etteren en Kunst Uit de Rijnstreek- Uit de Omgeving. UIT DE PERS. Faillissementen. derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 5 MAART 1928 BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. [eerdere bladen te linkerzijde hebben nogal schamper uitgelaten over de in oog mooie manifestatie ter verdedi- der onderwijsgelijkstelling op Cura- jaar zaten nagenoeg alle leden van Nolens vendel" in hun banken om inde kracht bij te zetten aan de !g des heeren v. Vuuren vanaf zijn :Jo in de kamer is deze de West-Indi- specialist der fractie aan minister ingsbergen, of de eerstvolgende be- die gelijkstelling zou brengen. Bij afwijzend antwoord zou Z. Exc. nu op de steramen der katholieken kiui- Irekenen. minister koos eieren voor zijn geld Jwam er zoodoende zonder kleersclieu- f, terwijl gouverneur Brantjes zich uit erte die manifestatie ook voor gezegd houden, 't Zal nu wel uit wezen met de erlinge verzekering, alsof de katho- raissie zelf niet op de gelijkstelling •ld zou wezen. ik had dat optreden onzer kamer- nd i wel eens willen bijwonen. Die heele te hoek daar! Ik mocht juist de vo- Di week nogal schrijven: laten wij maar jn voor oen zoo sterk mogelijke ka- he ractie, dan komt de rest wel in orde. jroote beteekenis van zulk een verte- oordiging kwam nu welsprekend uit. nog wel tegenover een minister uit kabinet, dat zijn extra-parlementair zij jer onaantastbaar waant. •aiar gelijk gezegd: de linker pers had <sel wat op aan te merken. Die sprak d ran „zaken doen". Alsof het hier iets <rs gold dan een quaestie van recht. Og alsof wij iets anders deden dan den iwil toonen, waarop het liberalisme zoo prat is gegaan. b heeren van links mogen echter wel isc ichtig wezen met hun critiek: zij wo- n een glazen huis. ik b.v. eens herinneven aan het- ee voorviel in de Overijselsche Staten IO(are 1904. hVVas in den politiek bewogen tijd, toen iter Kuyper zijn Hooger-Onderwijswet )St s de positie der bijzondere Universi- regelde, door de Eerste Kamer ver- lg( en zag en wel bij zuivere part-ijstem- er(. delks was voor de regeering een aan- ig om de Eerste Kamer te ontbinden, dsen voor de eerste maal geschiedde d< 1848, toen het recht tot ontbinding ee len Senaat in den grondwet werd op namen. scllfs mr. dr. J. A. H. de Beaufort, een aal van den ouden stempel, in de s over dit onderwerp schrijvende, toegeven, dat „deze ontbinding uit ;te zuiver staatsrechtelijk oogpunt vol- gerechtvaardigd was. Daar de Pro- vcalo Staten van Zuid-Holland, Zeeland zi Gelderland, die bij de laatste Eerste- erverkiezing nog links waren, thans (iechtsche meerderheid bezaten, had de steering cl© zekerheid, dat uit de ontbin- héeen nieuwe Eerste Kamer zou te voor komen, die haar Hooger-Onderwijs- file zou aanvaarden". ;e iders gezegdaangezien de bestaande at klaarblijkelijk niet langer samen- ;ld was overeenkomstig den „volks maar desniettemin het besef miste, wat eigenlijk liberaal ware geweest aar dien wil te gedragen, moest het ge zeer terecht voor een nieuw plaats 3. vrijzinnigheid ging desniettemin toen U te keer. Prof. de Souter schreef zelf artikel, getiteld: „Hoog spel", waarin oordracht van het kabinet tot ontbin den revolutionaire daad" genoemd Moeten we daar nü niet eventjes om in? De 't zij, bij de wegens de ontbinding «den verkiezingen ik herinner mij nog uitstekend deed zich in Over een incident voor. Tengevolge eener ture in de Staten dier provincie, spoedig zou vervuld worden, zeer schijnlijk door een liberaal, was de :erzijde in dat college tijdelijk even k als de linkerzijde. Van liberale zijde daarom ter vergadering voorgesteld, erkiezing te verdagen tot na de peri- verkiezing. Gelijk te verwachten staakten de stemmen over dit voor waardoor het verworpen was. En wat n toen de vrijzinnigen, die bij gebreke socialisten de gansche linkerzijde uit eten? Zij gingen allemaal weg, zoodat erkiezing toch lekker niet kon door wegens onvoltalligheid der vergade- Dat 's pas „zaken doen", hè? 