BINNENLAND. tweede blad „de leidsche courant" donderdag 8 maart 1928 IMPRESSIONISME. wg V| 'reu. trad» kari karj ld, dat 15 t. en edik inanj :ai IN D/CHTKUNST EN SCHILDERKUNST. WAT HET IS. De mensch van dezen tijd heeft bijna uitsluitend heugenis van het cultureele leven der laatste 40 jaren, 't zij hij deze inderdaad zelf doorleefde, 't zij hij pas j jongelingsjaren te boven is. In 1811 mocht Bilderdijk zingen: Holland leeft weer, Holland streeft weer, Hollands naam is weer hersteld Holland uit het stof verrezen, Zal opnieuw ons Holland wezen! Stervend heb ik 't u gemeld De stervende Bilderdijk hij zou nog 20. jaren blijven leven mocht profetisch d.ollands zelfstandigheid na den roes der Fransche heerschappij voorspellen, de iroote opstuw van het Hollandsch leven pmt pas in het laatste kwart der vorige eeuw. Dan komt, na 50 jaren voorbereiding, de groote opbloei van het economisch leven. Tegen 1880 komen de groote leidende ipstukken die leven brengen in de poli tieke brouwerij. Onder Schaepman vormt lick ondanks allerlei tegekanting de R. K. Staatspartij, onder Kuyper de Anti-revo lutionaire partijDe Savornin Lohman treedt op als leider der Christelijk-Histo- •isichen, Borgesius en Pierson voeren de liberalen aan en weldra smeedt Troelstra Iii-t allerlei wilde anarchistische groepen le: S. D. A. P. In den zelfden tijd komen er een aantal geleerden van wereldnaam, die op allerlei ;ebied van wetenschap uitblinken. 'AA sluimerende krachten onder alle .enn leelen des volks zijn weer ontwaakt. De •aa nensch ontdooit de verstarring. De iai a-achten der ziel spannen zich. Sinds pl.m. Dj 1880 begint, wat wij met een vagen term ïoemen: het moderne leven. De jongeren pan dien tijd worden zich bewust, dat dat Iel. noderne leven er is. Het is of ze het plot seling ontdekken als een wonder rondom rich, 't Is of de mensch met nieuwe ge- la.chten, met nieuwe zinnen tegenover het even staat. In de litteratuur moest men eerst ver nietigen, opdat men in nieuwe vormen en net eigen woorden getuigen kon van het ïieuwe leven. De dichters leefden aanvan kelijk bijna uitsluitend met de zinnen. Vlen verzadigt zich aan de kleur en den klank der dingen. Men ziet het leven in- lividueel en niet meer door den beslagen )ril van allerlei dichterlijke overtuigin gen. Men ziet de natuur in haar weelde ,n ligt in aanbidding voor de heerlijklie- len van het her-ontdekte eigen ik. Men is individualist en een „God in 't diepst ran zijn gedachten". Verontrustend mocht voor bedachtzame laturen deze zelfvergoding, ze idolatrie met het ïeven zijn. Het was een moment, waar de Hollandsche mensch door heen moest, om weer tot diepere geestelijkheid te komen. In de schilderkunst ziet men een paral lel verschijnsel. Voor den gewonen leek teekent het g vAch niet zoo scherp af, omdat de schilder kunst hier in Holland nooit sterk onder- lievig is geweest aan de inzinkingen van ci ltureele leven. De Hollanders zijn een visueel volk en de zin voor coloristisch qBchoon heeft de besten nooit verlaten. Toen de Romantiek in het buitenland bloeide in litteratuur en muziek, bemerkte men in Holland hiervan slechts zwakke imitaties. Maar do Holalndsche schilders vertoon den in gave oorspronkelijkheid de roman tiek van het Hollandsche landschap. Dit zijn de schilders van de z.g. Haagsche School: Weissenbruch, Bosboom, Jozef [sraëls, de Marissen, Gabriël, Mauve, Mesdag en anderen die omstreeks 1840 of laarvoor geboren zijn. En daarna komt de prachtige groote Jroep, die omstreeks 1860 geboren wordt, en die in groote lijnen de ontwikkelings gang van de dichtkunst heeft gevolgd. In den aanvang zijn zij impressionisten onder invloed der Haagsche School. Wat wil dat zeggen? Impressionisme komt van impressie en impressie beteekent indruk. Do impressionist schildert naar den oogenblikkel ijken indruk, welken een land schap, een gelaat, een groepeering van doode dingen (Stilleven) op hem maakt. De impressionist kijkt naar den oogenblik- kelijken verschijningsvorm van iets zonder te letten op het breeder en dieper verband der werkelijkheid. Goethe zei: „Alles Ver- gangliche ist nur ein Geichniss". De ge dachte is klassiek en wordt eveneens door de Romantici gehuldigd. Niets bestaat op zich zelfalles is afhankelijk van iets an ders. Elke verschijningsvorm in de natuur is slechts beeld en nog wel onvolmaakt beeld van een eeuwige idee. De impressionist bekommert zich niet om de idee hij ziet alleen het verschijn sel in zijn bonte kleurenweelde. Maar waren onze dichters van '80 niet evenzoo impressionisten? Zij zagen slechts de natuur en zij zagen zichzelf, hun eigen individueele ervaringen van leed en vreug de. In dieper verband plaatsten zij dit niet. Zoo ook stonden de impressionistische schilders met nieuwen zinnen tegenover het leven in de natuur. Natuur-naïeviteitzoo wel bij de schilders als bij de dichters, impressionisme is de ontroering om de zichtbare wereld. De impressionist streeft in de eerste plaats naar stofuitdrukking. Welke die' stof is, doet niet ter zake, als de visie er op hem maar ontroert en in spireert tot schilderen. Daarom zal hij niet kieskeurig zijn in 't kiezen van zijn onderwerp. Hij huldigt evenals zijn jonge dichtertijdgenooten de leuze: ,,1'art pour 1'art; de kunst om de kunst. Niet de kunst als dienaresse van hoogere levensbeginselenniet de kunst om uiting te geven aan een idee; maar de kunst alleen ter wille van zich zelf. In zijn kunst uit zich zijn eigen hooggestemd ly risch levensgevoel, wanneer hij een land schap, bloemstuk, of stilleven schildert. En ook als hij donker dramatische onder werpen behandelt, zooals Breitner, dan gaat het niet om een idee, maar om de ge weldige impressie van het oogenblik. De impressionist is de individualist onder de schilders, zooals Kloos, Verwey, Van Deys- sel, Van Eeden het waren onder de dich ters en schrijvers. Er is geen algemeene idee die de im pressionisten samenbindt dan deze dat zij ieder op zijn eigen wijze in 't schilder kunstige anarchist zijn wat in dit ver band met een maatschappelijke overtui ging niets te maken heeft. Ieder geeft zijn eigen individueele „stemming" alle intellectueele overleg, elk streven naar hét realiseeren van een idee is hierbij uitgesloten. Zoo is het im- presisonisme een indrulckenkunst, die tot verwildering moest leiden evenzeer als de doorvoering van het individualisme bij de dichters zou leiden to verwildering. Het impressionisme is een kunstrichting die spoedig uitbrandt, omdat het geen re- kening houdt met het dieper verband der werkelijkheid. Maar omdat de schilders jong waren en de groei van 't cultureele leven na '80 zeer snel ging, kwam weldra de kentering en keerde men zich tot de idee. En om de idee te geven, moest men komen tot de symboliek. Dit verschijnsel ziet men bij tal van grooten uit dien tijd. Toorop, Verst er, Van Konijnenburg, Voer man, Derkinderen, e.a. Principieel heeft daarmee het impressionisme afgedaan evenzeer als het individualisme der 80-ers in de litteratuur. Er moge een nabloei zijn, zoowel in 't eerst als in 't anders, nieuwe perspectie ven worden er niet door geopend. Het brengt het cultureele leven niet meer ver der nu het zijn bevrijdingstaak heeft vol bracht. Na do algemeene bewuste erken ning van het rhythme en dieper doorzicht in de roeping der kunst is de historische roeping van 't impressionisme vervuld. N. J. SWIERSTRA. KRANKZ7NNIGENVERPLEG ING. Naar de „Volkskrant" verneemt ligt 't in het voornemen spoedig in Noord-Holland een R. K. inrichting voor zenuwlijders te openen. De Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Oostacker bij Gent, zijn voornemens in de gemeente Heiloo (N.