rJ irr BJ DE 18de JAARBEURS. 1GE KE Ni BINNENLAND. er yai tweede blad „de leidsche courant" woensdag 29 februari 1928 een rondgang Met een variant op een bekend gezegde u men. kunnen zeggen, dat de koopiie- jcn aller provinciën in Nederland bezig ;jjn zicli te vereenigen op de Jaarbeurs. (Vie de zakelijke bedrijvigheid in Iiermes' empel wat meer van nabij waarneemt en iet oor hier en daar eens aandachtig te uisteren legt, zal niet anders dan tot deze ;onclusie moeten komen dat het jaarbeurs- nstituut haar kinderziekte glansrijk heeft loorstaan en thans in een perioue van rooruitgang is gekomen. Die basis, waarop illengs meer en beter kan worden voort- ;ebouwd is en wij schrijven dit niet om len betrokkenen veeren op den hoed te teken in de eerste plaats gelegd door le deelnemers zelve. Zij zijn het geweest, die de verdere ont dooiing en de uitbreiding van het instituut j lebben mogelijk gemaakt. Langzaam maar zeker schijnt het fabri- ;anten en kooplieden duidelijk te zijn ge- 3 mrden, dat alleen op de jaarbeurs de ge- ^genheid bestaat den kring hunner zaken- elaties te verwijden en contact vinden bij W :n met hen die men in gewone omstandig- leden minder gemakkelijk zou kunnen be- 1 eiken. Fabrikant, grossier en détaillist die in Mf" orige jaren vaak zoo sceptisch tegenover ilkander stonden, omdat zij beider zaken- lelangen niet voldoende konden of wilden legrijpen, treffen elkander op de beurs de beste harmonie. Door praten en onderhandelen weet men oenadering tot elkaar te zoeken en het is rel merkwaardig te vernemen, dat lieden, ie vroeger elke verbinding zooveel moge- ijk vermeden, thans met wederzijdsch ver- rouwen van elkander scheiden wat eigen- ijk niet te verwonderen is. Wie nl. aan le jaarbeurs deelneemt is zich ervan be- ust dat hij een zekere mate van verantw oordelijkheid op zich heeft genomen je- ens a.8. cliënten en het publiek. Hij zal lebben zorg te dragen dat wat hij expo- eert en aanprijst deugdelijk, goed en ooral „gangbaar" zij. Een koop zal toch lerst dan tot stand komen of bekrachtigd rorden, indien het artikel beantwoordt rand 3n de verwachtingen die men er bij voor baat aan stelt. Twee machten staan op de beurs steeds egenover elkander: verkooper en kooper. 4 ilagen zij erin het buffertje, dat wantrou wen heet, geheel uit den weg te ruimen, elnu dan zijn reeds onmiddelijk de grond lagen tot verder onderhandelen gelegd. Bij het lezen van deze beschouwingen nkal menigeen zich de vraag stellen of het ttc di akenleven op de beurs werkelijk zoo'n is, dj dot en bevredigend verloop heeft als ve- n het willen doen voorkomen. In algemeenen zin beschouwd, is een Diergelijke vraag niet zonder meer te be- intwoorden- 4| Zooals overal elders op dit ondermaan- -tche worden twee categorieën aangetrof- nl. tevredenen en ontevredenen. Welke w nu de maatstaf van tevreden zijn en aan ft Etelke fact°ren schrijft de andere groep paar ontevredenheid toe? Aan den lezer laten wij het gaarne over hierop een dui- lelijk antwoord te geven. Voor een journa- ist, die uit den aard der zaak een vluchtig >eeld krijgt van hetgeen een jaarbeurs als Utreehtsche biedt, is het totaal onmo gelijk een juisten kijk op het zakendoen le geven. Zijn ervaringen berusten in hoofd k op de hem verstrekte inlichtingen. Toch is het wel typeerend dat de meeste deelnemers erop gesteld zijn vertrouwelijke wededeelingen aan de pers te doen welke van de 10 gevallen hierop neerkomen, dat men, nl. de deelnemers, niet ontevre den is. Vooral op deze 18de beurs moeten niet N onbelangrijke transacties worden tot stand gebracht. Het zou inderdaad interessant ïijn, indien van 'fc groeiend en opbloeiend ïandelsleven, dat deze beurs zoo ken merkt, een cijiers konden worden gepubli- leerd. Zonder twijfel zouden deze voor Ne derland van belang kunnen zijn. !ZÉ< h0| EU i. n Een kijkje op de beurs. Deze ondertitel wekt misschien het ver- fcoeden dat wij ons neerzetten met de be- loeling een beschrijving der stands te geven. In dit pogen zal zelfs de