Uit de Rijnstreek. Allerlei. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor gen van 12 Maart 1928, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst.: 779.5 te Akureyri. Laagste Barometerst.: 753.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 13 Maart: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, weinig sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. LUCHTTEMPERATUUR. 4.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 6.27 uur tot Dinsdagmorgen 5.56 uur. Tegen een boom gereden. Zaterdag op Zondagnacht omstreeks 1 uur reed de auto van den heer A. uit A dam m de richting A'dam bij de „drie witte palen" tegen een boom. De inzittenden werden verwond en met een passeerende auto naar het sanatorium „Rhijngeest" gebracht. Na voorloopig te zijn verbonden, hebben zij zich onder geneeskundige behandeling van dr. Varekamp gesteld. De auto, die zeer ernstig beschadigd was, is door de firma v. d. Ameele weggesleept. ALKEMADE. Geheime distilleerderij. Door den inspecteur der directe belas tingen te Alphen aan den Rijn, vergezeld van den ontvanger alhier, de commiezen en de Rijksveldwacht heeft Zaterdagmorgen een geheime distilleerderij ontdekt in een keet. behoorende bij de grondafgraverij van den heer W v. d M., wonende te Roe- loefarendsveen. Een hoeveelheid van ruim 200 liter gedistilleerd, alsmede het toestel is in beslag genomen. Dit is de tweede ge heime distilleerdrij, die binnen zeer korten tijd in deze streek ontdekt is. HILLEGOM. Bouwen. Aan de firma B. Imtliorn Zoon alhier, is bij ondersliandsche aanbe steding opgedragen het bouwen van 4; woonhuizen aan den Löosterweg II, voor rekening van Mej. J. Dekker te Heemstede. Aanbesteding. Door den bouwkundige C. de Vreugd is ten kantore der N.V. Hill Houthandel aanbesteed het bouwen van twee burgerwoonhuizen aan de Leidsche- straat. Ingekomen 5 biljetten. Uitslag "als volgt: E. Schuit f 12600; Joh. Seijsener 11750; De Vries en Couzijn 11413; Nij- manRusman 11100; Vergunst en Daudey Lisse 10548: gunning aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de in- I schrijvers te Hillegom. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het bevorderen van geluk. Dat zelfs liet geluk van vele menschen willen bevor deren bij do wet verboden kan zijn. onder vond de heer Jac. O. S. alhier. G. trad op als vertegenwoordiger eener loterij en ziet natuurlijk niets liever dan dat zijn klanten by hem een kansje wagen, tot de gelukki ge stervelingen zullen behooren. Dat de wet hem in de uitoefening van zijn functie belemmeren zou, kon G. niet bevroeden. Toch was zulks Zaterdagavond het geval toen hij op verzoek van de dienaren van de H. Hermandad ten politiebureau ver zocht werd en aan een lang verhoor werd onderworpen. Alle bescheiden, de loterij, betrefende, werden bovendien in beslag genomen. Wat een mensch die zich geen kwaad bewust is, al kan overkomen. OUD-ADE. Mond- en Klauwzeer. Onder de vee stapels van de heeren G. T. do G. en J. v. d. G. alhier is mond- en klauwzeer uitge broken. Gerumien tijd heeft men alhier deze ziekte iet waargenomen, doch thans is zij weer in twee verschillende stallen op komen dagen Naar wij vernemen zul len de zieke en verdachte dieren met se rum worden ingespoten. RIJPWETERING. Personalia. Tot onderwijzer aan de R.