Gem. Berichten. )erde blad „de leidsche courant" vrijdag 2 maart 1928 ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De valbrug te Aarlandorveen. Subsidie Burgerwacht. Cre- diet voor het uitbreidingsplan Een overzetveer over den Rijn Belegging van gelden Een Al- phensche Hout? e raad vergaderde gisteravond te 7 Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- Afwezig met kennisgeving de heer Dijk. i opening der v '•gadering met gebed de voorz. mededeeling van de inge- jn stukken. iar aanleiding van een vraag van den ten Cate Brouwer in een vorige ver ging om voorziening in de electrici- levering bij een e.v. storing bij de trische Centrale te Leiden door aan- ing op een net van een rndere Cen- deelen B. en W. mede, dat deze zaak an vergadering met der directeur der (fabrieken te Leiden is besproken. De iteur deelde daarbij mede, dat dezo ook zijn volle aandacht heeft. Voors- Is is een directe oplossing nog niet dijk. lar aanleiding van een vraag van den v. Dijk of het niet gewenscht is over ;aan tot instelling eener financieele aissie, antwoorden B. en W. dat zij cor geen termen aanwezig achten, er willen zij de commissie tot nazien rekeningen in alles terwille zijn en en hun volle medewerking toe bij het irzoek naar e.v. gestelde financieele en. Zij achten zulks een publiek be- zake de parelcokes-kwestie, waarom- de heer ten Cate Brouwer B. en W. sgd had den naam pare 1-cokes te aderen, antwoorden B. en W. daarvoor aanleiding te vinden, i voorlezing van nog enkele ingeko- sfcukken is de agenda aan de orde. Wijziging van het Reglement voor Reglement voor het Algemeen Armbe- r. ingezien het slechts een formeele stie betreft wordt het voorstel z.h.s enomen. Wijziging der verordening, regelende geneeskundig onderzoek van personen, in aanmerking komen voor de aanstel als ambtenaar of beamte in dienst der eente. h. s. aangenomen. Wijziging van het Reglement voor werklieden in dienst der Hoogdrukbron rleiding Gas- en electriciteitsbedrijvon gemeente. Commissie van Bijstand voor de Wa- en Lichtbedrijven stelde voor, in ver met een door den heer Koren geda- •raag, om het reglement in dier voege ijzigen, dat het z.g. los-vaste personeel .iekte gelijke uitkeering ontvangt als vast-aangestelde personeel. Het voor- wordt z. h. 8. goedgekeurd. Wijziging van de verordening op de ing van staangeld voor woonwagens in gemeente, h. s. aangenomen. Adres van M. Keijzer te Aarlander- om een subsidie voor het maken van valbrug over de Ringvaart, ïgekomen was een adres van den heer Keijzer te Aarlanderveen om een bij der gemekte in de kosten van den eener nieuwe ophaalbrug over de [vaart van den polder Nieuwkoop, rdoor de in dien polder wonenden een ;ang zouden verkrijgen op den weg Aar- erveenTer Aar. ot heden bestaat die toegang voor hen de z.g.n. hoogebrug nabij de woning den heer M. Keijzer en eigendom van gevraagde subsidie toe te staan. Dit voor stel wordt echter met 106 stemmen ver worpen, waarmede het voorstel van B. en W. is aangenomen. 6. Adres van de Yereeniging „Zwam- merdamsche IJsclub", houdende verzoek om een subsidie in de kosten van werkver schaffing aan werkloozen uit deze ge meente. Z. h. s. goedgekeurd. 7. Verleenen van een subsidie ad 300 aan de Alphenscho Burgerwacht in het tekort op de schietbaan over de jareu 1021 t. m. 1925. De heer de Wolf houdt een pleidooi te gen de burgerwacht, de beschermster der bezittende klasse. Weth. Vlasman verdedigt het verzoek en deelt mede, dat de regeering een even groot bedrag bijdraagt, indien de gemeen te f 300 geeft. De heer Herngreen bestrijdt den heer de Wolf en zegt, dat heb bestaan der bur gerwacht ook van groot belang is geweest voor de arbeiders. Na eenige discussie zegt de voorz., dat B. en W. van oordeel zijn, dat deze zaak uitgemaakt moet worden en gmdat de bur gerwacht. ook heden nog reden van besten heeft, zijn zij met dit voorstel gekomen. Het wordt hierna aangenomen met 14 te gen 2 stemmen, die van de heeren de Wolf en den Hertog. 