.etteren en Kunst BINNENLAND. KERKNIEUWS. „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 13 MAART 1928 JAN TOOROPf Herdacht in den Haagschen Kunstkring. Zaterdagavond werd in den Haagschen kunstkring Jan Toorop herdacht, die mo- le-oprichter en eere-lid van den kring was. De heer Albert Vogel hield een ede, waaraan de „Msbd." het volgende Uitleende Rede Albert Vogel. Het licht is zwak. het donker gcwel ig. Het gebied van het verlichte is klein, lat, hetwelk in het duister gedompeld is, jntzaglijk groot, 't Gekende ligt binnen en- ele palen, 't- ongekende ligt buiten allo ,ien uitgestrekt. Ons leven, wij dragen het als water in mze handen, dat wegvloeit naarmate het oevloeit en éér onze geest het oogenblik, lat het onze is. erkende is liet ontsnapt; eer uze wil het aan het volgende kan vast- ;noopen is het ontvloden. Want bezit de lensch wel tijd? Mag men „deez' kortheid usschen lieil en eindeloos verdoemen", zoo- is Vondel zegt, wel lengte noemen? De dagen„they are alle days of past and ut ure, for in life there is no present''. Het leven, wat is het anders dan een nic- ig schakeltje tusschcn twee eindelooshe id. De mensch zendt zijn drooincn uit naar lijn verleden en zijn toekomst. Ze komen terug die droomen om hem te ipenbaren, dat zij de aarde te klein be- ronden hebben om een wezenlijke bron te lijn van het menschelijk leven, dat uit- rangs- en eindpunt nergens op haar rondte e vinden zijn. En dit is de troost voor den ïensch. Aan oost- en westerkiuune ver iest zich de verte der aarde ;n den hemel, beide zijden, van verleden en toekomst erliest zich zijn leven in God. En zóó opge lat is de dood voor den mensch geen.ver- ietiging, geen afschuwelijke overmanning, een moord, maar een geboorte, een begin. De do o d ons aller begin. Hij zal ko len, wij weten het. En de Algoede, Alwijze, Umaehtige zal daarna recht doen en de uistc, in dit leven zoo vaak te loor gegane 'erhoudingen herstellen. Wie Jan Toorop heeft gekend, weet dat em het leed niet bespaard is. Maar zijn geest wist zich prachtig daar boven te verheffen en wie hem ontmoette rond steeds een glimlach op zijn gelaat en le grootste belangstelling voor het wel en ee van anderen in zijn woord. Want Jan Toorop had liefde voor den ivenmensch. Hij was begaan met de zwak- :en, de verbitterden, de harden en de on- [elukkigen. Zij waren klein en berooid, ter ijl hij een koning was, wien het lijden ge- •uterd had, meerdere wijsheid had ge bracht, dieper levensbesef, inniger naasten liefde, grooter majesteit. zoo groeide Jan Toorop tot een zeld- .aam groot en een zeldzaam goed mensch, ^ie in alles wat hij schiep aanbidding voor .et Opperwezen en liefde voor zijn mede- uenschen neerlegde. In waarheid hij werd de schilder van de iefde, van de liefde, die eerst begintt bij iet offer en die i;eikt tot over het graf. Zou lij, die zijn leven lang de kleine plantjes lemind had, de vogeltjes, de insecten en de iloemen, die alle leven, die alle deelhebben 2 lan het grandiooze wonder der schepping, iterven voor en aleer hij was vol eenvoud, vrij van ijdelheid, vol liefde tot den broeder en vol vergiffenis voor diens fouten? Deze machtige had de hoogmoed lang uit geworpen, en leeren buigen, loeren bidden, Jeeren knielen in ootmoed. Jan Toorop begreep dat het geheim van het leven niet nader getreden wordt door den strijd tusschen leerstoel en leerstoel, p niet door giftige over en weer kwetsende woordpijlen en Luciferistische zelfverhef fing, doch door liefde en geloof. En terwijl hij rusteloos daar binnen m zijn ziel bleef zoeken naar het Allerhoogste werd hij eindelijk de groote banicr- 'rager der liefde. Aanschouw zijn werk en gij zult het altijd en altijd weer gekroond zien door de liefde. Welk een zeldzame vereeniging van zachtmoedigheid en kracht, van praehtigep kunstenaarstrots en diepen eenvoud bleek bij te bezitten;van t ^sef der hooge door hem e vervullen roeping en belangstelling voor |fcet schijnbaar