vaardigste en vlugste pen falen om de eenvoudige re den dat het aantal stands te groot is. Ruim 1000 zijn er in en buiten het gebouw ondergebracht. Verheugend is het wel dat de beurs steeds meer op een z. g. vaste kern van inzenders kan bogen. Die „vaste burcht" van handeldrijvende-n en nering doenden zegt don buitenstaander toch ze ker iets? Zouden bijv. industrieelen als Philips, Van Heek, vooraanstaande wegenbouwers en tal van andere Nederlandsche groot- industrieelen jaar in jaar uit terugkomen indien zij het nut'van de beurs niet inza gen of in twijfel trokken? Genoemde fabrikanten zorgen er echter in de eerste plaats voor dat zij op de beurs steeds met iets nieuws te voorschijn komen. In het nieuwe schuilt meestal het aantrekkelijke en in aantrekkelijkheid is de kiem gelegd voor een zekeren ver koop. De V. E. H. I. Laat U, lezers en dezeressen nu eens door uw berichtgever in gedachten mee nemen naar een van de belangrijkste groe pen, die zich andermaal op de jaarbeurs heeft geïnstalleerd: de electrotechnische groep. Deze afdeeling, uitgaande van het Verbond van Electrotechnische handel en industrie (V. E. H. I.) stelt een collectie electrische machinerieën, apparaten en toestellen tentoon waarin zelfs een vol slagen leek belang moet stellen. In het schijnbaar onbeduidende toestel letje, waarop moeder de vrouw haar oud bakken brood nog tot delicatesse kan ma ken, tot de groote electrische droogtoestel- len en dynamo, treft ge hier in bonte men geling en afwisseling aan. Vaak hoort men al voort-wandelende wel eens de verzuch ting slaken, dat deze en gene voorwerpen maar zoo klakkeloos, zoo zonder systeem zijn gerangschikt. De schoonheid, of als men 't liever hoort de aesthetica, is op de beurs verwaarloosd, heet het dan. Volkomen juist. Maar wat bekommert de zakenman zich om schoon heid van en orde en systeem in expositie, als hij weet, dat het artikel aan zijn doel beantwoordt? Eet u graag van een antiek bordje als u weet dat wat u erop wordt voorgezet, niet lekker en niet degelijk is? Neen, voor aesthetische aankleeding is op de beurs geen tijd. Wie daaraan behoefte heeft dient zijn heil in musea en dergelijke te zoeken maar niet op de jaarbeurs, waar zakelijkheid de hoofdtoon is. Wegenbouw. Wij hebben in een vorig artikel beloofd op dit onderwerp te zullen terugkomen en moeten d\is in de eerste plaats vermelden de geweldige wegwalsen, de logge asphalt- machines, bitumensproeiers en automati sche keienkloppers, die allen dienen tot verbetering van ons wegendek. De mees ten staan opgesteld in de openlucht op het terrein Vreeburg, waar ditmaal de stand houders buitengewoon tevreden zijn, om dat het pittige voorjaarsweer tal van be zoekers naar buiten in het zonnetje lokt Doorgaans regende het in Utrecht, als de jaarbeurs haar poorten ontsloot, zoodat geen sterveling eraan dacht zich ook maar een oogenblik tusschen de kille barakken, langs welker wanden gestaag het regenwa ter siepelde, te wagen. Behalve op het Vreeburg zijn ook ver scheidene machinerieën in diverse pavil joens ondergebracht. Maar ook andere praeparaten, als de verschillende soorten- asphalt, klinkers en zandmonsters vindt men er in houten Behalen uitgesteld, terwijl de literatuur die over dit onderwerp aanwezig is een complete bibliotheek vormt. De fabrikanten van kleurrijke tegels hebben hiermede veelal fraaie resultaten verkregen. Zoo is er een monsterkamer die' het entree van een landhuisje voorstelt waarvan de wanden voorzien zijn van de Bascotegel, een steensoort die in diverse warmkleurige dessins vervaardigd wordt. Weer anderen hebben voor hun artikel reclame gemaakt door bijv. een geheel dak met een speciaal soort lei af te dek ken. De aardige huisjes en interieurs, die ditmaal dan ook in grooter getale dan op vorige beurzen rij aan rij in de voormalige Korenbeurs to vinden zijn, laten Diet na veel belangstelling te trekken. De Oostenrijksche groep. Een afdeeling die opnieuw en nu veel uitgebreider dan op de najaarsbeurs is te ruggekomen, is