8. Aanvaarding van een oppervlakte grond groot pl.m. 40 M2. van de firma j Spreij en Zonen, ten behoeve van den bouw van een hoogspanningsruimte voor de electriciteitsvoorziening en tct het aan gaan van een overeenkomst met die firma tot vestiging van het recht van opstal op haar grond voor het leggen van kabels en buizen. Z. h. s. goedgekeurd. 9. Beschikbaar stellen van een crediet voor het verbeteren van de speelterreinen bij de openbare scholen aan den Oucls- hoornschenweg en de 'Raadhuisstraat. Het gevraagde crediet bedraagt ƒ3500. Hierbij is een bedrag van 500 voor open- luchtspeMaenoodigdheden. De heer ten Cate Brouwer vindt hier aanleiding in Ie vragen, of het niet beter is dergelijke bonoodigdheden voor alle scholen tegeliik in te koooen. Dat zou allicht op den prijt schelen. De voorz. zegt hierop onderzoek toe. Het voorstel wordt z. li. s. goedgekeurd. 10. Beschikbaarstelling van een cre diet voor het ontwerpen van een uitbrei dingsplan. - Voor dit uitbreidingsplan is noodig 2500voor bezoldiging van een ambte naar en een hulp voor het verrichten van o~metingen enz., terwijl later voor het uitwerken van het plan enz, nog ongeveer f 1000 noodig zal zijn. De voorz. voegde hieraan nog toe, dat het hier voornamelijk betreft de vraag, of het rioleeringsplan goed uitgevoerd wordt. De heer ten Cate Brouwer is slechts ten deele hierdoor bevredigd. Spr. zou won- schen een overzichtelijk uitbreidingsplan, waarbij met diverse mogelijkheden reke ning wordt gehouden, want Aiohen staat voor een groote toekomst. In clit verband zegt spr. nog, dat bij later b.v. een voor stel zal indienen voor de stichting van een bosch Na langdurige discussie wordt het voor stel van B. en W. goedgekeurd. 11. Beschikbaarstelling van een crediet voor het bestraten en rioleeren van een gedeelte van de Aarkade. Z. h. s. goedgekeurd. 12. Aangaan van een overeenkomst met J. Hogerwerf alhier inzake het bedienen van een veer over den Rijn. De regeling, die B. en W. zich hierom trent voorstellen, komt op heb volgende neer: De heer Hogerwerf heeft zich bereid verklaard het veer te bedienen tot des avonds 11 uur, zoowel in de week als des Zondags, en zoo noodig ook des nachts te gen een verhoogd tarief, mits hem een wekelijksche extra-opbrengst wordt gega randeerd door de gemeente van f 5. Het maximum-tarief tusschen 10 en 11 uur 's avonds z?l bedragen 6 cent per per soon en 4 cent- voor een rijwiel van 11 uur 's avonds tot zonsopgang zal het ta rief bédragen 15 cent per persoon en 5 cent voor een rijwiel Verder behooren dan in de aan te gane overeenkcm8t met Hogerwerf nog enkele voorwaarden te worden opgenomen, op dat gewaarborgd zij dat het te verleenen subsidie inderdaad ten goedb komt aan do iuiste exploitatie van het veer o.a. zal hij bet veer s'echts mogen bedienen met ge schikt personeel en materieel, terwijl hem de verplichting wordt opgelegd een lijst aan te houden van het aantal personen en voertuigen dat na 10 uur 's avonds wordt overgezet. Naar deze gegevens zal moeten worden bepaald de gemeentelijke bijdrage zóó danig, dat een wekelijksche extra- op brengst wordt genoten van ƒ5. In de te sluiten overeenkomst zal duide- J lijk uitkomen dat de gemeente zich slechts i garant stelt voor een meerdere opbrengst van 5.per week. Z. h. s. goedgekeurd. 