SPLINTER Land enTuinbouw STADSNIEUWS. Linoleum om menie De gas-lucht. Te Schoterland. De gemeenteraad van Schoterland heeft gisteren, na een voorafgaande vergadering van B. en W. en de gaseommissie, waarin I do gasdirectcnr werd verhoord, zonder dis cussie en met algemeene stemmen beslo ten den directeur van het gasbedrijf met ingang van 1 Maart oneervol te ontslaan. Te Langendijk. Men meldt uit Langendijk: De beweerde gascorruptie houdt' do gemoederen bier dpr mate in beweging, dat er twee part .jen in de comm;ssie der lichtbedrijven, bestaande 1 uit vertegenwoordigers der 5 bij do licht- bedrijven betrokken gemeenten, zijn ont- staan, die lijnrecht tegen elkander ingaan. :De burgemeester van Zuid-Scharwoude en Noord-Scharwoude weigert zelfs in do ver- gadering der gaseommissie te vca-chijncn. 'Besluiten worden genomen en weer inge- trokken, in den gemeenteraad van Zuid- Scharwoude is zelfs een besluit niet' inge- trokken en er toch een ander voor in Je plaats gesteld. Twee weken geleden besloot de bovengenoemde gaseommissie den heer Van der Stel te hooren, die den directeur van corruptie beschuldigd had. Gisteren vergaderde de commissie weer en besloot nu den lieer Van der Stel niet te hooren, omdat zijn financieele eischen te hoog .waren- Meer en meer is men bier uit de gepubli ceerde rapporten en mededeelingen tot de overtuiging gokomen, dat van corruptie geen sprake is. R. K. Staatspartij. Een nieuw lid van den Partij raad. Naar „Het Huisgezin" verneemt, heeft de Senaat der B. K. Universiteit te Nijme- ,gen professor dr. J. B. Kors O-P. aange wezen als lid van den Partijraad, als op volger van wijlen professor magister De Langen Wendels. Ned. R. K. Bond van Stucadoorspafcroons St. Antonius. J aarvergaderïng. Dinsdag hield de Ned. B. K. Bond van Stucadoorspafcroons „St. Antonius" zijn jaarvergadering in café „De Kroon" Spui 30, Den Haag. Des morgens om half 10 droeg de gees telijk adviseur, de zeereerw. heer pastoor J. B. W. M. Möller in de kerk van de H. Jozef, v. Liraburg Stirumstraat, een Mis op voor de overleden en levende leden van den bond. Om half 11 nur opende de voorzitter, de heer A. Blessing de vergadering. De notulen der vorige vergadering, voor gelezen door den secretaris, den heer K. ,G. Meijer, werden goedgekeurd. 1 De voorzitter deelde mede, dat na ge houden conferentie tusschen patroons- en gezellenorganisaties partijen besloten heb ben het L. C. C. te continueeren, terwijl nader in eene commissie de wederzijdsche verlangens omtrent wijzigingen in het L. C. C. zullen worden besproken. 1 Hierna verkreeg wederomde secretaris het, woord voor het uitbrengen van zijn welverzorgd jaarverslag. Hieruit bleek, dat het bestuur en de bond in liet afge- loopen jaar veel hebben weten te bereiken, Bank zij tijdig cn tactisch optreden. Ge memoreerd werd het werk door de ver- Schillende commissies in het afgeloopen jaar verricht. Met een citaat uit het Gil- delied sloot spr. zijn verslag. De voorzitter knoopte hieraan vast, het voorstel om liet mooie Gildelied van pas toor Möller in het orgaan af te drukken en op iedere jaarvergadering te zingen. Uit het vervolgens door den heer A. W. Caratj, penningmeester, uitgebrachte jaar verslag bleek, dat het boekjaar sloot mét een batig saldo van 344.06. Waar blijkbaar de uitgaven van her jaarboekje den bond geen geld heeft ge kost, achtte de voorzitter het op zijn plaats den samensteller van het jaarboekje har telijk dank te zeggen. Spr. dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Overeenkomstig het voorstel van de verifi catie-commissie werd de penningmeester gedechargeerd. In de verificaticcommissie voor het vol gend jaar werden benoemd de heeren Vissers en Griining. Hierna werd overgegaan tot behande ling der begrooing voor 1928. Uit de vergadering werd de vraag ge steld, of de bedrijfsraad reden van be staan heeft. De voorzitter verdedigde den betrokken post door te wijzen op de bevordering der solidariteit, welke de bedrijfsraad beoogt. 