Gem. Berichten. de zin van het kerkelijk renteverbod Een student, in de economie had aan de redactie van De Studiën deze vraag ge steld: „Ik studeer economie bij het Instituut yoor Handelswetenschappen te Leiden. Ik gebruik hierbij o.m. „Beginselen der Staat huishoudkunde" van Mr. Dr. Ch, Raayma- kers, uitgave 1925. Bij de behandeling van vragen, het rente-vraagstuk betreffende, 6chreef ik o.m.: „dat. het kerkelijk verbod alleen betrof het vorderen van intrest krachtens eene overeenkomst van verbnrk- leening en dan nog alleen wan: cr dit ge schiedde uitsluitend om reden van het uit- leenen zelf". Omtrent deze leer zegt Raav- maykers, dat deze thans nog door de Kerk verkondigd wordt. Ziet blz. 125. De cursasgever teekent bij mijne beant woording evenwel aan: „bet (d. i. het rente verbod) is in de vorige eeuw officieel opge heven'*. Wat is nu waar of is hier slechts een sch.qnbare tegenspraak Het antwoord van mr. dr. Ara. Borreb S. J. luidt als volgt: ,De tegenspraak is meer dan schijnbaar Klaarblijkelijk heeft Uw cursusgever den zin van het kerkelijk renteverbod niet juist begrepen. Deze zin was: het intrinsiek on rechtvaardige vast te leggen van en daar om als verboden te verklaren het heffen van interest, uitsluitend om het feit der ver bruikleening zelf. Deze intrinsieke onrechtvaardigheid loeit noodzakelijk voort uit den onproduc- tieven en onduurzamen aard der verbruiks- goederen, welke het voorwerp van genoemd contract uitmaken. Bij dergelijke goederen immers is het gebruik niet van het verbruik te scheiden en het is derhalve een onrecht- aardige eisch wanneer voor het gebruik een afzonderlijke remuneratie wordt gevor derd. Bijkomstige omstandigheden, z.g. uitwen dige titels, waaronder bijzonder valt op te merken de feitelijke, bic et nunc uit dit bij zonder contract van verbruikleening optre dende winstderving, zijn alleen in staat dit intrinsiek onrechtvaardig karakter eener vordering, die'het in verbruikleening afge stane goed in waarde overtreft, op te hef fen en het eischen van een, door de grootte der winstderving, bepaalde rente mogelijk en dus geoorloofd te maken. Aangezien deze al of niet intrinsieke on rechtvaardigheid uit het wezen der zaak zelve voortvloeit, is zij een altijd blijvend iets; zij is niet door het kerkelijk rente verbod ontstaan en al evenmin met de op heffing van dit verbod verdwenen. Even goed als vroeger leert de Kerk ook 2iu nog, dat iedere, niet op een uitwendi- gen titel gebaseerde renteheffing uit een contract van verbruikleening, altijd woeker et en daarom ongeoorloofd en verboden is. De eenige reden, waarom de Kerk thans niet meer het heffen van rente als verbo den verklaart, kan dan ook slechts deze zijn, dat in den tegenwoordigen tijd, althans bij contracten van verbruikleening, waarvan wit een geldsom het voorwerp is, die practisch 1 n de eenige thans voorkomende zijn, de ren- n, te, tenzij zij ongeëvenredigd hoog mocht ike wezen, steeds het brandmerk der intriusie- sU ke onrechtvaardigheid mist. Dit verschijnsel is voortgevloeid uit de het maatschappelijk leven en laat zich ver klaren ófwel, zooals sommigen beweren, uit het feit, dat tegenwoordig de uitwendige titel van winstderving, zonder nadere aan duiding of berekening, steeds geacht kan ■worden aanwezig to zijn, ófwel, wat mij bescheidenlijk voorkomt de juist meening, te wezen, omdat het geld, waarvoor in het huidig economisch leven altijd en overal en door iedereen productieve zaken kun- Lij nen worden aangeschaft, als het wa're zijn onproductieven aard heeft afgelegd en in de eigenschappen der productieve goederen is gaan deelen; wie tegenwoordig aan een ander een geldsom uitleent, verschaft