Voor Huis en Hof. Larid en Tuin bouw Gem. Berichten, Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Rechtzaken. Leger en Vloot SPORT. LUCHTVAART. GAZONAANLEG EN GAZON- VERSIERING. Hoe moet een gazon behandeld worden De plantsoenen te Lei den De palm. Van eiken tuin, hij moge klein of groot zijn, neemt een gazon een voorname plaats in. Een tuin zonder gazon treft men bijna niet meer aan. Van den aanleg van een ga zon gebruiken we graszoden of graszaad. Het laatste is ook heel goed en kost be langrijk minder. Het graszaad wordt in 't laatst van deze maand gezaaid. Nadat de grond goed gespit en gelijk gelegd is wordt er een hoeveelheid korte mest, bestaande uit verteerde molmmest, compast of blad- aarde, over uitgestrooid. Vervolgens har ken wij den bovengrond goed dooreen en maken het terein met een tuinrol vlak. De hoeveelheid zaad, welke wij noodig hebben, steekt niet zoo nauw. Hoe dichter wij zaaien des te beter; 1 1/2 Kg. voor 100 M2. is wel voldoende. Hebben we het zaad zeer gelijkmatig uit gestrooid, dan wordt het met de hark on der gewerkt, daarna gerold of geplakt. Daar in de meeste gevallen een liefhebber niet zoo gemakkelijk er al het zaad goed onder krijgt, zooals de vakman, verdient 't aanbeveling na het plakken nog een dun laagje fijne grond over het gezaaide uit te strooien. Bij gunstig weer ziet men na 20 dagen reeds een groene waas. Voor een goed onderhoud dienen we een onbeschaduwd gazon wekelijks te knippen of te maaien, terwijl af en toe wat fijne bladaarde, gezeefde compost of molmmest als bemesting wordt toegediend. Hoe wij in korten tijd ons gazon kunnen bederven, kunnen wij zien bij de behande ling van do Leidsche plantsoenen. Verleden jaar is men daar begonnen met laat in 't voorjaar een flinke hoeveelheid kunstmest over de gazons uit te strooien. Dat waren twee fouten tegelijk. Kunstmest is heel goed, doet groote diensten jn den tuinbouw en landbouw, ongetwijfeld. Maar een gazon mag er niet uitsluitend mede worden bemest. Veel meer dan aan voedsel beeft een gazon behoefte aan vocht. Nu is kunstmest wel een zeer geconcentreerde voedingsstof, doch mist, in tegenstelling met compost, het vermogen om vocht vast te houden, integendeel zelfs, het eischt zelf vee' vocht om in oplossing te komen. De tweede fout was, het veel to late uit strooien; en dit jaar, nu er ook nog geen korre] op ligt, is het ook weer te laat. Dit heeft tot gevolg dat een paar dagen na liet maaien leerlijke bruine en verschroeide plekken te voorschijn komen. Hoe zonniger liet weer dan is hoe leelijker de gazons. De gazons voor de particuliere tuinen lagen er verleden jaar dan ook heel wat beter bij dan die onzer stadsplantsoenen, terwijl in den komenden zomer dit verschil weer te wachten is. Te weinig zien wij in onze gazons ge bruik maken van alleen staande sierplan ten en toch is dit een zeer schoone deco ratie. Zij geven niet slechts eenige weken, maar don geheelen zomer en herfst, maan den lang een eigenaardige en schoone af wisseling. Schoone verscheidenheden vinden wij on der de Gramineae, zooals het Hen- gelriet, Pluimgras, Japansche Bamboes e.a. Zoo er echter een plantengroep is welke bovenmate de aandacht verdient voor ga zonversiering, dan is het ongetwijfeld de Palm. De schoone bladertooi, de trotsche maar tegelijk gracieuse houding, het groot- sche en imposante voorkomen, de blader verscheidenheid, leverep, waar men ze ook plaatst, in kassen of kamers, maar bovenal in een goed onderhouden gazon een effect wat inderdaad op te hoogen prijs kan wor den gesteld. Dat men ze evenwel zoo weinig gebruikt, moet wel voornamelijk