.etteren en Kunst Voor Huis en Hof. Allerlei. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. BAROMETER. telegrafisch weerbericht waarnemingen verricht in den mor- van 5 Maart 1928. medegedeeld >or het Eon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt, oogste barometerst.: 769.9 te Seydisfjord tags te barometerst.: 754.8 te Ingö. Verwachting tot den avond van 6 Mrt.: Zwakke veranderlijke wind. Nevelig tot ,lf of licht bewolkt. Weinig of geen re in. Iets kouder overdag. luchttemperatuur. 7.0 gr. C. muziek. „Het Residentie Orkest".' Cde Abonnements-Concert Op het derde abonnements-concert van [et Residentie Orkest" van Maandag 12 aart a.s. zaJ onder meer worden uitge- erd de vierde symphonie van Gust ihlre, waarin mevrouw Jo van Yzor nccnt de sopraan solo zal vervullen. „Sursum Corda". Op Dinsdag 20 Maart hoopt „Sursum irda" opnieuw een concert te geven in Stadsgehoorzaal. Ditmaal is de uitvoe- ig gewijd aan het lied. En zooals voor hand ligt, nu we dit jaar gedenken dat anz Schubert een eeuw geleden m den sei van zijn schoona leven werd wegge- kt, zal het programma eenige werken n den Koning van het Lied bevatten. Ook het prachtige mannenkoor „Die ighcsanghers" dat we hier reeds eerder orden en dat verleden voorjaar bij de ;sten ter eere van Prinses Juliana zulke istekende diensten bewees, zal bij zijn er gewaardeerde medewerking eenige deren van Schubert zingen. In herinnering zij gebracht, dat „Sur- n Corda" en „Die Haghesanghers" t te verwarren met een operettogezel- p van dien naam beide onder lei- ig staan van Hubert Cuypers, zoodat artistieke eenheid in de samenwer- ig gewaarborgd is. iVij deelen verder nog mede, dat „Sur- n Corda" nog eenige mooie Oud-Fran- le liederen zal zingen, met soli en dat ie Haghesanghers" o.m. nog uit zullen eren het imposante „Magnificat" van Voor verdere gegevens neme men nota n de advertenties in dit blad eu van de 'iches. Ten slotte zij nog medegedeeld dat het irkconcert van „Sursum Corda"' niet roe- werking van Mevr. Noordewier-Reddin- us is vastgesteld op 23 Mei e.k. oeken en Bibliotheken in de Middeleeuwen. Wanneer men verlichting, beschaving vooruitgang mag afmeten naar hot aan- boeken en" tijdschriften, dat thans in iloop is, kan de eeuw waarin wij lc- met het volste recht op al de snor- nde titels aanspraak maken, welke men kwistig aan haar besteedt. Jammer iter, dat er onder die rnasa boeken en schriften maar al te veel gevonden wor- i, die ten doel hebben de menschheid er naar het öarbaarsche heidendom te- te voeren, uit welker kluisters de zoo uiuachto middeleeuwen haar hebben lost. Op de schouders van deze reuzen >h hooft het nageslacht moeten klimmen een ruimen blik rondom zich te kunnen rpon, zoodat het niet van belang ont- >ot is ook in dit opzicht enkele oogen- kken te wijden aan de tijden, die zoo- al goeds voortbrachten op het gebied ware verlichting-beschaving en voor gang. Om zich een goed denkbeeld te vormen i het ütterarischo leven in de middel- ïwen moet men terug naar de tijden ór de uitvinding der boekdrukkunst. De lige toevluchtsoorden voor de weten- iap waren destijds de kloosters, vooral Benedictijnerkloosters, waar het af- irijven van bestaande boeken tot taak s gesteld. De eersten, die de schrijfkunst in deze 'esten bekend maakten en verbreidden, ren Iersche monniken. Zij hadden hun- kunst van Romeinsche geestelijken ge- >rd en bezigden tot hun arbeid dan ook zelfde werktuigen, welke ons uit de Ro- unsche geschiedenis bekend zijn. Zij 'den hier het