Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek Vraqenbus. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. lisse. Gemeenteraad. Dc raar! dezer ge meente vergadert Vrijdagmiddag te 3 u. Do agenda bevat: Ubkcering van voor schotten nan Eijz. Schoolbesturen inge volge art. 101 der L.O.-wct 1020. Benoe ming van leden der Commissie tot Ve ring van Schoolverzuim wegens periodie ke aftreding en nadere regeling van het presentie-geld van de leden dier Commis sie. Benoeming van twee vertegenwoor digers der gemeente in het bestuur der Woningvereeniging „Volksbelang" wegens periodieke aftreciii g van do hecren J. 1'. Sogers en J. C'. de Haan. Verzoek van de Vereeniging „Pro Jovcntulc" te Haarlem, om eene subsidie voor het jaar 1928 Ver zoek van het bestuur der C'hr. IT.B.S. te Lolden, om een bijdrage in do kosten \\r;-eii8 het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente van de school over het jaar 1C25. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein langs dc Kanaalstraat aan den heer J. H. Nieuw enlwis. Voors'.cl van B. en \V. tot verkoop van bouwterrein langs de Julianaslraat aan de hecren J. Noordermeer en P. van Dijk. Nadere vast stelling van den vei koopprijs van bouw- terreii en langs de nieuwe straat vanaf den Smalleweg naar de Kanaa'slraat. Ge wijzigd raadsbesluit in verband met den aankoop van bouwterreinen van de N.V. Graan-, Heel- en Fouragehandel, voor heen P. Bcelen en Zonen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Alg. Politie verordening. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld e..ing in ver band met den aankoop van bouwte: reinen aan den heer G. Warmerdam en de N.V. Graan— Meel- en Fouragehandel, voorheen P. Beelcn en Zonen. Vaststelling van het vermenigvuldigingsgctal der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19281929. Wijziging van de gcmcente-be- grooting 192S in verband met dbor Ged. Staten gemaakte opmerkingen. Comptabi liteit. Ingck. Stukken en mcdcdeelingen. OEGSTGEEST. Geboren Hendrik Jan, zoon van D. N. den Haan en M. J. v. d. Meij. Ondertrouwd: F. de Vries en A. L. van Egmond beiden te Pegstgcest. Overleden A. Wolf 28 jaar P. La- raan 34 jaar M. H. Driessou 03 jaar. V/ASSENAAR. Ondertrouwd H. Jansen en J. M. Baltus P. K. Prosman en R. Rosmolen B. van den Hoorn en N. A. Schuddebeurs. Geboren: Jan Gerrit, zoon van G. Schep en D. C. Woerlee Richard David, zoon van C. G. Hogervorst en Th. Gardieu Johanna Christina Theresia, dochter van J. J. van der Salm en G. C. van der Kroft. Overleden Alberta Angenita Sten- weg, 44 jaar Alida Cornelia Knijnenburg 21 jaar'Wilhelmina van der Plas vrouw van W. Remmerswaal 73 jaar. WEKELIJKSCH OVERZICHT KAAS HANDEL. Vlugge handel met iets hoogere prijzen. De voorraden in de pakhuizen zijn thans, in verhouding met andere jaren, zeer klein Er is in 1927 ruim 13 millioen Kg. meer uit gevoerd dan in 1920 en begrijpelijkerwijze kan daarom de wintervoorraad in de pak huizen niet zoo groot zijn, al moet ook de/.e record-uitvoer gedeeltelijk uit do ook in 1927 weer grootc.c productie zijn voorzien. Vooral de laatste weken is dit „tekort" mogen we wel zeggen, meer en meer ge voeld, met het gevolg dat de nog aanwezige voorraad in oude kaas, tamelijk in prijs is gaan stijgen. Reeds n eerdere exporteurs hebben hun voorraad door aankoop bij hun collega's, moeten aanvullen omdat liet voor zoor veel handelaren nog te vroeg is om „uitverkocht te zijn. Votir prima Sept. en Mei-kaas wordt thans reeds f 70.