- H.) dicht bij het dorp zulk een inrichting te stichten. Van wel ingelichte zijde deelde men aan het blad mee dat de plannen bij de regee ring zijn. Voorts zou Broeder Junianus, thans te Dongen, als overste der nieuwe stichting optreden. De bouwplannen zijn van den architect ir. H. J. W. Thunnissen in Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen, te komen tot een zeer modern een groote inrichting, welke in de toekomst dienstbaar zijn zal voor pl.m. 600 patiënten. De bouw zal echter geleidelijk geschie den. Gerekend wordt op een frontbreedte van 1880 meter. Behalve de gewone afdeelingen dezer stichtingen worden ook gebouwd een schil derswerkplaats, timmer- en smidswerk plaats enz. Voor aan den straatweg komen dokterswo ning en administratiegebouw. In den voorgevel heeft men zich twee inrijpoorten gedacht, waardoor de auto's met patiëënten direct kunnen rijden tot de afdeelingen waar de patiënten gestation- neerd worden. De gebouwen der broeders zijn geprojec teerd afgescheiden van het eigenlijke sana torium én rondom een overwelfd plein met tuin, waarachter weer een fraaie koepelka pel wordt gebouwd. BEGRAFENIS VAN TOOROP. Op het kerkhof. In de kapel werd de absoute verricht door den zeereerw. pater prof. dr. Raaymakers S.J., die geassisteerd werd door den zeer eerw. heer pastoor Jorna en pater prof. dr. Van Ginneken S.J., Het stoffelijk over schot werd in den algemeencn grafkelder bijgezet. Pater Raaymakers verrichtte de beaarding. Het oudste familielid, gepens. kolonel Brans, dankt namens de achtergeblevenen in de eerste plaats den vertegenwoordiger der Koningin, den minister, den burgemees ter en verder alle vrienden en kennissen die den overledene de laatste eer hadden gebracht. Ontwerp-verdrag betreffende den leeftijd tot toelating tot landbouwarbeid. Voorloopig verslag. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegd heid tot toetreding tot. het ontwerp-verdrag betreffende den leeftijd, waarop kinderen mogen worden.toegelaten tot den arbeid in den landbouw (Genève 1921) bestond bij verscheidene leden twijfel niet alleen aan de noodzakelijkheid, doch ook aan de wen- schelijkheid van de toetreding van Neder land, tot een verdrag als het onderhavige. Dat tot dusver noch België, noch Frank rijk, noch Engeland tot het verdrag zijn toe getreden, deed deze leden onderstellen dat ook in die landen de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van zulk een verdrag aller minst wordt gevoeld. Andere leden voegden hieraan toe, dat internationale overeenkomsten slechts re den van bestaan hebben, indien zij onder werpen betreffen, die verband houden met of van invloed zijn op internationale ver houdingen, hetgeen van het betrekkelijk onderwerp allerminst kan worden gezegd. Intusschen achtten verscheidene andere leden internationale overeenstemming op het gebied dat. dit verdrag bestrijkt, wel degelijk mogelijk. Naar hun meening mag bij de beoordeeling de moreele invloed niet uit het oog worden verloren, welke uit kan gaan van de in een internationale overeen komst vastgelegde overtuiging, dat do ar beid van kinderen beneden de 14 jaar be perkt behoort te worden. Nog werd do opmerking gem ae;, dat het gewenscht ware, in het ontwerp een termijn op te nemen, binnen welken de wij ziging der nationale wetgeving ten deze behoort plaats te hebben; dit zou aan het ontwerp althans een inhoud van eenige be- teekenis geven, welke het thans inderdaad niet IjeziL Landbouwverlof. Eenige jaren geleden werd het land- bouwverlqf, neergelegd in de Leerplicht wet, teruggebracht van 6 op 2 weken. De R. K. Tuindersbond heeft nu bcslotc zich tot de regeering te wenden met het verzoek bedoeld verlof weer te brengen op 4 weken en dan alleen voor de kinderen der hoogste klassen. Anton Jurgens Vereenigde Fabrieken. Met ingang van 10 Maart a.s. verten hofc Hoofdkantoor en de Afdeeling Secreta riaat van Anton Jurgens' Vereenigde Fa brieken verplaatst van Nijmegen naar Rot terdam (Parklaan 30). De zetel ücr Vennootschap blijft le Oss gevestigd. EEN TREFFEND VOORVAL. In