>ctf KERKNIEUWS. VEBKRimjl A Land enTuinbbuw Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. meester geen vergunningen als bedoeld in het tweede lid van art 6 van het desbe treffende Koninklijk besluit verleent, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: dat, waar volgens het besluit der Trekhondenwet 1910 (St.bl. no. £03) de bevoegdheid om, met inacht neming van de wettelijke voorschriften een hondekar te gebruiken of te doen ge bruiken, niet beperkt is tot het grondge bied der gemeente, alwaar de houder in het register bedoelt in art. 2, le lid 2o, dier wet is ingeschreven en wier dagelijksch be stuur het des betreffend nummerbewijs heeft afgegeven, zijns inziens de geldig heid der bedoelde vergunning tot het zich bevinden op de kar gedurende den rit, zich evenmin bepaalt tot het grondgebied der gemeente van inschijving, doch ook van kracht is voor andere gemeenten, ongeacht het standpunt, hetwelk door den burge meester dier gemee-tc met betrekking tot het verleenen van die vergunning wordt ingenomen. Op de vraag van een anderen burge meester, of de vergunning bedoeld is als een persoonlijke en dus moet staan ten name van een bepaald persoon, was 's mi nisters antwoord: dat, naar de gedachte, welke bij het 2e lid van het gewijzigde art. 6 van het Trekhondenbesluit voorzit, do •vergunning slechts moet worden verleend aan personen, die zich niet dan gebrekkig kunnen bewegen of wegens hun leeftijd minder geschikt zijn naast de kar te loopen. 1 Comité van Actie tot Bestrijding van den t Verkoop met Cadeaux. Bovengenoemd Comité ingesteld door: De Nederlandsche Middenstandsbond, De Nederlandsche R. K. Middenstandsbond, De Vereeniging van den Christelijken Ha» deldrijvenden en Industrieelen Midden stand kan thans berichten, dat voldoende middelen tot beschikking zijn gesteld om de taak, die het op zich genomen heeft., .voorloopig te kunnen voortzetten. Een belangrijk feit, dat zich inmiddels ten aanzien van den strijd tegen het ca deau-stelsel heeft voorgedaan, is de bereid verklaring van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, tot instelling van een staatscommissie der bestudeering van dit onderwerp. De hieruit blijkende be langstelling van de regeering is voor het Comité een reden tot voldoening. Het is echter na breedvoerige bespreking tot de Conclusie gekomen, dat hoe ook de samen stelling en wat ook de taak der staats commissie moge worden, het Comité onaf hankelijk daarvan zijn werkzaamheden zal dienen voort te zetten en zijn taak verder zal moeten volbrengen. Ingevolge besluit van de vergadering van 9 Novemlser j.l. zal de organisatorische actie me de voorlich ting der publieke opinie, die bezwaarlijk door een staatscommissie kan worden ge voerd, voortgezet moeten worden. Daartoe wenscht het Comité in de eer ste plaats nogmaals de aandacht te vesti gen op de nog steeds bestaande gelegen heid om door ter zake kundige sprekers het onderwerp op vergaderingen te laten behandelen. De kosten aan het vervullen van dergelijke spreekbeurten verbonden, worden zoo noodig voor de helft gedragen door het Comité. Verder heeft het Comité nog belangrijke hoeveelheden propagandamateriaal in voor raad als brochures, stempeltjes, cartons met opschriften, strooibiljetten vloeiblaad- jes en aanplakbiljetten met teekening en tekst. Dit materiaal wordt beschikbaar ge steld door den halven kostprijs, terwijl daarop bij afname van hoeveelheden nog maals aanmerkelijke reductie kan worden verleend. Proeven worden van dit n.ateri- aal op aanvraag gaarne toegezonden. Intusschen is in het buitenland een on derzoek ingesteld naar bestaande wettelij ke regelingen. Een overzicht van het resul taat gaat hierbij, waaruit blijkt, dat er be halve de bekende