— betaald, en tiaar het verbruik ondanks de hoogere prijzen toch niet bij de overeenkomstige periode over 19-7 ten achter blijft is het zeer wel mogelijk dat in Juni-Juli nog aan merkelijk hoogere prijzen voor oude kaas zullen worden besteed. Vcor den markthandel van het oogen- blik is dit in"zoover van belang, dat het ook voor jonge kaas bel ere belangstelling tot gevolg heeit gehad, waardoor ten slotte zulke hooge prijzen voor hooikaas kunnen worden betaald. Op de markten van deze week kwam dit zeer duidelijk naar voren, want ondanks de kwaliteit welke uit den aard der zaak niet best kan zijn, waren de aangevoerde par tijen zeer gauw tegen hooge prijzen ver kocht. De hoogste sorteering was 59, wel ke te Bodegraven en te Leiden werd be steed, terwijl te Woerden en te Gouda tot f 58 word betaald. Do aanvoer is zeer mi niem, hetwelk nog wel enkele weken zal aanhouden. Tot dan toe kunnen wij wel, ook zonder profetische blik, geen verande ring in prijs voorspellen. HAZERSW0UDE. Geboren: Antje, d. van N. van der Kley en N. de Gelder. Nelly Cornelia, d. van A. J. van Gexneren en S. lo Clercq. Cornelis, z. van J. llarkes en M. van Kootcn. NIE'JWKOOP. Geboren: M ria Gorarda Johanna, dochter van W. B. Heem an en J. C. Balvort Johannes, zoon van J. Schalkwijk en B. van Beek. Overleden: Joannes van Diemen, 03 jaren Maria Theodora van den Bosch, 12 jaar. de hoogste levenswijsheid? j HetHnisgezin schrijft „Niet iedereen kan als ik direc teur van de Koninklijke worden, daar niet iedereen even intelligent is, maar onmo gelijkheden behoeven voor niemand te be staan. Dit meer van zelfvertouwen dan van bescheidenheid getuigende woord Heeft de tot Engelschman goworden Sir Henry De- terding tot leerlingen van een lyceum ge sproken. Zelfs in twee lycea heeft deze geweldige -ondernemer en zakenman voor aankemen- de studenten het woord gevoerd: in het Kennemer-Lyceum van dr. De Vletter te Bloemendaal en in het Amsterdamsch Ly ceum van Dr. Gunning. Zulk een man, die het zóó ver gebracht heeft, zou ongetwijfeld aan jonge staats burgers woorden en lessen van levenswijs heid hebben mee te geven, welke een blij- venden indruk zouden maken op het hoofd en gemoed. "Welnu, wij vreezen, dat zijn toespraken den geleerden hecren rectoren, en wij hopen, dat ze den kinderen zijn tegengevai len. In het Bloemendaalsche Lyceum vertel de Sir Henry Deterding aan zijn jeugdige hoorders, hoe hij zelf „tot het succes in de wereld is gekomen." In dit verband kwam de fraaie zin, dat niet iedereen directeur van de Koninklijke kan worden. Maar met zelfvertrouwen kan men het een heel eind brengen. In het Amsterdamsch Lyceum verheer lijkte de heer Deterding de sport als de aankweekster van zelfvertouwen en noem de hij de sport menschelijker dan iets anders. Sport geeft zelfvertouwen, zelfvertrou wen geeft physieken moed, en physieke moed is de vader en moeder van den burgerlijken, den moreelen moed. En zoo voegde Sir Henry Deterding er aan toe op het oogenblik lijdt de heele wereld, lijden in het bijzonder de parlementen aan gebrek aan moreelen moed. Wij, ook de parlementsleden, zullen meer aan sport moeten gaan doen, wil het tekort aan moreelen moed worden inge haald. Had de heer Deterding, de „petroleum- koning", zooals hij in het dankwoord wel op zeer ongelukkige wijze werd genoemd, niets anders en niets beters aan de leer lingen te zeggen? Is het najagen en het bereiken van het persoonlijk succes het hoogste, dat men een schoolgemeenschap moet voorhou den Moet de zelfzucht, het ieder-voor-zich nog meer worden aangewakkerd Had juist een man als Sir Henry Deter ding in dezen tijd niet vóór alles moeten wijzen op het sociale element, op de plich ten, die men tegenover den gemeenschap heeft Van den invloed van den godsdienst spieken we niet: op neutrale instellingen is die allicht contrabande. Ons is het woord van Sir Henrv Deter ding bitter tegengevallen en liet kan, con sequent