13. Vaststelling van een gewijzigde in- structie voor den gemeente-ontvanger. Z. h. s. goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. naar aan- leiding van een missive van Ged. Staten 1 betreffende de jaarwedden van den bur- I gemeester, de wethouders, den secretaris en den ontvanger der gemeente. Z. h. s. goedgekeurd. 15. Verkoop van een perceel grond aan de Conradstraa.t aan den heer G. W. Vis q.q. 16. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de met de Coöperatieve Boeren leenbank „Alphen aan den Rijn en Om streken" aangegane kasgeldleening. Z. h. s. goedgekeurd. 17. Onbewoonbaarverklaring van de wo ning Sleekterweg 118 alhier. Naar aanleiding van dit punt is ingeko men een adres van de wed. Kok, om het voqrstel van B. en W. niet aan te nemen, omdat thans de noodige herstellingen zul len worden aangebracht. De voorz. zegt, dat er op het oogenblik nog niets aan het huis verbeterd is, wes- halve B. en W. voorstellen het huis on bewoonbaar te verklaren. Adressante heeft dan alsnog gelegenheid verbeteringen aan te brengen, in afwachting waarvan later nader beslist kan worden. Hot voorstel wordt hierna z, h, s, goed gekeurd. IS. Voorstel van B. en W. om van 1 Mei 1928 tot en met 30 April 1929 onderhands op te dragen aan M. van Essen het ophalen van asch en vuilnis, enz. in de gemeente voor de som van 4500 per jaar. Z. h. s. goedgekeurd. 19. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een voorschot ingevolge art. 103 der L.O. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De heer ten Cate Brouwer stemde tegen, omdat bij de stukken niet overlegd was de berekening, dat de kosten per leerling der openbare school 17 heb ben bedragen. 20. Belegging van 10.000 ten behoeve van het waarborgfonds inzake woning bouw en tot aankoop van effecten voor dat fonds. Z. h. s. goedgekeurd. 21. Wijziging van do gemeentebegroo- tingen voor 1927 en 1928. De heer Herngreen verklaarde zich te gen den post van 18.700 voor aankoop van grond aan den Stationsweg. Spr. zeide reeds in de vorige geheime vergadering zijn meening hioromtient gezegd te heb ben. Hij vindt, dat do gemeente dezen grond niet noodig heeft en voorts vindt hij den prijs veel te hoog. Met de stem van den hoer Herngreen tegen wordt deze post en daarna het ge- Kjeele voorstel goedgekeurd. 22. Voorspel van B. en W. tot verhuur I van het grasgewas langs den Oostkanaal- j weg aan G. van Dolder. Z. h. s. goedgekeurd. 23. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel weiland aan W. van der Wel. Z. h. s. goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer ten Cate Brouwer er de aandacht op, dat de gemeente heel weinig mooie wegen heeft, waar de burgers wat aan hebben. In dit verband en rekening houdende met het feit, dat de gemeente veel grond bezit, zou snreker willen vragen, of de tijd niet gekomen was om over te gaan tot het be planten van 1 of 2 H.A., om daardoor in de toekomst wat mooie laantjes en wan delwegen te krijgen. Spr. deelt mede, dat men hiervoor per H.A. 500 zou noodig heblen, globaal berekend en de toekom stige jeugd zou er mee gediend zijn, in dien Alphen in navolging van de I.eidschc Hout een Alphensche Hout zou krijgen. De voorz, zegt deze zaak met de desbe treffende commissie te zullen bespreken. Verder zegt Bpr. onaangenaam getrof fen t© zijn doo"r een rondschrijven van B. en W. aan de hoofden van scholen om medewerking te verleenen voor de stich ting van een school voor achterlijke kinde ren en daarvoor mede te werken t'ot een serieus onderzoek. Spr. vraagt, of er medi sche rapporten zijn, dat daarvoor cm school gesticht moet worden. Spr. verzet er zich tegen, dat B. en W. sommige ouders van leerlingen van openbare scho len willen dwingen im hen een Christe lijke school te doen be/.oeken. De voorz. zal hierop in de volgende ver gadering antwoorden. Na nog enkele vragen werd de vergade ring gesloten. Een