't Geval gaf tot heel wat gestrubbel aan leiding, dat hier niet tor zake doet. Een nieuwe Statenvergadering de voorzitter had haar gesloten, hoewel hij zich had kunnen bepalen tot schorsing kon niet gehouden worden, zonder Koninklijke machtiging, welke evenwel door minister Kuyper, niet werd aangevraagd, zoodat achteraf nog een noodwetje werd inge diend, dat de zaak moest regelen'. Han gende dit alles een wetje komt in ons secure vaderland niet een, twee, drie in 't Staatsblad, tenzij de nood dwingt, zooals met de Stakingswetten van 1903 het geval was kwam de gewone najaarsvergade ring der Staten, waarin dan de 3 Overijsel sche Senatoren konden gekozen worden. De linkerzijde was inmiddels weer op sterkte gekomen, zoodat de vrijzinnige heeren dachten, het spel gewonnen te heb ben. Edoch, een hunner stak een spaak in 't wiel, waardoor in plaats van drie libe ralen gekozen werden: één liberaal, een anti-revolutionair en een katholiek. Grooto consternatie natuurlijk in den linkerhoek en bij alle linkschen in 't land. Wie had dat gedaan? Mr. van Diggelen werd er op aangezien, hoewel hij ontkende Een nota zijner vrijzinnige medeleden bracht echter zeer .sterke aanwijzingen voor zijn schuld. Volgens mr. dr. de Beau fort had hij zoo gehandeld, wijl hij boos was, eenige jaren te voren door zijn mede leden voor het Senatorschap te zijn gepas seerd. Wat hiervan zij, wie 't onderste uit de kan wilden, hadden ook hier weer eens het lid op den neus gekrogen. Nadat de Hooger-Onderwijs-novelle op nieuw de Tweede Kamer was gepasseerd, werd zij door de nieuwe Eerste Kamer na tuurlijk aangenomen, 't Heeft lang geduurd vóór wij er de vrnchten van konden pluk ken, maar nu hebben we dan toch onze Universiteit te Nijmegen en onze Ilandels- hoogeschool te Tilburg. Uit cle debatten ter Eerste Kamer, die de wet zou verwerpen, herinner ik mij nog de volgende bijzonderheid. Een der li berale bestrijders zou, na de rede van dr. Kuyper, repliceeren. En wat zag ik toen? De deftige senator haalde de repliek kant en klaar uit zijn zak, klaarblijkelijk thuis netjes opgeschreven nog vóór hij den mi nister had gehoord, dien hij beantwoorden zou. 't Waren toen felle dagen, waarbij ver geleken het tegenwoordig doodstroom is. De manifestatie toch, welke mij de inlei ding gaf tot dezen brief, beperkte tot een dreigement, dat terstond zijn goede uitwer king verkreeg, terwijl de oppositie ter Eer ste Kamer tegen het wetje tot samenvoe ging van Oorlog en Marine zonder solie- den ondergrond bleek. Van die oppositie gesproken, even ver keerd als het van bovenbedoelden senator was om zijn repliek te schrijven vóór hij den minister had gehoord de goede man is al overleden, zoodat ik zijn naam maar ter zijde zal laten even on-parlementair is het te achten, dat de rechtsche sena toren minister Lambooy him stem ontzeg den alvorens Z. Exc. gesproken had. Wa ren zij niet zoo voorbarig geweest, allicht had deze of gene nog wel bekeerd kunnen blijken na het ministrieel betoog, dat de critiek tegen zijn ontwerp op onjuiste cij fers berustte. Indien men echter al van te voren het anker uitwerpt, wat helpt dan alle naviatie. Wat is er een drukte geweest over die eenvoudige samenvoeging, terwijl men schier geen kik hoort over het verontrus tende feit, dat onze jeugdige lotelingen dit jaar al terstond bij hun indeeling van com munistische zijde werden opgeruid tegen