nietigste. De gesprekken met Toorop, de herinne ring daarvan, zal ons altijd dierbaar blij ven, want men verliet hem steeds als een beter mensch. Hij hoeft ons thans voor altijd verlaten. Wij zullen hem, den grijzen schildervorst, niet meer zien op zijn dagelijksch ritje, ge zeten in zijn wagentje, dat door toegewijde handen werd voortbewogen. Hij is heengegaan, maar zijn kunst liet hij achter en in zijn kind en in zijn kleinkind, die 7. ij n bloed in de aderen hebben, loeft de schildersroeping voort. Welk een heer lijk idelal voor hen, den grootcn vader en grootvader in hun kunst waardig te worden. Aan het slot, van zijn rede verzocht Al- bert Vogel aan alle aanwezigen zich van hun zetel te verheffen. Daarna sprak de kunstschilder W. A. v. K o n ij h e n b u r g. „De grootste binnen en buiten onze grenzen". Groot is Toorop, aldus deze spreker, en hij vervolgde: „De grootste in den lande en, niettegen staande de onbekendheid met do waarde buiten de grenzen, ontstaat de stoutmoedig heid, toch te zeggen: de grootste binnen en buiten de grenzen. Toorop's kunst is universeel en verheven. En, wanneer wij vanuit deze twee eigen schappen zien naar verleden en toekomst, bestaat er een innige band met de kunsten uit de groote, historische culturen. Toorop's stoutmoedige greep, „de Apos telen", deze glorieuze schepping rijst door zijn machtige expressie naast. Rembrandt's „staalmeesters" opwaarts. De Hollandsche kunst, in Toorop opgeheven, ontmoet weer Rembrandt's blik; ja, gaat diep het verle den in en ontmoet de gekristalliseerde strakheid der Egyptische pyramiden". De architect, dr. H P. B c r I a g e, voerde nu het woord. Dr. Berlage spreekt. Dr. Berlage wees er op, dat de groote kunstenaar alle moeilijkheden in het leven heeft overwonnen, „zooa's hij het leven zelf overwon". Het groote lichamelijk lijden heeft niet vermocht, zijn geest te overheer- schen; Toorop bleef met titaniscl e zelfbe- heersching werken tot het einde, onafge broken van kracht. En dan, sprekend over zijn dood, zeide de heer Berlage: „Thans heeft hij het voor hem zoo moeie- lijke leven overleden; hij is. over het lijden heen en aangekomen aan gene zijde van alle leed". In deze laatste woorden wordt het leven na dit leven aangevoeld en aangeduid in een vaagheid, die de acliterblijvenden het verlies in k\ z'n pijnlijke leegte zal blijven doen gevoelen. Arm is de mensch, die niet kunnende geven, wat hij zelf niet heeft hij den dood niets beters uit eigen over tuiging geven kan.... LEVENSWIJSHEID. Beter is 't in eene woestenij te wonen, dan bij een kijfachtige en grammoedige Wie rechtvaardigheid en goedertieren heid najaagt, zal leven, rechtvaardigheid en eere vinden. Wie mond en tong bewaart, bewaart zich voor menigen angst. De begeerten des luiaards doen hem den dood aan; want zijne handen willen niet werken. B. der Spreuken XX, 19, 21, 23, 25. Als ge wilt nagaan welke personen nooit prijzen maar altijd afkeuren en over nie mand tevreden zijn, dan zult gij bevinden dat 't juist diegenen zijn, waarover nie mand tevreden is. Driedubbel sieraad: een hoofd dat kan nadenken; een tong die kan zwijgen; een gelaat dat kan blozen. Lacordaire. LEIPZIGER MESSE. Men schrijft ons uit Leipzig d.d. 9 Maart: De Iieipziger Voorjaarsbeurs, dio thans ten einde loopt, heeft over het algemeen beantwoord aan de goede verwachtingen, die men koesterde. Zoowel het aantal exposanten als het aantal bezoekers, is grooter dan ooit geweest en eerst thans mag met recht- gezegd worden, dat de Leip/igcr Mcsse de gevolgen van den inflatietijd te boven is. Dat het aantal be zoekers groeier was dan ooit te voren, behocit nog geen bewijs te xiju voor een gunstig verloop der Mcsse. Maar uit do inlichtingen, die wij kregen, bleek ons, dat ook het aantal opdrachten grooter en omvangrijker is dan bijvoorbeeld een jaar ge'.odcvi. Er zijn natuurlijk - uitzonderin gen. Voor zpover wij konden nagaan, wa ren de resultaten in de Buchra-Messc (bockhandel) minder goed, dan men wel gewenscht had en ook in de andere groe pen zullen or natuurlijk veel firma s zijn, dio minder goede zaken hebben gedaan. Algemeen was de tendenz evenwel goed te ncemen. De ontwikkeling der Leipziger Messe blijkt ook uit de toenemende concentratie in de groepen. Dit voorjaar is de afdeeling Meubelindustrie geheel geconcentreerd en in de eerstvolgende jaren zullen nog meer groepen in één Messehaus ondergebracht worden. Een nieuw gebouw is daarvoor in voorbereiding in de Peterstrasse. Voor de zen bouw zoekt de organisatie, die de Messegebouw en exploiteert, welke los staat van het Instituut der Leipziger Messe zelf, thans de leening in het bui tenland. Op de Technische Messe, die zich jaar lijks uitbreidt, was het bezoek zeer groot. Op den eersten Zondag der Messe wer den ongeveer 100.000 personen geteld te gen ongeveer 80.000 op denzelfden dag van het vorige jaar en ongeveer 5-1.000 in 1926. De groepsvorming vordert ook hier stel selmatig (Baumesse, Elektrotechniek, Schu- und Lcdermesse, enz.) Dit. jaar werd bovendlien een internationale autoten toonstelling op de Technische Messe ge houden. Naar onzen indruk heeft deze niet geheel en al aan de verwachtingen beant woord. Alle bekende automobic'nierken der wereld waren hier te vinden. Yeel werk was gemaakt van autobussen en vrachtauto's. De Technische Messe duurt, eenige da gen langer dan de andere afdeelingen. Hierdoor zijn de fabrikanten van handels artikelen na het sluiten van hun groepen in staat op de Technische Messe te gaan kijken naar machines, welke zij voor hun productie noodig hebben. Dit is oorzaak, dat. het op de Technische Messe tot de laatste dagen druk blijft. Zooals ook de Nederlandsche inzenders, waarover wij reeds uitvoerig schreven, heb ben ondervonden, blijkt de Leipziger Mcs se inderdaad een internationale markt te zijn, waar niet alleen opdrachten worden verkregen, doch ook relaties worden aan geknoopt, we'ke voor de toekomst zeker van belang zullen zijn. Als de goede plannen van de internationale economische confe rentie werkelijkheid worden, en de tolmu ren zullen gaan verdwijnen, zal de Leip ziger Messe zeker nog van grooter belang zijn voor den internationalen handel, dan zij thans reeds is,. Bestrijding van de corruptie. Een vereeniging ocgericht. Te Utrecht werd Zaterdagmiddag we der een vergadering gehouden ten einde te komen tot de oprichting van een defi nitief comité van actie tegen de corruptie in Staats-, Gemeente- en ander bedrijven. De verga-dering was niet voor de pers toegankelijk. Het resultaat der besprekin gen, dat na afloop der vergadering werd medegedeeld, is, dat opgericht werd de vereeniging „Ons Belang", welke zich ten doel stelt bestrijding van corruptie in alle bedrijven, voorts belastingverlaging en be strijding van alle oneconomische uitgaven. Het bestuur dezer nieuwe vereeniging is aldus saamgesteld: mr. B. J. Nöthorn (Zut- phen), voorzitterE. J. Duetz (Utrecht) secretaris; J. H. Adriaans (Nijmegen(, pen ningraeesterH. J. Levendig (Amster dam) A. Visser (Soest); dr. v. d. Mijlc (Heeze); Wagenaar (burgemeester van Workum)dr. H. A. Naber (Hilversum); en P. Brand (Utrecht). De verbinding AmsterdamGouda. In verband mei het te verwachten groot roizigersvervoer in den a.s. zomer zal door de Nederlandsche Spoorwegen o.a. een trein worden ingelegd van Amsterdam naar Utrecht, in aansluiting op den avondtrcin uit het Noorden, voor Den Haag en Rotterdam. Deze trein zal te 10.12 n.m. uit Amsterdam vertrekken en te Utrecht 10.48 n.m. aankomen en daar aansluiting geven op den trein, dio te 10.49 van Utrecht vertrekt via Gouda naar Rotterdam en Den Haag. Deze trein zal dan te Gouda to 11.27 n.in. aankomen. Door liet inleggen van dezen trein wordt ook tegemoetgekomen aan de meer malen geuite klachten van reizigers, die met den laatst en trein uit Amsterdam te Utrecht aankomende, daar juist den trein naar Gouda 7.agcn vei trekken en gedwon gen waren een uur en langer op liet sta tion to verblijven. Do verdere pogingen door de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer aange wend om meer treinen te doen loopen op het baanvak RotterdamAmsterdam via GoudaHarmclen vice versa hebben niet het geweusehtc succes opgeleverd, op grond van de door de electrificatie van de lijn RotterdamAmsterdam via Den HaagLeiden tot stand gkomen snellere verbinding tusschen boidc eindstations. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. De Alg. Nod. Bond van Handels- en Kantoorbedienden hield Zondag te Am sterdam een congres inzake rechtspositie. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. De lieer H. Schutjes, bondssecrclaris, sprak als congresleider het openings woord. Spr. betoogde dat er geen groep zoo ontrecht- en rechteloos is als de han dels- en kantoorbediendenhun verhou ding tot de werkgevers kan doorgaans niet onder recht vaHen. Van den minister van Justitie, die uitgenoodigd was om dit congres bij te wonen, las spr. een brief voor, waarin Z.Exc. mededeelde, dat hij, waar dit congres op een Zondag belegd was, niet aanwezig kon zijnin gelijken geest antwoordde zijn ambtgenoot, de mi nister van Arbeid, die er ook bezwaar te gen had zich op Zondag door een ambte naar te doen vertegenwoordigen. Daarna werd een inleiding gehouden door den heer S. Arifhauser, voorzitter van den Allgomeinen 'Freien Angestellten Bund en lid van den Duilschen Rijksdag, en door den bondsvoorzitter, secretaris der Inter nationale van Handels- en Kantoorbedien den en Technici, den heer G. J. A. Smit Jr. Als gevolg dezer inleidingen ontstond een levendige gedaehtenwiseling en ten slotte werd een resolutie aangenomen, waarin het congres, van oordeel zijnd?, dat zijn program voor directe vervulling vat baar is, het bondsbestuur opdraagt, de actie voor de verwezenlijking dezer ur gente eisehen met kracht voort te zetten en waarin het een ernstig beroep doet. op regcering en parlement om de wettelijke regeling zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. „Msbd." Father B. Mulder, t Bij de familie te Oldenzaal is gisteren telegrafisch bericht binnengekomen van liet plotseling overlijden van den Zeer- cerw. Father Bernard Mulder, geboren te Oldenzaal in het jaar 1873. Ruim 25 jaren was hij Missionaris te Dalat (Sarawak) Engelsen Noord-Borneo In Mei 1926 vertrok hij voor den tweeden keer naar zijn missiestatie, na eenige maanden rust* te hebben genoten bij zijn oude moeder en overige familie te Olden zaal. Hij is de oudste van twee broers, die in de missie van Noord-Borneo werkzaam zijn. Father Bernard Mulder werd in 1900 te Mill-Hill priester gewijd. Hij bereikte den ouderdom van 55 jaren. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Woensdag 14 Maart. Hilversunï, 1000 M. 12.00 Politieker. 12.30—2.00 Lunehmuziek door het Trio Grocneveld. 2.30—3.00 Cursus leerbewerking door Mevr. Schaake-Verkozen. 3.0U—4.00 Maak het zelf! Door Mevr. C. Schaake-Verkozcn. 0.007.13 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.15 Gezondhcidshnlfuurtje door den heer Dr. A. II. Oort: Delirium Tremens. 7.43 Politieker. s.Oö9.15 Concert door het Omroep orkest. o. 11. v. Nico Trcep. Mevr. L Leo pold-Draper: piano. 9.15—9.15 Lozing door den heer A. v. Santen: Indrukken uit Leipzig in verband met de Messe. 9.4511.'Hl Populair programma door het omroep-orkest o. 1. v. Nico Troep. 10.10 Persber. II u i z c n, 341 M. Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 Concert. N'.C.R.V. 5.150.15 N.O.R.Y. Kindcruurtje o. 1. Mevr. J. v. d. Hulst-Maan. Mej. A. C. de Vries: zangeres. 7.00—7.50 Stenografieles. 7.30 N.C.R.Y. Concert. 7.30b.00 Sprs.: D. Klut te JJmuiden, voor/.. Noord-Holl. Bond v. C'lir. Harmonie en Fanfarecorpsen. Muzik. medew. Chr. Muziekver. „Soli Deo Gloria" te Zaan dam. Spr. H. J. Hevnes, voordracht uit zijn novelle: Paardcnbloemen. Daventry, 1000 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.2012.50 Balladeconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Gediclitenlezing. 