1 De begrooting werd vervolgens goedge keurd. Hierna werd gepauzeerd. Om half 3 werd de vergadering voort gezet. Aan de orde was de bestuursver kiezing. In de vacature-A. A. Blessing, die, zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot voorzil ter gekozen do heer M. Allessie, die echter zijn benoeming niet aanvaard de. Bij nieuwe stemming werd tot voor zitter gekozen de heer J. Vergauw. Tot bestuursleden worden herkozen dc hee ren A. W. Cr.rati en M. x\llessie. De aftiedonde voorzitter dankte het. bestuur en de leden voor den steun en de hulp hem tijdens zijn voorzitterschap ver leend. Tot lid van den R.-K. Bedrijfsraad in het Slucadooisbedrijf wcrJ gekozen de heer W. van Hagen (afd. Haarlem). Botterdam had een voorstel ingediend pm te komen tot een overleg met den Ned. Bend van Stucadoorspatroons ten ©inde maatregelen te overwegen, welke zul'en leiden tot beteïe bedrijfstoestan- den. Het BondsbesLuur kan zich met dit denkbeeld vereenigen, wanneer dit over leg zou worden uitgeoefend door het Bondsbcstuur en het ook werd uitgebreid tct de 'gezellen-organisaties. Aldus geamendeerd werd het voorstel z. h.s. aangenomen. Dei af dealing Haarlem en Omstreken stelde voor, dat plaatselijke overeenkom sten, gesloten tusschen de beide plaatse lijke patroonsorganisaties, ook van bin dende kracht worden verklaard voor de leden van den Bond, wélke niet tot be doelde plaatselijke afdeelingen behooren Het Hoofdbestuur stelde hierbij voor, dat de afdeelingen, welko plaatselijke regc lingen wenschen of reeds getroffen heb ben, hiervan mededeeling doen aan hc: Bondsbestuur, voor zoover de leden bui ten de afdeelingen daarbij worden betrok ken, met opgave dezer regelingen. Het Bondsbestuur zal deze beoordeelen en bij goedkeuring dc leden-vergadering hier over laten beslissen. Vóór de in-werking- treding zullen de leden daarvan, in ken nis worden gesteld. Het voorstel, zooals door het Bondsbe stuur gewijzigd, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd de najaarsvergadering te Haarlem te houden. Bij de rondvraag werd de leerlingen-op leiding ter sprake gebracht. Mr. van Hellenberg Hubar, directeur van het Nationaal Hanzebureau, sprak een woord van afscheid tot den voorzit ter, den heer Blessing, en huldigde hem voor hetgeen hij voor den Bond heeft gedaan. Door applaus betuigde de vergade ring instemming met deze waardeerende woorden. Ook de heer Allessie dankte namens de leden den heer Blessing voor zijn werken voor den bond. Wijziging der Woningwet, Naar men verneemt, beeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan enkele andere lichamen een voor-ontwerp tot wijziging van de Woningwet toegezon den, met verzoek om de opmerkingen ken baar te maken, waartoe het stuk hun aan leiding geeft. Het voor-ontwerp handelt vooral over de rooilijn, het bouwverbod, het uitbreidings plan en dc schadevergoeding. Een uitspraak van de bedrijfsraad van den L. T. B. De bedrijfsraad van den L. T. B. heeft gisteren beslist, dat voor Locsduinen de ar beidsdag, die vanaf 15 April tot 15 Juli is van 's morgens 5 tot des avonds 7 uur, ge durende dien tijd met een half uur per dag zal worden verkort. Daarnaast zal in de tweede helft van Januari do arbeidsdag in