jubileum. Gisteren herdacht de heer A. Saton onder veel blijken van be langstelling den dag dat hij 25 jaar werk zaam was bij de firma Samson, uitgevers alhier. Des morgens half tien werd de heer- Saton bij mohde van de oudste firmant na mens zijn patroons gelukgewenscht en har telijk toegesproken, waarbij o.a. werd ge memoreerd het feit, dat hij reeds als jongen bij de firma N. Samson in dienst kwam. Hierbij werd hem en fraai vloerkleed over handigd benevens een enveloppe met in houd, als blijk van waardeering voor zijn 25-jarigen trouwen dienst. Vervolgens nam de heer A. van der Lin de, de expeditie chef, het woord, om hem namens het geheele personeel geluk te wenschen en werd hem als blijk van waar deering aangeboden o.a. een spiegel, een lamp, een kanstok benevens een pendule met coupes. De jubilaris, die bij het gan- scho personeel bekend staat als een goede joviale collega, nam daarna het woord om op de eerste plaats zi;n patroons te bedan ken voor datgene wet hij in deze 25 jaar van hen mocht ontvangen, in 't bijzonder voor het stoffelijk huldeblijk hem aange boden. Zèer ontroerd bracht de jubilaris dank aan zijn kameraden voor de vele stof felijke blijken van waardeering van hen ontvangen. Het jubileum werd door den jubilaris verder in huiselijken kring door gebracht. Gevestigd? A. Dongelmans van Gouda A. A. Straver en gezin van Ha- zerswoude E. Kok en gezin van Har- dinxveld J. G. Zwaits van Leiden C. C. M. Overes van Haarlmi A. M. E. P. Renther wed. G. J. Venings van Haarlem Th. Ijsveld en gezin van Koudekerk I. C. van der Dussen van 's-Gravemoer W. van Vliet en gezin van de Bilt n. J. Engelage van Maarsseveen J. Oudshoorn en gezin van Koudekerk. Vertrokken: A. Hagen naar Rot terdam J. van Spengen nnar Gouda J. M. Okkerse wed. J. F. G. Ranke near Velsen G. J. Tit naar Noord-Amerika H. Groen in 't Wout naar Ter Aar H. Batelaan naar Rijssen J. Th. van Polen naar Ede P. J. A. Baars naar Eindhoven G. van Klaveren naar Zaan dam J. Boezaard naar Amsterdam C. A. R. Grasmans en gezin nar Hilver sum E. O. van Oudenallen naar Leeu warden. DE 0CEAANT0CHT VAN „DE SCHUTTEVAER". Te Londen aangekomen. Een vermoeiende reiB wegens zeeziekte. Het Persbureau Vaz Diaz meldt uit Lon den: Donderdag is de reddingsboot „Schut- tevaer" te Londen aangekomen. Het zeil- vaartuigjo ligt gemeerd nabij bet Parle mentsgebouw. Omtrent het verloop van de reis van Hoek van Holland vernemen wij, dat het weer steeds gunstig was. Desniettegen staande hadden de leden der bemanning last van zeeziekte en gedurende den ge- heelen reis is er zoo goed als niets gege ten. Door deze zeeziekte en door het be trekkelijk weinig comfort aan boord van de „Schutteva er", geraakten de leden der be manning oververmoeid. Dooi'dat de heer Schuttevaer op het radiotoestel was geval len, was dit onklaar geraakt. Do marconist, kon het evenwel herstellen, zoodat hij tot op do Theems Scheveningen-Haven kon hooron. Vorder heeft hij seinen gewisseld met de Noord-Hinder. Door zijn overver- moeidhoid was hij evenwel niet in staat de draadlooze installatie te bedienen, zcoals anders mogelijk zou zijn geweest. De Schut tevacr" is opgevaren naar Londen zonder eerst te Gravesend de douane te hebben aangedaan. Te Londen war^n de douane-beambten aan boord gekomen, doch deze waren zeer welwillend, zoodat zich geen moeilijkhoden voordedon. Voorloopig blijft de „Schuttevaer" cenige dagen te Londen liggen. Verder vernemen wij, dat de Nederland- sche Tclegraafmaatschappij „Radio-Hol land" oen ambtenaar naar Londen heeft gozonden om den toestand van de radiin stallatie te onderzoeken. ONGELUKKEN. EEN REIZIGER UIT DE.J TREIN GESPRONGEN. Om een kind te redden. Nabij het viaduct over den Verspronck- weg