worden toegeschre ven aan de algemeene gedachte dat alle Palmen voor tuinversiering te zwak zijn. Toch kunnen vele het grootste deel van het jaar buiten doorbrengen, natuurlijk moet men ze niet in de felle zon zotten, of zoo, dat zij juist van scherpe winden het meest te lijden hebben. Houdt men hier rekening- mede, dan behoeven we nooit te vreezen, dat zo niet zullen gedijen, of doodgaan; integendeel zij zullen belangrijk groeien, in waarde en schoonheid toene men en naar die mate den tuin jaar op jaar verfraaien. De behandeling des winters is al heel eenvoudig, in October halen wij ze binnen, een kamer waar slechts af en toe gestookt wordt is al voldoende. In de Meimaand gaan ze weer den tuin in. 't Laat zich wel verklaren, dat niet alle Palmen even ge schikt zijn, het meest aanbevelenswaardig is wel de bekende Dadelpalm Phoenix canariensis afkomstie van de Canari- sche eilanden. Deze sierlijke Phoenix heeft wel zooveel weerstandsvermogen dat ze 'n nachtvorst van 78 gr. F. (een flinke nachtvorst dus) zonder leisel doorstaan. M. DROGE EN AFGEBROEIDE BLOEMBOLLEN. In het orgaan van het JReichsverband «1. Deutschen Gartenbaues kwam de vorige week een uitvoerig en scherp gesteld arti kel voor, bedoeld als een aanval op de Hol- landsche bloembollenkweekers, die eerst de droge bollen verkoopen en dan later met de afgebrocide bollen de bloemenmarkten iu Duitschland overstroomen. Dezelfde klachten die men ook van onze Westelijke naburen hoort., welke klachten, op dit oogen blik althans, hot leven van de reizigers in beide landen zuur maken. Den Duitsche afnemers, wien in het be doelde artikel wordt aangeraden voorloo- pig geen bollen te koopen, voordat de Hol landers maatregelen genomen hebben om den toevloed van tulpen en narcissen in gebroeiden staat te keeren, zal misschien dit dreigement als uit het hart gegrepen zijn, schrijft het „Wkbld. voor Bloembollen cultuur". maar nadenkend zullen zij beden ken, dat de verkoopers der droge bollen niet de aanvoerders der bloemen zijn en dus hun dreigeme.-t aan het verkeerde adres is bezorgd. En al ware het'dat de bollenleveranciers in staat waren den een of anderen doeltreffenden maatregel to nemen om de industrie van het broeien binnen zekere perken te houden welke maatregelen dat zouden moeten zijn laten wij voor 't oogenblik in 't midden daar aan hebben de Duitsche en Engelsche af nemers dit jaar niets. De risico, die zij met de aanschaffing der bollen op zich namen, kenden zij. Zij wisten, dat do tulpen zoo goedkoop waren door overproductie, zij kochten er zelf daarom groote massa's en konden nagaan dat de concurreerende bloemenmarkten die in Aalsmeer, Bever wijk, Rijnsburg en het Westland o.a. dit ook zouden doen. Of de verlangde bescherming van eigen bloemenindustrie verkregen wordt door een invoerrecht is een vraag, die nog voor tweeërlei beantwoording vatbaar is, maar het is te probeeren. De marge die er zit tusschen den lageren productieprijs van den bloementrekker in Holland en zijn buitenlandschen collega zou er misschien door opgeheven worden, maai' of daarmee een industrie als in de bloemencentra te genwoordig bloeit, ten gronde zal gaan, be twijfelt menigeen terecht. Anderen meenen, dat de oplossing van het vraagstuk zou liggen in een beteuge ling van ("e overproductie van bollen hier te lande. ATolgens hen zou de lage bollen- prijs van vele tulpen de oorzaak zijn van de toename van den bloemenexport. Het valt niet te ontken." n, dat er dit jaar veel meer bollen zijn opgezet voor den broei als vorige jaren, maar gezien de eenvou dige, weinig-kostende en primitieve