hem iets, wat uit zijn aard productief kan wor den aangewend en hem dus recht geeft op de uit het wezen der productieve goederen voortvloeiende rente. Ik ben het derhalve mot Uwe meening eens; van een officieel opheffing van het renteverbod alsof do Kerk tegenwoordig over den aard en de e-'^ensehanoen van het contract van verbruikleening anders *zou denken dan vroeger, kan geen sprake zijn". RESPECT! De Limburger Koer. schrijft: „Een afschuwelijk voorval wordt uit Frankrijk gemeld. Daar is een vader van tien kinderen, een metselaar, vermorzeld onder een trein uitgehaald, waaronder hij zich gezelf- moord had, daar hem was aangezegd het huis, waarin hij woonde, te verlaten en hij nergens anders onderdak kon vinden. De ongelukkige had e^n medaille in de t hand, die indertijd als hulde aan zijn eigen ouders was toegekend, die ook aan tien kinderen 't leven hadden geschonken. 't Is een afschuwelijk bericht. Ik citeer het niet om den staf te breken over de zen ongelukkige, die door een laffe vlucht uit 't loven en in een angstige eeuwigheid do zorg voor zijn groote huisgezin van zijn schouders schudde. Hij >vas in ieder geval geen huisvader, die Christus woorden heeft begrepen: Zoek eerst het rijk Gods en het overige zal u toegeworpen worden! „Och ja, we kunnen 't mooi zeggen; er zijn overheidspersonen, die 't nog mooier kunnen en ontroerende speechen afsteken op de moedige ouders, die het heil van 't vaderland durven stellen boven eigen ge mak en een fijn leventje. Zeker, 't is hun plicht de lasten van hot huwelijk te nemen met de vreugde. En God heeft in ruil voor vertrouwen be'oofd ons 't overige toe te werpen. Maar degenen, die onmiddellijk Gods gezag dragen, zijn dikwijls allemachtig traag, als ze iets moeten doen, om de groolc gezinnen ;t leven gemakkelijker of soms zelfs dragelijk te maken, en te too- nen dat ook zij Gods woord begrijpen. Voor een medaille koop je geen brood, je betaalt er geen huishuur mee. Worden er huizen gebouwd, hoe zelden '-"en rekening met 't groote gezin en hoe menig huisbaas ook in ons land, ook in onze steden is er niet toe te bewegen zijn huizen te verhuren aan groote gezin nen? Liever leeg laten liggen, dan veel kinderen erin! 't Is allemaal even koel berekend, alle maal precies in centen uitgeteld. O, dan is niet dat de schuld aan den zwakken broeder, als er zoo schandalig openbare ergernis gegeven wordt, als men van hem verwacht dat hij den kinderrijk dom als een zegen Gods beschouwt, terwijl de werkgevers en de huisbazen er maar een schadepost in zien. Is een samenleving niet schuldig, die van den gewonen sterveling steeds he- roickc daden eischt? Geen medailles, maar wat respect. Geen hoera, maar een fatsoenlijke wo ning. Geen redevoeringen, maar een waardee- rend ontzien door den fiscus. Geen aalmoes vooral, maar een be schermde plaats in 't gemeentobest, dat uit deze huisgezinnen zijn warmte, krach tige bloed krijgt". ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE BRAND. TWEE KINDEREN VEBBBAND. De boerenwoning van dan heer A. Fluk- stra te Cmilde, is gistermorgen in de vroeg te in vlammen opgegaan. Daarbij zijn twee kinderen van den heer Flukstra verbrand. Laatstgenoemde had zich vroegtijdig naar Groningen begeven, ten einde aldaar de veemarkt te bezoeken. De corr. van de „Tel." meldt nader: Een groot boerenhuis, daarnaast een hoopje verbrand stroo, enkele verkoolde planken en wat geschroeide appelboomen. Ziedaar heb terrein van de ramp. Twee kinderen van vier en —ijf jaar zijn er ver brand in een onoogelijk schuurtje, dat als bergplaats diende en waarin zich ook nog een geit bevond. En het noodlot wilde, dat de geit werd gered en do