plaats van half- acht tot halfvijf veranderd worden in: van licht tot donker. De actie bij de ongeorganiseerde pa^ fcroonB zal nu met kracht worden voort gezet. INVOERRECHT OP BLOEMEN IN ENGELAND? De motie, verleden week in de vergade ring dor British Florist's Federation aan genomen en het besluit door de twee Smal- dingsche vereenigingen genomen, om bij de regeering aan te dringen op het beffen van een invoerrecht -van 30 pet. op ingo- voerde bloemen, zal, naar het Weekblad voor Bloemencultuur meldt, doort de Hort Trades association worden ondersteund. Financiën en Oeconomie. BINNENLAND. Nationale Bankvereenïging. Aan het jaarverslag over 1927 der Natio nale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende: Het is een gelukkig verschijnsel, dat ge leidelijk het aantal onzer relatiën zich blijft uitbreiden; dit komt tot uitdrukking zoowel in de toename der door ons uit gezette als der aan ons toevertrouwde gelden. Hoewel eenerzijds door de stabilisatie van de Fransche en Belgische valuta de arbitrage-winst niet onbelangrijk terugliep hetgeen zich in onze provisie weerspiegelt, liet anderzijds de hierboven genoemde uit breiding onzer relaticn niet na onze rente- winst gunstig te beinvloedeu, ook de hoo- gere rente-standaard in de laatste maan den van het boekjaar werkte voor een deel hiertoe mede. Evenmin als vorige jaren gaven wij cre- dietpromessen in herdisconto, terwijl wij gedurende het geheele boekjaar een be langrijk tegoed onderhielden bij de Rot- terdamsche Bankvereeniging. Onze debiteuren achten wij, na nauw keurige revisie, en in aanmerking nemende de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, geheel volwaardig. Wij ste'len (J voor evenals verleden jaar uit de winst 500.000.te bestem men voor onze speciale reserve tegen de biteuren, opgenomen onder crediteuren f 100.000.tee te voegen aan de statutaire reserve en 200.000.af to schrijven op gebouwen. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op 5 pet. De balans vertoont de volgende cijfers: Debefczijde: Kas en coupons f 3.451.563.47 (v. j. 3.210 965.08), Creditaaldi bij ban kiers en kassiers f 10.659.915.86 (v. j. f 15.422.929.11), Vreemde valuta 56.414.64 (v. j. f 47.577.61), Wisselportefeuille f 18 096.962.92 (v. j. 17.905.106.38), Leen de-ót 2.006.470.— (v. j. 1.701.493.—), Effecten 584.713.63 (v. j. 600.174.33), Prolongatie gegeven en voorschoten tegen effecten 16T44.767.98 (v. j. 12.212.792.01) Deb^t-sadi in rekening-cour. 49.456.985.74 (v. j. 45.453.790.80), Vorderingen wegens gestelde borgtochten 4.456.928.83 (v. j. 5.298.100.38), Gebouwen 4.170.144.— (v. j. f 4.187.029.18). Creditzijde: Kapitaal f 10.000:000.— fonv.). Reserve 2.600.000. (v. j. f 2.500.000) T.eendc->ót 2.008.470.— (v. j. 1.701.493.), Deposito en credit-sa'di in rekening-cou rant ƒ87.328.714.35 (v. j. 81.789.112.23). Te befcplen wissels en giro-crediteuren f 1.267.427.22 (v. j. 3.299.568. 35, Neder- lam'sc-be Bank en. b^kiers :;1.300^2.7,6U, (v. j. f 882.593.85) Gestelde borgtochten f 4.456.928.83 (v. j. 5.298.100.38), Dividend en belasting 5454.250.— (v. j. 490.725.—) Onverdeelde winst 89.523.89 (v, j. f 88.065.67. Het winstcijfer der rente-rekening be- 1 raagt 2.924.499.11 (v. j. 2.7806677.34), 'at der provisie 2.333.381.11 (v. j. f 2.437.251.36. De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: ho- ïoaria 2.627.487.58 (v. j. 2.641.251.61) en bedrijfsonkosten 9G8.234.76 (v. j. f 978.051.73). De nettowinst bedraagt 1.750.223.58 (v. j. 1.686.690. 