wijze, waarop de bollen kunnen worden in bloei gebracht en ter veiling gevoerd, zal een stijging van den bollenprijs al heel aan zienlijk moeten zijn om de trekkers tegen het kleine risico, dat dezo teelt feitelijk oplevert, te doen opzien. En door een teeltregeling die den prijs van de bollen aanzienlijk doet stiigen. Bovendien de ge schiedenis van de laatste twee jaar heeft geleerd, dat beteugeling der overproducTe door systematische'inkrimping tot de vro me wenschen behoort. Het broeien van bollen hier te lande be staat nu eenmaal en al is uit de prijzen ook van dit jaar af te leiden, dat het geen „rijkmakerij" is, de energie en de geringe productiekosten zullen er wel voor zorgen, dat. het blijft bestaan. Wij leven in een overgangstijd. Niemand kan zeggen waar bet. naar toe gaat. Eén ding is zeker, het verkoopen van bloembol len in het buitenland wordt met den dag moeilijker werk, een intensieve reclame moet de ruggesteun zijn van ean onve*- moeiden en trots alles zijn veerkracht be houdenden vertegenwoordiger, die weet dat hij een goed artikel, waarvoor een gi age markt bestaat, heeft aan te bieden. En de kansen zullen misschien nog wel eens keeren. ONGELUKKEN. Overreden en gedood. De 8-jarige M. Brugge, thuisbehoorende in het huis voor gedelogeerden aan deD Peizerweg te Groningen, is het slachtoffer geworden van zijn onvoorzichtigheid. Hij was volgens „O.N." op de koppeling tus schen den vrachtauto van clen boderijder A. de W. uit Roden, en een aanhangwa gen gaan zitten en sprong er op een ge geven moment af met het gevolg, dat hij door den aanhangwagen werd overreden en gedood. Aan de gevolgen overleden. Het kindje van den heer H. Y. te Mill, dat dezer dagen door 'n noodlottig ongeluk ernstig door 'n pot kokende soep werd ver brand, is Dinsdag aan de gevolgen over leden, meldt het „Hgz.". Lijk opgehaald. Uit het Helperdiep te Groningen is Woensdag het lijk opgehaald van den 65- jarigen heer Ch. N., die sedert Zondag dagavond vermist werd. Kolendampvergiftiging te Vlissingen. Yan de beide mannen, die Maandag te Vlissingen bewusteloos werden aangetrof fen ten gevolge van kolendampvergifti ging, is de zoon in het ziekenhuis over leden. Een gecompliceerd ongeluk. Dinsdagavond sprong een hollend paard even voor het vertrek' van den trein van 18.30 uur naar Oldenzaal, voor het station Lonneker over den afsluitboom en ver nielde deze geheel en al. Op de draden, waarmede deze afsluitboomen van af het station bediend - worden, stond daardoor een groote spanning. De stations-assistent wilde den anderen slagboom ophalen en verwijderde den pal van het toestel. Do handle sloeg toen met zoo'n kracht tegen de buik van den assistent, dat hij bewus teloos neerviel. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk. Autobus in een sloot. Op den Nijverdalschen weg bij Rijssen passeerden elkaar gistermorgen twee autobussen met fabrieksarbeiders. Door dat een der autobussen niet genoeg uit week kwam de ander, uit Nijverdal, in een sloot terecht. De inzittenden bekwa men bijna allen wonden aan handen en gelaat. Een vijftal moest zich onder clok- terr behandeling stellen. Aan nekkramp overleden. Bij een 15-jarigen jongen van de weduwe W. van der lieide te Harkema-Opeinde (Fr.), was voor een paar dagen, door deo geneesheer uit Surhuisterveen nekkramp geconstateerd. De jongen is thans aan deze ziekte overledep. Brand. Door het aanzetten, van een auto is in den nacht van Dinsdag op Woonsdag brand onstaan in de woning van den han delaar in wild ©n gevogelte G. M. van Verseveld te Ommeren bij Tiel. Met het huis gingen de inboedel en 400 kippen