beide kindoren omkwamen. Te halftwaalf sloegen plotse ling op onverklaarbare wijze de vlammen uit het gebouwtje, dat naast de boerderij stond. Men wist niet, dat er zich kindoren in het gebouwtje bevonden en meende, dat alleen de geit in het bouwvallig krotje was. Met veel moeite slaagde men er in de geit te redden. Toen kwam plotseling de groote ontsteltenis. Twee der vier kinde ren van den heer F. waren zoek. F. zelf was afwezig. Zijn vrouw was radeloos van angst. Toen de brand spoedig was ge- bluscht, werden de twee kinderlijkjes ge vonden, totaal verkoold in een hekje van de schuur. De moeder moest bewusteloos naar huis worden gedragen, en d envader, die zich op dat oogenblik nog in Groningen bevond, staat nog veel leed te wachten. De wijze, waarop de brand is ontstaan, is on verklaarbaar. Men vermoedt, dat de kin deren met vuur hebben gespeeld en zoo het slachtoffer van hun onwetendheid zijn ge worden. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een kind door een auto overreden. Aan de gevolgen overleden. Maandagmorgen is een 4-jarig dochtertje van den heer K., wonende aan de Boele kade te Gouda, bij het oversteken dier straat door een vrachtauto overreden. Het kind is naar het Iterson-zieken- huis overgebracht, alwaar het aan de be komen verwondingen :s overleden. Volgens ooggetuigen treft den bestuur der van het voertuig geen schuld. Auto tegen een boom gereden. Twee inzittenden gewond. Door bet. onklaar worden van de stuur inrichting is een auto uit Groningen, waar in gezeten waren de tandarts Blins en de tandtechniker Jetses mot hun dames te Harendormolen tegen een boom gereden. Do beide heeren kregen een hoofdwonde, terwijl de heer B. een pels brak. De ove rige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Dr. Hemes uit Haren verleende me disch hulp. VAN HET PAARD GESTORT. Baron v. Heeckeren van Keil overleden. Gistermidadg omstreeks 6 uur kwam de leerling van de school voor verlofsofficieren Baron van Heeckeren van Keil te paard het dorp Ede inhollen. In de Bergstraat stortte Baron van Heeckeren plotseling voorover van het paard, en bleef liggen Dr Weyer verleende de eerste hulp. Hevig bloedde hij uit een hoofdwonde. Dr. Weyer constateerde een ernstige schcdelfractuur. Per brancard werd de ongelukkige naar het militair hospitaal overgebracht, waar hij, kort na aankomst, overleed. Baron van Heeckeren van Ivell is oen zoon van den vroegeren burgemeester van Ede, mr. A. Baron van Heeckeren van Keil, oud-lid van de Tweede Kamer. Van een schommel gevallen. De 25-jarige mej. M. v. D., wonende aan den Achterwillens te Gouda, viel Zondag j.l. in den speeltuin van den heer van Leeu wen aan den Zwarteweg aldaar, van een schommel. Mej. v. D. werd aan het gelaat ernstig gewond. Haar toestand is zorgwek kend. Doodelijke val. Te Maastricht is de ruim 60-jarige mej. D. in den kelder van haar woning geval len. Ernstig gewond werd zij naar het zie kenhuis vervoerd, waar zi aan de gevol gen is overleden. Ernstige val. Te Kerkrade reden Zondag namiddag twee meisjes van'13 en H jaar, dochtertjes van den Duitsch^n mijnwerker Lang, de steile mijngraeht af. Het oudste meisje bestuurde de fiets. Plotseling raakte ze het stuur kwijt. Het rijwjel kwam terecht tegen een telefoonpaal en do beide kinderen wer den over den weg geslingerd en bleven be wusteloos liggen met bloedende hoofdwon den. Zo werden per auto naar het St. Jo- speh-ziekenhuis gebracht en nadat haar aldaar de beste zorgen waren gewijd, volgde haar overbrenging naar het hospi taal te Bardenberg. Het rijwiel was totaal vernield. Verdronken. Te Boek (L.) is het tweejarig zoontje van II. bij dc ouderlijke woning in een mestkuil