de ,,'s-Gravenli. Kerkbode" schrijft een predikant, ds. A. J. A. Verineer, over een ontslapen collega: Ik herinner mij den man, die ik ergens ver van hier leerde kennen en jegens wiens Karakter ik de diepste bewondering heb gekoesterd, zooals ik hem mij nog steeds herinner als een man van innige vroomheid en voorbeeldige bediening van zijn ambt. Maar de man had geen „gaven", zoo als men dat noemt. Zijn preeken, uitmun tend bewerkte stukken, werden woord voor woord voorgelezenzijn stem had geen draagwijdte, zijn voordracht was droog. Hij bleef dan ook waar hij als candidaat was begonnen. Geen andere Gemeente be geerde hem. Voor de trouw waarmede hij catechiseerde, huisbezoek deed en de zie ken vertroostte, had men geen oog. Hij kwam nergens „in aanmerking". Maar de iqvloed, die van zijn pastora len arbeid uitging, was groot. En nu nog, jaren nadat hij is gestorven, wordt in zijn Gemeente zijn naam met eerbied ge noemd, worden zijn raadgevingen opge volgd. Ik herinner mij zijn begrafenis. Een def tige dorps-begrafenis. Vele nieuwsgierigen vele belangstellenden, een schare vrien den, ambtsdragers uit andere plaatsen, waardig' cidsbekleeders uit kerkelijke en wereldscho kringen. Natuurlijk werd er veel en door velen gesproken. En toen alles zoo wat was afgeloopen, drong een oud vrouwtje naar voren. Wat zou zij willen? Iemand, die naast mij stond, kende haar en zeide mij, dat z.ij een Roomsch vrouw tje was, dat jarenlang bij de pastorie had gewoond. Dit vrouwtje hield geen redevoering, maar knielde eerbiedig vlak naast het ge opende graf neer en bad met bevend, oud stemmetje een „Onze Vader". Welken indruk de anderen ontvingen weet ik niet, maar wel, dat zij op mij die peren indruk maakte, clan degenen die des overledenen verdiensten breedsprakig had den verkondigd. Een splinternieuv/e heilige. Speciaal voor Frankrijk. In „do Bazar", weekblad voor winkeliers en grossiers in galanterieën, kramerijen, luxe- en huishoudelijke artikelen, schrijit iemand 'n artikel over „Religieuze artike len." De man spreekt, zelfs van „onzen gods dienst". Maar dat lijkt toch zeer verdacht als hij o.ra. ook schrijft „Vele landen hebben hun speciale heili genfiguren, die al naar den smaak van het land, in de meest verschillende kleuren en modellen uitgevoerd worden. Zoo heeft Frankrijk bijv. 'n s p e c i a 1 e n heilige die daar onder den naam van „L ourdes bekend is". Of-ic het ook weet„Ilsgz." UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 9 Maart. II i 1 v e r s u m, 1060 M. 12.00 Politicber. 12.352.00 Lunchmuzick door het trio Groeneveld. 5.306.00 Gramofoonmuziek. 6.007.15 Dinermuziek door het trio Rentmeester. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje door het Kon. Ned. Landbouwcomité. 7.45 Politieber. 8.35 Oratoriumconcert. Dit Moorlag: so praan. Riek Broekmannalt. Jacques van Kempen: tenor. Hendrik Koning: bas. Het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Trcep. He' dolssohn-progrannna. 10.00 Persber. 10.10 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek. Dansles door C. Klin- kert. II u i z e n, 310.9 M. (Na G uur 1950 M.) 12.30 Tijdsein. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het trio „Winkels". 3.00—4.00 Vrouwenuurlje door Mej. Do Twaalfhoven uit Den Haag. 4.005.15 Gramofoonmuziek N.C.R.V. 5.156.30 N.C.R.V. Concert. 6.30—7.00 K.R.O. Spr.: Ir. P. C. v. d. ITeyden uit Bergen op Zoom: Lijkverbran ding of lijkbegraving. 7.00—7.25 K.R.O. Cursus Grcgoriaansch door J. v. d. Wiel, leeraar a. h. Seminarie Hngeveld te Ilcomstede. 10.30 Persber. 7.30 V.P.R.O.-uitzending. Davéntry, 1600 51. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gershom Parkingtonkwinteb en solisten. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkesteoncert, 3.20 Histor. causerie. 3.45 Concert. 3.50 Lezing over Londen's groote gebou wen. 4.05 Concert. 4.10 Tooneel voor scholen. 