het kapitalistische gezag, hetwelk het le ger misbruikt, 't Geschiedde met strooi briefjes, waarvan er een honderdtal in be slag werd genomen, maar de opruiende woorden kan mén niet tegengaan. En re ken maar dat het daarvan wemelt in de Zoodat ik maar zeggen wil: ons leger wordt een onbetrouwbaar element, 't Wordt hoog tijd, dat men de militie die menschenloterij opdoekt en een staand leger vormt, waarop men aan kan als rust en orde bewaard moeten worden. Hiernaar te streven is van meer betee kenis dan de samenvoeging van twee de partementen, al deden sommigen of hier door het vaderland in gevaar werd ge bracht. AJO. LAATSTE LEVENSDAGEN VAN MGR. C. BROERE. de Bijdragen tot de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem. laatste aflevering van heb 45e deel Bijdragen tot de Geschiedenis van het om Haarlem, bevat een artikel over jeschiedenis der St. Martinus-parochie 6 waag, de R. K. statie in de Kruisstraat 'elft, de Huiskapel in het Gymnasium a iatwijk, De kerkschat van Wassenaar ütaren te St. Pancras, Oudorp en e üjk. gr. Dr. A. Hensen opent de aflevering Z de ziekte en dood van Mgr. P. Broere. rin leest men vele interessante bijzon- 0 leden over de levensgewoonten van groote figuur van Katholiek Neder- 0 der vorige eeuw. Voor zoover brieven 1 archieven liet hem veroorloven, be- ijft Mgr. Hensen de aanvallen van zijn ikwaal, waaraan Mgr. Broere leed met 0 eming van twee# brieven, welke Mgr. Kints, President va® Warmond, over nekte aan den Bisschop schreef. Hoe dreigend de toestand zich aan- kelijk ok liet aanzien, ontleenen wij het artikel, „toch is het einde toen nog gekomen. Mgr. Broere kon ten slotte b heb ziekbed wederom verlaten, .maar was van nu af een gebroken man. De bij zonderheden, welke de laatste maanden van zijn leven hebben gekenmerkt, ontleen ik eerstens aan een schrijven van den heer Willy Machen, den oudsten zoon van den geneesheer, welke met zooveel toewijding den zieke verzorgde, en verder aan heb le vensbericht van Mr. Leesberg. De aan het meerendeel onzer lezers zoo wel bekende geneesheer van Warmond zal door zijn vriendelijken en opgewekten aard er stroomdo hem Fransch bloed in de aderen zijn patient het niet aan.de noodige opbeuring hebben laten ontbreken. En gaarne bezocht Broere in zijn zieke dagen, evenals voorheen, „Leevliet", het huis van den dokter. Sinds een jaar was deze ge trouwd, toen de gebeurtenissen, hierbo ven vermeld, plaats grepen, en een zoon hem geboren. Deze, zoo schrijft hij, heeft later van zijn vader dikwerf vernomen, hoe welkom de bezoeken waren van Broe re. Korte wandelingen had men den zieke voorgeschreven, en dikwerf kwam hij daar na wat uitrusten bij het hem bevriende ge zin, alsook een kop thee daar drinken. Wat hem in dat laatste levensjaar bi- zonder hard moet zijn gevallen was het uitdrukkelijk verbod om te studccren. Troost en ontspanning zocht, en vond hij in het schilderen. Om zijn vriend Mr. Lees berg te beloonen voor de opdracht van diens „Herderdichten", bracht hij thans den „Goeden Herder" naar Murillo op het doek, een stuk van grooten omvang. Voor al de schapen zijn voortreffelijk geschil derd, alsook de boompartijen. De sage ging, dat de schilder zulk een dier, met al de ongemakken daaraan verbonden, op zijn kamer had gehuisvest. En men wees ons, theologanten, den man aan, die als model voor den Herder had gestaan; op het schilderij een slanke knaap met blond haar; in mijn dagen reeds een kloek ge bouwde man, de slager van het dorp. Na den dood van den Notaris is het doek naar het Seminarie te Warmond gekomen, en siert daar thans de bisschopskamer. Bij het naderen van de groote vacantie, welke toenmaals op 10 Aug. begon, ging