BINNENLAND. Buitenl. Berichten. Baby als wijsgeer. Ned, Oost-Indië, Irde blad „DE LEIDSCHE COURANT" woensdag 7 maart 1928 K. WERKLIEDENVERBOND. Bestuursvergadering. cbillende mededeelingen. [e laatste Bestuursvergadering van K. Werkliedenverbond, welke dezer plaats had, werd, naar aanleiding j mededeeling der aanhouding door 'emeene Vergadering van de Maat- 'ij tol Bevordering der Geneeskunst le. afhandeling der concept-overeen- te sluiten met het Verbond, beslo- ler verderen loop dor zaken af te en mtusschen waar noodig en ïogelijk krachtig, voort tc gaan met ichting en uitbreiding van de zoo e katholieke ziekenfondsen, rent de uitvoering van de besluiten itste Verbonds- en Vakbondsverga- werden mededeelingen gedaan en, oover nog noodig, maatregelen tot e afhandeiing genomen. •wogen werd, hoe de vraagstukken tionalisatie en concentratie heb best worden bestudeerd. «gedeeld werd, wel'ko stappen het testuur gedaan had tot het realisee- wenschen van bet Verbond inet king tot de Ziektewet en betreffen- Jeugdorganisatie. Het beleid van ig. Bestuur werd goedgekeurd, iroken werd bet resultaat der eerste wmst van de arbeidersvakcentralen ui vertegenwoordiging van het Ned. ad van Werkgevers. Voortzetting t overleg werd goedgekeurd en voor ine commissie, welke een program twerpea, werd aangewezen de Ver- •oorzitter, de heer A. C. de Bruijn. de commissie, welko den Hoogen van Arbeid zal praeadviseeren orn- de bekendo vraagpunten inzake de ijka regeling der Werkloosheidsver- ng, door den Minister van Arbeid an dien Baad voorgelegd, werd aan- in de heer J. Th. Nijkamp. oten werd accoord te gaan met eene king der organisatie van de Zieken- tn door den Raad van Overleg van K. Sociale organisaties en in eene issie, welke omtrent dit punt den zal praeadviseeren, werden aangewe- beeren de Bruijn en Schutte, de Centrale Commissi© voor de enorganisatie van het Verbond machtiging gegeven om, in overleg le betr. Bonusbcsture-n, meer actief treden tot hot bevorderen van het seeren der fabrieksarbeidsters, verband met do veelheid van natio- en internationale samenkomsten en :ssen in dit jaar, oordeelde het Be- het wenschelijk de sociale week tot olgend voorjaar uit tc stellen. Be- i werd de herdenking van Z. H. Paus £lli te verbinden aan de voorjaars- Indsvergadering, welke met de Vak- vergadering werd vastgesteld op 5 Jjuni a.s. en gehouden zullen worden osterdam. loten werd deel te nemen aaD het es, te organiseer en door de Ned. Ver ing tot bevordering van den arbeid onvolwaardige arbeidskrachten. In dustrieele commissie werd als ve-rte- oordiger aangewezen de heer J. Th. mp. behoeve van de 5e Internationale lotechni'sche conferentie werd een et toegestaan en besloten werd aan conferentie deel te nemen, a een dertiental leden van den R. K." stond op Wielingen werd één jaar i gegeven inzake het naleven der be- gen betreffende het wederzijds ver- lidmaatschap van Stands- en Vak- ïisatie. een volgende vergadering zullen tellen worden geformuleerd betref- de uitvoering van het besluit der Verbondsvergadering inzake het ven van een blad voor de adspirant- der Vakbonden. sloten werd bij te dx-agen voor een ge- ïk van de Internationale Christelijke eweging ten behoeve van het Inter naal Arbeidsbureau te Genève en »rd te gaan met het voornemen om ncties van het Bestuur van het Inter naal, Christelijk Vekverbond te ver- n als volgt: Voorzitter: Duilschland; staris: Holland; Penningmeester: le Onder-voorz.: Frankrijk; 2e On- oorzitter: België De