aan de veilingen. In de toelichting wordt gezegd dat meer dere veilingvereenigingen langzamerhand personeel hebben gekregen dat den leef tijd van pensicengerecktighteid nadert. Deze menschen dan een pensioen te waar borgen stelt grocte eischen aan de ver- eenigingskas. Door samenwerking ware het wellicht mogelijk deze bezwaren te onder vangen. Het hoofdbestuur is het met dit voor stel, voigens het prae-advies geheel eens en acht een pensioenregeling als boven ge zegd, zeer gewenscht, en is bereid hieraan zijn medewerking te ve-V^nen. Ook een opdracht der Alg. Vergadering cm de mo gelijkheid te onderzoeken van een collec tieve regeling voor de veilingvercenitrineren welke tct verzekering van haar personeel willen overgaan, zal het bestuur met in stemming aanvaarden. De veilingver. „Zwijndr.echt" stelt voor dat het Centrual Bureau overwege welke middelen kunnen leiden tot. voorstellen die een afdoende regeling of eenige verzekering inhouden dat dc vereenigingen niet lang r bloot staan aan het. misbruik van veilings fust. In de toelichting wordt er o.m. over geklaagd dat ze'fs tegenover in het open baar gepleegd misbruik van eigen veilings fust door personen die zelfs geen lid der vereer.iging zijn, de veilingbesturen volko men machteloos staan. Het Hoofdbestuur zegt in een uitvoerig prae-advies dat hiertegen wettelijk schijn baar nog weinig is te doen, doch geeft de toezegging haar volle aandacht te zullen geven en met den Minister van Justitie overleg te plegen. HET LABORATORIUM VOOR BLOEMBOLLENONDERZO EK. In de vergadering van 't Centrale Bloem bollen-Comité werd omtrent de brand in het laboratorium het volgende medegedeeld, naar het „Wkbld. voor B!. C." mededeelt: Bij den aanvang der vergadering werd stilgestaan bij den brand, die het Laborato rium voor Bloembollenonderzcek te Lisse, centrum van den wetenschappelijke!! arbeid die onder leiding van professor van Slogte- ren geschiedt, heeft verwoest. De vergade ring constateert dat hierdoor aan prof. van Slogteren en zijn medewerkers de gced-in- gerichte werkruimte is ontnomen en een aanzienlijke stagnatie in den voortgang van do onderzoekingen is teweeggebracht. Uit in aans'uiting hiermede gedane mede- deelingen mag intusschen worden afgeleid, dat, dank zij veler medewerking, de omvang van de ramp eenigermate is kunnen worden beperkt, doordat een belangrijk deel van het archief en eenige belangrijke instrumen ten' behouden zijn gebleven. In de tweede plaats was het voor do ver gadering bijzonder aangenaam te mogen vernemen, dat dank zij liet initiatief ruim een jaar geleden door de Wetenschappelijke Commissie op voorstel van prof. van Slogte ren genomen, gebouw en inventaris voor een belangrijk deel der kosten van eventueelen herbouw en her-instalaltie waren verzekerd. Op goede gronden mag worden verzekerd, dat dank zij dezen maatregel geen financi- ecle schade door het vak als zoodanig zal behoeven te worden gcdra-Qi, terwijl le Staat, die reeds den herbouw in voorberei ding heeft genomen, voor een minder groot verlies zal komen te staan, dan anders het geval geweest zou zijn. De verg. betuigt hiervoor hare groote erkentelijkheid en brengt hulde aan de Wetenschappelijke Commissie voor den genomen maatregel. Uit de over dit punt overigens nog ge dane mededeclingen b'epk, dat de spoedige herbouw van het Laboratorium, waarbij eeno gewenschte uitbreiding van het vroe gere gebouw tevens lot stand kan komen, in het voornemen van het Rijk ligt en dat de daarvoor noodige stappen met bekwamen spoc 1 zijn gedaan. Spoedig is de aanbeste ding van den herbouw te verwachten. De in stallatie die ter bediening van de cellen voor constante temperatuur in aanbouw was, zal door dezelfde firma in het her bouwde laboratorium weder worden aange bracht zonder dat daaruit nieuwe kosten voor het vak of den Staat zullen behoeven voort, te vloeien. Men hoopt een en ander op 1 Augustus van dit jaar gereed te hebben. De vergadering nam voorts een beslissing ten aanzien van de vervanging van den lieer W. v. d. Laan, die als administrateur van het Twee