Deensche bepaling ook in Noorwegen een wetsartikel tegen het cadeaustelsel bestaat. Het onderzoek is nog niet beëindigd, maar met vrij groote zekerheid kan reeds worden aangenomen, dat er buiten Denemarken en Noorwegen nog geen andere wetsbepalinge) tegen het cadeaustelsel van kracht zijn. Na verzameling van dit materiaal be schouwt het Comité het als zijn taak, na te gaan, hoe een wetsbepaling voor Neder land zou moeten luiden, aangenomen dat het tot wettelijko regeling zou moeten komen. Daarna stelt het Comité zich voor, zich met het opgestelde concept te wenden tot alle daardoor in aanmerking komende or ganisaties met de bedoeling, over de vraag van al dan niet wettelijke bepaling, een referendum te laten houden. Wanneer de uitslag daarvan is vastge steld, zal dan naar het Comité zich voor stelt in een nieuwe vergadering van Ka mers van Koophandel en andere organisa ties, uitgemaakt kunnen worden of het Comité zich met het opgestelde project en met den uitslag van het referendum, tot de regeering zal moeten wenden. In de richting van wettelijko regeling zal dus door het Comité geen enkele be slissende stap worden genomen, zonder dat alle belangstellenden ruimschoots gelegen heid is gegeven, zich hierover uit te spreken. Van Gend en Loos. Algeheele ov er name door de A. T. O. Door de hoofdinspectie van Van Gend en Loos is eenige dagen geleden aan de organisaties van het ersoneel, n.l. den R. K. Bond van Transportarbeiders, den C'entralen Bond, den Alg. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden en den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel- Bedienden, medegedeeld, dat de geheele onderneming van Van Gend en Lons met al haar personeel overgenomen wordt door de A. T. O. In verband met deze perscieelsoverna- me heeft, het comité, samengesteld uit bo vengenoemde personeelbonden, te Rotter dam vergaderd. Op deze bijeenkomst is besloten, dat. het comité zich met bekwa men spoed tot de directe der A. T. O z-l werden cm te vernemen: 1. of de bestaande loon- en arbeidsvoor waarden voor het personeel van Van Gend en Loos in haar geheel zullen gehandhaafd blijven 2. hoe de A. T. O. denkt over de oude am' naren en beambten van Van Gend en :cs, die volgens de traditie binnen korten tijd door de directie van Van Gend en Loos zouden worden gepensionneerd; 3. hce de directie der A. T. O. denkt over do pensioenregeling van het thans in haar dienst zijnde en vooral over het van Van Gend en Loos over te nemen perso neel. De Olympische Spelen. Geen „kermis"! Mevrouw C. PothuisSmit schrijft in „De Proletarische Vrouw" o.m.: „Men verwacht duizenden, ja tiendui zenden vreemdelingen. Alle hotels zijn niet alleen vooruit reeds bezet, maar men breidt de staande hotels uit, ja men bouwt er zelfs nieuwe bij. En er wordt daarbij nog een beroep gedaan op de .-m- sterdamscl e bevolking, om degenen te huisvesten, die dan nog geen plaats kun nen vinden. Het spreekt van zelf, dat de vele vreem delingen, die dan ons land bezoeken, ook nog iets anders willen zien, nu zij toch in Nederland zijn. Begrijpelijk is het dan ook,dat men voor die geleg. eid tentoonstellingen wil in richten; uitstapjes organiseeren, (binnen en buiten Amsterdam)concerten en mis schien ook tooneelvoorstellingen geven. Maar waarom moet daar nu weer 'n soort kermis bij 1 Hebben de vreemdelingen niet genoeg aan hun sport en daarnaast aan het vele, wat Amsterdam en omgeving hun kan aan bieden Is 't werkelijk noodzakelijk, c t bij de ze gelegenheid het openbaai dansen wordt uitgebreid tot een veel grooter aantal ge legenheden dan tot nu toe? Hebben de heeren en dames uit den vreemde dat werkelijk bij al het gebodene nog noodig? Moet er naast de Olympische spelen nog een kermis worden georganiseerd