BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 13 MAART 1928 No. 5821 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent per week I 2.SO pel kwartaal tij onze Apen ten 20 cent pet week 12.60 pet kwartaal franco per post f2.95 per kwartaal. Bel Geïllustreerd Zordapablad ia tooi de Abonné'a ven krijpliaar tepen bclalinp van 5C cv per kwartaal, bij voor uitbetaling Alzonderlijke nummert 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No t1 "■W" Dit nummer bestaat uit twee bladen. DUITSCHLAND. Berüjn's Metaalconflict. De op 10 Maart j.l. door den bemiddelaar gedane uitspraak voor de Berlijnsche me taalindustrie is bindend verklaard. ITALIË. De toestand in Zuid-Tirol. Dc „Sunday Express" publiceert een artikel van een specialen berichtgever uit Dozen, wien het is gelukt. Zuid-Tirol bin nen te komen, om er de situatie ter plaat se te bestudeeren. „Ik zend deze berichten", aldus deze berichtgever, „over het gevangenen-land Zuid-Tirol, van gene zijde der Alpen, per kabel naar Londen". Want hier bestaat geen vrijheid, de waarheid te schrijven of te spreken, zelfs niet op fluistertoon. Zuid-Tirol, de tuin in de bergen, is door het fascistische regime in een gevangtfois veranderd. De berichtgever doelt dan mede, dat li ij slechts met de grootste moeite inlichtingen lean verkrijgen. De bevolking is door be dreiging met zware straffen zoo bevreesd geworden, dat men geen syllabe uit hen kan krijgen; immers op het verstrekken van inlichtingen, welke afbreuk kunnen doen aan den goeden naam van Italië st-aat 15 jaar gevangenisstraf of verban ning naar de Lipari-eilanden. Bij zijn aankomst vroeg de berichtgever san een auto-chauffeur: „Dus men heeft na Men jaar jullie toch nog niet tot Italia nen kunnen maken?" Alvorens hierop te antwoorden, keek de chauffeur eerst naar -alle zijden uit, of- niemand hem kon hooren en zeide toen: ,.Ik ben Tiroler, en ik zal ook als Tiroler sterven, wat Bernhard Mayer er ook van te zeggen kan hebben". Bernhard Mayer is 'n naam, waarmee de Tirolers Mussolini bedoelen. RUSLAND. Een chaotische toestand. D o z.g. „s a b o t a ge"-ge v a 11 e n in het D o n e t z-b e k k e n. Een algemeene paniek heeft zich van de bedrijfsleiders, technici en ingenieurs Jueester gemaakt naar aanleiding van de ontdekking der Ogpoe, „dat er een com plot bestond om de mijnen in het Don- en Doiietzbekken te saboteeren", en van do daarop gevolgde arrestaties, niet alleen .vati buitenlandsche ingenieurs, doch ook van verschillende communistische leden der mijnwerkersvakvereenigingen. De on bevredigende toestand, welke in deze in dustrie heerscht, wordt algemeen erkend en in offieieele kringen heeft men er reeds op gewezen, dat de Ogpoe ook met. belang stelling haar blikken gericht houdt op an dere industriegebieden. Ingenieurs, technici en bedrijfsleiders fe Airskou hebben Zaterdag in allerijl een bijeenkomst belegd ten einde hun ver ontwaardiging te kunnen uitspieken over „het misdadig gedrag van hun collega's in bet Donetzbekken en hun eigen aanhan kelijkheid aan de Sovjet-regeering te be tuigen. Ook in andere centra zijn dergelijke bijeenkomsten gehouden, waar niet-com- inunisten zich voornamelijk beijverden, pre testen te formuleeren tegen de contra revolutionairen in de Donetz-industriecn en hun houding te veroordeelen. Dit oplreden is niet moeilijk te begrijpen: de regeering verwacht een dergelijke „spontane uitbarsting van verontwaardi ging". De „Prawda" heeft de paniek nog verscherpt, door openlijk aan te kondigen, dat het Donetz-bekken niet «alleen staat, dat zich ook in andere industriegebieden dergelijke sabotgehandelingen afspelen en dat ook daar zonder mededoogen tot on derdrukking zal worden overgegaan. Hel blad meent tc weten, dat ook te Lening rad en te Briansk contrarevolutionaire samenzweringen zijn ontdekt. De „Ekonomitsjcsjkaja Zjizn deelt mede dat de „geheele industrie in den Oeral" gesaboteerd is en dat de geraamde uitgaven daar met 40 pet. zijn overschreden. De „Izwestija" verklaart, dat men de bron van dezen nieuwen vorm van strijd tegen de revolutie in'het buitenland moet zoe ken en geeft details over de „veertig mil- lioen roebel, die begraven zijn in het zand van Turkestan." Het optreden van de Ogpoe is niet al leen tegen de vreemdelingen gericht en tegen de niet-communistische ingenieurs, maar ook tegen de vakvereenigingen die in den taatsten tijd neiging toonen, zich tegen de communistische partij en de re geering te verzetten. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone advertentie» 30 een! per regtl Vooi Ingezonden Mededeelingen wordt he! s dubbele var het tarief berekend. s Kleine edvertentlèn, van ten hoogste 80 woorden r/aaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buar en rte huur, koop en verkoop f 0.50 Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De toestand in Rusland op industrieel gebied. Tsjang Kai Sjek bereidt zich ten oorlog. De ramp te Santos. Tot nog toe 72 lijken gevonden. BINNENLAND. Te Rotterdam zijn twee personen door gasverstikking om het leven gekomen. (Gem. Berichten, 2de blad). Dt MOW l"E SERRAT, DE dchü IN Uc: b.AAzliLIMA.oihü bM.< i uo, u.c. uuuri ci.it AARDVERSCHUIVING VERSCHEIDENE SLACHTOFFERS MAAKTE. OP DEN VOORGROND HET KLOOSTER DER E.E. P.P. CARMELIETEN. Tusschen de puinhoopen zijn thans 72 lijken gevonden, waarbij die van 23 kinde ren. Tweehonderd vrijwilligers nemen deel aan het opruimingswerk, dat vermoedelijk een week zal duren. Als tragische bijzonderheid wordt nog gemeld, dat een man, die afwezig was ge weest, bij zijn terugkeer al zijn acht kinde ren dood vond. De heele stad Santos is zeer onder den indruk van de ramp, die een deel barer in woners getroffen heeft. De aardstorting, die zooals men weet, onverhoeds zich voordeed, bewoog zich als een geweldige waterval de helling van de Monte Serrat af, begroef een tuin aan den voet van den berg onder reuschachtige gra- nietblokken en botste tegen de muren van het ziekenhuis „Casa di Misericordia" aan. De bewoners van het eerstgenoemde huis een gezin van 9 personen, hadden geen tijd meer om te vluchten en werden door aarde en puin bedolven. Hun lijken konden reeds geborgen worden. De zieken en het verplegend personeel van het ziekenhuis konden echter bijna al len in veiligheid gebracht worden. Do aan grenzende huizen werden bijna volkomen vernield. Een café, waarin zich 20 personen bevonden, Ts 5 meter diep onder steen en aarde begraven. Dc aanwezigen zullen ver moedelijk allen ge zijig Volgens de meening der autoriteiten zal het nog acht dagen duren voor alle bedol ven huizen zijn uitgegraven en alle dooden geborgen zijn. Men vreest, dat er van de personen, die iiog onder de puinen bedolven liggen, maar weinigen gered zullen kunnen orden. Op de plaats des onheils spelen zich hartroerende tooncelen af. Een duizend- hoofdige menigte poogde telkens weder, het politiecordon te doorbreken en tot den puinberg door te dringen om naar bloedver wanten te zoeken. De aardstorting is veroorzaakt door on langs plaats gehad hebbende wolkbreuken, die aan ecno zijde een „ondermijning" van de Monte Serrat tengevolge hadden. De eenige waarschuwing voor de bevol king was het afrollen van een reusachtig rotsblok, dat op het ziekenhuis Santa Rosa terecht kwam. Het volgend oogenblik volgde het neer storten van een bergmassa van ongeveer 10 millioen kubieke meter, die het zieken huis. en een aantal andere gebouwen be dolven. De tot nu toe gevonden lijken zijn bijna alle vreeselijk verminkt en daardoor onher kenbaar. Men vreest voor een verdere catastrofe waardoor talrijke woonhuizen en groote za- kengebouwen bedreigd zijn. Er heeft reeds een nieuwe aardverschui ving plaats gehad. De gevaarlijke zone is ontruimd. Een groote rotsmassa hangt nu nog in een dreigende positie boven de stad en er bestaat groot gevaar, dat zij naar beneden zal storten. Moch dit onverhoopt gebeuren dan wordt een oppervlakte, bedolven, die driemaal grooter zou zijn dan liet stadsge deelte, dat Zaterdagochtend door de aard verschuiving werd geteisterd. Arabië. De heilige oorlog der Wahabieten. Een sprookje. Te Engelsche hooge commissaris ?n Irak, sir Henry Dobbs, verklaarde in een interview, niet de geringste bezorgdheid te koesteren ten aanzien van de houding der Wahabieten ten opzichte van Irak. De berichten omtrent de bijeenkomst deï st ammen te Riyadh, de hoofdstad van Nejd, waar Bin Saoed den Heiligen Oor log zou hebben afgekondigd, blijken, al dus de hooge commissaris, sprookjes te zijn, die door den een of anderen onwe lenden Bedoeïen naar Bagdad zijn over