toegepast, enkel leiden tot ver scherping van den klassenstrijd." wordt, dat vijf Japansche stoomschepen vergaan zijn, welke alle op weg waren naar Tokio. Men vreest, dat hot grootste deel der bemanningen van in totaal 164 koppen om het leven is gekomen. Met ma rine-station van Yokosoeka heeft een tor pedojager met reddingsmateriaal aan boord naar de plaats des ouheids gezon den, haar hooge zeeën hebben den torpe dojager genoodzaakt terug te keeren. Een watervliegtuig heeft medegedeeld, dat een der schepen in tweeën is gebroken, terwijl twee andere, die zich in dezelfde buurt in nood bevonden, geheel verdwenen zijn. Het Amerikaansche stoomschip „Presi dent Lincoln", dat Zaterdag draadloos meldde, Zondag bij het aanbreken van den dag te Yokohama te zullen aankomen, is nog niet gearriveerd en heeft geen bericht gezonden Pogingen om het schip draad loos te bereiken zijn mislukt. MIJNRAMP IN MEXICO. Dertig arbeiders bedolven. Reuter seint uit Mexico, dat ten gevolge van een brand dertig mijnwerkers bedol ven zijn in de mijn Aurora", bij Texcatlan (in den staat Puebla). Men heeft weinig hoop hen te redden. Zestig mijnwerkers wisten nog te ontkomen. D-TREIN AMSTERDAM-BREMEN ONTSPOORD. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdag om 13 uur 45 min. is de D-trein 125 Amsterdam—Bremen bij het binnenrij den in het station Augustfehn met de loco motief, den bagagewagen en twee D-wagens ontspoord. De locomotief viel in een moe rassige sloot, doch als door een wonder bleven machinist en stoker ongedeerd. Er gebeurden geen persoonlijke ongevallen. De reizigers werden door een locaaltrein uit Ocholt met 52 minuten vertraging verder ^vervoerd, zoodat de aansluitingen van drie uur 's middags gehaald konden worden. Van Oldenburg werd een gereedscha'pstrein ge zonden, zoodnt om 17 uur 15 min. het spoor weer vrij was. Het ongeval moet worden toegeschreven aan een verkeerden wissel stand. Aardbeving geregistreerd. Het observatorium Bendandi (Ttalië) -hooit een heviren aardschok geregistreerd, waarvan het centrum zich op 8500 K.M. af stand be\indt. De schok duurde drie uur en de gevolgen moeten noodlottig zijn. Van een wissen dood gered. Naar gemeld wordt, heeft een ijsbreker 15 visscher8 dio zich van de buitenwereld afgesloten op eilanden in de Finsche golf bevonden gered. Een dor visschers was ten gevolge van de ontberingen krankzinnig ge worden. Vierjarig ventje redt zijn achtjarigen broer. Te Middelsborough in Engeland heeft de zer dagen do vierjarige Thomas Low zijn veel grooter en zwaarder achtjarig broertje Victor van den verdrinkingsdood gered. Victor viel in den drie meter diepen park vijver. Zonder zich te bodenken, ja, zonder zich van kleeren te ontdoen, dook de klei ne Thomas in den vijver en wist zijn breer aan den wal te trekken. Beiden werden ten slotte door toegeschoten voorbijgangers weer geheel op den bcganen grond gehol pen. Teen Thomas gevraagd werd, hoe hij zoo er op gekomen was zijn broer na te sprin gen, zei hij: „Zwemmen kan ik niet, maar ik weet line je moet duiken, en daarom ging ik maar. Als Victor verdronken was had ik niet geweten met wien ik moest spelen!" Sneeuw in Z.-W.