wenschelijkheid uitgesproken zoo mogelijk den tegen- digeu Voorzitter in het Dagclijksch- Uur to houden. i) het Dagelijksch-Boatuur werd maclv g gegeven tot het te zijner tijd bijeen- cu van de R. K. Arbeiders-bestuursle- de.r Raden van Arbeid, ededeeling werd gedaan van het over- gepleegd met het C. N. V. en het A omtrent de voordracht van e?n ar- ersgedelegeerde en drie technische ad- trs voor do 11e Internationale Arbeids- erentie. Het resultaat van dit overleg at de heer P. J. S. Serrnrens voor ge geelde werd voorgedragen de heeren link van het C. N. V. en Borkhuys het A. N. V. voor technisch adviseur. Vakgroep Hoofdarbeiders R. K. Werkliedenverbond. ezer dagen vergaderde de vakgroep 'fdarbeiders uit het R. lv Werklieden- 'ond en besprak op initiatief van den Bond van ochnici het outwcrp-Ziek- czien uit het oogpunt van de Iloofdar- lers, knn dit ontwerp geen algeraeene enuniug verwerven en speciaal de be '>06 tot do hoogste loonklasse van per dag zou in veel govallen de be- ?en der beter betaalde bedienden, l'nici enz. schaden. 'esloten werd met het Bestuur van het ikliedenverbond overleg te plegen ten de ia dezé verbetering Le kunnen ver- Igen. DE RETRAITE VOOR DE VROUWEN UIT DEN LAND- EN TUINBOUWSTAND Wij kunnen aan onze Katholieke vrouwen uit den land- en tuinbouw stand de blijde tijding melden, dat er in het- Sint-Petrus- Canisius-Retraitehuis te Bergen (bij Alk maar) een retraite zal gegeven worden van 1417 Maart a.s. waarvan dc kosten be dragen 6.50. (Op dc rooster dor Retraiten, die in de Kerkportalen hangt staat 10, dit is eon abui3 en meet zijn ƒ6.50). Om. aan deze retraite te kunnen deelno men moeten, de kaarten worden aange vraagd bijrden Zeereerw. Directeur van hofc St„ Petrus-Canisius-Retraite-huis te Bergen (X.H.) en moet dat gedaan worden door bemiddeling van den Zeereerw. heer Pas toor der Parochie en laten wij het er aanstonds bijvoegen. deze kaarten moeten zoo spoedig mogelijk worden aangevraagd. Velen wachten tot do laatste dagen om dan bericht te krijgen, dat er goen plaats meer is. Derhalve onmiddellijk aanmelden. Niet eerst de kat uit den boom kijken en eens afwachten of die en die ook gaan, neen, on middellijk, direct de daad gesteld. In deze moeten we een soort heilig egoïsme aan den dag leggen, hier komt al leen op den voorgrond te staan de zorg vosr eigen ziel en eigen geloofsleven en is iedere kat-uit-den-boom-kijkerij uit den booze. Iets anders is uatuurlijk anderen aan te sporen om mede te gaan. Maar een ieder voelt wel onmiddellijk, dat er een hemels breed verschil is tusscheu iemand aanspo ren mede te gaan ter retraite'en afwach ten of een ander ook zal gaan om daarna zelf een besluit te nemen. Wat een retraite is, zullen we nu toch wel niet meer behoeven uit te leggen en zouden wij op de vraag „wat is een retrai te?" een antwoord moeten geven, dan zouden wij daarop willen antwoorden met de woorden van den Goddelijken Meester zelf, die Hij eenmaal sprak tol Zijn Aposte len: „Komt, trekken wij ons in de eenzaam heid terug, want gij hebt behoefte aan een weinig rust" (Matth. 