ver loren. Verstoorde godsdienstoefening. Door een krankzinnige. Terwijl Dinsdagavond juist zou begon nen worden met de godsdienstoefening in de R. K. ke-rk to Ophoven-Sittard kwam een man, die klaarblijkelijk krankzinnig was, naar binnen. Hij schreeuwde luid. Een pater, die zich achter in do kerk bevond, wilde den man tegenhouden, waarop deze een dolk trok en een dreigende houding aannam. De man ging hierop naar voren, naar den anderen pator, die het lof zou celebreeren. Inmiddels was in de kerk een groot tumult ontstaan. De kerkgangers vluchten zoo snel ze konden naar buiteu. Een der beide paters slaagde erin, toen de kerk ontruimd was, de deur te sluiten, zoo dat de man ingesloten was. De marechaus- sées uit Ophoven werden gewaarschuwd en twee manschappen gingen de kerk bin nen. Tusschen hen en den man ontstond een gevecht. Een der marechaussees liep een steekwonde op in den bovenarm, ter wijl de man met een sabel een snede over het gezicht kreeg. De man werd ten slotte overmeesterd en opgesloten in het politie bureau te Sittard, totdat overbrenging naar een krankzinnigengesticht kan plaat-s hebben. Een paar uur schijndood. Uit Tegelen wördt gemeld: Een man van 70 jaren lag, sedert eenigen tijd ziek te bed. Zijn toestand van de laatste dagen was erg achteruitgaande. Na een nacht, waarin hij steecis in stervens-toestand had gelogen, hield zijn hart en pols op te klop pen en de familieleden meenden niet an ders, dan dat de zieke dood was. Reeds maakte men de noodige toebereidselen; de buren werden van het sterven in ken nis gesteld en kwamen hun deelname be tuigen en deden wat volgens plaatselijke gebruiken en zeden voor een doode ge daan moest worden. Totdat na een paar uren, de doodgewaande weer de oogen opende tot groote ontsteltenis van allen, die hem reeds tot de dooden hadden gere kend. Do schijndoode maakt }t wel en .maakt reeds wreer wandelingen door het huis. Kinderen te vondeling gelegd. Blijkbaar tengevolge van armoede heeft zekere vrouw AA7, te Spekholzerheido, die sinds eenigen tijd door haar man was ver laten, haa-r twee meisjes van 3 en 4 jaar oud gelegd bij het klooster der zusters Door cle zorgen van het Burg. Armbestuur zijn de kinderen in hèt hospitaal opgeno men. De vrouw is vertrokken met onbe kende bestemming. Een opperwachtmeester met een mes gestoken. Tijdens een feestje in het l\otel „De Om melanden" te Ommelanderwijk maakten een paar belhamels ruzie, meldt „Her Volk". Zij werden door de politie verwij derd, waarbij een der mannen clen opper wachtmeester een- steek met een mes gaf. De dader vluchtte, ofschoon hem eenige revolverschoten werden achterna gezonden, 's Nachts werd de dader, een jongen van 20 jaar, gearresteerd. De wachtmeester is er tamelijk goed af gekomen. Inbraak. Ten huize van den heer J. K. aan den IJmuider Straatweg te IJmuiden, is inge broken. Bij een nader ingesteld onder zoek is geleken dat een tweetal kistjes, inhoudende circa 800, door de(n) da- cler(s) is medegenomen. Van dc(n) inbre kers) ontbreekt nog elk spoor. De auto-maniakken te Haarlem. De auto-maniakken te Haarlem zetten hun baldadige spelletjes voort, zonder dat het cle politie gelukt cle daders te ont dekken. Dinsdagavond laat had een heer uit Amsterdam zijn auto op het Lorentz- plein laten staan. Toen hij terugkwam was de wagen verdwenen. Deze werd gis ternacht in een der buitenwijken terugge vonden. In den auto lag een bontjas cn het bleek, dat cle autorijders dien er in hadden laten liggen. Dinsdag werd ook een Crysler gestolen. Telegrafisch werd cle politie in verschil lende plaatsen van den diefstal op cle hoogte