5.05 Concert. en. 5.20 Tuinbouwpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Pianoduet ten van Schumann. 7.43 Lezing: The beginning of iron. 8.05 Vocaal concert. 8.20 Nationaal symphonieconcert. 9.20 Nieuwsber. 9.35 (Vervolg) Nationaal Symph. Con cert. 10.35 Nieuwsber. 10.40 Lezing: What they will collect in the year 2042. 10.55 Variété* II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Concert. 4.05—5.05 Liter, en muzik. matinee. 8.5011.20 Concert. Ie deel Belgische composities. 2e deal: Symphonic Jupiter voor cello en orkest van Schumann. Langen berg, 469 M. 12.001.50 Orkestconcert. 4.051.45 Wedekind-uurtje. 5.206.20 Orkestconcert. 7.33 „König Nicolo", of „So ist das Lc- ben", tooneelspel in 3 acten met een pro loog van Wedekind. Muziek van Kncip. Daarna tot 11.20 Dansmuz. Königswusteï-hauseïi, 1250 M. (Z e o s e n). 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.50 Echte Wiener muziek. Marek We- ber-kapel. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 F. Wedekind-herdenking. 4.50 Orkesteoncert. 6.43 Don Giovanni", opera in 2 acten van Mozart. Daarna her-uitzending van biriten'andsche stations. 10.5C11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.3510.35 Fragmenten van „Lakmé", opera, Délibes. feuilleton. HET HUIS OM DENHOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). Hoe hongerig het meisje ook was, haar trouwelijke nieuwsgierigheid bleek sterker lan de dringende eischen van een leege naag. Ze neusde in de provisiekast om te sien wat de nieuwe bewoner zoo al had in- ;eslagen en toen ze de eetkamer weer bin- ïenkwam verontschuldigde ze zich door te seggen Bij gekookte eieren hoort peper en tout, maar u hebt er zooveel kleine zakjes staan dat ik er niet te veel in durfde rom melen en ik heb maar het zoutstelletjo ge nomen, dat hier is blijven staan, toen mijn. eh.. toen de menschen, die hier woonden, zijn weggegaan. Het zout zal wel een beet je vochtig zijn, maar de peper is, dunkt mij, nog wel goed. Zonder verder omslag nam ze een sneedje brood, smeerde het en verorberde het met smaak. Heeft u een poosje geleden in de krant gelezen dat je iedere hap brood 300 keer moet kauwen?, zei ze. Ik zou wel eens willen weten, of die mijnheer zich aan zijn eigen voorschift zou houden als hij IS uur gevast had. j Menschen, die zoon geweldige aan dacht schenken aan him spijsvertering, derven gewoonlijk jong, merkte Armatwai- ts droogjes op. O, maar dat ben ik niet met u eens! Mijn vader is een groot deskundige op dat gebied; hij lean U. op een duizendste deel vertellen, hoeveel calorieën een ei bevat en er zijn maar weinig menschen zoo gezond als hij. Tusschen twee haakjes let u ook op de eieren Ik denk dat zo nu wel goed zullen zijn. Armathwaite praatte oogenschijnlijk kalm en hij liet door niets blijken dat hij juist een stevig gebouw van logisch uitge dachte argumenten in elkaar had zien storten. Hij was n.l. eerst tot de vaste overtuiging gekomen, dat, om redenen, die haar zelf het best bekend zouden zijn, miss Marguerite Garth deze slinksche me thode aangewend had, om haar oude te huis nog eens te bezoeken. Deze theorie verklaarde haar bekendheid met de in richting van het huis, haar wensch om ongezien te blijven en gaf een bevredigen de oplosing voor het zonderling gedrag van de Jaeksons, dat dan een uiting van oude vriendschap zou zijn. Maar de vader van het meisje bleek in leven te zijn en de vader van Margurite Garth rustte al 2 jaar in het graf van een zelfmoordenaar. Wie ter wereld kon dan dit vermetele jonge ding zijn, dat nu juist bezig was, hem te verzekeren, dat hij zoo uitstekend eieren kon koken? Hij was weor even ver van do oplossing van het raadsel als in het begin! Maar hij - gaf zijn pogingen nog niet op. AA i!t U Uw hoed niet afzetten? vroeg hij, in de hoop haar door dit boosaardig verzoek in de war te brengen. Neen, dank u, zei ze opgewekt. Ik neem nog een tweede ei als U 't