BUITENLAND. Nederland en de Leipziger Messe. BINNENLAND. SPORT. Tt 1 JaVg^ng. WOENSDAG 7 MAART 1928 No. 5316 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagl bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f ?.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad is vooi de Abonné's ven krijgbaar tegen betaling van 5G ci. per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Afzonderlijke nummere 5 et., met Geïllustreerd Kondaesblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone advertentie*» 30 een* per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele var bet tarief berekend s Kleine edvertentièn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en rep huur, koop er» verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Lotsverbetering voor den pachter. Het pachtvraagstuk is al jaren lang een urgente, een dringende kwestie, die om een verbeterende oplossing vraagt. „Do Gelderlander" bevatte dezer dagen het volgend .erslag uit Dreumel: „Na afloop der vergadering van de ka tholieke kiesvereeniging op Zondag 1.1. werd nog een bijeenkomst gehouden met de pachters. De Z.Eerw. heer Pastoor Karsmakers deelde de aanwezigen mede, dat het kerk bestuur in de laatste vergadering besloot nog dit voorjaar een begin te maken met de nieuw verbeterde wijze van verpachting der kerkgoederen. Hij zette het doel dezer verpachtiugs- wijze uiteen: lotsverbetering van den pach ter naast grondverbetering. Immers de boerenstand zucht onder een pachtstelsel, dat den boer niettegenstaande zijn har den arbeid en zijn sobere levenswijze bin nen afzienbaren tijd de grootste armoe de en ellende, zoo niet tot totalen onder gang moet brengen. Was tot op heden de leus: eerst. de landeigenaar dan de landbewerker, de christelijke rechtvaardigheid eisckt: eerst de landbewerker en dan de landeigenaar: eerst moet den boer zijn bestaan verze kerd zijn. Van de meerdere winst krijgt de grondeigenaar zij», deel. Het "Warè ie wenschen, dat ai degenen, die in overheid gesteld zijn, hun verant- waardelijke taak in deze beseften «n naar vermogen bijdroegen tot deze zoo dringen de sociale verbetering. De heer Van Koeverdeu bracht hulde aan den ZeerEerw. heer Karsmakers, die den strijd in de eerste gelederen met zoo veel succes medestrijdt. Het daverend applaus van de geheele zaal bewees hoezeer dezo woorden den aanwezigen waren uit het hart gegrepen." Dit verslag neemt „Het Volk-' over en teekent hierbij aan: „Tot zoover de „Geld.", uit wiens be richt de Katholieke Kamerfraktie moge zien, hoezeer wijziging der wettelijke bepalingen op het pachtwezen aan drin gende wenschen van het landproleta- riaat tegemoet zou komen." Dat is nu toch al te gek! 't Is vier kant in strijd met de waarheid, dat in de Katholieke Kamerfractie voor het pacht vraagstuk geen belangstelling zou be staan Integendeel, de R. Iv. Staatspartij heeft voor deze zeer belangrijke kwestie wel degelijk interesse. Maar' en' dit worde openlijk erkend wij moeten nu 'ns spoedig tot daden of voorstellen zien te komen, welke een practisch te verwe- zenlijke oplossing inhouden. Dat is niet gemakkelijk, zeker niet. Gemakke lijker is dat voor hen, die met de rechtvaardigheidseischen, voor zoover deze den eigenaar van den grond betreffen, geen rekening houden Als Katholieken staan wij lijnrecht tegen over deze. Naar beide kanten moet de rechtvaardigheid worden betracht. Dat dit lang niet altijd gebeurt ten opzichte van den pachter in het hier geciteerde verslag moge het misschien wat tè schel zijn geschilderd lijdt geen twijfel; in eigen omgeving kunnen wij dat ook meer malen constateerenEn daarom is het dringend gewenscht en noodig, dat er verandering en verbetering kome in het pachtwezen. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSRAAD. Het St. Gotthard-incident. kwestie van het onderzoek. De vertegenwoordigers der groote mo gendheden in den volken bondsraad, Briand, Chamberlain, Stresemann, Scialo- ja en Adatci zijn gisteren gedurende 2 uren bij Briand bijeeu geweest en hebben daar voornamelijk de kwestie der investi- De Bezoek van den Nederlandschen gezant en het Jaarbeursbestuur van Utrecht. Wat men van rubber maken kan. Hebben de vertegenwoordigers van an dere staten reeds meermalen een bezoek aan de Jaarbeurs te Leipzig gebracht, tot nu toe had de Nederlandsche gezant te Berlijn daartoe geen gelegenheid. Wellicht heeft de minder goede gezondheidstoe stand van wijlen baron Gevers gedurende de laatste jaren van zijn ambtsperiode hem verhinderd de Jaarbeurs te bezoeken, ondanks de steeds toenemende belangstel ling van den Nederlandschen handel. Graaf van Limburg Stirum, zijn opvol ger, heeft heden, in het eerste jaar van zijn ambt, de Leipziger Messe bezocht. Ai-haanschen konig Aman Oellah, het geen wï schijnlijk oorzrH: was, dat onze geen waarschijnlijk oorzaa was, dat onze gezant niet door dr. Kohier, directeur van het Messamt, persoonlijk, doch door zijn plaatsvervanger dr. Brauer, werd welkom geheeten. In cle ochtenduren Graaf v. Limburg Stirum arriveerde tegen elf uur te Leipzig bezocht hij de Messegebou- wen in de binnenstad. Daarna bood het Messebestuur den gezant een maaltijd aan in het feestgebouw „De Harmonie". Dr. Brauer presideerde, terwijl verder o.a. aanzaten de Nederlandsche consul te Leip zig, de heer Knobel, den vice-consul, de heer Liagro en de vertegenwoordiger der Leipziger Messe in Nederland, de heer H. J. van der Borg. In de middaguren bracht de gezant een bezoek aan do Technische Messe. Ook cle leden van het Utrechtsche Jaarbeursbe stuur, onder wie de heeren Fentener van Vlissingen, voorzitter en Graadt van Rog gen, secretaris-generaal, vertoeven tef Leip zig ter bezichtiging en bestudeering van de Messe. Bijzondere belangstelling had den de heeren voor de tentoonstelling van de Rosenthal Porselein-fabrieken, waar zij heden door den heer H. J. v. d. Borg werden rondgeleid. Ook de Techni sche Messe werd door hen bezooht. Bijzonder interessant is de propaganda- tentoonstelling van de Rubber Growers' Association (Inc.) te Londen en van de Internationale Vcreeniging voor Rubber en andere cultures in Nederlandsch In- dië te Den Haag,.die te zamen ongeveer 80 pet van de wereldproductie van de plan- lagerubbcr omvatten. Deze tentoonstel ling heeft ten doel het verbruik van rub ber le bevorderen, waarvoor beide orga nisaties een intern ievc internationale pro paganda voeren. Voor de Messo te Leip zig wordt samengewerkt met het ,Reichs- verband der dcutschen Kantschukindus- trie E.V." te Berlijn. De tentoongestelde producten zijn mecrendeels van Duitsch fabrikaat. Het is de gewoonte bij het or- ganiseeren van dergelijke exposities, het geen in do toekomst meer zal geschie den, steeds producten ten toon te stel len van het land, waar de tentoonstel ling wordt gehouden. Ir. Foil uit Dea Haag vertegenwoordigt de Internationale Ver- eeniging voor rubber- en andere cultures in Ncderlandsch-Indië op deze tentoon stelling en vertelt belangstellenden wat er al zoo van deze grondstof gemaakt kan worden, waarbij hij de modellen laat zien. Voor vloerbedekking, traploopers, matten, al dan niet met reclame er op voor win keldeuren of huisgebruik, voor meubelbe- kleeding, matraden, kussens, schoenen, borstels (ook scheer- en tandenborstels), voor luxe-voorwerpen (harde rubber inge legd met zilver), voor tafelbladen, sport artikelen, speelgoederen, enz. Door cle moderne te nick is het mogelijk het rub ber reuklocs te maken en na een bezoek aan de tentoonstelling komt men werkelijk in de verleiding zijn geheele huis met rubber te laten i i zooals er bin nenkort te Londen eenige model-huizen zullen worden geopend. Alleen is dit nogal kostbaar Naast deze hU-houdelijke artikelen, be vat de tentpoT. king oen groot aantal voorv crpen van rubber voor technische doeleinden. Mogen wij de organisators der expositie gelooven, dan zullen over 25 jaar zeer vele voorwerpen, die thans van hout of andere grondstoffen vervaardigd wor den, van rubber gemaakt worden. En dan zal er geen restrictie meer noodig zijn gatie (onderzoek) ten opzichte van Hon garije besproken. Men heeft den indruk gekregen, dat van een toepassing van het militaire investi- gatie-recht van den volkenbondsraad