-K. Par school alhier is bencemd, de heer J. M. Snijders, uit Leiden. TER AAR. Kiesvereeniging. Vrijdagavond werd een ledenvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis in het café van den heei G. D. Verhoef. De vergadering werd gepresideerd door den heer P. J. van Rijn. Door den Voorz. werd de toedracht uiteengezet, betreffende de verkiezing van een voorzitter, vorige week, als zijnde een ingeslopen fout aan het stembureau, met het gevolg, dat op nieuw stemming moest plaats hebben tus- scken de heeren C. W. v. d. Hoorn Azn. en ï1- A. Post. Om nog enkele verkeerde in drukken weg te nemen, naar aanleiding der vorige vergadering, werd nog een cn ander besproken. Bij de gehouden stem ming werden er 90 uitgebracht, waarvan op den heer G. W. v. d. Hoorn Azn., en 36 op den heer Post. zoodat de heer d. Hoorn was gekozen. De heer van Rijn dankte voor de medewerking en sloot op de gebruikelijke wijze de vergadering. L. T. B. Op de gèhoudcn vergadering 7an den L. T. B. werd wegens bedanken Een strop. - Geen strop! Honderdvijftig duizend menschen Wilden naar het trapfestijn Dat er tusschen de vier muren Van het stadion zou zijn. Honderdvijftig duizend menschen Hadden centjes in hun hand, En tochhonderd twintig duizend Stonden treurend aan den kant. Allen wilden gaan aanschouwen, Hoe de bal daar werd gefaakt, En ookhoe die voetbal-Belgen Zouden worden ingemaakt. Maar 't is anders uitgekomen Dat mooi opgemaakte plan, Holland s beste voetbalhelden Kenden er de balie van In de kou en de misère, Zes kwartiertjes vcetbalpech, 'n Magere éénéén ah uitslag, Bovendien, je centjes weg. Honderdtwintig duizend juichen Hu om de behaalde strop, Bij die and re dertigduizend Zijn t pleizier plus centjes op. En zij stonden Zondagmiddag Dan wel trourig aan den kant; 's Avonds dartelden de guldens Uitgelaten in hun hand. van den heer A. P. Uyttewaal als voor zitter gekozen de heer C. W. v. d. Hoorn Azn. VOORHOUT. Melkprijsverlaging. De prijs der melk is alhier met een cent verlaagd en alzoo gebracht op 14 cent per liter. WARMOND. Coöp. Spaar- en Voorschotbank. AaD het jaarverslag van de Coöop. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw is het volgende ontleend. Totaal werd ontr vangen 1.195.685.99 1/2 en uitgegeven f 1.173.283.42, batig saldo 22.402.57 1/2. Op 31 December 1927 waren 406 spaar bankboekjes in omloop. Het totaal der spaargelden bedroeg 243281.72 1/2. De bank had 103.420 uitstaande aan voor schotten. Het reservefonds werd vermeer derd met de gemaakte winst over 1927 796.75) en gebracht op 10954.32. Het aantal loopende. rekeningen bedroeg 60. Op 31 Dec. 1927 was opgenomen door de lellen 87063.82 en gedenopeerd 77.322.28 ZEVENHOVEN. Te water. Vrijdag kwam het paard van de Erve H. C. de Groot, gespannen voor een boerenwagen, te schrikken, met het gevolgd dat het geheele gerij te water ging. Dc bestuurder en het paard konden met moeite worden gered. ZOETERWOUDE. Personalia, Tot onderwijzer aan de R.-K. school aan den Schenkelweg alhier (hoofd de heer J. Schouten) is benoemd dwe heer L. J. A van der Drift, uit Be verwijk, thans als zoodanig werkzaam aan een bijzonder school te Leiden. Inenting. De inenting en herinen ting tegen de pokken zal plaats hebben op Donde.dag 29 Maart a.s aan den Hoo- ge Rijndijk in het café „Ik leer nog" om 10 uur v.m. en in de openbare lagere school op het Dorp alhier op 31 Maart d.a.v. om 9 uur v.m. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer in deze gemeente breidt zich sterk uit. Het komt thans zoo wat in alle gedeelten der gemeente voor. In totaal werd van een tiental gevallen .reeds aan gifte gedaan. Schapenschurft. Onder een koppel schapen van den landbouwer- K. alhier is schapenschurft geconstateerd. Maatre gelen tegen uitbreiding dezer ziekte zijn reeds genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Wilhelmina Adriana Jo hanna d. van G. M. Wolvers en E. Zaal Johanna Margaretha d. van J. Ottens on E. van .Wijle, Cornelia d. van S. Schellingerhout en L. Bloos Andrijntje d. van A. van Harskamp en J. van Es Jantje Wilhelmina d van T. Domburg en P. van der Meer Margaretha d. van C. Doelman en C. Verduijn Cornelius Jo- sephus z. van A. J. A. Breukel en H. Scba- vemaker Teuntje Pietertje d. van T. Huisman en G. Groeneweg Cornell's Josephus z. van M. J. v. d. Pouw en J. P. Vermeulen Lina d. van F. Oskam en A. van Dam. Overleden: J. den Heeten echtg. van