gevallcm en verdronken. Onder aarde bedolven. Gistermiddag is in de Pontanustraat te Nijmegen de arbeider W., terwijl hij een kuil groef, door instortende aarde bedol ven. Do man geraakte wel een meter on der den grond. Ijlings toegeschoten voorbijgangers wisten hem spoedig uit te graven. In bewusteloozen toestand en met inwendige kneuzingen werd hij naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd. Gisteravond was zijn toestand zeer zorgwekkend. Door een veegmachine gegrepen. Gistermiddag had in de Spoorwegstraat te Arnhem een tragisch ongeval plaats. Een veegmachine der gemeente veegde de wegen schoon. Drie jongens liepen cr ach ter en keken met alle aandacht naar het snelle wentelen der bezems. Plotseling geraakte de das van een van hen, een ze venjarigen jongen uit de Boekhorstraat, verward in den bezem. De jongen werd togen den grond geslagen on daarna drie maal rondgeslingerd. Voorbijgangers waarschuwden den bestuurder, die onmid- delijk stopte. Het kind werd met zeer zware hoofdwonden uit zijn netelige po sitie beevrijd en is naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is ernstig. Spelen met lucifers in bed. Maan _""rond hebben in een pand aan de Aert van Nesstrant te Botterdam in een onbewaakt oogenblik kinderen in bed met lucifers gespeo'd, waardoor brand is uitgebroken. Gasten van spuit 27 hebben het brandende bed op straat geworpen en daar het vuur met een slang op de wa terleiding gebluscht. Het begin van brand, dat in de woning was uitgebroken, is met emmers water gebluscht. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge beurd. BRANDEN. Hofstede, stal en schuur verbrand. Maandagavond heeft een felle brand ge woed te Asten. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer O. Martens. In korten tijd ^erd do groote hofstede in asch gelegd. Het vuur sloeg van daar over op een aangrenzende stal met schuur van den landbouwer TI. van Henften. Ook deze werden een prooi der vlammen. De brand weer slaagde er in het woonhuis van laatst genoemden landbouwer te behouden. Door de gunstige windrichting kon de brand tot deze perccelen beperkt blijven. Het vee kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Tijdens den brand word de echtgenoote van dan landbouwer Martens, die ernstig ziek is, overgebracht naar het naastgelegen huis, doch doordat het vuur zich in die richting uitbreidde, moest de zieke vrouw wederom vervoerd worden naar een verder gelegen boerderij. Verzekering dekt do schade. Twee hooibergen en een huis uitgebrand. Maandagmiddag ongeveer 4 uur, ontstond brand in een hooiberg van den landbouwer Heriksen, te Ederveen, gemeente Ede. Door de geweldige hitte, tastte het vuur een twee den hooiberg aan, die eveneens tot den grond toe afbrandde. Eveneens ontstond brand in de nabijgelegen woning van B. de Wit, die ondanks het ingrijpen der brand weer geheel uitbrandde.Verschil'endo kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel word grootendeels gered. Verzekering dekt de schade. Als oorzaak wordt opgegeven het spelen van kinderen met lucifers. DE BRUTALE OVERVAL ONDER STAVENISSE. Nadere bijzonderheden. Zooals reeds gemeld, is Zondagavond bij den landbouwer C. v. L., onder Stavenisse ingebroken en vermoedelijk geld ont vreemd. De reeds bejaarde inwoners wer den door den inlbreker met den dood be dreigd. Het „Dagbl. v. N.