Zullen dan eerst de sportliefhebbers waardij ontvangen kunnen worden Het verband ontgaat ons gehel, want zelfs de aanbidders van het tegenwoordi ge danssvsteem zullen déar toch moeilijk sport in kunnen zien. Of 't moest zijn sport, van minder waardige soort." Aldus een socialiste over de gevaren, die de Olympische spelen met zich bren gen. DE H. VADER OVER DE EERB.W. CANORI-MORA. De Romeinssche correspondent van „De Tijd" bericht 27 Februari: Gisteren werd in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus het decreet voorgelezen, waardoor de deugden van de Eerb.w. Ca- nori-Mora, Romeinsche huismoeder, in heldhaftigen graad beoefend verklaard werden. De plechtigheid had plaats in de Con sistoriezaal, waar verschillende Kardina len, de leden der Congregatie der Riten en andere persoonlijkheden tegenwoordig waren. De Generaal der Trinitariërs hield na de voorlezing van het decreet een rede voering tot den Paus van h-'de en dank, waarop de H. Vader antwc Jde met een toespraak over de Eerb.w. Canori-Mora. Het leven van Canori-Mora is zoo won dervol en stichtend, omdat ze volmaakt al hare plichten heeft volbracht, als dochter, echt genoot e, moeder, en eerst en vooral de plichten van een schepsel jegens God. Tn haar vinden dus alle maagden, echtge- aooten en moeders een voorbeeld. Deze plichtsgetrouwheid was bij de Eerb.w. Ca nori-Mora heldhaftig, daar, beroofd van allen troost en alle voldoening, alle erken ning, de ondankbaarheid, de miskenning en het niet-begrijpen zich daar bijvoegden. Hare edelmoedigheid in het volbrengen der plichten was zóó groot, dat ze gemak kelijk vergat hetgeen hare rechten kun nen genoemd worden, om slechts te den ken aan plichten, vooral aan den plicht moedig en lang een moeilijk offer te moe ten brengen. Het geheim van dit wonder vol leven bestaat juist in de volheid en heldhaftigheid van de plichtsvervulling. Hierdoor ook kan men de getrouwheid uit leggen van het schepsel jegens God, een getrouwheid, die bestaat in kinderlijke liefde jegens God, Die op Zijne schepselen de grootste rechten bezit en nochtans wil dat we Hem Vader noemen. In dezen tijd van verzwakking van geest en wil is het voorbeeld van Canori-Mora welkom. Het voegt zich bii dit van Anna Maria Talgi, om de aandacht te trekken van zoovele christelijke vrouwen, die de schoonheid '-an den christelijken naam vergeten schijnen. Hoe ver zijn van deze voorbeelden ver wijderd zoovele arme dochters, zoovele jonge en ook niet-jonge vrouwen, die be wijzen den zin zelf van den christelijken naam te hebben vergeten in de waardig heid van het leven, der zeden, b.v. door le schaamtelooze manier van zich te klee- den, die door hun kleeding een bcleedi- ;ing zijn in de oogen van God en een voor werp van misorijzen en zonde voor de oógen der wereld. Maar met verhevener gedachten, zei de H. Vader, denken Wij aan het groote voorbeeld dat de Eerb.w. Canori-Mora is voor de katholieke meisjes, de katholieke vrouwen, die geheel de grote'eid voelen '■°n Christus, rnrnn Heer, Koning en Heer 'er zielen en der v ereld, en deze grootheid lachten over te brengen in geheel haar 'even, in haar apostolaat, reeds zoo vrucht baar en nog meer belovend voor de toe- :omst. De H. Vader verheugde Zich over de loric, geschonken aan de Eerb.w. Canori- Mora, voor geheel de wereld, maar voor voor Rome, waar dc Eerbiedwaardige INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. nieuwe christelijke glorie toevoegt aan de reeds bestaande. De H. Vader hoopte dat de Eerb.w. Ca nori-Mora vele navolgers zal tellen onder hen, die men noemt de koninginnen van het huisgezin, de echtgenooten en de huis moeders. Met deze gevoelens gaf de H. Vader plechtig den Zegen. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende afstammelingen en familie leden van de Eerb.w. Canori-Mora, o.a. haar achter-kleinzoon Mgr. Canori, de af stammelingen van Mariana Canori, haar dochter, gehuwd met Brandi, en verschil lende leden der families Mazza, Mancacci, Fiastri, Tosi, Cavasoi, Gioazzini, enz. W. KARDINAAL VAN ROSSUM. De geneesheeren blijven rust aanbevelen. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Men hoopt zeer, dat Z.m. kardinaal van Rossum prefect der Propaganda, van wien het groote initiatief voor den bouw van een nieuw gebouw der Propaganda uitging de eerste steenlegging zelf zal kunnen ver richten. De krachten van den kardinaal komen echter slechts zeer langzaam terug en, hoewel Z.Em. iederen dag de H. Mis mag lezen, verbieden de doktoren alle werk zaamheid en laten geen bezoek toe om ver moeiingen, die in 't begin van het herstel veel geschaad heben, te voorkomen. Mgr. Marchetti, aartsbisschop van Se- leucja en secre aris der Propaganda, die in nig gehecht is aan Z. Eminentie, verdub belt zijn reeds zoo groote werkzaamheid om hem alle vermoeienissen te besparen. Z.EXC. MGR. L. SCHIOPPA. Te 's Gravenbage teruggekeerd. Zijne Excellentie, mgr. L. Schioppa, is gister met den trein van 11.34 uur uit Rome te 's-Gravenhage teruggekeerd en' heeft de leiding der internuntiatuur weder op zich genomen. Frater P. Weitenberg. f In het St. Luciagesticht te Princenhage overleed op 23-jarigen leeftijd de cerw. frater P. Th. Weitenberg van de Congre gatie der Priesters van het H. Hart van Jezus, klooster Liesbosch-Princenhage. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. SNIJBLOEMEN VOOR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitsehland te Frankfort a. M. deelt ons mede: Eenigen tijd geleden heeft dc directie der Duitsclie Rijksspoorwegen de verzen ding van expresgoederen onder rembours toegestaan. Toen de plannen hiertoe be kend waren, en medegedeeld werd, dat licht bederfbare goederen zouden worden uitgesloten, heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duits land de Duit- sche spoorwegen verzocht, deze uitzonde ring niet toe te passen op de verzending van snijbloemen uit Nederland. Naar een bericht, dat de Kamer van de spoorwegen ontving, zullen Nederlandsche snijbloemen dientengevolge niet onder de uitzondering vallen en zal dus haar ver: nding onder rembours per expresse moge 'yijk zijn van de Nederlandsche grens af tot de plaats van bestemming. ..ATWIJK AAN DEN RIJN. Baldadigheid. Voor de zooveelste maal zijn uit het brugdek der Sandtlaan- brug, welk dek uit houten blokken be- te.at, enkele dier blokken uitgehaald. In 'en avond vooral levert dit gevaar op voor de vele wielrijders die daar passee- ren. De baldadige rijpere j'eugd uit Rijns- burg wordt er van verdacht. Grug. - A.s. Dinsdag zal begonnen worden met het afbreken der oude op haalbrug bij dc Turfmarkt. Maandagmid dag heeft de officieele openstelling der meuwe brug plaats. VOORHOUT. Naar de Missie, Onze vroegere plaatsgenoote de Eerw. Zr. Mr. Wilhelmina (in de wereld Mej. Gijsbertha Marie Prins) van de orde der Eerw. Zusters Franciseahessen te Veghel hoopt 6 Maart a.s. naar de Missie van Borneo te ver trekken. NOOTDORP. Ziekenhuisverpleging. De ziekenliuis- verpleging „Voorzorg" alhier hield haar jaarvergadering bij den heer C. Sluis onder voorzitterschap van den heer van Leeuwen. Uit 't jaarverslag van den penningmees ter, den heer van 't Hart, bleek, dat de in komsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen ƒ1059.15, en de uitgaven 10486.56 batig saldo 92.59. De heer Eijsberg, lid der Commissie tot het nazien der boeken deelde mede, dat de boeken van den pen- ningm. in orde waren. Het aftredend bestuur werd met meer derheid van stemmen, herkozen. Medege