te Haarlem moeten binnenkomende treinen luin vaart minderen. Zij rijden dan betrekkelijk langzaam. Dit gebeurde ook Donderdagmiddag met een trein, die uit de richting Ve'sen kwam. Plotseling zag men uit den trein een reiziger springen, die zich langs de holling van den spoordijk liet glijden. Hij had van den trein uit gezien, dat een meisje in het water van do Delft lag. Eén handje stak nog boven water uit. Zelf kon hij echter do drenkelinge niet be reiken door sterke afscheiding daar ter plaatse van de spoorbaan, maar do onge wone handelwijze had de aandacht getrok ken van menschen, die in do nabijheid wa ren. Hij vertelde hun wat er aan de hand was en met vereende krachten slaagde men er in het reeds bewustelooze kind, dat 5 jaar is, uit het water te halen en van een wissen dood te redden. Vol lof werd gesproken over het kordate optreden van den reiziger. TRAP VAN EEN PAARD. Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmiddag werd op den Groes- beekschenweg onder Groesbeek twee kar ren, bevracht met dennenboomen, door twee militairen te paard achterop gere den. De veerman Verr "•gen uit Oov (ge meente Ubbergen), die niet spoedig ge- uoeg uitweek, viel en werd getrapt door een der voorbijsnellende paarden. Hij werd bloedende en bewusteloos oen nabije woning binnengedragen en is gisteren overleden. Hij laat 7 jeugdige kinderen achter. Verdronken. Te Grave is een zoontje van den arbei der J. E. spelenderwijs in de binnengracht gevallen en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. INt-EZONnEN MtU I F.l-L NGEN. Ameland neg steeds geïsoleerd. Gisteren zijn post van drie dagen en zes mannelijke passagiers per open roeiboot van uit Holwerd te Nes (Ameland) aange komen. De vrouwelijke passagiers zijn te Holwerd gebleven. De postboot, dio Maan- .dagavond te Holwerd vastliep, ligt nog steeds op dezelfde plek ten Oosten van den steiger. Van het eiland is het vanaf Maandag nog niet mogelijk geweest post te verzenden via Nes-Holwerd. Ook passagiers kunnen Ameland niet-verlaten. De buurtschepen zijn hedennacht op de reede van Hollum vlotgekomen en naar Harlingen vertrokken. .randen. Gisterenmorgen brak brand uit in de boerderij van de wed. A. Middag te Her- culo. De brand was zoo fel en breidde zich zoo vlug uit, dat weldra de geheele boerde rij een prooi der vlammen werd. Een aan tal koeien kon gered worden. Twintig stuks vee kwamen in de vlammen om. Ook van het meubilair kon niets worden gered. De kapitale boerderij brandde tot den grond toe af. De oorzaak is onbekend. Vei zeke ring dekt de schade. De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse. Giste, onmiddag ongeveer 6 uur werd de brandweer te 's-Gravenhage gealar meerd voor een uitslaanden brand in ,.er- ceol Balistraat 67, waarin is gevestigd een bureau voor geneesmiddelen. Toen dr brandweer ter plaatse verscheen sloegen de vlammen uit de kap van het huis en aan de achterzijde van het perceel uit den zolder. Bij onderzoek bleek bet vuur te woeden op den zolder, waar een groote hoeveelheid pakpapier aanwezig was, terwijl daarbij verse hil'-nde partijen geneesmiddelen wt- ren opgeslagen. Mot twee stralen op de waterleiding tastte men de vlammen aan en spoedig mocht de brandweer er in sla gen, om verdere uitbreiding te vooru< men en het vuur te blusschen. De zolder is ge deeltelijk uitgebrand. Veel van het op den zolder aanwezige materieel word een prooi der vlammen, hoewel het dm brandweerlie den mocht gelukken, groote hoeveolhcdcn daarvan naar buiten te brengen, n de be nedenvertrekken werd eenige waterschade aangericht. Verzekering dekt de Bchade. Een dankbare passagier. Een erfenis van een ton. 't Klinkt als een sprookje, maar 't moet volkomen waar zijn.... vriendelijke bo.