-B." meldt hierover nog het volgende In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half vier, is het rustige plaavsje Stavenisse op het eiland Tholen door een brutale inbraak met geweldpleging in rep en roer gebracht. Door openschuiving van een raampje aan den achterkant van het huis heeft de dader zich toegang verschaft tot het huis van den landbouwer Cornclis van Luyk. Onder het raampje stond oen rijwiel, dat netjes op zij was gewerkt. Dc dader moet er van op de hoogte geweest zijn, dat zich in het huis een kistje met geld gevond: hij heeft het hecle huis doorzocht, zonder het te kunnen vincjen. Daarna verschafte hij zich toegang tob liet slaapvertrek van Van L. en diens vrouw, die van het ge stommel wakker werden. Met een stuk ijzer blijkbaar als wa pen meegenomen is de onverlaat man en vrouw te lijf gegaan, en bracht hun ern stige wonden aan het hoofd en elders toe, welke echter geen direct levensgevaar op leveren. Zelfs toen het, mishandelde echtpaar luidkeels om hulp begon te roepen, is de dader nog niet direct gevlucht, maar trachtte ook nog een zi u in de slaapka mer bevindende ka&t te doorsnuffelen. Toen te hulp geschoton buren het huïs begonnen te omsinge'm is de inbreker door do voordeur op de vlucht gegaan. Het eerste onderzoek werd ingesteld door de gemeentepolitie van Stavenisse; later arriveerde ook dc rijkspolitie uit Bergen op Zoom, die vinger-afdrukken, o. a. bij hot raampje nam. Als vermoedelijke dader is inmiddels ge arresteerd een zekere H., een boerenzoon uit Stavenisse, die niet al te goed bekend staat, reeds van moer diefstallen verdacht werd en den laatsten tijd op vrij grooten voet leefde. Nader wordt gemeld, dat de verdachte naar Breda is overgebracht. Ergerlijke baldadigheid. Een auto in brand gestoken. Maandagavond hebben een paar opge schoten kwajongens te Boosendaal uit pure baldadigheid een brandenden lucifer ge worpen in een plas benzine, onder een vrachtauto der firma Asselbergs, electr. waschinrichting te Bergen op Zoom, waar door dc auto weldra in lichte laaie stond. In de Molenstraat bleek de auto een lek te hebben aan het benzine-reservoir. Ter wijl nu de chauffeur zich even had verwij derd, wierpen zij een brandenden lucifer onder de auto, waaronder wegens lekken een plas benzine lag, met het bekende ge volg. De chauffeur, die direct toesnelde, tracht te uit den wagen, welke vol met manden en zakken waschgoed was geladen, te red den wat te redden viel. De brandweer, welke spoedig gealar meerd was, bluschte met een paar stralen op de waterleiding het vuur, doch kon niet verhinderen, dat de auto geheel vernield werd. Brand in een brievenbus. Voor de tweede maal binnen korten tijd is te Deventer de inhoud van een brieven bus der posterijen in brand gestoken. Eenige bewoners van do Werkluststraat zagen Zaterdag j.l. uit do daar aanwezige brievenbus rook opstijgen. Onmiddellijk nam men maatregolen tot blussehing en werd bericht naar het postkantoor gezon den. Bij opening bleek, dat een brandend stuk carton in do bus was geworpen. Een gedeelte der stukken, waaronder zich ge lukkig geen van groote waarde bevonden, was vernield. Poging tot vergiftiging. De gemeentepolitie te Ferwarderadeel heeft in arrest gesteld den werkloozen ar- boidor J. S. te Hallum, verdacht van po ging tot vergiftiging van zijn bij hem inwo nende schoonmoeder, door menging van zu ringzout in haar thee. De man schijnt niet geheel toerekenbaar; verleden Zondag had hij al gedreigd zijn geheele gezin te zullen doodschieten. Hij is in hjt Huis van Bewa ring te Leeuwarden opgesloten. Een cynisch moordenaar. Gistercnochtend is aan het station Hev- zogenrath door tusschenkoiust van het grenscommiesariaat van Heerlen aan do Duitsche politie uitgeleverd de Duitsche arbeider N., die in de maand Januari op Duitsch gebied onder Waubaeh den mijn werker Lijnen heeft vermoord. N. zag. er, aldus de „L. K.'zeer vroolijk uit, stapte lachend in den auto, die hom naar Aken moest brengen en zei: „Ich bin froh dasz ich wieder in "der Heimat bin". Hij rookte smakelijk een sigaar en tegen half tien werd de reis naar de gevange nis aanvaard. Vechtpartij. Zondagavond ontstond, te Haasstrecht een ernstige twist tusschen den 25-jarigen C. II. D. en den 27-jarigen J. K. De ruzie liep zoo hoog, dat eerstgenoemde met een scherp voorwerp K. zoodanig bewerkte, dat deze zich dadelijk order behandeling van dr. Hakkenberg moest stellen. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt, waarna hij weer is vrijgelaten. Diefstal van paardenhaar. Sedert geruimen tijd werden ten nadeelo van de borstelfabrick der fa. J. Vermunt to Boosendaal, aldaar, diefstallen ge pleegd, van paarden- en varkenshaar tot een gezamenlijke waarde van omstreeks 1500. In verband hiermede zijn door de mare chaussee vier personen aangehouden, en een (een vrouw) wegens heling, terwijl mo gelijk nog eenige arrestaties zullen volgen. De ontvreemde partijtjes lmat* worden successievelijk opgekocht door zekeren II., voor een prijs ver beneden de waarde. De ze verhandelde de baaltjes weer aan een opkoopcr tc Utrecht, die op zijn beurt het haar weer verkocht aan een firma tc Zui len, en toen onlangs in een zending een briefje werd aangetroffen, waarop Boosen daal als plaats van herkomst stond ver meld, werd de fa. Vermunt hiermee in kennis gesteld. Daarop bleek ul spoedig dat al sedert ongeveer een jaar deze dief stallen werden gepleegd. Diefachtige visite. Zondag kreeg een juffrouw, die in de Leuvebrugsteeg te Botter Jam woont, be zoek van iemand, die 2 kinderen mee bracht. Toon de visite zou vortrekken, miste de juffrouw een gouden oordbei, wel ke mot diamantjes is bezet. Het oudste kind, een 9-jarig meisje zei, gezien te heb ben, dat het andere kim', een nog jeug diger jongetje, hel sieraad had gestolen. Fouilleering bij het vent. 3 leverde geen resultaat op, daarna zijn clo kleeren van hot meisje onderzocht. H< t sieraad kwam toen uit haar kous te voorschijn. De po litie stelt een verder onderzoek in. Inbraak. Zondagnacht is ingebrr ken te Kerkrade in de wonint van P. J. II. De dief bad aan de achterzijde een ruit uitgev loden. Hij 1 stal circa 15 gulden, een gouden kruis, een j horloge, vleeschwaren, schoeisel cn klee- dingsfcukken. GELUKSTELEGRAMMEN. In dc maand Januari werden 9225 geluks telegrammen verzonden bestemd voor het binnenland. 329 voor hc buitenland, en I voor een binnenlandsch scheepsstotion; terwijl van het buitenland en do buitcn- landsche scheepsstatiows respectievelijk 274 en 35 gelukstelegrammen ontvangen wer den. Hiervan verzond Amsterdam 2231 ge lukstelegrammen en ontvjfig er 65; Rotter dam 1026 en 51; s-Gravenhage 1027 en 54; Alkmaar 59 en 1; Arnhem 21S cn 2: Breda 75 en 3; Deventer 53 en 3; Groningen 1S3 en 1; Haarlem 259 en 10; 's-Hertogen- bosch 95 en 4; Hilversum 143 en 6; Leeu warden 72 en 0: Leiden 115 en 1; Maas tricht 70 cn 2; Nijmegen 139 en 5: Tilburg 113 en 8; Utrecht 280 c-.u 10; Zutphen 33 en 0; Zwolle 59 en 1; Dordrecht 72 cn 4;' Eindhoven 86 en 3. Overige kantoren ui éón totaal: respeclievlijk 3145 en 63. Van dc opbrengst der gelukstelegram men over de maand Januari werd door het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut ecu bedrag van 28.50 beschikbaar gestol.l voor het Kinderfonds van liet P. T. T.