deeld werd, dat de vereeniging 1400 leden telt, w. arvan 195 hoofden van gezinnen. In het afgeloopen jaar zijn 12 patiënten uit de vereeniging in de ziekenhuizen opgenomen, tesamen gedurende 252 verpleegdagen. Hierna sluiting. ZOETERMEER-ZEGWAART. Groene Kruis. Woensdagavond hield de afdeeling ZoetermeerZegwaart van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groe ne Kruisin het Gymnastieklokaal eene feest verga dering, naar aanleiding van het 25-jarig bestaan dier afdeeling. De zr was geheel met leden gevuld. De Voorzitter der jubileerende afdeeling, burgemeester F. S. G. Bos, constateerde in zijn openingswoord met genoegen den grooten opkomst. Hij had niet verwacht, dat zoovelen aan de uitnoodiging gehoor zouden geven. In 'b kort memoreerde de voorz. de oprichting en ue heeren, die het initiatief daartoe ge nomen hadden. Daarbij werden voorgelezen de notulen der oprichtingsvergadering. In gekomen waren schriftelijke blijken van belangstelling van hoofdbestuur, oud-be st. ursleden en verpleegsters, die in de af geloopen 25 jaar deel uitmaakten der af deeling, waarvan aan de vergadering me- dedeeling v'^.d gedaan. Na de opening wer den door dames den vergaderden koffie met koek gepresenteerd en bovendien de heeren nog sigaren. Daarna werd door den secr.-penningm.,«den heer D. Riezebos, dui delijk en helder een overzicht gegeven van de werkzaamheden over de afgeloopen 25 jaar. Door mevrouw J. W. Palle-Dieumont was voor deze gelegenheid een gedicht ver vaardigd, hetwelk door eenige jonge dames werd gezongen, begeleid op de piano door rle dichteres. Nog werd het woord gevoerd door den heer H. Nieuwenhuyzen als voor zitter der vereeniging „Ziekenhuishulp" en den heer J. van Os, als bestuurslid van de vereeniging „Hulpbetoon". Met een kort woord werd de werkelijke feestelijke vergadering door den voorzitter gesloten met een opwekking voor de te houden bazar, waarvan de eventueele baten zullen dienen ter verkrijging van een ka pitaal, tot het bouwen en instandhouden van een wijkgebouw. DE REEUWIJKSCHE- EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN. DE KOSTEN VAN DROOGLEGGING TE HOOG. Naar wij vernemen, is het rapport der commissie, welke is samengesteld om een onderzoek in te stellen naar de rentabili teit van den grond, welke beschikbaar komt r.ls de Reeuwijksche- en Sluipwijk- sche Plassen worden drooggelegd thans klaargekomen en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toegezonden. Het rapport zal in druk verschijnen en aan de leden der Prov. Staten van Zuid- Holland worden toegezonden. De conclusies van het rapport zijn wat drooglegging betreft afwijzend, in verband met de hooge kosten daaraan verbonden. ALPHEN AAN DEN RIJN. De werkloosheid. Op 29 Februsri 1928 stonden bij de Arbeidsbemiddeling al hier als werkzoekenden ingeschreven: 1 betonwerker, 1 broodbakker, 1 lompenwer ker, 12 losarbeiders, 1 scheepmaker, 3 siga renmakers, 1 straatmaker en 1 stucadoor. Aanrijding. De auto van den heer v. D. werd gisteren middag in de Juliana- straat toen de bestuurder, de deur opende, door een passeerende vrachtauto aangere den. De aangerichte schade was vrij aan- ;ienlijk. De Post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke do afzen ders onbekend zijn; terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1928: Brieven binnenland: N.V. Meubelfabi „Eureka" Amsterdam H. J. Reusei Briefkaarten binnenland: Mej. G. T gelet Amsterdam Nico de Rijk 's-G venhage. NIEUWKOOP. Aanbesteding. De uitslag van de d Dijkgraaf en Heemraden uugeschre aanbesteding voor het eenjarig onderhj van de kunstwerken in den polder Nie koop en Noorden is als volgt: S. H. de Loo 1925, N. C. de Pater 1545, Woerde 1490, P. Bodegraven 1475, Stam