B. van Elten, 65 j. Levenl. aangeg. d. van K. v. d. Stouwe en J. van Oeveren H. dc Vogel wedr. van A. van der Waal, 82 j. L. den Bouwmeester wed. van W. van Wijk, 83 j. GENEESKRACHTIGE KRUIDEN EN VOLKSGELOOF. Het genezen van ziekten zonder het ge bruik van kruiden was in de oudheid bui tengesloten. Planten speelden in de genees kunde een groote rol cn geen arts was er denkbaar, die niet tevens een gced botani cus was. Meestal is haar werking door her toeval bekend geworden. In de zestiende eeuw, bijvoorbeeld, werd bij het zcekeu naar bepaalde geneesmiddelen gelet op typische merkwaardigheden in den vorm der plantendeelen. Want, redeneerde men, hoogere machten hebben den planten haar vorm gegeven. ;t ls do taak der menschen om op dien vorm te letten en er een vinger wijzing vau den Allerhoogste in te zien. Uit dien vorm kon men d in zijne gevolg trekkingen maken, en te w< *n komen, vooi welke ziekten deze' plant door den Schepper INGf=70Mr«PM Mcncncri imcpn. was bedoeld. Deze opvatting, die afkomstig is van den beroemden arts Paracelsus, noemde men „de leer der signatuur". Wij willen slechts eemge voorbeelden van de medicijnen, door dezen arts voor geschreven, aanhalen: 't Geie melksap van de Stinkende Gouwe (Chelidonium majus) zou een middel leve ren tegen de geelzucht; de distel, die aan alle kanten met stekelige dorens is bezet, zou een afdoend miduel leveren tegen ste ken in de zij; de du.uelijke hartvorm van de bloemen van dicentra (Gebroken Hartjes) zou een aanwijzing zijn voor haar hulp bij hartkwalen; de biadeien van het Lever bloempje (Anemone Lepatica), die in hun omtrek ecnige overeenkomst vertooncn me: den vorm van een menschelijken lever, gaven daarmee een „gentle hint" voor hunne geschiktheid bij allerlei leverkwalen! Als men aanneemt dat de beroemdheid van een arts afhangt van het aantal der door hem genezen zieken, dan verbaast men ziel bij het lezen van het bovenstaande over de vermaardheid van Paracelsus. Toch zijn er nu nog menschen, die aan de leer der signa tuur vasthouden. Dit blijkt uit de volks namen van talrijke bloemen. Want deze wijzen op het gebruik dat er eertijds, en ook tegenwoordig nog, van wordt gemaakt. Het meerendeel der doktoren kwam evenwel al gauw tot het inzicht, dat ve'e van deze planten slechts indifferente stoffen bevatten, en dat zij dus als genees middelen geen waarde hadden. Ook bleek, dat de uiterlijke vorm geenevlei aandui ding gaf voor het gebruik. Het Vinger hoedskruid (digitalis) bijvoorbeeld zou door zijn bloemen, die precies om een vinger passen, tegen wonden aan de hand moeten dienen. Het hielp voor zulke ge vallen evenwel niets, terwijl het een ster ken invloed op het hart oefende. Het gevolg was dan ook, dat men het als middel tegen hartkwalen ging aanwenden. Ook tegen woordig is het t onovertroffen geneeskruid, dat bij hartzwakten wordt gegeven. Ten slotte bleven van de achtduizend planten, die eens als geneeskrachtige krui den in gebruik waren, er slechts een kleine driehonderd over, die als werkelijk erkende en beproefde geneesmiddelen in aanzien zijn In de volksgeneeskunst evenwel is het aantal der als geneeskrachtig beschouwde planten nog altijd veel gröoter, dan dat van de weinigen, die een plaats kregen in de pharmacopee. Vooral door de platte landsbevolking worden zulke huismiddel tjes veel gebruikt. In Groningen meent men nu nog, dat thee, getrokken uit de bladknoppen van liet Koninginnekruid (Eupatorium cannabinuin) goed is tegen ma laria; maagpijn wordt in Schiedam genezen met een aftreksel uit de wortels van de Alant (Inula Helenium); het Boerenworm- kruid (Tanacetum vulgare) wordt ingegeven tegen do Engelsche ziekte. Hertsnu^.. ten slotte. dat vele andere namen draagt, als St. Janskruid of Jaag-den-Duivel (Hyperi cum perforatum) wordt ingenomen tegen vallende ziekte en dient als voorbehoed