de Oostenrijksche groep. Vanzelfsprekend staan weer drommen be zoekers voor de groote koekkamer waar de firma Grottwald uit Weenen zijn „panopti cum'" heeft ingericht. De wassen poppen van dezen fabrikant zien er zoo levend en natuurgetrouw uit dat men af en toe moeite heeft zich te realiseeren dat het maar .bewegende figuren en geen men- schen zijn. Een novum bij de Oostenrijkers is een electrische koffiekan die zich in ongeken de belangstelling mag verheugen. Men be hoeft slechts een tweetal reservoirs met water en gemalen koffie te vullen, het toestel vervolgens aan de lichtleiding in te schakelen om dan na eenige minuten wachten een kop geurige koffie onder uw bereik te hebben. Last but not least mo gen wij de koloniale afdeeling niet verge ten, waar vooral de oud Indisch man zijn hart nog eens zal kunnen ophalen aan de tentoongestelde exotische nuotha, bloe men en planten. Alles bijeen kan van den 18en beurs dan ook gezegd worden dat zij beant woordt aan de in haar gestelde verwach tingen. Met belangstelling zien wij den Septcmberbeurs tegemoet, waarvoor thans reeds tal van aanvragen zijn binnengeko- ben. Uit de sigarenindustrie. De onderha nde 1 i n g e n. Men meldt van werkgeversziide Door de fabrikantenbonden in de siga renindustrie zijn de voorstellen ontvan gen der werkliedenorganisaties, die een zeer beduidenden verhooging der loonen als eerste eisch inhouden. Ook tal van andere wijzigingen worden voorgesteld, zooals 3 tot 6 vacautiedagen, wijziging in het plaatsklassenstelsel, 2 pet. premie voor de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, volle vergoedine d*r algemeen erkende Christelijke feestda gen, enz. Naar de algcmeene meening der sigaren fabrikanten zijn deze eischen niet gemo tiveerd door een verbetering in de con junctuur der sigarenindustrie, aangezien noch de winsten der fabrikanten, die nog steeds een harden strijd om het bestaan moeten voeren, zijn toegenomen, noch de kosten van het levensonderhoud zijn ge stegen, terwijl de arbeidsloonen, volgens de jongste statistiek, de laatste jaren ge lijk gebleven zijn. Het laat zich dus aanzien, dat hier voor de werkliedenorganisaties weinig kans is om haar eischen ingewilligd te krijgen. De landarbeiders. De arbeidsvoorwaarden. De besturen van den Nederlandschen Landarbeidersbond, den Nederlandschen R.-K. Landarbeidersbond „St. Deus De- dit" en den Ned. Christ. Landarbeiders bond hebben aan de Hovenierspatroons te Haarlem en omgeving de volgende cir culaire gericht: Nogmaals gaan de samenwerkende ar beidersorganisaties een poging doen om een uniforme regeling te verkrijgen van de arbeidsvoorwaarden voor hare leden werkzaam in uwe bedrijven. Vandaar dat in hunne vergaderingen is besloten do volgende regeling aan u voor te stellen: Een minimumloon van 60 cent per uur. Arbeidsdag: 4 maanden 10 uur per dag; 4 maanden 9 uur per dag4 maanden 8 uur per dag. Zaterdags om 1 uur eindigen. Bij ziekte gedurende 13 weken 70 pet. van het loon. Mocht u bemerkingen hebben op deze voorstellen of de voorkeur geven aan een bespreking met onze Besturen, dan zien wij gaarne vóór 7 Maart uw bericht tege moet. Indien wij echter geen bericht ontvan gen dan mogen wij zeker wel aannemen, UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 1 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Radio trio. 3.004.00 Uurtje voor de wees- en zie kenhuizen door Mevr. Ant. van Dijk. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. Mr. M. GambierBrunier: Invalidi teitswet en de huisvrouw. 5,157.— Concert door 't omroep-orkest Mevr. Sietske HesBolten, altmezzo, Egb. Veen a. d. vleugel. 7.007.15 Analyse v. d. pianosonate op. 2 no. 3 door Louis Schmidt. 7.15 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Politieberichten. 8.20 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg. Aangebo den door Philips Radio. In de pauze speelt Egb. Veen pianosonates op. 2 no. 3 Beet hoven. 