z.g. runenschrift, waarover her niets bijzonders meegedeeld kan 'reien. Waarschijnlijk is het, intusschen, elk runenteeken, evenals dit thans met het Chineesch het geval is, een heel woord beteekende. Men sneed de "en met een mes of priem in een tafeltje D week hout, maar de monniken bedek- n de tafeltjes, uaar Romeinsche manier, et was, waarop men met een priem var. Cl||t, ivoor of metaal schreef De priemen aren een voet lang en moeten zeer ge- vaarlijke wapenon geweest zijn, daar de Romeinsche geschiedenis velo gevallen heeft opgeteekend, waarin deze priemen als moordwapenen hebben dienst gedaan. Volgens den Franschen geleerde Leboeuf bleven de wastafeltjes tot de 6c eeuw in gebruik. Men voroenigdo ook wel tafeltjes door banden e" noemde ze dan codex, een woord, dat oorspronkelijk een stukje hout betoekent en later ook gegeven werd aan perkamenten bladen, die bijeongebonden waren. De enkele bladen perkament, die gewoonlijk in een foudraal bewaard wer den, droegen daarentegen den naam van „volumen". Spoedig moest het wastafeltje met priem plaats maken voor het perka ment, dat uit kalfsvel bereid, geolied en glad gemaakt werd alvorens het geschikt was om beschreven te kunnen worden. De kleur van het perkament was wit, somtijds ook violet en geel. Daar het zeer duur was, werden dikwijls reeds beschreven bladen afgeschraapt om dan opnieuw ge bruikt te kunnen worden. Tot aan de 14e eeuw bleef het perkament het eenig schrijfmateriaal, 'toen echter de verschil lende papiersoorten het den doodsteek toebrachten. Toch vindt men tot aan de 16e eeuw het gebruik van perkament gehandhaafd, hetgeen blijkt uit de omvangrijke boeken, welke van dit tijdstip tot heden bewaard zijn gebleven. De Arabieren brachten het eerste ipier uit het Oosten naar Spanje vandaar verbreidde het zich over de Euro- peesche landen. Het was uit ruwe boom wol vervaardigd, week en dik als het per kament, en moest geglad worden alvorens men er op kon schrijven. De oudste docu menten op papier van boomwol.zijn pause lijke bullen, welke nog in Duilsche kloos ter bewaard worden. Het papier van boomwol mor., op zijn beurt plaats ma nen voor het linnen papier, dat de beide eigenschappen in zich vereenigde, goed- kooper en meer geschikt te zijn voor het doel, waarvoor het bestemd was. Om pa pier en perkament te beschrijven bedien de men zich in 't eerst Yan riet, dat men liet drogen en op dezelfde wijze besneed als de latere ganzenveeren. Reeds in de 7e eeuw wordt van deze pennen gewag gemaakt. Groote letters voor titels of bij het begin van een hoofdstuk werden met het penseel kunstig beschilderd. In do oude handschriften vindt men dan ook vele groote en kleine teekeningen, die be halve hare kunstwaarde nog van groot be lang zijn voor de kennis der zeden en ge woonten der tijden, waarin zij vervaardigd werden. De gewone schrijfinkt was zwart, doch van een geheele andere samenstelling dan die wij thans gebruiken. Men bereid de ze uit noten, koolpoeder, gebrande beenderen en dergelijke stoffen, waaron der lijm, gom en ook wel honig werd ge mengd. De letters, welke met dezen inkt werden geschreven, vormden een korst, zooals men bij oude handschriften kan zien, waar men de letters met de vingers kan voelen. Zeer dikwijls komt in de hand schriften ook de roode inkt voor, welken men uit de verschillende verfstoffen be reidde. Vaak werden geheele bladzijden, enkele gewichtige plaatseh en altijd de be ginletters en de opschriften in kleuren uit gevoerd. Onze uitdrukking „rubriek", is daarvan afkomstig. Degene