dit maal geefi sprake zal zijn. Wellicht zal men nog besluiten tot het zenden van burgerlijke deskundigen naar Hongarije, doch het zwaartepunt in de be slissing van den volkenbondsraad zal waarschijnlijk wel gelegd worden op het aannemen van regelen ter voorkoming van dergelijke betreurenswaardige incidenten, als ditmaal door toedoen van de Hongaar- sche regeering zich hebben voorgedaan. Men zegt, dat cle volkenbondsraad een raadscommissie van 4 of 5 leden benoemen zal, die het besluit van don volkenbonds- raad zullen voorbereiden. De naam van onzen minister Beelaerts van Blokland wordt meer en meer gehoord ols van dengene, die bestemd i?, voorzit ter van deze raadscommissie tc worden en daardoor eigenlijk ook weder rapporteur. Men rekent met de mogelijkheid, dat het rapport dezer ondercommissie in deze zitting niet zal verschijnen, doch eerst in Juni zal worden uitgebracht. Het Volkenbondspaleis. Definitief te Genève. De Raad van den Volkenbond heeft gis teren besprekingen gevoerd over de kwes tie van den bouw van een nieuw Volken bondspaleis. De gedelegeerde van Cuba, C'espedes, bracht een rapport uit, waaruit bleek, dat de commissie van vijf. die onder voorzitterschap van den Japanschen am bassadeur Adalsji te zamen met den ar chitect de plannen heeft uitgewerkt, de werkzaamheden voorloopig beëindigd heeft. De bouwkosten worden op 19.5 mil- lioen francs geraamd, .waarbij de biblio theek, een geschenk van Rockefeller niet inbegrepen is. Briand wees op de groote beteekenis van uniforme leiding van het bouwwerk, dat aan den bekenden Franschen architect Neoot zal worden opgedragen. De Zwitserschc Bondsraad Motta gaf uiting aan zijn voldoening, dat Genève de zetel van den Bond is en sprak de hoop uit, dat dit zoo zal mogen blijven. Besloten werd, dat voor de zitting van Juni aan den Raad nog een aanvullend rapport betreffe n bijzonderheden van het bouwwerk jrden overhandigd Men besloot den het Paleis te Ge nève te bouwen, v.ma de voorzitter Ur- rutia de hoop uitsprak, dat dit Volken- bonds ,aleis een symbool van den vrede, de internationale/gerechtigheid en de men- schelijke solidariteit zal ulogen zijn. POLEN. De uitslag der verkiezingen. De definitieve uitslag van de verkiezin gen in Polen is bekend. Volgens dezen uit slag is voor de voornaamste partijen de zetelverdeeling als volgt: het regeerings- blok 111 zetels, de Poolsche Socialistische Partij, 51 zetels, de boerenpartij, die op so cialistisch standpunt staat, 30 zetels. Na tionale arbeiderspartij S zetels, de Oekra- jiensche boerenpartij Selrob-rcchts 5 ze tels, Se'.rob-links 4 zetels, de Boerenpartij, die cle Regeering goed gezind is, 21 zetels, de communisten 7 zetels cle Zionisten in klein-Polcn 6 zetelshet blok van natio nale minderheden 46 zetels: de vereenig- de katholieke-nationale partijen van de rechterzijde 58 zetels. De overige zetels zijn verdeeld over kleinere plaatselijke lijsten. De afzonderlijke cijfers voor de ze tels zullen door de Staats!ijst nog ver sterkt worden. Zoo kan de Regeeringspar- tij rekenen op 130 zet'cls in het nieuwe Parlement. De Poolsche Socialisten, die in de oude Sejm 44 afgevaardigden telden zullen nu vermoedelijk 61 zetels krijgen. Het middenstands- en. minderheden-blok kon zijn afgevaardigden-aantal vermeerde ren tot 55. OOSTENRIJK. De kwestie vari Zuid-Tirol. Een b'etooging te Innsbruck. Zondagavond heeft de sociaal-democra tische partij, near Wolff meldt, te Inns bruck een druk bezochte vergadering ge houden onder de leuze: De sociaal-demo craten en het Duitsche Zuid-Tirol. Abram, een lid van den Nationalen Raad, ontzeg de Mussolini het recht Duitsche mannen en vrouwen, of den Oostenrijkschen natio nalen raad en andere lichamen te verbie den betoogingen voor hun Duitsche broe ders onder Italiaansche heerschappij te houden en op de bres te staan voor de Duitsehers in Zuid-Tirol. De spreker las een telegram voor van Loebe, den voorzit ter van den Duitsehen Rijksdag, luidende: „Onwankelbare trouw en eensgezindheid zegt het heele Duitsche volk den onder drukten Duiischers in Zuid-Tirol toe." Dit telegram werd