gesteld, zelfs per radio werd bet signalement van den wagen bekend ge maakt. Eenige uren later bleek de Crys ler een standplaats te hebben gevonden in een stille straat daar ter stede. Ook hier haden liefhebbers van een kosteloos ritje weer heel wat noodelooze drukte voor de politie veroorzaakt. ONGELUKKEN. Aardbeving op Sicilië. \V a a r s c h ij n 1 ij k ook dooden te betreuren. Gistermiddag enkele minuten voor twaalf uur werd te Messina en Reggio di Calabria een zware aardbeving waargeno men, die tien seconden aanhield. De bevol king vluchtte in paniek do straat op. De gevel van het paleis van het. provinciaal bestuur werd ernstig beschadigd, terwijl talrijke particuliere huizen scheuren heb ben opgeloopen. Ernstige schade wordt ook uit Bagnara en Palmi gemeld. In het stadje Radicena moeten volgens de eerste berichten zelfs dooden te betreuren zijn. Bijzonderheden ontbreken evenwel nog, aangezien de te lefonische en telegrafische verbindingen verbroken zijn. Ook te Catazaro, Cosenza, Milazzo en VERSLAGENHEID TE KOEDOES. Het terrein van de ramp één rookende puinhoop. De ontzettende ramp, die het stadje Koe does trof door cle algeheele ontploffing van de vuurwerkfabriek van de Chineesche fir ma Goei Tik Djoe, is, naar te voorzien was, van nog grooter omvang, dan aanvankelijk werd gcieind. De vv.woesting, die in cle stad Koedoes is aangericht, is ontzettend. Toen Dinsdag morgen om 9 uur de donderende knal der ontploffing den omtrek met ontzetting ver vulde en een reusachtige vuurzuil omhoog steeg, was binnen één minuut het geheele fabrieksterrein, dat ingenomen was door ta melijk hooge gebouwen in een oppervlakte van meters hoog rookend puin herschapen, terwijl honderden huizen in de omliggende buurt instortten. AVanneer men weet, dat deze huizon over het geheel buitengewoon slecht gebouwd zijn, van zeer inferieur ma teriaal, clan behoeft men zich over de ra vage, onder deze woningën aangericht, niet to verwonderen. In de directe omgeving van de fabriek stonden slechts kamponghuizen, die over hèt geheel van zeer licht materiaal zijn op getrokken (voornamelijk bamboe) en met atap (palmbladeren) gedekt, zoodat cle be woners dezor huizen slechts licht gewond werden. Onderzoek naar de ooorzaak. De oorzaak van de ramp is nog niet dui delijk en daarbij moeilijk vast te stellen, daar cle eigenaar der fabriek nog zoo iu de war is, dat hij niet. in staat was eenige in lichting te geven, terwijl getuigen ontbre ken. Alle werklieden zijn immers óf dood óf vermist. De gewonden, die in den omtrek van de fabriek wonen, zijn wel door de po litieautoriteiten en do Europeesche en In- landsche bestuursambtenaren in verhoor genomen, maar zij konden uiteraard zeer weinig positiefs mededeelen. Het onderzoek; in die richting leverde dan ook tot nu toe geen resultaat. Te Koedoes bestonden, met de thans ver dwenen mee, niet minder dan acht vuur werkfabrieken, waarvan de verwoeste nog de best ingerichte was! Drie weken tevo- Avellino werden aardschokken geconsta teerd. In deze plaatsen werd evenwel geen schade aangericht. Volgens de bladen moet de aardbeving de hevigste zijn, die sinds de groote ramp van Messina van 1908 is waargenomen. Aardbeving op Kamschatka. Op Kamschatka is een hevige sterke aardbeving voorgekomen. Tegelijkertijd zijn drie vulkanen beginnen te werkenj die drie clagen lang vlammen en asch uitwierpen. Het ijs op do rivier Kamschatka is gebro ken. De woningen der jagers werden ver nield. Mijngasorttploffing. Verscheidene dooden. Gistermiddag had in de AA7enzelaus-mijn te Ludwigsdorf bij Neurode een gasont ploffing plaats. v