- personeel. Een merkwarJig feil is wel, dat Amster dam steeds verreweg het grootste aantal gelukstelegrammen verzendt, gewoonlijk zelfs het dubbele van 's-Gravcnhage en Botterdam. Bij informatie aan het Hoofd kantoor te Amsterdam deelde men mede, dat van alle uit Amsterdam verzonden te legrammen, welke een gelukwensch bevat ten, 55 pet. gelukstelegrammen zijn, terwijl dit van soortgelijke te Amsterdam ontvan gen telegrammen slechts 11 pet. is! Pseudo-oogarts. In verschillende plaatsen uil den omtrek van Groningen hebben cle laatste dagen tal van particulieren bezoek" gekregen van een deftig gekleed, welbespraakt persoon, die voorgaf oogarts te zijn en in opdracht van het Bijk gratis oog-onderzoek te ver richten. Hij droeg verschillende papieren bij zich, waarop een dergelijke aanstel ling gedrukt stond. Do bedoeling' van zijn! bezoek, dat. hij steeds per auto aflegde, was, dat de patiënten bij den „Rijksoog- arts' een bril of pince-nez zouden koo- pen tegen een lagen prijs, welko door heb Bijk was vastgesteld. Bij sommigen zijner slachtoffers verklaarde de oog-arts dc be- treffende glazensterkte. niet bij zich te heb ben, maar bereid te zijn den bril franco toe te zenden. Hij liet deze personen eeu soort van formulier invullen, waarbij zij vooruit een bedrag van ƒ2.50 moesten storten. Natuurlijk viel steeds hot oogonderzoek in het nadeel van het gezichtsvermogen van dc onderzochten uit. De landbouwersvrouw K. te Oranje dorp' vond het optreden van den vreem deling echter verdacht en gaf te kennen niots met het Rijksonderzoek te maken w ill cn*4 hebben. Hierop nam de oogarts do vlucht. Het nummer van zijn auto is ech ter bekend en aan de politic opgegeven. De rollen omgekeerd Werden, zoo schrijft men uit het Zuide lijke grensgebied van Noord-Brabant aan „De Tijd" enkele jaren geleden massa's schoenen in België gekocht, omdat door de valuta de prijzen van schoeisel over do grons veel lager waren, thans zijn dc rol len omgekeerd. De schooncn zijn nu veel goodkooper hier te lande, zoodat vel© Belgen een uitstapje naar Nederlandsch gebied maken om zich van schoenen te voorzien. Dure grond. Te Anna Paulowna werd 4 II. A» bouw land verkocht, bestemd voor bloembollen land, voor 20.000. Dat de bloembollen teelt zich hier zeer uitbreidt, blijkt wel hieruit, dat er dezer dagen aanbesteding plaats had van weer 7 nieuwe schuren tób bedragen van 60.000 per schuur. Laat maar branden. Terwijl de raad van Vlodrop vergader- do, een vergadering, welke zooveel be langstelling trok, dat men zelfs buiten aan de ramen hing, kwam een marechaus see binnen om assistentie voor het blus- schen van een boschbrand. die den hccleu middag al duurde. Voorzitter: Wie wil er naar Jen brand gaanNiemand? Een stem: Dan laat maar branden! Gee'n dor aanwezigen was er voor to vinden, bij het blusschcn tc helpen. Do voorzitter gelastte daarop een aantal man nen te gaan helpen blusschen, waarop de ze zich verwijderden. Ünderdehand werd er door vergaderd cn zoo informeerde wethouder Lodewijks naar een bedrag van 50 aan opbrengst van dansgeld, die verdwenen zouden zijn. De voorzitter Antwoordde, dat hij over tuigd was, ze aan den gcnroentc-seereta- ris te hebben gegeven en dat de secreta ris overtuigd was, dat hij zo niet ontvan gen had. Als do secretaris een eed wilde doen, dat hij zo niet ontvangen had, zou dc voorzitter ze betalen. De kwestie werd aangehouden tot de volgende vergadering. Als hot dan maar in dc kas gestort wordt. Toon kwam do raad tot de ontdekking, dat niemand van de gerequireerden naai den brand gegaan was en dc voorzitter sprak daar zijn verontwaardiging over uit. De vierlamlenpunt. De grenssteenon aan het Vierlanden- punt op de Vaalserberg zullen binnenkort hun oude plaats weer innemen. Er wordt nog overleg met B. en W. van Vaals ge pleegd, zegt do „L. K." De verdwijning van het onzijdige Moresnet en zijn inlij ving bij België, welks grens dus verlegd is. wordt dus curiositoitshalve maar als niet geschied beschouwd, gemaakt. Mi

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7