goed vindt en onderwijl zal ik U in 't kort vertellen waarom ik hier ben. En a's U alles gehoord hebt, ga ik vrouw Jackson opkloppen de buren mogen denken wat ze willen. Luister nu maar! Dit huis be hoort aan familie van mij. De eigenaar hal al lang een paar boeken noodig en wat kleinigheden en ik kwam hier om ze voor hem te halen. Enkele ervan heb ik al bij elkaar gezet op de tafel in de studeer kamer, de rest zal ik morgen inpakken, als het niet te lastig voor U is. Maar ik wou niet, dat iemand anders dan vrouw Jackson of Betty iets van mijn bezoek zou afweten en daarom ben ik op het zol dertje gekropen toen ik U en mijnheer AA^alker hoorde aankomen. Jk Vond het erg vervelend, dat juist dezen dag uit gezocht had om te komen, maar ik dacht dat U wel met een uur of zoo wel weer zou vertrekken. Zelfs toen die vervelende jonge AValker me opsloot, vertrouwde ik er vast op, dat Betty me wel zou komen bevrijden, nadat U vertrokken zou zijn. Ik zou voor niets ter wereld gewild hebben, dat AValker me gezien had. Tkoh heb te veel het land aan hem. Armathwaite dac" t het zijne van haar redenen om verborgen te willen blijven voor den seherpzinnigen blile van James AAralker, maar nog steeds was het raadsel, wie ze was, onopgelost. Als ze niet Mar guerite Garth was, wie was ze dan? A'ertelt U mij eens, begon hij, was de eigenaar en de vorige bewoner van dit huis niet een zekere mijnheer Garth? AVas? Hij is het nog corrigeerde ze Het blijft immers toch zijn eigen dom, ook al woont hij hier niet meer? Armathwaite floot zachtjes tusschen zijn tanden. Als Stephen Garth, de vroe gere eigenaar en bewoner van. de Grange nog leefde, wie was dan do man, wiens geest in Elmdale zoo'n opschudding had gebracht en mevrouw AVilkons had terug gedreven naar 't prozaïsche Sheffield? Ik heb gehoord, dat mijnheer Garth maar één kind had, een dochter, zei hij ietwat scherp. Is 't misschien niet geoorloofd een oomzegger te hebben of een heelo troep neven Zeker, maar dat zal U in dit geval niet helpen. AVaarom "niet? Omdat, mijn waarde jongedame, iedereen, die oogen in zijn hoofd heeft, ziet, dat U een meisje bent. En nu wie bent UT Ik heb 't recht dat te vragen. Ik heb zekere wettige rechten op dit huis, omdat ik het voor drie maanden heb ge huurd en omdat U inbreuk op die rechten heb gemaakt, moet ilc volledige inlichtin gen hebben voor dat ik verschillende ver grijpen door de vingers kan zien. Het meisje hield haar glas melk aan de lipen en dronk langzaam tot het hec'.e glas melk leeg was, maar zij keek Ar mathwaite over den rand aan met oogen, groot van 'schrik, 't Gelukte haar op rus- tigen toon te zeggen Doet hel er werkelijk iets toe wie ik ben? Ja, dat. doet er heel veel toe, zei hij Met een ridderlijkhdeid, waarvan zo nu pas eenige notitie begon te krijgen-, wend de hij zijn blik af en keek met groote aan dacht naar een gekleurde plaat aan den wand. Maar waarom? hield ze aan. Cmdat ik ervan overtuigd bon dat U de dochter van mijnheer Garth bent. Ze haalde diep adem en hij merkte dat ze weifelde, of zc hem alles eerlijk zou vertellen. AVcl, en als ik het was? zei ze ten slotte met even weer do vroegere uitda ging in haar stem. Dus bent U het? Ja. En Uw vader leeft nog? Natuurlijk. Uw moeder ook? Ja. Weten ze, dat U hier bent? Neen, ze hebben om de een of an dere reden een hekel aan Elmdale "gekre gen en spreken er bijna nooit over en dus ook niet over de Grange. Maar mijn arme, oude vader is zoo'n mensch van gewoon ten dat hij elke keer weer 't gemis voelt van enkele dingen een boek, een lieve lingsplaat, een of ander porscloine voor werp en toen haalde ik het in mijn hoofd om hierheen te komen, een paar van dio dingen, waar hij het meest aan gehecht is, in te pakken en ze naar hun huisje in Cornwall te sturen. Als ze er eenmaal zijn, kunnen ze ze moeilijk weer terugzenden, niet (AVordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5