»r STADSNIEUWS. dh lijtc J n TWEEDE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 1 MAART 1928 GEMEENTERAAD. Haandag 5 Maart a.s. vergadert de ge neenteraad des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Adjunct-Direc- «ur der Gemeentewerken. Benoeming van een leeraar in aard rijkskunde en geschiedenis aan de Kweek- :aai chool voor Onderwijzers en Onderwijzeres- ed» 30. Voorstel om goed te keuren dat voor 0 versterking van het kabelnet in het uid-Oostelijk gedeelte der gemeente door «Je Electriciteitsfabriek een bedrag van ltio' 65000 wordt besteed. 4o. Voorstel tot vaststelling van het oorschot op de vergoeding, bedoeld in art. )1 der Lager Onderwijswet 1920, over het ar 1928, uit te keeren aan de besturen der ijzondere scholen. 5o. Praeadvies op 't verzoek van de Ver- •jeniging voor Christelijk Onderwijs, om me- 'aiewerking te verleenen voor de aanschaf- ng van schoolmeubelen, ten behoeve van are scholen aan de Oosterstraat en het lantsoep. 6o. Praeadvies op het verzoek van de Ver- Se niging voor Christelijk Onderwijs, in zake et bouwen en inrichten van een gymnas- eklokaal bij hare scholen voor gewoon la- sr onderwijs aan de Pasteurstraat. (B. en W. geven den Raad in overweging udi) besluiten hetzij door beschikbaarstel- ng van de benoodigde gelden voor het louwen en inrichten van een nieuw gym- (aanstioldokaal bij die scholen, hetzij door ischikbaarstelling van een bestaand ge- eentelijk gymnastieklokaal). 7o. Voorstel in zake de overdracht in ucj( gendom van een perceel grond, groot >80 M2., aan de Javastraat hoek Drift raat, aan de Vereeniging tot oprichting in standhouding van scholen voor la ir- en meer uitgebreid lager onderwijs Gereformeerden grondslag te Leiden, verband met den bouw van een school »or gewoon lager onderwijs. 8o. Praeadvies op het verzoek van de afd. '.iden van den Bond van Nederlandsche iderwijzers, inzake de toekenning van ne belooing aan de onderwijzers, op grond hunne aanwijzing tot plaatsvervanger -n het hoofd der school. 9o. Praeadvies op het verzoek van de lidsche Duinwater-Maatschappij, om edkeuring van een gewijzigd ontwerp tot breiding van haren watervang onder de imeenter. Katwijk en Wassenaar. Voorstel: cu. tot kostelooze overneming in eïgen- l^m en onderhoud bij de gemeente van de irceelen aan de Os- en Paardenlaan, Sec- K Nis 1895, 2955, 3784 en 3786; ^•jb. tot kostelooze overneming in eigen- i>m en onderhoud bij de gemeente van een jdeelte van de perceelen aan de Os- en aardenlaan, Sectie K Nis 2157, 2662, 457, T130 en 3614; jpbe. tot beschikbaarstelling van gelden ten Thoeve van de verbetering van het noor- lelijk gedeelte van de Os- en Paardenlaan -Mllo. Voorstel: a. tot verkoop van het perceel grond aan Jjb Oltmansstraat en de Potgieterslaan, ■Kctie O No. 1213 ged. aan de R. K. Par. I pngensscholen onder R, K. Par. Kerkbe- iuur; b. tot ingebruikgeving aan genoemd Kerk istuur van een gedeelte van het onver- icht, voor straat bestemde gedeelte van sub a genoemd perceel; c. tot beschikbaarstelling van gelden be- ligd voor de kosten van doortrekking in de Potgieterlaan. 12o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten ihoeve van de kosten van verbouwing van bovenverdieping van het perceel Nieuwe re No. 15; b. tot verhuring van de sub a bedoelde ivenverdieping aan den Armenraad. 13o. Voorstel tot beschikbaarstelling van flden ten behoeve van de kosten van ver- ;atsing van het standbeeld van Hernia ls Boerhaave. |l4o. Voorstel tot beschikbaarstelling van 3,lden ten behoeve van de kosten van ver ruwing van het Raadhuis en het perceel Ischmarkt no. 11 en het aanbrengen van Tntrale verwarming in het Raadhuis. 