Zes personen werden gedood. Achttien mijnwerkers jn nog ingesloten. Later wordt gemeld, dat er van deze 18 zeven levend zijn geborgen. Het red dingswerk is zeer moeilijk. Oppasser door een olifant gedoood. Maandagmiddag wilde in den Baselschen dierentuin een oppasser, die vroeger als zoodanig bij Hagenbeek in dienst was en sinds eenige weken hier werkte, een olifant een stuk brood geven. De olifant liet de hand van den oppasser niet los, pakte hem met de slurf bij het hoofd en drukte dit tegen de tralies, zoodat de man terstond dood was. Het dier werd doodgeschoten. Drama in een Poolsche kerk. Jongeling door een revolver schot gedood. Te Schwetz aan de AVeichsel is giste ren tijdens de vesper in de kloosterkerk een moordaanslag gepleegd. De 21-jarige gymnasiast Krpowski doodde door een re volverschot den 16-jarigen zoon van den schilder Murawski. De dienst werd onmid dellijk onderbroken, terwijl het slachtof fer het laatste oliesel werd toegediend. Daar hij aanvankelijk nog teekenen van leven gaf, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Of de gymnasiast de daad op zettelijk heeft gepleegd of niet, staat nog niet vast. De revolver had hij meegeno men uit het ouderlijk huis. Bankroof in Ohio. Uit Columbus (Ohio) wordt gemeld: Vier bandieten hebben eën overval gedaan op de Columbus Savings Bank aan den rand de rstad. Zij konden met een bedrag van 30.000 dollar ontkomen. Een Spaansche familie van patriarchen. Het groote Madrileensche avondblad „La Yoz" opende eenigen tijd geleden een ru briek, waarin interviews met personen bo ven de 100 jaar gepubliceerd werden. Spanje schijnt bepaald het beloofde land van het lange leven te zijn, zóó talrijk zijn de door actieve correspondenten van het blad ontdekte honderdjarigen. Eén geval is al bijzonder de moeite waard Een man, José Perera genaamd, die in La Linea bij Gibraltar woont, is 103 jaar oud. Hij was 48 jaar lang straatvogel te Gibral tar. Op zijn 60ste jaar moest hij echter een ander middel van bestaan vinden, en hij werd handelaar in loterijbriefjes (in Spanje een zeer veel verbreid beroep) te La Linea, hetgeen hij nog heden ten dage is. Hij heeft altijd sterk gerookt. Het merkwaardigste is echter, dat zijn moedei' nog leeft en 127 jaar oud is. Zij woont in Estoy de San Mar tin in Portugal en ontvangt een klein pen sioen van de Portugeesche regeering. Maar ook Perera's vier broers leven nog, en wel bij de moeder; zij zijn resp. 111, 109, 106 en 105 jaar oud en verdienen den kost met den arbeid hunner handen. ren had een hoofdingenieur van het veilig, heidstoezicht de geheele fabriek nog ge. inspecteerd en niets onregelmatigs ontdekt. Het wejnig meer dan leekenpersoneel, dat in dergelijke fabrieken pleegt te arbeidën. Zal, naar men vermoedt, bij het mengen van ontplofbare stoffen ijzer hebben gebruikt in stede van koper, waardoor de ontploffing kan zijn ontstaan. Als dit nu plaats kan vinden in de best ingerichte der acht Koé- doesche vuurwerkfabrieken, dan kan men daaruit concludeeren, hoe groot ten aan zien van de zeven andere „fabrieken" de bedreiging is, die arbeiders daarin en de bevolking dier plaats voortdurend boven het hoofd hangt! Zoo ook, en in nog erger mate, in de zeer talrijke moeilijk te contro leeren fabriekjes en werkplaatsen, die over D geheel Java verspreid' zijn, en nog slechter zijn ingericht dan die te Koedoos. Te Koedoes is, zooals men kan begrijpen, a de verslagenheid groot. Over de heele stad n ging een regen van verkoolde papieren, 1' waarin het ontplofte vuurwferk was verpakt Urenlang bleef er een zwarte smook over de stadswijken hangen. p