n.l., die met kleuren werkte werd van den afschrijver van den tekst onderscheiden en heette rubricator. Ook in goud en zilver werden prachtige hand schriften vervaardigd, gewoonlijk op pur per perkament. Geheel in goud geschreven boeken behooren echter tot de grootste zeldzaamheden. In bijna alle kloosters van die dagen vond men zalen, die geheel tot schrijven waren ingericht, terwijl alle le den der orde het hunne bijdroegen om de schrijfzaal van al het noodige te voorzien. Een der broeders zorgde voor den inkt, een ander leverde de gesneden pennen, een derde maakte het perkament glad, dat door een vierde op de gebruikelijke maat werd gesneden. 'Van den schrijver gingen de handschriften naar den corrector en van dezen naar den rubricatorvandaar kwamen zij in handen van den broeder, die belast was met het inbinden, om ten slotte aan den abt overhandigd te worden, die ze de wereld inzond of ze in do biblio theek van het klooster eene plaats gaf, om te dienen tot studie voor de novicen. Buiten de kloosters bestonden in de mid deleeuwen weinige bibilothekenwel be zaten eenige geleerden enkele boeken, maar het moet gezegd worden, dat deze kloosterschatten voor iedereen toeganke lijk waren. Een goed geordende en tal rijke boekenverzameling maakte den trots van elk klooster uit en aan deze middeleouwsche kunstgewrochten heeft men de gegevens ontleend voor de ge schiedenis dier tijden. Uit dit. alles blijkt genoegzaam hoe on billijk de vijanden der Kerk zijn in het beoordeelen der kloosters, terwijl zij aan hunno nederige leden zooveel verschul digd zijn. De kloosters onzer dagen be hoeven zich niet meer bezig te houden met het afschrijven of liever vermenigvul digen van boeken, doch ook zij hebben zich naar de behoeften oer tegenwoordige maatschappij ingericht en bewijzen onver- geldelijlce diensten door zich te belasten met het onderwijs der jeugd, het versprei den van hoogero kennis omtrent godsdienst en wetenschap en het in beoefening bren gen der Christelijke liefdadigheid. Mevr. M. 8. A. PLUIMVEETEELT. Zullen wo de klachten eons noemen, die u over uw kippen hebt en die ge al vele malen over het onschuldige hoofd van uw vrouw hebt uitgestort? Welnu, daar ko men ze: Kippen houden is niks gedaan, de> winters ligt de heele bende ziek aan snot. uiphteritis en pokken. 't Zijn opvreetsters; ze hebben me nou al maanden lang handen met gold ge kost aan voer, maar legge.n, Ho i In de kranten leuteren ze, dat kippon 200 en 300 eieren per jaar kunnen leggen, maar ik zeg je, dat ik nog geen 100 eieren per kip en per jaar heb geraapt en dan nog maar alleen in den tijd, dat je ze voor 5 of 6 centen koopen kunt. Zóó zijn uw klachten, nietwaar? En ge hebt dan ook al honderd maal besloten om den heelen boel radicaal op te ruimen, maar tochNu hot voorjaar er weer is, ziet ge met pleizier naar de levendige be drijvigheid van uw hoenders. „Ze krijgen al mooie rooie kammen", zegt ge enthou siast tot uw vrouw. Het veelbelovend ge- kraai klinkt u prettiger in de ooren clan het blaffen van den Mexicaanschen hond in uw radio. Neen, van opruimen komt ook dezen keer weer niets. Straks raapt u de eerste versche eitjes en dan is het geleden leed weer vergoten.... tot 't najaar. Maar luister nu eens, vriend. Ge kunt veel meer pleizier van uw kippen hebben, ook in najaar en winter, 't Zijn geen praatjes, dat ge 200 en méér eieren per jaar kunt rapen, ge behoeft niet zonder versche eitjes te zitten vin den winter en 't is niet noodig, dat ge zooveel sukkelt met zieke