Broero logeeren bij zijn vriend te Utrecht, deken J. Putman, voorheen missionaris in de West, en een groot bewonderaar van de Spaansche literatuur, vooral van Cervan tes, zooals zijne latere studiën zouden ge tuigen. Gelijk Broere voor de meeste vrien den had gedaan, schilderde hij tijdens dit verblijf te Utrecht het portret van zijn gastheer. In October, toen de nieuwe cursus aan ving, was Broere op het Seminarie terug, en hervatte zelfs zijne lessen. Maar weldra zag hij zich gedwongen dit te staken. Zijne gezondheid ging sterk achteruit., en, gelijk de aanteekeningen van den heer Machen getuigen, was hij thans voortdurend onder doktershanden; dikwerf werd deze in den nacht ontboden, en moest dan geneesmid delen voorschrijven om het hart tot beda ren te brengen. Zoo sukkelde hij voort tot Dec.; nog op 22 van die maand berichtte de President aan Mgr. Van Vree: „het gaat met Prof. Broere indien het zoo heeten mag iets beter eerder dan slim mer". Het eenige wat ik over zijn sterfbed kan mededeelen is ontleend aan de levens schets van Mr. Leesberg: „Na van zijne bedroefde vrienden, lezen wij daar, die zich om zijn legerstee schaarden, met kin derlijke eenvoudigheid verzocht te hebben nog veel voor hem te bidden, ontving hij op stichtende wijze de H. Sacramenten, en y gaf op 2S Dec., het feest van Onnoozele kinderen, zijn schoone ziel aan God terug". NOORDWIJK. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Werd Woensdagavond door de afd. een le zing georganiseerd, waarbij de heer Sip- kes zijn •reiservaringen van Tunis, Malta en Tripolis weergaf, verduidelijkt met lichtbeelden, gisteravond had de maande- lijksche vergadering plaats in hotel Roijal, waarbij de opkomst weder zeer goed was. De voorzitter, de heer H. de Boer, besprak dezen keer de strijdvraag: wat is in de plantenwereld een soort. De groote plun- tenkenner Linnaeus heeft hierin uitspraak gedaan, waarover alle geleerden het wol niet eens zijn doch geen enkel heeft er zich aan gewaagd, deze uitspraak te niet te doen en een betere bepaling te geven. Medegedeeld werd, dat Dr. v. Klaveren een schrijven had ingezonden, waarin hij wegens vertrek als lid bedankte. De voor zitter drukte zijn spijt uit over dit verlies, daar dit lid een bijzondere plaats in de afd. vervulde. Een verzoek van de afd. Aalsmeer to het beschikbaar stellen van een medaille voor de a.s. tentoonstelling wordt voor kennisgeving aangenomen. Door het bestuur werd voorgesteld, naar aanleding van de brand in liet Laborato rium te Lisse, namens de afd. aan Prof. v, Slogteren een schrijven van deelname te richten. Dit voorstel wordt met applaus door de geheele vergadering aangenomen. Heb jaarverslag van den secr. was zeer op timistisch en getuigde van een ijverig wer ken door de afdeeling waardoor het leden tal was gestegen tot 91. Het jaarverslag van den penningmeester wees aan een in komsten van 896.35 en een uitgave van 693.61, alzoo een saldo van 2.74. De secr. bracht daarna verslag uit van de Alg. Vergadering gehouden op 14 Febr. 1.1. Heb voorstel om een Propaganda-vergade- ring te houden te Noordwijlcerhout, werd met algemeen goedvinden uitgesteld tot het komende najaar. Nog kwam in besprc- de tehouden excursie naar Aalsmeer, waarvoor als datum werd vastgesteld 18 April a.s. Dit punt zal .op de vergadering van 4 April a.s. verder wordeen uitge werkt, waarbij op verzoek dan tevens een bespreking zal worden gehouden over de Moedersdag. Na keuring en verloting van bloemen en planten, werd deze zeer geani meerde vergadering onder dank gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het is een en al bedrij vigheid in do velden. AllêS wordt in ge reedheid gebracht om binnen enkele dagen met het planten van vroege aardappelen te beginnen terwijl het zaaien van peen al een van de eerste werkzaamheden is. Ook in de bloembollenteelt komen de werkzaamheden. We zagen al vroege tul pen van hun winterdelc ontdoen wat zeker erg vlug genoemd kan worden. Was or aanvankelijk vrees dat de bollen dezen winter erg geleden zouden hebben door het vele water, zulks blijkt nu nogal mee te vallen. Wanneer het voorjaar gunstig blijft worden goede gewassen verwacht. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er komt nog weinig verandering in den handel. Voor buiten land kan niet gekocht worden, de prijzen zijn ook daar te laag wat tot gevolg heeft verliesgevende prijzen voor de trekkers hier. Er worden dagelijks door de kwoe- lcors groote verliezen geleden want de aanvoer blijft nog steeds van beteekenis. Ongetwijfeld zal het verloop der zaken in vloed hebben op den bollenhandel in het a.s. seizoen. Betaald wordt lieden per 100: La Reine 2.20—2.00, Prins van Oosten rijk 2.102.60, Cramoisie Brillant 1.70 2.10, Gele Prins 4.20i.00, Parnia 4.i, Mac Kinley 2.40—2.80, Murillo 2.40—2.80, Theeroos 2.70—2.90, "William Copland 33.40, Bartigon 3.203.60, Sanders 3.30—3.60, Narcis Koster 1.80— 2.00, Poëticus Ornatus l.zO—1.40. Andere Narcissen 1.302.10. DE LIJN GOUDA-ALPHEN. Aan „afbouw" wordt gewerkt. Dit jaar hoofd zakel ij k op papier. Vermoedelijk in 1932 gereed. Naar wij vernemen, zullen dit jaar do werkzaamheden aan den spoorweg Gouda BoskoopAlphen zich hoofdzakelijk bepa- len tob bureau-arbeid. Aan de lijn zelve zal weinig worden gedaan. De afbouw van de spoorlijn zal vermoe delijk eerst in 1932 gereed komen. WEKELIJKSOH OVERZICHT KAASHANDEL. Nog steeds is de aanvoer miniem en de prijzen blijven hoog. Alhoewel de melkproductie thans van dag tot dag toeneemt, is hiervan op de kaasmarkten nog weinig te bespeuren. Verschillende producenten zullen nu on derhand wel met de kaasmakerij weer be ginnen, alhoewel dit bij allen lang niet al gemeen is. Eerstens moet men voor de kaasmakerij over 'n behoorlijke hoeveel heid melk kunnen beschikken en twee dons zijn er, die wel genoeg melk winnen om er kaas van te maken, doch er de voor keur aan geven gedurende de stalperiode hun melk zoet to koopen. Indien hun dit althans niet te schadelijk uitkomt. Reeds thans hoort men hier en daar van melkprijs verlagingen en wanneer dan de kaaspriizen zoo hoog blijven, wat voorloo- pig wel 't geval zal zijn, gaan ook hier van vele boeren aan de kaasmakerij. En omdat de kaasprijzen thans, in verhou ding der melkprijzen, reden geven om te veronderstellen, dat het voor den produ cent voordeeliger zal uitkomen om kaas te gaan maken, zal dit voorjaar o.i. inccr kaas worden gemaakt clan andere jaren hét geval was. Het is echter dan nog de vraag of do kaasprijzen^ dan niet reeds 'n inzinking hebben medegemaakt, wgarmee wij maar willen zeggen, dat hierin altijd een zekere mate van risico blijft schuilen. Wij voor ons gelooven, dat do kaasmakerij voordee liger zal zijn ook al loopen de prijzen te rug, want dan zullen de melkprijzen hier van ook veel de gevolgen ondervinden. Hoe het ook zij, do thans geldende kaas- prijzen zijn voor don procudcnt zeer be vredigend, wat natuurlijk ook nog door den gpringen aanvoer wordt beinvloed. Voor direct gebruik geschikte kaas is goed ge vraagd en kan van 55 tot 59 opbren gen naar gelang het gewicht. Minder goede kunnen deze prijzen niet bereiken en werden verkocht van 52 tot 55, terwijl 'n klein gedeelte voor pl.m. 50 werd verkocht. De boeren Leidschc blijft momenteel tamelijk bij deze prijzen ten achter. De hoogste prijs hierin kwam tot 50, terwijl er ook