-Duitschland. Wolff seint uit Frankfort a. M. d.d. Za terdag: Evenals in Noord- en Midden- Duitsehland, is thans ook in Zuid-West- DLuitschland verandering van weer geko- Na sterke afkoeling in den afgcloopen nacht is heden in de Pfalz, in Baden en Hessen zware sneeuwval ingetreden. In Frankfort zelf heersclit sinds acht uur hedenmorgen tamelijk sterke sneeuwval. Wolff seint uit Freiburg d.d. Zaterdag: In heèl Zuid-Baden sneeuwt het sinds Zaterdagavond onafgebroken bij een tem peratuur cenige graden onder nul. In het Zwarte Woud ligt een sneeuwdek van 20 c.M. Roovers in Westfalen. Een gevaarlijke bende; tien der bandieten reeds gevat. Uit Castrop-Bauxel, wordt gemeld: De politie is er in geslaagd een wijdvertakte roovers-, moordenaars- en inbrekersbende onschadelijk te maken, welke sedert maan den het Westfaalschc industriegebied en de omgeving van Munster onveilig maakte. De bende heeft talrijke zware misdaden ge pleegd. In een bosch werd een gcheimc- bergplaats ontdekt met inbrekerswerktui gen en een groeten voorraad gestolen goed, o.a. 150.000 mark in waarde-papier, een kof fer met tafelzilver, een kistje met horloges goud en zilverwerk. Tot dusver zijn tien personen gearres teerd en er zullen er nog wel meer worden aangehouden. Ontaarde zoon. In een kreupelboschje bij Rosslaw Duitschland verandering van weer geko- ter door een jongeman overvallen en neer geslagen. Toesnellende menschen achter haalden den vluchtenden dader, die de 19- jarige zoon van het slachtoffer bleek te zijn. GEBEDSVERH00RING TE LOURDES. Van Zuster Inviolata uit Aarle Rixtel. In „Kijkjes uit het Missieleven", een maandblad, dat door de Missiezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle-Rixtel wordt uitgegeven, vinden wij het verhaal der gc- bedsverhooring te Lourdes van de Eerw. Zuster Inviolata uit het Moederhuis tc Aarle-Rixtel. De plotselinge en wonderba re genezing vend plaats op den 20stcn Sep tember van het vorig jaar. We laten hier het belangwekkende verhaal volgen: Zuster Inviolata, nog geen dertig jaar oud, was" ziek can af 14 Augustus 1926. Haar longen waren aangetast, zoodat bloedspuwingen niet uitbleven. Later kwam daar een maagkwaal bij, die steeds erger werd. 't Kwam zóóver, dat zij sinds Pinksteren van 't afgcloopen jaar niets meer verdragen kon dan thee en bpschuit. Dat de arme zuster bijna geregeld te bed lag, laat zich denken. In dien hopeloozen gezondheidstoestand deeJ de familie van Zuster Inviolata aan onze eerw Algemeene Overste hot voorstel, haar mee te nemen op een bedevaart naar Lourdes. Dat werd toegestaan nadat het advies van den huis dokter was ingewonnen. „Zuster", zei de ze, „ik heb geen hoop meer voor u. Ik raad u deze reis niet af en ook niet aan. Maar ga, met vertrouwen op God"! En tot de ziekenzuster voegde hij er aan toe: „De long is wel. beter, maar de bacillen zijn in maag en ingewanden overgegaan." Zoo vertrok Zuster Inviolata dan in ge zelschap van haar vader, haar Heerbroer en een onzer eigen ziekenzusters met een Duitsche processie naar Maria's genade oord. Een ziekencoupé werd voor haar ge reserveerd. Toen de pelgrimstrein Lourdes naderde, werd Zuster Inviolata aange kleed, om de Lieve Vrouwe tenminste van verre te kunnen groeten, want de zieken zuster twijfelde er aan, of ze wel ooit aan de grot zou kunnen knie'en. Te Lourdes bracht de electrische hen naar het hotel, waar de ziekenzuster haar dadelijk te bed wilde brengen. Maar Zus ter Inviolata's Heerbroer was 't daar niet mee eens. „Laten we haar liever meenemen naar de grot, want als zij nu al sterven moet, dan zal zij tenminste sterven aan de voeten van O. L. Vrouw", zei hij. Zoo werd Zuster Inviolata dus meegenomen naar de grot, dien eersten dag slechts voor een kwartiertje. Twee dngen later ontving zij aan de grot de H. Communie. Om 4 uur 's middags kreeg elke zieke afzonderink den zegen met het Allerheiligste, zooals dat in Lourdes gebruikelijk is. Zooals ve len wel weten zullen, gebeuren de merite wonderen bij dien zegen. Hij, die eens Ma ria's verzoek niet kon afslaan op de brui loft te Cana, Hij toont zich hier nog de zelfde jegens Zijne heilige Moeder. Ook Zuster Inviolata ontving ir.et vertrouwen Jezus' zegen. Maar zieNa dien zegen voelde ze zich eerder zieker dan