10.30 Persberichten. Daarna Dansmuziek Huizen, 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Concert. Mevr. W. Cantév. Amerongen, sopraan, Rud. Silbermann, viool, Alex Adema, piano. 66.007.00 Cursus Paedagogiek (Cur sus B., daarna C), door Prof. Waterink. Les XVI. 7.0077.30 Cursus Boekhouden. 7.30 N. C. R. V. Inwijdingsdienst v. d. Julianakerk te Veenendaal. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.2012.20 Het Gershom Parkington kwintet en solisten. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 3.50 Causerie. 4.05 Lezing: Jumpers and blouses. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Marktberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Voor padvinders. 7.20 LezingMusic in the theatre. 7.35 Schumann's liederen voor sopraan. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair orkest en Lola Vasilkovska en haar 2 guitaarspe^-s. 8.20 Welsh'es community-singing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Speeches a. h. dinerv. d. Cardiff Cymrodorion Soc. 9.50 Rede van Lloyd George. 10.20 Vaudeville. 10.5012.20 Dansmuziek. „R adio-Pari s'", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Kipderuurtje. 8.20 Concert, Orkest, vocale en instru* mentale, artisten. Langenberg, 4691 M. 12.251.50 Orkestconcerfc. 5.20—6.20 Concert. 7.20 „Pellcas und Melisande", muziek drama in 5 acten van C. Debussy. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n.) 11.207.05 Lezingen en lessen.. 7.50 „Ach wie so trügerisch'", 1 acter. Or kestconcert. 9.5011.50 Dansles en dansmuziek. Hamburg, 395 M. fl 4.20 Orkestconcert. 7.20 „Füer", drama in 4 acten van Hans Ehrke. 9.20 Causerie. Daarna tot 11.20 Concert door het jazz-orkest v. d. Norag. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kirideruurtje. 8.35—10.35 Concert. Als Bandoeng zendt Een luisteraar, die in 27 jaar geen Nederlandsch hoorde spreken. Evenals Philips en Kootwijk in Neder land, doet ook Bandoeng zich nu reeds eenigen tijd over vrijwel de geheele wereld hooren en tot in de verste landen klinkt Nederlands stem ontroerend soms voor den Nederlander, die als enkeling al ja ren zijn arbeid vond in vreemde streken. Ottlengs jBas de kristalzender weer in de 1 gedurende zeker wel een half uur was F»e .uroeper bezig met voorlezing van uiG au© dee'.en der wereld ontvangen rapporten, uit Noord- en Zuid-Amerika, uit Las Palmas, uit de Straits, talrijke rapporten uit Australië. En bij die brieven, welke werden ont vangen van luisteraars uit Australië, was een ontroerend schrijven van een Neder lander wonend in de afgelegen streken van de binnenlanden, die vertelde hoe hij dank zij den Bandoengschen zender voor de eerste maal sedert zeven-en-twintig ja ren weer eens de Nederlandsche taal had hooren spreken. Kan men zich voorstellen, wat het be- teekent vraagt de „Loc." voor iemand in de eenzaamheid, die des avonds zijn radiotoestel inschakelt, zit te zoeken en te luisteren, verbinding krijgt met die wij de wereld, die dan daar voor het eerst na 27 jaren de Nederlandsche taal te hoo ren krijgt, de eigen taal na het afscheid van het moederland waarschijnlijk nimmer meer gehoord Na voorlezing der verschillende rappor ten werd de Nederlander in Australië speciaal nog eens toegesproken, Bandoeng gaf muziek, later gaf het radiostation ver binding met de stad, vanwaar iemand door de telefoon verder sprak. dat U tegen bovenstaande regeling geen bezwaar hebt en deze voor uw personeel, voor zoover dat noodig is, wilt invoeren. De gaslucht. Een reeds ontslagen directeur stak 6700 o p. In de Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering te Nijkerk stelde de burge meester het resultaat van het onderzoek naar de gepleegde corruptie bij de gas fabriek aan de orde. De bespreking werd in een geheime vergadering gehouden. In openbare vergadering werd daarna medegedeeld, dat de reeds in 1926 ontsla gen directeur van twee firma's voor niet minder dan ƒ6.700 aan retourcommissies ontvangen had. Tevens is gebleken, dat de tegenwoordi ge directeur geen steekpenningen heeft ontvangen. Uit den raad werd