78). De verdeeling der netto-winst ad f 1.750.223.58, na aftrek van de uitkeering volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselijke directeuren, bedragende 3.15.149.69 (V. j. 30S.100.11( laat toe: een afschrijving op gebouwen van 200.000.(onv.), een toevoeging aan het reservefonds van 100.000.(onv.), een toevoeging aan de speciale reserve tegen debiteuren op te nemen onder crediteuren van 600.000.(onv.) 5 pet. dividend f 500.000.— (v. j. 4 1/2 pefc. 450.000.—) en een reserveering voor belasting van f 45.250.(v. j. f 40.725.—), terwijl alsdan een overblijvend winstsaldo van 89.523.89 (v. j._ 88.065.67 op nieuwe rekening is over te boeken. BELANGRIJKE AANWINSTEN VOOR DE LAKENHAL. Als bewijs van waardeering voor zijn ge boortestad heeft dr. J. Esser, geboren al- .ïier, vroeger medicus te Amsterdam en .hans woonachtig in Frankrijk, waar hij, vooral tijdens den oorlog naam gemaakt ïeeft in de plastische geneeskunde, aan uet Museum de Lakenhal alhier uit zijn collectie een aantal schilderijen, teekenin- gen en aquarellen van de moderne Am- sterdamsche school, aangeboden, deels in eigendom, deels in langdurig bruikleen. Hieronder bevinden zich o.m.: twee schilderijen, een pastel en twee zwartkrijt- teekeningen van Isaac Israels, drie schil derstukken van Jan Sluyters, twee schilde rijen en aquarellen van Wegewijs, één teeken/ng en twee schilderijen van Piet van der Hem en verder schilderijen, teeke- ningen en aquarellen van Matthieu Wieg man, Piet Wiegman, Leo Gestel, I. Maris, 1 ilarski, D. Wiggers, Siman Maris, Swarts, P. v. Wijngaerdt, H. P. de Grijs, Bobeldijk, H. van Santen, Jurres, B. Ja Blomraers, A. Mauve, een klein schilderijtje van Jong kind en van A. Monticelli. Verder is voor den tijd van twee jaar in bruikleen afgestaan het groot schilderij van C. H. Breitner (het gezicht op den Dam bij avond), bekend uit de Breitner- collectie van het stedelijk museum te Am sterdam. De stukken zijn reeds in Leiden aange komen, doch in verband met do aan de plaatsing noodig geworden werkzaanihc- den, kunnen de nieuwe aanwinsten nog niet voor het publiek worden openge steld. Vereen. Schoolkindervoeding en Schoolkinderkléeding. Gisteravond te halfnegen hield boven genoemde vereeniging haar algemeene le denvergadering in het gebouw Pieters kerkgracht 11. De voorz. de heer F. Schilthuyzen, heet te de aanwezigen in zijn openingswoord hartelijk welkom, waarna de secretaresse, mej. M. M. Woud, de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van het bestuurslid, den heer S. de Beer Azn., waarin deze mededeeldt wegens het klim men zijner jaren niet voor een herbenoe ming als zoodanig in aanmerking te willen komen. De heer de Boer dankt in zijn schrijven voor de steeds ondervonden prettige samenwerking en hij uit de besto wenschen voor de vereeniging, tot heil van het arme schoolkind. De voorz. zegt naar aanleiding hiervan, dat dit besluit een zware slag is voor de vereeniging en den heer de Boor. Spr. roemt de wijze, waarop de heer de Boer steeds de belangen der vereeniging heeft bohartigd, hoe hij steeds middelen wist te vinden om de wolken die de vereeniging bedreigden, te verdrijven. Spr. wijst erop, dat dc heer de Boer steeds met de mees te nauwgezetheid de financieele aangele genheden van de vereeniging heeft be hartigd en de voorz. geloofde, dat de ver gadering het bestuursbesluit, om den heer de Boer tot lid van verdienste der vereeni ging te benoemen, zeker de goedkeuring zou wegdragen. Daar was' natuurlijk nie mand, die hieromtrent een andere mee ning had, weshalve het besluit bij accla matie werd bekrachtigd. De voorz. deelde voorts mede, dat deze onderscheidng de eerste is die aan iemand wordt verleend en mogen er meer