cents-per-Roe-fonds zal aftreden en benoemde als zoodanig den heer C. J. Preijde te Heemstede. Het bureau van den nieuwen administrateur zal in het nieuwe gebouw der Algemeene Vereeniging aan le Lcidsehevaart te Haarlem worden onderge bracht. T"; de rondvraag kwam o.m. ter sprake dr vstand door den enormen uitvoer van bol. -emeu van uit Nederland naar Duits''li- land en Engeland geschapen, zonder dat evenwel de mogelijkheid werd ingezien, dat de kweekers der bollen en de handelaren daarin, iets vermogen om de schade tc voorkomen, die dit jaar de afnemers der bollen daarvan mochten ondervinden. INGEZONDEN ONGELUKKEN. GAS VERSTIKKING. Bejaard echtpaar om het leven gekomen. Uit Rotterdam wordt gemeld: Buren hadden gemerkt, dat het echtpaar Voogd, wonende Tarwestraat aldaar, sinds Zater dag niet meer was gezien. Een schilder heeft daarop een ruit aan de achterzijde van het huia uitgesneden tn zich zoo toe gang tot de woning verschaft. Men vond op de bovenverdieping in een kamertje man en vrouw dood op bed liggen. Zij had- de zelf een gasleiding aange'égl en daar toe vermoedt men dat Zaterdagavond bij het naar bed gaan een van ben tegen de gas'.eidng is geloopen. waardoor deze los geraakt moet zijn. Een dokter kou slechts den dood constaleeren. De nian was 2, de vrouw 70 jaar. Doodelijke val. Zaterdag had de landbouwer L. te Hen gelo het ongeluk van een wagen le vallen, tengevolge waarvan hij Zondag overleed. Lijk gevonden. Te Noorcl-Scharwoude is de transport arbeider Westerbos, die een schuit met kool naar Warmerhuizen had gébracht, dood in zijn schuit gevonden. Kerkgangers uit de Diepsmeer, die Zondagsmorgens per voertuig naar de kerk te Noord-Schar- woude gingen, vonden het lijk. Men vermoedt dat hij is komen te vallen en daarbij dood is gebleven. DE OPGELICHTE BANK INSTELLINGEN. Hoe de vervalsching ontdekt werd. Toen de internationale oplichter te Utrecht bij een bank f 23.7-10 had getou cheerd' op den credictbrief, bemerkte men, nadat hij vertrokken was. dat men den man honderd gulden te weinig had gege ven. Men wilde de fout herstellen, maar kende het adres van den heer niet en bel de daarom te Genua het bankgebouw op, dat den eredietbrief had afgegeven. Hier vernam men, dat de eredietbrief slechts liep tot een bedrag van 3000 dollar en niet tot 50.000, zooals men in Utrecht gezien had. Toen begreep men opgelicht te zijn en waarschuwde de politie. Daar de oplichter den vervalscliten ere dietbrief steeds meeneemt, mist de politie een belangrijke aanwijzing en meet ze zich met dc waarschijnlijk ook valsche handtee- kening vergenoegen. Had de vergissing bij de UtrecTitsehe bank niet plaats gehad, dan zou de oplichting eerst bemerkt zijn bij dc verrekening met de hoofdbank te New-York. Het „U.D." vernam nog, dat de oplich ter to Utrecht zijn werk handig verricht heeft. Hij toonde geen spoor van agitatie of opwinding, maakte zelfs bij de Utrecht- sche bankinstelling nog enkele aanmerkin gen over het feit, dat men hem niet onmid dellijk aan de gevraagde munt-specie kon helpen, terwijl hij per te'cfoon de banken liet waarschuwen, dat ze le zorgen had den, baar geld gereed te hebben, Ook sprak hij vlot zijn vreemde talen, als Duitsch, Fransch en Italiaanseh. Een nieuw soort oplichting. Een dirigent die het orkest niet betaalde. Eenige weken geleden heeft een Belgi sche dirigent onderhandelingen aange knoopt met het bestuur van het Philhar- monisch orkest te R'dam, met de bedoe ling, daar een concert te komen leiden. Als prijs werd een som van 1000 bedon gen, en men kwam overeen, dat hij dit be drag voorloopig als cautie op een bank zou storten. Kort daarna kwam de diri gent hier evenwel op terug, zeggende, dat een bedrag van 1000, omgezet in Belgi sche francs, zulk een kapitaal vertegen woordigde, dat hij liet verlies aan rente gedurende den tijd, dat het bedrag gede poneerd zou zijn, niet kon missen. Er werd toen een nieuwe ovcieenkomst gesloten, waarbij men afsprak, dat de dirigent de 1000 zou meebrengen op den dag van de generale repetitie. Deze dag kwam, de dirigent kwam, maar het geld