ƒ1471.60. Het werk is gegund j den laagsten inschrijver. Personaiia. Tot directeur der Chril lijke Zangvereeniging „De Lofstem" all is benoemd ae heer J. A. Appeldoorn Woerden. WOERDE J. Voor een klap voor het gerechtshol V r e em de verhouding tussch politie en school. Maandagmiddag werd door het I rechtshof te Amsterdam in hooger roep de zaak behandeld tegen den onq wijzer S., beschuldigd wegens het 1 dienen van een klap. S. was indertijd dj den Utrechtsch in politierechter vera deeld tot 50 boete. De eisch was ji maar de politierechter had dit bcdl verdubb.eld, omdat een onderwijzer z.i. genwoordig zoo'n goed betaalde pos heeft. Ook al om deze motiveering van vonnis was hooger beroep aangeteeke S. werd bijgestaan door Mr. G, Kropm rechtsgeleerd raadsman van de Dioces Ver. van R.-K. Onderwijzers. Als getii décharge was het hoofd der school geroepen. Uit de geheele behandel bleek, dat deze zaak zeer was opgeblai De procureur-generaal- vond—kot—n. z van niets, een prutszaak en sprak er bevreemding over uit, dat daar werk gemaakt was. Ter sprake kwam het p ees-verbaal opgesteld door den poli a^ent K. Het hof was van oordeel, dit stuk zeer partijdig en zeer overdre was opgesteld. Er kwam in voor volg de zin: „Geheel Woerden zou het t juichen, als deze onderwijzer eeus zwi gestraft werd." Dit nu kwam heb Hof heel ongelooflijk voor, wat door het ho der school dan ook bevestigd werd. Het deed de President zelfs vragen a het schoolhoofd: „Heeft deze agent soms iets tegen U of Uw school? Wat in Woerden de meening over dezen i derwijzer en wat is de meening over agent K.?" In het rapport stond ook, dat de wuste jongen 14 dagen onder uokters handeling was geweest. De desbetreffen geneesheer daarnaar gevraagd kon zi echter volstrekt niet herinneren zoo'n j val behandeld te hebben, waardoor v ernst van het geval door het Hof n meer in twijfel werd getrokken. Ook uit lijk letsel was niet toegebracht. Toen n degedeeld werd, dat het in Woerden me malen gebeurde, dat schooljongens z naar het politiebureau gingen, om ds hun onderwijzers aan te klagen, wo klachten dan ernstig werden aangeho en genoteerd, zeide de procureur-genera „Als ik daar commissaris van politie w zou ik die vlegels de deur uit schoppei Rekening werd gehouden met het fe dat genoemde onderwijzer in een moei! geval verkeerde. Hij had n.l. het t< zicht over 2 klassen in 2 verschillen lokalen en werd door den bewusten j< gen openlijk gebrutaliseerd. De proc.-generaal vroeg de jlichte str van 3 of 1 dag. Uitspraak over 14 dage -0ETERW0UDE. „Zorg en Vlijt". Dezer dagen hield eierenveiling „Zorg en Vlijft" hare jaarve gadering in het café „De Afrol" van d( heer den Hollander aan den Verlaatwi alhier, onder voorzitterschap van den hei Adr. Slingerland. De opkomst der ledi was niet groot. Nadat de voorzitter vergadering had geopend heette 1: d< aanwezigen welkom, waarna hij den seci taris verzocht het jaarverslag te lezen vi het afgeloopen jaar. Hier bleek o.m. c'alj eierenaanvoer weer aanmerkelijk was g stegen in 1927 en wel met 17880 stuks, t« wijl ook de aanvoer van pluimvee was t< genomen en wel van 732 stuks in 1926 I 1074 in 1927. Verder werd medegedeeld d door H. van Teijlingen de grootste ai voer had plaats gehad; daarop volgde Wed. Goedhart; nummer 3 de heer P. C» tein en nummer 4 de heer C. Ruigrok v: der Werven, aan wie een prijs werd toegf kend. Onder de verdere aanwezigen weide vervolgens sigaren verloot. Daarop werdö mededelingen gedaan omtrent het koopfl voor de veiling en het aanvoeren van min derwaerdig pluimvee. Van dc rondvrH werd slechts een matig gebruik gemaal waarna de voorzitter de vergadering slod met een woo^d van dank aan de aar-.rezi

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6