middel tegen brandwonden. In het laatste geval echter moet het op St. Jan (24 Juni) gesneden worden, en aan den zolder wor den opgehangen. Hieruit blijkt dus al heel duidelijk de overgang van geneeskunst to' bijgeloof is. Planten die merkwaardige eigenschap pen bezitten, zooals dit Hypericum perfo ratum, trekken de aandacht der menschen, en allerlei wonderverha'en raken over tiaar in omloop. Van dit Hertshooi nu, zien de bladererr er uit, of ze doorstoken zijn. In werkelijkheid is dit niet het geval, doch dit aanzien wordt verkregen door groote, met vluchtige oliën gevulde klieren, die in het blad zijn gelegen. Overeenkomstig de leer der signatuur werd deze plant dan cok gebruikt om te doen zweeten. J. van Beverwijck zegt ervan in z'n „Schat der Ongesontheyt(1633); „Hypericum oftewel St.-Jans-kruydt, bij do Apothekers per fo- rata genoemt, omdat de bladeren vol kley- ne gaetjens zijn, opent de onsienlijk gaet- jens van de huyt, het sweet daeruyt drij vende". Bovendien druppelt uit de planten een melksap, dat, aan de lucht blootgesteld, een roode kleur aanneemt. Het volk meent evenwel, dat dit sorus achterwege blijft, en soms wel verschijnt, doch grauw-wit van kleur is. In Oostenrijk gebruikt men deze plant om die bijzondere eigenschap, als orakel Een meisje plukt een bloem van deze Hy pericum, onder het uiten van de volgende spreuk: „Bist mir gut, gib mir Blut; Bis! mir gram, gib mir Schlamm", en ziet. of de verkleuring komt. Komt deze, dan is zoo'n meisje in haar eigen oogen de gelukkigste ter wereld. Behalve deze Hertshooi spelen ook de andere, zoo even genoemde volks-gences- mfddelen: Alant, Koninginn uid en Boe- renwormkruid een rol in het bijgeloof de: volken. Ze vormen n.l. te samem met de Valeriaan (Valeriana officinalis) en twee Alsemsoorten (Arte misia absynthium en Artemisia abrctanum) de „rookkruiden". Om den menschen nuttig te zijn mceten zulke rookkruiden alleen op Maria Hemel vaart (15 Augustus) worden ingezameld en dienen ze daarna in de kerk gezegend te worden. Ze worden vervolgens gedroogd en moeten tct na de zoogenaamde „rook- nachlen" dat zijn de nachten van St. Thomas, Kerstmis, Nieuwjaar cn Drieko ningen worden bewaard. Dan moeten zij aangestoken worden en moet hun rook zich in het huis en in de stallen versprei den. In stallen en vertrek1 n, die op deze manier zijn uitgerookt, k... ien de heksen geen kwaad doen. Het zooeven vermelde gebruik van het Hertshooi, om de KckcmrL te voorspellen, werd beschouwd als een middel om' zich zelf helderziende te maken. Want, zooals immers bleek, was het mogelijk met be hulp van planted en deelen van planten dingen te zien of te herkennen, of te we ten te kemen, die anders verborgen zou den zijn gebleven. Van alle geneeskrachtige planten is er geen één, die een zoo dominccrende plaats heeft ingenomen in het bijgeloof der men schen als de mandragora officinalis, do Alruin. Er is waarschijnlijk ook geen twee de plant in Europa te vinden, die deze in giftigheid evenaard. Deze Mandragora is een in Zuid Euro pa groeiende Solanee. Reeds de oude Grieken kenden haar, en ook hun boezem den haar giftige eigenschappen een zoo danig ontzag in, dat ze voor allerlei bij- geloovige doeleinden werd gebruikt. Het onbegrepene wordt zoo makkelijk voor een wonder aangezien, en te begrijpen is de sterk verd'oovende werking van deze plant zeker niet. Neemt men een beetje van den wortel in, dan raakt men volsla gen bewusteloos voor uren. Een bewuste loosheid, die bij een te groote dosis on herroepelijk in den dood overgaat. Geen wonder dus, dat men er respect voor had. Bovendien kan men met eenige verbeelding in den wortel van deze plant een naakt mensch herkennen als men be gint met de twee onderste worteltakken, die uit den penwortel ontspringen, als becnen aan te zien. Daar de geheele plant angst inboezemde, werd het uitgra