beter. Toch wankelde haar vertrouwen niet. „Wij billen vast vertrouwen, mijn uur is nog niet gekomen sprak zij tot haar medezus ter. „Koe erger t wordt, hoe meer ver trouwen". Zij was cr werkelijk erg aan toe, zóó erg. dat ze niet eens een slok water bij zich kon houden en haar den volgenden morgen de II.H. Sacramenten toegediend moesten worden. Tegen den middag stelde de ziekenzuster voor, toch nog eens naar de grot te gaan. En zoo werd zij dan weer naar de grot gereden. Evenals de andere zieken zou ook zij gaan baden aan de bron geholpen door twee Fransch.o liefdezusters, die daarbij steeds behulpzaam zijn, Zus ter H. liar.stto zich daarop, de zieke naar het hotel terug te rijden. 's Middags woonde Zuster Inviolata in haar ziekenwager.tje opnieuw de II. Sa cramentsprocessie bij. Weer kreeg zij den afzonderlijken zegen n.et het Allerheiligste en toen„O, wat een geluk", vei te. t ze zelf, „dadelijk na den zegen met het Aller heiligste voelde ik me vrij van allo pijn en •had het stellige bewustzijn, lieelemaal be ter te zijn. Dadelijk wilde ik uit het wa gentje. Zuster H. vroeg me, wat ik had en ik zei: „lk ben gezond, o, hecleinaal ge zond!" „Ja, heelemaal gezond!" zei de zieken zuster met nadruk, alsof ze precies het tegendeel beweren wou. „Jawel, ik bon hee lemaal gezond, laat me maar uit den wa gen, om Maria op mijn knieën te bedan ken Blijf er maar netjes in, daar kun je O. L. Heer ook bedanken", was het be- daaive antwoord. „Maar ik ben beusch ge zond", hernam ik ncgmaals; Zuster H. ge loofde 't echter niet. Op mijn vcrzcck reed ze me dan toch naar de grot, waar ik Maria voor mijn ge nezing ging bedanken. In 't hotel terugge keerd, kwam mijn llecrbrcer ons al lege- moet en zei: „Maar wat zie je er uit!" Ook hij geloefde niet aan mijn bewering, dat ik gezond was en gaf dan cok geen gevolg aan mijn wensch om 's avonds aan de lichtprocessie deel te nemen. En zoo gingen zij alleen, maar niet lang daarna kwam zuster H. terug. Ze had geen rust meer en vond mij dan ookhalfdood! Ik had 35.5 temperatuur en 37 pols. In haar bezorgdheid zei ze: „Zuster Inviolata wc zullen bidden, dat we u tenminste nog mee thuis brengen. Als u tenminste nog zoolang leeft, tot u in den trein zit, dat we u hier niet mceten begraven, want wat zou moeder zeggen, als we zonder u terugkwa men". lk zei: „Goed laten we dan 't Mag nificat bidden Daarop zei de ziekenzus ter: „Zoo kan het niet verder gaan. Er moet verandering komen, u wordt beter, ofzoo kan het niet doorgaau. Ik zal u een ei met cognac geven, er mag gebeu ren wat er wil". En cr gebeurdewat sinds langen tijd niet gebeurd was, het ei kwam niet terug! Nu wilde de ziekenzus ter dat nieuws aan den Vader en den Heerbroer van Zuster Iviolata gaan mede- deelen, maar do laatste bleef bidden bij de grot, tot twaalf uur s nachts. Die vreemdsoortige toestand van afmat ting bij de zieke zij kon o.a. niets zien bleef duren tot den morgen toe. Tegen zes uur werd het beter. Het zwaktegevoel verdween meer en moer. Ten slotte voelde zij zich zoo goed, dat zij wcnschte te voet naar de grot te gaan. Maar daar wilde men niets van hooren. Dan maar weer ge hoorzamen in het wagentje. Niet lang na de H. Communie over\iel haar zulk een ge weldige honger, dat ze de ziekenzuster vroeg, haar toch gauw naar 't hotel te brengen. „U en honger? Een jaar hebt u al geen eetlust meer gehad! Nu geloof ik, dat u werkelijk gezond bent". En zoo was 't ook. Zuster Inviolata, die sinds Pinksteren alleen op thee en beschuit geleefd had, ge bruikte dadelijk twee broodjes, een ge kookt ei en twee kopjes koffie. „Nu meet U ook nog melk drinken", zei cle zieken zuster. „U hebt immers nooit melk kunnen vedragen". „Goed zei ik", aldus