voor 40 tot 45 van de hand werden gedaan. Voor hooi Leid- sche bestaat niet zooveel belangstelling in deze tijd omdat zij eerst belegen of oud wordt geconsumeerd en dit soort voor opleg niet zoo geschikt is vooral in ver band met het ophande zijnde warme jaar getijde. Te Leiden was de aanvoer goed /net 46 partijen, ook te Bodegraven met 87 en te Gouda met 72 partijen. Te Woer den was deze week weinig aanvoer er waren slechts 44 partijen. NIEUWKOOP. Gevestigd: A. J. Vink uit Ouder- Amstel. A. M. Broers, uit Boxtel. S. Ver we ij uit Mijdrecht. J. J. Beving uil Woerden. P. J. Twaalfhoven uit Uit hoorn. A. Draaisma uit Bolsward. W. Iloogerwerf uit Heemstede. E. O. Vianon uit Kamerik. J. W. Verweij uit Nicu- werkerk a. d. ÏJssel. J. M. Korstiaanse uit Rotterdam. ertrokkeu: J. Verweij nuar Bode graven. Th. Griffioen en eelitgen. naar Kockengen. A. C. C. Christen naar Am sterdam. R. M. Pauëlsen naar Oegst- geest. M. van der Schuit naar Workum. G. J. de Wit naar Nieuwer Amslel. J. van der Heijden naar Hazerswoude. G. Vos naar Gouda. P. C. Vroege naar Bodegraven. JAMMER. Het Huisgezin schrijft Hoezeer alle katholieke Kamerleden hun stem hebben onthouden aan liet wets ontwerp tot heffing eener belasting van Nederlanders in den vreemde en zoo tot den val van het wetsontwerp hebben bij gedragen, blijft liet geoorloofd te betreu ren, dat de „belasting-deserteurs" niet zullen worden getroffen. Tegen hen was het or.twerp allereerst I gericht, om hen was heb, om het zoo eens I te noemen, ondernomen. Zeker kleven een wetsontwerp als het thans verworpene fouten aan, fouten van I oleganlio en andere, maar daar staat tegen- j over, dat de minister aan vclo bezwaren j was tegemoet gekomen en dat alle kleine i en middelmatige inkomens waren vrijge- j steld. Van zekere zijde heeft men hoog opge- j geven van de nationale gezindheid der Ne derlanders in den vreemde, van het voor- treffelijk werk, dat zij in het buitenland voor den Neclcrlandsclicn naam en den Noderlanclschcn stam verrichten. Zóó zijn er inderdaad, en hun heeft hel vaderland dank te weten. Maar als men zich herinnert, hoe wetsontwerp in de kringen der Nederlan- MEXICO. De moedige houding van geestelijkheid en geloovigeji. De Mcxicaansche Katholieken, zoowel geloovigen als priesters, blijven standvas tig in hun geloof en verklaren, zich allen berei clliovcr alles te verduren dan genoe gen te nemen met de verdrukking der Kerk. Telkens als weer het gerucht." op duikt van een overeenkomst met den staal dio geen herziening der wetgeving, en geen herstel der vrijheid vor de Kerk be- teekent, hecrscht er een grooto opwinding en teleurstelling onder do geestelijkheid en hot katholieke volk. In de groote ste den is er helaas nog een klein getal geloo vigen dat voortgaat met het bozocken van theaters, cinema's en bals en dat zich nog overgeeft aan genoegens en vermakelijk heden: het spreekt vanzelf dat de gocd- gezinden dit met leede oogen aanzien. Maar het. grootste gedeelte heeft van Hi t begin der vervolging af reeds iedere ont spanning en publieke vermakelijkheid vermeden. lederen keer dat het Bis schoppelijke comité de geloovigen oproept voor openbare gebeden en boetedoening, wordt dit door het katholieke volk zeer gewaardeerd en men is den getuige van zeer grooto liefdevolle en oprechte vroom- hoid. Het geloof en de godsvrucht zijn nog niet gestorven. De opgang der geloo vigen naar de Basiliek te Guadaloup, bij gelegenheid der feesten van Christus- Ko ningschap en der Moeder Gods feesten, was zeer aanzienlijk. Men telde honderd duizenden pelgrims, die naar het heilig dom heentrokken. Door het heclo land werden dergelijke openbare oefeningen gehouden. In