6:31). Ziedaar een zuivere definitie der re traite. Zich terugtrekken binnen de stille, kalme eenzaamheid van het Retraitehuis en daar tot rust komen. Vooral die laatste woorden zeggen zoo veel Tot rust komen. Wat is het leven dikwijls niet één groote jacht, *t Is haasten en reppen van den vroe gen morgen tot den laten avond, 't is zorgen en nog eens zorgen voor zichzelf en voor de zijnen; vooral in deze tijden, die toch al niet zoo schitterend zijn voor onzen boeren stand is het jakkeren en ploeteren en dan kunnen die zorgen zwaar drukken, zoo in tens zwaar, dat ze ons eenvoudig niet los laten en ons volgens tot in de rust van den nacht, to t in de gewijde stilte der kerk. Zorgen, al maar zorgenVoor man en kinderen, voor huis en hof en het lijkt soms wvi of we in die zorgen zullen ten onder gaan en bij al diex zorgen voor het tijdelijke, eenvoudig vergeten, dat er toch ook nog te j zorgen valt voor het hoogere, dat is voor i het moreele leven, waarvan Kardinaal Mer- cier zoo juisLzegt: dat het in waarheid een cirkeltje weging is der vrije ziel van God naar God. En juist omdat w© zoo ernstig gevaar loopen :n ons hedendaagsche, woelige, jak kerende leven, deze hooge waarheid uit het oog te verliezen, juist daarom is het zoo noodig, dat wij ten minste van tijd tot tijd daaruit terugtrekken in de eenzaamheid, in de rust m.a.w. te gaan ter retraite, door dienzelfden Kardinaal Mercicr genoemd: „een oogenblik van stilstand, dat wij be nutten, om het verleden - van ons moreel leven eens onder het oogte zien en de toekomst af te bakenen". Deze woorden mogen een ernstige aan sporing zijn voor de katholieke 1 vrouwen uit den land- en tuinbouwstand om deze retraite te gaan meemaken. Het komt haar trouwens toe. Moeder de vrouw toch sjouwt 365 dagen voor anderen, het is dan toch heusch niet te veel gevraagd, dat zij eens 3 dagen krijgt geheel voor haar zelf. En laat men nu niet opmerken, dat het zoo moeilijk is in dezen tijd naar de re traite te gaan, gezien den schoonmaktijd, want dan zouden wij daarop willen- ant woorden, dat deze retraite juist geheel in den geest van den schoonmaaktijd valt. Een retraite immers is ook een schoon maak. Dan wordt de ziel eens onder han den genomen en alle hoeken en gaten wor den eens flink in oogenschouw genomen en uitgeveegd en opgepoetst. En als men dan met zoo'n Heerlijk schoongemaakte en verkwikte ziel naar huis teruggaat en de schoonmaak van kamers en kasten gaat aanpakken, dan zal dat werk veel beter vlotten, veel opgewekter geschieden en veel eerder klaar zijn. "Probeer 't maar eens I H. J. GANZEBOOM. De gaslucht. Te Schagen. In do raadsvergadering te Schagen is een nieuwe instructie voor den gasdirec- teur vastgesteld. Daarbij is het hem o.m. verbodeD middelijk of onmiddelijk van iemand, met wien hij ambtelijk of ten deele ambtelijk in betrekking staat, eenig geld of goed ten geschenke aan te nemen. Bepaald word, dat de tegenwoordige di recteur een bedrag van 2.266.85 binnen 10 jaai in de kas van het gasbedrijf moet storten. Philipsfabriek bij Turijn. De Philips Gloeilampenfabrieken zullen in de nabijheid van Turijn, op cén afstand van ongeveer 15 K.M. van de stad, een fa briek openen voor de vervaardiging van gloeilampen. HET APOSTOLAAT DER HEREENIGING. Congres en tentoonstelling. Gisteren, vandaag en morgen wordt in hotel „De Twee Steden" &en congres ge houden Vvpor het Apostolaat der Hereeni- ging, waaraan verbondenjs een tentoonstel ling van Ocisbersche liturgische kunst en van boeken op liet Werk der Hereeniging be trekking hebbend. Om 3 uur gisterenmiddag is de tentoon stelling in tegenwoordigheid van genoodig- den geopend. De voorz. van het Ilafcgsehe Comité, de Zeereerw. pater drsi II. Duurkens S.J., sprak een kort openingswoord en verleende ver volgens het woord aan Dom Ildefonse Dirks Dom Dirks gaf vervolgens in het Fransen een verklaring van de op de tentoonstelling aanwezige liturgische voorwerpen. De tentoonstelling, welke een bezoek overwaard is, is ook morgen nog van 10 tot 5 uur geopend. Gisteravond ia-in de groote zaal van ho tel „De Twee Steden" het 'congres van het Apostolaat der Hereeniging geopend. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt Dom Ild.efonse Dirks, Dom Paul Wiï- lems, prof. dr. Des. Franses O.F.M., de wel- eerw. heer Piet Kok, Oblaat van de Priorij van Schootenh'of, eenige vrouwelijke Obla ten van Schootenhof en eerw heeren gees telijken uit den Haag en omstreken. De voorzitter van het Eaagsche Comité van het Apostolaat voor de Hereeniging, de zeereerw. pater H. Duurkens, S. J., opende het congres. Hierna sprak pater Dalmatius van der Geest O.P. over „Doel en werkwijze van het Hereenigingswerk der Katholieken". Pater Duurkens sprak tenslotte een dank woord. Hedenmiddag om drie uur hield prof. dr. Des. Franses O.F.M., hoo'gleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, een voor dracht over de Oostersche Kerk en de Her eeniging. Om 8 uur vanavond spreekt de Weleorw. heer Piet Kok, Theol. Student en Oblaat van de Priorij van Schootenhof, te Nüme- gen, over Hereenigingsvcrlangen bij de Pro testanten, motieven en moeilijkheden. ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE BRAND IN CANADA. Acht kinderen en twee volwassenen omgekomen. Te St, Marie, een dorp in het district Beauce van de Cana^Jeesche provincie Que bec, is 'a nacht-s in eeiïv?ila b"ï3ïP*" ontstaan," vermoedelijk ten gevolge van de al te groote hitte-uitstraling van een kachel. De bewoonster, haar acht kinderen en haar schoonvader kwamen in de vlammen om. Lawine-ongeluk op den Orbler. Een gids en vier soldaten, die levens middelen vervoerden voor de Schaubach Alpenhut op den Orbler, zijn gistermorgen door een lawine overvallen en bedolven. De gids wist zich spoedig te bevrijden en het gelukte hem ook de vier soldaten achtereenvolgens uit te graven. Er is hulj) uit Innsbruck gezonden, want twee solda ten zijn bewusteloos en do levensmiddelen zijn verloren gegaan. Ongeval in een hoogovenbedrijf. In de hoogovenafdëeling van de Frie- dricliWilholmmetaalfabnek te Muhl- house, viel een pot met gesmolten ijzer om in een fabrieksrnimte, waarin zich drie arbeiders bevonden. Twee van hen kregen zulke zware brandwonden, dat zij overleden kort nadat zij naar het zie kenhuis waren gebracht. De derde, arbei der liep eveneens levensgevaarlijke brand wonden op. De Vesuvius in werking. Zooals bijna alle jaren is ook dit voor jaar de Vesuvius weer sterker gaan wer ken. Uit den middelsten krater stoot de vul. kaan voortdurend vuur en gloeiende lava uit, terwijl de top van den berg in dichte rookwolken is gehuld. I^nar gelang de windrichting is de geheele golf van Na pels met rook bedekt. In dc dorpen, welke rondom den voet van den vulkaan lig gen, worden sterke aardschokken waar genomen, welke zoo krachtig zijn, dat de ruiten rinkelen en de voorwerpen in de woningen schudden. In zekeren zin her innert de werking aan die van 1900, welke de sterkste in deze eeuw was. De Vesuviusgidscn uit Resina moeten op bijzonder bevel van de autoriteiten dag en nacht op wacht ataarrom te voorkomen, dat nieuwsgierigen te dicht bij den kra ter komen, waaraan natuurlijk groot© ge varen verbonden zijn. Professor Maladra, de directeur van het observatorium op den Vesuvius, bestu deert met zijn medewerkers elke phase van de werking, doch verklaart, dat ook deze tamelijk sterke werking zonder ge vaar voor de omwonenden is. Mond- en Klauwzeer In Normandië. Uit Rouaan wordt gemi&ld, dat in Nor mandië mond- en klauwzeer is uitgebro ken. 13 Februari is het1 geconstateerd in de slachtuizen van Rouaan bij vee, dat van de markt van la ViJlctte te Parijs af komstig was. Van 1624 Februari vertoon de de ziekte zich bij hoornvee, dat den 14cn onverkocht was gebléven en zeker heidshalve afgezonderd wa^. De beesten waren afkomstig uit Anjou en Bretagne. 