Zuster Iviolata weer, „maar bij me'k hooren ook broodjes. Die kreeg ik dan ook en 't bekwam mij zeer goed. Toen hoorde ik, dat mijn vader zat te schreien. Snel haastte ik me de trap op en een liedje zingend, kwam ik binnen: „U moet niet schreien, vader, want ik ben gezond!" En ilc vertelde hem, wat ik allemaal gebruikt had. Nu gaf hij mij een peer en zei, als ik die kon verdra gen, was ik zeker gezond. Toen vader zich zoo persoonlijk van de waarheid van mijn genezing oveituigd had, meest ik hem al les uitvoerig vertellen. Dan knielden we samen neer en dankten Gods lieve Moeder van ganscher harte. Dien dag ben ik op gebleven en nam aan do lichtprocessie deel, ofschoon het verlof daartoe slechts aarzelend gegeven werd. Die processie duurde anderhalf uur en dat kon ik goed uithouden. Dien nacht s'.icp ik voor 't eerst weer goed na langen, langen tijd, en ik word pas wakker, toen ik gewekt werd". Aldus haar eigen woorden. Zuster Inviolata was nu volkomen gene zen. Zij bad o.a. den II. Kruisweg, die een uur bergop en bergaf duurt, bezocht dc Ro zenkranskerk en de Basiliek en kon dat al les heel goed meemaken. Haar eetlust bleef uitstekend en zij kon alles verdragen. Het duurde natuurlijk niet lang, of de wonderbare genezing van Zuster Inviolata werd bekend en ging van mond tot mond. Toen kwam al 't veile op haar toegestormd en de levendige Zuiderlingen trokken haar de kleeren bijna van 't lijf, van blijdschap cn geestdrift. De weg naar 't bureau van onderzoek moest voor haar worden vrijge maakt. In 't hotel teruggekeerd stonden er twee ruikers te geuren ter eere van de plotselinge genezene. Zuster Inviolata bracht ze aanstonds naar de kerk en lei ze op dealtaartre<1en voor 't Allerhevigste. Den volgenden dag mocht haar Heerbroer de Hoogmis doen in de basiliek, om Onze Lieve Vrouw te danken. In haar klocster teruggekeerd, werd er dade'ijk een danklof gehouden met Magni fied en Te Deum. En hoe gaat het Zuster Inviolata thans? O, zij markt het gemeenschappelijke leven van do communiteit gewoon mee: voelt zich heel gezon-l en doet dagelijks haar stillen plicht in de naaikamer. God en Zijne Moeder lof en dank. Vraag omtrent de waarde van oude Ooslenrijksche kronen. Antwoord Waardeloos. INGEZONDEN STUKKEN. De z.fl. hooge loonfn der arbeiders. M. do R., Bij de rondvicag op do laatstgehouden ledenvergadering van den R--K- bond werd ui ij verzocht van tijd tot tijd eens in onze I.cidsche Courant, b.v. door een ingezonden stuk, te wijzen op sommi» ge verkeerde meeningen, die zich bij een groot deel van de niet -arbeiders hebben postgevat en die zeer dikwijls tot nadeel van de arbeiders zijn. Gaarne wil ik trachten enkele van die verkeerde voorstellingen uit den weg te ruimen, ik hoop, dat dit mij moge gcluk- ken. Een van de eerste misvattingen, die ik wenscl.te te bestrijden is, dat „de art ei ders toch zulke hoogo loonen verdienen". Dal een arbeider een behoorlijk loon toe komt, wie behalve dan wellicht een paar facistcn, zou dat in ons land nog durven bestrijden. Doch over wat behoorlijk is zullen do mceningen nog al eens uiteen loopen. In het algemeen maakt men er heel weinig drukte van wanneer iemand zonder wer ken, door hot deen van een of andoro handigen zet, ook al strookt dat niet zoo heel nauw mei de rechtvaardigheid, schat ten verdient. Ook cl worden daardoor tal rijke personen gedupeerd, dan heot dat „zaken doen Al weet iemand zijn inko men te verdubbelen enkel door de huren te verhoogen, dat komt de man toe. Al kun nen cenige personen door grondspeculatie, trustvorming of wat ook de prijzen van verschillende zaken noodig vour de gciiee- le bevolking kunstmatig opdrijven, daar van wordt niets gezegd, dat mag. Doch wanneer een