gebracht. Dergelijke verhalen gaan in Ara bië snel van mond tot mond en iedere ver teller voegt er het zijfie aan toe. De goed georganiseerde Engelsche inlichtingen dienst heeft geen enkele reden, geloof te hechten aan deze verhalen, en de Engel sche regeering heeft evenmin aanleiding, een dergelijke ernstige schending van liet verdrag van Basra te verwachten van Bin Saoed, die zich in het verleden haar ver trouwen waardig heeft getoond. Het optreden van het Engelsche lucht eskader tegen de stammen, die zich aan overvallen in Irak hebben schuldig ge maakt, hebben, volgens den hoogen com missaris, een afdoende uitwerking gehad. De Moetair-stam blijkt, na de op 24 Fe bruari door de Engelsche bommen toege brachte zware verliezen, niet geneigd te zijn, verdere aanvallen te doen. De Atai- bah-stam echter, die de vernietigende uit werking van de luchtaanvallen nog niet kent, zal misschien nog een poging tot een inval wagen. CHINA. Tsjang Kai-Sjek bereidt zich ten oorlog. Huidige positie der legers in Chin a. Tsjang Kai-sjek is uit Nanking te Soetsjaufoe aangekomen. Groote hoeveel heden munitie worden uit Nanking naar t noorden gevoerd en ale nationalistische soldaten, "die gedurende den winter langs den Tientsin-Poekau-s oorweg hebben ge legen worden-thans in dn omgeving van Soetsjaufoe geconcentreerd. Alle troepen moeten Tsjekiang Kiangsoe en Anhwei verlaten om tegen de noordelijken ten strijde te trekken. Het aantal troepen dei- zuidelijken wordt op 100.000 geraamd. Deze troepen staan tegenover het leger van Soen Tsjoën-fang dat op 50.000 man wordt geschat, die allen goed zijn uitge rust en voor het grootste gedeelte hun soldij hebben ontvangen wat buitenge woon gunstig wordt genoemd. Hun commandant hoopt de macht weer in handen te krijgen en dit doel zou hij alleen kunnen bereiken door Kiangsoe weer te bezetten. De troepen van Feng Joe-sjiong liggen voornamelijk in de streek van Honan. ten noorden van de Gele Rivier. Zij bestaan uit 50.000 man onder zijn direct bevel, be nevens 50.000 aanhangers. De noordelijke troepn liggen langs de lijn Hantan-Tamingfne (ten noorden van de Gele Rivier en ten zuidoosten van Taiycean). Dit goed uitgeruste leger be staat uit 70.000 man en wordt door deskun digen als het beste in China beschouwd. De geschillen in het leger van de Nan- king-uationalisten zijn thans van acuten aard geworden en geloofd wordt, dat in vloedrijke elementen voor alles vrede wen- sclien en zich tegen een nieuwe campagne verzetten. Tsjang Kai-sjek echter baseert zijn krachtige positie geheel op zijn mili taire reputatie en daar vele rivalen zijn ondergang zouden toejuichen, hangt zijn toekomst af van een of ander groot suc- MISSIE EN BANDITISME. Missionarissen in gevangenschap. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De „Csservatore Romano" meldt, dat vele berichten uit China ontvangen zijn, welke melding maakten van het gevangen nemen van een groot aantal missionarissen Onder hen bevinden zich pater E. Moraz- zoni, pater A. Munaretti en pater Giovan ni Toilette, van de missionarissen van Par ma, die het vicariaat Tsjengtsjow in de provincie Ilonan hebben. Deze pateis wer den 17 dagen gevangen gehouden. Pater Esquenet van de missiën van Scheut, die in het apostolisch vicariaat van Siwantsee in de provincoe Tsjili werkt, werd in No vmeber gearresteerd en ongeveer vier we ken gevangen gehouden. Do inlandsche paters Pi en Ing, even eens uit het vicariaat Siwantsee, werden op 26 Januari gearresteerd en bevinden zich thans nog in gevangenschap. Een.mis sionaris der missiën van Scheut, welke in het vicariaat Soelvoean werkt, werd in Ja nuari drie dagen gevangen gehouden. Pater Erasmus Adam O.F.M. uit het Vica riaat Taioeanfoe in de provincie Sjan-si werd in November gearresteerd doch kon ontvluchten. Het gaat bij deze gevangennemingen om de hooge losgelden, welke de bandieten van de betrokken kloosters eischen. Zoo werd van de missionarissen van Parma een bedrag van 150.000 Oliineesche dollars geëischt, voor de inlandsche priesters werd 20.000 dollar en veertig Mauser-pis tolen verlangd, en voor de vrijlating van den missionaris van Scheut 20.000 dollar en eenige onzen opium. Pater Adam was daarentegen maar 1000 dollar waard. Alleen voor den pater .van Scheut uit Soeiyoean werd