20 Februari wordt de ziekte waargenomen in de slachthuizen van Elbcuf, bij dieren, den 14en te Rouaan gekocht. >9 Februari te Saint-Pierre de Franqueville en 24 Fe- Baby had goed gegeten en lag te den ken. En hij dacht aan het feit, waaraan ook onze groote Vondel in zijn tijd 'ge dacht had, dat de wereld een schouwtoo- neel is en dat ieder op dat vereldtoo- neel een rol speelt. Vondel wist dit uit ervaring, maar baby ook. Hij werd nog niet voor vol aangezien en was als zoo danig al dikwijls getuige geweest van heel veel tooncelstukjcs. En in zijn hoofd je verdrongen zich tal van voorstellingen van zulke tooneelBtukjes. Nou, dat is nog eens lief van je, dat je me komt opzoeken. Menseh, menscli, wat hebben we eikander in langen tijd niet gezien En hoe maakt je man het en de kinderen! Jou heef ik het niet to vra gen; wat zie je er patent uit en wat een lief japonnetje heb je aan, een juweeltje, bij Willëms gekocht? Je blijft toch zeker een boteruam met ons etenm'n man komt over een uur thuis, we zullen eerst een kopje koffie drinken.. En weg was- zc. Hè, hè, zuchtte babyhij keek de be zoekster, een oude schoolvriendin van moeder eens aan. Ze had hce.omaal geen lief japonnetje aan, en patent uitzienals je dat palent uitzien noemde, zou hij wel eens willen welen, wie ter wereld cr dan niet patent uitzag. Zoo, moeder was terug, en vertel me nu eens, hoe je liet de laatste jaren ge maakt hebt. ik heb hot zoo dikwijls met mijn man over je gehad. Nooit iets van gemerkt, dacht baby. En da bezoeksley daplit ook: het zal wel gelogen zijn, maar ze liet daarvan natuurlijk niets mérken.' En de comedie ging vóórt Ja mijnheer, -dat heeft u fijn afge werkt, wal zeg jij ervan, Annie? Het was een paartje, dat op trouwen stond en die heugelijke gebeurtenis bij familieleden en enkeic heel bijzondere kennissen kwam aankondigen. De kennis waar ze nu waren, liet hen eigen go- maakte teekeuingen en schilderijtjes zien. De bruidegom prees voortdurend de fijne afwerking, hij had evenveel verstand van de schilderkunst als een toe van biljar ten, en zijn bruid gaf bij ieder nieuw kunstproduct duidelijke blijken van do hoogste verbazing: hoo iB het mogelijk en wat is dat sprekend! Mijnheer zwom in de zaligheid. Muar nu zal ik'u nog eens een ander stuk la- ten zien, ook zelf gemaakt; het hangt achter. Neen, neen, blijft u zitten, ik zal het wel even halen. Jan Annie I Denk eens gauw een middelljo uit om hier weg te komen, ik ben die verfrom mel al lang moe. Goed. Stil, daar komt ie. Jongen, jon gen. Jan klapte enthousiast iu zijn han- de% dab is nog eens- een schilderij. Prachtig, mijnheer, gewoonweg schitte rend Ja hè, deed mijnheer nederig-verrukt. Doch neemt u ons niofc kwalijk. Jan zag verschrikt op zijn hcrloge, alsof hij nog nooit zoon instrument gezien had, we moeten nu beslist weg. U begrijpt wel, we hebben dezer dagen nog zooveel tc doen. Zeker, zeker, dat begrijp ik, ik ben ook jong geweest, ik ben blij, dat u gekomen zijt. 