B. en W. opgedragen stappen te doen om een zoo groot moge lijk deel van de retourcommissies terug te vorderen. Een zwoeger. De oproerige krabbelaar, de heer A. B. Kleerekooper schrijft in „Het Volk" over zijn „ervaring". „Het spreken in de propaganda is altijd opnieuw een genot. Niet aldus echter de tochten, die er aan verbonden zijn. Hier is een omgekeerde evenredigheid zelfs:, hoe noodiger de spreekbeurt des te on- pleizieriger de reis. Want zijn het niet de binnenlanden en de randstaten, de zand woestijnen en de oerbosschen, die don pionier het meest van noode hebben? En zoo zè-t ik daar dan, na zoo'n spreekbeurt. In een dorp, in de verre ver te. In een gelagkamer, waar de radio in een hoek jengelde, en breed-uit op de ta- fol „De Telegraaf" haar bombarie uit vouwde, als eenig geestelijk voedsel voor den verdwaalden gast. En ik wenschte mij thuis, bij mijn kranten, bij mijn schrijf tafel, in mijn werkkamer.... Dit zijn gevaarlijke momenten in het leven van een propagandiste Men gaat dan mijmeren: nu ben ik meer dan een etmaal van huis, voor één rede, in één boerendorp. Hoe keken de menschen je aan vanavond Heb je wat opgebouwd in ruil voor al dit gezwoeg onder de zon? Wat zullen de vruchten zijn?" W'ij hebben medelijden met den stakker, die „al dit gezwoeg onder de zon", zoo heelemaal uit socialen aandrang alleen, moet volvoeren feuilleton. HET HUIS OM DENHOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). S3 u beschreef het als 't huis om den OEI hoek een schitterende naam. 'fc Trekt Y, toe aan. Waar is Elmdale? 't Hoofd van de firma wees naar een haart van de Norfc Riding, die boven den haard hing. Hier is 'fc, zei hij, terwijl hij een pen pakte en hiermee langs de kronkelige swarte lijn wees, die een rivier voorstelde. Acht mijlen van Nuttonby en duizenden *an iedere andere plaats aan den hei derand met een dorpje van niet meer dan veertig huizen en een eerste klas heek met forellen. Maar.... Maar wat? 't Huis, mijnheer, 't Huis zal U niet Panstaan. Wat is er dan met het huis? Ja, niets eigenlijk, 't Is geriefelijk ge7 Poeg en goed gemeubileerd. Toch aar zelde hij weer. Wel, 't lijkt me net als Uw zoon zegt Precies wat ik zoek. Walker Senior glimlachte triest. Hij *'J8t wat er zou komen. Ik kan 't U niet aanbevelen, mijn heer en wel om deze reden. Een heer, een zekere Garth Mr. Stephen Garth, een Professor geloof ik, woonde er verschei- >9. d-ae jaren met zijn vrouw en dochter, .'fc te Waren aardige, rustige menschen en 't jonge meisje een schoonheid. Niemand kon eigenlijk begrijpen waarom zij zich le vend begroeven in een gat als Elmdale, maar ze schenen er heel gelukkig. Toen, nu net twee jaar geleden, in Juni, reden mevrouw Garth en het meisje naar Nut tonby in hun kleine brik, vertrokken met den trein en stuurden het rijtuig terug met een gehuurden koetsier. Mijnheer Garth zwierf een paar weken treurig rond en toen vond men hem op een morgen naast de groote, staande klok in de hall. Hij had zich opgehangen. Het gaf heel wat opschudding, dat verzeker ik U. En sedert dien tijd kijkt niemand meer naar de „Grange", zooals het huis eigenlijk heet. Ik hoef U nauwelijks te vertellen, dat de menschen uit het dorp den geest van mijn heer Garth al verscheiden keer hebben ge zien; vooral in Juni, omdat in die maand de ondergaande zon een eigenaardige schaduw werpt door een geschilderd raam op een van de trapportalen. Vorig jaar heb ik het huis verhuurd aan een familie uit Sheffield, die heidelucht noodig had. Lieve hemel! Wat maakten ze een spek takel toen mevrouw Wilkens hoorde van den zelfmoord en toen naturlijk ook 't spook ontmoette. Ze stelde zelfs een eisch tot schadevergoeding in, dien ik maar nauwelijks heb kunnen afwenden. Nooit weer, zei ik Als iemand an ders het huis huurt of koopt moet hij-het spook er bij op de koop toe nemen. Is 't te koop? O, ja. Noch mevrouw Garth, noch miss Marguérite zijn ooit weer in de buurt van Elmdale gezien, sinds zij er vandaan gingen. Ze kwamen zelfs niet bij de begra fenis en ik kan er in vertrouwen aan toe voegen, dat de heeren Holloway en Dobb, de advocaten hier, die hun zaken behar tigen tenminste wat het huis betreft zelfs niet weten, waar ze gebleven zijn. 