15o. Verordening, houdende wijziging van 1 verordening van 9 Augustus 1921 (Ge meenteblad No. 14), regelende de heffing van eene plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen. 16o. Verordening, regelende den rechts toestand van de verplegers in dienst van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest". (B. en W. stellen voor een regeling als geldend voor het overige ambtenaren corps). Voorschotten voor het bijzonder onderwijs. Door de besturen van de in deze ge meente gevestigde bijzonder scholen zijn zooals ieder jaar, aanvragen ingediend om een voorschot op de vergoeding van de kosten van instandhouding hunner scho len voor het jaar 1928. In verband daarmede deelen B. en W. den Raad mede, dat, volgens de laatstelijk over 1925 gesloten gemeenterekening, de kosten van instandhouding van de open bare scholen voor gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs met uitzondering van de kosten voor vakonderwijzers over dat jaar bedroegen respectievelijk 68.285.47 en 9.469.99 1/2. Het gemiddel de aantal leerlingen van die openbare scholen was resp. 4670 en 347, zoodat de gemiddelde kosten per leerling van het gewoon lager onderwijs 1462 beliepen en die van het uitgebreid L. O. 27.29. In gevolge Kon. Besluit, d.d. 18 Juni 1926 (Stbl. 201) worden deze bedragen vermeer derd met 0.50 voor administratiekosten, etc. en derhalve gebracht op 15.12 en 27.79. Voorts heeft de gemeente over 1927, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdragen, gemiddeld per weke- lijksch lesuur uitgegeven voor het vakon derwijs in de nuttige handwerken 100.29 1/2, voor dat in do lichamelijke oefening 125.41 (voor gewoon lager on derwijs) en voor dat in de wiskunde en handelskennis 153.45, terwijl gemiddeld per school en per week onderwijs werd gegeven in de nuttige handwerken gedu rende 5.875 uur, in de lichamelijke oefe ning 4.075 uur (aan de scholen voor ge woon lager onderwijs) en 8.625 uur (aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs) en in wiskunde en handelskennis 10 uur. Naar aanleiding van het vorenstaande geven B. en W. den Raad overeenkomstig het advies van de Commissie voor het Onderwijs in overweging, 80 pet. van de kosten voor het openbaar onderwijs over 1927 als voorschot uit te keeren. Het voorschot over het jaar 1928, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen bedraagt dan een totaal van 86259.(vergoeding voor vakonderwij zers inbegrepen) en wel o.a. voor de school voor: l.o. aan de Krauwelsteeg, op 2456. -f- 881.(voor vakonderwijzers); l.o. aan het Levendaal 54, op 1960. ƒ881.-; l.o. aan de Haarlemmerstraat 32, op ƒ3133.f- 881.—; l.o. aan den Heerensingel 27 (meisjes) op ƒ1936.ƒ402.— l.o. aan de van der Werffstraat 98/100, op ƒ2589.f- 881.— l.o. aan de Oude Vest 193/195, op ƒ2178.1- 881.— l.o. aan den Heerensingel 27 (jongens), op 2275.f- 402 l.o. aan het Rapenburg 48, op 3363. -f- 409.— l.o. aan de Haarlemmerstraat 240, op 2686.1409.— l..o aan de Pelikaanstraat 20, op ƒ2565.1- 409.— l.o. aan de Caeciliastraat 11/15, op 2287.1- 402.—; u.l.o. aan het Levendaal 54, op 556. -J- ƒ640.— u.l.o. aan het Pieterskerkhof 4, op ƒ2668.— 426.—; u.l.o. aan de Haarlemmerstraat 34, op 1779.f- 827.—. Dit voorschot zal worden uitgekeerd aan de schoolbesturen in drie zooveel mo gelijk gelijke termijnen, waarvan de eer ste zoodra mogelijk, de tweede in den loop der maand Juni en de derde in den loop van de maand September. Verbetering Os- en Paardenlaan. B. en W. stellen den Raad voor: a. te besluiten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen de perceelen kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K nis 1895, 2955, 3784 en 3786; b. te besluiten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen een gedeelte van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K Nis 2157, 2662, 457, 3430 en 3614; c. door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat ten behoeve van de dem ping en rioleering van het noordelijk ge deelte van de sloot langs de Os- en Paar denlaan en de verbreeding en bestrating van het overeenkomstige gedeelte van die laan, een bedrag te hunner beschikking te stellen, groot 6225. Verkoop grond voor R. K. School. Doortrekken van de Potgieterla an. Eenigen tijd geleden verzocht het be stuur der Roomsch-Katholieke Parochiale Jongensscholen onder Roomsch-Katholiek Parochiaal Kerkbestuur te Leiden een ge