't Is me zeer aangenaam geweest en u kunt op mijn komst met de bruiloft rekenen. Tot ziens dan, kom Annie, dag mijn heer. En c'comedie was afgeloopcn. ....'t Mas overal wat. En zoo kan het iu een huishouden gebeuren, dat vader en moeder verschil van ineenjng Jiebbon over een of andcro zaak. En zoo gebeur- do liet op zekeren dag, dat cr verschil van meening ontstond over het aanschaf fen van 'n elêctrischcn stofzuiger. Vader meende, dat zoo'n ding absoluut overbo dig was en moedor meende, dat een" menscli op haar leeftijd, nu het bukken zoo gemakkelijk niet meer ging, zoo'n foostcl niet missen kon. Men kwam van het eene woord op liet andere. Zij zei, djit hij haar ook niets gunde en hij vroeg of zc soms meende, dat het geld op zijn rug groeide. Zij beweerde altijd door hem verwaarloosd te, zijn en hij vroeg van wie ze dun al die mooie spulletjes in haar huishouden gekregen had. Zij kon haar leed niet langer verkroppen en gaf er lucht, aan in een zacht, heilzaam tra- nenbuitje, waartusschen hij onweerde, dat ze nu eens haar zin niet zou krijgen. Dan wordt cr gebeld. Groote goedheid, 't is dc chef van de zaak Hij liet mijnheer, die met een speciale, opdracht kwam, in do huiskamer, pre senteerde een sigaar en zij kwam even later binnen, rond de oogen nog een beetje rood, dat was van de verkoud heid loog ze. Hij vroeg haar heel lief of ze koffie wilde zetten en zij gaf heel lief antwoord. En die comedie werd voort gezet Eu nog een massa van dergelijke too- neelvoors.euugen spookten rond in het hoofd van baby. Hij bekeek cr nog ver schillende en als vriend Nurks in de dili gence mommelde hij tnsschen zijn tanden;' niet veel zaaks, en viel in slaap. Wacht maar baby, als je groot bent, speel jtf ook comedie, juist als de ande ren. Och, al die comedies, die jiuhebt mee gemaakt, zijn neg maijr van 'onschuldi- gen aard. L. t zipi slechts kleine blijspe len. Later zult ge zien, dat men somB veel grootoro stukken opvcmt op het wereldtoonéol, eclito drama's. waarbij zeer veel personon meedoen c waarbij menschcn sterven, echt sterven, voor hun tijd gedood door haat en allerlei ellenden- Want de duivelen gaan rond op het we- reldtooneel en zien hun slag te slaan. Later baby, zult ge groote stukken zien spelen, waarin ook veel liefde voorkomt, echte liefde tot God, edele liefde tot do nienscheu, liefde, die leeft van offers, want ook de engelen gaan rond op het wereld tooneel en wijzen naar Christus, dio eens den schoonsten lcvcn'srol op aarde ge speeld hoeft. Do wereld is een schouw tooneeleen ieder speelt zijn rol on krijgt zijn deel. En God hoeft de leiding. P. H. GERZ, O.F.M. bruari te, Darnelal,- vermoedelijk veroor zaakt door de dieren van Rouaan afkom stig, dio daar gepasseerd zijn. Thans is de besmetting reeds geconsta teerd te Louviers en Bourgtheroulde in het departement Euro, dus meer op Pat rijs aan. De prefecten hebben onmiddellijk uit gebreide maatregelen genomen. De uit voer naar België van rundvee, schapen, geiten en varkens is reeds verboden en voor den buitenlandschen handel zijn be perkende maatregelen genomen voor liet vervoer uit het besmette gebied. De gevaren van het spiritisme. Het personeel van een Karinthiscli sta tion toonde groote belangstelling voor spiritisme. Dagelijks hadden er in een der lokalen van het station spiritistische séances plaats. De leider van de beweging was dc hoofdporrier, Johann Bchauperl, een Stier- marker van geboorte. Dezer dagen vonden zijn collega s het lijk van Schauporl, die zich opgehangen had. In een brief deelde hij me'e, dat hij zelfmoord zou begaan, ten einde in een séance, die Zóndag zou plaats