godsdienstig opzicht lijdt hei- volks vreeselijk. Geheele landstreken zijn zonder priester. Tengevolge hiervan zijn de geloovigen van de Sacramenten en iedere priesterlijke hulp verstooten. Mexico is één groot catacombe. De re. geering geeft niet de minste vooruitzich ten, dat zij haar politiek zal wijzigen. Haar haat tegen de Kerk wordt voortdu rend grootcr. Men zegt, dat de gezant der Vcreenigde Staten, M. Morrow, Galles heeft willen overtuigen om te onderzoeken hoe noodzakelijk hot toch was een oplos sing van de godsdienstkwestie te vinden, waarop de president hem trotsch ant woordde: „Het vraagstuk omtrent den godsdienst, is uitsluitend een innerlijke aangelegenheid en ik duld geen entëfele inmenging van geen enkele vreemde re geering". Er is dus geen hoop dat door vreedzamo bemiddeling een overeenkomst te bpreiken is met de huidige regeering. Intussche gaan de vertegenwoordigers van vreemde volken voort de moorde naars van een heel volk to eeren en hun zelfs alle soort van voorkomendheid to bewijzen, zelfs op het oogenblik, toen de regeering zoo'n vree9elijke misdaad be ging met de publieke terechtstelling van Pater Pro. Na deze sluipmoord maakte M. Morrpw een reis door liet land en gaf generaal Galles die hom vergezeldo nog vele bewijzen van vriendschap. Het ge heele Mcxicaansche volk stelt de Ver. Sta ten voor dezen toestand verantwoordelijk. ders in den vreemde ie ontvangen, welk een geweldige agitatie daartegen is ge voerd, en hoe in massa gedreigd werd het Nederlanderschap te laten varen en zich als Belg, Franschman enz. te laten naturali- seeren, dan wordt het moeilijk ook maar een matige sympathie voor deze „Neder landers" te behouden en is het geraden zijn verwachtingen omtrent de diensten, die zij aan het vaderland willen bewijzen, nitet hoog te spannen. Ook vóór den wereldoorlog kende men, zij het niet in zoo grooten getale, belasting- deserteurs. Al deze heeren zijn, toen de oorlog uit brak en de grond hun onder de voeten te warm werd, hals-ovcr-kop naar Nederland teruggekeerd, Hetzelfde zouden we bij een nieuwen oor log opnieuw zien gebeuren: dan kennen ze het land wol en vinden ze het er boter en veiliger dan in het land, waar ze hun geld verteren en goedkooper leven. Het .Rbld" vermoedt een leelijk dingf dat, nu liet ontwerp is verworpen en de Ne derland scho fiscus de vluchtelingen niet zal kunnen achterhalen, een groote uittocht van vormogenden zal plaats hebben, die zich tot dusver lieten weerhouden door do ge dachte, dat een verhuizing naar het buiten land hun fiscaal geen winst zou opleveren. Indien dit werkelijk gebeurde, dan zou de minister met zijn wetsontwerp moeten terugkomen, en dan zouden wij het moeten zien gebeuren vóór we zouden gelooven, dat de Kamer een tweede maal zulk een ont werp zou verwerpen. Hetzelfde blad heeft ook een mooie ge dachte: liet vindt liet op don weg der Ne derlanders in het buitenland golegen, een vrijwillige bijdrage aan do Ncderiandsche schatkist te schenken tot verlichting dei- lasten thuis, die mede door hun vertrek zijn verzwaard. Een goed denkbeeld, een toetssteen te vens van de warmte, waarmee de uitgeweke nen zich Nederlander zijn blijven voelen. Als vrijwillig de millioenen binnonkomen, die de minister door zijn wetsontwerp had hopen te incasseeren, zul men over de ver werping van het voorstel niet behoeven te treuren. Als; laten wij afwachten; het. woord, of liever do daad, is thans aan do heeren buitenaf, van wie, vreezen we, velen zich op een extra-sigaar en een extra-glas zullen trakteeren, nu de nachtmerrie verdwenen is. Opgeheven: Joh. van der Hoeven, Leïdschen* dam.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9