dieren. En om dat alles te be reiken, daartoe ;s geen geld noodig en zelfs niet meéér tijd, dan ge nu aan uw liefhebberij besteedt, alleen maar 'n beet je goede wil en kennis. De noodige kennis verkrijgt ge reeds door wekelijks deze ru briek te lozen, de goede wil moet uit o zei ven komen. Maar niet meer uitstellen. We zullen u één ding zeggen: als ge de z.g. moderne pluimveeteelt wilt gaan beoefenen, ten einde het hoogst mogelijke rendement van uw liefhebberij te trekken of daarin een bijverdienste te vinden, dan is er in een heel jaar slechts één tijdstip, waarop ge beginnen of herbeginnen kunt: het voor jaar. De reden? Kijk eens aan: dat stelletje kippen, dat ge nu hebt loopen, daar is geen eer mee te behalen en moet dus. op geruimd worden, 't Verstandigst is m's- schien om ze, als de plaatsruimte dat toe laat, nu nog maar eenige maanden aan te houden tot het in ontvangst nemen van haar zomer-productie en ze dan tegen den ruitijd als slachtkippen te verkoopen of zelf te consumeeren. Er moet dus voor eer nieuwe koppel hoenders gezorgd worden en daartoe is alleen het voorjaar geschikt. Zeker, in den zomer en zelfs in den na zomer kunnen kuikens worden gekweekt., maar die kunnen niet met voordeel wor den grootgebracht en aangehouden. Voordeel kan alleen een kip afwerpen, die circa 200 eieren in haar eerste legjaar produceert en dat kan ze niet, zonder een deel dier productie gedurende de winter maanden, dus in den tijd, dat de eieren het duurst zijn, te leveren. En nu is proef ondervindelijk bewezen, dat kippen slechts dan bereid zijn om gedurende den winter te blijven produceeren, als ze daarmee in den aanvang van den winter, d.i. om streeks begin October, begonnen zijn. Zijn zo eerst na die maand «grijp. dan verhin- dert de ingetreden kóu en de kortston digheid van het daglicht, dat eerste be gin, 't welk ond^ zulke omstandigheden wordt verschoven tot het voorjaar. Zaak is dus, nm in het begin van Oc tober leg-rijpe dieren te hebben. Welnu, als men clan weet, dat hoenders van lichte rassen zooals Leghorns onder normale omstandigheden op zes maanden 'leeftijd legrijp zijn en kippen van zwaardero ras sen als Wyandottes, Reds en Barnevel ders, een maand later, dan is het een klei ne moeite om uit te rekenen, wanneer hoenders het levenslicht behooren te aan schouwen. Lichte rassen als Leghorns moe ten tusschen half April en half Mei ge fokt worden, zwaardere rassen een maand vroeger. Dat weet ge dus. Maar nu moet ge vooral niet denkon, dat ge nu ook van alles op de hoogte zijt, wat noodig is om een behoorlijke logproductie te verwachten Veel immers, heel veel. hangt nog af van de keuze van broedoieren, ras en stam, van het opfokken der kuikens, van de huisvesting cn van de voeding. Tafelmanieren uit vroeger tijden. Tot In het midden van de zeventiende eeuw werden vorken en messen als luxe voorwerpen beschouwd, zoo vertelt Maurice des Ombiaux in Paris-Midi. In het begin van de regeering van Lodewljk XIV grepen vorsten, edelen en prin sessen nog zoo maar met hun handen in het eten Natuurlijk deden ze dat met de noodige gra tie. zooals de etiquette dat voorschreef bij monde van „maitres de bicnséance". Erasmus geeft in zijn „Lof der Zotheid" een staaltje van zulke wellevendheids-voorschriften. Daar zegt hij: „Het is een teeken van onbe schaafdheid, om wanneer men aan tafel vuile en vette vingers gekregen heeft, die in zijn mond te steken en zc af te zuigen, evenmin mag men ze aan zijn kleeren schoonvegen. Men doet be ter daarvoor het tafellaken