hebben, mededeelingen uit de an dere wereld te kunnen doen. Waarschijn lijk is de man door do beoefening van hel spiritisme krankzinnig geworden. De ongelukkige laat een weduwe met zeven onmondige kinderen na. Het stervende Weenen. De officieele berichtendienst van het Weensche raadhuis meldt: In Januari zijn er weder meer men- scben te Weenen gestorven dan geboren. Er stierven 2191 menschen en er werden in Januari slechts 1562 levend geborenen geregistreerd. Er zijn dus in Januari 929 meer menschen gestorven dan geboren. Deze geboorteachteruitgang bedraagt tegenover dien van December 175 meer. De Weensche „Reischpost" teekent hierbij aan: Een bevolkingsdeficit van meer dan een derde. Op den grondslag van deze Ja- nuari-statistick valt te berekenen, wan neer Weenen geheel is uitgestorven. De oorzaken? Het blad zoekt die niet alleen in de ongelukkige sociale verhou dingen en den woningnood, maar even eens in de propaganda voor den moord op het kiemende loven, de bevordering van echtscheiding en de begunetiging van koppelarij en onzedelijkheid. DE ONTPLOFFINGSRAMP. Onverantwoordelijke vuurwerkfabricage. Gelijk gisteren reeds in 't kort gemeld, is to Koedoes in liet district Seniarang een vuurwerkfabriek in do lucht gevlogen, waar bij minstens 20 personen gedood en 50 ge wond werden. Verscheidene huizen in het Chineesche kamp zijn beschadigd, evenals de woning van den controleur bij het Binnonlandsch Bestuur. Een aantal gewonden ligt nog on der de puinhoopen. Zeven doctoren zijn naar Koedoes vertrokken. De veldpolitie en vrij willigers zijn begonnen met het opruimings- werk en het vervoer van de gewonden. Dit verschrikkelijk ongeluk is weer een bewijs van do onvoldoendheid der controle, die volgens do veiligheidsordonnantie op de fabricage van vuurwerk wordt uitgeoefend. Bij allerlei gelegenheden, inzonderheid te gen Inlandsch en Chineesch Nieuwjaar, steken Kromo en John Chinaman hun ver vaarlijk knallende mertjons, rotjes en voet zoekers af. Aan dit speelgoed worden vroeger moer dan tegenwoordig belang rijke Bcmmon uitgegeven en een beduidend percentage van do bedragen, die ten be hoeve van feesten zijn besnaard, geleend of via het pandhuis zijn verkregen, worden aan vuurwerk besteed. Zeker heeft men door belemmerende bcpa'ingen betreffende het afsteken van vuurwerk deze manie wat beteugeld. De aanleidingen tot deze maat regelen waren, behalve de bovengenoemde verkwisting, het verwekken van onrust door de onophoudelijke knallen en het gevaar voor het leven en de eigendommen zoowel van de afstekers als van anderen In een groot aantal fabrieken en fabriok- jes wordt vuurwerk gefabriceerd en talloos zijn de ongelukken en ongelukjes, dié het gevolg zijn geweest van deze fabricage. Hoe gevaarlijk deze springst' a in do handen van leeken on would-be-t- inici ziin, wordt, herhaaldelijk ge'emonst-eerd. Zoo vloog eens een auto, die vuurwerk vervoerde, in de lucht, waarbij een der inzittenden, over een dessa heen, moor dan 150 meter ver werd weggeslingerd en in stukken ge scheurd op een sawah terechtkwam. En dit was een betrekkelijk kleine hoovec'h'- d. Onvermijdelijk nemen do go vol eon van heb ontploffen ecner geheelo fabriek den vorm aan van een ramp. Bij dp joneste ontploffing werd een groot aantal niens'-hou slachtoffer van de gewoonte van lawaaimaken en door loopend staan degenen, die in de buurt van, meestal door Chineozen gedreven, vuurwerk fabrieken wonen of er in werken, onder era-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9