3.50 Concert. 1.05 Lezing. I.20 Licht klassiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Dansmuziek. 0.40 Tuinpraatjc. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: The League and world prosperity. 7.35 Pianoconcert. 7.45 Lezing: The supply of oxygen. 8.05 Variété. 8.35 „Joseph and his Brethren", opera in 3 aeten van Méhul. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: Tho way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 (Vervolg) „Joseph and his Breth ren". II.0511.20 Gedichten voorlezing. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11 00 Concert. 12.502.10 Klassieke kwartetten. 4.055.05 Concert. Orkest en solisten. 8.5011.20 Orkestconcert. Langenbcrg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert door de mondharmo- nika-kapel. 7.35 Rudolf Ricth: „Gute Laune u. Fri- sclie Fahrt". Doclamaties u. d. werken ren Walter v. d. Vogelweide to J. Ringelnata. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.20—7.00 Lezingen en lessen. 7.10 „Mutter Erde", een koorwerk met 4 solostemmen van Hugo Kaun. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Wagnerconcert door groot orkest. 5.20 Orkcstconccrt. 6.45 „Carmen", opera in 4 acten van Bizet. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Orkestconcert. FEUILLETON. HET HUIS OM DEN HOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. {Nadruk verboden). p) Maar u hebt toch zeker wel een ach ternaam? De naam, die in 't register van mijn heer Walker staat, is zoo'n mondvol Ar- ffiathwaite, als u 't persé wilt weten. Wat een zonderling manier van ver tellen. In 't register van mijnheer Walker! Is t' dan uw werkelijke naam niet? Daar! Ik was er van overtuigd, dat u dat zou zeggen. Waarom niet tevree met kort en bondig „Bob" Zullen we er zoo'n soort neef- en nicht schap van maken. U bent Bob en ik ben Meg. Dat zou een prachtig begin zijn, Meg. 't Is een echt avontuur, lachte ze, enthousiast. 't Lijkt wel een hoofdstuk "it een spannenden roman. Ik hoop niet, dal je me onbeleefd vond met dien ande- Ifen, dien langen naam van je Bub! Zie je, ik behoorde Mcg Bartli te zijn, maar ik neet nu nog Meg Ogilvey. Ik ben er nog bijna niet aan gewend, aan den naam Ogilvey, maar ik vind hem toch niet lee- «jk, jij wel? t Gezicht van Armathwaite betrok, en bij slikte een stukje spek in zonder er zolfs blaar één van de 29 keer op te kauwen, zooals de voedingsleer dat aanbeveelt. Wel, je gezicht betrekt heelemaal, riep ze uit. Het is de eenvoudigste zaak ter wereld. Mijn familie kreeg, toen we uit Elmdale gingen, een erfenis, en de naam „Ogilvey" was een deel van 't legaat. We kregen liet van moederszijde, en de veran dering was gemakkelijk genoeg voor vader, omdat hij altijd af schreef onder den naam: Stephen Ogilvey. Stephen Ogilvey de man, die zoo bekend was op 't gebied van Folklore De echte verrassing van zijn stem deed zijn toehoordster plezier. Ja. Wat leuk, dat je hem kent. Maar je gezicht betrok, toen ik er van vertelde. Ik dacht, dat je getrouwd was, zei hij inwendig geschrokken van zijn eigen ver metelheid. Ze fronste het voorhoofd in een behoor lijke poging, om er ernstig uit te zien. Ik begrijp niet heelemaal begon ze. Toen hield ze plotseling op. Je dacht, dat, wanneer ik getrouwd was ik niet meer zoo'n robbedoes zou zijn? zei ze toen. Neen, je hebt zóó ver mis, wat mijn gedachten betreft, dat ik je nauwlijks durft to vertellen, wat er in mij omging. O, als je blieft, vertel 't. Ik heb er een liokel aan, menschen verkeerd te be grijpen. V el, ik zal probeeren, êt je uit te leg gen. Ik hoop niet. dat je vergeten hebt, dat ik jc al eerder als een engel betiteld heb. Je citaat was al even weinig toepas selijk als het mijne. Eet mijne was het wel, en ik kan me een engel niet als getrouwd voorstellen. Jij wel? Goede hemel! Moet ik dan mijn heele leven ongetrouwd blijven? Wie ben ik, dat ik zou kiezen, tus