Bij het bergen der lijken en het bevrij- '1 den en vervoeren der gewonden speelden J zich hartverscheurende toon eel fin af. De li chamen van de gedoode en zwaar gewonde slachtoffers zijn afschuwelijk verminkt. Do meeste zijn geheel uit elkaar gerukt. Do deelen van lichamen werden soms tientallen meters uiteen geslagen en de overblijfselen, werden ervan aangetroffen tot hoog in de boomen. De aanblik van de ramp was hui veringwekkend en verbijsterend. De hulpverleenïng. De medische hulpverleening was uitmun tend. De eerste hulp werd verleend door dr., M. Rozenheek, terwijl later uit Somarang en omliggende plaatsen talrijke artsen en D verplegers zich met auto's naar Koedoes spoedden, waar het nieuwe ziekenhuis het centrum is van cle hulpverleening. Met groote toewijding, bijgestaan door vele par- l( ticulieren, doen deze mannen en vrouwen hun plicht. J - Het opruimingswerk werd onmiddellijk s aangevangen en wordt met kracht voortge- zet, evenals het onderzoek naar de oorzaak der ramp. De publieke opinie in Indië dringt aan op voorschriften, die zu'ten be palen, dat vuurwerkfabrieken niet binnen de bebouwde kom gedreven zullen mogen worden. Brusselsch diamanthandelaar verdwenen, i Een zekere Pyisack, van Poolsche af komst, die te Brussel woonachtig is, is se- L dert 29 Februari jl. uit zijn woning verdwe- nen. Hij js diamant-makelaar er. was in het bezit van verschillende brillanten van 4 tot 7 karaat gewicht tot een totale waarde van 1 650.000 francs. Men verkeert in het onzekc- c re, of hem een ongeluk is overkomen^ clan r wel of hij vrijwillig is verdwenen. De politie 3 heeft een onderzoek ingesteld. Poging tot verg,. y De Rechtbank te Leeuwarden heeft uit- spraak gedaan in de zaak tegen de 29-jari® r ge vrouw de B. en den 34-jarigen arbeider R. de K., beiden te Hoonstcvzwaeg, ver dacht van poging' tot vergiftiging ve~ den man van de eerste verdachte. Tusschen bei de verdachten bestond een ongeoorloofde verhouding en beiden hadden het plan om den man van vrouw B. door vergiftiging uit c den weg te ruimen. De vrouw smeerde een hoeveelheid rattenkruid op cle boterham van haar man. De poging tot vergiftiging mislukte echter. De Rechtbank veroordeelde vrouw B. tot tien jaren en den arbeider R. do K. tot acht» jaar gevangenisstraf. Overnachten e V— Door den Minister yp" r -* 'io crelcking tot het overnachten buiten dfil kazerne van dienstplici tig en tijdens -O herhalingsoefeningen, een nieuwe regeling C! vastgesteld. "Wil men van het ovtp- óhteri 0 buiten de kazerne gebruik maken, dan meet f de dienstplichtige ten minste één maand B vóór den dag van opkomst een schriftelijk verzoek daartoe richten aan den korpscom mandant. VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Junioren-Competitie. District Leiden. Voor Zondag 11 Maart a.s. is bet volgen de programma vastgesteld: Lise: Lisse IIS. J. C. Sassenheim: Teijlingen II—T.e'deu II Leiden: Leiden ILisse I Voorschoten: A7. V. L.S. N. A. Alle wedstrijden vangen te half één aan» Uitslagen van Zondag 4 Maart. Noordwijk: S. J. O.Lisse I 0l Stompwijk: S. N. A.Teijlingen II 05 Voorschoten: V. V. L.Leiclen II 61 De Competitieleider. ie Vermist postvliegtuig terecht. Het Fransche postvliegtuig, dat deii rc dienst op Zuid-Amerika heeft geopend en dat, zooals wij dezer dagen meldden, ver* j mist werd, is weer gevonden in Senegambie f, waar het twee noodlandingen heeft moeten jn maken. i De tocht van Levine. d Levino is Dinsdagmiddag om 1.32 uur te Havanna aangekomen. Hij heeft over den tocht van New York naar Havana 14 uur gedaan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6