te gebruiken. Op oude schilderijen, feestmaaltijden voorstel lend. zien we vaak ook honden afgebeeld. Die honden waren daar niet zoozeer, omdat de gas ten behoeften voelden, hun trouwe makkers steeds in hun nabijheid tc hebben, als wel om als servet dienst tc doen. De gasten veegden hun vuile en vette vingers schoon aan de dikharige vachten. Een „professeur de belles maniéres", een ze kere Jean Sulpice. beval zijn leerlingen aan het vlcesch met niet meer dan drie vingers tegelijk vast te pakken, en de spijzen niet met twee han den tegelijk, doch slechts met één hand naar den mond te brengen. Jean Sulpice ging in zijn tijd voor een zeer verfijnd taensch door. Tallemant des Réaux vertelt, dat de kanse lier Scguier alle spijzen eerst goed in zijn h7.i- den fijnkneep voor hij ze naar zijn mond bracht, en dan heel gewoon die handen weer schoon- wanschtc in de sauskoml Al deze dingen bewijzen, zoo besluit Maurice des Ombiaux, dat we maar niet te veel moeten luisteren naar de menschen, die altijd wat af te geven hebben op den tegenwoordigen tijd en ..den goeden ouden tijd" terugwenschen. We hebben sindsdien toch wel enkele vorderingen Wetenschappel. Berichten. C.CN iVlunauHnitUiU UC.. fcUUllN. Een blinde met een weergaloos geheugen. „Kalenderen". Als nummer 39 van «do Opvoedkundige Brochurenr s onder redactie van Fr. S. Rombouts is verschenen „Een merkwaar dig gehougendoor Fr. M. Augustino. De bezitter van dit merkwaardig geheugen is een blinde, Jan Theunisscn, die verploegd wordt in het Blinden-Instituut St.-Henri- cus te Grave. Do schr. vond dit geval zoo belangwekkend, dat hij er prof. Roels, den Ulrechtschen psycholoog, mee in konniB stelde, die daarop ook meermalen Jan Theunisscn beeft onderzocht. Toen Jan Theunissen vier maanden oud was, werd hij blind. Hij kwam te Grave op zesjarigen leeftijd en ging tot zijn 17e jaar school In die 11 jaar heeft hij het niet vorder gebracht dart tot het derdo leerjaar, zoodat hij gebrekkig leest en schrijft. Hij heeft nooit muziek geleerd. Zijn werkzaamhéid bestaat in het draaien van de handpers van de eigon drukkerij van het gesticht. Uit dit alles blijkt wel, dat hij tot de achterlijkon moet gerekend worden. Zijn geheugon is weergaloos. Wordt hem gevraagd op welken dag oen bepaalde da tum viel, dan geeft hij onmiddellijk hot juiste antwoord binnen 2 1/2 seconde. Ver der weet hij in gemiddeld 2 seconden den juisten datum voor een veranderlijken christelijken feestdag (Hemelvaart, Pink steren) van een bepaald jaar op te noe men. Ook vragen als: Hoeveel Zaterdagen had Juli 1919? e.d. weet hij binnen 4 se conden te beantwoorden. Iets moeilijker schijnen de antwoorden op vragen als: „Op welke datum valt dc vierde Zaterdag van April 1911"te zijn, blijkens den groo teren reactietijd. Hij geeft ook de weers gesteldheid op willekeurig gekozen dagen aan, b.v. 7 Januari 1913, mooi weer22 Augustus 1912 snikheet; 30 September 1918, hard gewaaid, enz. Men heeft deze gegevens zorgvuldig gecontroleerd en juist bevonden. Dit soort geheugenwerk noemt de schr. „kalenderen". Hoogst merkwaar- lag is het, dat hij binnen 21 seconden een vraag weet te beantwoorden als: hoeveel tijd verloopt er tusschen 8 Maart en 3 Mei, terwijl hij voor zeer eenvoudige ver menigvuldigingen en optellingen evenveel tijd noodig heeft. In 5 seconden geeft hij 18 Maart als datum voor de elfde Woens dag in 1914, 17 Juli als de 29e Vrijdag in 1908 enz. Alle gebeurtenissen in het Blinden-Insti tuut sinds zijn komst in 1910 liggen abso luut vast in zijn