deelte, groot 338 M2., van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 1213, gelegen aan de Oltmanstraat en de Potgieterlaan, van de gemeente te mogen koopen ten behoeve van toekomstigen scho lenbouw. Aangezien tegen verkoop van bedoelden grond bij ons geen bezwaren bestonden, deelden B. en W. genoemd bestuur, overeen komstig het advies van de Commissie van Fabricage, mede, dat zij bereid waren den Raad voor te stellen den grond te verkoo- pen tegen den prijs van 7.50 per M2. Het schoolbestuur ging met dien prijs accoord, doch verzocht tevens het aan de gemeente overblijvend en voor straat be stemd gedeelte van perceel, Sectie O. 1213, in gebruik te mogen ontvangen, teneinde niet genoodzaakt te zijn afscheidingen te maken; de bestaande slooten zouden dan voorloopig als arscheiding kunnen blijven dienen. Ook tegen inwilliging van dit verzoek bestaat noch bij de Commissie van Fabri cage, noch bij B. en W. bezwaar, mits als erkenning van het eigendomsrecht der ge meente een jaarlijksche vergoeding van 1 wordt betaald. Yan deze gelegenheid maken B. en W. gebruik den Raad voor te stellen de Pot gieterlaan te doen doortrekken, waardoor de bewoners van de Oltmansstraat, Nico- laas Beetsstraat en andere meer Zuidelijk gelegen straten een rechtstreekschen uit gang naar den Haagweg verkrijgen. De beide aangelegde gedeelten van de Potgieterlaan zullen daartoe met elkander moeten worden verbonden, doch de uit te voeren verharding zal slechts een voorloo- pige voorziening zijn. Terwijl later, wanneer de aangrenzende grond wordt bebouwd, tot definitieven straataanleg zal worden overgegaan, wordt thans slechts een weg gemaakt, waarvan het noordelijk gedeelte, in aansluiting aan het bestaande pad, een breedte heeft van 2.30 M., doch die zich verderop allengs verwijdt, om ten slotte bij den te verkoopen grond de volle straatbreedte te bereiken. De kosten van deze voorloopige voorzie ning worden geraamd op 2200. De eigenaressen van den grond de In richting van Liefdadigheid voor Roomsch- Katholieken (Meisjesscholen der Eerw. Zus ters in de Pelikaanstraat) en de Roomsch- Katholieke Parochiale Jongensscholen on der Roomsch-Katholiek Parochiaal Kerkbe stuur hebben tegen de verharding geen bezwaar, terwijl het hun bekend is, dat zij te zijner tijd, bij bebouwing van het aan grenzend terrein, Sectie O. Nis 910 en 906, overeenkomstig de desbetreffende veror dening, den voor straat bestemden grond Sectie O Nis 906, 907, 908, 909 en 910, kos teloos aan de gemeente in eigendom moe ten overdragen en de kosten van den defi nitieven straataanleg moeten betalen, voor zooveel betreft het gedee'te, dat langs de te bouwen terreinen uitgezonderd natuur lijk het te verkoopen blok is gelegen. De Armenraad naar Nieuwe Mare no. 15. Aangezien de Armenraad zijn tegenwoor dige kantoorlokalen, gevestigd in een parti culier pand, moet ontruimen, heeft het be stuur zich tot B. en W. gewend, met het verzoek van gemeentewege tegen vergoe ding kantoorruimte beschikbaar te stellen. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 2 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Radio- Trio. 5.307.15 Concert door het Omroep orkest. Mevr. Koot- de Graaf: sopraan. Pianobegel. van Egb. Veen. 7.157.45 Landbouw-halfuurtje door Ir. J. D. Koeslag: De keuringen te velde. 7.45 Politieber. 8.05 Schippersles door T. P. Kayzer: Het Zuidergat, het Schaar van Waarde en het Schaar van Valkenisse. 8,35 Kamermuziek door het „Haydn"- kwaitefc. De heeren Kramer, De Groot, v. d. Bosch en Lysen. 9.009.30 Lezing door G. de Clercq: De economische voordeelen van centrale ver warming. 9.30 Voortzetting Kamermuziek. 10.20 Persber. 10.30 Dansles door C. Klinkert. Huizen, 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.) 12.30 Tijdsein. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". K.R.O. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurte door Mevr. Kaller-Wigman uit Utrecht. 4.005.15 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 51.156.45 Sergo Rachmaninow-Concert. Hugo v. Dalen: piano. 