-ege- ning werd dezer dagen beloond met oen le gaat van circa 100.000. Begin dezer week werd bet testament openbaar gemaakt van een heer, di9 gere geld van de Delftsche lijn der H. T. M- gobrui'.. maakte. Het bleek toen, dat hij zijn goheele ver mogen go'egateerd had aan den trambe- ambto D., met wien de overledene geregeld de rit meemaakte. De erfenis, welke als in een oud onge loofwaardig sprookje voor den beleefden beambte als 't ware uit de lucht komt val len, moet bestaan uit 45.000 bankdeposito benevens huis.en erf ter waarde van zeker 50.000. De familie van den overle-'eno schijnt de rechtsgeldigheid van het testa ment te willen betwisten. 't Is dan ook een tegenvaller.voor hen. „Rotteul." Een oplichterstruc. Woensdag werd de heer P. do M., bank directeur te Rotterdam, op de Meir fc Ant werp en aangesproken door een Duitseb» sprekende Rus. Dezo vrceg hem den weg naar 'u bank, doch de heer M. kon hem niet heioen. Hierop mengde zich een Franssprekend persoon in het gesprek. De Rus toonde toen een etui met 24 diamanten, die hij voor 100.000 francs te koop aanbood. De heer gi' g erop in, wanneer een vakman de ede^teeren gekeurd zou hebben. Een juwelier in de buurt taxeerde de waarde van ek der juweelen op circa 16.000 francs. De Nederlander betaalde hierop het overeengekomen bedrag en wilde zich met het étui verwijderen, toen de Franseh- sorekende persoon vroeu, of hij vier der diamanten voor 500 dollar per stuk kon koopen. De heer M. was daartoe bereid, gaf den Frarischman een diamant', w.--r- voor deze 3000 francs betaalde en beloofde het ontbrekende geld even to gaan halen. Hij ging heen, om niet terug to keoren. Bij hernieuwd onderzoek Week het étui verwisseld en de steenen valscli. De politie stolt een onderzoek in. Gewetenswroeging. Een eigenaardig geval van gewetens wroeging heeft zich dezer dagen voorge daan. Van een onbekende uit Amerika ontving het DordtBche gemeentebestuur een schrijven met een financieeln inhoud van ongeveer 50, met verzoek dit bedrag te willen uitkeeren aan de firma v. d. Kloet, Voorstraut, of zoo dez firma niet meer moaht bestaar, het voor een liefda dig deel te bestemmen. Want de afzen der van dit geld had 45 jaar gclodeu bij de firma v. d. Kloet een ccstuuni ge kocht en was zonderd it ooit betaald te hebben naar Amerika vertrokken. Maar deze oude schuld was hem toch altijd zwaar blijven liggen en op dezo wijzo wil de hij den last van zijn hart afwentelen. Maar het eigenaardige deed zich voor dat de firma v. d. Kloet nog wel bestaat, maar dat zij toch geen vrijheid heeft ge nomen dit geld te accepteeren. Vermoede lijk is er een vergising in het spel bij den afzender. Want de genoemde firma, wier boeken terug gaan tot het jaar 1845, heeft geen open post voor dit geleverd costuimi kunnen ontdekken. Het geld is daarom aan de armen geschonken. Nog meer op zijn kerfstok. De melkslijter D. te Arnhem, die eenige dagen geleden door de recherche op hee- lerdaad werd betrapt op diefstal van bo ter uit de melkinrichting „Melbo" aldaar, heeft thans ook bekend eenigen tijd gele den diefstal met braak te bobben ge pleegd in do woning van een melkslijtor aan den Konijnenwcg aldaar. D. had tot tweemaal toe geld uit de woning van den1 melkslijter weggenomen en werd reeds vr dit misdrijf verdacht. Baldadige jeugd. Woensdagmiddag wierp bij de haito Vlasakkers te Amersfoort een jongen een steen door Je ruit van een passeerenden trein. De steen trof juist een reiziger te gen den mond, waardoor hem twee tanden werdn uitgeslagen. Pogingen om den jeug digen dader te pakken, mislukten, hoewel een miltaire fietser nog trachtte den bal- dadigen jongen te achterhalen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9