't Is een treurige geschiedenis, mijnheer. De huurder in spé was oogenschijnlijk in't geheel niet getroffen door de „droe vige geschiedenis". Wat voor soort huis is 't? informeer de hij. Ouderwetsch, ruim, met eiken balken en met een gebeeldhouwde schouw in de eetzaal. Vijf slaapkamers. Prachtige tuin met eigen bron. Het soort 17e eeuwsche huis, dat een hooge huur zou opbrengen als 't maar dicht bij een stad lag. Zooals de zaken nu staan, zal ik blij zijn er 60 pond per jaar voor te krijgen, of ieder an der redelijk bod. Gemeubileerd? Ja, mijnheer en schitterend ook. 't Verwonderd mij, dat Holloway en Dobb tenminste niet probeeren de meubels te verkoopen, maar ik geloof dat de bezit ting in haar geheel moet worden verkocht en de meubels niet apart. Waarom zei U daarnet ,,'t huis om den hoek? Zoo noemen ze het. De huisjes van Elmdale staan allemaal op elkaar langs den weg; „de Grange" ligt een beetje hooger aan den weg, die naar de heide leidt. Je hebt er een prachtig uitzicht. Ik neem 't huis, zei de vreemdeling. Walker junior keek triomfantelijk, maar zijn vader deelde dit jeugdig enthousi asme niet. Menige huurovereenkomst sprong nog af, voordat het contract ge- teekend was en in dit geval was dit ge vaar extra groot. Als u mij Uw naam en adres wilt geven, zal ik me in verbinding stellen met Holloway en Dobb, begon Walker Sr. Is de bezitting te huur of niet? vroeg de toekomstige huurder heftig. Ja, mijnheer, dat heb ik U toch ge zegd? In orde! Ik wil U of Uw zoon drie maanden huur vooruit betalen, direct na dat ik 't huis heb bekeken. Ik zou graag willen, dat een van U dadelijk met me mee ging naar Elmdale, omdat ik moet infor- meeren naar 'tvischwater. U kunt zeker wel 't een of ander rijtuig huren? Ik zal natuurlijk in ieder geval de reis vergoeden. Mijn naam is Robert Armathwaite. Ik ben een vreemdeling in dit gedeelte van Yorks hire, maar als U of de heeren Holloway en Dobb de moeite willen nemen om, laat ons zeggen, binnen drie dagen te infor- meeren bij de plaatselijke bank, zal men U volkomen bevredigende inlichtingen geven omtrent mijn financieele positie. Ik ben bereid een huurcontract voor een jaar te teekenen met optie van telkens drie maanden, wanneer ik U de eerste termijn betaal. Daar 't huis gemeubileerd is, vindt U 't misschien prettiger dat ik vooruit blijf betalen. Ik veronderstel dat U 't contract binnen een half uur kunt opma- I ken en ik had graag dat U den invenfca- I ris opmaakt als wij 't huis bezichtigen. Gaat U hiermee accoord? Zeker, mijnheer, we kunnen er voor zorgen. Dank U. Wat is de voormnaamste bank hier Walker senior wees naar een gebouw; aan den overkant. Ik zal even met den directeur gaan. praten, zei mijnheer Armathwaite. Als ik over een half uur terugkom, kunt U dan voor een rijtuig zorgen? Mijn zoon zal met onze eigen dogcar met U meegaan, mijnheer. Uitstekend. En Mr. Armathwaite ging naar buiten De beide Walkers keken hem na, teen hij de straat overstak en de bank binnen ging. Doordat hun kant van de straat hoo ger lag dan de overzijde, konden ze over het halve matglas van de bank heenzien, hoe hij naar 'fc loket ging en later in 'fc privé-kantoor van den directeur werd ge laten. Wat denkt U ervan, vader? infor meerde de jongen. Vader krabde zijn kalen schedel met zijn penhouder. Weet je wat het is, zei hij plechtig er zijn van die huizen die juist zonderlinge menschen aantrekken. De man, die zoo'n plaats uitzocht om er „de Grange" op te bouwen, moet wel een rare kwiebus zijn geweest. De menschen die er woonden, toen ik jong was, waren ook niet heelemaal snik. Garth was een voudig gek, dat weten we en mevrouw Wilkens was de grootste idioot, die ik ooit ontmoet heb. En nou deze weer. Hij ziet er toch wel heer normaal uit (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5