nrbeiuer iets meer zou ver dienen dan nocdig is om in zijn allergroot ste behoeften te voorzien, danclan verdient hij een reuz.enloon, dan is het loon oorzaak van de hooge prijzen enz. enz. Nu wil ik nog niet spreken over waarop den arbe: 'er rerdit heeft, doch slechts over wat hij werkelijk ontvangt cn of dat nu zoo „hoog' to noemen is. Hebben zij, die zoo dikwijls over die ..hooge loonen" spreken, wel eens nager.nn hoeveel een behoorlijk arbeider al zoo ver dient, weten zij b.v. w at een bouw vak:.r- bcidcr werkelijk aan loon ontvangt 1 En ook: hoe hoog of liever hoe laag dc loo nen in de metaalindustrie momenteel zijn? Tor gelegener tijd hoop ik eens een li.st- jc van loonen te publicceren. Maar, of een loon hoog is, moet toch vastgesteld wor den door vergelijking met wat of men er voor kan koo on, in hoe ver het in staat is in do behoefte te voorzien. En daarom wil ik het volgende medcdoelcn, het oor deel latend aan den lezer. Mij werd eens gevraagd, eenipe gege vens te verstrekken voor een huishoud boekje van een arbeidersvrouw. Dit voor een examenvraag voor een huishoud school. Met de directrice der school zijn wij t on aan 't rekenen gegaan. Als loon werd genomen het gemiddeld loon to Lei den, heusclx niet het laagste. Do uitga ven voor een gezin met 4 kinderen; dat is toch ook niet to veel. De uitgaven werden toen uitgerekend: voeding (hiervoor wat minsters noodig is, niets extra's), reserve voor uitgaven voer bijzondere huiselijke omstandigheden, kleeding, huishuur, (voor de huurverhooging) premie fondsen cn contributio vakvoreenigingen eenige kerkcenten, belasting en schoolgelden. Teen kwamen wij te kort en gingen wij be zuinigen. AVïj kwamen, ondanks de lage huur, ondanks het niet groote gezin, on danks het „hooge loon" óf tekort óf wij moesten blijven beneden hot noodzakelijke voor voeding en kleeding, onz. enz. enz. En dan moet men toch iels meer heb ben clan het noodzakelijke, de man mag toch wel iets. ik zeg niet veel, voor zak geld hebben. Men mag toch wel iets heb ben voor buitengewone uitgaven. Ileuscn zij die schreeuwen over hooge loonen moe ten eens een berekening gaan makon en eens zien wat er noodig is in een gezin en dan zal het hun gaan als ons, n.l. dat de hoogste loonen heuseh nog geen over dreven weelde geven in een gezin. Het kan waar zijn, dat ook voor onnut tige cn soms zelfs verkeerde zaken ook door arbeiders en ook door gezinshoofden uit gaven worden gedaan, doch hieruit kan nog niet worden afgeleid, dat de loonen te hoog zijn. Dan zal of gebrek worden geleden in dat gezin of schuld worden gemaakt. Zeker niet altijd zijn in een gezin kleine kinde ren, er komt ook een tijd dat deze gaan verdienen, maar hierover misschien later, doch lien die altijd over do „hoogo loo nen" spreken, zou ik beleefd willen vra gen eens met cijfers aan te toonen hoe veel iemand van dat „hooge loon" kan overhouden of voor ontspanning enz. uit geven. Dit zal voor menige arbeidersvrouw zeer leerzaam zijn. Met belangstelling zullen velen deze cij fers tegemoet zien. Inmiddels toeken ik, Hoogachtend, W. v. KESTEREN, Seer. R.-K. Volksbond. Een moedige pilote. Lady Bailey gestart voor Londen Kaapstad. Lady Bailev, de echtgonootc van Sir Abe Bailey, een Zuid-Amerikaansch millionnair, is Zaterdagmorgen alleen van Croydon ver trokken om een vlucht te volbrengen naar Kaapstad. De Belgische koning in April naar Kopenhagen. Reis per vliegtuig. De Koning en do Koninvin van Be'gië zullen met Prins Karei en Prinses Marie— Josó op 16 Aplil a.s. een bezoek brengen aan Kopenhtgen. Zij zullen het tre:ect Brussel—Kopenhagen zonder tusscbonlan- ding per vliegtuig aflegcn. 3-«ï

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7