ven van zoo'n wortel een uiterst gevaar lijk werk geacht cn het was bijna zeker, dat men bij het uitgraven, of anders kort daarna, zou sterven. Toch was de wortel zeer begeerd, want wie een „alruin" bezat, kon zich tct de gelukkigste stervelingen ter wereld reke nen. Al'es ging dan voor den wind ;«men verwierf zich eeuwige jeugd, liefde en ge luk, geld en gced, eer en aanzien. Óm nu zoo'n wortel te bemachtigen be dacht de mensch er iets op: Hij liet hem n.l. door een hond uit den grond trekken. Het eenige wat de mensch deed, was een touw om den wortel binden en dit aan den hond bevestigen. De hond moest sterven, doch zijn meester trok er zich niets van aan, en verstopte den gelukswortel zoo gauw mogelijk op de allerveiligste plaats in zijn huis. „Hbld." B. v. d. B. LEIDEN. Ondertrouwd: W. Z. de Jong jm. 23 jaar en A. C. A. Huisman jd. 24 jaar H. A. Koet jm 22 jaar en A. Tcijn jd 20 jaar O. B. Devilee jm 25 jaar en J. Meijers jd 25 jaar W. Henderson jm 21 jaar en Th. van Oosten jd 23 jcar C. Brouwer wedr. 42 jaar en J. M. Blöte jd 37 jaar J. v. d. Ende jm 23 jaar en T. C. van Beek jd 25 jaar N. A. Muussc jm 21 jaar en H. E. Nieboer jd 21 jaar. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Hedenmiddag te half drie vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het departement van handel waarin opgave gevraagd was van den staat van inkomsten en uitgaven der Ka mer over' 1927. De voorz. dee't hieromtrent mede, dat de inkomsten hebben bedragen f 23197.10, de uitgaven 21471.79, zoodat er een saldo is van f 1725.31. Ook was ingekomen een verzoek tot op gave van ingeschreven handelszaken. In het grootbedrijf zijn 250 zaken ingeschre ven in het Handelsregister. Van het hoofdbestuur der Posterijen was naar aanleiding van het verzoek der Ka mer, om over tc gaan tot invoering van een z. g. persoonlijken oprcep bij den telefoon dienst, bericht ingekomen, dat het hoofdbe stuur geen aanleiding vond, dit systeem in to voeren. Van de Intern. Kamer van Koophandel was ingekomen het reglement inzake min nelijke schikking en arbitrage, hetgeen voor de leden beschikbaar is. Naar aan'eiding van heb voorgestelde ontwerp Drankwet was van oen drietal in geschrevenen in het H. R. ingekomen een verzoek om pogingen aan te wenden de voorgestelde wijziging voor zwakke aleol holische wijnen, hoofdzakelijk Spaansche en Italiaansche wijnen, af te wenden, om dat daardoor cle vruchtenwijn-industrie in het district Rijnland ten zeerste belemme ring zal ondervinden. De heer v. d. Zanden merkte nog op te vreezen, dat meerdere zaken, als comesti- bles-winkels, in «haar bedrijf geschaad zul len worden indien het ontwerp drankwet wordt. Voorts acht hij het gevaar niet uit gesloten, dat het volk gedwongen zal wor den dergelijke dranken alleen in café's tc zullen halen, waardoor het drankmisbruik waarschijnlijk weer grocter wordt. De voorz. zegde toe, dat de secretaris een ontwerp adres gereed zal maken. Actie aan de Kon. Ned. Grofsmederij. Door de besturen der dr'o samenwerken de metaalbewerkersbonden zijn namens do leien, werkzaam aan Grofsmederij en Kct- tingfabriek, dc volgende vi natellen aan de Directie der K. N. G. gezonden: 1. De loonen voor de v erkliedcn, die een uurloon verdienen van ,0 cent en daar boven, zullen met 10 pet. c voor de werk lieden, die een uurloon verdienen van min der dan 50 cent zullen mot 15 pet. worden verhoogd 2. Aan de jeugdige arbeiders zal een even redige verhooging worden oegekend 3. voor de kettingsmeden zal daarnaast BIOSCOPEN. Trianon: goedgekeurd. Casino: goedgekeurd voor volwassenen. City: afgekeurd* Lux or: afgekeurd. een regeling worden getroffen, betreffende het verzuim, dat door deze werklieden wordt geleden bij het metselen van den oven 4. Aan alle arbeiders zullen 6 vacantioda- gen per jaar worden verstrekt met behoud van loon. Prof. Mr. W. v. d. Vlugt