geheugen, van alle ver pleegden en broeders b.v. weet Jan, dag, maand en jaar, waarop ze in het Insti tuut zijn gekomen, tot op een kwartier nauwkeurig geeft hij jaar, maand, dag en uur van ailen die er de laatste 17 jaar zijn gestorven. Jan Theunissen is, zooals wij zeiden, 'n achterlijke blinde. Het is een bekend feit, dat blinden gewoonlijk oen beter geheu gen hebben dan zienden; volgens som- moge onderzoekers is het onmiddelijk go- heugon 14 pet. boter en de reproductietijd kleiner. De schrijver vermeldt do buiten gewone prestaties van Floury, blindgebo ren en geestelijk minderwaardig, die b.v. den kubiekwortel uit 485 484 375 in 13 se- condne uitrekende. Een Duitsche meteo roloog, dr. Richard Hennig, die over zich zelf heeft geschreven, vertelt, dat hij van £ijn vele reizen in bijna 40 jaar nauwkeu rig kan opgeven, waar hij zich van dag tot dag bevond, wat hij zag enz. Belang stellenden in deze zask kunnen wij de le zing van Fr. Augustino's werkje aanbeve len. LEIDEN. Ondertrouwd P. J. A. Voorzaat jm. 27 j. en J. Krook jd. 31 j. J. Koore man jm. 23 j. en M. Meijers jd. 18 j. B. v. Tol jm. 23 j. n P. Koppeschaar 17 j. A. Bavelaar jm. 23 j. cn F. J. Haverkamp ld. 22 j. D. v. d. Linden jm. 22 j. on M. J. v. d. Berg jd. 21 j. J. Klocs jm. 22 j. en G. Leugering jd. 18 j. A. dc Roo jm. 24 j. eu E. Partenheimer jd. 27 j. M. de Tombe jm. 35 j. en M. C. Verra gesch. 33 j. J. Rietbergen jm. 26 j. en W. Ouds- hoorn jd. 22 j. H. H. Boerendonk jm. 33 j. en M. A. Wagemans jd. 26 j. G. Nas jm. £4 j. en J. C. Slegtenhorst jd. 22 j. W. Rijnsburger jm. 22 j. cn E. v. Gijzen jd. 19 j. Aulo-ongeiuk te Amsterdam. In de Kalfioslaan te Amsterdam is heden morgen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een Chevrolet-wagcn, waarin zich met den chauffeur, drio inzittenden bevonden, reed met een vaart van 60 K.M. op een mclk- ttiito aan. Door dc aanrijding kantelde de personen-auto; waarvan de chauffeur een ernstige verwonding aan Jact oog kreeg, dat hij misschien zal moeten missen. Een der inzittenden bekwam een zware verwonding aan het achterhoofd. Hij werd naar het Wilheimina-gasthuis overgebracht. Hij bleek ook een zware hersenschudding te hebben bekomen. De twee andere inzittenden kwa men er met lichte kwetsuren aan neus en armen af. De chauffeur van dc melkauto zal waar schijnlijk geen nadëeligc gevolgen van het ongeluk ondervinden. De melkauto is to taal vernield. De oorzaak schijnt te zijn, dat de chauffeur van de Chevrolet door de mist de personen-auto niet zag. Locomotief ontspoord. Treinstagnatie. Hedenochtend te kwart vóór 6 is op het Westelijk eiland te Amsterdam een ran- gecrlocomotief tengevolge van het verkeerd -,n-io<vr—a* eon wiwl «ni*noord. Hier- BIOSCOPEN'. Casino. Goedgekeurd. City. Goedgekeurd. Trianon. Goedgekeurd. Luxor. Afgekeurd. door is een vrij groote vertraging ontstaan, zoowel voor de binnenkomende als de uit gaande treinen van de richting Haarlem. Om half 8 was de vertraging weer geheel opgeheven. Brand in houtopslagplaatsen. Weinigdruk op de waterleiding Hedennacht te half één heeft een brand gewoed op de terreinen der timmerfabriek van de firma Knapen en Co te Beverwijk. Het bleek, dat de brand woedde in de hout- opslagplaatsen. De brandweer had zeer te kampen met weinig druk op de waterlei ding. De hulp werd ingeroepen van dc brandweer uit Assendolft, die een half uur later met een motorspuit ter assistentie arriveerde. Men slaagdo erin, don brand tot de opslagplaatsen te beperken. Het fa- brieksTcdeelto kreeg