luide toegejuicht. Daarin, aldus Abram, wordt Mussolini duidelijk gezegd, dat het heele Duitsche volk achter ons staat. De spreker behandelde verder Mussolini s rede in de Ivamcr en besloot met uitdrukking te geven aan zijn overtui ging, dat een aanstaand democratisch Ita lië zich zeker over het verdere lot van het kwart millioen Duitsehers in Zuid-Tirol zal weten te verstaan. MIDDEN-AMERIKA. Treinaanslag bij Managua. Om politieke redenen. Op 24 K.M. ten westen van Managua heeft een poging plaats gehad om den spe- cialen trein te doen verongelukken, waarin zich de Nicaraguaansche minister van Buitenlandsche Zaken Cuadra Pasos be vond. De trein ontspoorde, waardoor vele leden van het Congres, die op weg waren naar de hoofdstad, de reis slechts met groote vertraging konden voortzetten. Dit heeft tengevolge gehad, dat de openings zitting van het Congres moest worden uit gesteld, waar de wet betreffende het toe zicht der V. S. op de verkiezingen zou worden besproken. Nicaragua en de Ver. Staten. Het blijft in Nicaragua maar vechten. Gisteren is er weer de juiste plaats van het treffen wordt niet gemeld ferm ge streden tusschen Amerikaansche marine troepen en Niearagua'ers. De strijd begon 's middags om half twee en duurde tot het duister inviel.. De Amerikanen hadden vijf dooden en acht gebonden. Bandietisme in Mexico. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat dicht bij Jalapa bandieten een aanval hebben gedaan op een trein. Zij doodden drie pas sagiers en verwonden er zes. De roorers slaagden er in weg te komen, nadat zij den goederenwagen hadden geplunderd. TWEEDE KAMER. Het aardewerkwetje. Er zijn gisteren aan het woord geweest drie voorstanders, de heeren Smeenk (A.-R.), Veraart (R.K.) en Korlonhorst (R.K.), tegen over de heeren Oud (V.D.), v. d. Sluis (S.D.) en Lovink (Chr.-H.) Een merkwaardig verschijnsel is het, al dus de „Msbd.", dat de kans heel groot is, dat dit wetsontwerpjo tot steun aan een zich voor het overgroote deel in het Zuiden des lands bevindende industrie, behalve het Zliden vraagt ook Leerdam om steun en daar zou men ook van aanneming profitee- ren op den tweeden verjaardag van lit kabinet, zal worden verworpen door dezelf de meerderheid, die destijds de geldon wei gerde voor het gezantschap bij den H. Stoel en daardoor het vorige kabinet tot aftreden dwong. Prof. Veraart, wees er met klem op, dat er, om de Maastrichtsche industrie te hel pen, slechts één middel is: de tijdelijke ver hooging van het invoerrecht. Deze wordt door de regeering voorgeste'd voor drie ja ren en het is gezien de tendenz naar loons- verhooging in België, te verwachten, dat in derdaad over drie jaren aan de Schmuiz- konkurrenz een eind zal zijn gekomen. Voor bedreiging van den vrijhandel behoeft men evenmin thans te vreezen als dat noodig was bij het Schoenenwetje, dat de schoenen industrie voor ons land heeft behouden. Spr erkent, dat eenige prijsverhooging het ge volg zal kunnen zijn, maar daardoor wordt dan ook een industrie behouden. Hij is dan ook bereid het experiment te wagen en ver baast er zich over, dat men zoo weinig saamhoorigheidsgevoel met sommige deelcn des lands voelt. Ten behoeve van de ar beidersbevolking, die in Maastricht in een moeilijken toestand verkeert, is a i-beL's ge legenheid noodig, die door dp buitenland sche concurrentie wordt belemmerd, aldus de heer Veraart. En de heer Kortenhorst (R.K.) zeide o.m.: „Wanneer dit ontwerp wordt afgewezen, zal men in het buitenland tot de conclusie ko men, dat zijn dumpings-maatregelen bij ons veilig zijn en dat het daarmee kan doorgaan Onze handelspolitiek zou geheel weerloos zijn. Welk een figuur slaan wij dan op in ternationaal terrein En hoe zwak zal Ne derland staan bij onderhandelingen met het buitenland, dat zich bewust zal zijn van de groote vrees van het Nederlandsche parle ment, voor représailles? Verwerping van het ontwerp zal boven dien invloed hebben op de positie van Zuid- Limburg. Er is den laatsten tijd he-'^alde- lijk geschreven over achteruitstelling van dat gewest. Spr. wil niet beoordee'en of die klacht juist is, maar constateert