dere komen, dan zal deze aan den heer de Boer zeker niet de minste zijn. Ter her innering aan deze benoeming was op ver zoek van het bestuur door den heer Hü- ner, hoofd der school Schuttersveld, een fraai .gecalligrafeerd diploma vervaar digd, dat den heer de Boer zal worden aangeboden. Den heer Hüner word harte lijk dank gebracht voor zijn welwillend heid. Door de secretaresse, mej, M. M. Woud, werd hierna wederom een keurig, over zichtelijk verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Hieraan ontleenen wé het volgende: In den aanvang van dit jaar en gedu rende de volgende wintermaanden deed de groote werkloosheid in de verschillen de vakken en bouwbedrijven zich ook voor onze vereeniging duchtig gevoelen. Was het aantal deelnemende leej-lingen den 23sten December 1926 genaderd tot 340, in den loop der volgende maanden steeg dat gedurig, zoodat de vereeniging _op 1 Fcbr. .eeds aan 420 en bij het eindigen van het winterseizoen aanji.44 kindeken voeding verstrekte, terwijL 105 gezinnen-.zich voor hunne kinderenaanmeldden, waarvan er 153 werden toegelaten. De - Armenraad verschafte onze ver eeniging „ovpr het afgeloopen jaar .516 rap porten. In Maart had de uitdeeling van onder- kleeding plaats, welke voor ieder deelne mend kind bestond uit een hemd, een broek en een paar kousen. Die hemden en broeken werden als altijd weer vervaar digd door de vrouwen, die voor de Ver eeniging Armenzorg arbeiden, terwijl ons bestuur de benoodigde stoffen daartoe verstrekt. De kousen worden thans van de fabriek betrokken, aangezien dit voor on ze vereeniging niet alleen een aanzienlij ke prijshesparing gaf, maar de kousen ook degelijker zijn van kwaliteit en afwer king. De maaltijden worden bij voortduring op de scholen zelve genuttigdde winter- voeding eindigde op den llden Mei. Voor de zomervoeding gaven zich 125 gezinnen op, waarvan 73 toegelaten, 26 afgewezen en 26 voorwaardelijk werden toegelaten, welke laatste gezinnen weer in heronder zoek gaan. Naar aanleiding van verschillende klach ten over het verstrekte eten door de St.- Vincentius-Vereeniging trad het bestuur in onderhandeling met dat der Coöperatie ve Keuken, welk instituut zich bereid ver klaarde het eten voor onze vereeniging te verschaffenhiermede werd den 30sten Mei een aanvang gemaakt. Het menu be stond uit de volgende spijzen: Tweemaal soep, vermicelli, rijst- of groentesoep, éénmaal Btamppot en driemaal per week een der volgende spijzen: rijstepap, gort met rozijnen, karnemelksche pap met stroop, griesmeel met rozijnen of vrucli- tengruel tegen den prijs van 0.23 por li ter met inbegrip van transportkosten en het reinigen van het vaatwerk. Met de wintervoeding werd den 7den November een aanvang gemaakt; eindigde do zomervoeding met 149 gezinnen, waar van 108 werden toegelaten, voor den a.s. winter gaven zich voor voeding en klee ding 138 gezinnen op, waarvan 73 toege laten, 20 afgewezen en 45 voorwaardelijk werden aangenomen. Hiervan ontvingen 7 kinderen alleen kleeding, waarvan 2 op de Buitenschool te Katwijk aan Zee. Het menu bestond uit de volgende spijzen: tweemaal soep en éénmaal bruine boonen met spek, twee maal stamppot' en tweemaal een der vol- goncle gerechten: rijstepap, gort met rozij nen, havermout, karnemeiksche pap met stroop of griesmeel met rozijnen tegen den- bovenvermelden prijs. In November werden bovenkleeren uit gedeeld en wel aan elk meisje een jurk, schort en een paar kousen en aan eiken jongen een blouse, een bovenbroek en een paar kousen; om de twee maanden mag elk kind zoo noodig een paar klompen ba len, welke op bonnen verschaft