6.457.30 K.R.O. Sociologie door Prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar a. h. Se minarie te Warmond. 7.35 V.P.R O.-uitzending. Beethoven-cy clus. 8.00 Lezing door Dr. A. Nooy v. d. Kolf: De strijd van den mensch met den dood. 8.40 Vervolg Concert. 9.00 V.P.R.O.-Cursus. Spr. Prof. D. H. R. Kuyt: Natuurwetenschap en leven. 10.30 Persber. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Parkington Gershom-kwintet en solisten. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Histor. en geograf. lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing: Westminster Abbey. 4.05 Concert. 4.10 Concert, voor schoolkinderen. 5.05 Concert. 5.20 Lezing: Rabbit breeding. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert» 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Schumann's liederen voor sopraan. 7.45 Lezing: The dawn of metais. 8.05 Vaudeville. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: Twenty million Africans. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Meiseiwilsch: pianoconcert. 10.20 „Campbell of Kilinher" en „A va luable rival", Schotsche comedies. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.10 Concert. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert, j 4.15—4.55 Gedichten van Ed. Mörike. 5.206.20 Orkestconcert. Werken van H. Kaun. 7.35 „Tantris der Narr", dram in 5 acten van E. Hardt. Daarna to 11.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1150 M. (Z e e s e n). I.507.05 Lezingen en lessen. 7.20 „WettlauF, radio-tooneelspel. 9.5011.50 „Schafers Freud und Leid". Dominator-orkest en M. Mathy: sopraan. Hamburg, 395 M. 3.35 Het Rathje-kwartet. 5.20 Orkest concert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 „Till Eulenspiegel und der Biirger- meister von Schilda", narrenspel in 1 acte van E. Wachler. 8.20 Vroolijke liedern. Orkest en zang. II.20 Sluiten. Brussel, 609 M. 5.206.20 Concert door het Radiotrio. 8.3510.35 „Aida", opera v. Verdi. Programma's voor Zaterdag 3 Maart. Een nieuw station In Polen. Niettegenstaande groote financieele moei lijkheden heeft „Polskie Radio" besloten een nieuw omroepstation te bouwen te Lem- berg. Met den bouw hoopt men reeds spoe dig te kunnen beginnen om het station te gen den herfst gereed te hebben. Voor dit doel is bijzonder geëigend het bovengedeelte van het perc. Nieuwe Mare No. 15, dat tot nog toe voor 360 per jaar als woning werd verhuurd. In het beneden gedeelte is reeds het Burgerlijk Armbe stuur gevestigd, en nu biedt het uit prac- tisch oogpunt verschillende voordeelen, in dien de Armenraad, die uiteraard in voort durend contact met het Burgerlijk Armbe stuur staat, in hetzelfde gebouw wordt on dergebracht. Daartoe zullen echter in het bovengedeel te enkele voorzieningen moeten worden aangebracht, waarvan de kosten worden geraamd op 2400. De door den Armenraad te betalen huur voor de te verbouwen bovenverdieping ware te stellen op 500 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. Verplaatsing standbeeld Hermanus Boerhaave. De stichting en ingebruikneming, door het Rijk, van het nieuwe Academisch Zie kenhuis a. d. Rijnsburgerweg en de dien tengevolge eerlang te venvachten buiten gebruik stelling van het oude ziekenhuis als zoodanig hebben bij B. en W. de vraag doen rijzen, of van gemeentewege niet be hoort te worden bevorderd, dat het stand beeld van Hermanus Boerhaave, thans staande nabij het oude ziekenhuis, naar de omgeving van het nieuwe Academisch Zie kenhuis wordt verplaatst. In overeenstemming met de Commissie van Fabricage meenen B. en W., dat het standbeeld het beste ware te plaatsen op het kopeinde van het middengazon in de Oegstgeestcrlaan recht tegenover den in gang van het Ziekenhuis en ziende met het gezicht daarheen. Rondom het voetstuk is een gazon gedacht ter vervanging van bet tegenwoordige ijzeren hek; de thans al daar staande klok zal verplaatst worden. De kosten van de verplaatsing van het standbeeld, waartoe o.m. behoort het onder- heien en nieuw