was er niet. De dirigent vertelde zoo juist uil Parijs te zijn gekomen en geen gelegenheid te hebben gehad, te Antwerpen het geld op te halen. De leden van het Philharmonisch EDEDEELINGTN. DE SCHUTTEVAER. Van Westminster vertrokken. Reuter seint uit Londen, dat de Hol- ianclsehe reddingboot Öcbuttevaer die de reis naar Amerika zal ondcinemen, van Westminster naar Greenwich is vertrok ken, waar nog eenige kleine reparaties moeten worden uitgevoerd. Men hoopt aanst. Donderdag of Vrijdag vandaar te vertrekken naar Plymouth! orkest hebben toen een algemeene verga dering gehouden, waarin, na uitvoerige dis cussies, is besloten, genoegen te nemen met het nadere voorstel van den dirigent, die de toezegging' had gedaan, het geld mee te brengen op den dag van het con cert. Toen liet concert zou beginnen, kwaui de ilirgent, naar hij zei, weer uit Parijs en ook nu had hij geen gelegenheid ge had, het geld op te halen. Hij zou het evenwel binnen drie dagen zeker sturen, Het concert was aangekondigd, er wa ren al vele plaatsen verkocht, de reclame- biljetten en de programma's waren ge drukt en de zaal was gehuurd. Er zat dus niet veel anders op dan het concert maar te laten doorgaan. Na drie dagen kv^am er inderdaad eei brief van den dirigent, maar de 1000 za a ten er niet in. Hij schreef dat hij no| steeds geen gelegenheid had kunnen vin den, het geld vrij te maken, maar dat hij zou zorgen, dat het er over twee dagen was. Deze termijn is sinds vele dagen verstre ken, maar het geld is er oog niet, eD het bestuur van het Philharmonisch orkest heeft verder niets meer van den dirigent gehoord, zoodat het met vrii groote zeker heid aanneemt, voor f 1000 te zijn opge licht. Men zal nog een verder onderzoek instellen. Poging tot doodslag. Zaterdag is te Drijber in de gemeenti Beilen door twee zonen van den huurboe A. aldaar een aanslag gepleegd tegen hel leven van hun huisbaas, den heer Vis- scher, te Dockum, die te Drijber een flink complex heideveld laat ontginnen. Wij vernemen hieromtrent, dat de verhouding tusschen den heer V. en zijn huurdei reeds eenigcw eken gespannen moet zijn g< vveest en door een kleine geldkwestie dt laatste dagen onhoudbaar was geworden Zaterdagmorgen nu was de heer V. in he voorhuis van een in aanbouw zijnde boei derij, toen plotseling de beide zonen vat A. de woning binnendrongen, de een< voorin, de andere door de schuur. De eer sle tref den heer V. en mishandelde hem ernstig, terwijl de ander gewapend met een bijl zijn broeder wilde biistaan.Hun be dreigiugen om V. te zullen dooden bonden niet woden uitgevoerd, doordat 4 aanwe zige timmerlieden ijlings teli ulp schotelt 'twee van hen wisten den aanvaller met dfl bijl in bedwang te houden, terwijl de an der twee den heer Visscher ontzetten, diö hierdoor kans kreeg te ontvluchten en in zijn auto naar B.eiler tc rijden. Geheel op gewonden, zonder schoenen aan zijn voe ten en deerlijk gehavend kwam hij ten gemeentchuize aan om van het gebeurde aangifte bij de politie te doen. Op last van den burgemeester dezer gemeente vertrol dadelijk de gemeente veldwachter Costing naar Drijber om met den Opperwacht meester der Koninklijke Marechaussee t« Dwingeloo ter plaai e een onderzoek in te stellen, alwaar ook de Marechaussee ui Hoogeveen arriveerde. Nadat door het verschillende personen waren verhoort zijn de gebroeders A. gevankelijk naai Hoogeveen overgebracht en in de Mfl rehausscc-kazerne aldaar voorloopig in al rest gesteld. Inmiddels was ook reeds d Officier van Justitie te Assen gewaa schuwd op wiens last zij, naar wij vera men, naar Assen worden overgebracht ol in het Huis van Bewaring aldaar te wd -den ingesloten. „Asser Crt Korenmolen afgebrand. Te Gramsbergen ontstond Zaterdag1 avond plotseling brand in de Korenmolen van den lieer G. J. Kamphuis Aangewak kerd door een sterken oostenwind stond spoedig de gcheele molen in lichte laaie- Veel graan en lijnkoeken gingen verloren- Verzekering dekt de schade. 2-1 Een product der Sunlight Zeep Fabrieken MOBS^TCKaaEBSaSB

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6