schen een engel en *Meg Ogilveij Ik wou je keuze niet zoo beperken, zei ze, terwijl ze mijn opmerking trachtte te ontwijken. Bovendien verwacht ik ieder oogenblik te hooren, dat er een mevrouw Armathwaite is. Die bestaat niet. Dat is jammer. Ik wou, dat ze er was, en dat ze dan op 't oogenblik liier was. Want als ze lief was en als ze dat niet was zou jij niet met haar getrouwd zijn had ze mij misschien gevraagd hier een paar dagen te blijven. Dan zou ik gezegd ^hebben: Heel graag, als ét u belieft. Maar zooals de zaken nu staan, moet ik mijn spullen inpakken en terug gaan naar Ches hire. Ja, zei hij langzaam, dat slaat vast, je kunt hier niet blijven. Wel, je lioeft 't niet met zoo groote duidelijkheid te kennen te geven, dat je blij zult zijn, als je van me af bent. Wil je nog koffie? Er klonk een zware stap buiten op 't pad 't Meisje, dat met den rug naar het raam zat, draaide zich oin, en keek naar buiten. Daar heb je Tom Bland, de vrachtrij der uit Nuttonby, riep ze opgewonden, ter wijl ze lachte en iemand, die alleen voor haar zichtbaar was toeknikte. Goeie, ouwe Tom! Wat zal hij verrast zijn, als hij mij ziet. Armathwaite werd plotseling weer in de werkelijkheid terugverplaatst, Je be doelt toch niet, dat iemand hier uit de buurt je herkend heeft? bromde hij; en de klank van ergernis in zijn stem deed haar verwonderd opkijken. We keken elkaar recht in het ge zicht, zei ze. Als je in het oog houdt, dat Tom mij evengoed kent als ik hem, zou 't onzinnig zijn, waar 't Tom betreft, in ieder geval. Hij grijnsde over zijn heele gezicht, dus kan ik evengoed naar de deur gaan, om hem goedendag te zeggen. Daar komt niet van in, zei Armath waite, terwijl hij opsprong, in zijn haast een bord ondersteboven gooiend. Als Tom Bland zegt, dat hij jou hier heeft gr/- zien, zal ik liem vertellen, dat hij 't leelijk mis heeft. Op dit oogenblik bestaat Mar- guarite Garth eenvoudig niet. Ze is een le gende. De jonge dame in deze kamer is Meg Ogilvey, waar Tom Bland nog nooit van gehoord heeft. Ik verbied je je te be wegen of weer naar 't raam te kijken. Goeie genade, pruilde 't meisje ter wijl ze deed, of ze erg bang voor hem was. Deze houding maakte de taak van den nieuwen bewoner van de Grange niet ge makkelijk. Hij had tienduizend oproerige en fanatieke Pathans jaren lang ontzag kunnen inboezemen en in toom houden, maar dit Engclscho meisje, met haar stra lende oogen, scheen hij zelfs geen paar mi nuten in bedwang te kunnen houden. Hij moest haar buigen naar zijn wil, voor haar eigen heil. Hij moest zorgen, dat zij zoo gauw mogelijk uit Elmdale wegging, waar ieder oogenblik het gevaar dreigde, dat men haar vreeselijke dingen zou vertellen, die haar jong leven zouden verduisteren en verbitteren. HOOFDSTUK V. Do vrachtrijder van Nuttenby trok den nieuwen bewoner van de Grange in den kring van zijn kennissen op de gemakke lijke en kameraadschappelijke manie? van zijn klasse. Mooie morgen, mijnheer, zei hij. Een prachtige morgen, erkende Ar mathwaite, heb je mijn kisten gebracht? Ja, mijnheer, zo zijn zwaar hoor! We zullen ze samen wel kunnen dra gen, denk ik, en Armathwaite ging voor uit naar liet hek. Toen ze do eetkamer voorhij gingen, keek Bland ongegeneerd door 't raam, maar 't meisje was niet te Ik had niet gedacht, miss Meg van daag te zien, mijnheer. Miss Meg? Wie is miss Meg? Wel, de dochter van dien armen mijnheer Garth natuurlijk. O, mijn nichtje dacht al, dat jo deed of je haar kende, maar je hebt het mis. Die jonge dame, dio je zag, is miss Mar guerite Ogilvey. Wel heb ik van mijn leven. Ik zou gezworen hebben miss hoe heet ze ook weer, mijnheer? Amiathwaitc herhaalde den naam, en Tom Bland krube zich op bet hoofd. Hij was oud en verweerd geworden als vracht- vijdcr van Nuttonby, en zijn baantje had zijn brein gescherpt; er waren momenten, dat hij l.et raadzaam achtte zijn spraak- zamen mund dicht te houdea. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5