worden. In 't geheel werden over 1927 uitgereikt: 446 hemden, 446 broeken, 863 paar kousen, 209 jurken, 209 schorten, 203 blouses, 208 bovenbroeken on 1577 paar klompen, j Op 14 scholen worden de maaltijden thans ter plaatse genuttigd. De inkomsten werden dit jaar weder om versterkt door giften, collecten en bij dragen van verschillende vereeniging en particulieren; het aantal contribueerende leden bedraagt thans 240. En thans aan het eind van haar ver slag wekte de secretaresse alle stadgenoo- ten weder op de vereeniging naar krach ten te steunen. Het verslag werd, met een hartelijk dankwoord van den voorzitter aan de secretaresse, door de vergadering goedge keurd. Het finanfcieel verslag werd, wegens ont stentenis van den heer S. de Boer, voor gelezen door den heer P. Heemskerk. Dit geeft de volgende cijfers: Ontvangsten: Aan kas 2.96; subsidie gemeente Leiden 18600.00; contributiën 470.75; bijdragen en giften 69.24; col lecten en busjes f 144.33; zilverpapier en d.g.l. 13.55; totaal 19300.33. Uitgaven: Per voeding 11849.86; kleo- ding 4688.81; loonen en expeditie 1975.80 advert, en drukw. 117.57; meubilair en materiaal 379.46; kosten van verg. voor schotten j 168.22; zegels 31.80; saldo over te brengen op 1928 89.31; totaal 19300.83. Bij monde van den heer Hof wordt door de kascommisste een gunstig rapport uit gebracht over het gehouden beheer, waar op de penningmeester onder applaus wordt gedechargeerd. Tot kasnazieners worden voor het vol gend jaar benoemd de heeren Huibregtsen, Pel en P. Heemskerk. De aftredende bestuursleden, mej. M. M. Woud en de heer G. L. de Goederen wor den als zoodanig herbenoemd, terwijl in do vacature voor de heeren Kamp6chuur en de Boer worden gekozen de heeren A. J. Ensink en B. Hof. Bij de rondvraag bracht de voorz. dank aan de bestuursleden, in het bijzonder aan de secretaresse en den penningmeester, voor de vele werkzaamheden, voor de ver eeniging verricht. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gisteravond hield de afd. Leiden van den N. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St.-Franciscus van Assisië, een ledenvergadering in een dor zalen van. hotel „Den Burcht". De voorz. kon in zijn openingswoord het welkom toe roepen aan eenige nieuwe leden en aan den bondsvoorzitter, den heer v. Hamers- veld.. Mededeeling werd gedaan, dat na de laatstgehouden ledenvergadering de func ties in het bestuur zoodanig zijn verdeeld, dat als secretaris zal optreden de heer A. Devilee, Dwars Korenburgsleeg 8, en als penningmeester de heer H. Lombert, Sta tionsweg Sa. Laatstgenoemde, zal ook de afd. Leidenvertegenwoordigen in het co mité „Herwonnen Levenskracht" en in eenige- commissies van den R.-K. Volks bond., Na ,veö>pliilleride- -besprekingen ^oyer, de. te voeren propaganda werd besloten deze krachtig ter hand te nemen, waai bij aan Katholieke Agenda. LEIDEN. Zondag. R.-K. Bakkersgezellen „St.-Hu- brecht", St.-Josephkcrk, 7 uur. Z0ETERW0UDE (Dorp). Dinsdag. Lezing prof. Niekel: „Onze vruchten in Christus",. Patronaat^ 7.30 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 F e b r. a.s. tot en met Zondag4 Maart waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraafc 35, tele foon 136 en A. J. Donk, Doezastraafc 31, telefoon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING. Heden eerd 2 Weter breed f 2.60 de leden werd gevraagd daadwerkelijk hulp te verleenen, waartoe zij in velerlei opzicht dikwerf zoo gemakkelijk in staat zijn. In de maand Maart zal een groote pro- pagandavergadering worden gehouden, waarop door een alleszins bekwaam spre ker zal worden behandeld „Het ontwerp- Werktijdenbesluit" voor dc winkelbedien den. Inderdaad een hoogst actueel vraag stuk, dat ook in middenstandskringen in het midden der belangstelling is ge plaatst. De voorzitter wilde er in zijn slotwoord nog eens opwijzen, dat waar het bestuur nu voltallig is en alles in het werk stelt, om de vergaderingen te doen houden in een alleszins geschikte en prettige gele genheid, de leden zulks pp prijs moeten weten te stellen door een getrouw bezoe ken der vergaderingen. Een der bestuurs leden heeft zich bovendien nogbereid verklaard nu en dan eenig actueel onder werp te bespreken of een lezing te hou den. Durer-herdenking. Ter gelegenheid van de Durer-herrdon- king organiseert dr. J. J. de Gelder in het stedelijk museum de Lakenhal alhier in April a.s. een tentoonstelling van grafisch werk van Albrecht Durpr (geb. 31 Mei 1471 tè Neurnberg en aldaar overleden~den 6en April 1528). De ten toon te stellen werken zijn in hoofdzaak afkomstig uit 's-Rijks Prenten kabinet alhier. Indonesische rr.aansikkelvormige halssieraden. Op uitnoodiging van het „Instituut Kern" te Leiden heeft hedenmiddag mr. J- G. Huyser uit Rotterdam een voordracht gehouden over: Indonesische maansikkel- vormige halssieraden. Spr. begon met te zeggen, dat de litera tuur over dit onderwerp tot voor korten tijd in een chaotischen toestand verkeerde. Door de verschijning van het standaard werk van Jasper en Mas Pirngadie, „De goud- en zilversmeedkunst" in 1927, is daarin verandering gekomen. Na een aantal sikkelvormige halssiera den to hebben getoond en besproken, ging spr. na wat de oorsprong van deze maan sikkel vormige sieraden is. Volgens spr. is het een fetisch, een amulet, a's besclierm- middel tegen booze geesten. De oorspron kelijke beteekeni8 moet volgens spr. ver loren zijn gegaan en uit het amulet is een sieraad gegroeid. Men zou kunnen zeggen, dat ook andere invloeden een rol hebben gespeeld*» ó.v: de vorm van den hals, welke dan een natuur lijke oorzaak zou zijn voor den halven cir kelvorm der sieraden. Ook zou men kunnen vragen: Waafrom altijd ëen maansikkel en niet een volle maan? Ook vestigt hij dc aandacht op den maansikkel, welke dik wijls voorkemt in het hoofdtooisel van Ciwa, de derde persoon van de Hindoe drie-eenheid. Met het vertoonen van een reeks licht beelden besloot spreker. Inzake de uitsluiting in het maatklee- dingbedrijf hier ter stede wordt gemeld, dat de vijf uitgeslotenen bij de firma W. C. de la C'ourt voor het lidmaatschap hun ner organisatie hebben bedankt en weer aan het werk zijn gegaan. Bij de politie kwam een klacht binnen over het echtpaar W. in de Kloksteeg, dat overdag de vijf kinderen alleen in huis achterliet. Gistermiddag had een der klei nen met lucifers gespeeld, waardoor een begin van brand was ontstaan. Docr spoe dig ingrijpen van omwonenden werd ech ter erger voorkomen. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Wij kunnen neerschrijven, dat ook dit concert van de H. O. V. een succes is ge- woesL De zaal was vol met belangstellen- den en getrouwen, die de dirigent voor zich heeft gewonnen en dit wel door zijn kunstzinnige leiding, die door velen naar waarde wordt geschat. Hij toch w-eet wat hij dcet, verplicht het orkest- dit of dat te volbrengen, voelt fijnzinnig en intensief aan, is zeer accura-at- en wijdt zich aan de muzikale opvoeding vao velen, aan- wie hij- de'veelzijdige schoonheid der muziek leert beyattein. -Dit, streven- i_dQ.pt dirigent ¥an Beyrium telkens naar wat anders in de kunst omzien. Op verzoek werd (buiten hot 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2