metselen van het voetstuk, voor de bekleeding waarvan zooveel moge lijk het afkomende materiaal zal worden gebezigd, en de aanleg van het gazon, wor den geraamd op 4000. Het na de ver plaatsing vrijkomende terrein kan «en na der te bepalen bestemming als stopplaats voor autobussen of anderszins verkrijgen. VERBOUWING VAN HET RAADHUIS. Het oude politiebureau en perceel Vischmarkt 11 komen er bij. Tengevolge van het betrekken door de politie van het nieuwe politebureau, is het noodzakelijk, aan de voormalige poli- tielokaliteiten in het Raadhuis, zoomede aan het perceel Vischmarkt 11, voorheen eveneens voorzooveel de benedenverdie ping betreft bij de polite in gebruik, en het voormalige nachtverblijverslokaal in het Raadhuis ter zijde van de z.g. blauwe gang, een nieuwe bestemming te geven. Het voormalige nachtverblijverslokaal kan, naar het oordeel van den Burgemees ter, het best worden bestemd, om aldaar een politiepost te vestigen, waaraan thans, nu de politie zelve niet meer in het Raad huis gevestigd is, behoefte bestaattevens zal daarbij in eenige meerdere ruimt»» voor het stallen van rijwielen, in het bij zonder ten dienste van de raadsleden, worden voorzienvan bedoelde post uit kan op deze rijwielen, zoo ook in 't alge meen op wie langs dezen kant het Raad huis betreedt, toezicht worden uitge oefend. Tusschen de rijwielbergplaats en FEUILLETON. jETHUIS OM DENHOEK Uit het Engelsch van:' Louis Tracy. (Nadruk verboden). Dat kun je nooit weten. In ieder ge- 1, 't geld lijkt goed. Ik vroeg 60, maar ik Z d 40 ook genomen. En Holloway en Dbb ook; zij hebben nogal wat onkosten had, sinds het geval met Wilkens. Zorg voor den wagen? En denk er om, Jim, en hocuspocus. *De jonge Walker knipoogde. Laat U dat maar aan mij over, zei I. Wat denkt U, wat zal ik bereke nt Zou een guinea te veel zijn? Je kunt 't in ieder geval probeeren. Op den afgesproken tijd, om half twaalf yam mijnheer Armathwaite weer binnen et een groot pak in bruin papier gewik- ld. Hij keek met een goedkeurende ken- rsblik naar den gespierden, zwaren hit, oide het pak achter in den wagen en ng daarop naast den jongen Walker tten, die nu gekleed was in de kleurige eoderdracht van de streek. Wilt u zoo goed zijn even bij 't sta- on aan te gaan? zei de vreemdeling. Bij station werden de tasch en de andere 'eine dingen uit 't bagagedepöt opge- aald en gedeponeerd bij 't pak in bruin y>icr. James Walker begreep er niets van, maar zei geen woord. Toen ze weer door de hoofdstraat terugreden, beantwoordde hij eenige vragen over plaatselijke aan gelegenheden en toen ze buiten hel stadje waren, werd hij bepaald spraakzaam on der den inlocd van een geurige havana, die zijn metgezel hem geoffreerd had. Armathwaite luisterde met belangstelling naar de bijzonderheden uit 't leven van de eigenaars der verschillende landgoe deren, die ze passeerden. Hij interesseer de zich vooral voor namen en informeerde zelfs naar de aangetrouwde families der adellijke landeigenaars en vroeg ■yorder of de Walkers de vischakte voor liem in orde konden maken. 't Is beter dat U daar zelf voor zorgt zei de jeugdige makelaar. U zult daar geen moeilijkheden mee hebben, 't Eenige wat U te doen hebt, is zien verlof te krij gen van twee of drie boeren en U kunt visschen zooveel U wilt. De jongman probeerde het gesprek op de Garths te brengen, vooral op de mooie dochter, maar zijn toehoorder toonde geen belangstelling; klaarblijkelijk boezemden de zeden en gewoonten van het district hem meer belang in, dan de hevige inte resse van den jongen Walker voor een mooi meisje. Ze hadden nog geen uur ge reden, viif mijlen over een tamelijk goeden weg en twee over een hobbelig, steil-stij- gend pad, toen Walker met zijn zweep naar een rij huizen met roode daken wees gelegen aan den ingang van een vallei, die 't begin vormde van een somber hei deland. Boven 't gehucht, naar 't Oosten, verrees een ouderwetsch, steenen huis, vierkant met een portiek in 't midden en een hoog loodkleurig dak. Daar is Elmdale, zei hij, en