waterschade. Verzeke ring dekt de schade. Het is thans do vier de maal, dat binnen betrekkelijk kortontijd brand in deze fabriek hoeft gewoed. Tn 1926 brandde het gebouw totaal uit; in den zo- mor van 1927 wederom on begin Januari 1928 gedeeltelijk. Thans ging de belangrijke houtvoorrand verlorena Do politie ste't een onderzoek in, daar men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid n hot spel is. Inbraak te Utrecht. Twee Amsterdammers gesnapt. Een bcwonor van een perceel in de Za- charias Janssenstraat te Utrecht bemerkte gisteravond half 9 bij zijn thuiskomst, dat; ongewenschte gasten een bezoek aan zijn woning hadden gebracht. Een surveilleeren-. de agent en eenige rechercheurs zetten on middellijk het geheele blok huizen af. De agent zag een van de inbrekers van een schutting glijden en in een der tuinen ver dwijnen. Hij loste een schot, dat don inbre ker evenwel niet trof. Hij werd echter in een der aangrenzende tuinen gearresteerd. Een andere inbreker werd aan het eindo van het huizenblok op het dak door de rechercheurs gegrepen. Be gepakten zijn een paar bekende Amstcrdamsche inbre kers. Do politie vermoedt, dat zij zich aan meer inbraken, in den laatsten tijd to Utrecht gepleegd, hebben schuldig gemaakt zoodat men waarschijnlijk een goede vangst heeft gedaan Nog een inbrank. Uit Stavenisse wordt gemeld: Zondag ochtend is ingebroken bij den landbouwer C. V. L. De dief bedreigde den bewoner cn zijn vrouw met een ijzeren voorwerp en maakte zich met oenig geld uit de voe ten. In verband met deze inbraak is ze kere I. H. goaresteerd. Op hol geslagen. Hedenmorgen is op het Stationsplein te Amsterdam een paard gespannen voor oen postwagen op hol geslagen, en politic agent, die een poging waagde het hollend dier te grijpen kwam onder den wagon. Met een gebroken been werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Het paard werd. kort daarop tot staan gebracht. De ex-kroonprins in geldverlegenheid. BERLIJN, 6 Maart (Y.D.) Naar ge meld wordt zou de ex-kroonprins om finan- cioele redenon besloten hebben heb grootste deel van zijn domein te Oels to verkoopen. Vliegongeluk In California. NEW-YORK, 5 Maart (V.Dd Naar go- meld wordt, is te San Diego in California een vliegtuig, waarn zch 5 personen, be vonden, neergestort.. Allo inzittenden wer den gedood. A'DAM, 5 Maart, Vee. Aanvoer 481 vette koeien le kw. 1.—l.io, 2c kw. 0.841.3o kw. ƒ0.700.81, mindere soorten ƒ0.60—O.70, 100 melk- cn kalf- koeien 300—420, 97 vette kalveren 2o kw. ƒ0.82—1.06, 3e kw. 0.74-0.90, 230 nuch tere kalveren 8—14, 57 schapen 30—40, 700 varkens Holl. lo kw. ƒ0.74—0.75, 26 kw. 0.72—0.73. Een prima varken boven notcering. Overzeesche en Geldersche le kw. 0.74—0.75 1/2, 2o kw. 0.72—0.73, vel to varkens 0.70—0.73, 75 paarden 100—210. ROTTERDAM, 5 Maart. Vee. Aan voer 493 vette runderen, 200 vette kalveren, 274 schapen, 13G2 varkens. Prijzen: koeien 48-50. 40—11, 27 1/2-32 1/2, Ossen 48—49, 4012, 38. Kalveren 77 1/2—90, 7580, 57 1/2 —02 1/2. Schapen 23—34, Lamemren 2034 Varkens 32 1/2, 31, 30. Kooien en ossen h. gewoon, pr. geen ver andering. Vette kalveren h. stroef, pr. iets lager. Schapen h. matig, pr. onveranderd. Varkens, h. tamelijk, pr. gedrukt. Stieren, h. tamelijk. WIS8KLHOTKKBÏKGKN (A MBTKBDAM). (Niet officieel). Bcrljjn Londen Now-York Parijs. Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo 9.881/-! 12.12%s 2.48-/16 9.773/, 34.65 47.86 13.13 42.05 1.19 Praag 66.581', 66.721/9 35.05 7.36'/,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3