de verlangde prijs betaald daar deze niet tc hoog was en omdat hij onder bijzondere omstandigheden bepaald was. Nauwelijks had zich n.l. het bericht van de arrestatie van den missionaris ver spreid, of een aantal andere roove. s spron gen in het zadel om het spoor van de ban dieten te.volgen. Deze roovers verlangdeu r.u het lage bedrag en kregen toen dadelijk den gevangene les. Zoon snelle bevrijding is echter een zeldzame uitzondering. In een ander geval werd een missiona ris 76 dagen in gevangenschap gehouden, een ander 35 dagen. Zelfs als do betaling van losgeld geweigerd wordt, moeten de missionarissen groote bedragen besteden om daarmede de inlanders mild te stem men jegens de'aime gevangenen. In alle gevallen dat zij worden vrijgelaten, zijn de missionarissen terstond naar hun oude staties teruggekeerd. Bij de gevangenneming van pater Es quenet vervolgden diens christenen de roo vers en bevrijdden hem. Terstond daarop keerde de pater naar zijn kudde terug met de woorden: „Dat zijn de bijkomende omstandigheden van ons werk." Dc paters uil lc missiën van Parma hadden zeer veel te lijden 111 hun geva.n- Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van; De HollandBelgië-voclbalwedstrijd het proces tegen de Indonesische studen ten „Werkspoor" on de overleden direc teur de heer Muysken. genschap. Ondanks den strengen winter en de hevige koude, nam men hun de warme bovenkleeren en hun schoenen af. Zij moesten in de bergen onder den bloo- len hemel slapen, en voortdurend verder reizen om den dood te ontgaan. Een van deze missionarissen, pater Tonette, die pas kort in China was en de landstaal nog maar weing kende, had zeer veel te lij den. Pater Morazzoni werd reeds op den tienden dag ziek aan dysenterie, hetgeen voor dc bandieten toch aanleiding was een Christen loc te staan den zwaar zie ken missionaris bijstand te verleenon. Al de authentieke berichten toonen in elk geval, dat China er nog ver van af is, weer een rustig eu vreedzaam land tè worden. ZUID-AMERIKA. Communistisch complot in Chili. Een communistisch complot, dat ten doel had de regeering van Chili omver te werpen, is Vrijdag j.l. mislukt door de ar restatie van veertig personen te Santiago, waaronder de zoon van den ex-president Alessandri. Medegedeeld wordt, dat ook ex-president Alessandri en dr. Santos Sales minister van volksgezondheid, die zich beiden op het oogenblik in Europa bevinden, bij het complot betrokken zou den zijn. Uit de Kledingindustrie. Einde van het conflict? De hoofdbesturen van de samenwerken de bonden in de kleedingindustrie zullen heden aan de patroonsbonden de beslis sing der leden over de jongste patroons- voorstellen mededeelen. Van verscheiden plaatsen waren heden de beslissingen der leden nog niet ontvangen, doch zoover reeds viel na te gaan is het vrijwel zeker, dat de voorstellen zullen worden aanvaard zoodat een conflict in hot maatconfectie- bedrijf zal worden voorkomen en de strijd in het maatbedrijf zal eindigen. Uit de Pannenindustrie. Onderhandelingen. Eerstdaags zal er een bespreking wor den gevoerd tusschen de werkgevers in de pannenindustrie en de besturen der sa menwerkende bonden van werknemers wier wenschen betreffen: 1. Inkrimping van den werktijd van 53 op 48 uren per week met behoud van het bestaande weekloon. 2. Verbetering der sociale bepalingen in het arbeidscontract. 2. Verbetering der sociale bepalingen iit arbeidscontract. 3. Wijziging der tarieven. 4. Uitbetaling van Christelijke feestda gen. 5. Het vaststellen eencr pensioenrege ling Te De'ft is overleden, 53 jaaF oud, dr. H. W. Numans, geneesheer- directeur van het krankzinnigengesticht St. Joris- gasthuis, waaraan hij op 15 Januari 1913 als geneesheer werd verbonden. Sinds 1 Juli was hij geneesheer-directeur. Op de groenten- en vruchtenveiling Utrecht <-n omstreken te Utrecht werden istermiddag om half drie de eerste aard beien van de kweekers Matlhijsen en Stu- benitsky te Harmeien aangevoerd. De vergadering van den modernen bond van typografen heeft met bijna al ee: ne stemmen besloten, de contraeten voor de typografie en voor het boekbin dersbedrijf, die n-.genoeg gcliik zijn nan de oude en die zullen gelden voor twee jaar en zeven maanden, te aanvaarden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1