dat is „de Grange", 't Lijkt een Godvorgeten gat, vindt U niet? Armathwaite negeerde deze gemeen zame opmerking en vroeg zakelijk: U hebt de sleutels toch? Dat is in orde, mijnheer, zei hij opge wekt. De sleutels kunen we in het dorp halen bij vrouw Jackson. Dat is een aar dige ouwe ziel. Als u dienstpersoneel noo- dig hebt, zoudt U nooit beter kunnen krij gen dan haar en haar dochter. Er werd weinig meer gesproken totdat 't dampende paard tot staan werd ge bracht voor een huisje met een rieten dak, een van de weinige in 't gehucht dat zóó gedekt was. Zoo van nabij gezien en in den gloed van de Juni-zon maakte Elm dale een knussen indruk. Elk huis, ook 't kleinste, had een bloementuin en achter een vruchtentuin. Tegen de steile hellin gen van het meer, lange smalle stukken weide met grazend vee. Het lager gelegen land was bouwland. Armathwaite bleef in den wagen zitten, terwijl James Walker door 't voortuintje liep langs een weelde van bloemen en toen door een lage deur naar binnen keek. Later in zijn leven dacht Armathwaite er dikwijls over, dat, indien Walker een an dere methode had gevolgd om zijn bood schap te doen, b.v. als hij vrouw Jack son of haar dochter Bdtty had geroepen en naar de sleutels van „de Grange" ge vraagd had de geheele loop van zijn verder leven heel anders zou zijn geweest. Een merkwaardige opeenvolging van ge- beurte.^osen was louter het gevo'-g van het feit, dat Walker junior een actieven aard had een van den wagen afsprong in plaats van te roepen, zoodat anderen zijn boodschap hadden kunnen hooren, én om dat Betty Jackson zoolang bezig was kruisbessen te plukken in den tuin achter het huis, totdat haar trage geest niet meer in staat was den gang der historie tegen te houden. Armathwaite ving brokstukken op van een kort, maar heftig gesprek, dat bin nenshuis werd gevoerd. Ze spraken Yorks- hire'sch dialect, dat hij wel verstond, maar niet kon spreken. Toen kwam Walker, fleurig met zijn stroohoed, grijze jas, rood vest met vergulde knoopen, korten broek met slobkousen en bruine schoenen, weer te voorschijn. Zijn gezicht was rood cn hij lachte, terwijl hij een bos sleutels rammel de. Vrouw Jackson was zoo nijdig als een spin, riep hij, terwijl hij op den wagon sprong en de teugels weer opnam. Ze maakte spektakel, omdat iedereen het huis maar kwam zien. Ze vroeg ook of U wel wist van 'fc spook! En ze wou mij wijs maken, dat ze niet wist waar ze de sleutels gelaten had. We zouden nog lang hebben kunnen wachten, als ik niet toe vallig gezien had, dat ze op een spijker hingen en ze kalm had weggenomen. Toen begon ze te schelden. En U recommandeerde haar nog wel als huishoudster, zei Armathwaite glim lachend. Ja, mijnheer. Ze kookt uitstekend en is heel netjes. Ik kan me niet beerpijen, wat haar bezielde. Ze schrok zich half dood. Het verhaal van Walker over vrouw Jackson's gedrag was in het minst niet overdreven. Nog voordat hij de wagen had bereikt, was de oude vrouw al den achtertuin ingchold. Betty! gilde ze. Betty, waar ben je? Een tuinhoed was zichtbaar boven een groep liooge kruisbessenboompjes cn een stem antwoordde: Ja, moeder, wat is er? Vlieg, kind, vlieg. Wat moeten we doen? Mijnheer Walker was er met iemand om 't huis te zien. Wat huis? „De Grange" natuurlijk. O, moeder! Betty vloog op. Ze was 'n stevig ge bouwde boerenmeid met appelwangen, maar er was nu hevige schrik -in haar oogen. Wat moeten we doen? riep vrouw Jackson wanhopig. Die vlegel van Wal ler kwam binnen en had de sluetels voor ik er aan dacht. En nu zijn ze er naar toe. met z'n beiden! Kijk, ze zijn al halfweg boven. Ze staarden naar de mannen in den wa gen, die net uitkwam boven een taxis haag, die 't begin van den zijweg, waar aan „de Grange" lag, scheidde van do stal van vrouw Jackson. O, moeder? zei het meisje doodsbe nauwd, waarom heb je ze niet ver stopt? Hoe kon ik ze verstonpen; ik was heelemaal overstuur. Wie had nu ook kun nen denken, dat er juist vandaag iemand zou komen? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5