oud-hoogleeraar in de Wijsbegeerte van liet Recht en do ency clopedie der Rechtswetenschap en oud-lid van de Tweede Kamer heeft heden onder vele blijken van belangstelling zijn TOsten geboortedag gevierd. Tal van schriftelijke en andere goluk- wenschen alsmede een groot aantal bloem stukken werden den oud-hoogleeraar toe gezonden. Overigens werd deze dag op uit drukkelijk verlangen van den jubilaris slechts in intiemen kring herdacht, BINNENLAND. De zaak der Indonesische studenten. Vergezeld van mr. Tj. Mobach heeft Mo hammad Nazir Datoek P&moutjak, een van de Indonesische studenten, die terecht heb ben gestaan als verdacht van opruiing, he den op de griffie van de Haagsche Recht bank het geld weder in ontvangst genomen, waarop bij zijn aanhouding beslag was ge legd. Deze uitbetaling geschiedde met goedvin den van den officier van justitie. NIEUWE AARDVERSCHUIVING TE SANTOS. Stadsdeel ontruimd. NEW YORK, 12 Maart (V. D.) Gis teren had te Santos een nieuwe aardver schuiving plaats. Het geheele stadsdeel, dat in de nabijheid van den Montserrat ligt, is door de bevolking ontruimd, daar men nog meer verschuivingen vreest. Ook een uitvinding! PARIJS, 12 Maart (V. D.) De Fran- sche aviatrice Biget is ter nanwernood aan den dood ontsnapt. Zij had een vlieg- klecding uitgevonden, welke volgens haar onbrandbaar was en althans voldoenden lijd tegen het vuur beschermde indien een vliegtuig in brand vloog. Bij do beproe ving vloog de kleeding evenwel toch in brand. Zij werd slechts met moeite gored. De toestand in het stakingsgebied te Pittsburg. NEW YORK, 12 Maart. (V.D.). Eenige lo den van de Senaatscommissie, die den stand van zaken in het stakingsgebied van Pitts burg onderzoekt, hebben naar aanleiding daarvan alunncerende berichten gepubli ceerd. De politie terroriseert volgons hen de arbeiders en heeft zelfs schoten gelost op een school, terwijl daar les werd gegeven. Verschillende keeren is ook op huizen van arbeiders geschoten. Overal staan zwaar gewapende politic-agenten in groot aantal. A'DAM, 12 Maart. Vee. Aanvoer 508 vette koeien le kw. 1.00—1.10, 2e kw. 0.80 1.00, 3e kw. 0.C0—0.80; 120 melk- en kalf- koeien 300—420; 97 vette kalveren le kw. 0.9Ó—1.04, 2e kw. 0.80—0.90, 3e kw. 0.70—0.80; 205 nuchtere kalveren 712, 36 schapen 30—40; 720 varkens, Holl. le kw. 0.730.74, 2e kw. 0.720.73; Overz. en Gelderschc le kw. 0.730.74, 2e kw. 0.72 0,73; vette varkens 0.700.72; 57 paar den 100—225. ROTTERDAM, 12 Maart, Vee. Aanvoer:' 344 vette runderen, 177 vette kalveren, 273 schapen of lammeren, 1078 varkens. Prijzen per half Kg.: Koeien 5052.5, 4246 en 30—31 cent; Ossen 47.5—50, 41—44 en 39 cent; Kalveren 87.5—92.5, 77.5—82.5 on 65— 70 cent; Schapen 2834; Lammeren f 30 —34; Varkens 32, 31 en 30 cent. Koeien en Ossen willige handel, prijzen hooger; Vette Kalveren stroeve handel, prijzen hooger; Schapen cn Lammeren, matige handel, ge wone prijzen; Varkens stugge handel, prij zen gelijk vorige week. WISSELXOTEERINGEN (AMSTERDAM). (Niet oflicicel). Berlijn Londen Now-York Parijs. Brussel Zwits» rland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen 2.12»/W 2.4b'-'/w L14«/> 1.90 i.221/2 7.36V2 BEURS0VERZICH1. De beurs van heden had een kalm voor komen. Rubborwaardon lagen zwak in de markt en liepen regelmatig terug. Tab. wei den in vaste houding ingezet, doch volg den daarna eveneens een benedenwaart- sche richting. Van de Industrieelen legden de kunstzijde-aandeelen een vaste hond- ding aan den dag. Vooral N. K. behaalden een flinke avance. Suikerwaarden trokken geringe belangstelling. In H. v. A.'s ging echter nogal wat om, in deze waren prijs houdend. Scheepvaart-aandeelen waren vrijwel geheel veronachtzaamd. Op de po- troleum-afdecling werden Kon. op het vo rig niveau afgedaan. Prolongatie 4 pet. M

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3