het heer- schen van die mentaliteit. Hij aclit het niet gewenscht. nu deze regeering met den maat regel komt, dien te verwerpen en de stem ming in Limburg verder te bederven. Ver werping zal worden gevoeld als een slag in het gezicht van het Zuiden". Vandaag komt de minister aan het woord. RAAD VAN STATE. De vice-president van den Raad van State mr. dr. W. J. van Leeuwen heeft ontslag gevraagd. Het collectief arbeidscontract in het Bloembollenbedrijf. De afdeelingsbesturen ver klaren zich eveneens voor het compromis. Zaterdag is te Hillegom eeh zeer druk bezochte vergadering gehouden n de af deelingsbesburen in de bloembollenstreek van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". De gecombineerde besturen waren het eens met het hoofdbestuur, dat het voor- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Definitief is thans besloten het Volken bondspaleis te Genève te bouwen. Nadere beschouwingen over de ontplof fing van de vuurwerkfabriek te Koedoes. (Ned. O.-Indië.) Volgens een bericht van de New York Times hebben Chineesche communisten een geheel Katholiek dorp van 3000 men- schen uitgemoord. (Telegrammen). BINNENLAND. Het debat in de Tweede Kamer over de Aardewerk-wet. (1ste en 2de blad). Congres en tentoonstelling van het Apostolaat der Hereeniging. (Kerkn., 1ste blad). Te Smilde zijn twee kinderen, die met lucifers gespeeld hadden, verbrand. (Ge mengde Berichten, 2de blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft oun. photo's van een défilé voor H. M. de Koningin; de reis van den heer v. Lear Black; het vliegveld Waalhaven j.l. Zondageen stopbord op een spoorwegovergang te Haarlemhet drukke scheepvaartverkeer in de Zuid- Willemsvaart. stel van de R. K. en Christelijke patroons- vereenigingen maar moet worden aan vaard. Nog deze weken zullen daarom over al ledenvergaderingen worden gehouden, ten einde de zaak te bespreken. Verder is, naar ons ter oore kwam, een schrijven verzonden aan de neutrale pa- troonsvereeniging, ten einde te trachten alsnog tot overeenstemming te komen. Do besturen meenden, dat men niet mai? berusten in een contractlooze periode. Zij waren van oordeel, dat wanneer tegen do algemeene verwachting in, geen overeen stemming mocht worden bereikt, met do neutrale patroons-vereeniging, dat dan ten sooedigste de personeelen van alle patroons, die niet aan het collectief contract verbon den zijn, moeten worden opgeroepen. De belasting voor Nederlanders in het buitenland Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missie van den minister van Financiën, houdende mededeeling dat hij op hand having van de schorsing der behandeling van het wetsontwerp, houdende bepalin gen betreffende de belasting van niet bin nen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, waartoe de Tweede Kamer op l Maart 1.1. op zijn verzoek heeft besloten, thans geen prijs meer stelt. Do voorzitter der Kamer zal omtrent do verdere behandeling van dit wetsont werp later een voorstel doen. VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uitslagen 4 Maart. le klasse. A Amsterdam: P.V.C.B.—G.V.O. 2—2 B Hillegom: ConcordiaSantpoort 12 Beverwijk: Ü.E.M.India 21 C Wassenaar: BI ZwartCeler 22 •Schiedam: Excelsior 2Teylingen 13 2 e klasse. A Noordscharwoude: Voorw.Beverw. 3 6—0 B A'dam: R.K.A.V. 3—The Unity 1—1 A'dam: D.O.S.S. 2—Wilskracht 3 5—2 C Heemstede: II.B.C. 2- Santpoort 2 51 Haarlem: D.S.S.—T.Z.B. 33 D Naaldwijk: WestlandiaV.A.C. 15 E R'dam: Spartaan 2Excelsior 3 40 Gouda: Donk 2Aeolus 1 44 3 e klasse. A Vitesse 2A.D.O. 2 i5 Alkmaar: A.R.C. 2—Limmon 1 05 B Weesp: The VictoryConstantius 22 C A'dam: Do Meer 3—N.V.A. 01 Hoorn: Forward 2—The Unity 2 01* E R 'veenD.O.S.—V.V.L. i—i Sassenheim: Teijl. 2S.N.A. 32 4 e k 1 a 8 s e. A Warmenhuizen: Vios—Vitesse 3 1—3 Heer Hugowaard: S.V.W.—A.D.O. 3 B A'dam: S.V.F.-P.V.C.P. 2 C A'dam: N.V.A. 2Constantius 2 A'dam: Amsteld. 2—Pu mierend 2 D A'dam: Z.P.C. 2—S.V.F. 2 A'dam: St. Louis 3—R.K.A.V. 4 F Schoten: Onze Gez. 3H.B.O. 3 G Sassenheim: TeijL 3Leiden 3 3—0 3—2 G—0 5—2 6—0 5—2 3—4 6—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1